NIEUWE imin Restanten JECK" Inmaakartikelen mJZsszjïïSL, N ieuw s b 1 ad v. Holl. N oor der kwartier i'rr «;t No 86 Zaterdag 20 Juli 1929 38e Jaargang TOB NOOIT. Firma R. J. HOUWING MENT 7 - - TEL 644 ALKMAAR Revue van c!e Week KI ooökrbalsem.^ ■■TERC. TELEPHOOR 92 LAMDIJKER COURANT per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma I. H. KEIZER. Redacteur J. H. KEIZER. Bureel Hoordscharwoude. Groote letters naar plaatsruimte Niets nieuws te melden. Im Westen nichts Neues. Remarque. De kranten berichtten: Het is rustig aan het Westelijk front, niets nieuws te melden. En toch viel daar dien dag een mensch,; na jaren van doodsangst en ellende. Misschien vielen er meer.Wie zal zeggen, wat daar allemaal gebeurde, hoe er geleden en gestreden werd. Maar de algemeene indruk was er een van rust, niets te melden. Hoe dikwijls komen wij ergens vandaan met de mededeeling: „Het was er rustig, het ging iedereen goed, niets nieuws." Wat gebeurt er in Amsterdam, in Rotter dam, Den Haag? Niets, 'tls er rustig. Nergens iets nieuws. Geen opzienbarende arti kelen kunnen er geschreven worden over groote gebeurtenissen in onze steden, over revoluties, evoluties. Ze zijn niet ^ichtbaar. Maar daarom zijn ze er wel. Zooals Paul uit „lm Westen nichts Neues" streed en viel op een dag, dat alles zooi kalm en onbelangrijk scheen, zoo leeft er strijd en evolutie, onrust en revolutie in de schijnbaar zoo kalme steden. Want daar wonen mensehen. En waar menschen zijn is altijd iets belangrijks, is altijd iets te melden. Alles gaat schijnbaar zijn oude gangetje, maar overal leeft de duizend voudige strijd. Elke seconde wordt de aarde rijker of armer, elk uur brengt nieuwe woelingen, nieu we gedachten. Laten we dus nooit wanhopen, als er zoo wei nig „gebeurt". We moeten niet in de kranten zoeken naar de groote gebeurtenissen. Laten we ze in ons eigen leven zoeken en/ in dat van onz evrienden. Wij leven en strijden onafgebroken verder. Soms vereenigen we ons tot een massa, fdan krijgen de kranten stof voor opzienbarend nieaws. Maar meestal leeft de evolutie in ons, het belangrijke gebeurt, maar de wereld ziet 't niet. Probeer het vertrouwen van Uw vrien den te winnen, ge zult in de meeste gevallen verrast worden door hun rijkdom, hun diepte van gedachten. Dat hadt ge niet van hen gedacht, ge dacht, dat ze meer meeliepen in het kalme le ventje van hun omgeving. Maar nee, zij hebben toch een persoonlijk leven, achter de rust en eentonigheid lag toch nog iets anders, onge weten .ongezien. Slechts in het binnenste der men schen komen de groote revoluties tot stand. Zeg dus niet, dat uw tijd arm is aan; gebeuren, dat de menschen laksch en futloos zijn. Het uiterlijk leven zal zich ten slotte voegen naar wat inner lijk gewonnen is. De strijd van den enkeling, hij wordt niet opgemerkt. Niets te melden. Maar de goede opmerker vindt hem overal. Hij zal dan ook niet langer gelooven aan een, stil stand in de menschenwereld. Hij voelt de evolutie in zich, om zich leven. Dr. JOS. DE| COCK. Voor de lezers van dit blad geeft onze/ Psy chologische medewerker Dr. Jos. de Cock, van iMerlenstraat 120, gratis ziekundige adviezen o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen ver- frisschen en hun Wilskracht en Energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld. Mochten de beantwoordingen te uitvoerig worden, dan direct schriftelijk aan de aanvragers. 16 JULI. De echte zomer is eindelijk aangebroken, de periode van vacantie en rust. Wij hebben zelfs al eeeen soort van hittegolfje genoten. Ook aan de zijde van het Haagsche Binnenhof, waar de Senaat zetelt, is Vrijdagmiddag 12 Juli j-1. te langen leste het reces ingetreden. Nadat de Eerste Kamer drie vergaderingen had gewijd aan het groote ontwerp betreffende de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten. Dat den 12en Juli j.l. door onzen Senaat; met 374 is goedgekeurd, met welk groot succes de leden van ons politieke Hof van Cassatie minis ter Die Geer van harte gelukwenschte/Daarover aanstonds nog wat meer. Ik wil allereerst even „noteeren", dat H.:M. de Koningin op Zaterdag 13 dezer met prinses Juliana naar het Loo vertrokken, terwijl de Prins der Nedeirlanden gedurende enkele weken in Mecklenburg zal vertoeven, aan den Katholieken Staatsman mr. Ruys de Beerenbrouck, minister Van Staat, oud-premier van 19181924, voorzit ter van de Tweede Kamer, Zaterdag j.l. opdracht verstrekte tot het vormen van een ministerie De heer Ruys verzocht, deze opdracht in beraad te mogen houden. Door deze Koninklijke opdracht wordt dus be vestigd, dat de Kroon gevolg heeft gegeven aan de adviezen, door H.M. na het ontstaan van de jongste Kabinets-crisis, ontvangen van de door haar geraadpleegde staatslieden, om ruimte te laten voor de vorming van een parlementair kabinet, steunend op een Rechtsche meerderheid, hetwelk in de plaats zou treden van heti op 1 Juli j.l. demissionair geworden extra-parlemen taire ministerie-D'e Geer. Of mr. Ruys de hem door H.M. verstrekte opdracht te vervullen, het antwoord op die vraag moet men afwachten. Ook in de Rechtsche politieke sfeer werd aanstonds nadat den 13en j.l. bekend werd, hoe mr. Ruys „de man van het oogenblik" was geworden, niet ontveinsd dat men hier te maken heeft met een uiterst lastige, ingewikkelde taak, het trachten te overwinnen van buitengewoon groote moei lijkheden. Zooals hierboven werd gememoreerd, de Eerste Kamer heeft op 10, 11 en 112 Juli j.l. bespiegeld over het groote ontwerp Rijk-Gemeenten. Het bleek al zeer spoedig, dat minister De Geer ook in dezen tak der Vertegenwoordiging een zege zou behalen. De eenige afgevaardigde, die het ontwerp fel en principieel bestreed, was dr. Wibaut, de leider van de soe.dem. Senaatsfractie. .Die vooral het bezwaar ontwikkelde, dat door deze pegeling de autonomie der gemeenten in het gedrang zal ko men. En ook andere gewichtige bezwaren er te gen toelichtte. Het eind was intusschen dat slechts drie van zijn partijgenooten, de heeren Rugge, Ossendorp en Mend els, met den heer Wi baut tegen het ontwerp stemden. Zelfs de Vrij- heidsbonder ir. Koster, die aanvankelijk tot de tegenstanders scheen te zullen behooren, bleek door minister De Geer's als steeds kranige ver dediging bevredigd en overtuigd. De Eerste Kamer besloot Vrijdag j.l. de be handeling van het Suikerwetje het initiatief- ontwerp-v. d. Heuvel c.s. tot het verstrekken van tijdelijke hulp aan de bietsuiker-industrie tot na het zomer-reces, dus: tot het komende na jaar, uit te stellen. Waarmee de werktaak van den Senaat voor de zitting-periode 1928'29 was afgeloopen. Doch enr volgde den 12en j.l. nóg een treffend tooneel in onzen Senaat. De 82-jarige, nog zoo krasse voorzitter, generaal Van Voorst tot V0orst, die gedurende vijftien jaren de vergaderingen van dt Eerste Kamer heeft geleid, kondigde aan, dat hij met het oog op zijn hoogen leeftijd niet voor herbenoeming als Senaats-praeses in aanmerking wil komen. Wel zal de heer Van Voorst vermoe delijk nog gewoon lid der Kamer blijven. Uit de huldigende rede, welke mr. Rink, de op ken na de oudste senator, tot den grijzen generaal richtte, waarbij minister Kan zich namens de Regeering aansloot, bleek wel zeer duidelijk, hoe groot de sympathie is, welke onze Senaat den nobelen en vriendelijken grijsaard toedraagt, die op zoo voortreffelijke wijze van 1914 af zijn hoog ambt heeft waargenomen. Beweerd wordt, dat de Katholieke senator mr. Van Lanschot en de Chr.-Historische afgevaar digde baron De Vos van Steenwijk, die den lOen dezer zijn 70en verjaardag vierde en wiens ver diensten toen door velen, ook buiten zijn naasten politieken vriendenkring vallend, zijn erkend, de beide senatoren mogen worden genoemd, die het meest voor het presidium van de Eerste Kamer in aanmerking zullen komen. De candidaat-stellingen voor de helft der Eer ste Kamerleden hebben plaats gehad. Van enkele zetels wordt beweerd, dat ze „zwak staan". Voor al in periode van Kabinets-crisis leert men zich pantseren tegen allerlei fantastische geruchten, ok wel eens proefballons genaamd. Ik zal mij ook in deze bepalen tot de veilige positie* van de „afwachtende partij". Over Curagao c.a. duiken bijna dagelijks al lerlei „on dits" op. Dat de Regeering niet voor nemens is, een oorlogsbodem permanent in de West-Indische wateren te doen stationeeren, maar voorkeur geeft aan een Marine-vaartuig van klei ner kaliber, met groote vlugheid van beweging, het is nog eens gebleken uit het schriftelijk ant woord, dat minister Koningsberger het Tweede Kamerlid inr. Boon op diens Vragen deed gewor- Opc doorgelooper» pleKkfer-», «nr-.etteo, cLoorliggeo, Scbryr»er> \/an de Kuiid ■worden dadelyK \/er» zacM en genezen door AkK.er'6 „Geen goud. zoogoed" (Adv. in Blokschrift.) In de Regeeringscuisine heerseht nog groote bedrijvigheid. In voorbereiding is o.a. een ont werp Tegelend het beroep voor het militaire per soneel. Met het Hoog Militair Gerechtshof als hoogste instantie. Het is nu wederom de periode van de Congressen en vergaderingen. De Kon. Nederl. Brandweer-vereeniging kwam in de Hof stad bijeen. In dezen tijd van ontelbare branden nad dit same azijn zeker groote actualiteit. De Internationale Kamer van Koophandel ver gaderde te Amsterdam. Zij nam een resolutie aan ten gunste van particulier initiatief en van het particulier bedrijf. Op glorieus briljante wijze is het eeuwfeest van het regiment Grenadiers en Jagers te 'sGraven hage gevierd. De Koningin reikte op de parade,, in de Haagsche Maliebaan gehouden, zelve ver schillende onderscheidingen uit. In de hoofdstad is gesticht een Bond van wo- ninghuurders. Of zij haar doel zal kunnen berei ken behoort al weer tot de vTagen, waarop) te toekomst het antwoord dient te doen volgen. Iets van „algemeen belang" mag ook worden genoemd: het verkrijgbaar stellen van de nieuwe belasting-merken voor de fietsen. Op 1 Augustus a.s. begint de nieuwe periode, dewelke loopt'tot Juli 1930. Ditmaal zal onmiddellijk na den aan vang der nieuwe periode met de controleering worden, begonnen. Men haaste zich dus, ten Post kantore een „nieuw plaatje" te gaan koopen. Personalia: Gunther, de winner van de „Dia mond Epulis" bij het sciff-roeien, is te Amsterdam en elders in den lande als een „heros celebratus" gehuldigd. Graaf van Aldenburg Bentinek is te Amerongen (Utrecht" gehuldigd op zijn gouden feest als Ambachtsheer. Prof. dr. Moresco nam aan een te zijner eere aangerichte lunch te 'sGravenhage afscheid van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, waarvan hij hoofdbestuur der was. Zooals men weet, vertrekt prof. Mo- lesco weldra naar Genève als gedelegeerde bij den Volkenbond. De Ex-Keizer denkt er niet aan, ons land te verlaten. Deze mededeeling volg de od geruchten, waarin beweerd werd, dat de gewezen Keizer plan zou hebben naarDuitsch- land terug te keeren. Uit de doodenlijst: J. A. Jager, industrieel te Hilversum, 69 jaar. P. J. M. Mastboom, di recteur van dd Vaderlandsche Hypotheekbank, Een Haag, 54 jaar. Uit de jongste criminalia-rubriek. Te Wol- phaartsdijk (Zi.) heeft bij een twistpartij een 17- jarige knaap zijn 20-jarigen broeder doodgescho ten. Dé jongen is in arrest gesteld. De brandstichtingen te Rotterdam duren voort. Men kreeg een man te pakken, die verklaarde de' lang-gezochte pyromaan te zijn, doch bijna zeker een krankzinnige is. Het zoeken naar den schuldige wordt voortgezet. In het Noordelijk deel van Rotterdam is een uitgebreid complot ontdekt van dien 13-jarige boefjes, diefjes, die het speciaal op het plunderen van pakhuizen hadden begrepen. De politie trachtte uit den warwinkel van gapperij wijs te worden, het best zal zijn, de „gannefjes" in grooter getale onder Rijkstoezicht te stellen. Tusschen Boxtel en Gennep is een geldza kmet inhoud van f 1600 op tot nu toe onverklaarbare wijze uit een lokaaltrein „ver- De „ioode haan" heeft in de afgeloopen week geweldig gespookt. Door het spelen met lucifers waarmede kinderen zich amuseerden, is aan de nieuwe Haven te 'sGravenhage een huis afge brand. Te 's Gravendeel bij Dordt heerschte een reus achtige brand, waarbij een aantal huizen in de asch zijn gelegd. Aan de Hoogewoerd te Leiden is een pand prooi der vlammen geworden. E;en geweldige vuurzee heeft een graanpakhuis te Groningen verwoest. Eenige tonnen gouds scha de werd daarbij berokkend. Te Westervoort zijn vier perceelen tot den grond afgebrand. Te Enschede is een groote villa door het vuur vernield. Met deze greep uit de massa zal ik volstaan. Men vergete niet, dat een brandende siga- rette, een nog niet uitgedoofde lucifer roeke loos weggeworpen vooral in tijd van droogte en hitte onberekenbare brandschade kan veroor zaken. Zegt 't voort. Een schrikwekkende serie van ongelukken, bij het zwemmen alsmede bij met wilde vaart door het morderne, toch al le vensgevaarlijke verkeer „racen". Voor de lugubere bijzonderheden verwijs ik naar de bladen. Bij Den Helder is een Marine-vliegtuig'neerge stortHet incident kostte twee jonge menschenle- vens. Van een luitenant- en een onderofficier-vlie genier. Te Rossum had, in de Waal, een zeer tragisch ongeval plaats. Een 21-jarige jongeman kwam door verdrinking om het leven,, alsook een 44- jarige man, die hem poogde te redden. Te Rotterdam had een grondverschuiving plaats ,bij graafwerk aan den Pieter de Hoogh- weg tot 10.000 M3. grond. Gelukkig zijn hierbij geen persoonlijke ongelukken voorgekomen. Toeven wij nog even in de sfeer van niet-tragi- sche „nova". Voor de wereldvermaarde bibliotheek van het Vredespaleis kon een nieuw ofzonderlijk gebouw in gebruik worden genomen. De kersencam-pagne van 1929 bleef pracphti- gen overvloed brengen. Terwijl ondanks zeer ge ring export naar Engeland en Duitschland de prijzen toch op behoorlijk peil bleven. De vermaarde Veenendaalsche bijenmarkt was wel druk bezocht, maar toch ging er weinig om. Men stelde zich betere resultaten voor dan de na- markt, die den 16en Juli zou worden gehouden. Te Amsterdam verwierf de 1000.000ste can- didaat voor rijvaardigheidsbewijs het was een dame de door haar gevraagde bewijsstukken. Het bioscoop-conflict in het Zuiden des lands strekt zich thans uit over elf gemeenten, met 25 cinema's. Ten slotte: te Beuningen is de 102-jarige we- W6 Willem Geurts den 3en Juli j.l. ter stembus gegaan tot het vervullen van haar staatsbur gerlijken plicht als kiezeresse. Ook hier past toch wel een: „Zieg 't voort!" Nieuwstijdingen DE WARMTE. In de buurtschap van Lochem te Armhoede is een 70-jarige landbouwer öp het land door de warmte bevangen en aan de gevolgen daarvan overleden. OUDE MENSCHEN TE WATER. Verscheidene autobezitters bezorgden den ouden v. dagen uit Schagen dezer dagen een aangenamen dag. Op het laatste oogenblik bracht een incident onder de oudjes groote consternatie. Bij de brug over de Grootesloot te Burgerbrug geraakte een der auto's nl. te water. Door dadelijk hulp te bieden kwamen de inzittenden er met den schrik en een nat pak af. BE STAKING TE ZAANDAM. De leden van de vier bij de staking) betrok ken organisaties hebben het voorstel van den rijksbemiddélaar, den heer H. A. van IJsselstevn, in afzonderlijk gehouden vergaderingen bespro ken. Deze besprekingen hadden tot resultaat, dat diens voorstel om het loon van de losse arbeiders tnet vijftig cent per week te verhoogen en de ta rieven dienovereenkomstig op te voeren, van de hand werd gewezen. De stemming over dit voor stel in de vergaderingen van de organisaties was geheim. Uitgebracht werden in totaal 755 stem men, waarvan 720 voor doorstaken, 29 voor aan vaarding van het voorstel en zes blanco. De drie honderd stakende bootwerkers hebben aan deze stemming geen deel genomen. Tóen op 1 April jl. het aan de patroons te zenden ultimatum in stem ming werd gebracht, welke stemming eveneens geheim was, werden uitgebracht 558 stemmen. Vóór staking waren toen 455 leden, tegen staking 79 en "blanco 24. Ook aan deze vergaderingen werd door de bootwerkers niet deelgenomen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1