NIEUWE m „WECK" Inmaakartikelen Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 79 Zaterdag 6 Juli 1929 38e Jaargang Firma R. J. HOUWING - FOTOTENTOONSTELLING Speciaal Corsetten - Magazijn ■■TERG. TELEPHOOH 92 LANGEDUKER £0 PI ART Redacteur 1. H KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs J J - per 3 maanden f 1.15 -Ü UltQaVeI FirUia I. H. KEIZER. Advertentiën van 15 regels 7S cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte MIENl 7 - IEL 844 ALKMAAR Rechtzaken VOOR D|EN KANTONRECHTER. Schriftelijk vonnis in de zaak contra J. F. v. d. P., magnetiseur te Amsterdam, ter zake on bevoegd uitoefenen der geneeskunde, gepleegd te Limmen, f 200 boete of 10 dagen. D;e kantonrech ter overwoog in dit vonnis dat verdachte in het onderhavige geval handelingen had gepleegd, die geheel buiten zijn taak als magnetiseur stonden en geheel vielen onder de bevoegdheid van den U li: nu een rare wet. Hij wenschte dienaangaande nog eenige vragen te'stellen aan den kantonrechter, doch deze beduidde hem, dat hij niet op zijn rechtersstoel was gezeten om vragen te beant woorden en veroordeelde den tuinder tot f 3 boete of 3 dagen. Voorts vonnis in zake den landbouwer P. 3. v. iR. te Bergen, wegens overtreding der wapen wet c.q. het niet inleveren van een jachtgeweer, waarvoor geen vergunning was verleend. Vonnis bekrachtigd, doch de straf f 60 boete of 30 dagen vermindert tot, f 30 boete of 30 dagen. U'J Nieuwe zaken. De kwestie inmiddels op minnelijke wijze geschikt. De aangehouden zaak contra den heer Willem Zi., een bejaard landbouwer te N. en Z.j Scher mer, aan wien was ten laste gelegd het niet vol doen aan zijn verplichting, het door hem bewoon de perceel te doen aansluiten bij het prov. Water leidingbedrijf, werd heden voortgezet met het hooren van den heer H. Schuurman, directeur van het bijkantoor te Alkmaar. Deze verklaarde dat er ten aanzien van de afsluiting bij den heer Zi. een misverstand had bestaan, aangezien die afsluiting niet door het bedrijf, doch door een particulieren loodgieter met name Koster, was bewerkstelligd, doch dat alle bezwaren inmiddels waren opgeheven en het perceel van den heer Zj. op de gebruikelijke manier van leidingwater zou worden voorzien. Waar de zaken zich zoo gunstig voordeden, was de ambtenaar geneigd zijn rooskleurigen bril op te zetten en werd gevorderd ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak a.s. Vrijdag. Ongestempelde paardenbief. De aangelegenheid tegen den slager L„ die on gestempeld paardenvleesch voor rookvleesch be stemd, in voorraad had op 26 Sept. "28, werd voortgegaan met het hooren van den keurmeester, die het feit had geconstateerd. Verdachte aanvan kelijk present, was inmiddels weer vertrokken. Hij werd na verhoor van den verbalisant tot f 15 boete of 15 dagen veroordeeld. IMiet den verbalisant in de contramine. Die 34-jarige gasfitter F. H. G-. te Alkmaar, die in den avond van 14 Maart in; de Tessel- sehadestraat te Alkmaar, zonder licht had ge fietst en thans voor dit feit terecht stond,; be weerde dat hij, toen hij door de nagent werd geca- lanceerd ,niet op het rijwiel reed, doch er naast liep, daar hij even te voren had geconstateerd, dat zijn lamp niet brandde. Het resultaat van dit verweer was aanhouding tot de volgende week teneinde den verbalisant te hooren omtrent de waarheid van deze opgaaf. Te Limmen is de baan der auto-racen niet, veilig. Een automobilist met name J. B. Si., had te Limmen de maxim, snelheid overschreden, wélke vrijpostigheid niet in het belang van zijn beurs bleek te zijn, daar 'hij heden bij verstek (hij was hij de behandeling zijner zaak spoorloos verdwe nen) tot f 12 boete of 12 dagen werd veroordeeld. Gehoorzaamheid aan de wet is niet altijd aangenaam. De 39-jarige tuinder Jacob K. te St. Pancras mag zich verheugen in het gelukkig bezit van een verstandigen en veelbelovenden troonopvol ger ,zijn zoon Cornelis, die hem reeds aardig in zijn bedrijf van pas jcomt, reden waarom; hij dien zoon, welke alreeds 7 leerjaren had door gemaakt, op 3 Mei j.l. van de school had geno men, teneinde hem op zijn tuinderij aan t wer te stellen. De jongen is echter 19 Augustus 1916 ge- boren en aangezien het leerjaar loopt tot pn moet Cornelis het 7e leerjaar doorloopen tot i April 1930. Dit 7e leerjaar wordt alzoo voor hem wat men in deskundige taal noemt: ge ou eer. De vader kwam alsnu in conflict met de leer plichtwet en stond op grond, dat hij zijn zoontj vanaf 3 tot 17 ,Mei niet ter schole had gezon den ,voor deze overtreding terecht Hij verklaarde van meening te zijn geweest dat zijn zoon.cüe 7 klassen had doorloopen, volkomen had voldaan aan de eischen van de leerplicht en noemde het Het rijwiel zonder slot buitengesloten. De reiziger A. O. S,., die een bovenwoning heeft 1 betrokken in de Dahliastraat te Alkmaar, welk I perceel echter maar noode plaats biedt voor ber- l ging van een rijwiel, haalt dit nuttige, om; niet; te zeggen ,onmisbare voorwerp eerst naar bin nen, wanneer de familie zich voorgoed op haar le etage apartementen terugtrekt, doch had zulks in den avond van 24 Juni glad vergeten,, met gevolg dat het rijwiel onbeheerd voor het huis achterbleef, wat door de politie werd opgemerkt, terwijl tevens werd geconstateerd, dat het wet telijk voorgeschreven slot ter voorkoming van diefstal aan deze daklooze fiets ontbrak. Proces verbaal bleef niet uit en heden werd. de eigenaar veroordeeld tot fl boete of 1 dag. Hetwas geen overmatige poenitentie, doch ik i zeg maar zoo: Je kunt er meer leut van hebben. Dat liep al weer niet mee. De haring en zuurhandelaar H. T. te Alkmaar, had het met zijn pikante negotie zoover kunnen brengen, dat hij zich het bezit wist te veroveren van een aftandsche automobiel, waarmede hij zijn bedrij fmet nóg meer activiteit kon voortzetten. Ongelukkigerwijs echter bleken de remmen van dit tot ultra moderne zuurwagen gepromoveerde motorrijtuig, bij gehouden controle niet in pri ma toestand te verkeeren en liep hij deswege een strafvervolging op. 'Gevorderd werd f 15 boete, doch op de verzekering van den verdachte, dat de remmen thans puik in orde waren, vermin derde de kantonrechter deze straf tot f8 boete of 8 dagen. Opgepast! Geen twee personen op een rijwiel dat daarvoor niet is ingericht. Vele fietsers vervoeren te Alkmaar soms kin deren jonge dames of andere personen op het spatbord van hun rijwiel en bedenken daarbij niet, dat zij alsdan een strafbaar feit begaan, aangezien deze handeling bij politieverordening is verboden. De 18-jarige carrossemaker G. v. d.; P. die op 29 Juni te dier zake had gezondigd, stond dan ook nu terecht en werd tot f 1 boetet of 1 dag veroordeeld. Per handkar naar het bureau geëxpedieerd. De 67-jarige bedelaar W. v. d. L. te Alkmaar, welk epersoon zich voortbeweegt met behulp van een paar krukken en dikwerf ter uitoefening van zijn bediening wordt aangetroffen op de bekende bedevaartplaats 'OJj.V. ter Nood op R.unxputte te Heilo, werd in den avond van 28 Juni op het Kweerenpad 'te Alkmaar in zoodanigen staat van dronkenschap aangetroffen, dat hij mede uit den gebrekkigen toestand zijner onderdanen, niet bij machte bleek ,de reis naar het arrestantenlokaal wandelend te ondernemen, weshalve hij, inclusief zijn krukken, op een handkar werd geladen en onder geleide vaai een talrijke eerewacht naar het "politiebureau gereden. De man stond heden te recht 'en verklaarde dat hij met een kameraad op stap was gegaan en met het hierboven gerele-' veerde noodlottige gevolg. Aangezien hij bij de administratie van den ambtenaar nog niet bekend stond als een permanente drinkebroer, kwam hij er ditmaal met f 2 boete of 2 dagen nog niet be paald slecht af. De zon scheen weer door de wolken. Een te Amsterdam wonende bioscoop-exploitant de heer J.. J. O., was op 2 Junï met een gezel schap op de baars uitgegaan en te Schermerhorn terecht gekomen, alwaar naar hartelust van de zoo bij uitstek geschikte polderwateren werd ge hengeld. De pTet was echter van korten duur, want weldra verscheen een veldwachter, die de heeren beduidde ,dat zij zonder consent gebruik maakten van verboden water, procesverbaal opmaakte en de hengels van het clubje in beslag nam. De heer O., thans terecht staande, was in per soon verschenen om te verklaren dat hij lid was van den h'engelaarsbond, niet had geweten dat hij in verboden water had gevischt en de zijn in ziens noodige verbodsborden niet had opgemerkt, voorts verklaarde hij, door den veldwachter niet met de noodzakelijke egards te zijn behandeld. Gevorderd werd f 6 boete of 6 dagen, met ver beurdverklaring der in beslag genomen hengels, doch' de kantonrechter dacht er milder over, ver oordeelde verdachte tot f3 boete of 3 dagen; en was zoo vriendelijk te gelasten, dat alle gecon- fiskeerde hèngelspullen zouden worden terugge geven. MJ9B WMf i EiEN BELANGRIJKE STRAFZAAK UIT CASTTRIOUM Be verbetering der wegen werkt niet mee tot verbetering van de verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten. De verordening van Clastrieum niet bindend Zooals bekend is, wordt heden de Rijksstraat weg HaarlemAlkmaar in overeenstemming ge bracht inet de eischen van het moderne verkeer en wordt het wegdek bewerkt met asphalt-beton,, dat in de practijk de beste resultaten schijnt te hebben opgeleverd en tot welk doel op het stati onsplein te Castricum isgeplaatst een kolossale menginstallatie, die echter zooveel rook, damp en luchtbedervende stank verspreid, dat de be woners en neringdoenden van Burgemeester Mooijstraat en Stationstraat daarvan heel veel last eh schade ondervinden. De actieve burge meester dier gemeente gehoord hebbende de vele klachten der 'gedupeerde gemeentenaren, heeft dan ook niet geaarzeld direct in te grijpen en na, herhaalde vruchtelooze waarschuwing tot 2 maal toe procesverbaal doen opmaken wegens over treding van art. 40 der gemeenteverordening, waarbij het veroorzaken van stank en dergelijke wordt verboden en strafbaar gesteld. Als gevolg hiervan moest heden terecht staan J. M, A., uit voerder te Dteurne ,die in opdracht van de desbe treffende aannemersfirma de wegverbetering ten uitvoer brengt. R-jr^ io rug er* lendenen f Blyf d-aar toch met o~.ee loopeni. AKv^eri Kjoööter: baiseo-» ial LLw toy1"* oomiddeUg^tot bedaren brenger., U. snel behciacp IgKe vcrlid-ihiog/ Kalmte Co r-xjiüt bezorgen. KI oosterloalsem ,Geen cioud zoo goed. (Adv. in Blokschrift.) dek vervaardigd van asphalt-beton. Doch het gebruik van dit materiaal maakt het noodzake lijk dat er een weg is voor het vervoer niet al leen ,doch ook, dat de gron'dstofefn onmiddelijk kunnen worden aangevoerd, wat alleen mogelijk is, als de mengmachine is opgeslagen in da on middellijke nabijheid van het spoor, omdat de trein het meest geschikte vervoermiddel is in; dit geval. Pleiter bracht voorts ter sprake d© vele moeilijkheden, door sommige gemeentebestu ren het werk in den weg gelegd, om de uitvoe ring onmogelijk te maken. De klachten over rook en stank noemde pleiter sterk overdreven. Boven dien geven alle werkzaamheden aan den weg FOTOGRAFISCHE ATELIERS - Arpad Moldovan. - - Nieuwe Niedorp. Noordscharwoude. I 1 van 4 tot 22 JULI, bij de Firma P. OTTO, Boek- en Papierhandel 1 - - te Broek op Langendijk. - - moeielijkheden en tijdelijke schade, zooals pleiter dit door voorbeelden nader aantoonde. Men moet echter in het oog houden dat het hier betreft' staats werk, en het Rijk zal wel zorgen, dat* er ontheffing 'komt van de gemeentelijke verordenin gen, die de burgemeesters dan verplicht zijn te geven. Fin indien het werk door toedoen van de gemeente wordt stopgezet dan zal de gemeente zijn gehouden, de schade te betalen. Pleiter stond voorts uitvoerig stil bij de bind baarheid der verordening en vestigde onder aan haling van eenige meerdere artikelen uit Castri- cum's politieverordening, dat in die verordening niet wordt- gesproken van openbare wegen, maar 1 dat volgens die redactie ook de particuliere wo ningen onder deze artikels vallen, wat nu in. onderscheidene arresten van den Hoogen Raad, doo rpleiter nader genoemd, de gronden zijn, om de verordening niet verbindbaar te verklaren. Ook art. 135 der gemeentewet kan niet worden, toegepast, indien de grenzen van het openbaar. belang worden overschreden. Pleiter bracht voorts nog ter sprake de beslissing van den president der rechtbank te Alkmaar in kort geding, waar- 1 mede hij het, sal va auctor itate Judiciale, niet Deze verdachte was niet verschenen, doch werd als gemachtigde vertegenwoordigd door den ad vocaat der firma mr. Bernard T;erwind uit Am sterdam. Allereerst werd gehoord als getuige burge meester Lommen van Oastricum, die verklaarde dat de omwonenden veel last ondervonden van dez emenginstallatie, zoodat zij zelfs verplicht waren deur en vensters zooveel dicht te houden teneinde niet te worden gehinderd door stof, rook damp en stank, die de machine verspreid. Dó gang va ndit bedrijf te beletten door toepassing der hinderwet is niet mogelijk, maar het is wel doenlijk aan den toegebrachten overlast een einde te maken, door de machine te plaatsen buiten de bebouwde kom, aangezien het werk der wegenver betering door middel van asphaltbeton 'kan plaats hebben op een afstand van 30 kilometer. Daarom meent de burgemeester, dat de argu menten van de firma tegen de gerezen bezwaren tegen beter weten in zijn ingebracht. Om afdoen de een eind te maken aan den hinder! der bur gers uit dien omtrek toegebracht, wordt over wogen het werk te doen stopzetten. Voorts verklaarde burgemeester Lommen, dat door den ingenieur Broedelet een boekje was uit gegeven, waarin werd uiteengezet dat het zeer wel mogelijk was, dat de geproduceerde asphalt- beton nog in goeden toestand kon worden aan gewend, indien de menginstallatie, zooals is ge zegd, werd opgeslagen op een afstand van 30 kilo meter. Daarop werd gehoord een der omwonenden, den bakker P. Groot, die mededeelde dat de stank door de machine verspreid, vreeselijk was en hin derlijk voor zijn bedrijf. De gemachtigde van den uitvoerder mr. Ter- windt deelde mede, dat de firma de gemeente Oastricum in kort geding voor den Burgerlijken Rechter had gedaagd en van haar had geëischt f 1500 schadevergoeding voor eiken dag stagna tie door toedoen van de gemeente en zulka op: grond, dat de verordening der gemeente niet bin dend zou zijn. De president der Rechtbank had echter den eisch van klaagster afgewezen, om dat zij in gebreke was gebleven, de nietverbind- baarheid aan te toonen. Daaro pkwam de ambtenaar, Mr- Brues lack aan het woord, die het ten laste gelegde in beide gevallen wettig en overtuigend bewezen ach te en f8 en f 10 boete vorderde, respectievelijk te vervangen door 8 en 10 hechtenisdagen. Mr. Ter wind werd vervolgens in de gelegenheid gesteld tot het houden van zijn uitvoerig en sterk gedocumenteerd pleidooi. Pleiter begon met op te merken, dat in de praktijk is bewezen de superioriteit van het weg- Mient 17 Alkmaar Tel. 526 Corsetten 2 O Corselets g Buikbanden g Rechthouders 2 Elastieken Kousen Zwachtels enp Voetmanchetten Uitsluitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten (Depót PALTHE Almelo) eens kon zijn. Dit uit j uridisch oogpunt zeer belangwekkend pleidooi werd door pleiter beëindigd met de con clusie, dat ontslag van rechtsvervolging des kan tonrechters uitspraak zal moeten zijn. De ambtenaar, kennelijk met respect vervuld voor het buitengewoon goed onderlegde pleidooi van mr. Terwind, betuigde in zijn repliek zijn, spijt, niet te hebben geweten, dat mr. Terwind als verdediger zou optreden, hij zou dan getracht hebben, door de bestudeering van de onderschei- dane arresten met betrekking tot de verbindbaar heid der verordening, beter beslagen ten ijs te zijn gekomen. Niettemin bleef spr. ontkennen, dat de plaatsing van de hinderlijke machine daar noodzakelijk was en persisteerde hij alzoo bij zijn eisch tot veroordeeling. Mr. Terwind vestigde in zijn dupliek de aan dacht van den kantonrechter op een arrest van den Hoogen Raad van 12 Maart 1928, opgenomen in de Ned. Jurisprudentie, waarop laatstgenoemde de behandeling sloot en de uitspraak bepaalde op Vrijdag 19 Juli.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1