Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 38e Jaargang Redacteur 1. H KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Stemmingsbeeld uit Groentenland Uit Warmenhuizen's Raad INGEZONDEN Uit den Omtrek No 74 imterc. TELEPHoow 52 Dinsdag 25 Junl 1929. NIEUWE LAIGED1JKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Finn I. H. KEIZER Advertentiën van l5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte 'k Breng even de vorige week Dinsdag in her innering. i f Och ,wat was het slecht gegaan ter veiling, j Een futje aardappelen te rmarkt, bij uitzonde ring een schuitje met meer dan 500 Kg., in totaal naar ik Ineen 38 nummers. De moeite niet waard. 1 Den vorigen dag was het al niet best geweest, j ternauwernood kon 't een tientje per 100 Kg. hou- i den en nu Dinsdag daalde de prijs tot f 9.be- 1 neden negen tot f8.40. Wat keken onze boerkes j sip en sommige zeer wijze kooplui keken elkaar eens aan, alsof ze wilden zeggen: Z|ie je het nou?. Heb ik het je niet gezegd? Denzelfden Dinsdag heb ik meerdere heeren handelaren gesproken. Eerlijk gezegd, heb ik heii zelden zo,o pessimistisch gezien, Er was er nu waarlijk geen enkele bij, die ook maar een enkel lichtpuntje wist aan te wijzen. Ik heb er één zeer pertinent hooren zeggen: Vandaag is het me nog heel erg meegevallen, ruim f 8 is nog een redelijke prijs. Over enkele dagen koopen we voor f4 per 100 Kg., er komt een overvloed, een vroege-aard- appelcycloon, die de prijs van heden zeer hoog zal De oude piepers wil niemand hebben. Dat was juist; te Broek op Langendijk heeft er een 'n zak oude, werkelijk goede piepers vooP't weghalen aangeboden. Niemand heeft zich gemeld. Alzoo geschiedde in den jare 1929 in de maand Juni. O, wat gaat die koopman in de put. Hij dacht er zeer sterk over, zich heelemaal niet druk te maken, want er was beslist niets en niemendal aan te verdienen. België en Duitschland kwamen zóó in de markt, gebrek aan ons goed kan) er niet komen, meende hij. En dan de groote risico. De kooplui onderling te verdeeld, en zoo dwaas, dat ze liever zelf een rijkdaalder vergokken, dan 'n collega een gulden winst gunnen. Laat ze d'r hart ophalen meen de hij maar mij snappen ze niet. Dienzelfden Dinsdag voormiddag moest ik even aan den Twuijverweg wezen en maakte een praatje met een drietal mannen, die aan 't aard- appelrooien waren. Toen ze hoorden, wat de vei- lingsprijs dien morgen was geweest, sprak de baas: „Dat geeft geen droog brood."1 'k Kon er niets op zeggen. We weten allen wel, dat het met 't oog op de nateelt gewenscht,. ja noodig is, met 't rooien door te gaan. Om kort te gaan, 'twas een mistroostige boel, de vorige week Dinsdag. Woensdagmorgen gingen de menschen met ge ringe verwachtingen met hun goed naar de markt. iWat viel dat mee. Daar bleef de wijzer al gauw .boven f 11 staan. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag bleef 't goed gaan, de prijs bleef om en bij delf 12. Nu heb ik vergeten melding te maken van één niet pessimistische meening, op dien somberen Dinsdagmorgen. 'tWas die van een hoogbejaar den, nu rustenden bouwer, die opmerkte: Mijn ervaring is, dat lage prijzen in 't begin van, de campagne niet zoo gevaarlijk zijn. Gemeenlijk blijft de middelmatige prijs veel beter en langer gehandhaafd en krijgt men niet zoo spoedig een zeer laag niveau. Dat is veel meer 't geval' na zeer hooge prijzen, van de hooge hoogte tot de put is gevaarlijk. Uit de put raken de prijzen voor dit artikel niet zoo gauw. Een opmerkelijk oordeel. Maar om op de bouwers en kooplui terug te keer en. Wat '11 veranderde gezichten. Nii beweren ze met een ernstig gezicht, als hadden ze de keer ten goede stellig verwacht. 'tWas een beste dag, jl. Dinsdagmorgen, toen 't goed zoo goedkoop was, want de nieuwe aard appelen zijn er thans in. Het publiek vraagt nu nieuwe. 'tKon niet mooier. Betere reclame is er niet. Ook de kooplui lijken me een weinig hoopvoller gestemd. De achtguldens-piepers hadden weinig of. geen aandacht voor f12 per 100 Kg. wor er al een wagentje voor export gekocht. Ik zeg maar wat kunnen we toch ver voor nit kijken!!! In de „Tuinderij"1 van j.l. Vrijdag werd gewag gemaakt van het gebeurde in den boezem van Provinciale Commissie der tuinbouwveilingen Noord-Holland. Het bestuur heeft een zeer beza- digd 'gestelde circulaire aan de veilingen Sez°° den, waarin de feiten zijn vermeld, die we reeas in ons blad hebben meegedeeld. De redactie van de „Tuinderij (z0°a lezers allicht zullen weten, bestaande uit de nee- ren Valstar en Mr. Niemöller) geeft nog eemg commentaar op de circulaire, 't welk we hier a volgen. rV>ok wij betreuren dit verloop. Er is e Vorig jaar heel wat te doen geweest ove:r een «zoogenaamd"' ziekenfonds, dat door den Van Noordhollandsche .Exporteurs was ges Toen hebben wij aan het adres van de Nooru- hollajidsche handelaren harde woorden g p ken, niet omdat wij tegen de gedachte van een ziekenfonds waren, maar omdat de opze door de Noordhollandsche exporteurs gesticnte fonds naar onze meening geen ziekenfonds was, maar een heffing om winst te maken. Daartegen hebben wij ons verzet. Tegenover de gedachte om de geweldige schade, die de han del in sommige jaren treffen kan, en meerdere malen trof bij het ernstig optreden der aardap pelziekte, door het stichten van een fonds te voor komen, hebben wij nooit afwerend gestaan. Inte gendeel, wij achten het stichten van een zieken fonds zooals daartoe een poging is gedaan, een uiterst verstandigen stap. Het risico van de aardappelziekte heeft niets met het z.g.n. handelsrisico te maken. Het han delsrisico is voor den handel, die daar tegenover zijn winst kan maken. Het optreden van de aardappelziekte is een ramp, die zoo grooten omvang kan aannemen, dat de niet al te financieel krachtige handelaren er in figuurlijken zin den nek aan breken kunnen. Die ramp voorkomen was het doel van het ziekenfonds. Ziooals het tot nog toe gaat, als een ziekte optreedt, mag het toch niet blijven gaan! Wij' zijn toch te verstandig om daaraan geen einde te willen maken. En als wij het willen, kunnen wij het ook. [Waarom moet er bij het optreden der aardappel ziekte nog een 'debacle bij komen Daarom moet er uit het overleg tusschen kwee kers en Kandelaren iets geboren worden, dat bil lijk is en getuigt van het verstand en den goeden wil om met elkaar op te bouwen en samen! te werken."1 Hieruit blijkt zonneklaar, dat ons inzicht in deze zaak volkomen overeenstemt met dat van het Centraal Bureau van de veilingen in Neder land. Goede inzichten plegen eerst gestadig en lang zaam door te dringen. De zaak moge voor deze campagne niet tot stand zijn gekomen, dat is nog zoo erg niet, als 't wel lijkt. Van de baan is zij toch niet, een volgend jaar komt ze weer aan de orde. M;en diene er wel op te letten, dat de Tiuinderij- redactie hier alleen oordeelt over 'tgeen in eigen kring is voorgevallen. Zij houdt dus vast aan 't ideaal, dat tuinders en kooplui samen de zaak van fondsvorming zullen regelen. Wat m.i. ook de al-, lerbeste oplossing zal zijn. Laatst sprak ik een tuinder, die erg veel moeite had met 't invullen van zijn aanslagbiljet voor do inkomstenbelasting. Eerlijk en wel had hij opgegeven, wat hij via de veiling had verkocht, daarvan bewijs overgelegd, precies opgegeven, wat netto winst hij op vee had gemaakt", wat hij op zijn tulpenkraam had verdiend. Zelfs had hij bij de invulling van het biljet de hulp van een rijksambtenaar ingeroepen. Nu is toch alles wel in orde, docht hij. En verbeeldt u 'smans verbol genheid, toen hij zijn aanslagbiljet thuis kreeg, veel hooger als eigen opgaaf. Ook 't vorig jaar was 't hem zoo gegaan, de man is overtuigd te veel belasting te hebben betaald. Wat raadt ge mij aan? vroeg hij. Begin met methodisch boek te houden. Ja, maar dat heb ik niet geleerd, en dat zal ook wel de, oorzaak wezen, waarom ik te veel heb betaald, omdat ik mijn beweren niet bewijzen kan. Toen heb ik den man gewezen op de bestaande gelegenheden, de zgn. boekhoudbureaux. Daar wordt voor luttel bedrag een doelmatige boek houding voor de menschen bijgehouden, de aan slagbiljetten ingevuld. En er is geen sprake meer van te veel betalen. Ten overvloede mag nog wel verzekerd, dat ook de Inspecteur voor te hooge aanslagen niets voelt. Men krijgt ook te Alkmaar recht. Doch op juiste gegevens. En die verschaffen de bureaux. Als bijzonderheid vermeld ik, dat gisteren te Bovenkarspel 313 aanvoerders met vroege aard appelen aan de veiling waren, met een aanvoer m totaal van 7000 baal. De prijzen liepen ongedacht tamelijk sterk terug. Werd begonnen met een nriis van f 5.30, later daalde deze tot f4.40. Al gemeen verwachtte men, dat het hedenmorgen te Broek op Langendijk wel mis zou zijn met de aardappelprijzen. Ik hoorde de verwachting uit spreken ,dat de prijs wel niet hooger als 8 cent zou zijn. Dit is echter .bijzonder meegevallen want heden brachten zij ongeveer een dubbeltje on Hierover met enkele kooplui sprekend, en hen er op wijzend, dat zij er eigenlijk niets van weten en ook voor 'hen elk uur in de toekomst,, dfchte nevelen gehuld is, kreeg ik ten ant-l woord- ,Maar vanmorgen regende het ook en hier Te Broek op Langendijk zijn nog weer mooie; schoone aardappelen en vanmiddag te Groote-. Viroek zal het wel hommeles wezen vanwege de vele grond aan de aardappelen Begrijpjenu, waarom ze vanmorgen een dubbeltje kosten. Ik verklaarde er niets van te begrijpen. Wie wel? Gewoon als we zijn ,de raadsverslagen in ons blad door te zien, lazen we ook het verslag van de laatst gehouden raadszitting van de gemeente j Warmenhuizen. Vooral het slot was o.i. zeer leer- zaam. I Geklaagd werd over toenemende baldadigheid bij de jeugd. Leegstaande huizen vormen voor de ruwe klanten een bepaald aantrekkingspuntrui tentikken is een zeer gezochte bezigheid. Nu roept men ach en wee; de politie moet hulp bie- i den. Wordt er wel genoeg op toegezien? werd ge- vraagd. Twintig leeren ballen zijn al in beslag genomen, wegens voetballen op den openbaren weg, wat zeker pleit voor de activiteit van de plaatselijke politie. De Voorzitter sprak behartigenswaardige woor den: „Indien vroeger een jongen een tik kreeg, en hij kwam bij vader klagen, dan werd de jongen in het ongelijk gesteld. Dat is tegenwoordig niet meer 't geval,''' zei de Burgemeester Precies onze meèning. Dp fout ligt in de slappe houding der ouders en 't is wel heel goed,, dat daarop eens den vollen nadruk wordt gelegd. Slapheid is het kenmerk van oaze o zoo lie ven, verdraagzamen tijd. Nu loopt 't te erg en. geven de raadsleden den verkeerden en toch goe den raad: „Stopt de belhamels in 't cachot!" Dio raad is in onzen'tijd glad verkeerd. Weten de heeren raadsleden wel, dat een agent van politie de bevoegdheid mist, een minderjarige jongen zelfs al wordt hij op heeterdaad betrapt, bij ruitjestikken en soortgelijke feiten, in den doos te stoppen? Geen agent van politie, die de desbe treffende voorschriften kent, zal 't wagen te doen. Hij zou zich, deed hij 't wel, aan een enn stige berisping van hooger hand, zoo niet erger blootstellen. Want slap is de hand, die hier de teugels: houdt. Hij kan procesverbaal opmaken en stellig zal de plaatselijke politie, na hetgeen terzake in den raad gesproken is, er wel een paar op de. bon zetten. Maar ook dat geeft tegenwoordig niet veel. In verreweg de meeste gevallen komen de delinquen ten er af met een.... berisping. Loopt 't al te zeer in de gaten, dan komen ze er aT met een kleine geldboete. "Ts het wonder, dat de jeugd baldadig wordt? We zien nu de resultaten van een slappe opvoe ding. Vaders foeteren 's avonds op den patroon, „dien rotkerel", voor wien een uur langer moest ge werkt. De jongens zitten er bij. Al3 er een staking is, leest vader uit de cou rant voor, hoe de politie de werkwilligen, die „ellendige onderkruipers'" beschermt. De jongen voelt haat opkomen tegen den poli tieman. 'k Weet 't wel, zoo is het niet te Warmenhui zen, daar niet van. D;och zeg, is 't beeld: in '!t algemeen genomen, onjuist? Leeren de ouders hun kinderen, dat gehoor zaamheid aan de politie den plicht is van iederen burger, groot of klein Dten raad, dien de raadsleden gaven, noemden we naast glad verkeerd toch goed. Want het gezag moét, 't koste wat 't kost, gehandhaafd. Den jeugdigen moet het besef wor den bijgebracht, dat men niet straffeloos de poli- tievoorschriften overtreedt. Een uurtje opsluiten kan heelemaal geen kwaad integendeel. Het schrikt af en doet den belhamel lichamelijk geen letsel. 't Wordt tijd, dat de slappe houding tegenover de jeugd plaats make voor de vaste en strenge, die eerbied weet af te dwingen voor recht en wet. Dit geldt waarlijk niet alleen voor Warmen huizen. Wet heeft opgedragen aan het Nederl. Verbond van Ziekenkassen (N.V.Z.). Naar aanleiding van de thans gekozen methode, heeft het N.V.Z. de medewerking ingeroepen van de Plaatselijke Ziekenkassen, die voor het N.V.Z. ter plaatse het werk zullen verrichten. Daaraan zijn groote voordeelen verbonden. Ziekmelding, Controle en Uitbetaling van Zie kengeld geschiedt aan en door de ter plaatse be staande Ziekenkas. De werkgever is geheel ont heven van de moeilijkheden, verbonden aan Con trole en Uitbetaling van Ziekengeld. D;at is voor hem van het grootste gemak! In onze plaatselijke Ziekenkas is de Controle opgedragen aan het Bestuur dier Kas, welk be stuur bestaat uit verzekerde arbeiders, maar te-' vens uit kleine werkgevers en zelfstandigen,' waardoor de medezeggenschap en het medeleven van allen behouden blijft. Het spreekt vanzelf, dat hierdoor de Ziekte verzekering een uiterst moeilijke verzekering, het best wordt gediend. Naar we vertrouwen, is het u bekend, dat de administratiekosten enz. in onze kas zeer laag zijn. Dit laatste vooral is van beteekenis. Er mag weliswaar nergens winst gemaakt worden met de ziekteverzekering, doch de gemaakte kosten hou den natuurlijk direct verband met de hoogte der premie. Om te geraken tot de eenvoudigste, snelste en goedkoopste afdoening der Ziekteverzekering) neemt het bestuur de vrijheid u één dezer dagen een circulaire met inteekenlijst te doen toekomen, met de opwekking dat alle werkgevers hier ter plaatse lid worden van de algemeene bedrijfsver- eeniging, de Nederl. Vereeniging voor Ziektever zekering, opdat onze kas, welke bezit een jaren lange ervaring, een jarenlange scholing en een jarenlange sympathie onzer burgerij, moge blijven bestaan tot heil der lijdende menschheid. Het Bestuur der Ziekenverzekering „Steunt Elkander". P. STAMMES, Voorz. H. VINKE, Secretaris. Broek op Langendijk, 25 Juni 1929. Geachte Redactie! Het bestuur der Ziekenvereeniging „Steunt El kander" verzoekt beleefd plaatsing van onder staande regelen, met de bedoeling deze onder de i welwillende aandacht te brengen der heeren werk- j gevers hier ter plaatse. Mijne Heeren! I Zooals u wellicht bekend is, zal de Ziektewet, ingevolge het voornemen van minister Slotemaker i de Bruine, met Maart 1930 in werking treden, j De uitvoering der Wet is gelegd bij zooge- naamde Bcdrijfsvereenigingen, die elk op haar j beurt de uitoefening weer opdragen aan een Ad- mi nis tra ticï lichaam, een orgaan, dat er zijn be- roep van maakt om de Ziektewet uit te voeren. Alle werkgevers zijn verplicht lid te worden van zoo'n bedrijfsvereeniging. Aan haar wordt de pre mie, enz. betaald en aan haar is men verantwoor ding schuldig. De keuze van bedrijfsvereeniging is dus voor de werkgevers van groot belang. Daarom vestigen wij hier uwe aandacht op de Algemeene Bedrijfs vereeniging, de Nederl. Vereeniging voor Ziek tcnverzekering (N.V.Z).), die de uitvoering der CONCERT MANNENKOOR. „ORPHEUS" Directeur Nico Hoogerwerf. Ojp 18 Juni concerteerde „Orpheus" in de Groote Kerk, te Alkmaar. Met concerto Fdur van G. F. Handel opende de organist Klaas Pieket-Weeserik op het majes- tueuse orgel deze uitvoering en kwam men in de juiste stemming öm de vertolking van Schuberts „Liebe" van 't mannenkoor aan te hooren.,Die vertolking van de gedachten en gevoelens door den componist in zijn werk geopenbaard, werd heerlijk weergegeven en verwekte een indruk, die nog naleefde, toen de bekwame dirigent zijn staf liet rusten. En als daarop „Die Nacht" we derom van Erans Schubert werd aangeheven, wer den wij geboeid door de heerlijke klanken, gewékt door het bewuste koor, waarin de diepe bassen, in evenwicht met de teedere tenoren, gesteund door do middenstemmen, een samenzang lieten hooren, zoo soepel, volumevol, alsof één stem ons mede- sleepte naar die „klare sterren, wandelend langs den hemelbaan, naar die met mos en bloemen om- kransde zilverstroomen" De heldere, volle altstem met de „Aria uit Judas Maccu baus" van Handel, waarbij de heer Pieket door zijn eenvoudige begeleiding met diepe grondgeluiden en passende registratie de ge wenscht e nuanceering bewerkstelligde. De buitengewoon mooie Weihnachtsliederen van Hermanus Sonnet volgden nu, gezongen door „Orpheus". „Glocken lauten in allen Landen zur fröhlichen seligen Weihnachtszeit", hoe heerlijk werd dit door de ruimten, langs de gewelven van onze ka thedraal gehoordEven schoon was de vertolking !van „Weihnachts ist", met het „Friede auf Er- den Friede". Het met orgelbegeleiding van den heer Kooger, den bekwamen muz°iekleeraar alhier gezongen „Maria Maser Gratiae" van Verdussen, was meesterlijk uitgevoerd. Een prachtige solo, volle diepe bassen, eenheid in klank, dat alles maakte een ontroerende indruk. Zoo ook het majestu- eusc „Sanctus" van Riga. De aan kleur en nuan ceering rijke compositie van den dirigent Nico Hoogerwerf, getiteld „O, Heil'gen" slaagde bij zonder. Elke zin, soms ieder woord, kreeg zijn passend accent, als gebeden werd om „steun", als de zwakke „kreunt''' om „troost" en sterkte voor de treurenden, om „vrede", schaduwende over de dooden, die slapen. In het laatste koornummer„In Epiphania Do- mini" liet Orpheus zich in zijn volle kracht hooren eindigende met een overweldigend „Alle- luja I" Voor „Orpheus''' is Jeze uitvoering een triomf geweest, maar een groot gedeelte van dit succes komt toe aan de zeer gewaardeerde medewerking van Organist, Altsoliste en onzen verdienstelijken Cellist, den heer ;Maschhaupt, die ons nu weer vergastte met zijn dieproerend snarenspel, ge paard aan de orgeltonen. Wij hoorden „Arioso" van Bach, „Largoen Corrente" van Eccles, „Gra ve" van Valentini, Tre Giorni" van Pergolesc en

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1