NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 86 Dinsdag 28 Juli 1929 38e Jaargang Redacteur J. H, KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Stemmingsbeeld -n Groentenland IRTERC. TELEPHOOH 52 LAIGEDIJKER COURANT Deze courant, verschijnt Diiusdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs - per 3 maanden f 1.15 - UlliaVB! FlflM I. H. KEIZER. A dvertentiën van l5 regels 7i Groote letters naar plaatsruimte Er is in Groentenland onder de tuinbouwers niet zoo bijster veel belangstelling voor de Duit- sche invoerrechtverhooging, ingaande in Augus tus op 't artikel aardappelen. Begrijpelijk is deze houding wel. Immers de prijs voor export bedroeg de laatste dagen om en bij een rijksdaalder per 100 Kg., een prijs, die in de jaren na '18 zelden of nooit om dezen .tijd des jaars is voorgekomen. Wat kan daar in vredesnaam nu nog af? zegt deze en gene. Voor dezen prijs wordt alleen afgeleverd van de akkers, waarop of nateelt zal volgen of zoogenaamd tusschenbouw wordt toegepast. 't Is toch al te gek, aan te nemen dat in Augustus door de invoerrecht-verhooging. van fl.50 per 100 Kg., de veilingsprijs ook met een daalder zakken zou tot f 1 per 100 Kg. Daar krijgt „Onkel Michel" geen enkele „Dob- belcentner Kartoffeln" voor; 't zou de moeite van rooien, sorteeren, markten etc. niet loonen. Toch is het zeer wel mogelijk, dat er door de zeer beduidende verhooging een stagnatie komt. 't Behoeft wel nauwelijks te worden geme moreerd, dat geen Duitsche afnemer van plant goed het in zijn hoofd zal halen, inj de maand Augustus zijn plantgoed te koopen. Immers een maand later is het invoerrecht f 120 per waggon lager, zoodat men kalm 1 September afwacht. De invoerrechten op aardappelen bedragen: van 15 Febr. tot 15 April 1 Mrk per 100 Kg., van 15 April tot 31 Juli 1.50 per 100 Kg„ van 1 Augustus tot 31 Augustus 4 Mark per 100 Kg., van 1 Siept. tot 14 April] 2f Mark per 100 Kg. 'tZiet er dus niet zoo ernstig uit, als het zich in den aanvang liet aanzien. Slechts gedurende Augustus geldt het autonome tarief van 4 Mark per 100 Kg. Als pleistertje op dit wondje kan dienst doen 't bericht, dat Frankrijk succes heeft gehad met- zijn. onderhandelingen over 'het recht op druiven dit toch bedroeg, ingevoerd in fust bij eeni ge wicht van ten hoogste 15 Kg., vanj 1 Januari tot 1 Augustus 45 Mark per 100 Kg., van, 1 Aug. tot 31 Dec. 7 (Mrk. Thans is de maand Juli ook toegevoegd tot het tijdvak van het lagere invoer recht, waarvan ook Hollandsche producten pro- fiteeren. Geen woordje heeft onze regeering ter zake in te brengen. Wij in Nederland zoeken ons heil in „abwarten und thée-trinken". Daar zijn we ook vrijhandelaars voor. De N.-H. vroege aardappels ver bouwers prijzen de meest-begunstigingsclausule in de Handels verdragen als het summum van economische wijs heid. Nu zullen ze zeer waarschijnlijk een maand lang hun goed mogen opzouten; of te wel kunnen kuilen, in de hoop met September een kooper te vinden, die in plantgoed doet. De Duitsche consument zal waarschijnlijk bij overvloed elders en lage prijzen in 't buitenland, gedurende de maand Augustus een verhoogden prijs voor het inlandsche product hebben te beta len. Wat 'n gepruts, 'n echt menschelijk knoeien toch. Nu zou men ook nog vorderen, zoo'iets als wijsheid te eeren. 'tZ,ijn niet alleen koks, die lan ge messen dragen, en wettenmakers nog geen economen. 't Heeft er wat van, als beleven we een "hitte golf je. Terwijl ik deze regelen neerpen, is het bepaald drukkend, zwoel, met kans op onweer. Zioo'n warmte-periode moge al zeer gewaardeerd worden door badplaatsen, bierbrouwers en ijs- fabrikanten, mitsgaders ijsco-venters, de tuinbou wers besommen gemeenlijk weinig voor hun goed Zoo zat er Zaterdagmorgen te Grootebroek een meesterknecht van een koopman bloemkool te pakken. De man loopt al jaren mee, doet wat ruw, doch is een bovenst-beste, vertrouwde en ter zake kundige kerel. Niks gedaan bromde hij en 'hij' veegde zich 't zweet van 't voorhoofd. Is dit kooltje niet prima? Dat was het werkelijk, een helder wit .voldoende groot bloempje, geen U.O.B.-man zou er iets van gezegd hebben. (Maar wat geeft 't? knorde de man. Wie eet nu, zelf half gestoofd en gaar, warme groente? Deze kool brengt zegge 6 centjes op, deze mooie gave kool. Als straks 't weer omslaat, de herfst zijn intree doet, dan kan 't gebeuren, dat ja rommel pakt voor 30 ets per stuks. De' etende menschheid heeft rare gewoonten, zei de man in kwestie. i iMet deze warmte komt er heel wat bloemkool los, alsmede tomaten uit de koude kassen. ,t-Aanbod wordt groot, met weinig kooplust, en als gevolg steeds dalende prijzen. Edoch ,'tkan weer gauw verkeeren. Slaat 't weer om, dan is het met 't grootere aanbod ge daan en kan de prijs zeer Wel zich herstellen. Te Zwaag komen dagen voor, dat er bijna 20.000 Kg. tomaten worden aangevoerd. Aan bijna alle veilingen treft men 't product aan. Uit de verwarmde kassen komt practisch wei nig of niets meer. Daarmede'is 't zeer goed gegaan en velen voor spellen al, dat er 't volgend jaar weer heel wat meer verwarmde kassen in deze environs zullen verrijzen. Een tweetal uitnoodigingen zijn me dezer da gen geworden, die ik stellig hoop te aanvaarden. Een kratten- en kistenfabriek heeft me ge vraagd eens 'n kijkje te nem&n in de vergrootte zaak. 'tMoet in de kistenmakerijen' aan den Lan- gendijk erg druk wezen ,er worden massa's aard appel kisten besteld, met bandijzer beslagen, als emballage voor vroege piepers naar landen over zee. 'k Heb respect voor onze kooplui, die heel wat aandurven, nooit bij de pakken neerzitten en altijd zinnen op afzetgebied voor 't product. Zoo verneem ik, dat er aardappelen gaan naar Zuid-Amerikaanscho Staten. Bestaat er misschien verband tusschen Olympische spelen en aarüap- polexport naar die veraf gelegen landen? Wie weet. Verder worden er aan den Langendijk heel wat pootersbakken in elkaar getimmerd, enfin 'k hoop zoo'n bedrijf op volle capaciteit binnen kort eens te zien. Verder heeft 'n kaseigenaar me verzocht, eens 'n kijkje te nemen in zijl) warenhuis. Daar hoop ik ook tijd voor te vinden, want voor kascultuur interesseer ik me zeer. Zoo ziet men en hoort men allen dag, dat de Noord-Hollander, 'tzij tuinder of zakenman, zich allerminst door tegenslagen laat ontmoedi gen. De Noord-Hollander is 'n taaie, noeste wer ker, die zoo'n gevalletje gewoon weg-werkt. Ge lijk de stormwind de boom stevig doet wortelen, doet tegenslag de ondernemers zinnen op betere bedrijfsmethoden, andere cultures, nieuw afzet gebied. Plaatselijk Nieuws - OUDKARSPEL. Ten aanzien van de loting voor den dienstplicht der lichting 1930 is deze gemeente door den Mi nister van Defensie gevoegd bij de groep Bergen. He loting heeft plaats gehad en voor dezel ge meente is de uitslag als volgt: K. Borst no. 32, H. T. Bruin 42, P. Bruin 43, H. C'hattillon 51, IJ. Groenhout 90, J. Kaas 115, J. P. Kuilboer 154, J. Langedijk 157/ A. Leijen 161, O. Moeijes 168, C. Nap 171, J. Plak- man 182, S. J. Sneekes 215, J. J. Veltum 233, J. Visser 237, M. Vriesman 242. Echter zijn eenige bezwaarschriften tegen de loting ingediend. Ofschoon deze niet gegrond zijn °p eenige vermeende onregelmatigheden, maar alleen gericht zijn tegen de nieuwe methode van loten, kan de uitslag van de loting vooralsnog GULKARSPEL. De Raad dezer gemeente is door den Burge meester bijeengeroepen op Vrijdag, 26 Juli a.s. des namiddags 8 uur. - NOORJJSCHARW O UDiE. Tijdens de wedstrijden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Gymn.vereen. Lycurgus te Schagen, behaalde Hercules alhier den eersten prijs, 12-tallen in den driekamp, brug, rek en vrije oefeningen, bestaande uit een zilveren beker. In den marsehwedstrijd werd den tweeden prijs een groote verguld zilveren medaille, behaald. Voor den wakkeren en eminenten leider, den heer K. Boot een mooi succes. De vereeniging Di.I.N.D.U.A. te St. Maartens brug, waarvan de heer K. Boot eveneens leider is, behaalde in den wedstrijd 6-tal dames-3 kamp piard, brug en stokoefeningen, een zilveren lau wertak, eveneens eene groote plaquette, gesèhon- kjbn door H. M. Koningin-Moeder, voor het hoog ste aantal punten en een groote zilveren lau wertak voor het hoogst aantal punten over den geheelen wedstrijd. De heer Boot onze felicitaties met de behaalde NO O RI'SCH AR W O UDEu Op het nationaal zangconcours te Bussum, uit geschreven door „De Volksstem", behaalde de B.K. Gem. Zangvereeniging „St. Oaecilia" al hier in de le afd. den 2en pfijs met 290 punten. In deze afdeeling was dit het hoogste aantal behaalde punten. Geen dezer koren wist het tot een eersten prijs te brengen, waarvoor het mini mum aantal punten op 300 was bepaald. OUDKARSPEL, De Gymnastiekverenigingen „Hercules" en „Hy- giéa" hebben wederom nieuwe successen te boeken. •Door genoemde verenigingen werd deelgenomen aan een openluchtfeest te Schagen, gegeven door de gymnastiekvereeniging „Lycurgus" aldaar ter ge legenheid van haar 45-jarig bestaan. In de driekamp voor heeren bestaande uit rek en brugturnen en vrije oefeningen wist „Hercules" beslag te leggen op den eersten prijs, bestaande uit een zilveren beker. Tevens werd in den marsehwedstrijd de 2e prijs behaald, zijnde een zilveren medaille. Onze felicitatie aan Directeur en vereeniging met het behaalde succes. Dat onze vereenigingen ook in eigen kring niet stil zitten om propaganda te maken voor deze ver edelende sport moge blijken uit het feit, dat deze vereenigingen dezer dagen een openluchtfeest zul len geven op het D.T.S.-terrein te Oudkarspel. We twijfelen er niet aan voor dit openlucht-de monstratie-turnen zal zeker een flinke belangstel ling bestaan. BROEK OP LANGENDIJK. Uitslag loting en bestemming dienstplicht. No. 83 Cornelis Bak, gewoon dienstpl. 98. C. J. v. d. Bergh, afgekeurd; no. 125. Jac. Buishand, gew. dpi.135 Antoni Dekker gew. d.pl.; 136 Barend Dekker buitengewoon dienstpl. 142 Simon Dirkmaat, id. 188 Dirk Hijman, id.; 189 Klaas Huibers ,id.; 193 Jan Jonker, gewoon dienstpl.; 223 Jac. Kostelijk, buitengew. dienstpl.; 229 Pie- ter Kreijger, id.; 23. Jan de Ruiter, id.; 41 Dirk Jan Slot, gewoon dienstpl.; 42. Jacob Smit buitengewoon dienstpl. 73 Frederik Weder, afge keurd. Krabbedammer tijd In onze omgeving is het een lijdensgeschiedenis met den tijd. Als de Weledelgestrenge heer Braat argumenten noodig heeft voor één tijd, hij kome naar deze stre ken. We hebben oude en nieuwe tijd en als curio siteit te Krabbendam de Krabbendatnsche tijd. Het is me een geschiedenis. De oude torenklok van Broek bijv. wijst den officieeien zomertijd aan, die van de R. K. kerk te Noordscharwoude den zon netijd. Daar kan men nog vrede mee hebben; er is toch altijd nog verband tusschen beide tijden. Maar wat bepaalt en wie bepaalt den tijd te Krab bendam? Ik verdenk er de Krabbendammers van, dat zij hun huisklok en horloges stellen naar aankomst en vertrek van de tramtreintjes, die dit welgelegen dorpke aandoen. Nu bestaat er een dienstregeling, die vaste tijd stippen aangeeft van aankomst en vertrek. Edoch, het kan wel eens eenig verschil geven. He Warmen- huizen moet nogal eens worden gerangeerd. Zoo vermoed ik dat de een zijn uurwerk stelt naar een toevallig van Warmenhuizen aankomend treintje, een ander weer naar een aankomende ex- prestrein uit de richting Schagerbrug, met als ge volg een tijdsverschil van zegge een kwartiertje. De Krabbendammers zijn gemoedelijke, ordelijke en verdraagzame lieden, die den snellen polsslag van den nieuwen tijd niet zoo heel erg aanvoelen. Het moet wat wezen, des morgens bij het aan gaan van de school. Want wanneer is het negen uur? Een lastig geval, dat echter in de praktijk zijn practische oplossing wel vindt. Ook des Zondags in de kerk, zelfs vóór kerktijd wordt men gewaar, dat Krabbendam een eigen tijd heeft. Het is een zeer bijzondere tijd, met het ken merk wisselvalligheid en onbetrouwbaarheid. Ty pisch, dat men zijn kerkgaan bepaalt naar den gang van anderen. Als die .loopt is het nog circa tien minuten voor half tien, als gene gaat wordt het langzaam tijd ook op te stappen. Ge gaat naar de kerk als ge elders er reeds ettelijke minuten zijt. Druppelsgewijze komt de gemeente op. Nu komt er een binnen over ettelijke minuten weer een. Zijt ge gewend bij aanvang van den dienst de kerk bezet te zien, dan waant ge, dat te Krab bendam de Krabbendammers slechte kerkgangers zijn. Toch moet ge een kwartiertje na den aanvang van den dienst uw voorbarig oordeel wijzigen. Dan toch is het kerkgebouw bezet, zijn de laatstko- mende kerkgangers gearriveerd. Nu zoudt ge al zeer verkeerd oordeelen als ge de Krabbendammers voor onordelijke kerkgangers ver sleet. Integendeel dat zijn ze niet, maar weet ge waar de- oorzaak zit? In het ontbreken van een vas ten, gezamenlijken, betrouwbaren tijd. Krabbendam heeft een dorpsklok noodig. Als die er eenmaal is, komen de kinderen klok slag negen in school, zijn de trouwe kerkgangers klokslag half tien in de kerk aanwezig. De Krabbendammer-tramtrein-tijd is oorzaak van die schijnbare Krabbendamsche onordelijkheid Dat denk ik tenminste. Binnenland Uit den Omtrek niet als onherroepelijk worden beschouwd. In dien de gehouden loting vooralsnog niet als on herroepelijk worden beschouwd. Indien de ge houden loting gehandhaafd wordt, dan zullen uit deze gemeente tot gewoon dienstplichtige worden bestemd: K. Borst, H. T. Btruin, P. Bruin, J, J. Vel tum en J. Visser. Persoonlijke mededeeling aan belanghebbenden zal eerst kunnen geschieden, wanneer het bericht is ingekomen, dat de loting is gehandhaafd. OUD'KARiSPEL. Blijkens publicatie is door B. en W. aanf A. Kaxdinaal alhier vergunning verleend tot het plaatsen van een electromotor van 21/2 P K. voor drijfkracht van een cirkelzaagbank in het per ceel kadastraal bekend gemeente Oudkarspel, sec tie D no. 880. RIJ WIELBEL ASTIN GMERKEN. Met ingang van 1 Augustus treedt het nieuwe belastingjaar in voor de rijwielen en moet dus ieder rijwiel van een nieuw belastingplaatje voor zien zijn. Wij herinneren onze lezers er aan, dat de be- lastingmérken aan alle postkantoren verkrijgaabr zijn. Naar wij vernemen, zal de eerste dagen in Au gustus een strenge controle door de commiezen worden uitgeoefend. Men zei dus op zijn hoede en een ieder voorziet zich tijdig van een nieuw belastingplaatje. Zulks voorkomt de schade van een boete. HOORN. Zaterdagmiddag is de 16-jarige P. Hes bij het zwemmen verdronken. Pogingen van zijne kame raden hem te redden faalden. TUITJEHORN. -Tijdens het hevige onweer sloeg de bliksem in bij den heer Ligthart. Erf en bijschuur brandde geheel af. Men wist nog een gedeelte van het huisraad te redden. DIRiKSHOtRN. Verleden week is de bekende „gevaarlijke hoek" gesloopt. Dit is een enorme verbetering voor het steeds drukkende verkeer. Naar het opruimen van dezen „sta in den weg" werd reeds lang uitge- HET WEER IN JUNI. Aan het maandelijksch overzicht der weersgesteld heid in Nederland over Juni van het Kon. Ned. Me- teorologisch Instituut ontleenen we: Van 1 tot 6 was de luchtdruk hoog ten N. en W. van IJsland en ook ten W. van Portugal. Van 6 tot 22bewogen de dépressies zich alle in west-oost-rich ting langs een langgerekt gebied van hoogen lucht druk van de Azoren tot diep in Centraal Europa. Van 23 tot 30 was de luchtdruk wederom hoog in het W. en NW. en lagen stationaire depressies in Skandinavië en ten ZW. van Ierland. In de eerste dekade waren W.-lijke en ZW.-lijke winden talrij ker dan onrmaal in de tweede ZW.-lijke en Z.-lijke tot O.-lijke, terwijl in de derde dekade een groote overmaat van NW.-lijke winden voorkwam. De ge middelde windkracht was slechts weinig boven nor maal. Gemiddeld over het geheele land was de overdag temperatuur 1 .gr. 3, het gemiddeld maximum 1 gr. 7 en het gemiddelde minimum 1 gr. 2 te laag. In de 3 dekaden waren de afwijkingen respectievelijk —2 gr,-0, —2 gr 9, —1 gr. 4, 1 gr. 7, 1 gr. 4, 0 gr. 4, 3 gr. 6,3 gr. 5, 2 gr. 5. De dagelij ksche tem peratuurschommeling was in de eerste en derde de kade beneden, in de tweede boven normaal. De hoogste temperatuur 31 gr. 6 werd waargenomen te Maastricht op den 12, de laagste 1 gr. I te Wijster op den 5. De hoeveelheid neerslag, gemiddeld over het ge heele land bedroeg 43 mm. tegen 57 normaal. In Overijsel en in den Achterhoek was de neerslag 0 tot 10 pet. boven normaal, in het overige deel van het land beneden normaal, in Utrecht de Betuwe, West-Brabant en op de Veluwe ongeveer 5 tot 10 pet., in Zeeland en op de Waddeneilanden onge veer 15 pet., in Zuid-Limburg ongeveer 45 pet. en in Groningen, Friesland, Noord- en Zuid-Holland, Oost-Brabant en Noord-Limburg 20 tot 30 pet. be neden normaal. De hoeveelheid neerslag was over het algemeen in de eerste dekade boven in de twee de en derde dekade beneden het gemiddelde. On weer kwam vooral voor op den 8, 12 en 14, ver spreide berichten op den 4, 10, 13, 21, 22 en 24. Het aantal uren met zonneschijn gemiddeld over de vijf hoofdstations bedroeg 189 tegen 192 nor maal; de drie dekaden telden respectievelijk 53, 85 en 51 uren.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1