Voor Huis en Hof ..Misschien ken ik haar nog een klein beetje beter da.n jij, want ik was getuige bij haar echt scheiding." „Ik ken haar beter dan jij, want ik was haar bruidsmeisje bij haar huwelijk." Woensdag is door Minister van de Vegte de nieuwe „Woltjersspoor- weg" GroningenSlochterenDelfzijl officieel geopend. Op verschil lende plaatsen langs de spoorlijn word de trein door een groote menigte met gejuich ontvangen. Het oponthoud te Schildwolde. Geweldige rookkolommen stegen op bij een brand- bluschaemonstratie met Phomena brandbluschap- paraten, die Woensdagmiddag nabij de Rijnstraat te Amsterdam gehouden werd. De Schotsche matroos: „Zeg teren een prachtig verhaal schrift van.... Idem: „Dus jij bent gisteren arts geweest." Jan, ik heb gis- in een tijd- ook naar de tand- Land- en Tuinbouw DENK AAN DE AARDAPPELZIEKTE. In verband met het feit, dat we verleden jaar hoegenaamd geen last hebben gehad van de be ruchte aardappelziekte zal wellicht menigen tuin bouwer, die eenigszins sceptisch staat tegenover de moderne plantenziektenbestrijdingsmiddelen nog onverschilliger gemaakt hebben. Het gevolg zal zijn, of kunnen zijn, dat die onverschilligheid hem duur te staan komt, want, dat de ziekte niet optreedt zooals verleden jaar het geval was komt niet zoo dikwijls voor. Trouwens, eigenlijk geldt deze waarschuwing niet voor de onverschil ligen, die moeten per slot van rekening hun eigen schade dragen, hoewel het van uit een economisch standpunt bezien, wenschelijk is, dat ieder bouwer een goeden oogst ter markt brengt, maar dit geldt vooral voor diegenen, die met hun tijd mede willen. ;Wel is er op het oogenblik een waarschuwings-, dienst voor het optreden van de aardappelziekte", maar diegenen, die niet in het bezit zijn van een radiotoestel ontvangen, die waarschuwing vanwege het Meteorologisch Instituut door mid del van een dagblad, en aangezien er vooral ten plattenlande veel bladen zijn, die om de twee of dri edagen verschijnen, zou men het juist te laat kunnen hooren en dan kan de ziekte reeds zoover gevorderd zijn, dat bestrijden (of liever voorko men) niet wel meer mogelijk is. Het weer waarbij men het meeste kans heeft dat de ziekte optreden zal is jn de praktijk wel bekend, maar toch kon men zich daarin nogal eens vergissen. Door de onderzoekingen van 'Mej. I.óhnis en door samenwerking met den hoofddi recteur van het reeds genoemde instituut is men tot de slotsom .gekomen dat de volgende factoren het optreden van de ziekte beheerschen: le. Gedurende den nacht mag de temperatuur niet beneden 10 gr. C. dalen: 2e. er moet dien nacht minstens vier uren dauw bracht worden, willen we in dit korte bestek niet veel zeggen, alleen dit, dat bestuiven over het algemeen minder werkzaam is als bespuiten en meestal nog duurder op den koop toe. Ook kan men met de tegenwoordige stuifmiddelen niet altijd werken, maar alleen als het gedauwd heeft en als het niet waait. Over dit onderwerp, nameljjk over bestuiven contra bespuiten, komen we ter gelegener tijd nog wel eens terug. It. Pancras. "VAN HERWIJNEN. ENKELE KAMERPLANTEN, 3e. den volgenden dag moet de bewolking min stens 0.8 bedragen; 4e. dien dag moet er minstens 0.1 mM. regen vallen. Dit alles klinkt heel geleerd, maar het komt hierop neer, dat men het meeste kans heeft| op. het optreden der ziekte, als men op eerj nacht met tamelijk veel dauw vochtig, zoel weer heeft en Deze tijd, de maand Juni en Juli is de bloei tijd van een zeer mooie kamerplant: De Hortensia of- botanisch juister de Hydrangea Hortensia. Ze is wel is waar niet geheel van stijfheid vrij te pleiten, maar de rijke en langdurige bloei en haar bijzondere geschiktheid als kamerplant, doen gemakkelijk dit euvel vergeten en haar als ka merplant hoogschatten. Dat men tegenwoordig bloemen aan deze plant krijgt zoo groot en zoo zuiver als men sje thans aantreft, wijst er wel op ,dat men al zeer ver gevorderd is met de cul tuur van deze plant. Ook de variatie in kleuren is toegenomen. De oorsproncelijke kleur is licht rose. Die zag men vroeger dan ook uitsluitend. Tegenwoordig treft men ze aan in de kleuren licht- en donker rose, zuiver wit en blauwachtig. Die blauwe kleur is verkregen door een kunstje toe te passen. Worden de planten namelijk tijdens de knopvorming begoten mét een aluinijzeroplos- sing, dan worden in plaats van witte of rose bloemen, blauwe gevormd. Daardoor ziet men ook vaak twee verschillende kleuren van bloemen op dezelfde plant, ja vaak verschillende gekleurde bloempjes aan dezelfde bloemscherm. Om zoo lang mogelijk van den bloei te genie ten, zetten we de plant niet te warm, bij voorkeur in een licht vertrek met een'temperatuur van 50 a 55 graden Fahrenheit. Indien het mogelijk is, plaatsen we haar in de zon dan wordt de kleur van de bloem zooveel helderder. Tijdens de bloei verlangt de plant veel water. Na den bloei nemen we de uitgebloeide bloemtros weg en kweeken de plant zoo koel mogelijk verder. Tot ze in. Mei naar buiten kan. Is 't mogelijk dan in den vollen grond in voedzame aarde, of anders in de pot het nu echter mogelijk, dat de Bilt een waarschu wing uitzendt, als men daar het bovengenoemde, samenstel van factoren heeft kunnen vaststellen; men is er daar immers op ingericht dergelijke waarnemingen te doen. Dit alles neemt echter niet weg, dat men even goed toch'kan gaan spuiten al heeft men, nogj niet zulk een waarschuwing gehoord, want, de afhankelijk van verschillende factoren, o.a. "hoe snel de planten groeien, hoeveel het regent en dig gtaan de bloemen rechtop wat een groote ver- hoe spoedig na de bespuiting het regent enz. j kel^cring jSj daar nu de schitterende fluweelach- D&t de bespuiting goed moet geschieden, fleuren des te beter uitkomen. De Gloxinia spreekt wel vanzelf, maar toch willen we er nog even met nadruk op wijzen, dat slecht spuiten) evenmin resultaat kan geven als niet spuiten. Vervolgens mogen we er wel even op wijzen, dat de pap van goéde samenstelling moet wezen en dat het niet goed is als er te veel koper i|a zit, maar, dat het evenmin goed ijs als er te veel kalk in aanwezig i^. Het eerste is wel bekend, omdat een te veel aan koper zich spoedig genoeg wreekt, want, dan neemt men meestal beschadi ging aan het gewas waar, maar als er te veel kalk in de pap zit neemt men het' niet wuari, kalk in de pap zit neemt men het' niet waar, maar ae mogelijkheid bestaat dan, dat de pap mei. werkzaam is. Éu gaat men altijd van de veronderstelling uit, dat gekochte pappoeder wel goed zal zijn, maar dat is ook wel eens niet het geval; verleden, jaar deed zich echter het geval voor, dat gekochte pappoeder beschadiging van het gewas gaf, Na onderzoek te Wageningen bleek echter, dat er veel te veel kopersulfaat in aanwezig was. Het kan echter evengoed, of nog beter voorkomen, dat er te veel kalk in zit, dan merkt men het niet. Dit is een aansporing om zoo nu en dan de poeder eens te laten onderzoeken en dat is vooral goed moge lijk op die plaatsen, waar men het gezamelijk inkoopt. Over het gebruik van stuifmiddelen, die ook den laatsten tijd meer en meer naar voren ge- dat weer heeft men als regel niet bij zonneschijn, I °p >t ba]eon of in den vensterbank. In 't laatste maar wel bij donker weer. o.evaj geven we gedurende den zomer meermalen Aan de hand van bovenvermelde gegevens is j y^oe]*mgSt. Voor de nachtvorsten komen gaat de plant naar een koud vertrek. In 't voorjaar zetten we ze zachtjes aan warmer tot de bloemen zich vertoonen. j Gloxinia's behooren eveneens tot de zomer bloeiende planten. Als zoodanig genieten ze een- 1 zekere populariteit. De kleurcombinaties van de Gloxinia's is zeer groot. Men. heeft zuiver witte, I karmijn roode kemel blauwe, donker paarse en preventieve bewerking van een bespuiting eem- een masaa tinten daartusschen terwijl er ook gen tijd| nawerkt; lioe^lang dat^ zal zijn is wteer j bjoemen ;n twee tinten voorkomen. Vroeger had u.n de Gloxinia hangende bloemklokken. Tegenwoor- verlangt tijdens haar verblijf in de kamer een lichte, maar vooral geen zonnige standplaats, veel frissehe lucht en geen overvloedig water. Zijn de planten uitgebloeid, dan geeft men ze een plaatsje, waar ze langzaam afsterven. Daarom vermindert men oók geleidelijk het gieten, 's Win ters worde knollen bewaard in een kistje droog zand op een droge, warme plaats. In Maart pot men ze op, in luchtige maar voedzame grond, terwijl ze op een warm plekje in dei kamer aan den groei worden gebracht. Meestentijds bloeien overjarige knollen rijker dan de jonge planten. Zoo kan men verscheiden jaren genoegen van deze plant beleven. Het opkweeken uit zaad is in de kamer niet mogelijk. Dit moet dus aan de kweekers worden overgelaten. S. anthracietkachelsDe eendagskuikens werden di rect op een gaasbodem gebracht. Deze bestond uit vlechtwerk met vierkante mazen, welke onge veer een halve duim wijd waren. De kuikens tierden best, vanaf hun geboorte tot aan den leg hebben ze op dien bodem geleefd, 't Gevaar voor infectieziekten door middel van de mest was er veel minder groot door. 'Zoo bezit het proeffok- station ook hennen, die 4 jaar opgesloten zijn ge weest in een hok op zoo'n gaasbodem. Ook hier had men gunstige resultaten te boeken. Een fok ker in de buurt van dit proefstation heeft, suc ces gehad door 1500 kuikens op zoo'n gaasbodem groot te brengen. Het groote voordeel achtte hij, dat er veel arbeidsloon en strooisel uitge spaard wordt. Daar staat weer tegenover, dat een enkele maal teenen en veerenpikken voorkwam. (Am. Poultry Journal). .Wormmiddelen. De middelen om wormen uit te drijven moeten onder de vergiften gezocht worden. De zetel der wormen zijn de darmen. Eer 't voedsel en oo~k dus de geneesmiddelen daar zijn, heeft 't de krop, de klier- en de spiermaag moeten passeeren. Er moest nu een middel gevonden worden, dat 't vergif geen invloed van de spijsverteringsvochten on dervindt en ook het dier zelf niet kan vergif tigen. Daarom is 't zeker van beteekenis te ver melden, dat Dr. Geo H. Lee deze vinding heeft gedaan, door in een capsule, die weerstand genoeg heeft om een vrij sterke drukking te doorstaan en aan verschillende zuren 't hoofd kan bieden, de vergiften te doen. De practische waarde dezer capsules is al aangetoond en ze worden in groote hoeveelheden geleverd. Ze kunnen worden toege diend aan kuikens, vanaf tien weken. In ons land worden ze nog niet verhandeld, wat toch zeer wenschelijk zou zijn. Het adres is Geo H. Lee Co. 520. Lee Bldg Omaka Nebr. De fabrikant biedt proefcapsules aan op franco aanvraag aan boven genoemd adres. Het eerste voedsel aan onze kuikens. Velen meenen nog, dat kuikens maar direct volop voer moeten hebben zoodra ze uit het ei zijn. Proefnemingen op verschillende proefsta tions hebben uitgewezen, 'dat kuikens 7 dagen kunnen leven zonder eenig voedsel te gebruiken. 'tZou natuurlijk dwaas zijn tot die uiterste grens te gaan, maar we leeren er wel uit dat we ons niet moeten laten verleiden door dwaze liefde tot de kuikens ze in de eerste 70 uur van hun bestaan maar flink wat voedsel voor te zetten. Ze krijgen er niets dan ingewondsstoringen door. D'e eerste 60 a J0 uren geve men geen voedsel. Na dien tijd komt 't eerste opfokvoer in aanmerking. Kort en bondig VOOR EN UIT DE ZAKENWERELD!. Heel veel menschen zijn ruim van blik, totdat zij zich tegenover een practisch vraagstuk ge plaatst vinden. Indien we verantwoordelijkheidszin hebben, zal de wereld ons, zoolang we leven, in het harnas houden. Wanneer ge iemand ontmoet, die ongewoon geestig is, die over een stroom van woorden be schikt, die zeer interessant en zeer „glad" is, is het in 't algemeen veilig hem te wantrouwen. Zijn gave is vaak een surrogaat voor werk. Het is waar, dat vele intelligenten zeer hard werken en veel tot stand brengen, maar indien ze in den werkelijken zin slagen, zal men merken, dat ze, in verhouding tot hun succes, hun „knapheid" tempéren en weer op hun geschiktheid voor wer ken vertrouwen. Pluimveeteelt. Het grootbrengen van kuikens op een draail- vlechtbodem. Op het Ohio proeffokstation (V.S.) heeft Mr. Kennard drie jaar lang deze methode toegepast met 't beste gevolg. Twee der opfokhuizen wer den centraal verwarmd en één door middel van Nieuwe hutjongen (tot kapitein): „De matro zen die vloeken allemaal zoo tegen me. Kunt u mij niet iets vertellen wat ik terug moet: zeg gen?" [n ken.' „Daar ga je! Jij zit ook altijd vol idiote stre- boenders, luiwagens, gootsteenboenders, tanden borstels. Al het borstelwerk behalve schoen- en kachelborstels, worden eerst voorzichtig op de tafel op een krant uitgeklopt en daarna met een stevigen kam uitgekamd, zoodat het losse stof er zooveel mogelijk uit is, want wanneer eenmaal de borstel nat is geweest, is het stof veel moei lijker te verwijderen. Haarborstels. Deze worden nadat ze geklopt en gekamd zijn geweekt in een bakje met lauw water en een klein scheutje amonia of geest van salmiak. Zorg er wel voor, dat het borstelhout niet nat wordt, daar hierdoor vlekken kunnen ontstaan. Klop de borstel hierin eenige keereu uit, vernieuw het water zoo noodig en zie of de borstel schoon is. Spoel deze daarna heel goed onder de kraan na, tot alle amonialucht weg is, en hang ze dan op te drogen. Laat nooit een borstel drogen op het hout of op de vezel! Kleerborstels. Deze worden geweekt in lauw sop van sunlightzeep, ook flink uitgeslagen, uit gespoeld, en te drogen gehangen, of op de zijkant Nagelborstels. Wanneer er veel zeep in zit, moeten deze eerst eenigen tijd geweekt worden in water en azijn, en daarna verder met zeepsop schoonmaken. Kachel- en schoenenborstels. Deze worden niet eerst uitgeklopt, omdat het vuil om de vezel zit. Ze worden dan eerst over een krant of losse turf gehaald. Zijn ze erg vuil, dan daarna kort geweekt in slappe sodawater oplossing en vervol gens worden ze met groene zeep flink uitgewas- sehen. Het beste gaat het wanneer wat groene zeep aan de hand genomen wordt, de vezels moe ten naar beneden zijn, anders wordt het hout gauw nat, en dan flink met de vingers door de ve zels gaan. Is het schuim helder, dan kan de bor stel nagespoeld worden. Kijk goed na, of er geen groene zeep meer aan de vezel zit. Vegers en schuiers. Oök deze worden eeni gen tijd in sop van groene zeep geweekt en daar na flink uitgewasschen, uitgespoeld en te drogen ONDERHOUBl BORSTELWERK, Er zijn verschillende soorten borstels, die ook voor verschillende doeleinden gebruikt worden. Het vuil dat ze bevatten is ook zeer uiteenloo pend. "Er zijn haar-, kleer-, kachel-, schoen en nagel borstel, verders vegers stoffers, schuiers, platte Platte boenders en luiwagens. Deze moeten eerst heel goed uitgekamd worden, zijn ze vet, dan worden ze eerst even in sodawater gezet en daarna flink in groene zeep uitgeklopt tot al het vuil uit de vezels is. Laa!t deze borstels1 vooral nooit te vuil worden, omdat het anders erg veel tijd in beslag neemt, voor al het vuil er uit is. Gootsteen boenders. - D eze worden op dezelfde manier behandeld. Tandenborstels. Deze worden geregeld eens uitgeklopt in warm water. VOORLIEFDE. Marie de Gournay, een der meest geestige en oorspronkelijke Pransche schrijfsters in haar tijd, die de vriendin en aangename dochter van den opvoedkundigen Montaique was, hield het na den doo dvan haar beroemden vriend voor een vrome plicht, niet alleen zijn stijl, maar ook de kleeding getrouw te blijven, die zij ten tijde van hun sa menwonen had gedragen. Op haar tachtigste jaar kleedde zij zich nog volkomen naar de modes, die zij op 26-jarigen leeftijd had gevolgd en dreef den spot met allen en liet zich door het gelach der Parijzenaars geen oogenblik van dit halsstarrig vasthouden aan het verleden afbrengen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 6