De nieuwe Tweede Kamer Een onguur bedrijf. In 1925 werden uitgebracht 3.085.862 stemmen. - De stemmen waren over de partijen verdeeld als volgt: DE SAMENSTELLING DER KAMER IS: Roomsch Katholieke Staatspartij 30 30 Soc. Dem. Arbeiderspartij 24 24 Anti-Revolutionairen 12 13 Christelijk Historische Unie 11 11 Vrijheidsbond 8 8 Vrijzinnig Democratische Partij 7 7 Staatkundig Gereformeerde Partij 3 2 Communistische Partij Wijnkoop 1 0 Communistische Partij De Visser 1 1 Herv. Gereformeerde Staatspartij 1 1 Plattelandersbond Braat 1 1 Roomsch Katholieke Volkspartij 0 1 Groep Ter Hall 0 1 Middenpartij Floris Vos 1 0 WIE GEKOZEN ZIJN: De Roomsch Kahtolieke Partij: Mr. P. J. M. Aalberse, J. J. C. Ament, M. Ch. E. Bongaerts, Mr. Dr. L. N. Deckers, A. H. J. Engels, ir. L. J. M. Feber, A. N. Fleskens, Mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, H. G. M. Hermans, L. F. Guit, Dr. L. G. Kortenhorst, C: J. Kuiper, E. Th. Lockef eer, A. J. Loerakker, A. van der Meijs, Dr. H. W. E. Moller, Mgr. Dr. W. H. Nolens, M. J. M. van Poll, Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Mr. J. R. H. van Schaik, J. G. Suring, Mr. F. G. C. J. M. Teulings, F. Th. H. Uijen, L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst, Jac. Vos Ant.zn., A. C. A. van Vuuren, Mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, G. W. Kampscöer, Ch. L. van de Bilt, Mej. J. M. J. A. Meijer. De Soc. Dem. Arbeiderspartij: Ir. J. W. Albarda, Mr. Dr. G. van den Bergh, H. J. van Braambeek, J. Brautigam, ir. Ch. G. Cramer,, W. Drop, Mr. J. E. W. Duijs, A. H. Gerhard, Mej. Suze Groeneweg, P. Hiemstra, A. B. Kleerekooper, E. Kupers, J. ter Laan, K. ter Laan, Mr. G. W. San- nes, J. H. A. Schaper, W. van der Sluijs, Dr. J. van den Tempel, W. H. Vliegen, Mevr. A. E. J. de Vries- Bruins, Dr. ir. Th. van der Waerden, A. W. IJzer man, J. H. F. van Zadelhoff, Ds. A. van der Heide. De Anti-Revolutionaire Partij: Mr. Dr. E. Beumer, H. Colijn, L. F. Duymaer van Twist, J. C. C. van Dijk, Mr. Th. Heemskerk, J. Schouten, Dr. J. Severijn, C. Smeenk, Prof. Dr. H. Visscher, A. Zijlstra, Mr. J. A. de Wilde, Chr. van den Heuvel. De Christelijk Historische Unie: J. Bakker, Jhr. Mr. D. J. de Geer, J. M. Krijger, Jr., Dr. H. J. Lovink, Mr. J. Schokking, Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, J. R. Snoeck Henkemans, H. W. Tilanus, J. Weitkamp, Mej. Mr. C. F. Katz, Dr. C. W. Th. baron van Boetzelaer van Duubeldam. Den Vrijheidsbond: Dr. S. E. B. Bierema, Mr. G. A. Boon, Mr. H. J. Knottenbelt, Mr. A. G. A. ridder van Rappard, Dr. C. J. van Kempen, Dr. I. H. J. Vos, Mej. Joh. Wes terman, en Prof. ir. C. L. van der Bilt. Den Vrijzinnig Democratischen Bond: Mevr. Mr. B. Bakker—Nort, F. H. E. Ebels, Mr. A. Joekes, Th. M. Ketelaar, Mr. H. P. Marchant, Mr. P. J. Oud, Mevr. H. W. B. van ItallieVan Embden De Staatkundig Gereformeerde Partij: Ds. G. H. Kersten, Ds. P. Zandt, ir. C. N. van Dis. De Herv. Geref. Staatspartij: Ds. C. A. Lingbeek. De Communisten: L. de Visser en D. J. Wijnkoop. WIE NIET TERUGKEEREN. In de nieuwe Tweede Kamer zullen thans niet terugkeeren: Van de R. K. Staatspartij: Mr. J. B. Bomans, G. Bulten J. B. van Dijk, J. van Rijzewijk, Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse van IJselt, Prof. Mr. J. A. Veraart en J. J. Wintermans. Van de S.D.A.P.: R. Stenhuis. s. Joh. Langman Van den Vrijheidsbond: Mr. P. Drooglever For tuyn, Prof. Dr. Ant van Gijn., Abr. Staalman. DE NIEUWE KAMERLEDEN. In de thans samengestelde Tweede Kamer zullen de volgende Kamerleden hun intrede doen: Van de R. K. Staatspartij: E. Th. Lockefeer, Mr. F. G. C. J. M. Teulings, F. Th. H. Uijen, Mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, L. F. Guit, ir. M. C. E. Bongaerts en M. J. M. van Poll. Van de S.D.A.P.: E. Kupers. Van de Anti- Rev. Partij: Dr. Severijn. Van de Chrit. Hist. Unie: Jhr. Mr. D. J. De Geer en Prof. Dr. Slotemaker de Bruine. Van den Vrijheidsbond: Prof. Bilt en C. J. van Kempen. C. L. van der ir. C. N. van - D. J. Wijn- Van de Middenpartij voor Stad en Land: Flo- Revue van de Week Wanneer dit overzicht verschijnt, zal het groo- te raadsel zijn opgelost, namelijk lis het eigenlijk nog noodig te verduidelijken, wat ik met dat mys terie bedoel?) hoe Keizer Kiezer en Keizerin Kieze- resse, zooals zij in de jongste dagen ook al ge noemd wordén, de Tweede Kamer der Staten Ge neraal, dewelke van September 1929 tot Juli '33 een mate van invloed op den gong van 's lands za ken zal uitoefenen, waarover de meeningen en op vattingen ook al uiteenloopen. Voor den electora- len veldslag van Woensdag 3 Juli 1929 waren niet minder dan 3. 828.502 kiesgerechtigden ingeschre ven. Wat een vèrmeerdering sinds 1925 betee- kent van 263.553. Niet minder dan 37 partijen heb ben aan dezen strijd deelgenomen, met een totaal van644 candidaten. 3 Juli zal voor de zooveelste maal aantoonen, dat de vorming van allerlei groepjes, welke geen schijn van kans op eenig succes hebben, op de verovering van een parlementair mandaat, slechts versnippe ring, het verloren gaan van stemmen beteekent. Waardoor vertroebeld wordt de mogelijkheid, dat de samenstelling van de nieuwe Tweede Kamer een beeld zal schenken van wat er aan verschillen de desiderata in het Nederlandsche volk omgaat Tallooze malen zijn deze eenvoudige waarheden de kiezersmassa voorgehouden. Tot nu toe zonder eeni ge waarneembare successen. In de Hofstad vergaderde de „Nationale Unie", op welke bijeenkomst prof. C. Gerritsen de bekende Utrechtsche hoogleeraar een fulminante rede hield tegen de regeering in verband met het gebeur de in Curacao. De professor zinspeelde daarbij op een krasse, ietwat dreigende nota, welke het Haag- sche Plein zou hebben bereikt, aan Buitenl. Zaken gezonden door de regeering te Washington, in welk diplomatiek schrijven Nederland zou gewaarschuwd zijn tegen een herhaling van het in Juni 1929 te Willemstad gebeurde. Ons departement van Buiten landsche zaken en minister Koningsberger hebben echter op hun beurt op de meest categorische wij ze verklaart, dat er van zulk een nota bij de re geering van Nederland niets bekend is. Het conflict te Zaandam in de houtbeweging duurt voort. Tusschen werkwilligen uit Spakenburg en Amersfoort en de „strikers" kwam het tot een vrij ernstige botsing. Het jongste nieuws uit Zaan streek is, dat burgemeester K. ter Laan zijn be middeling tusschen partijen heeft aangeboden. De zoutlaag te Twekkelo (Ov.) kortgeleden ont dekt,. blijkt aanwezig te zijn van 294 tot 335 M. diepte, met eenige steenlagen er tusschen. Voor de beantwoording der vraag, van welke waarde de ontdekking mag worden geacht, is zeker wat scher per aanduiding van bijzonderheden gewenscht. De onderwijsraad heeft doen weten, dat er bij dat college geen bezwaar bestaat tegen de radio op de scholen, onder de nadrukkelijke voorwaarde, dat zij slechtsals hulpmiddel bij het onderwijs zal wor den gebruikt. De Koninklijke Familie heeft in den avond van 24 Juni jl. de „Parsifal"-uitvoering te Amsterdam, daar in de Stadsschouwburg gegeven onder Dr. W. Mengelberg's leiding, bijgewoond. De Koningin en de Prinses zijn daarna naar het Loo teruggekeerd. Aan het einde der eerste Juliweek zal de Kon. Familie het Huis ten Bosch voor eenigen tijd be trekken, het Paleis in het Haagsche Bosch, dat slechts zeer zelden door onze „royalty" bewoond wordt. Het is dus daar, dat de Koningin in verband met den uitslag der verkiezingen van Woensdag 3 Juli en na de dan te verwachten ontslagaanvrage van het kabinet- De Geer, de eerste adviezen over den politieken toestand in ontvangst zal nemen. Personalia. Tot voorzittêr van de „Ned. Dagbladpers" is, in de vacature-Vieweg, gekozen de heer J. C. Peere boom. te Haarlem. Den lOen Juli bereikt mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, de Chr. Hist, senator den 70-jarigen leeftijd. Den 27en Juni is onze literator-journalist Ma'urits Wagenvoort, die toen zeventig jaar werd en zijn gouden pers jubileum vierde, op zeer hartelijke wijze te den Haag gehuldigd. Ir. J. A. Kalff, is afgetreden als directeur van de Nederlandsche spoorwegen en wordt opgevolgd door ir. E. C. W. van Dijk. 't Tweede Kamerlid van den Heuvel heeft bij Haar lemmermeer door aanrijding een ongeluk gehad, welk incident nog vrij gelukkig is afgeloopen. Uitde Doodenlijst. Jhr. J. L. Mock, voorzitter van de vereeniging tot bevordering van de rozenteelt „Nos Jungunt Ro sae" te Haarlem. Uit de misdadigersrubriek noteer ik, dat: op de verificatievergadering in het faillissement van de Veendammer Hypotheekbank te Amsterdam gehouden, curatoren hebben aange kondigd, dat zij klachten zullen indienen tegen de raadslieden, die in deze een leidende rol hebben gespeeld. Vermoedelijk zal aan crediteuren 50 kunnen worden uitgekeerd. De aanvrage tot faillis sementverklaring van Liebermann is door het Haagsche gerechtshof afgewezen. Te Beverwijk werd bij een echtelijke twist de vrouw met messte ken vermoord. De man trachtte zelfmoord te ple gen, maar schijnt in het leven te zullen blijven. Een soortgelijk „drama de jaloesie" had te Eind hoven plaats. Daar is een vrouw door haar echt genoot doodgestaken. De moeder der vrouw werd gewond. Ook bij dit tragische geval trachtte de in jaloesie ontstoken man vruchteloos zich van het leven te berooven. Te Rotterdam heeft men een werkplaats ontdekt van valsche munters, die hun specialiteit maakten van het fabriceeren van vijf-pond-biljetten. De beide gearresteerde verdachten legden volledige be kentenis af. Een zwerver stal de reliqui van een Heilige uit een der Katholieke kerken te den Haag De pastoor ontving een anoniem schrijven waarin voor teruggave van de relqui een losprijs van f300 werd gevorderd. De dader werd door de qolitie ge snapt en het gestolen voorwerp op zijn aanwijzing gevonden. Aan de wekelijksche brandenserie ontleen ik: te Gouda woedde een zeer zware brand in een magazijn van ijzerwaren, waarbij een hoe veelheid buskruit is ontploft. Kortsluiting schijnt de oorzaak te zijn. Te Driel (Betuwe) is een groo te boerderij prooi der vlammen geworden. Een geweldige fabrieksbrand in een kistenfabriek en houtwerf woedde te Boskoop. Men weet, Rotterdam wordt om de zoo en zooveel dagen „bezocht" door allerlei brandjes, die men wijt aan misdadig opzet van een maniak, een aan pyromanie lijdend individu. In de afgeloopen week was deze uiterst gevaarlijke maniak, die nog steeds vruchteloos gezocht wordt, weer te Rotterdam in functie. In de misère-rubriek vindt men nog vermeld: de gewone reeks van ver keersongevallen, waarvan ik slechts noteer, dat te Groningen twee fitsers, resp. 18 en 16 jaar, onder een auto geraakten, met doodelijk gevolg. Te Amsterdam reed een auto, bemand door een al te jolig gezelschap, na een fuifpartij tegen een boom. Een der inzittenden werd gedood, drie liepen ern stige kwetsuren op. Bij Halfweg is door een auto aanrijding efen persoon gedood, terwijl twee zwaar werden gewond. Op Vlieland raakte een vlieg tuig in brand, waardoor luitenant Kamp ernstige brandwonden aan de beenen kreeg. Jobstijdingen kwamen wederom over verwoestin gen, den oogstberokkend door de rupsenplaag. Ik eindig echter haastiglij k met het opsommen de zer misère-tijdingen. Op Vrijdag 28 Juni jl. had in den Haag voor de eerste maal plaats de loting (centrale) voor alle plaatsen in het land, volgens het nóeuwe loting systeem voor den dienstplicht. Tot vorming der lichtingen 1930—1931. I Er heeft zich een uitvoerend comité gevormd tot het stichten van een gedenkteeken ter eere van i Multatuli's nagedachtenis. De Directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft een halve ton gouds geschonken ten bate van het I fonds, door haar opgericht, als steunfonds voor het personeel, dat in finantieele moeilijkheden verkeert In de afgeloopen week bleef het weer extra on- zomersch. Op het ejnd, op de kentering van Juni en Juli werd het wat zonniger en zachter. Maar de mete orologen blijven nog ongestadig, onbetrouwbaar weer voorspellen. Somber perspectief Edoch van 25 Juni af loopen er „extra-kersen treinen" Zóó overvloedig is de oogste van dit jaar. Dit zij vertroosting, verkwikking voor degenen, die smachten en hunkeren naer de komst van den „echten zomer", dewelke nog altijd „schuilevinkje" bleef spelen Uit den Omtrek VERLOTING ten hate van het nieuwe Stadsziekenhuis te Alkmaar. De prijzen zijn gevallen op de navolgende nummers der gele loten: (a 25 cents). 63, 199, 234, 312, 333, 368, 429, 436, 646 685, 696, 777, 850, 923, 943, 952, 1034> 1084, 1145, 1212, 1238, 1244, 1249, 1392, 1417; 1448, 1459, 1516, 1537, 1560, 1564, 1566, 1567, 1569, 1647, 1656, 1707, 1722, 1782, 1875, 1920, 2007, 2012, 2023, 2135, 2151, 2167, 2176, 2219, 2330, 2432, 2434, 24661, 2536, 2567, 2631, 2642, 2667, 2675, 2709, 2883, 2913, 2933,' 2985. D.e prijzen zijn gevallen op de navolgende num mers der groene loten: (a 10 ets.) 78, 98, 113, 132, 1139, 189, 219', 222, 263, 350, 463, 534, 536, 555, 582, 674, 675, 677, 680, 711, 761, 860, 874, 1008, 1023, 1032, 1053, 1105, 1203, 1256, 1440, 1486, 1541, 1627, 1687, 1760, 1782, 18i02, 1843, 1858, 1878, 1965, 1971, 2010, 2058, 2066, 2072, 2160, 2240, 2255, 2271, 2300, 2343, 2504, 25247,, 2554, 2584, 2594, 2597, 2600, 2613, 2664, 2690, 2828, 2830. 2984. De prijzen kunnen worden afgehaald ..aan het Onde Stadsziekenhuis (afd. Directrice-woning) op Dinsdag 9 Juli van 1012 uur. op Dinsdag 9 Juli van 1012 en 25 uur. Woensdag 10 Juli van 1012 en 25 uur. Binnenland WEGENBELASTING: jMen bericht ons Wet ingang van 23 Juli a.s. zal ter controle van het aangegeven gewicht van motorrijtuigen ten behoeve van de wegenbelasting een intensief toezicht gehouden worden en wel door weging op den weg ingevolge art. 4 Kon. Besl. van 10 October 1927 Stbl. No. 331. De bestuurders zijn dan verplicht hun motor rijtuig op eerste vordering aan een ambtelijke weging te onderwerpen, hetgeen voor hen een onverwacht oponthoud medebrengt. Evenwel bestaat er gelegenheid vóór dien da tum de motorrijtuigen onder ambtelijk toezicht en onder betaling der kosten van de weging, vrij willig te doen wegen, waartoe zij zich kunnen wenden tot den inspecteur der directe belastingen in de inspectie waarin zij wonen. m ii.-ih,i v ln 1925 werd te Amsterdam eene gemeentelij ke commissie ingesteld tot bestudeering van het vraagstuk der woekerbestrijding. Hetzelfde was het geval in Utrecht, in Dordrecht, in Leiden en in nog enkele andere plaatsen. En de s.d. Kamer leden v. d. Bergh, Drop, Sannes, Schaper en v. d. Sluis hebben kort geleden een oiitwerp ingediend tot wettelijke regeling van het geldschietersbe- drijf, eene poging du,s, om den Rijkswetgever te mengen in den strijd. Buiten bespreking latend de merites van het voorstel, mag men er zich in elk geval over verblijden, dat in deze richting getracht wordt het euvel voorgoed onmogelijk te maken, al zal dit, naar onze meening, wel niet zoo gemakkelijk gaan, omdat èn woekeraar èn sachtofeer wel een weg zullen weten te vinden om niet tegen de lamp te loopen. De Amster- damsche Armenraad verzamelde een schat van gegevens over voorschotverleening en woekerbe strijding in een rapport, waarin tallooze gevallen zijn genoemd en verschillende practijken zijn om schreven. Hij signaleerde alleen in Amsterdam 36 kleine en groote woekerbankjes en nog eed twintigtal in andere plaatsen. Het volgende wordt nog ontleend aan het rapport van de Am- sterdamsche woekercommissieHet woekerbedrijf wordt in grootere en kleinere bedrijven uitge oefend. Onder het groot-bedrijf worden de voor schotbanken verstaan, in den vorm van naaml. vennootschappen of firma's, die gewoonlijk be dragen tusschen f 25 en f200 a f300 uitleenen. De terugbetaling moet geschieden in maandelijk- sche of wekelijksche termijnen, die de geldschieter meestal opzettelijk te hoog stelt voor de draag kracht van den geldleener. Voor elk dezer ter- taijnen moet de debiteur wissels accepteeren of promessen teekenen, en als hij aan deze verbin tenissen iiiet kan voldoen, wordt hij natuurlijk opnieuw „geholpen" door de voorschotbank. Als dwangmiddelen worden gebruikt cessie van loon boeten (bij vertraagde betaling) en verpanding van den inboedel d.w.z. schijnverkoop van dien boedel aan den geldschieter, die dezen weer in schijnverhuur aan den cliënt afstaat. 'Meestal is het in de acte genoemde- rente-percentage niet zeer hoog; om bij den leener geen argwaan; Ie wekken. De geldschieter trekt zijne winst echter uit „vergoeding" va nbijkomende „kosten". Een paar voorbeelden: 1. G. leende van eene 'bank f 100. Loon en meubilair werden als zekerheid gesteld. Hij moest eene levensverzekering slui ten van f 1000 bij eene door de bank aangewezen levensverzekeringsmaatschappij. De premie be droeg f42 per jaar. Voor aflossing van voorschot, rente, provisie, polis, premiën en andere kosten moest G. acht accepten teekenen, elk groot f25.82 te betalen per drie maanden. Voor een geleende som van f 100 moest dus f 206.56 worden terug betaald. Officiëel leende deze bank geld tegen 6 pc't. per jaar. 2. Eene arbeidersvrouw begon mei van een geldschieter f 15 te leenen, waarvan f 2.50 fooi werd afgehouden. Die aflossing bedroeg f 1.50 per week. Later leende zij f 35, waarvan weer f2.50 fooi werd afgehouden. De aflossing werd nu f 5 per week plus f l.;25 rente. Deze vtouw verviel steeds van de eene leening in, de andere. Wanneer men van dergelijke uitzuigerij leest ,om van andere, nog veel ergere, gevallen niet eens te gewagen, zal men dan niet) toejui chen de pogingen, die worden aangewend om het kwaad zooveel mogelijk onschadelijk te makenlS :Op het gebied van wettelijk woekerbestrijding is in het butenland meer gedaan dan ten onzent. Alleen is door de Pandhuis wet 1920 aan den woe ker der particuliere pandjeshuizen paal en perk gesteld. Tegen den woeker van geldleenen in het algemeen bevat onze wetgeving echter geen spe ciale bepalingen. Genoemde voorstellers willen J nu, op het voetspoor der Engelsch-Amerikaan- sche wetgeving, preventief optreden tegen den woeker en wel volgens de volgende grondbegin- i sélenjfl '1. concessionneering van het leenbedrijf met wering van ongunstig bekend staande perso- nen; 2. het stellen van algemeene voorwaarden, i waaraan het gecessionneerde bedrijf heeft te vol- I doen; 3. nietigverklaring van alle handelingen en bedingen in strijd met die voorwaarden. Het j eerste grondbeginsel vindt zijn toepassing in de bepaling, dat ieder geldschieter zijn naam en adres moet doen opnemen in een daartoe bestemd register, en dat hij zijn beroep slechts onder dezen naam en aan dit adres mag uitoefenen, op straffe j van hooge geldboete. lede® geldschieter moet ieder jaar" eene vergunning aanvragen, waarvoor f 180 moet worden betaald. Deze vergunning wordt geweigerd, indien geen bewijs van goed gedrag kan worden overgelegd door den aanvra ger. De algemeene voorwaarden, waaraan het leenbedrijf moet voldoen, beöogen beveiliging van den leener tegen kwade praktijken van den geld schieter. Zoo stelt de wet een maximum renteper centage vast en keert zich in het algemeen tegen te bezwarende dingen. Verder "is de geldschieter verplicht gedurende den geheelen loop van het leencontract den leener schriftelijk nauwkeurige en volledige inlichtingen te verstrekken over den I stand van de leening. I Nu betoogt prof. mr. D1. van Blom in „Econo- misch Statistische Berichten", dat bedoeld wets- 1 ontwerp slechts een kant van den woeker raakt I en niet bijv. den woningwoeker, vooral bij krot woningen, bij woninghuurkoop- en afbetalings- I contracten. Naar aanleiding van het laatste ves- I tig thij 'de aandacht op een instelling, welke' te Leiden op niet onbevredigende wijze fungeert: het Leidsche Borgstellingsfonds (ontsproten aan het j brein van den directeur der Ge'm. Bank van Lee- i ning, den heer P.. A. van Aggelen), dat( op gd- I lukkige wijze tracht de moeilijkheid, om hulpbe- I hoevenden zonder goede borgen aan kleine credie- ten te helpen, te ondeffvangenhet staat borg vooi hen, die borgen niet kunnen vinden, maar waard zijn ,te worden geholpen. In elke gemeente van eenige beteekenis zou zulk een fonds, ge- evormd uit giften van particulieren en uit de openbare kas en waarvan alleen de renten en an dere inkomsten aan het borgBtaan mogen worden gewaagd, kunnen worden opgericht. Dat aan vankelijk zulk een fonds zijn vleugels niet wijd kan uitslaan. het begint natuurlijk met een bescheiden kapitaal spireekt vanzelf, doch dit bezwaar zal bij een verstandig beheer, dat op ac cres van vermogen en inkomsten uit is, geleidelijk minderen. Dit alles raakt het wetsontwerp-Van den Bergh c.s. enkel van terzijde. Doch zijdé- lings raakt het 't toch wel degelijk. Het maakt er de kantteekening op: Wat gij beoogt is half werk. Prof. Van Blom wijst er tejislotte op, dat men de woekerende geldschieters alleen goed weg- krijgt met een wet. Waan is het te meenen, dat gemeenteverordeningen iets van beteekenis kun nen doen. f Ook deze bekende hoogleeraar meent dus, dat hier voor den Rijkswetgever eenevtaak is wegge legd. Inderdaad mogen onze Staten-Generaal zich met deze zaak, die zooveel ellende aanricht, wel eens ernstig bemoeien. ,Wel is bij de behandeling van de Justitie-begrooting maar het oordeel van den Minister gevraagd, maar verder is men ook niet gekomen. Naar wij hopen zal in de komende vierjarige parlementaire periode een stap in de gewenschte richting worden gedaan, zonder daar bij dc belangen van een goed voorschot-bedrijf uit het oog te verliezen. Want het gaat hier. toch zeker om een euvel, dat hoe eer "hoe beter liefst met tak en wortel dient te worden uitgeroeid. Een en ander uit het Kerkelijk lirven van Broek ep Langendijk en Zuidscharwoude in de zeventiende, achttiende en negentiende eeuw a j f r., T 't Kerkelijk leven liep bij onze Vaderen lang niet altijd op wieletjes! Om dit uit de historie onzer twee gemeenten aan te toonen, moeten we terug gaan tot het jaar 1708. Predikant was hier toen Ds. Rentmeester. De gecombin teerde gemeenten vormden zijn eerste standplaats.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 2