NIEUWE Liefde en Misdaad Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Dinsdag 2 Juli 1929 38e Jaargangf] Uitgave: Firma I. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Heordscharwiude. a'°°" RMhtaaken De Moord van Saint-Ouen. NO 77 IHTERC. TELEPHOOK SI LAlfiEDIJKËR COIIRAWT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag A bonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Buitengewone zitting op Vrijdag 28 Juni. Uitspraken. Jacob M. Alkmaar, gedetineerd, misdrijf art. 247 wetboak van strafrecht, 8 maanden gevangenisstraf met 6 weken aftrek voorarrest. F. A. de M. Helder, openbare schennis der eerbaar heid f 150 boete of 60 dagen. Krijn Corn, van D. Helder, hooger beroep zaak overtreding trekhondenwet f5 boete of 2 dagen. W. S. P. Alkmaar, onjuiste aangifte, f2000 boete of 100 dagen. VOOR DEN KANTONRECHTER, Strafzitting van Vrijdag 28 Juni. Er deugde zoo goed als niets van. In deze door uiterst mooi Juniwaer begunstigde zitting werd voortgezet de behandeling van de zaak tegen den heer A. K., een 41-jarig lid van het sla- gersgilde, wonende te Schermerhorn, gem. Oterleek aan wien was ten laste gelegd dat hij op 10 Juni j.l. op den Shermerweg onder de gemeente Alkmaar alwaar hij was aangehouden door den verkeers agent A. Wijnenberg, zou hebben gered,en met een Overland je, waarvan alle beide remmen in staat van siniele aftakeling verkeerden en buiten machte waren eenigen dienst te verrichten. Het verweer des heeren K. de vorige week gevoerd bestond uit de toelichting, dat althans de voetrem in goede conditie verkeerde en alleen had geweigerd omdat de bestuurder had verzuimd te debrieeren. Om deze bewering te controleeren werd heden de heer ver balisant gehoord die echter verklaarde dat zijn ver baal volmaakt juist was, en er van beide remmen niets, maar dan ook absoluut niets deugde. Het was zelfs hoogst gevaarlijk met een dergelijk ve hikel op den weg te verkeeren. De heer ambtenaar noemde het verweer van ver dachte dan ook de laatste uitvinding en een verde diging van het jaar nul, en vorderde niet minder dan f40 boete of 40 dagen, waarop de kantonrech ter nojf zoo edelmoedig was deze straf terug te brengen op f30 boete of 30 dagen. Ongewenschte traineering. De slager L. van G. zijn bedrijf tot voedering der gemeentenaren uitoefenende in Noordhollandsch Montreux boven het Y, moest zich heden verant woorden wegens aanwezigheid in zijn ijskast van paardenvleesch dat niet voorzien was van een keu- ringsstempel en bestemd was volgens opgaaf van verdachte om tot rookvleesch te worden verwerkt. De kantonrechter keutde den verkoop van Bruin tjes rookvleesch door ossenslagers ten zeerste af, op grond van de door verdachte aangevoerde be denkingen werd de verdere behandeling geschorst tot a.s. week teneinde de desbetreffende keurmees ter als getuige te hooren. Het is echter te hopen, dat het bedoelde vleesch verscher is geweest dan dit zaakje, want dit dateert al van 26 September 1928. Geen ideale woontente voor hondenliefhebbers In het oord van jasmijn en egelantier het lieflij ke dorpje aan der duinenrand Bergen is het aan eigenaars van honden met meer dan 30 c.M. schoft hoogte niet geoorloofd dit huisdier los op den open baren weg te laten loopen en de heer G. D., ex ploitant van de bekende „Rustende Jager" meer amicaal „Rus" genoemd, wiens Duitsche hond in deze ongeoorloofde situatie op 21 Juni in de Kleine Dorpsstraat was aangetroffen, werd heden tot f 5 boete of 5 dagen veroordeeld. De heer D., die zeide dat het hem niet mogelijk was den hond te be letten die onwettige slippertjes te maken, gaf te vens het voornemen te kennen den hond te zullen opfuimen. Men was algemeen van oordeel dat dit een radicaal middel zou zijn, om verdere onaange- noamheden te voorkomen. Slechten dag voor een Bakkemer caféhouder In den storm-en regenachtigen avond van 16 No OF' 39) De chef der veiligheidspolitie, gehoorzamend aan de ontvangen bevelen van Daniël Savanne, zorgde, dat in alle Parijsche dagbladen van den 3den Januari 1894 het volgende te lezen stond: pe drievoudige misdaad van Saint-Ouen [Moord Diefstal Brandstichting Drie slachtoffers. Op den nacht van den lsten op den 2den Jan. tusschen tien en elf uur, is de groote fabriek van den heer Richard Vernière te Saint-Ouen een prooi der vlammen geworden. Ondanks den ijver der brandweermannen van Saint-Ouen, van Saint- D'enis en van andere wijken, is er niets gered kun nen worden dan de kleine portierswoning,^ welke door hare ligging voor de vlammen gevrij waan v/as. Het woonhuis van den directeur, al het ma e- riaal, al de gebouwen, loodsen en werkplaatsen, een terrein be-slaande ruim 3000 vierk. meters, zijn in rookende puinhoopen herschapen. Binnen enkele uren was alles vernietigd. „Noch de kas, noch de koopmansboeken konden gered worden. Ben fabriek van verfstoffen, naast die Vernière gelegen, heeft in groot gevaar verkeer doch gelukkig heeft men die nog kunnen benou den. De schade daa rveroorzaakt is betrekkelijk gering te achten. Was reeds op een vrij ver gevorderd uur, dat de procureur der Republiek, zoodra hij g Waarschuwd was geworden, zich naar de ple onheils begaf, vergezeld van een rechter van structie ,den chef der veiligheidspolitie en en- vember, had aan de z.g. Vier Staten te Alkmaar op den Kennemer Straatweg nabij de Nieuwpoorts- laan een aanrijding plaats tusschen een door den caféhouder W. C. van N. Bakkum gem. Castricum bestuurder Dodgeauto en een grooten verhuiswagen door 2 paarden bespannen, eigenaar en bestuurder de expediteur Jan K. uit Alkmaar, die met zijn jongeren broeder Willem op de bok zat. Door den schok brak ongeveer het geheele tuigenstel en vie len debeide broeders van den bok. Willem Kok kwam zoo gevoelig neer dat hij in bewusteloozen toestand ward opgenomen en naar het ziekenhuis moest worden vervoerd en daar nog eenigen tijd werd verpleegd. Het gelukte aan Jan Kok die on gedeerd was te verhinderen, dat de verschrikte paarden op hol sloegen, zoodat het ongeval betrek kelijk nog goed afliep. De onderlinge regeling der schade door de verzekeringsmaatschappij, welke maatschappijen, die hooge premies opstrijken, nu juist niet schijnt uit te blinken inv lugheid, liep niet rond en het gevolg daarvan was, dat de ca féhouder, door wiens schuld de aanrijding had plaats gehad, heden terecht stond wegens overtre ding van artikel 22 der motor- en rijwielwet. De verdachte wien ten laste was gelegd den slingeren den gang van het door hem bestuurde motorrijtuig en linksch rijden, waardoor de aanrijding had plaats gehad. De verdachte was in persoon aan wezig, gaf de schuld aan het afschuwelijk weer, waardoor het uitzicht werd belemmerd. Bovendien was hij in verwarring geraakt door een lantaarn, die bleek bevestigd te zijn aan ean acher Kok's verhuiswagen aankomende vrachtwagen. Overigens gaf de heer W, C. toe met een snelheid van pm. 20 kilometer te hebben gereden, wat de kantonrechter in verband met het ongunstige weer, roekeoos noemde. Gevorderd werd f 60 boete of 60 dagen en de verdachte veroordeeld tot f40 boete of 40 dagen met toewijzing van de door den expediteur Kok ingediende civiele vordering wegens toege brachte materieele schade tot een bedrag van f 48. De kantonrechter voegde er nog bij, dat indien de ambtenaar ontzegging van het rijbewijs hadge- requireerd hij zeker deze bijkomende administra tieve maatdegel van veiligheid zou hebben toege past. De verdachte gaf het voornemen te kennen in hooger beroep te willen wat we hem echter ernstig moeten afraden. Hij kan zich overtuigd houden, dat hij er voor de meervoudige strafkamer wel niet zoo goedkoop zal afkomen. Moderne ouderplichten. De heer Cornells B., een eerzame tuindersknecht te Limmen had op 3 en 4 Mei jl. zijn op 23 Juli '16 geboren dochtertje Theodora niet naar school ge zonden en kwam nu in conflict met de leerplicht wet. De vader heden terecht staande, zeide in de meening te hebben verkeerd dat het kind na 7 doorgebrachte leerjaren van de verdere verplich ting tot schoolgaan was vrijgesteld. Bovendien was in die dagen zijn vrouw ongesteld en waren de diensten van het meisje thuis noodzakelijk. Zijn dochtertje bezocht nu echter weer geregeld de school en vond de kantonrechter waar de goede wil des vaders duidelijk bleek geen aanleiding een zwaardere straf op te leggen dan f 2 boete of 2 da gen hechtenis. Verregaand vlegelachtig optreden Op 20 Mei den tweeden Pinksterdag werden rus tige wandelaars langs den Bergerweg in niet gerin ge mate gehinderd door eenige opgeschoten brood dronkenlummels, die onder den invloed van ge noten alcohol voorbijgangers molesteerden meisjes van de fiets trokken en al dergelijke laffe grappen zich permitteerden, De kroon werd op dit werk ge zet door den 22-jarigen tuinder H. S. uit Heiloo. die de 12-jarige Johanna van den Berg uit Alk maar welk meisje met andere kinderen naar de mal doende snaken stond te kijken, onder de woor den „als je niet opdonder, krijg je een flecsh naar je kop" een ledig bierfleschje naar het hoofd wierp waardoor het kind een bloedende wonde en een groote buil aan het hoofd bekwam. Op de komst van de Alkmaarsche politie gingen de helden aan den haal en eerst na een wilde jacht over weilan den mocht het gelukken hen aan te houden. kee agenten onder het toezicht van den politie- inspecteur Berthaut. Toen werd een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van den brand, die plotseling meer dan 150 mannen werkloos heeft gemaakt. Het lijk van den heer Richard Vernière en het lichaam van de portierster der fabriek, gevallen als éen ofefr harer toewijding, beiden door een re volverschot getrofefn, zijn door de brave men-, schen, die 't eerst hulp kwamen verleenen, op de binnenplaats der fabriek voor den drempel van het woonhuis gevonden. De moordaanslag en de brand moeten diefstal tot beweegreden hebben gehad. „.Vernière en de portierster zijn niet met het zelfde wapen gewond geworden, zoodat het ver moeden voor de hand ligt, dat de misdaden door minstens twee dieven zijn gepleegd geworden. Vernière gaf, toen 't lichaam werd opgenomen, geen toeken van leven meer, maar de portierster was door het schot niet terstond bezweken. Zij werd overgebracht naar het gasthuis Saint- Lcuis, waar tot heden toe het bewustzijn niet teruggekeerd is... 'tls meer dan waarschijnlijk, dat zij de zware verwonding niet lang meer over leven zal. Het derde menschelijke slachtofefr is de stal knecht, en ook de werkpaarden der fabriek zijn in de vlammen omgekomen. De plaats in aanmerking genomen, waar het lichaam gevonden werd van den industrieel van Saint-Ouen en dat van de portierster, veronder stelt de justitie, „dat de boosdoeners, op heeter daad betrapt door mijnheer Vernière, op 't on verwachts uit Parijs teruggekeerd, zich verdedigd hebben dat een hunner Richard Vernière heeft doodgeschoten, en dat de portierster, door 't eer ste schot gewekt en den patroon ter hulp gesneld, door den tweeden misdadiger doodelijk is getrof fen. Bij Vernière moet de dood terstond zijn in- LnU i i.*j iad-L&i ly i De belhamel van dit rumoerige stelletje, de hier boven aangeduide flesschenwreper, stond heden terecht Hij had een duchtige uitbrander van den kantonrechter te incasseeren, de ambtenaar noem de zijn optreden in hooge mate onbeschoft en vor derde f 15 boete of 15 dagen, waarop verdachte ver oordeeld werd tot f 10 boete of 10 dagen. Het is raadselachtig waarom geen vervolgingwerd inge steld terzake mishandeling. Er had dan een heel wat gevoeliger straf door den politierechter kun nen worden opgelegd. Voorzichtigheid is de patrones der porceleinkast Een in de Schermer nabij de Stompetoren wo nend jongmensch de jonge landbouwer de heer J. K., had op 26 Mei door de Dorpstraat te Schermer horn, waarbij de uiterste behoedzaamheid den au tomobilist is geboden wil hij geen diggelen of doo- den maken met een snelheid gereden van 36 K.M. waar slechts een maximum van 20 is geoorloofd. Verdachte hoewel toegevend meer dan 20 K.M. te hebben gereden, veronderstelde dat het cijfer 36 wel met eenige restrictie moest worden aange nomen en werd op grond van zijn gunstige ver- keerseetecedenten veroordeeld tot slechts f 5 boete of 5 dagen, De fout inmiddels hersteld. Een te Beverwijk woonachtig chauffeur, Cornelis de G., maakte op 28 Mei te De Rijp in de straat ge naamd „de Rechte" een proefrit op een motor en werd las toen gecontroleerd door een politieamb tenaar, welke controle voor den controleur een suc ces, doch voor den motorrijder een strop bleek te zijn, aangezien hij niet mocht beschikken over een geldig rijbewijs voor motoren met meer dan 30 ki lometer snelheid. De verdachte stond heden terecht voor deze over treding en was zoo gelukkig thans het vereischte consent, inmiddels gearriveerd, van de provinciale griffie te kunnen toonen. Gevorderd werd f4 boete of 4 dagen, doch de kantonrechter rekening hou dende met de omstandigheid dat de heer Cornelis de G. momenteel werkeloos is, reduceerde de straf tot f2 boete of 2 dagen. Kinderachtige baldadigheid met leelijke gevolgen. Een jongmensch te Egmond aan Zee, het veel in spanning en geest vorderende ambt van straata- siijper beoefenend verkeerde op een zeldzamen lentedag in April in een overmoedige stemming en gaf daarvan kennis door den op een rijwiel pas- seeréhden stoffeerder Haanstra te dupeeren. Deze had op het hoofd een pas gerepareerde stoel ge plaatst en toen Engel nu baldadig aan een poot trok, verloor Haanstra het evenwicht, maakte een leelijke smak, bezerde zijn knie, terwijl de stoel be schadigd werd. Het geestige jongmensch, dat al die onheilen veroorzaakte, werd heden wegens het ple gen van straatschenderij strafbaar gesteld bij art. 424 wetboek van strafrecht, veroordeeld tot 3 da gen hechtenis of f 3 boete en betaling van f 5 aan Haanstra wegens schade aan de stoel toegebracht. Methusalem op de zondaarsbank. De 79-jarige fruithandelaar Willem V. te Alk maar, die niet den indruk maakt overmatig met aardshee goederen te zijn gezegend, stond terecht naar aanleiding van de gepleegde overtreding met zijn aangespannen hondenwagen opl9 Juni op het rijwielpad langs den Kennemerstraatweg te heb ben gereden. De grijsaard gaf dit gereedelijk toe. Hij is wat hardhoorig en werd aangeroepen door 'n vrouw, die zich aangetrokken gevoede door het door hem verkochte ooft, waarop hij omkeek en zijn stuur verloor. De ambtenaar eischte f 2 boete of 2dagen, waarop de ouderling zuchtte „het iS in orde, meheer, ik kan het toch niet betalen." De kantonrechter streek de hand over zijn medelij dend hart en legde 50 cent boete of 1 dag op, waar op de boete door een vertegenwoordiger der pers vermoedelijk lijdende aan hoogmoedswaanzin edel moedig werd voldaan en de oude heer, van alle blaam gereinigd, naar zijn gezond handelsartikel kon terugkeeren. Het is overal opletten en uitkijken, op den weg en op het water. Een tuinbouwer te Sint Pancras, de heer K. W., wiens motorboot onlangs door de burggracht te Broek op Langendijk voer met een snelheid van 8 en bemind, en zijn heengaan laat een leegte achter^ die niet licht zal worden aangevuld. „Onder hen, 5ie zich bij den brand zeer bizon der onderscheiden hebben wordt in de eerste plaats genoemd de meesterknecht Claude Grivot, dan Simon Bidaut, Lepic en Tirrol, werklieden der fabriek, Magloire, oud-soldaat der Marine- infanterie, wiens eene arm in Tonkin werd afge zet, en de brandweermannen van Saint-Ouen Con- tet, Daval en Guillemain. De dienst bij het onheil was uitmuntend gere geld door den maire, den politie-commissaris van Saint-Ouen en later ook door de gendarmerie. „Het gerechtelijk onderzoek werd terstond ge opend en wordt met ijver voortgezet. Ondanks de geheimzinnigheid, waarmede de drievoudige misdaad is omringd, is de justitie reeds de misdadigers op het spoor.''' Dit bericht, in dorren administratieven stijl ge houden, liet evenwel niet na allerwege sensatie te verwekken bij de departementen van Oorlog en Marine, die met den industrieel reeds contrac ten hadden gesloten voor verschillende werkzaam heden in het nieuwe jaar, in de wereld van handel en nijverheid en bij de vele vrienden, die Vernière zich ook buiten den handel om zijn open en eerlijk karakter had verworven. De dokter-magnetiseur O'Brien, een der chefs van het Duitsche spionnen-stelsel te Parijs, las het courantenbericht als iedereen en meende daar in het bewijs te zien, dat de baron Schwartz zich bepaald had vergist met Robert Vernière te ver denken van medeplichtigheid in de misdaden van Saint-Ouen. Hij voor zijn persoon hield zich over tuigd, dat Robert op den eersten Januari des avonds om half zeven wel degelijk naar Berlijn was op reis gegaan, ettelijke uren derhalve voor den moord en den brand van Saint-Ouen. Ui Die dood dompelt velen in rouw. De groote industrieel was te Saint-Ouen algemeen geacht K.M., terwijl met het oog op het afspoelen der wal kanten niet meer dan 3 K.M. is geoorloofd, kwam tot de ontdekking dat de politie niets onopgemerkt voorbij haar spiedend oog laat gaan. Op grond van van een opgemaakt proces-verbaal en daarop voor komende strafvervolging. De heer W. vertelaarde heden, dat het onmogelijk is deze motoren tot 3 K.M. te beperken, maar hij was juist op weg naar den monteur om de motor zooveel mogelijk terug te stellen. Met deze omstandigheid werd rekening gehouden en de heer W. veroordeeld tot f3 boe te of 3 dagen, Een goed woord vindt steeds een goede plaats De koopman en wagenbewoner Alb. den I., ver toevende in het woonwagenpark te Akmaar, had een niet goedgekeurden woonwagen gebezigd en stond heden voor deze overtreding terecht. Hij trad zeerbeleefd en bescheiden op, doch had vol gens den agent Wijnberg tijdens de controle een heel wat minder behoorlijken toon aangeslagen en de verbalisanten zelfs als „hongerlappen" gekwa lificeerd. De kantonrechter onderhield den man over deze ongepaste bejegening van ambtenaren, die niets deden dan hun plicht en veroordeelde den delinquent tot f4 boete of 4 dagen hechtenis. Eerst zaken en dan pleizier maken. De 58-jarige landbouwer Th. K. uit de Schermer gem. Oterleek, was op den tweeden Pinksterdag met moeder de vrouw op stap en reed heel gezellig met haar in het mooie feestwagentje door de eeu wige laan te Bergen, waar zijn genot eenigermate werd vergald door veldwachter, die constateerde dat aan den wagen een wegspiegel ontbrak. Pro ces- verbaal werd opgemaakt en de heer K. stond heden terecht om vriendelijk te betoogen, dat het ontbreken van den wegspiegel het gevolg was van een onachtzaamheid. Hij had verzuimd van een an der rijtuig dezen spiegel af te nemen. De heer kan tonrechter adviseerde verdachte aan eiken wagen den spiegel waarvan de kosten gering zijn aan te doen brengen, en veroordeelde den gemoedelijken landman tot f2 boete of 2 dagen. Zijn eigen ruiten ingegooid. De brigadier-titulair der rij ksveldwacht Admi raal van de brigade Alkmaar, op 23 Mei in een particuliere luxe auto op een controlerit ten behoe ve van richtige naleving der motor- en rijwielwet, ontdekte bij Het Woud een bestuurder van een be spannen jachtwagen .waaraan een wegspiegel ont brak. De heer Admiraal, niet in uniform gekleed bediuidde den voerman, den boerenrentenier J. C. L. van Bergen, dat hij moest stoppen, doch L. toonde zich onder het uiten van veel groote woor den niet bereid en reed met zooveel geweld door, dat de brigadier op zij moestspringen om niet over reden te worden. Brigadier Admiraal liet zich ech ter niet kisten en gaf den chauffeur last den re- calcitranten rentenier voorbij te rijden en de auto dwars over den weg te plaatsen. Hieraan werd ge volg gegeven, en hoewel L. toen nog probeerde om Voorbij te komen, mocht hem zulks niet gelukken. Admiraal maakte zich door vertoon van zijn ambts penning bekend als rijkspolitie-agent doch zelfs toen wilde L. zijn ontactische houding niet laten varen. Een en ander met gevolg dat de brigadier die overigens bekend staat als een uiterst kalm en bezadigd ambtenaar, niet meende te moeten volstaan met het geven van een waarschuwing en proces- verbaal opmaakte. De heer J. C. L., die heden terecht moest staan was niet verschenen. Het schijnt dat hij heeft wil len schikken, doch dat deze schikking niet kon doorgaan wegens afwezigheid van den ambtenaar. De kantonrechter verbaasde zich ten zeerste over de houding van den heer L. die hij vermeende te kennen als een bedaard en respectabel burger, doch moest natuurlijk ten volle geloof slaan aan de onder eede afgelegde verklaringen van den ver balisant en werd verdachte mitsdien veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Hierna sluiting. XXXIX. De naam van Claude Grivot voorkomende in het verslag ,had O'Brien geenszins getroffen, toch was de magnetiseur te Berlijn, evenals met Robert Vernière, meermalen met hem in aanra king geweest, maar al ware het ook, dat hij zich dien naam nog herinnerde, hij kon moeilijk veron derstellen, dat de man, wiens gedrag in de cou rant werd geroemd, medeplichtig aan de misdaden kon zijn. Baron Schwartz evenwel bleef vasthouden aan zijn meening en redeneerde aldus: „Als Robert Vernière op den avond van den lsten Januari inderdaad uit Parijs vertrokken is,, moet hij de nvolgenden dag in den loop van den avond te Berlijn zijn aangekomen en volgens de instructies, door mij gegeven, zal men daar on middellijk zijn tegenwoordigheid geconstateerd hebben. Is hij werkelijk op den 2den Januari thuis gekomen, dan heeft O'Brien gelijk en heb ik mij vergist. Morgen zal ik wel een telegram uit Berlijn ontvangen, laat ik tot morgen mijn oor deel opschorten." Claude Grivot was, gelijk men zich wel kan voorstellen, niet een der laatsten die het couran tenbericht las. „Dat ding is stellig door den rechter van in- stiuctie of door de veiligheidspolitie opgemaakt," doch thij. „Die laatste woorden, dat de justitie de misdadigers al op het spoor was, is een oude aardigheid, die niemand meer verontrust. Robert en ik hebben niets meer te vreezen, wanneer na melijk de brandkast zoo geschonden wordt te voorschijn gehaald, dat men niet meer kan zien, hoe ze geopend werd en wanneer die oude por tierster maar spoedig naar de andere wereld ver huist, zonder tot bewustzijn gekomen te wezen." Onze vriend Magloire-Eénarm, had sedert den nacht van den brand, op alles zijn aandacht gevestigd gehouden en naar alles geluisterd, zon der daarbij ooit zijn aangenomen kalmte te ver liezen, meenende op die wijze het best de belan gen van Martha, zijn kleine gunstelinge te kun nen 'dienen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1