NIEUWE S Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 84 ihterc. TELEpHooa 5> Donderdag 18 Juli 1929 88e Jaargang SCamerkroniek nil.UII.lkll! Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag eü Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma 1. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Groole l€tt€ni naar Oe eerste kSap Zoo zachtjes aan begint het gewone volk, dat meer let op feiten dan mooie frases bij officieele gelegenheden, zich af te vragen, wat moeten we denken van het nut van officieele internationale conferenties te Genève. Daar worden klinkende resoluüën aangenomen en de regeeringen op 't hart gedrukt, toch vooral af te schaffen in- en uitvoerverboden, en de tolbarières aan de gren zen langs lijnen van geleidelijkheid af te breken. J In de praetijk ziet men van alles het tegendeel, j In plaats van invoerrechtverlaging gaat men tel- kens weer tot verhooging over. Thans is officieel I bekend gemaakt, dat het invoerrecht op aardap pelen vanaf 1 Augustus van I1/2 Mark op 4 M. is bepaald. Ook de Duitsche afgevaardigden te Genève 'onderteekenden de genomen conclusies, 't Gekste is ,dat dit alles mogelijk blijkt zonder ook maar met dep letter van die overeenkomsten in conflict te ko'Joón;. de redaetie der overeenkomst is zoo gekozen, dat men er van kan maken} wat men wil. Dat moest wel, aangezien een meer belijnde omschrijving nooit door enkele betrokkenene Sta ten zou zijn aanvaard. 'tVolk vraagt zich nu af, of al dat vergade ren ook nog iets geeft, 't Besef begint) door te dringen, dat het op een zeer diplomatieke manier bij den neus wordt genomen. Als dei resultaten niet anders worden, zou het dan verder nog zin hebben, verder ook maar f 1 reiskosten voor dit doel toe te staan? 'tMoge theoretisch nog zoo hoog worden aan geslagen het nut der internationale conferen ties men moge zeggen wat men, wil, feit is, dat breede lagen van ons volk het besef krijgt, gewoonweg voor den gek te worden gehouden. Amerika maakt export van tal van onze pro ducten" in normale gevallen onmogelijk. Duitsch- land volgt. De eerste klap hebben we te pakken, het hooge recht op aardappelen, 't Lijdt geen twijfel, of de vuist is al gebald,'; voor volgende slagen. Onze groente en ons fruit zullen stellig volgen. Nu moge men zeggen de vooroorlogsche pe riode heeft bewezen, dat een matig tarief ons weinig' deert. 'tZal ook nu zoo'n vaart niet loopen. We zijn op dit punt verre van gerust en ge- looven stellig, dat deze aanslag op onzen land en tuinbouwexport zeer ernstig is te noemen. Het gevaar dreigt, dat een deel van de vruchten van Nederlandsche vlijt anderen ten goede komt. Opmerkelijk is de houding van de land- en tuinbouwers zelf. Nu de kogel door de kerk is, begint men ongerust te worden. Voorheen heette het nog steeds echt Hollandsch: 'tZal zoo'n vaart niet loopen. Nu ziet men. dat het bittere ernst is. In 's lands vergaderzaal komt deze zaak wel niet ter sprake. De Tweede Kamer is uiteengegaan, de nieuwe Kamer komt eerst in September bijeen. Bjei [Eerste Kamer heeft het waarschijnlijk te druk, zich met zoo'n bagatel bezig te houden. In den Haag aan de Afdeeling „Buitenlandsche Voorlichtingendienst" aan een der departementen is men terdege op zijn qui-vive. Edoch, wat kan die dienst al anders, dan de buitenlandsche plan nen bestudeeren? Ein na studie kan hij weinig meer, dan kalm afwachten, wat de tegenpartij gelieft te beslissen. Eén geluk heeft de tuinbouw, in zijn, organi satie laat hij zich zonder meer niet afschepen. Hij wil gehoord worden, en komt wel te weten, wat hij wenscht. En daarmee is ook'zijn invloed uit. Deze weerloosheid op handelspolitiek gebied, die lijdelijkheid moet uit onze land- en tuinbouw gebannen worden. Wij zijn warme voorstanders van den vrijhandel. Maar blijf zelf maar vrij handelaar, als men overal elders u de deur voor den neus op 't nachtslot gooit of! op de ketting, die een klein kiertje open laat. 't Wordt zoo onhoudbaar. Thans geldt het ar gument, de productie-voorwaarden moeten ge lijk worden. Amerika beroept zich op eigen hoo- gen en elders lagen loonstandaard, waardoor dum ping kan ontstaan. Duitschland tobt met zijn re paratieschulden en probeert op politieke manier, een deel op andere landen indirect af te wentelen. Dat zegt 't natuurlijk niet, maar geeft voor: de bodem is niet zoo rijk, het klimaat minder gunstig, dus moet ik wel hooge rechten heffen. E111 als wij paraat zijn, propageeren, 'dan zegt men in Nederland: Wij kunnen niets. Vrijhandel is onze leuze. Als we voor de grootste moeilijk heid zitten, dan ïióg zweert men bij eenzijdigen vrijhandel, als velen bij eenzijdige ontwapening. Zooals de lezws wellicht weten, heeft H.M. de Koningin aap den heer Buys de Béerenbrouck opdracht gegeven tpt vorming van een Kabinet. Eerstdaags zullen de ^anti-revolutionaire, Chris- telijk-Historische en Boomsch-Katholieke Tweede Kamerfracties Vergaderingenhouden. Van den afloop is natuurlijk nog niets tè zeggen. We zul len kalm moeten afwachten. Bij de Tweede Ka mer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van de op 27 Maart 1929 te 's Gravenhage onder-; teekende verklaring tot afschaffing van de Ne- derlandsche capitulatie in dè Spaansche zone vap Marokko. In de Memorie van Toelichting lezen we, dat tegen deze afschaffing oorspronkelijk bezwaren bestonden. Een aantal reclamaties ter zake van schade aan Nederlandsche beschermen lingen in de Spaansche zone, waarvoor dei Ne derlandsche regeering was opgekomen, was on voldaan gebleven. Ook waren ten onrechte van Nederlandsche justitiabelen zekere invoerrechten geheven, op welker terugbetaling de Nederland sche regeering moest prijs stellen. Thans was eene bevredigende regeling gekregen en is er alle aanleiding aan den wensch van Spanje tegemoet te komen. De Eerste Kamer heeft zich accoord verklaard met het wetsontwerp va nMinister de Geer tot herziening van de finantieele verhouding tus- schen het Rijk en Gemeenten en wijziging van eenigp bepalingen der provinciale en der Gej meentewet. Zooals men weet werd dit.ontwerp op1 3 Mei door de Tweede Kamer zonder hoofde lijke stemming aangenomlÉi. Ernstige critiek tegen het ontwerp kwam van de zijde van den heer Wibaut (s.d.a.p.). Deze meende, dat het ontwerp te veel aantast het be ginsel van zelfstandigheid der gemeenten in het vaststellen van haar uitgaven en in het vinden van passende middelen tot dekking harer uitga ven. Een argument zooals men weet, dat ook de Tweede Kamer geruimen tijd heeft beziggehou den. De gemeenten zoo betoogde de heer Wi baut nemen een steeds belangrijker plaats in, in het openbare leven. Dit is niet een nationaal maar een internationaal verschijnsel, De gemeen te is het middelpunt geworden waarin het leven van den modernen mensch tot uiting komt. Slaagt de regeering in haar opzet, dan zal' een groote achterlijkheid in het gemeentelijk leven in ons land intreden. Na korter of langer tijd zal het ontwerp een drukkend keurslijf blijken te zijn. Hoewel de heer Slingenberg (v. d.) het ontwerp ook gaarne anders gezien had met name betreur de de aanneming van het amendement Lovink om bij de zgn. tooverformule alleen rekening te houden met de verplichte onderwijsuitgaven voor de gemeenten, was hij echter toch voor herziening der bestaande regelingen. Vele sprekers voerden daarna nog het woord. Uitvoeriger wil ik stilstaan bij hetgeen door den heer de Vlugt (a.r.) burgemeester van Amster dam, werd naar voren gebracht. D'e 'heer v. 'd. Vlugt nu, was het met de hoofdgedachte, de ni velleering van den druk der belastingen, eens. Er is evenwel geen vaste basis, waarop de verdeeling der lasten tusschen het rijk en de gemeenten steunt en dit geeft onzekerheid. Een tweede be zwaar van den heer de Vlugt was, dat aan de gemeenten geen bevoegdheid is geopend een eigen inkomstenbelasting te heffen. D'e redeneering evenwel, dat de gemeenten hunne autonomie aan getast zien, is z.i. niet houdbaar. De gemeenten hebben eene sociale taak, doch men hoede zich voor overschatting. Door het ontwerp worden de gemeenten niet in haar sociale taakj belem merd; ze houden genoegzaam bewegingsvrijheid om een gezonde politiek te voeren. Men moet het met dit ontwerp probeeren oen aan de daarin belichaamde gedachten een eerlijke kans geven. Zooals ik boven reeds zeide, werd het ont werp ten slotte, met 374 stemmen, aangenomen. Tegen stemden de sociaal-democraten Wibaut, Rugge ,Mendels en Ossendorp. De overige aan wezige socialisten stemden met de rest der Ka mer voor. Het suikerwetje, waarover ook al zoo veel te doen is geweest, zal niet meer behandeld worden. Een voorstel Wibaut om het wetje na het zomer- recès te behandelen werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Outsider. PiaatseSijk üieiëws GUD-KAR|SP;EL. De aandacht van belanghebbenden wordt geves tigd op de kennisgeving van Burgemeester en Wethouders betreffende brandgevaar door hooi- broei,. In de publicatie zijn nuttige wenken opge nomen tot het zooveel mogelijk voorkomen van brandgevaar. OUBKARSPEL. Blijkens publicatie van den Burgemeester dezer gemeente zullen op 1 October 1929 naar de aan vullingsreserve overgaan de gewone dienstplich tigen van 4e landmacht, behoorende tot de lich ting 1914, met uitzondering van hen, die de eer ste oefening met een andere lichting hebben be eindigd en de gewone dienstplichtigen van de landmacht, behoorende tot de lichtingen 1922 en 1913, die met de lichting 1914 de eerste oefening hebben beëindigd. Overgaan zullen: B. Muileboom, A. Braas, O. Stam en H. Kalf. NOORDiSOHARWOUDlE. Onze plaatsgenoot E. H. J. Leurink is op de R.H.B.S. te Alkmaar van de 2e naar de 3e klasse bevorderd. ZUIDSCHARWOUDiE. Tot de tweede klasse der gemeentelijke Han delsschool te Alkmaar is toegelaten J. G. Benaud alhier. f ZUIDSOH AR W OUDE. Van de 4e naar de 5e klasse der Bijks H.B.S. is ö.m. bevorderd. P. du Burck alhier. BROEK OP LANGEND IJK. Het bestuur onzer gemeente heeft dezer dagen met het oog op de veiligheid onzer schoolgaande jeugd een zeer voortreffelijken maatregel getrof fen, eenige meters voor elk der beide scholen heeft het borden doen plaatsen met de waarschu wing „School" langzaam rijden. .1 •»-, '»•- BR OEK OP L ANGEND IJK, Aan de Handelsschool te Alkmaar is naar de 2de klasse bevorderd onze jeugdige plaatsgenoot, Hendrik van Zuijlen, oud-leerling der bijzondere school alhier. NOORPÖCiHARWOUDiE. Onze plaatsgenoote Geerie Balder heeft te Ut recht voor de Nederl. Vereeniging van Leeraren met gunstig gevolg het examen machinesehrijven afgelegd. Haar werd het diploma met lof uitge reikt. v - S Z1UIDSC1HARWOUD1E. Onze plaatsgenoot, den heer S. Hansma, bakker alhier,''behaalde op de Nationale Bakkerstentoon stelling te Middelburg een 4e prijs met zijn' inzen- Iling wit (melkbrood). NOORDeCHARWOUDE. Naar wij vernemen heeft de.A.V.R.O. aan Crescendo" voor het a.s. Zaterdag en Zondag 20 en 21 Juli te houden concours/ een zilveren lauwerkrans geschonken. Wij verwijzen verder naar de advertentie in dit blad en vestigen in het bijzonder de aandacht op het programma voor Zaterdag. Uit im Omtrek -- alkmaar. Voor het te Utrecht op 13 Juli gehouden exa men door de Nederl. Vereeniging van Leeraren in Stenografie „Groote" en Machinesehrijven, slaagden de leerlingen van Instituut „Groote Alkmaar: Mej. T. de Waard, Br. op Langendijk, Steno grafie Nederl. 130 lett. p. minuut. Mej. G. Dor land, Alkmaar, Stenografie 130 lettergr. per minuut. Mej. G. Geerding, Alkmaar, Stenografie Ne derl. 130 lettergr. per minuut. Mej. T. de Waard, Br. op Langendijk machine- schrijven, snelheid 73 lettergr. per minuut fout- vrij. Mej. A. Balder, Noordscharwoude, machine- schrijven, snelheid 80 lettergr. per minuut fout- vrij (met lof). Mej. G. Dorland, Alkmaar, machinesehrijven met snelheid 64 lettergr. p. min. foutvrij. Mej. G. Geerding, machinesehrijven met snel heid 86 lettergr. p. minuut, foutvrij (met( lof)i.' Nieuwstijdingen DE MOORD TE BREDA. De justitie is op het oogenblik in het Obezitj gekomen van belangrijke aanwijzingen tegen den verdachte in de moordzaak in de Nieuwe Vos- straat té Breda, zoodat de rechtbank besloten- heeft haar bevel tot aanhouding met een maand te verlengen. BIJ HET BlABEN VERDRONKEN. Te Wageningen is de 20-jarige H. Bouma, uit Botterdam, sergeant bij het 22ste regiment infan terie te Ede, bij het baden in den Rijn verdron ken. Hoewel geruimen tijd is gedregd, werd het lijk niet gevonden. DRUK PASSAGIER,SVERKEER. Dit jaar heeft de K.L.M. besloten, haar tran sitodiensten, welke Scandinavië verbinden, met, Londen, Parijs en Brussel, gedurende Juni, Juli en Augustus, ook des Zondags te handhaven. Van den eersten Zondag af is deze maatregel met goed gevolg bekroond geworden. Zondag j.l. is echter een recorddag geweest. Alle vliegtui gen van Noord naar Zuid en van Zuid naar Noord waren vol bezet, de dienst uit Parijsl moest worden verdubbeld om aan de talrijke aanvragen te kunnen voldoen. DE STAKING TE ZAANDAM. Dinsdagmiddag zijn, onder een uitgebreid po- litie-geleide, de werkwillige Zeeuwen, die te Zaandam'op verschillende, in het Westzijderveld gelegen, houtwerven werkzaam zijn, van hun verlof teruggekeerd. Toen de Zeeuwen Vrijdagavond van hier ver trokken, deed in de stad het gerucht de ronde, dat deze werkwilligen in staking waren gegaan, omdat, de patroons geweigerd zouden hebben een loonsverhooging van vier gulden per week in te willigen. Het feit, dat zij Maandag nog niet aan de werven waren teruggekeerd, gaf aan deze ge ruchten nieuw voedsel. In stede van niet meer terug te komen, zijn zij vandaag met 25 man méér teruggekeerd dan zij Vrijdagavond vertrokken. Deze nieuwe werkwilligen zullen over verschil lende houtwerven verdeeld worden. Uit betrouwbare bron werd ons medegedeeld, dat nog meer werkwilligen, voornamelijk uit Zee land, zijn te verwachten. Het inrichten van ver blijfplaatsen aan verschillende houtzagerijen en werven, wijst hier ook reeds op. In de haven zullen met enkele weken een aan tal El burgers, die door de Scheep vaart-vereeni- ging Noord voor de lossing van de( booten zijn aangenomen, gemist kunnen worden, daar nog slechts enkele houtbooten in de Zaandamsche ha ven worden verwacht. AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG. Op de Koninginnegracht nabij de Laan Copes van Cattenburch te Den Haag is een keer uit de Billitonstraat, die daar fietste, aangereden door een auto. Door den Geneesk. Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, bleek hij bij aankomst reeds overleden te zijn. OPLICHTING. Een 21-jarige koopman had eenigen tijd gele den bij een autohandelaar in de Ruigenstraat te Botterdam een auto gekocht op de voorwaarde, dat hij f 700 zou betalen en de rest in termijnen. Hij heeft de auto direct weer verkocht voor f1600, betaalde den leverancier f700 en is met de rest naar Duitschland gegaan om daar met een vriend een handeltje in bedwelmende mid delen te beginnen. De handel floreerde niet en na korten tijd was de man weer platzak. Hij wist toen een tweede auto te krijgen van de Nieuwe Botterdamsche Auto-Garage, welke hij ook weer direct verkocht. Hij heeft de opbrengst (f 1600) niet afgedragen en is- met het geld naar Brussel en Antwerpen gegaan, waar het in korten tijd was opgemaakt. Nadat hij een tijdlang had rond gezworven, heeft hij zich bij de Botterdamsche politie aangemeld. Hij is in verzekerde bewaring

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1