MTÜTTW I? •en Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 22 Juni 1929 38e Jaargang Firma Hl I R. J. HOUWING TOB NOOIT. Speciaal Corsetten - Magazijn Iel. (26 NO 73 IHTERC. TELEPHOOH 5 St LAVGED1JKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag A bonne mentsprij s per 3 maanden f 1.15 Uitgau: Firn i. H. KEIZER. Redacteur I. II KEIZER. Rureel Noerdscharweude. Advertentiën van l5 regels 7 A cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte TEL (44 ALKMAAR GRIJP HET SCHOONE OOGENBLIKiï Bij 't! zorgen voor morgen i vond niemand ooiti baat. i I JDe Genestlet'. Iedere Sag heeft genoeg aan zijïn eigen le|ed.", t) en ook aan zijn eigen vregude. MijsscHi.en 'dat van nog meer betaekeniis. Er zijn menschen, die nooit gielukküg kunnen zijni Als het geluk hun geboden wordt, vragen zij aar zelend: zou het duurzaam zijn, zou ik er in de toekomst ook wat aan hebben? Er i.s voor vandaag wel genoeg, maar zal het ook toereikend zijn voor morgen, overmorgen? Wie zoo vraagt en peinst heeft ten slotte voor andaag ook niet genoeg. Want het geluksgevoel van n u wordt vertroebeld door die gedachten aan morgen, overmorgen. Zal het geluk duren? We moeten dat niet vragen, 't Geluk wordt ons geboden. Misschien voor lang, misschien voor kort, maar het is er, n u. Het komt bij oogénblilw ken tot ons en we moeten 'dat oogenblik vatten. Als we het op de rechte manier weten te vattep, zullen wij ook niet vragen naar de toekomst. Geluk moeten we genieben als het er is. En het kan ook een heel leven overstralen; stralen over een leven met .veel verdrietelijk heden en teleurstellingen. Maar zoodra we vreezen, dat die verdrietelijkheden en teleurstellijngen ons geluk aan zullen tasten, is het geluk al niet vol maakt meer. We moeten niet angstig zijn voor ons geluk, maar het hoog en blij bewaren, 't laten stralen over ons Teven, ons werk. En als het langzaajn uitdooft of met één slag vernietigd wordt, dan hebben wij nog altfijd de herinner ring aan een gelukkigen, rust'ijgen tijd. Als we steeds dat einde vreezen, ons geluk willen ove,r- ziek, bewaken, vasthouden, rékken dan bbe- leven we nooit zoo'n gelukkigen, rustjigen tijd. Dan kijken we naar morgen, als het geluk er eens niet meer zijn zal, cjan hebben we al bij voorbaat verdriet en ellende. Die ellende is meestal veel grooter dan het werkelijke verdriet als de slag valt. j I Door altijd angst voor morgen te hebben, zien we maar al te dikwijls het geluk van vandaag ook voorbij. En toch, het heden is van! ons, dkt moeten wij beleven, 1 het verleden is beleefd, de toekomst komt later aan de beurt. Alleen het heden komt er nu op aan- En als het heden U geluk biedt, grijp het dan zonder voorbehoud, geniet het, of ver leden en toekomst niet bestaan. Vraag niet naar levenslang geluk, maar "anvaard dankbaar de schoone oogenblikken- Dr. JOiS DE CO|C$.j Voor de lezers van dit blad geeft onze Psycho- gische medewerker Dr. Jos de Cock, van Mer- straat 120, Den Haag, gratis zielkundige advie zen, o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen. verfrisschen en hun wilskracht ent ener gie kunnen versterken. 1 De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld. Mochten de beantiwoordingen te uit voerig worden, dan direct schriftelijk aan de aan- vragers.j- N- N|. te Z.S. j In weerwil van alles, wat gezegd wordt over "et snelle levenstempo onzer dagen leven de Heeste menschen, waaronder gij ook Uzelf kunt! zekenen, wat hun denken betreft, in een' veel te traag tempo. Dat komt, omdat gij U altijd haast en toch niet kwiek bent. De kwieke Hensch kan veel en vlug werken, zonder zich te haasten, kwiekheid is een natuurlijke gave, die echter ook systematisch kan -worden ontwikkeld. ij Moet van den ochtend tot den avond een zeker tempot brengen in al uw daden én bij alles. Wat U doet behoorlijk nadenken. Sleuf is de vijand Van alle kwiekheid. Ga daarom metjhodi|Sch te. werk en gij zult met minder gejaagdheid meer produceeren, zeer ter bevordering eener: groo'tere levensvreugde. „Sch. Crt."1 Verzonden brieven: G. te N.!S.; K. M. te O'.; Mej. K. tfe B. Revue van de Week 18 JUNI. De „Week van Venezuela" hebben wij achter den rug. De week, waarin kwam: de groote, ex tra-pijnlijke, voor Nederland's internationaal ge- zag fnuikende surprise van den overval der Vene- z'olaansche bandieten, die in ons gebiedsdeel Cura- i gao wapens en munitie wilden rooven, teneinde hun revelutionair spelletje in de Zuid-Amerikaan- j sche Republiek te kunnen voortzetten. De Gou- Verneur van Curagao, de heer Fruytier, werd j door de roovprs medegevoerd, later vrijgelaten. Jonge levens van Nederlandsche beambten, aan- gewezen om voor de veiligheid op Curasao te j zorgen, zijn bij het avontuur verloren gegaan. De Venezolaansche rebellen zijn vernam men later door de troepen, uit Caracas op hen afgezon den, teruggeslagen. Dergelijke gebeurtenissen wekken waar het in Zuid-Amerika immers voortdurend gist en ziedt slechts geringe be langstelling. Maar dat Nederland, de tweede ko loniale mogendheid op Aarde, onmachtig bleek zich te verdedigen tegen den overval, gewaagd door* een hand je-vol avonturiers, dit is het zeer droevige, zeer ernstige van het geval!.... Mei) haastte zich, nacfat de zaak op het Haagsche Plein bekend was geworden, de „Kortenaer" en de „Hertog Hendrik" naar het West-Indisch gebieds deel te zenden. Deze bodems varen werd dagé-; lijks gemeld en met cijfers gedocumenteerd in derdaad extra-gezwind naar Curagao. Terecht heeft men hierop gewezen, dat ook hier de put gedempt wordt na het jammerlijk verdronken zijn van het kalfje. Vap een -conflict tusschen Den Haag en Caracas is geen sprake. De rust in. Curagao is momenteel volkomen hersteld. Maar: er rest de belachelijke figuur, door het kolonisee- rende Nederland tegenover den vreemde gemaakt. En dat is niet licht uit te wisschen, in het ver geetboek te brengen, ook al zal men dan nu ten. leste wel maatregelen treffen om Curagao niet langer tot voor het grijpen liggende prooi te doen zijn voor zeeschuimers en verdere bandieten, die een kansje wagen. Voor de verdere bijzonderheden van het comisch tragische geval verwijs ik naar de bladen. Senator Colijn heeft de regeering vragen ge steld, waarin het voor ons land hlameerende van de zaak wordt onderstreept. Het kan best wezen, dat welhaast in de Eerste Kamer, die (weet men) op Dinsdagmiddag 18 Juni haar laatste en zéér belangrijke agenda voor het zomerreces aanvat, de „Curacao-surprise"' tot object van bespreking zal worden gekozen. Het is zeer de vraag, of onze Senaat er in sla gen zal .om op Vrijdag 21 Juni door de agenda, thans nog aan de orde gesteld, te komen. Bijna zeker zal dit onbereikbaar blijken te wezen, indien ook het groote financieele ontwerp Rijk-Gemeen ten nog wordt „aangesneden"1. Doch behalve dit wetsvoorstel (waarover de Senaat voorloopig ver slag uitbracht) is er heel wat te „verhakstukken"1. Het zeggen is, dat over de Ziektewet niet zal: worden bespiegeld. Evenmin over minister Don- ner's ontwerpen tot reorganisatie van onze rechts pleging en wat in deze wetsvoordrachten verder wordt voorgesteld. Niet zóó spoedig zal de Eerste Kamer door het Suikerwetje-v. d. Heuvel ko men, waartegen de ondernemersraad voor Suri name extra zwaarwichtige bezwaren te berde heeft gebracht; zelfs betoogend, dat de aanneming van dit initiatief-ontwerp Suriname ten onder gang zou brengen. De kans ,dat de week van 25—28 Juni door den Senaat ook nog geheel of gedeeltelijk zal moeten worden „in beslag genomen"; is dus verre van denkbeeldig. Wanneer dit weekoverzicht wordt gepubliceerd, zijn de nota's, tusschen Nederland en België over de Verdragkwestie gewisseld, aan de pers ter openbaarmaking uitgereikt. De Katholieke Nederlandsche senator V. d. Lande heeft te Brussel eene rede gehouden, waar in hij trachtte partijen dichter tot elkaar te toen- ven maar het is hem niet gelukt de stemming in Betoië, althans wat de vrienden en aanhangers van minister Hymans betreft, milder jegens ons to maken. Integendeel!.... Dé wijze, waarop het orgaan van mr. Paul Hymans zich over de rede van v d. Lande uitliet, doet blijken, dat men van die zijde op een uitspraak van Geneve aan stuurt en van dat vonnis voor België veel succes en heil verwacht. Onder zulke omstandigheden lijkt het toch al heel onwaarschijnlijk, dat de Bel gische tentoonstellingen vgn -1930 verbroederings feesten zullen worden, gelijk sommigen zich nog altijd in ernst verbeelden. De huldiging van de Koningin-Moeder in de hoofdstad, in tegenwoor digheid van Koningin, Prins, en Kroonprinses, is geworden tot een waarachtig-grootsche, indruk wekkende betooging van vereering en sympathie voor de hoogbejaarde Vorstin, waarbij de geest drift der massa zich telkens op treffend-spontane wijze uitte. Den 17en Juni zijn de beide Koningin nen en prinses Juliana naar Arolsen in Wal deck PyTmont vertrokken, Prins Hendrik bleef in Patria, o.a. om als voorzitter van het „Bopde Kruis" de algemeene vergadering van dat instituut te Middelburg bij te wonen. Personalia: In de vacature wijlen mr. Verheijen in de Eerste Kamer zal, nadat verschillende per sonen, voor het mandaat aan de beurt gekomen, hadden bedankt, zeer waarschijnlijk het Tweede Kam'erlid mr. van Sasse van IJsselt worden ge kozen. Den 27en a.s. zal de.,begaafde literator journalist Maurits Wagenvoort op zijn zeven tigsten geboortedag en gouden jubileum worden gehuldigd. D'e vermaarde pianist en componist Diirk Schafer heeft te Alkmaar een ernstige ope ratie ondergaan. Zijn toestand is bevredigend. Uit de doodenlijst: Mejuffrouw dr. K. M. O. Popta, die gedurende vele jaren te Leiden con servatrice was van het Museum voor Nat. Histo rie,.op 69-jarigen leeftijd, te Leiden. N. A. jM|. v. d. Thoorn, oud-hoofdingenieur-directeur hij 's Rijks Waterstaat, 77 jaar, Den Haag. Uit de jongste priminalia teeken ik aan, dat het strafproces tegen Salomon Liebermann (de „Vé'endammer"-hypötheekbank c.a. betreffend) door de Amsterdamsche rechtbank werd voortge zet. Een psychiater heeft den beklaagde ge tee kend als iemand, die eventueel in eene bijzondere gevangenis zou dienen te worden geplaatst. De ge wone cel achtte deze deskundige voor den ver dachte verderfelijk. De Hooge Raad heeft de zaak van den moord, indertijd gepleegd op een spoorwegwachter te Giessen-Nieuwkerk verwezen naar het Amster dam sche Gerechtshof, dat haar met zeer grooten spoed zal aanvatten. De heide veroordeelden ble ven, krachtens dit arrest van den Hoogen Raad gevangen. 3 S&cCiarL Corsetten g Corselets 5 m Buikbanden 2 rn Rechthouders 2 Elastieken Kousen Zwachtels en Veetmanchetten Uitsiuitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten (Depót PALTHE - Almelo) De Rotterdamsche Rechtbank zette de behan deling voort van het strafproces in verhand met den roofmoord, op den heer Lans gepleegd. Men verwachtte in het begin dezer week verrassende onthullingen n.a. van een nieuw onderzoek, door deskundigen gedaan. In het zoo tragische geval van den Haagschen 20-jarigen ongeamjn, die kort geleden een jong meisje, die de verloving met hem had verbroken, neerschoot, is thans een psychiatrisch onderzoek van den dader in gang. Te Tilburg is eeu vader door zijn beide zoons levensgevaarlijk gewónd. Jantje alcohol is hier weder in het spel. Aan de Brouwersgracht te Amsterdam pleeg de een 24-jarig meisje, dat hij aan de ouder lijke macht had onttrokken. Dé dader wist aan vankelijk te ontvluchten, maar is later te Leiden gepakt. Een lange serie van inbraken, o.a. bij een land bouwer te Oosterbeek waar de ongenoode gasten zich f 1000 wisten meester te maken. De politie te Vaassen (G.) wist een lid van de inbrekers- bende in het net te krijgen, die al sinds maanden het Gooi onveilig maakt. Men hoopt nu ook de andere leden van het „gezelschap"' te kunnen vatten. Te Kerkrade sprong een jonge vrouw, die het met haar stiefvader geweldig aan den stok had, uit het raam, met voor haar doodelijk gevolg. D'e man is in hechtenis genomen, daar men ver moedt, dat hier een misdaad door hem is gepleegd. Over de jongste euveldaden van den „rooden haan" zal ik ditmaal beknopt zijn. Helaas, niet 15.it gebrek aan stof. Een rusthuis te Blaricum is in de asch gelegd, wat f40.000 schade berokkende. Te Veendam' woedde een geweldige stroo brand, door het in-' slaan van den bliksem veroorzaakt. Een voorraad van twee millioen K.G. stroo, waarde ad f60.00ü is aldus vernield. Te Beilen zijn drie boerderijen door het vuun vernietigd. In de "Warmoesstraat te Amsterdam is een eieren-pakhuis uitgebrand. Twintigduizend eieren gingen te niet. Bij Gorsel heeft het vuur een oppervlakte van 2500 M2. bosch verwoest. Voor verkeers- en verdere ongevallen verwijs ik ouder gewoonte, naar de bladen. Tot de misère-rubriek behoort ook nog: de ellendige rupsenplaag welke speciaal Zuid-Lim burg blijft teisteren. Een der „lichtpunten"' van de week was het eindigen van de Scheveningsche visschersstaking. Tal van loggers zijn uitgevaren en algemeen ver wacht men een „gezegende vangst"1. De nieuwe Koninginnebrug te Rotterdam is in presentie van minister Kan geopend. Daarentegen kwam jobstijding over de herstel- lings-werken aan de Maasbrug te Maastricht. Deze arbeid moest worden stopgezet, daar onder de fundeeringen zeer bedenkelijke uitspoelingen zijn waargenomen. Een andere jobstijding kwam uit Amsterdam waar verschillende gevels blij ken los te zitten een souvenir van de felle vorst waarop het jongste wintertje ons heeft verrast. Plannen zijn in wording tot vorming van een centrumpartij, zijnde een concentratie van de mid denstanders. 1 Dit heeft met de politiekerij voor het oogenblik niet te maken. Wat niet kan worden gezegd van een uitlating, door het Kamerlid Tilanus in een verkiezingsrede gedaan, dat namelijk de Ohr.- Historische partij tegenover de kwestie van het Nederlandsche Gezantschap bij den Paus thans een „afwachtende houding"1 aanneemt, In de sfeer van de genoemde politieke partij schijnt men iets te gevoelen voor een Nederlandsche gezantschap bij het Quirinaal, dat tegelijk bij het Vatikaan zou zijn geaccrediteerd. In de buurt van Hengelo wordt thans met veel ijver gehoord naar zoutlagen, welke men daar vermoedt. Er zou reeds eenig succes zijn behaald, maar voegt men er aan toe het duiveltje van de concurrentie, in dezen tijd zoo machtig, werkt i.e. belemmerend. Ten slotte: Geprofeteerd wordt, dat 1929 be kend zal blijven als een prachtig kersenjaar. Be richt, dat de ontelbare liefhebber(sters) van deze heerlijke vrucht zal doen watertanden. Nieuwstijdingen D(E BESMEURING VAN DiEN „VOLK"- GEVEB Het „Volk' 'meldt, dat zes mannen zijn aange houden, in wie de daders zijn te zien van de in den nacht van Zaterdag op Zondag gepleegde be smeuring van den gevel van het huis, waarin „Het Volk' 'feijn bureaux heeft en van het be smeuren van soc. dem. verkiezingsreclames. Be zes mannen, wier leeftijd varieert tusschen 25 en 35 jaar behooren allen tot de z.g. Bezem- groep ,een actualistische vereeniging. TWEE MEISJES, VERMIST. Sinds Maandag j.l. worden te Nijmegen vermist de 14-jarige Wilhelmina H. N. Theling en de 15-jarige Arnoldina C. Snel. Zij hebben Nijme gen verlaten na op school (H^REi.) een repriman de te hebben gehad.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1