ei Zij Ata steeds Uw ideaal! Het oude dorp Iets over de Wetgeving van Nederland. handige -*W '-r- ATA Ata is uitstekend in zijn werking en in 't gebruik zeer voordeelig. Alles blijft nieuw door Het radicale Schuur- en Reinigingsmiddel. Eenig Importeur E. Ostermann 8c Co'» Handel Mij., Amsterdam Fabrikante: Henkei 8c Cie. A. G., Düsseldorf ~Te Broek op Langendijk waren enkele jonge menschen door den Kerkeraad uitgenoodigd om be lijdenis des geloofs af te leggen. Tot deze behoorde ook Klaas Dotter, Maart je Pietersd., Maart je Jans Rijswijk en Trijntje Jans Rijswijk. Deze aanstaande lidmaten, bij openbare afkondi ging aan de gemeente voorgesteld, werden druk besproken. Om de leer, die zij voorstonden. In particuliere gesprekken gaven ze te kennen, dat er aan de Gereformeerde leer 't een en ander ontbrak, o.a. betreffende Doop en Avondmaal. Trouw leerden ze, dat een geloovige niet meer zondigde voor zijn eigen rekening, hij was in Christus gegrepen, Die zonde voor hem gemaakt was. Het gebed des Heeren was dan ook niet voor den waren christen; deze kon niet bidden: „vergeef ons onze schulden, gelijk ook wij vergeven onzen schuldenaren." Immers, hij had geen persoonlijke, hem toegerekende zonden meer. Louris Hillen en Arent Smekes lichtten de be zwaren der gemeente voor den kerkeraad toe; op het leven der voorgestelde lidmaten viel niets fei telijks aan te merken, maar de uitlatingen over de belijdenis waren niet conform de leer der kerk. De kerkeraad onderzocht de zaak. Hij moest er kennen, dat de besproken aanstaande lidmaten 'n gereformeerde belijdenis hadden gedaan, maar achtte het noodig de bezwaarden te hooren. En hieruit is een zeer lang onverkwikkelijk ker kelijk geschil ontstaan, waardoor de geheele ge meente in opschudding kwam. Het bleek uit alles, dat men hier te doen had met een ernstige leer- af wij king, waarin de geheele gemeete zich mengde, liet gevolg was, dat de zaak zelfs classi- kaal werd behandeld. Kerkelijke wegen zijn vaak heel lang. Ook deze weg. Na lange, vaak herhaalde besprekingen, vond de kerkeraad eindelijk vrijmoedigheid de aangeklaag de a.s. lidmaten aan te nemen. Maar vrede werd het niet. De Hebreïstische ketterijen, want zoo werden ze hier genoemd, wer den in Noordholland veel aangetroffen. Meerdere attestaties maken er melding van. Het was niet rustig in de gemeente: er was geen instemmigheid en de genoemde lidmaten konden zich in de prediking door Ds. Rentmeester gehou den, niet vinden. Inzonderheid Klaas Dotter zocht het elders. Toen hij in 1734 van hier naar Oost-Zaandam vertrok, begon de kwestie opnieuw te branden, zooals we een volgend keer hopen te zien. (Uit vroeger tijden) Nadruk geheel of gedeeltelijk verboden. De veerschipper had in vroegeren tijd een ge wichtige taak te vervullen! Hij zorgde voor het vervoer van alle mogelijke goederen en bood in de Toef van zijn schuit een gemakkelijk plaatsje aan de menschen, die naar ,,'de stad" moesten. Geen wonder, dat de veerdienst op Alkmaar in den ouden tijd evenzeer de belangstelling van het publiek had als de autobusdienst tegenwoordig. Ook de overheid bemoeide zich met den veerschip per. kWij leztn, dat Noordscharwoude, Zuidschar- woude en M' ek te zamen één veerschipper had den. Toen öro\781 een nieuwe veerschipper moest worden benoemd, werd er 'ook een nieuwe instruc tie voor dien functionaris gemaakt. Daarin stond o.a., dat hij verplicht was eiken Vrijdag door de sluis van Broek te varen. Blovendien moest hij op Dinsdag en .Woensdag van de voorjaars- en najaarsmarkt te Alkmaar met de schuit naar Alkmaar gaan. Hij moest direct na aankomst in het dorp de brieven en couranten in de dria dorpen bestellen „daar en zoo liet behoort.' Den 29sten Juli 1781 ontving Jan Voogt zijne aanstelling als veerschipper. In die aanstelling stonden nog allerlei voorschriften, waaraan de schipper zich te houden had, zoo wat zijn; per soon, de schuit en het personeel betrof. Zoo moest hij zich „bescheiden gedragen tegen de pas sagiers, altijd nugteren en bekwaam zijn en zijn reijsen zoo spoedig mogelijk volvoeren". Hij moest hebben „een bequame en overdekte schuyt, de zelve ordentelijk onderhouden in -zooverre, dat door lekkage geen hinder aan passagiers of be derf aan goederen kon worden toegebragt. Hij moest in zijn dienst hebben „een nugteren en be kwaam persoon", die in staat was hem bij ziekte te kunnen vervangen. Passagiers mochten pakjes, mandjes en derge lijke meenemen, als ze geen beletsel waren in de schuit en zij behoefden daarvoor niet te betalen, maar voor koffers, groote sluitmanden, zakken met zaad enz. moest worden betaald volgens de lijst van vraagloonen. Meer dan die lijst aangaf mocht niet worden gevorderd. Nauwkeurig was in die lijst aangegeven wat de vrachtprijs was. Ziehier voor de curiositeit eenige voorbeelden. Voor een passagier 5 stuivers (retour/. vet kalf 6 stuivers. nuchteren kalf 2 stuivers. I' vet varken 4 stuivers. mager varken 3 stuivers. mand met eieren 1 stuiver. vat bier 4 stuivers. brief (met bestellen) 2 stuivers. Wie had het recht den veerschipper te benoe men Niemand minder dan de (Staten van Holland en Westfriesland bemoeiden zich er mee. Zoo werd in 1787 aangesteld Bartholomeus Bialder van Broek, nadat door de vroedschap een brief van recommandatie was gezonden aan de Sitaten. KOlR|T AAANGHBONBiENl Br waren menschen, die tijdens het begin van de stadhouderlooze regeering gruwelijk mopper den, anderen, die zich gelaten in den toestand schikten, althans zich met het voorloopig be wind tevreden stelden. Tpt deze laatsten behoorde ook admiraal De B/uyter. Op zekeren dag zat deze in een trekschuit. (Met groote ergernis hoorde hij, hoe één der passagiers zie hop hoogst onbetamelijke wijze over de Sta ten uitte. Dit verdroot den wakkeren zeeman, die den schipper verzocht den passagier het zwijgen op te leggen. Toen dit niet baatte nam de Buyter een kort besluit. Hij pakte den smalenden spreker op en zette hem overboord, om in 't frissche wa ter wat af te koelen. mer voortaan uit 50 leden, de T.weede Kamer uit 100 leden zou bestaan. De Kieswet van Houten (1896) onderscheidt belasting-, huur-, loon- spaarbank- en examen kiezers. De wereldoorlog veranderde veel. In 1917 ver kregen alle mannen kiesrecht en werden de be letselen voor het toekennen van vrouwenkies recht weggenomen. In 1922 werd het vrouwen kiesrecht in de grondwet vastgelegd. Het systeem van algemeen kiesrecht is thans dus in zijn volle consequentie aanvaard. Ex komt nog bij, dat sedert 1917 de wet voorschrijft ver kiezing op den grondslag der evenredige verte genwoordiging. Zoo is langzamerhand dus, door het uitbreiden van het aantal kiezers, uit de Staten Generaal gegroeid eene werkelijke volks-i vertegenwoordiging. H. Voor de totstandkoming eener wet is, zooals ik in mijne vorige artikelen uiteenzette, de goed keuring noodig van de Eerste en de Tweede Ka mer. De vraag doet zich voor hoe deze twee» kamers wel ontstaan zijn. Zooals u zich uit de geschiedenis nog wel herinneren zult, werden in 1815 België en Neder land samengevoegd. (Men wenschte een bufferstaat tegen het revolutionaire Frankrijk. Groot-Neder land werd geboren. Noodzakelijk werd toen eene grondwetsherziening en de nieuwe grondwet bracht het tweedekamerstelsel, tot voordien onbe kend. De invoering van het Tweede Kamerstelsel had 'vooral plaats door toedoen van de Belgische leden der Grondwetscommissie; deze waren vrij wel éénstemmig voor eene Tweede Kamer. Al leen waren ze het onderling niet eens over de samenstelling ervan. Een gedeelte wilde overname van het Engelsche systeem: één kamer van er felijke pairs en één van de Gemeenten. Anderen wilden eene Eerste Kamer samengesteld uit en door de Edelen en bisschoppen; in de Tweede Kamer zouden geen edelen zitten. De Hollanders wilden van het tweekamerstelsel heelemaal niets weten. Een tweede kamer zou de grondwet van aard en natuur doen veranderen, geheel omver werpen. Ten slotte is er 'toch eene tweede Kamer jjeko- men. De tweede kamer (thans Eerste), benoemd door den Koning, zou bestaan uit hen, die door diensten aan den Staat bewezen, "door hunne ge boorte of gegoedheid onder de aanzienlijksten van den lande behoorden. Zij had tot taak overijling in wetgeving te voorkomen, in moeilijke tijden' aan de driften heilzame perken 'te stellen, den troon te omringen door een bolwerk, waartegen alle partijen afstuitten. Men diene n.l. niet uit het oog te verliezen, dat de Koninklijke macht nog zoowat onbeperkt was. De uitstelling der Eerste Kamer had anders in dit opzicht niet veel reden van bestaan., De vreedzame Staten Generaal van 1814 geleken al zeer weinig op een wilden bergstroom, welks ver woestende werking te keeren een strenge plicht was. Van eene volksvertegenwoordiging in den tegenwoordigen zin van het woord, was aller minst sprake. Eerst langzamerhand heeft zich in de moderne staten deze „volksvertegenwoor diging ontwikkeld. Groot was echter de vrees voor de democratie. 3 De Februari-revolutie (1848) van Parijs, ge volgd door een revolutie te .Weenen en zelfsi te Berlijn heeft een grooten stoot gegeven, van de Staten-Generaal een volksvertegenwoordiging te maken. De Koning hier sloeg de schrik om het hart. Tot de genoemde gezanten zei hij: „Vous voyez devant vous un homme, qui de trés conser- vatif est devenu en 24 heures trés libéral" (voor u staat iemand, die in 24 uur van zeer conservatief, zeer liberaal geworden is). Voortaan werd de Tweede Kamer rechtstreeks Voortaan werd de Tweede Kamer rechtstreeks gekozen, al kwam men ook niet verder dan tot de invoering van een vrij beperkt consuskies- recht. 'Men moest een zekere som in dei directe belastingen betalen om kiezer voor de volks vertegenwoordiging te kunnen worden. In 1887 komt een verdere uitbreiding van het kiezerstal. Na 1887 werden voor de goedkeuring van het kiesrecht vereischt „kenteekenen van ge schiktheid en maatschappelijken welstand". De kieswet zou bepalen, welke personen kiezer wa ren. Tevens werd toen bepaald, dat de Eerste Ka- Borstelhout schoonmaken. Het borstelhout kan onbedekt zijn, of het kan; bedekt zijn met vernis, verf, celluloid, schildpad,, zilver, koper. Het onbedekte h«ut wordt, nadat dei vezel is schoongemaakt, met witsel en een lapje flink afgeschuurd. Daarna naspoelen en let goed op, dat er geen witsel tusschen de vezel is blijven zitten. Gevernist borstelhout. Dit wordt afgenomen met lauw water en ge boend met was, wanneer het droog is. (Wordt het vernis leelijk, dan kan het weer opgeknapt worden door het over te vernissen mét spiritus- vernis. Dit is in drie verschillende kleuren te krijgen en wel blank, rood en zwart. Strijk dit niet een kwastje dun en regelmatig over het hout heen, maar denk er aan dat er geen vernis in de haren komt. Het drogen gaat erg vlug. Geverfd borstelwerk. Dit wordt afgenomen met lauw water en ge boend. Wordt de verf leelijk, dan moet eerst alle oude verf er af gehaald worden. Het beste gaat dit met heet sodawater en zand. Is het hout droog, dan kan de. nieuwe verf er dun over heen gestreken worden. Celluloid. Dit wordt ook eerst afgenomen met lauw wa ter. Wordt het witte celluloid geel, dan kan het afgenomen worden met spiritus, daarna wordt het geboend met was in dezelfde kleur. Schildpad. Dit wordt ook afgenomen mét lauw water en daarna geboend met was in dezelfde kleur. Zilver. Om de haren wordt eerst een schoone doek ge daan, en dan wordt het metaal gepoetst met krijt en spiritus. Gewerkt zilver wordt uitgeborsteld met zeepsop en flink afgewreven met een zachte doek. Koper. Glad koper wordt gepoetst met Brasso en mét krijt nagedaan om de laatste resten vét weg. te nemen. Gewerkt koper wordt liefst niet met Brasso gepoetst, omdat er dan veel kopergroen in de naden gaat zitten, daarom wordt dit ook flink uitgeborsteld met terpentijn öf petroleum. Er mag niets in de vezel komen, omdat die lucht niet gauw er af, gaat. Dit wordt ook flink nagewreven met krijt, die eerst in 't doekje is gewreven. Het schoonmaken van een vette kraag. Maak deze geregeld schoon, door ze flink af te nemen met benzine. Werk nooit met benzine bij een vlam, daar dit veel te gevaarlijk is.Wrijf daarna de kraag met een schoone doek na. Een vette bontkraag kan ook schoongemaakt worden met benzine, maar beter helpen zemelen, die even warm gemaakt zijn. Strooi deze op het vette gedeelte en wrijf flink met een schoone doek in alle richtingen. Klop daarna de kraag aan de achterkant flink uit. Levenswijsheid Onze roem ligt niet hierin, dat we nooit vallen, maar dat wij opstaan telkens als wij vallen. Houdt het kwaad tegen voo rhet bestaat. Eet aan tafel, zooals gij zoudt eten aan de tafel eens konings. Indien ik een berg opbouw en ophoud vóór de laatste mand vol aarde op den top is aange bracht, dan is mijn werk mislukt. Drift is de dronkenschap der Ziele. Luiheid loopt zoo langzaam, dat de armoede haar spoedig inhaalt. Te weten wat wij niet weten is een heele kunst. De groote figuren op het gebied der menschheid zijn vrouw in hun gevoelen en man in hun kracht. In een staat, die door goede beginselen be- heerscht wordt, zijn armoede en lage positie din gen om zich over te schamen: in een slecht be stuurden staat zijn rijkdom en rang dingen om zich over te schamen. Studeeren zonder denken is ijdel, denken zonder studeeren is gevaarlijk. 't Welsprekendst is gewis de man, Die zelf zich overreden kan, Om (wat* ook anderen mogen praten) Het goed. te doen, en 't kwaad te laten. In jeugd en ouderdom snakt ieder op den duur Naar hulp van vreemde hand. Zoo leert ons de natuur Als eerste en laatste les, huivaardigheid te toonen. (Young). Als de storm is opgestoken, Losgebroken, 't Schuimend zeenat kookt en bruist, 't Schip geslingerd naar de wolken, Neergeploft wordt in de kolken Daar de leviathan huist. Als bij 't buld'ren der winden, Eik en linden, Sidd'ren, wank'len, nederslaan Dan den goeden God te vinden In den God ook van d'orkaan. Wordt slechts door zijn welbeminden In ootmoedigheid verstaan. "(Beets). Laat ieder komend uur, dat haastig zal verstrijken Met nieuwe wetenschap uw ouden schat verstrijken, Laat ieder vluchtig uur, dat in 't verleden stort, Getuigen, dat gij wijs en tevens beter wordt. Zeg nooit van een leugen, dat ze onschuldig is ,o fniet bedoeld was. Houdt er u, eens voor altijd niet mee op. Onverschillig of een leugen klein of groot, opzettelijk of toevallig si, onze ziel wordt er door bezoedeld. Treft u een slag van het lot, doe dan als de bal; hoe harder hij geslagen wordt des te hooger is zijn vlucht. Ik heb vele menschen geruïneerd gezien, om dat ze dikwijls goedkoop gekocht hadden. Land- en Tuinbouw Het is wel eigenaardig dat bij het keuren van de paarden voor het stamboek steeds nog alleen op het exterieur wordt gelet, terwijl bij de koeien de productie aan melk en botervet een ernstig woordje mee gaat spreken. Beide soorten dieren zijn toch qroductiedieren, alleen wat ze producee- ren is verschilend. Het paard levert kracht, de koe melk. Dat men bij het paard de kracht, die het dier kan ontwikkelen nog niet laat meespreken bij het beoordeelen van het dier, zal wel moeten worden toegeschreven aan de groote moeilijkheid die het op de juiste wijze bepalen van de krachts ontwikkeling met zich brengt. Het gaat er niet al leen om, of een paard een zware vracht in bewe ging kan brengen, of dat het een behoorlijk zware vracht alngdurig voort kan trekken, of het zich na een groote krachtsinspanning spoedig herstelt, maar om al deze zaken tezamen. In Amerika en ook In Duitschland heeft men ge tracht met behulp van wagens voorzien van dyna mometers de kracht der paarden te meten. Men heeft ze er laten trekken op een gladde, oneffen en mulle weg. Maar steeds weer voelde men, dat de juiste methode nog niet gevonden was, dat er nog steeds vragen over bleven te beantwoorden, dat men geen afdoende wijze had, de krachtsontwikke ling vast te stellen. Deze schijnt thans gevonden te zijn in de rem- rosmolen van prof. Visser te Wageningen, Prof. Visser is uitgegaan van de gewone rosmolen, waar op hij een dynamimeter bevestigde om de trek kracht na te gaan. De boom der rosmolen is 8 M. lang. In een bijgebouwtje is het mogelijk de ros molen te remmen, door verschillende belasting. De démonstratie remrosmolen is bovendien voorzien van lange glazen cylinders, waarin gekleurd water. Hoe grooter de krachtsontwikkeling van het paard is, hoe hooger het water in de buizen stijgt. Het is dan mogelijk voor omstanders, om de uitgeoefende kracht direct na te lezen. Prof. Visser heeft op verschillende tentoonstellingen in ons land met dit werktuig gedemonstreerd, o.a. te Deventer, Ensche dé, en den Haag. Dit jaar is hij er ook mee naar Keulen en Hamburg geweest. In de Veldbode geeft hij een verslag van zijn bevindingen. De remros molen is eenigszins veranderd. De 8 M. lange boom die anders ten deele door het paard moest worden gedragen, loopt nu met een paar katrolletjes over een rail, die om de trekplaats is opgesteld. Dit heeft tegelijk tot voordeel, dat bij langdurige ver- richtingsproeven de menner mee kan rijden, door dat er een zitplaats op is bevestigd. Het is nu mo gelijk geworden met dit werktuig een onderzoek te doen instellen le naar de maximum rtekkracht uit den rusttoestand. Dit zou 3 maal achtereen kunnen plaats vinden over de afstanden van 8 M. met een rusttijd van 5 minuten. Dit is niet alleen van belang met het oogop de te halen trekkracht maar ook om de willigheid tot trekken te toonen. In de 2e plaats kan een onderzoek ingesteld wor den naar de maximum trekkracht gedurende bijv. 4 ronden van 50 M. De bedoeling daarvan is, de nabootsing van het trekken van zware lasten bie ten uit het land of over een steile brug. In de der de plaats kan een onderzoek plaats vinden naar longen- en hartwerking door het paard met een rtekkracht van 100 K.G. 30 ronden van 50 M. bin nen den tijd van 15 minuten te laten afleggen. Daarbij wordt dan genoteerd hartslag en adem haling voor het trekken .onmiddellijk erna en 15

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3