NIEUWE 1 „WECK" Inmaakartikelen Hike Breijer's Nieuwsblad v. HolL Noorderkwartier Zaterdag 13 Juli 1929 38e Jaargang Firma R. J. HOUWING Speciaal Gorsetten - Magaziji ssmk' NO 82 IHTERC. TELEPHOOM 52 Uil.lllIJkUl COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag A bonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma J. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Advertentiën van Lregels 74 oent( elke regel meer 1» cent Groote letters naar plaatsruimte TOB HOOIT. HET GAAT VOORBIJ. La journée sera dure, maïs ellese passera. Damiens. „Het zal een zware dag worden, maar er zal een einde aan komen." Die gedachte kan ons ster ken. Hoe vaak staan we voor een moeilijke, onaange name taak.Hoe vaak staan ons gebeurtenissen te wachten, die ons neerslachtig, humeurig maken. Lang van te voren leven we al onder den druk van het naderende. En dan komt de dag, dat we des morgens wak ker worden en dadelijk weten: vandaag zal het zijn vandaag aullen de onaangenaamheden moe ten gebeuren, waartegen ik al zoo lang heb opge zien. En de moed om den dag te beginnen ont breekt ons. Toch is er geen ontkomen aan. Was het maar al vast voorbij. Het zal voorbij gaan. Het is nu ochtend en over twaalf uur zal het avond zijn. Die avond lijkt nu onbereikbaar ver. Maar hij s even dicht bij den morgen als alle avon den bij de morgens zijn. De dag stoort zich niet aan Uw moeilijkheden, hij staat niet in schrik en verstarring stil hij gaat als altijd. Ge ziet nu nog alleen de moeilijkheden daarachter ziet ge niets. Maar al ziet ge hem niet, de avond wacht. Als die avond er is, zult gekunnen zeggen: het is voorbij. Zoo gaat het met alle moailijkheden, ook wan neer ze langer duren dan één dag. Het is een zware strijd ze alle te overwinnen, maarze zul len niet eeuwig duren! We moeten denken aan het einde van de moei lijkheden, van de onaangename omstandigheden. Als we hen als eindeloos beschouwen zullen we er onder bedolven worden. Alle leed gaat voorbij en na eiken dag, ook na den zwaarsten, komt een avond, waarop we rusten kunnen. Doe niet of de moeilijkheden Uw heele verdere bestaan vullen zullen. De tijdgaat voorbij en de moeilijkheden met hem. Eer ge het weet is de toe komst verleden geworden, ziet ge terug op de on aangename dingen, die nu nog voor u liggen. En wie weet blijken ze achteraf niet eens zoo onaangenaam als ze schenen. Waar we het meest tegen op zien, valt dikwijls het meest mee. Iedereen weet dat wel uit erva ring. Maar hoe dan ook, zwaar of minder zwaar de dag gaat voorbij. Denk aan het einde en ge zult den moed vinden om te beginnen. Dr. JOS DE COCK. Voor de lezers van dit blad geeft onze psycholo gische medewerker Dr. Jos de Cock van Merlen- straat 120, Den Haag, gratis zielkundige anviezen o.m. over de wijze waraop zij hun geest kunnen verfrlsschen en hun Wilskracht en Energie kun nen versterken. De vragen zullen geregeld in dit blad worden be handeld. Mochten de beantwoordingen te uitvoerig worden, dan direct schriftelijk aan de aanvragers. N. N. te N. S. Gij denkt teveel aan uzelf en te weinig aan ande ren. In werkelijkheid zijt ge geen gemakkelijke huisgenoot. Want, iemand die altijd met zichzelf bezig is en daarbij steeds tobt en klaagt, is geen aangenaam gezelschap. Veel zoudt ge tot verbete ring van uw toestand kunnen bijdragen, door al lereerst uw eigen fouten te verbeteren en niet zoo meer te fitten op uw omgeving. Zorg iederen dag opgewekt en moedig te zijn en dan brengt ge zonneschijn in uw hart en in uw huis en de algeheele toestand zal er zeker door ver beteren. Moeder te O., Laat uw dochtertje voor alles eens door een arts nauwkeurig onderzoeken. Verzonden brieven: J. V. te Z. S. K. te B. MUNT 7 - - TEL (44 ALKMAAR Bevue van de Week De electorale slag van 3 Juil 1929 ligt achter ons. De muren en schuttingen zijn gezuiverd van de tal looze plakkaten, het plaveisel in de steden van al wat er aan „ploitieke propaganda" op was neerge- kalkt. Reeds voor de beslissende stembuskamp - op 1 Juli heeft het extra-parlementaire intermezzo kabinet, in Maart 1926 door jhr. mr. D. J. de Geer gevormd, H.M. de Koningn zijn ontslag aangeboden Daarmede dus nog eens verduidelijkend, dat zijn af treden (gelijk meermalen was aangekondigd) zou j volgen, geheel afgescheiden' van de vraag, noe de samenstelling van het nieuwe lagerhuis zou zijn. De Tweede Kamer van 3 Juli 1929 is wat de verhouding der politieke partijen betreft nage- noeg dezelfde als die van 2 Juii 1925. Inzoover had- den de „profeten" die verzekerden, dat „alles bij I het oude zou blijven" het-dus bij het rechte einde. De winst, wat stijging van het cijfer der uitge- i brachte stemmen oetreft, is ook nu allereerst aan de R. K. Staatspartij, vervolgens aan de S.D.A.P., Voor de specficatie verwijs ik naar de bladen. De verhouding tusschen links en rechts blijft 43-57. De Katholieken blijven in de nieuwe Kamer be- schkken over 30 zetels, de sociaal-democraten over 24, de anti- revolutinairen gingen een plaats ach teruit, kwamen van 13 op 12. En dien zetel verloren zij aan de groep-Kersten, welke van twee tot drie steeg. Terwijl Ds. Lingbeek in zijn eentje de Herv. Geref. Partij blijft vertegenwoordigen. De Chr. His- torischen handhaafden hun numerieke kracht van llzetelh. De Vrijheidsbond daalde van 9 op 8. De Middenstander-tollen-kampioen Floris Vos, te Naar den, die zegevierde, bleek zich het liefst bij de Vrijzinnig Democraten aan te sluiten. De man van de Kath. Volkspartij is uit de Kamer verdwenen. De communist Louis de Visser heeft een geestver want-doodsvijand gekregen door de entree van den heer David Wijnkoop in het Lagerhuis. De Vrijz. Democraten bleven op zeven staan. Voor de diverse dweergpartijen bracht 3 Juli een geweldigen strop. Ook de heer Henri ter Hall zag zijn ideaal om we der Kamerlid te worden, in rook vervliegen trad daarop ganschelijk uit de sfeer der politiekerij, door zelfs zijn mandaat als raadslid te Rijswijk (Z.H.) prijs te geven. Et voila In groote en kleinere persorganen vond men in de jongste dagen vele bespiegelingen met het ep- schrift „Wat nu?" Gelijk gebruikelijk is in tijden van crisis, heeft H. M. de Koningin aanstonds de voorzitters der bei de Kamers van de Staten-Generaal ontboden (ten Paleize het Loo) om het hoofd van Staat te ad- viseeren. Verschillende op den voorgrond tredende tredende staatslieden zullen volgen. Het streven scheen aanstonds nadat de uitslag van de 3-Juli- kamp bekend werd, samenwerking tusschen de drie groote rechtsche partijen te bereiken. Zij beschik ken momenteel over een meerderheid van 53 op de lOOstemmen in het Lagerhuis. Of men tot een soort herboren Coalitie of hoe het nieuwe politieke compromis dan heeten moge zal geraken, het is een vraag, waarvan de oplossing met groote span ning wordt verbeid. Dat de huidige Kabinetscrisis een van langen duur zal zijn, werd door de oude Mieni 17 Alkmaar Tel. 526 Corsetten z c Corselets 5 rn Bukbanden w m Rechthouders 2 [Tl Elastieken Kousen i Zwachtels en" Uitsluitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten (Depót PALTHE - Almelo) vossen in de sfeer der politiekerij vrij algemeen voorspeld. Over hetgeen aan den electoralen slag voorafging of er mede gepaard ging, zal ik thans niet meer napleiten. Aangestipt zij slechts even dat de Ko ningin van. haar stemrecht geen gebruik heeft ge maakt wat gegeven de constitutioneele positie van het Staatshoofd boven de partijen staande, alleszns begrijpelijk is. De Prins-Gemaal vervulde den 3 Juli op vroeg uur zijn plicht als kiezer. Over Curasao raken de beschouwingen nog lang niet uitgeput. Gouverneur Fruytier heeft telegra fisch zijn hoog ambt ter beschikking van de regee ring gesteld voor het geval het Haegsche Plein met zijn beleid niet accoord mocht gaan. Intusschen is bekend geworden dat de Koloniale Staten te Wil lemsoord een motie van vertrouwen hebben aange nomen in 's heeren Fruytiers gestie als landvoogd van het West Indisch gebiedsdeel.. Den 8en Juli is de „Kortenaer" uit Curasao vertrokken nadat de „Hertog Hendrik" er was aangekomen. Den 19en aanstaande zullen de heeren Hoorweg, oud hoofd van politie in Ned. Indië, Bennewitz, oud kolonel van het Indische leger, aan wie de Haag- sche politie-inspecteur Rieken is toegevoegd, naar Curasao vertrekken, teneinde daar een administra- tief-technisch onderzoek naar de er heerschende ge zagstoestanden in te stellen. Met voldoening mag dus worden geconstateerd dat de regeering deze zaak met „krachtigen ernst" heeft aangevat. Op een meeting door de Nat. Unie in den Haag belegd heeft prof. C. Gerretson, de Utrechtsche hoogleeraar verzekerd, dat vanuit Washington tot onze regeering naar aanleiding van het onlangs in Curasao gebeurde, een in vrij krasse termen ver vatte nota zou zijn gericht. Deze mededeeling is zoowel door Buitenlandsche zaken als door minis ter Koningsberger op de meest besliste wijze als ver zinsel gebrandmerkt. Minister Slotemaker de Bruine heeft de door Z. Exc. onlangs in de Eerste Kamer gedane belofte in gelost: het werktijdenbesluit voor winkels is afge kondigd. Het zal 1 Jan. a.s. in werking treden. Minister van der Vegte heeft een tijdelijke re geling getroffen inzake de verdeeling van de om- roepgolven in Nederland. Uit de regeerings-cuisine kwam voorts: ontwer- 1 pen tot nieuwe regeling van de pacht en het in 't leven roepen van pachtcommissies. In de Residentie werd het eeuwfeest van het ver maarde regiment Grenadiers en Jagers met groote opgewektheid gevierd. Terwijl de Koningin o.a. door het bijwonen van de parade op het Haegsche malie SpierpLjo. Stijs/e öpiereo cta.clelL)\_wrL)ver» mst Kei eerticje r*Vidclel dat tot diep in Llw .spieren cLooc driocjt en -snel weer lenig macd(l: AKKer's K loo a ter bal se m „C.eer 52! ■ud goed (Adv. in Blokschrift.) veld op 8 Juli met den Prins der Nederlanden - van hare belangstellin gin dit jubileum blijk gaf. - Jammer dat de eerste dagen van het herdenkings festijn door geweldige plasregens werden versom berd. Van fijn zomerweer gaf ook de Juli maand in 1929 tot dusver weinig te genieten. Het twee- daagsch bezoek der Koninklijke Familie aan Gro ningen, ter gelegenheid van de lustrumfeesten der stuidosi en studiosae, werd door wat meer zon be gunstigd. Hoe warm de sympathie en vereering voor het Huis van Oranje in het Noorden des lands zijn, het is bij dit vorstelijk bezoek op wel zeer tref fende wijze wederom aan den dag getreden. De Koningin-Moeder .heeft doen publiceeren de bestemming door H.M. gegeven, ten bate van stich tingen voor behoeftigen en lijdenden in Patria en in Insulinde en de West aan de gelden, ter beschik king gesteld van H.M. door vrouwen uit Nederland, in het buitenland, alsook in Oost- en West- Indië Op de Algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid en Handel is een mo tie aangenomen, waarin leedwezen wordt betuigd, óver het feit, dat de bouw van zoo noodzakelijke bruggen over de groote rivieren nog steeds in het stadium van voorbereiding verkeert. Een allicht nuttige stimulans, prikkel voor den bewindsman, die straks mr. van der Vegte"s materieele nalaten schap zal hebben te aanvaarden. In de staking, zooveel stagnatie brengend in het Zaansche houtbedrijf is nog geen verandering ten goede gekomen. Het blijft hard tegen hard. Bur gemeester K. ter Laan heeft weet men be middeling aangeboen en reeds „démarches" ge daan om de beide partijen tot elkaar te brengen. Hij achtte het echter gewenscht om verdere pogin gen uit te stellen, totdat de zin tot toenadering en overleg tusschen werkgevers en werknemers hem meer succes belooft dan momenteel het geval is. Personalia: Ir. Kalff, de afgetreden nirecteur der Nederlandsche spoorwegen heeft nu het Kruis van Groot Officier in de Orde van Oranje Nassau ont vangen. De vermaarde pianist Dirk Schafer, gaat zijn vólkernen herstel na de operatie, kort geleden door hem ondergaan, tegemoet. Op verzoek is, met dankbetuiging eervol ontslagen de heerV. Nust als voorzitter-lid van het Bestuur der Rijks-Ver zekeringsbank. Uit de doodenlijst: D. J. Koster, groot industrieel op 55-jarigen leeftijd te Leiden. H. A. Lesturgeon, journalist, den Haag, 62 jaar. Uit de misdadigheidsrubriek teeken ik aandat Lie bermann, de beklaagde in de Veendammer Hypo- theekbank-affare, door de Amsterdamsche recht bank is veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De nog steeds vruchteloos gezochte brandstich ter te Rotterdam zet zijn onzalig gedoe met on- verflauwden ijver voort. Teikens kwamen uit de 2e koopstad des rijks berichten over geheimzinnige brandjes. Zaterdag schijnt hij het vuurgebracht te hebben in een perceel, waar het veel materiaal vond zoodat een geweldige uitslaande brand ontstond. - Met wonderbaarlijke geheimzinnigheid wist de on verlaat of waanzinnige zich tot dusver aan de grijphanden der politie te onttrekken. Bij een nachtelijke vechtpartij in de Haagsche Wagenstraat heeft een „oude bekende" der jus titie een polsader doorgesneden. Een Hollandsch danseresje, te Parijs vertoevend, werd door een mannelijke collega, wien zij Neder - landsch bankpapier ter waarde van f2500 had ge geven, om dit in Fransch geld om te wisselen, op even weinig ridderlijke als collegiale manier voor dat bedrag opgelcht. Men zoekt den dief nog steeds Te Haarlem wist men vier inbrekers in het po- litioneele net te vangen. Een aarts-beruchte inbreker, die laatstelijk bij n inspecteur van politie zijn „geluk" had beproefd, is te Rotterdam na een wilde klopjacht ingerekend. De verdere behandeling van de moordzaak Gies- senNieuwkerk, door den Hoogen Raad onlangs tot het Amsterdamsche gerechtshof ter afdoening ver wezen, zal den 12en September aan de orde komen. Een der groote Scheveningsche hotels werd door zijn boekhouder die over de grenzen schijnt te zijn gevlucht bestolen voor een bedrag van 2000 gulden. Alsof het slechte zomerseizoen niet al reeds genoeg schade berokkent. Over de jongste euveldaden, door den „rooden haan" begaan, teeken ik slechts aan dat te Wor- merveer een geweldige brand de oliefabriek „De Pijl heeft verwoest. Te Beverwijk is een bakkerij in de asch gelegd. Te Noordschans (Klundert) is een houtzagerij prooi der vlammen geworden. De verdere bijzonderheden van de misère-rubriek geven stof om te memoreeren, dat bij het vliegveld Waalhaven een ernstig auto- ongeval plaats had, waarbij een gemeentebus op de menigte inreed. Bij dit incident werd een persoon gedood en zijn en kelen licht gewond. Bij den Wageningschen Berg is een 30-jarige dame, die daar met een kind in een wagentje wandelde, door een auto overre den, met doodelijk gevolg. Het kindje bleef onge deerd. De dame, die de auto bestuurde werd door haar vergezellende kinderen in haar bewegingen belemmerd. Op de pantserboot „Gruno" bij den Helder, zijn tijdens oefeningen met een mitrailleur door een ontploffing een marinier een resgeant-con stabel ernstig gewond. Uit Zwiserland kwam de droeve tijding, dat een Haagsche dame, die daar met haar echtgenoot de vacantiedagen doorbracht, door een bergstorting is Een auto uit Emmerik reed bij Zevenaar door 'n overweg-afsluiting, een trein kwam aanstormen, een dame sprong uit de auto met noodlottig gevolg. Twee andere inzittenden werden licht gewond. Hiermede meen ik de „ellende-serie" te moeten besluiten voor ditmaal. De kersenpluk in de Betuwe bracht prachtige uit komsten. Over het algemeen is een goed fruitjaar 1929 te wachten. Ook de vroege aardappelen staan er best voor. Uit de visscherijsfeer komt de tij ding, dat men zelden zulk een overvloedige ha ringvangst als dit jaar kon constateeren. Mogen de stormpjes en de verdere noodweer symptomen waarop wij in de jongste dagen getrac- teerd werden, in de oogst-vooruitzichten niet al te groote verandering ten kwade brengen. Vanuit Amsterdam is een man, genaamd „de taaie" vertrokken. Het eerste reisdoel is naar Ber lijn. En het verder reisplan zich richtend naar Weenen, Boedapest, en eindelijk Italië;De „taaie" is een echte, ouderwetsche aapjes-koetsier Met zijn trouwe knol dekt hij een tour de I'Europe te maken. Tenslotte: bij IJmuiden zijn proeven genomen met een middel tegen zeeziekte, bestaande in een horizontaal blijvend rustbed. De proeven heeten uitstekeiid geslaagd, en ook dit middel wordt on feilbaar genoemd. Misschien blijken de sceptici, twijfelaars, die er bij voorbaat schokschouderend of grimlachen, het ditmaal eens niet bij het rechte eind te hebben? i3 ii 0 if w s t i j d ra eg e n EEN HITTEGOLF. Gisteren en eergisteren heerschte te Londen en over geheel Engeland een hittegolf. De tempera tuur bereikte 81 gr. F. DE STERFDAG VAN PAUL KRUGER. Morgen 14 Juli, zal het 25 jaar geleden zijn, dat Paul Kruger, oud-President der Zuid-Afrikaansche Republiek, in Zwitserland is overleden. VACATUREN HERV KERK. Het „Doetinchem's Weekblad" geeft den staat der predikantsvacaturen in de Ned. Herv. Kerk op 1 Juli. In Gelderland waren 43 vacaturen, in Zuid holland 69, in Noordholland 43, in Zeeland 19, in Utrecht 24, in Friesland 50, in Overijsel 13, in Gro- ningn 42, in Noordbrabant 16, in Limburg 2 en in Drente 16. Totaal 333 en opl Juli 1928 324. In het genoemde blad worden de namen der gemeenten met vacaturen erbij vermeld. Ds. J. Groeneweg, pred. dir. van de Doetinchem- sche Inrichtingen, vindt den toestand onrustbarend en vraagt of het niet mogelijk zou zijn, een gron dig onderzoek naar de oorzaken van de voortduren de vermeerdering van het aantal vacaturen in te stellen. Per Telefoon DE KABINETSFORMATEUR. AMSTERDAM, 13 Juli 1929. (V.D.) H. M. de Koningin heeft opdracht tot samenstelling van het Kabinet, steunende op de Rechterzijde, verleend aan: JHR. MR. C. H. J. M. RUYS DE BEEREN- BROUCK, Minister van Staat en Voorzitter der Tweede Kamer van de Staten Generaal. Jhr. Ruys de Beerenbrouck heeft verzocht deze opdracht in beraad te mogen houden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1