1 Kamerkroniek aatselijk Nieuws „CRESCENDO." A.s. Maandagavond zal onze zangvereeniging een radio-zangavond geven. Tusschen 8 en 9 uur zal zij onder leiding van haar directeur, den heer Wil lem Hespe, zich laten hooren en met dit concert haar 40-jarig bestaan inluiden, dat zij door een groot Zangconcours, den 20 en 21 Juil te houden, hoopt te vieren. Hoezeer men deze heugelijke gebeurtenis op prijs stelt blijkt wel uit het bijzonder groot aantal me dailles, dat beschikbaar is gesteld. Hier volgen de namen dergenen, die het eere metaal toezegden, aan de spits waarvan H. M. de Koningin staat. Den Commissaris der Koningin in de Provincie Noordholland. Den Minister van Onderwijs, Kun sten en Weten schappen. Den Heer Burgemees ter der gemeente Noordscharwoude. Gemeente bestuur van Noordscharwoude. Johann W. C. Kroon, Zuidscharwoude. S. Opperdoes. Alkmaar. J. de Bakker, Noordscharwoude. K. Opperdoes Noordscharwoude. Firma P. Smit, Noordschar woude. Jn. Ootjers, Wethouder der gemeente Noordsccarwoude. L. Hop te Noordscharwoude. C. Keeman Tz., te Noordscharwoude. C. Keeman Jbz. te Noordscharwoude. L. Mallekote Noord scharwoude. J. Benema te Anna Paulowna. K G. Reinders te Zuidscharwoude. Firma Vroegop te Noordscharwoude. D. Kansen te Noordschar woude. C. Swager C.Az. Noordscharwoude. K. de Vries Noordscharwoude. C. Brinkman te Noordscharwoude. A. Bouwens teNoordscharwou de. „Het Kleine Tooneel" te Noordscharwoude Noordhollandsche Brandwaarborg-Maatsch. Oud karspel. FirmaJ. Eecen, Houthandel Oudakrspel Sociëteit Ons Genoegen" Noordscharwoude. N. V. „Concordia" Noordscharwoude. Harmonie gezelschap „Excelsior" Noordscharwoude. Red. „N. Langedijker Courant" Noordscharwoude. Ver eenigingen „Hercules" en „Hygiéa." Sociëteit „Vriendenkring" Noordscharwoude. IJsclub „Nut en Vermaak" Noordscharwoude. Zangvereenig. „Crescendo" Noordscharwoude. Ds. O. J. Staal, te Noordscharwoude. Moge het a.s. Concours in elk opzicht slagen! OUDKARSPEL. In een gisteravond gehouden bijeenkomst van de Schoolfeestcommissie waar besproken werd een na der voorstel van het hoofd der school in verband met het schoolreisje voor de vier laagste klassen, kregen deze besprekingen tenslotte zoo'n karakter, dat de dames Mw. IJff—Van Exter, Mw. Meereboer —Timmerman en de heer J. Keizer hun ontslag namen als lid dezer commissie, Dit vond zijn oorzaak in het drijven van het hoofd der school in een bepaalde richting. Ook de overige commissieleden verklaarden niet de verantwoordelijkheid te aanvaarden van het schoolreisje, dat Donderdag 18 Juli zou worden ge houden. Het gevolg van een en ander is verder, dat en kele leden der commissie hebben gemeend een bij eenkomst te moeten uitschrijven op hedenavond in het lokaal van den heer C. Vis alhier. Deze vergadering wordt gehouden om 8.30 uur (n. t.) waarvoor ouders, en belangstellenden per bek kenslag zijn opgeroepen. Het doel van deze bijeenkomst is, deze kwestie aan het oordeel der burgerij te onderwerpen. GOEEiKOOPE TREIN. 2é en 3e klasse. van de stations: den Helder, Anna Paulowna. Schagen, Noordscharwoude, Heerhugowaard, Enk huizen, Bovenkarspel-Grootebroek, Hoogkarspel, .Westwoud, Blokker, Hoorn Alkmaar, Uitgeest en Zaandam naar Rotterdam Maas met een boot tocht door de Eotterdamsche havens met. een der salonbooten van 'de Reederij ,,Eop Smit Co.'" en naar Ben Haag SUS. en terug op Woensdag 17 Juli 1929. Prijzen voor heen en terug, boottocht inbegre pen, van de stations Alkmaar, Uitgeest en Zaan dam 2e klasse f3.50, 3e ^klasse f2.40, van de overige stations 2e klasse f4.65, 3e klasse f3.25. De verkoop der plaatskaarten, tot een beperkt aantal, vangt aan op Woensdag 10 en wordt ge sloten Dinsdag 16 Juli 1929 ten 15 uur of vroe ger, indien het vastgestelde aantal zal zijn uit gegeven. Zij worden verkocht door bovengenoem de stations en zijn op geen andere 'dam de ge noemde treinen geldig. De heenreis geschiedt vanaf Noordscharwoude te 6.48, Alkmaar 7.19. Aankomst te Alkmaar 22.23, en te Noordscharwoude 22.46 uur. Per 1 Juli hebben de leden van het. zittend ICabinet, hunne portefeuilles-ter beschikking ge steld van H.M. de Koningin. Ze zullen zich met de behandeling en afdoening van de loopende zaken nog blijven belasten. En de verkiezingen? Alle partijen zijn het hier in wel eens, dat de uitslag der verkiezingen een verdere verzwakking van de Kabinetsvormende kracht der volksvertegenwoordiging heeft ge bracht. De huidige politieke constellatie is van dien aard, dat een working majority" niet meer verkregen kan worden. Er zullen natuurlijk veel pogingen tot vorming van een parlementair Ka binet, een kabinet dus, steunend op eene meer derheid in de Tweede Kamer, worden gedaan. ,,De Maasbode" bv heeft den vurigen wensch te komen tot een rechts kabinet onder scherp ac- coord, op scherp geformuleerd program en aller- zijds van harte. Maar groot is de kans, dat ook ditmaal de oplossing van den crisis in een Ziaken- kabinet zal moeten worden gezocht. Men begrijpe echter wel, dat deze gang van zaken eigenlijk in strijd is met het parlementair systeem en gelijkenis gaat vertoonen met fas cisme, o'f men nu hiermede instemt of het ver werpt. Een tweede belangrijk verschijnsel is de groote stabiliteit der Roomsch-Katholieke Staatspartij. Ook thans weer is de S.D.A.P. er niet in geslaagd die eenheid te breken, er een bres in te schieten. Het kan wel niet anders, of de R.K. Staatspartij zal in volgende jaren grooter invloed op het poli tieke leven in Nederland uitoefenen. Hoewel de S.D.A.P. in de groote steden eenigen vooruitgang heeft te boeken, is voor haar eene groote teleurstelling de uitslag der verkiezingen in de Zuidelijke provinciën, in Noord-Brabant en Limburg. De toenemende industrialisatie hier (men denke aan Eindhoven en het Mijngebied) )haddèn voor haar een beteren uitslag doen ver dachten. Met dat al is een Boomsch-katholiek sociaal-democratisch kabinet vrijwel buitengeslo ten. Tot vorming van een kabinet van de „uiter ste noodzaak" zijn de roomsch-katholieken allerj- i minst genegen. I Waar nu eene combinatie van R.K. en S.D.A.P. zeer waarschijnlijk is, ligt het in de lijn der ver wachtingen, dat in komende jaren de S.D.A.P'. niet haar stempel op het politieke leven zal drukken, zooals dit in Engeland met haar Labour»-1 regeering het geval is. Voor de anti-revolutionairen is de uitslag der- verkiezingen teleurstellend geweest. Hunne par tij heeft veel aan invloed verloren. 'Dit isf niet het geval met de Christelijk-Historische Partij. Hetzij men verkrijgt een rechts-parlementair Ka binet hetzij een zakenkabinet waarschijnlijk is, dat dit zal komen onder de leiding van den, heer de Geer. Van de liberalen gaat blijkbaar geen levende kracht meer uit, al heeft ze ditmaal oojÜ. geen zetelverlies te boeken. Men vergete echter niet, dat de politieke kracht eener partij niet uitslui tend en alleen bepaald wordt door het aantal kamerzetels. De liberalen beschikken over een schitterende pers en hun invloed is grooter dan hun zetelaantal zou doen verwachten. Hoe groot die invloed zal zijn in komende dagen is niet met cijfers aan te geven. Voor de vrijzinnig-democraten lijkt me de ver kiezingsuitslag ook niet bevredigend toe. Met hun leuze voor ontwapening hadden ze naar het mij Voorkomt meerdere kiezers denken te vangen. Het aantal Kamerleden, dat zich zelf van elke kabinets vorming uitsluit, is van 6 op 8 gestegen. Het feitelijk contra-parlementaire sektarisme is dus toegenomen. Het is volkomen in overeenstem ming met hetgeen wij boven beweerden, dat n.l. het parlementaire stelsel zelf een beetje in de knel geraakt is. Mocht het eventueel tot een rechts kabinet komen ,dan zou een dergelijk kabinet zqo voor zichtig moeten manoeuvreeren, dat daaraan a priori bijna alle regeerkracht kan worden ont zegd. Het zou niet veel meer kunnen doen dan' een Zakenkabinet. Naar mijn meening heeft „het Vaderland" ge lijk, wanneer het beweert dat wij een zeer lang durige crisis tegemoet gaan. OUTSIDER. Buitenlandsch Overzicht Gematigd optreden der Labour-regee- ring. Kalm tempo. Over de ont ruiming van het Rijnland. Het mes op de Fransche en Belgische keel. Betrekkingen met Rusland maar in de eerste plaats een belofte. Ge duld, ook met de ontwapening. Niet alle eieeren in een nest. Ratificatie van het accoord tusschen Frankrijk en Amerika. Al of niet onder het kabi net Poincaré. Voor 1 Augustus de zaak in orde. Onruststokers op den Balkan. Een goed woord van En geland en Amerika. Een negentigja- Mac Donald, de Britsche Premier, heeft in zijn troonrede het program ontvouwd, volgens hetwelk de nieuwe regeering tewerk zal gaan. In het alge meen genomen ademt dit program een geest van gematigdheid. Die gematigdheid moge aan den kant der oppositiepartijen al gewaardeerd worden,,, de mogelijkheid, dat zij bij een deel van Mac Do nald's partij genooten eenigen tegenstand zal onder vinden is niet uitgesloten. De uiterste linkervleugel zal mogelijk niet in alle opzichten accoord gaan met een wijze van regeeren, die zich in de troon rede als min of meer gematiugd aankondigt en blijkbaar niet voornemens is zich aan gevaarlijke experimenten te wagen. Minister Thomas heeft een uiteenzetting gegeven van de regeeringsvoorstellen welke betrekking hebben op het voorgenomen plan tot oplossing van het werkeloosheidsvraagstuk. In vele opzichten bestaat er eenige overeenkomst tus schen wat de Liberale Partij met Lloyd George aan het hoofd, gewild zou hebben en wat de Labour-re- geering van plan is te doen. Dat de huidige Brit sche regeering van zekere gematigdheid blijk geeft komt uit in de plannen ter bestrijding der wer keloosheid, plannen in iets gematigder tempo uit gevoerd zullen worden dan de leider der Liberalen wel gewenscht moet achten. Wat dit voordeel heeft dat van de uitvoering van de plannen van Thomas niet direct zulke groote sommen zullen noodig zijn. Dat neemt niet weg, dat er ook voor de uitvoering van Thomas plannen heel wat millioenen noodig sullen zijn. In de eerste plaats voor de verbetering der wegen, waarmede een tweeledig doel bereikt wordt, nl. bevordering van het verkeer, dat aan handel en industrie ten goede komt en de werk verschaffing. Thomas legt verder een nauw ver band tusschen de oplossing van het werkeloosheids probleem en handel en industrie. De Minister van Buitenlandsche zaken, Henderson, heeft o.m. ge sproken over de ontruiming van het Rijnland. Die ontruiming moet naar zijn meening zoo spoedig mo gelijk plaats hebben. Maar of de Engelsche regee- ring dit nu al wil, daarmee is de zaak niet afge daan. Frankrijk en België zijn er ook nog en of die nu direct voor een spoedige ontruiming te vinden zijn, dat is de vraag. En, dat weet Henderson ook wel. Hij heeft de opmerking gemaakt, of liever hij heeft toegegeven, dat het niet in het belang van den vrede in Europa zou zijn, de ontruiming in etappes te doen plaats hebben en in verband daar mede wil hij trachten Frankrijk en België ertoe te bewegen gezamenlijk tot denzelfden stap over te gaan. Het eerste optreden van minister Henderson heeft, ook met betrekking tot de ontruiming nogal kritiek uitgelokt. Zoo wordt onder meer de opmer king gemaakt, dat hij, minister Henderson door al leen zijn bezwaren te geven tegen een niet-alge- meeene ontruiming, eigenlijk reeds den invloed ver zwakt, den zedelijken invloed, waarvan hij de kracht zou willen beproeven door te probeeren of Frankrijk en België niet tot een gezamenlijk optre den inzake de ontruiming te bewegen zouden zijn. Er zijn er in Engeland, die het flinker en meer ef fectvol gevonden zouden hebben als Henderson bij voorbeeld gezegd had, wanneer binnen een zekere tijd geen algemeene ontruiming van het Rijnland plaats heeft, zullen de Britsche troepen alleen het bezette gebied verlaten, waarmee dus in zeker op zicht zoo aan Frankrijk als aan België het mes op de keel gezet zou zijn. Ook over Rusland heeft Hen derson gesproken. Wat de Britsche regeering ten opzichte van Rusland en de betrekkingen met dit land zal doen, zal afhangen van wat de Engelsche Dominions zullen 'zeggen in het geval. Doch wat be treft de propaganda der Sovfts, uit wat Henderson gezegd heeft blijkt wel, dat hij dezelfde opvatting heeft als Mac Donald, dat namelijk Brittannië niet zal dulden, dat er propaganda gemaakt wordt, die tenslotte neerkomt op een inmenging van buiten in de inwendige aangelegenheden van het Britsche rijk in of buiten Europa. En, als Rusland uit de er varing, die het heeft opgedaan, iets wijzer gewor den is, en er prijs op zou stellen weder in normale handelsrelatie te komen met Engeland, dan zou Henderson's meening verondersteld mogen worden, dat Rusland niet alleen beloften zou geven, maar er tevens voor zou zorgen, dat de beloften werden nagekomen. Dat het wachtwoord thans in Enge land thans „geduld" is zou men kunnen opmaken uit wat wordt gemeld betreffende het standpunt der Labour-regeering inzake ontwapening. Mac Donald heeft onlangs gezegd, „dathij en zijn ministers niet alle eieren in één mand wen- schen te leggen en ook niet het heele programma in één zitting wenschen af te doen. Minister Alex ander gaat op die eierenkwestie of liever op den zin ervan door met betrekking tot de ontwapening Hij heeft er o.m. op gewezen, dat er menschen zijn die binnen een week de algeheele ontwapening tot stand zouden willen zien brengen. Uit wat hij vér1' der zei blijkt, dat de Engelschen de verantwoor delijkheid gevoelen van de belangrijke verplichtin gen welke ze in alle deelen der wereld hebben en dat er, zullen de Engelschen die verantwoordelijk heid kunnen blijven dragen een redelijke grond zal moketen zijn voor vertrouwen, steunende op 'n gerechtvaardigd gevoel van veiligheid. Geen La bour-regeering zal te vinden zijn, die zich haasten zal zich van bescherming te ontdoen, voordat er betere middelen tot instandhouding der veiligheid zijn gevonden. Met de ontwapening blijkt de La bour- regeering dus ook het noodige geduld te willen oefenen. In Frankrijk is men het nog steeds niet eens over de ratificatie van het schuldaccoord. Men wil er in dit land nog maar niet aan het accoord, dat Frankrijk aan eenbepaalde regeling ten opzichte van het betalen zijner schulden bindt, te aanvaar den, ook niet al zijn de herhaalde pogingen om nog wat van de schulden aan Amerika af te krij gen mislukt. In deskundige kringen moet men wel verwachten, dat tenslotte och de ratificatie nog voor den lsten Augustus zou plaats hebben, wat met het oog op een mogelijk uitstel van betaling van het op dien datum vervallende bedrag van be lang is. Of intusschen de ratificatie zal plaats heb ben onder het huidige minsterie van Poincaré, wordt nog in het geheel niet zeekr geacht. Deze week zal daaromtrent misschien wel meer nieuws brengen. Op den Balkan waar al zoo menig vuurtje ont stoken is, ook sinds de Turk daar zijn groote macht en invloed verloor, macht en invloed, die van dien aard waren, dat de onrust op het Bal kanschiereiland maar zelden week, op den Balkan is het weer niet heelemaal pluis. Er bestaat weer een zekere spanning tusschen Servië en Bulgarrije of misschien is het juister gezegd, dat de spanning tusschen genoemde landen zich meer dan gewoon lijk openbaart. Van weerszijden hebben er zoo af en toe invallen plaats en de laatste overvallen aan de grenzen tuschen Bulgarije en Zuid-Slavë moe ten van dien aard geweest zijn, dat er met name in Frankrijk en Éngeland groote bezorgdheid gewekt is. Vandaar dat de vertegenwoordigers van genoem de landen zoowel te Belgrado als te Sofia stappen gedaan hebben om de ruziezoekers tot kalmte te manen en hen te wijzen op het belang dat zij heb ben bij dé handhaving van den vrede op den Bal kan. Als de rakkers nu maar willen luisteren. West-Europa heeft waarlijk nog genoeg de handen vol om een Balkanconflict, dat wie weet hoe gauw een Europeesch conflict, in het leven zou kunnen roepen, te kunnen missen. Maandag heeft de bekende Amerikaansche mil- lionir Rockefeller zijn negen tig jarigen verjaardag gevierd. Rockefeller, de groot-industrieel en olie magnaat, de man die wellicht zijn eigen rijkdom nooit gekend heeft, heeft indertijn, in 1925 de we reld verrast met de mededeeling, dat hij zijn gehee le vermogen aan liefdadigheid wou besteden. Ech ter, een vermogen als dat van Rockefeller is maar niet zoo maar weg te geven. In het geheel heeft hij aan allerlei liefdadige instellingen een vijf honderd millioen besteed. Gelukkig voor zijn familie bleef er in 1921, toen hij de rest van zijn vermogen aan die familie overdroeg, nog „iets' over. een vijfhon derd millioen dollar. Binnenland HET EEUWFEEST DER GRENADIERS EN JAGERS. Toen een eeuw geleden bij de verwikkelingen met België hoe langer hoe meer het bezwaar naar voren trad, dat Koning Willemf I vreemde huur troepen om zich heen had staan, werden op den 7 Juli 1829, op aandringen van den Prins van Oranje, in de plaats van de Zwitsers gesteld, de Grenadiers en Jagers, om zooals staat in het Koninklijk besluit te dienen onder de oogen van den Koning, te Brussel en te 'sGra- venhage. In het oprichtingsbesluit is voorts te lezen ,dat de Grenadiers bestemd waren om steeds twee bataillons garnizoen te leveren voor de plaats waar de Koning verblijf hield; omtrent de Jagers wordt speciaal vermeld, dat de plaatsing daarbij als een onderscheiding moest worden op prijs gesteld. Er was natuurlijk heel wat werk te doen om de pas opgerichte korpsen geheel te organiseeren en vervolgens tot goedgeoefende troepen op te leiden. Op 29 Juli 1830 hield de Koning voor het eerst inspectie in de Maliebaan. Reeds spoedig) daarop kregen de Grenadiers en Jagers, die te Brussel in garnizoen lagen, gelegenheid om hun goede eigenschappen te toonen. De troepen, die het negen dagen in de rumoerige stad uithielden, hebben bewijzen gegeven van hun .goede militaire eigenschappen. Op 22 September begon de op- marsch naar Brussel, er werd hevig gevochten,, doch Prins Prederik, die nog steeds hoop had, dat de Zuidelijke Nederlanden voor Oranje be houden zouden blijven en daarom terugdeinsde; om de stad te vernielen, trok tenslotte zijn krijgs macht terug. De Tiendaagsehe Veldtocht, ongetwijfeld een der mooiste bladzijden uit de geschiedenis der beide regimenten, gaf vooral den Jagers gelegen heid zich te onderscheiden. Toen op 19 April 1839 het verdrag met België geteekend werd, keerden de Grenadiers naar 'sGravenhage terug, terwijl een deel der Jagers Breda als garnizoens plaats kreeg. Op 15 October 1843 werden de beide regimenten Grenadiers en Jagers vereenigd tot één regiment, met 'sGravenhage als garnizoen. Het honderdjarig jubileum heeft in het geheele land de belangstelling op de Grenadiers en Jagers gevestigd, omdat deze keurkorpsen sedert hun oprichting steeds hun soldaten recruteerden uit alle deelen des lands. Velen zullen tijdens het jubileum hebben teruggedacht aan hun dienst: tijd in de Residentie, voor velen een onbezorgde periode in hun leven, met als eenige onaangename herinnering het verblijf in de, vlak na den oorlog afgebrande, Oranjekazerne, de zoo onwaardige verblijfplaats achter welker muren zooveel leed is geleden. Het is nu eenmaal een feit, dat te weinig getracht is onze weermacht bij ons volk zoo populair te maken, zoodat zij algemeen werd gevoeld als een noodzakelijk onderdeel in het volksbestaan. Inzake huisvesting en kleeding werd de grootste schrielheid betracht; flagrante onbillijkheden als het niet alsnog onderwerpen aan loting van de lichtingen, die in den oorlogs tijd zonder loting werden ingelijfd, werden nim mer ongedaan gemaakt. En het ligt voor de hand, dat bij een „keurkorps" als de Grenadiers en Jagers in het officierenkorps elementen kwamen, wier gebrek aan tact en soepelheid tegenover de ondergeschikten aan de gedachte van het volks leger nimmer ten goede is gekomen. Men heeft het in den oorlogstijd gezien vooral in de wijze, waarop het onderwijs aan de militairen werd te gengewerkt, onderwijs dat voor deze burgers in uniform een levensbelang wasmen ziet het thans weer in de eenigszins onbeholpen regeling der herdenking, waarin men te weinig het volk zelf heeft willen betrekken. Dat is jammer, want het volk zelf toonde bij deze feestviering, nog altijd belangstelling te hebben voor de weermacht en voor de paraatheid van ons leger. Wij Nederlan ders houden niet van overdadig militair optreden, in ons hart is geen plaats voor leiders, die hun kracht zoeken in persoonlijk machtsvertoon. Maar wij hebben wèl liefde voor de weermacht, die waakt voor ons onafhankelijk volksbestaan, en als het moet zullen wij naar de grenzen snellen om dit te verdedigen. Mioge er in dit opzicht veel veranderd zijn, wanneer de Grenadiers en Jagers voor de tweede maal hun eeuwfeest zullen vieren. Het gaat wel uiterst langzaam, maar men heeft er een eeuw den tijd voor! Nieuwstijdingen HET 'ZEER KOELE WEER. De weerkundige medewerker der „N. Qrt." schrijft: Bij het zeer koele weer was de gemiddelde tem peratuur van den dag 12 gr. 7 (55 gr. F.). Bij het zoeken naar koude dagen, die in vroegere jaren omstreeks dezen tijd zijn voorgekomen, bleek dat seder 1911 niet zulk een koele zevende Juli is voorgekomen, Bij verder zoeken uit oudere waarnemingen kwam een dag te voorschijn, 7 Juli 1903, met een gemiddelde temperatuur van 10 gr. C). (52 gr. F.), een nachtelijke minimum temperatuur van 10 gr. O. en een maximum over dag van 11 gr. 5 C. Het weer was stormachtig, regenachtig en betrokken met N. Westen wind. Deze weerstoestand kwam dus in hoofdzaak over een met dien der laatste dagen. De algemeene luchtdrukverdeeling was dien dag precies dezelf de als zij thans is: hoogere druk in het ZljW. een depressie, die over de Britsche eilanden naar het Oosten trok. Gedurende de rest van de Juli maand kwamen heete en warme dagen niet voor -en behalve enkele mooie, vrij warme dagen van 1012 Juli bleef het weer meest zwaar bewolkt of betrokken en tamelijk koel. Ook Augustus d.a.v. was geen warme maand, hoewel het weer over het algemeen zonniger en iets warmer, doch nogal regenachtig was. Het had in den winter daaraan voorafgaande na Nieuwjaar weinig ge vroren. De maand M;ei was aan het eind en de maand Juni aan het begin zeer warm geweest, terwijl Juni bovendien zonniger en warmer was geweest dan in 1929. De hoop, dat de algemeene luchtdrukverdeeling in Europa, die de vorige week gunstig was ge worden, het begin mocht zijn van een periode van zomersch wèer, is door een ongunstige wending verijdeld geworden. Sedert Ziaterdag is in .West- Europa weer een vrij krachtige koude luchtstroom uit het Noorden doorgekomen en heeft hier een vrij sterke afkoeling gebracht. De depressiekern, welke Vrijdag boven de Britsche eilanden lag, trok daarna in Oostelijke richting af, maar dat wij ook heden nog onder den invloed van een depressie in het Noordoosten staan, blijkt uit het buiige weer. De langzaam stijgende baro meter wijst er op, dat het gebied van' hoogen druk, dat eind vorige week in het Zuidwesten en het .Westen lag, zich naar onze zijde uitbreidt, hetgeen niet ongunstig is voor het verdere ver loop der weersgesteldheid. Bij de heerschende algemeene luchtdruk verdeeling kan men er wéi nig of niets van zeggen in welken zin zij' zich verder zal ontwikkelen en zullen wij dus moéten afwachten of de weergoden acht zullen willen geven op het algemeen verlangen naar warmte en zonneschijn en iets aan den dampkring zullen willen repareeren, zoodat de zomer en het mooie weer eindelijk hun opwachting zullen kunnen maken. VECHTPARTIJ IN EEN CAFé. Zondagavond omstreeks halfzes kwamen in het café van J. van L. in de Pretorialaan te\ Rotter dam vier bezoekers ,die niet geheel nuchter meer waren en zich zeer luidruchtig gedroegen. De ca féhouder verzocht hun zich wat te matigen, maar de heeren gaven daaraan geen gevolg. De café houder wilde hen daarop niet meer tappen. Daar over ontstak het viertal in woede en ging den caféhouder te lijf. Deze verzette zich hevig. Hij nam een ijzeren staaf en sloeg links en rechts om zich heen en deelde fiksche slagen uit. De één voor de ander verdween uit het café., Maar buiten gekomen zette men den strijd voort. Een van de vier mannen trapte een groote spiegelruit in. Inmiddels was de politie op het terrein van den strijd verschenen en hield de volgende perso nen aan: den 28-jarigen schilder K. A. J. F. R. den 45-jarigen P. K„ den 44-jarigen W. W„ en den 23-jarigen F. van B., allen los werkman. De aangehoudenen beweerden, volgens de „Tel." dat de caféhouder ook geschoten zou hebben. Verschil lenden van de vier bezoekers; waren gewond. Van B. had aan het hoofd en de. hand verwondingen gekregen en beweerde een .schot in de borstj te hebben. In het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar de verwondingen behandeld werden, was van een schotwond niets te vinden. ,W. W. had den hiel verwond; vermoedelijk bij het intrappen van de spiegelruit. Hij werd aan het politiebureau Paul Krugerstraat verbonden. Aan den hulppost van den G. G. D. werd de 54-jarige loswerkman P. de K., die ook bij het gezelschap in het café was geweest en aan het voor- en achterhoofd was verwond, verbonden. De caféhouder zelf was niet ongedeerd uit den strijd gekomen. Hij moest zich- zef onder dokters handen stellen. De vier man nen- die de twist veroorzaakt hadden, werden naar het politiebureau gebracht en nadat daar procesverbaal wegens mishandeling en vernieling tegen hen was opgemaakt, later in den avond DIE ZIEKTEWET. Bij Kon. besluit van den 29sten Juni is» be paald, dat: le. de Ziektewet, met uitzondering van de artikelen 21, 43, 73, 79 en 124, in werking treedt op 1 Augustus. 1929;

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 2