UIT DE HOOFDSTAD Rubriek van den Arbeid ALLERLEI Op üeïs UIT DB HOOFDSTADi Braud in de voorstad. Omstreeks half zeven Dinsdagavond kwam het bericht, dat er brand was in de nabijheid van het Hoofddorpplein. We spoedden ons naar dat plein, dat gelegen is achter de nieuwe brug over de Kostver lor en vaart bij de Zeilstraat. Maar daar was niet bijzonders te zien; zelfs geen enkel ge agiteerd mensch. In een zijstraat in wording ont dekten we eindelijk een werklooze motorspuit, alleen mfet den chauffeur bemand, en een, eindje verder nog een. Verder niets bijzonders in deze straat; enkele menschen werkten er met zand en steentjes, anderen lieten er kinderen uit. Maar heel in de verte bewogen zich lieden in uniform, op de scheiding van de zandwoestijn en de nog vruchtbare landen van den Sloterpolder. Daar aangekomen vonden we een half verzand slootje en wat verder stond een loods in brand. Die stond midden in de weilanden; geen pad leidde er heen. Het brandweermateriaal kon daar niet komende brandweerlieden begaven zich in zwikzwakke schuitjes en-requireerden bij de omwonenden em mers, om op oude beproefde wijze den brand te blusschen. Aangezien de brand niet heel veel te beteekenen had, gelukte dit, met dankbaar aan vaarde hulp van de buurtbewoners, binnen korten tijd. Het was een houten loods, toebehoorende aan den heer O. P. M. Harte, die er broeiramen en latten in had opgeslagen. Een knecht van den eigenaar had in de loods een eindje cigaret weg geworpen en daardoor was de brand ontstaan, die met zooveel moeite en op zoo zonderlinge; wijze gebluscht moest worden. Op plattelandstoestanden is trnze brandweer niet berekend. Poging tot inbraak. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben twee mannen gepoogd in te breken in een huis aan de Keizersgracht. Z,e hebben het slot van de voordeur geforceerd doch moesten toen hun voor nemen opgeven, aangezien er twee agenten per rijwiel aankwamen. Beide mannen droegen een koffer bij zich hetgeen bij de agenten verdenking opwekte. Het geforceerde slot bevestigde deze. De mannen gingen aan den haal doch werden door de agenten gevolgd. In de Bozenstraat liepen ze een huis binnen waarvan de voordeur open" stond. De agenten gingen eveneens binnen doch de beide mannen wisten opnieuw te ontkomen en wierpen bij de hernieuwde achtervolging een va lies en een breekijzer weg. Het valies is in beslag genomen, alsmede enkele loopers die onder de vloermat in het portaal in de Bozenstraat lagen. Een der mannen is achterhaald en aangehouden. Aanrijding met complicaties. Op de kruising van Ferdinand Bolstraat en Ja cob van Campenstraat is èen aanrijding tusschen een auto en een motorwagen van lijn 4 voorge komen doordat de chauffeur van de auto de naderende tram niet had gezien. Het achterste gedeelte van de auto kwam onder het voorbalcon van de tram tengevolge waarvan kortsluiting in de electrische geleiding ontstond en het voorbal con in brand geraakte. Onder de passagiers in de tram ontstond een kleine paniek die echter geen kwade gevolgen had. Ook kwam er een groote volksoploop ten gevolge waarvan een autobestuur ster in de war raakte en het trottoir opreed, waarbij een persoon werd aangereden. Ongeval op den Overtoom. Aan het Bureau Verkeerswezen werden vracht auto's gewogen. Aangezien op het gedeelte van den Overtoom,, waar dit bureau gevestigd is, de straat opgebroken is, moesten de vele auto's op het trottoir rijden. Daaronder bevond zich ook een auto-verhuiswagen. Toen deze gewogen werd, was het gaspedaal ingedrukt blijven staan, hetgeen de chauffeur van den wagen niet bemerkt had. Nadat het wegen gedaan was en de motor aange slagen werd, schoot de wagen vooruit en reed twee jongentjes, die naar de bedrijvigheid stonden te kijken, aan. Daarna reed de wagen; nog een lantaarnpaal omver. De eene jongen werd niet noemenswaard ge wond en kon per auto naar huis worden ge bracht. Het andere echter sloeg met het achter hoofd op de straat en bekwam een hersenschud ding. Hij werd naar het Wilhelminagasthuis ver voerd en daar ter verpleging opgenomen. Boodelijk getroffen. Aan boord van een stoomschip, liggende in de haven, is een man, die op dat schip werkte, door een hijsch, die uit den strop schoot, getroffen. De man is ten gevolge van dit ongeval spoedig overleden. GOEDKOOPE TREIN. Bezoek aan het Koloniaal Museum te Am sterdam. (Mauritskade.) Goedkoope trein 2e en 3e klasse vtn den Helder, Anna Paulowa, Schagen, Noordscharwoude, Heerhu- gowaard en Alkmaar naar Zaandam en Amsterdam C.S. en terug op Woensdag 24 Juli 1929. Prijzen Voor heen en terug van den Helder tot en met Heerhugowaard 2e kl. f-2.55 3e kl. f 1.90. Van Alkmaar 2e kl. f 1.65 3e kl. f 1.25. In deze prijzen is de toegangsprijs voor het Koloniaal Museum be grepen. De verkoop der plaatskaarten tot een beperkt ge tal vangt aan Woensdag 17 en wordt gesloten Dins dag 23 Juli 1929, ten 15 uur of vroeger, indien het vastgestelde aantal zal zijn uitgegeven. Zij worden verkocht door bovengenoemde stations en zijn op geen andere dan genoemde treinen geldig. Het Museum is geopend van 10-17 uur. Deelnemers kunnen zich door bemiddeling van de Nederlandsche Spoorwegen tegen regen verzekeren bij de „Eagle Star" te Londen. De verzekering komt hierop neer, dat de genomen plaatskaarten ten volle worden terugbetaald als te Zaandam en-of Amsterdam op 24 Juli tusschen 11 en 17 uur een regenval is geconstateerd van 3 milli meter of meer. De waarnemingen omtrent den re genval geschieden door de waarnemers vaii het Ko ninklijk Meteorologisch instituut te de Bilt of op plaatsen waar niet aanwezig, door de stationschefs met de daarvoor speciaal verstrekte regenmeters, Of dit het geval is geweest wordt door aanplak king aan het loket van het station, waar de plaats- kaart is genomen, bekend gemaakt binnen 7 da gen nadat de trein heeft geloopen. De deelnemers onverschillig of zij van hun plaats kaart hebben gebruik gemaakt of niet, ontvangen als aan bovenstaande voorwaarden is voldaan, het geld van de plaatskaart terug tegen overgave en onderteekening van het verzekeringsbewijs aan het loket, waar de plaatskaarten genomen zijn, mits binnen 14 dagen na aankondiging wordt gerecla meerd. Nieuwstijdingen DE HITTE. Gisteren was het in Frankrijk de warmste dag van dit jaar. Te Parijs steeg de temperatuur in de schaduw tot 34 graden Celsius. In het Zuiden is het iets koeler geworden. Te Bordeaux daalde de tem peratuur tot 26 graden C. Te Havre en Cherbourg bedroeg de temperatuur slechts 17 graden C. VECHTENDE CAFEBEZOEKERS. Gisteravond is in een café aan het Gedempte Zui- derdiep te Groningen fling gevochten tusscnen den caféhouder én een 35-jarigen slagersknecht en diens vriend. De slagersknecht kreeg slagaderwonden aan beenen en pols. Na verbonden te zijn werd hij over gebracht naar het Academisch ziekenhuis. Zijn ka meraad werd gearresteerd. DE BOSCHBRAND BIJ HOENDERLOO. Bij den zwaren boschbrand die Zondag woedde in de bosschen bij Hoenderloo, hebben ook militairen met goed succes helpen lusschen. De correspondent van het „Hbld." meldde, dat dit genadiers en jagers waren, verblijf houdend in de legerplaats aldaar. Men maakt het blad er evnwel op attent, dat op het oogenblik geen grenadiers en jagers daar liggen, maar wel cadetten van de Kon. Mil. Academie, die zich op bijzonder loffelijke wijze hebben ingespan nen om te helpen blusschen. Eere wien eere toekomt. EEN AARDEWERKFABRIEK AFGEBRAND. Vermoedelijk dloor het te el stoken van een oven is gisternacht brand ontstaan in de aardewerkfa briek „De Rijn" van den heer Zaalberg te Leiderdorp De brandweer slaagde erin de belendende perceelen te behouden. De fabriek en de woning van den heer Zaalberg brandden echter geheel uit. De schade die op f-50.000wordt gèraamd, wordt door verzekering gedekt. Bij het blusschingswerk stortte eeq afdakje in waarop zich enkele brandweerlieden bevonden. De brandweerman Van der Beek liep daarbij een her senschudding op, de wethouder van Leiderdorp, dr. de Bruine kreeg een ernstige verwonding aan het hoofd en nog enkele andere brandweerlieden kre gen min of meer ernstige kwetsuren. TUSSCHEN DE BUFFERS. Zaterdag geraakte te Aalten een ongehuwde werk man op het stationsemplacement tusschen de buf fers van twee rangeerende wagons beklemd. De man werd daarbij zoo ernstig gewond, dat hij thans aan de gevolgen is overleden. DIEFSTAL. Een slager van het Middellandplein heeft bij de politie aangifte gedaan, dat uit een kamer, gelegen achter zijn winkel, f360 is gestolen. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. De zestienjarige G. W. van Stigt, uit de Oran jeboomstraat, is bij het baden in het Z.uiddiep bij den Kreekweg verdronken. EEN ONVOORZICHTIGE Maandag is een vijftienjarig meisje te 'sHeer Arendskerke van een vrachtauto gesprongen en door een andere auto overreden. Zij is daarop spoedig overleden. JONGETJE ZiOEK. Een gezelschap Duitsche kinderen, die per stoomboot uit Kleef kwamen, hebben een bezoek gebracht aan de omstreken van Arnhem. Toen het gezelschap weer aan boord zou gaan, bleek een tien-jarig jongetje te ontbreken. Er is aangifte gedaan bij de politie. MALVERSATIES BIJ EEN BANK IE AMSTERDAM. Ter Beurze werd druk besproken een geval van ontdekte malversaties bij een der groote bankinstellingen hier ter stede. Nadat een hoofd ambtenaar van de desbetreffende bank wdfe over leden, zijn in diens administratie de verduisterin gen ontdekt. Zij zijn gepleegd in een groot aantal jaren en moeten vele tónnen gouds bedragen. De directie, door ons naar het gebeurde gevraagd, zei, dat alles nog wordt nagegaan en eerst over eenigen tijd de geheele omvang der gepleegde fraude kan worden overzien. (Hbld.). HET LIJK VAN VROUW TERSTEGEN AANGESPOELD? Op de kust bij Hallum in Perweradeel is het lijk aangedreven van een vrouw, dat in vergevorder den staat van ontbinding verkeerde. Hoewel het onmogelijk bleek de identiteit van het slacht offer nauwkeurig te bepalen, wordt vermoed, dat dit het lijk is van de vrouw van den schipper Terstegen, die in de Novemberstormen van ver leden jaar met vrouw en tien kinderen is omge komen. Het lijk is ter Hallum ter aarde besteld. DOOR KOKENDE KOFFIE VERBRAND!. Mandagmiddag trok een ongeveer 1-jarig kind van de familie K. te Dordrecht eeiï ketel met kokende koffie omver, waardoor het hevige brand wonden kreeg en in het R.K. Ziekenhuis moest worden opgenomen. Het kind is aan de gevolgen overleden. ONGEVALLEN. I De 16-jarige G. v. S. uit de Oranjeboomstraat j te Rotterdam ,is bij het zwemmen in het Ziuid- diep verdronken. Bij het baden, is in den Rijn bij Wage- ningen de 20-jarige H. Douma, uit Rotterdam, sergeant van het 22ste regiment infanterie, in garnizoen te Ede, verdronken. Het lijk is niet gevonden. Te Werkendam is de 15-jarige zoon' van schipper J. Potters over boord geslagen en ver dronken. Het loonpeil in Nederland. Door de Sub-commissie uit de Commissie voor de (Economische Politiek is een rapport uitge bracht over het loonpeil in Nederland en de ver houdingen tusschen de loonen der verschillende .groepen van arbeiders. Uit dit rapport blijkt, dat het loon tegenwoordig niet onbeduidend meer dan het dubbele van dat van vóór den oorlog is 'en aangezien de kosten van het levensonderhoud •ongeveer 1.7 maal zqo hoog zijn dan vóór den oorlog, blijkt daaruit, dat de arbeider met zijn tegenwoordig loon dus 25 pOt. meer kan koopen dan vóór den oorlog het geval was. Daarbij komt nog dat verschillende andere voordeelen, welk eaan de arbeidersklasse ten goede komen en die niet direct in het loon kunnen worden uitge drukt, vergeleken met vóór den oorlog aanzienlijk verbeterd zijn, zooals bijvoorbeeld de arbeidstijd, overwerkbetaling, vacantie, uitkeering bij ziekte, werkloosheid, ongevallen, invaliditeit of overlij den, enz., terwijl ook de ontwikkeling van. het volksonderwijs, de zorg voor de gezondheid en .hygiëne, kunsten en wetenschappen en vólkshuis vesting, enz. aanmerkelijk verbeterd zijn. De totale welvaart der arbeidersklasse is dan jook zeker meer dan 25 pOt. hooger dan vóór den oorlog. Uit de cijfers vaq de opgaven voor de inkomstenbelasting blijkt, dat het totale inko men volgens de belastingopgaven van ons volk ongeveer 1.9 maal zoo hoog was als in 1914, zoo dat dus de welstand in het algemeen ongeveer 12 pCt. grooter is dan vóór den; oorlog, en de toeneming van den welstand der arbeidersklasse en die van de geheele bevolking met ongeveer 10 pCt. overtreft. Hof rapport wijdt verder beschouwingen aan de beweging van het arbeidsloon sinds 1920, toen vrij algemeen een Koog loon werd bereikt. Sinds dien is er een a'lgemeene daling gekomen, die ongeveer in 1925 ophield en in enkele bedrijven al weer voor een, zij het dan ook geringere, ge leidelijke stijging plaats maakte. De gemiddelde daling sinds 1920 kan op ongeveer 15 pCt. wor den gesteld. Er is echter groot verschil bij de verschillende bedrijfstakken. Het minst daalden in het algemeen de loonen in de gemeentebedrij ven en in de z.g. beschutte bedrijven, welke uit sluitend voor de plaatselijke markt werken. Het ■sterkst daalden de loonen in de bedrijven, welke het meest den invloed van den oorlog ondervon- deh als koopvaardij, mijnbedrijf, Veenbedrijf, vis- scherij, enz. Verder hadden belangrijke dalingen plaats in de bedrijven, die onder voortdurenden invloed staan ven de internationale concurren tie, alsmede in de rijksbedrijven en -diensten en bij de spoorwegen. In een volgende Rubriek zullen wij nader in gaan op de loonsvergelijking tusschen de ver schillende groepen van arbeiders. ALS T WARM, IS! Heete zomers in vroegere dagen. Wij lezen het volgende aardige overzicht in het „Hdbld.": We puffen eindelijk van de warmte; overdag 'ten minste, want des ayonds vinden wij het nu en dan nog tamelijk koud. Maar gelukkig, dat we wat zomerhitte mogen meemaken, want hoe dikwijls werd de laatste weken, de verzuchting niet gehoord: Of het dan nooit meer zomer wordt Evenwelbuurmans leed troostKijken we daarom eens naar warme zomers in lang .ver vlogen tijden! In 627 is de warmte zóó sterk in Frankrijk en Diuitschland, dat de bronnen zijn opgedroogd. Er is watergebrek en vele menschen sterven van dorst. In 879 zijn de velden volkomen verlaten. De landbouwers, die doorwerken, vallen dood neer. In 995 straalt de zon zulk eën hitte uit, dat de planten verbranden, alsof men ze bij het vuur hield. i In .1000 verdrogen door de voortdurende warmte de rivieren. Overal ziet men hoopen visschen, die binnen enkele uren tot verrotting overgaan. De rottende stoffen, welke daardoor ontstaan, veroorzaken pest. In 1022 vallen menschen en dieren, die zich in de zon wagen, dood neer, „door het uitdrogen van hun keel en congesties naar de hersenen." In 1132 drogen niet alleen de rivieren uit, maar de aarde splijt en wordt hard als steen. In den Elzas ligt de Rijn bijna droog. In 1139 wordt vooral Italië door de warmte geteisterd; de planten worden er „gebraden". In 1260 maken de wapenen in den slag van Bela minder slachtoffers dan de warmte. Geheele gelederen vallen dood neer van de hitte. In 1277 zijn de landbouwers in groote ver legenheid. Al het veevoeder is verbrand. In 1303 en 1304 liggen Rijn, Loire en Seine droog. Ter verzachting en genezing van stuk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonne brand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, 60, tube 80 ct. PUROL In 1605 heerscht vreeselijke hitte door geheel Europa. In 1606 wordt alleen Schotland bezocht door een hitte, welke menschen en dieren vreeselijk kwelt. In 1705-heerscht in verschillende streken van Frankrijk een zoodanige hitte, dat de warmte ge lijk staat met die in glasblazerijen „Men kon gemakkelijk vleesch in de zon koken!" Van 124 's middags waagt niemand zich buiten. In 1795 is de maand Juni ondragelijk. De groenten werden geroosterd. Die vruchten verdro gen aan de takken. In de huizen, springen elk oogenblik meubelen en lambriseéringen. Het vleesch bederft terstond. In 1811 liggen de rivieren in verscheidene pro vinciën droog. i In 1822 is er een hardnekkige warmte, verge zeld van onweders en aardschuddingen. Dé droog te doet een heir qmizen uit den grond opdoemen, welke in Lotharingen en Elzas "groote schade berokkenen. Te Saverne doodt men in veertien dagen tijds meer dan twee millioen. In 1852 doet de warmte in Frankrijk de cho lera. ontstaan. Alleen Parijs telt 20.000 slachtof fers. 1857 had een geweldig droge zomer. In een „dieht-stuk" uit dien tijd heet het: „Ach, welk een droge zomer. Het 'Heelal gelijkt een bokking." Het is een klacht van een boer, welke als volgt tot uiting komt: „Door die fatale droogte is mijn ziel louter puimsteen. Mijn ingewand wordt rookworst. Daarbij zijn al mijn kippen verduiveld broeisch geworden. De haan moet ook al broeien!! E,n ik vind al een eitje, het ligt hard, gekookt in het bleekveld. De boomen in mijn boomgaard zijn vol gedroogde péren, en de appelmoes valt zoo maar bij klodders naar beneden. Het moet in stad ook droog zijn. 'k Hoor dat de trommelmannen de tap toe op hun buik slaan, en zonder trommels loo- pen." Emz. Zoo ver zijn we nog niet. Laten we ons dus troosten. En van het heerlijke zomersche weer génieten, zonder al te veel te klagen. Den kouden winter vonden we ook niet prettig. Waarom zou den we het dan een echten zomer wel vinden? Zoo zijn we nu eenmaal! Buitenland! DE HITTE EN HET WATERGEBREK. De toestand wordt dreigend. Al een paar dagen maken de autoriteiten in Engeland zich ongerust over de langdurige droog te, welke een ernstige schaarschte aan water ten gevolge heeft. Londen schijnt er nog het best aan toe te zijn, doch Manchester heeft nog slechts voor dertig dagen water. Reeds heeft het gemeen tebestuur de watervoorziening gematigd; het be sproeien der straten is gestaakt. In alle bedrij ven is het watergebruik tot het hoogst noodige beperkt. Het niveau der .waterreservoirs staat la ger dan sedert veertien jaar. Het dreigendst is de toestand in Cheshire, waar reeds gebrek heerscht. CIHINA BESCHOUWT DE ZAAK ALS AFGEDAAN. Uit Nanking wordt gemeld, dat de Chineesche minister van buitenlandsche zaken, dr. Wang, den vertegenwoordigers der Chineesche pers een on derhoud oveT de huidige situatie heeft toegestaan. Hij verklaarde dat na het verzenden der Chi neesche nota aan Rusland, het Russisch-Chinee- sche 'incident door de Chineesche regeering als afgedaan wordt beschouwd. De Chineesche regee ring 'heeft de Sovjet-regeering openlijk verklaard, op welke gronden zij zich gedwongen heeft gezien om beslag te leggen op den Oosterspoorwegl en waarom zij tot scherpe represaillemaatregelen te gen de communistische agenten in Noord-Mant- sjoerije is overgegaan. De Chineesche regeering wi thans geen nieuwe verklaringen afleggen, doch zij heeft de Sovjet-regeering aanbevolen de komst van den nieuwen Chineeschen gezant te Moskou af te wachten, die met de Sovjet-regee ring zal onderhandelen. Dr. Wang legde er den nadruk op; dat",de regeering te Nanking zich tengevolge van de. Russische dreigementen genoodzaakt heeft gezien troepen in Noord-Mantsjoerije samen te trekken voor 'het geval, dat de Sovjetregeering zou pogen den Oosteyspoorweg door het Roode Leger te doen bezetten. ■v Per Telefoon. AMSTERDAM,18 Juli. (VJL). RUSLAND—CHINA. Gespannen verhouding. Moskou. Het Sovjet Commissariaat van Bui tenlandsche Zaken heeft gisterenavond te 9 uur dem Chineeschen gezant te Moskou een nieuwe nota overhandigd. In deze nota wordt medege deeld, dat de Sovjet-regeering besloten heeft ter-

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 2