NIEUWE I Donderdag 27 Juni 1929, 38e Jaargang Uitjm: Firma I. H. KEIZER. Redacteur I. H KEIZER. Bureel Warmte. STER-TABAK BEURSOVERZIGHT No 75 IHTERC. TELEPHOOM 52 LMGERIJKER KHRAÏÏ Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 (Vervolg.) 2. Voorstel van B. en w. tot vaststelling eener verordening op het openbaar gewoon lager onder wijs. Na voorlezing der verordening bevattende 40 artikelen, wordt aldus besloten. 3. Concept besluit tot wijziging der begrooting dienst 1928. 4. Alsvoren tot wijziging der begrooting dienst 1929. Conform de voorgestelde wijziging wordt aldus Advertentiën van L—5 regels 7S cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte 5. Voorstel van B. en W. tot wijziging en aanvul ling der verordening op de heffing van leges ter Secretarie. Aldus wordt besloten. 6. Voorstel tot vaststelling van eene instructie a. op het schoonmaken der schoollokalen b. op het toezicht en de hulp bij het gebruik der schoolbaden. 7. Voorstel om M. Smit aan te stellen als bestel ler van vrachtgoederen vanaf het station Noord- scharwoude der N. S. naar de gemeente Oude Nie- dorp. Als voren. 8. Voorstel van B. en W. om hun college een cre- diet te verleenen voor het aanbrengen van een an dere brug over de Leij ervaart ter vervanging van de bestaande houten Leijerbrug. Gezien den huidigen toestand van de Leijerbrug is het noodzakelijk een andere brug aan te bren gen en vragen B. en W. een crediet van ƒ2700.-. Alsvoren. 9. Voorstel tot vaststelling eener nieuwe verorde ning op de heffing van gelden voor het gebruik van de laad- en losplaats te Oude Niedorp, zoome de eener nieuwe verordening op de invordering dier gelden. Een en ander met intrekking der verorde ningen vastgesteld ter openbare raadsvergadering van 14 Maart jl. De verordening vastgesteld in de vorige vergade ring is door Ged. Staten teruggezonden met eeni- ge bemerkingen. Aldus wordt besloten. 10. Voorstel om met intrekking van het raadsbe sluit van 14 Maart jl. aan B. en W. een crediet te verleenen van ƒ400.- voor een nieuwe aanlagstei- ger te Oude Niedorp (bij P. Meereboer.) In de vorige raadszitting is B. en W. een crediet verleend van ƒ250.- echter de raming bedraagt ƒ400.-. Alsvoren. 11. Voorstel tot aankoop van ongeveer 2500 M-\ grond van W. F. Smits en Nicolaas Smits, beide wonende te Nijmegen, zulks ten behoeve van de verbreeding van den Oude Niedorperweg nabij het Verlaat en tot verkoop aan genoemde personen van het perceel weiland sectie C. No. 104 groot 0.79.40 Hectaren. De voorzitter deelt mede dat na verschillende on derhandelingen overeenstemmming is verkregen en de prijs bepaald is op ƒ0.50 per M2., mits aan den heer Smits een strook grond, gelegen naast de boer derij, wordt verkocht. B. en W. stellen voor den prijs hiervoor vast te stellen op 28.75 per bunder. Als voren. 12. Voorstel om aan Th. Droog te De Weel te ver- koopen een perceel grond in de z.g. „Bullenweid." Z.E.A. deelt mede dat de grond in de z.g. „Bul- leweid" bestemd is voor bouwterrein. Door den heer Droog zekerheid wordt gegeven, dat binnen 10 ja- schuur gebouwd zal worden, over een woning is in geen geval gesproken. B. en W. stellen voor 10 snees voor ƒ100 per sn. te verkoopen onder voorwaarde dat door den heer Droog zekerheid woordt gegeven, dat binnen 10 ja ren een woning gebouwd zal worden. De heer Bakker acht de termijn te lang. Tevens acht spr. het billijk indien eerst de heer D. Bakker wordt gehoord, die toch de eerste aanvrager is ge- weesten de gestelde conditie omtrent den bouw hem niet is voorgelegd. De voorzitter zegt, dat door B. en W. 10 jaar is gesteld opdat de heer Droog meer ruimte had voor een eventueelen bouw. De heer Zomer zegt, dat de „Bulleweid" disponi bel is voor eventueele aanvragen ingevolge de land- arbeiderswet. Door verkoop van verschillende gedeel ten wordt deze aan de bestemming onttrokken. De voorzitter antwoordt, dat er nog een groot ge deelte overblijft, terwijl de aanvragen zeer gering zijn. Na eenige discussie stelt de heer Van Zoonen voor de termijn te stellen op 2 jaar. Door B. en W. wordt dit voorstel overgenomen, waarna met algemeene stemmen besloten wordt, den grond te verkoopen voor 100.- per snees. 13. Voorstel inzake het aanbrengen eener nieu we verharding op den Oude Niedorperweg vanaf de z.g. steenenpijp tot waar de grintweg naar het Ver laat aanvangt. Na uitvoerige toelichting van den voorzitter be sluit de raad, vooral ook met het oog op de ligging der gas- en waterleidingbuizen en de kabel voor het P.E.N. een teerbedekking aan te brengen. Deze beharding is zoowel door B. en W. als door de raadsleden in oogenschouw genomen in ae Haarlemmermeer en blijkt deze de meeste voordee hen te bielen als minder duren aanleg, openbreKen van den weg geen bezwaar stofvrij en vermindering van trillingen. A Ook het advies van Prov. Waterstaat en van de Wegencommissie van den A.N.W.B. luidt zeer gun stig. B. en W. vragen den raad machtiging voor t openstellen eener openbare inschrijving. De weg moet opgeleverd worden op 15 Sept. e.k. met eene garantie van 2 jaar De heer Kriller wenscht de nieuwe beharding nog iets verder door te trekken en wel tot het perceel van Kort. Q De voorzitter deelt mede, dat B. en W. gaarne aan dit verzoek zullen voldoen. Op een vraag van den heer v. Zoonen, deelt z..r,a. mede, dat de rijweg eene breedte zal hebben van Meter, waarnaast eene zij bestrating van klinkers Wordt aangebracht. x nvpr De heer v. Zoonen uit zijn groote voldoening ov het voorstel. Gaarne zou spreker de Banne in over weging geven de gedeelten bij de Zmderbuurt O. Niedorperbrug een zelfde beharding aan te bre gen. De voorzitter zegt toe hiervoor in onderhandeling te zullen treden. M De heer Wit meende met een breedte van 4 h m. te kunnen volstaan. De voorzitter merkt op, dat deze halve meter g geldelijk voordeel meebrengt, daar toch eene zij be strating moet worden aangebracht, waarvoor thans 100.000 klinkers disponibel zijn. De heer Ligthart verklaart zich tegen een breedte van 5 Meter. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, de heer Ligthart tegen. 14. Voorstel tot het aanbrengen van eenige brand- kranen te Oude Niedorp. De voorzitter deelt mede, dat het van belang is, indien eenige kranen worden geplaatst in de meest bevolkte gedeelten der gemeenten en is de aanleg van de nieuwe beharding een goede gelegenheid de kranen aan te brengen en wel bij de kerk, bij de voormalige veldwachterwoning en bij de school, ter wijl de kraan bij het raadhuis van het P.W.B. kan worden overgenomen. De kosten van overname en aanschaffing materiaal wordt geraamd op 800. waarvoor B. en W. den Raad een crediet vragen. De heer Bakker meent dat de kranen overbodig zijn, daar overal water is en de pompen zeer goede dienst bewijzen en er nog nimmer brand is geweest, waar gebrek aan water was. Ook de heeren Ligthart en Wit deelen deze mee ning. Na eenige besprekingen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 4—3 stemmen. Tegen stem den de heeren Ligthart, Bakker en Wit. 15. Voorstel om B. en W. te machtigen aan te gaan eene kasgeldleening van ten hoogste 23.000.- a pari en op een rentevoet van ten hoogste 43/, Aldus wordt besloten. 16. Rondvraag. De heer Wit zegt, dat het bordje, dat het woon wagenkamp aanduidt, verdwenen is. De voorzitter zegt onderzoek toe. Weth. Tromp brengt den voorzitter hulde inzake het amendement Gerhard waarvan de aanname door de Tweede Kamer grootendeels aan den voor zitter is te danken. De vele reizen, naar den Haag zijn met succes bekroond en is dit voor de gemeente een groot finantieel voordeel. De voorzitter zegt niet meer dan getracht te heb ben eene onbillijkheid weg te nemen, echter spre ker als zijn plicht rekende in het belang der ge meente. De heer v. Zoonen verzoekt plaatsing van de hek ken, waar de slooten gedempt zijn, daar de bewoners veel last ondervinden van het vee. De voorzitter zegt, dat het wachten is geweest op het besluit inzake de nieuwe beharding. Nu dit thans genomen is, zal de plaatsing der hekken spoedig geschieden. Niets meer aan de orde zijnde, volgt sluiting. Bekeert niet-reekers De heeren H. Oyens Zn. te Amsterdam melden ons: Sinds wij, ettelijke weken geleden, door omstan digheden buiten onzen wil het scrijven van dit wekelijksch overzicht moesten staken, heeft zich het algemeen aspect der beurs feitelijk, met één groote uitzondering, weinig veranderd. De ouda favorieten hebben hun populariteit on verminderd kunnen handhaven. Den laatsten tijd moesten zij zich echter de concurrentie van kunst zijde-waarden laten welgevallen. Wat zich in deze merkwaardige en onberekenbare afdeeling afspeelde, is wel de moeite waard nader te worden bekeken. De oprichting der Algemeene Kunstzijde Unie ligt versch in aller geheugen. Bij het vernemen daarvan zal menigeen in stilte ge dacht hebben aan de geboorte der Margarine-Unie en derzelver qhaenomenale ontwikkeling. Edoch: si duo faciunt idm, non idem! Bij de Aku was er geen sprake van om twee machtige, elkaar geweldig in de wielen rijdende producenten te doen samenwer ken, daar de Entente cordiale tusschen Glanzs- toff en Enka reeds voordien niets te wenschen overliet. Evenmin kan de Aku gelijk de Margarine- Unie, ongelooflijke voordeelen behalen door het voortaan gemeenschappelijk inkoopen van grond stoffen, daar de marktpositie der resqectieve qri- mae materiae sterk verschilt. Tenslotte zijn er nog talrijke min of meer belangrijke producenten door de Grossmachte gaarne als outsiders aange duid, buiten de combinatie gebleven, hoezeer men er ook den rechtvaardigen nadruk op moge leg gen dat niemand minder dan Courtalds in de En tente is betrokken. Het huwalijk met de Holland- sche Kunstzij de-industriè kwam kort geleden tot stand („der Not gehorchend, nicht dem eig'nen Trieb") al mag men het wel voor vaststaand aan nemen, dat ook de H.K.I. eerlang bij de Aku zal worden ingelijfd. De stemming voor het leidende kunstboteraan- deel blijft, afgezien van de onvermijdelijke schom melingen, intrinsiek muurvast. Van Philips' Gloei lampen geldt, mede onder den invloed der schitte rende exportcijfers, hetzelfde. Van specialisten ver melden wij afbrokkelende noteeringen voor gewone aandeelen Wilton, kennelijk als voorbode der fusie- voorwaarden met Feijenoord. Ter cultuurmarkt ver wekte een bedriegelijke hausse in suiker eenige sen satie, maar men kan niat zeggen, dat Londen of zelfs Batavia zich voor deze New Yorksche kapri olen bijzonder van de wijs hebben laten brengen. Men kan zich echter voorstellen, dat een spe culatieve geest in dit vleugje voldoende aanwijzing ziet, om zich bij de prima suikerwaarden te inte resseeren, Tabakswaarden hebben, wat de Delisoorten be treft hun houdars den laatsten tijd niet veel genoe gen gegven. De jongste scherpe reactie moet zonder twijfel verklaard worden door slechte vooruitzich ten wat betreft oogst 1929. Wii selooven dus niet, dat Tabakswaarden voor- loopig geen aantrekkelijk bezit vormen, hetgeen na tuurlijk hun beleggingsmeritus, gerekend over een rpeks van jaren, niet aantast. Wat de lokale markt betreft stippen wij nog even aan, op walke wijze handelaars en houders vin de inkomst-obligaties. Furness- Stokvis door een valsch bericht werden beetgenomen. Het is niet de eerste maal, dat den laatsten tijd zulke clnards worden gelanceerd. Indien naast de zeer onwanschelijke, maar soms wellicht onvermijdelij ke zwijgzaamheid, van directies, nu ook nog het vertrouwen in berichten wordt ondermijnd, dan wordt het geven van adviezen hoe langer hoe moei- np1"' Amerikaansche markt toont weinig saillante punten ^™1 amechtig door de aldaar heerschen- hp hittegolf als waarschijnlijk nog steeds onder den indruk van den wijsvinger der Federal Re- Seï)e Europeesche beurzen zijn na korte odlsving w°r ingezakt, eensdeels door den gebruikelijken zomerslaap, ten andere door het ontwakanda in zicht, dat de te Parijs vergaderde financiers bij hun geforceerde milliarde.n-overeenkomst aller minst den Steen der Wijzen hebben gevonden. ^Woensdagavond half 8 vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente ten raadhuize, onder voorzitterschap van den JJd.Achtb. heer H. No- let, burgemeester. Secretaris is de heer Dam. Afwezig de heer O. Francis. De voorz. opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen der vorige ver gadering na voorlezing ongewijzigd worden goed gekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. Proces-verbaal van kasvorificatie bij den adm. van het electr. bedrijf te Waarland en bij! den Gem. Ontvanger. Aanwezig bevonden, in over eenstemming met de boeken resp. 'f369.95 en, f2693.96. Verslagen over 1928 van de Gezondheidscom missie te Schagen, de Ver. van Nederl. gemeenten, de Handelswinteravondschool te Schagen en den Vleeschkeuringsdienst, gasfabriek te Warmenhui- zen, en werkeloosheidsdienst te den Helder, i Bericht van den heer A. Ci. v. d. Hooff dat hij *zijne benoeming tót onderwijzer aan de school tg Dirkshorn aanneemt, i Schrijven van Ged. Staten, geleidende het goed gekeurde besluit tot wijziging der begrooting voor 1928. i Idem geleidende de goedgekeurde verordening op de keuring van waren. Verzoek van J. A. Wagenaar om voor het schooljaar 1929'30 wederom te worden gesteld in het genot der tegemoetkoming, bedoeld in art. 13 der Lager Onderwijswet 1920. B. en W. stellen voor wederom een tegemoetko- ming van f 25 per kind te verleenen. Aldus wordt besloten. Verzoek van den Bond Heemschut, om de ge meente als donatrice te doen toetreden tegen een minimum contributie van f 25 per jaar. B. en W. stellen voor aan dat verzoek te voldoen. Het verzoek geldt het adviesbureau betreffen- de de bouwkunst. I Bij toetreding worden alle bouwplannen voort- aan het bureau toegezonden om advies en worden in overleg met de bouwers eventueele wijzigingen aangebracht. Het doel is te komen tot betere bouwprojecten, echter wordt geen dwang uitgeoefend. De advie zen worden gratis gegeven. Dé heer De Vries zegt, dat dit verzoek al eer der is behandeld en meent spreker er tegen te zijn geweestomdat er dwang zou worden uitgeoefend. Nu het heel wat milder wordt voorgesteld, kan spr. met het voorstel meegaan. De heer Duijvis kan, gezien de weinige kosten, zich met het voorstel vereenigen, vooral nu er wat goeds betreffende het bouwen bereikt kan worden. Na een korte gedachtenwisseling, waarbij de leden zich voor het voorstel uitspreken, wordt met algemeene stemmen aldus besloten. Verzoek van het R.K. Schoolbestuur te Waar land, eenige verbetering aan te brengen, o.a. het derde lokaal te schilderen en het eerste en tweede' lokaal te tamponeeren. De heer de Vries vraagt of het laatste wel noo- dig is? De voorzitter antwoordt dat het hiervoor thans de tijd is. Hierna wordt aldus besloten. Voorts wordt verzocht kleerhangers en klom- penrekken in den achtergang te plaatsen. Aldus wordt besloten. Levens wordt goedgevonden een kast voor het opbergen der leermiddelen aan te brengen. Het betegelen van het voorplein, als zoodanig verzocht, wordt door B. en W. voorgesteld, niet toe te staan. Het schoolbestuur gaf als reden op, dat het spelen op het grint hetwelk thans; het' plein dekt, zeer hinderlijk, het onderhoud duur is en veel stof veroorzaakt. B. en W. kunnen zich met de genoemde nadee- len niet vereenigen De heer Bakker had het juister geacht, indien er eene kostenberekening was bijgevoegd, waar door een beter overzicht was gekregen en wellicht de kosten door beide partijen gedragen zouden kunnen worden. De heer Dóodeman merkt op, dat het grint zeer los is, waardoor verschillende spelen niet uitge voerd kunnen worden. Spr. zegt, naar aanleiding van het gesprokene van den heer Bakker, dat da helft der kosten niet door het Schoolbestuur ge dragen kunnen worden. Die voorz. zegt, dat zulks niet mogelijk is, daar de gemeente de kosten van het onderwijs moet dragen. De heer Dte Vries zegt, dat de R,aad het vorig jaar alle verzoeken heeft ingewilligd en vindt spr. het van het schoolbestuur wel wat overdre ven, thans hierop weer terug te komen. Hierna wordt het voorstel van B. en W. aan genomen. Vervolgens wordt- het verzoek een fietsenberg plaats je aan te brengen, ingewilligd. Verzoek van de Banne Harenkarspel eene sub sidie te verleenen voor het onderhoud der wegen. De voorz. deelt mede, dat door de Banne eene klinkerbestrating ter breedte van 41/2 Meter en ter lengte van 160 iMeter zal worden aangebracht op den Korendijk en in het Waarland. De kosten voor verbetering zijn voor 'dit jaar geraamd op f 13000, Daar alle kosten ten laste komen van de Ingelanden, verzoekt het Bahnebestuur eene sub sidie gedurende 10 jaren van f 2500 per jaar. Naar aanleiding hiervan is door B. en W. een afgerond plan gevraagd voor de aan te brengen verbetering in de komende jaren. Door het Banne- bestuur is daarop geantwoord, dat zulks niet mogelijk is en wordt de subsidie opnieuw ge vraagd voor 1 jaar. Voorgesteld wordt dit punt in comité te behan delen. Aldus wordt besloten. Naar aanleiding van de ingekomen verslagen van de Gezondheidscommissie, van de Vereeniging, van Nederl. gemeenten en van den Vleeschkeu ringsdienst verzoekt de heer de Vries deze bij de leden te doen circuleeren, hetgeen wordt toege staan. Voorts had de heer de Vries een schrijven ver wacht van de Gezondheidscommissie, daar spr. had vernomen dat genoemde commissie hare aan dacht had geschonken aan de sloot bij da kerk, (z.g. eiland), die in een vervuilden toestand ver keert en een onaangename reuk verspreidt. De voorz. zegt tot heden niet veel bemerkt te hebben van die geschonken aandacht. De Secretaris merkt op, dat een schrijven ont vangen is, gericht aan B. en W. Die heer De Vries verklaart vol verwachting te zijn omtrent het advies der commissie en zeer benieuwd te zijn, wat B. en W- in dezen denken te doen. De voorz. neemt hierna kennis van het schrij ven, waarin geadviseerd wordt de onderhoudsplich tigen aan te sporen de sloot van vuil te reinigen en B. en W. in overweging wordt gegeven aan het einde der sloot een drijfpaal aan te brengen. D© voorz. acht een dergelijke paal wel geschikt om het vuil tegen te houden, doch de vaartuigen kunnen er tegenaan varen. ZiJS.A. meent, dat het de gewoonte is geweest, dat eenmaal per jaar de sloot uitgebaggerd wordt. De heer de Vries zegt, dat dit meestal! voor rekening der gemeente geschiedt door eenige wer- keloozen, echter is dit door de strenge vorst ach terwege gebleven. Na eenige besprekingen zegt de voorz. reini ging toe. Aanvulling stembureaus De aanvulling van stembureaus is noodig door overlijden en bedanken van eenige leden. Met de voorgestelde samenstelling gaan alle leden accoord. Vaststelling kohier der belasting op geb. eigen dommen te Schagerwaard. Voorgesteld wordt het hierbedoelde kohier vast te stollén op f 148.08, berekend na.ar een bel.- opbrengst van f5385. Aldus wordt besloten. Comptabiliteit 1928. Door nagekomen vorderingen is nog een suppl. begrooting voor 1928 noodig. Aldus wordt besloten. Verbreeding weg. Voorstel van B. en W. om f 200 subsidie te verleenen aan de banne Harenkarspel in de kosten van verbreeding van den weg te Dirkshorn door aankoop van „de gevaarlijke hoek". Door het verleenen eener subsidie van f 200 uit de gemeentekas is het Bestuur der banne bereid aan te koopen het perceel „de gevaarlijke hoek" en de weg daar ter plaatse te verbreeden. B. en Wi. stellen voor daartoe te besluiten. De voorzitter deelt mede, dat de bedoeling van B. en W. is, indien het voorstel der subsidie voor de verbetering der wegen zal worden aangenomen, dat'dan dit bedrag van f200 hiervan in minde ring zal komen. Be heer de Vries acht de verbreeding bij de ge vaarlijke hoek van algemeen belang en eene zeer

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1