Liefde en Mi PU ROL I I „Hoe heb je die griesmeelpudding toch zoo een prachtige lilakleur gegeven, Mary „Oh, dat's heel gemakkelijk, mevrouw. Met een stukkie paars potlood." (Passing Show). Land- en Tuinbouw BEN BLAD LUIZENPRAATJE. De bladluizen spelen zuik een belangrijke rol in den tuinbouw, dat het werkelijk niet zoo gek is er eens een apart stukje aan t<( wijden. Dit geldt dubbel in een zomer als deze, waarin we veel droogte hebben en dientengevolge ook veel luizen; de luizen houden namelijk van veel warm te en droogte. Op het oogenblik heeft dan,- ook ieder bouwer last van luizen in het een of an dere gewas, hoe er af te komen is echter dikwijls de groote vraag, want, hoewel er vele middelen zijn tege nluizen, toch is het soms heel moeilijk een goed middel te vinden, dat (en dat vooral) in de praktijk te gebruiken is. In vruchtboomen heeft men het minste last van luizen, als men de boomen in den winter spuit mét vruchtboomcarbolineum, maar daar heb ben we op het oogenblik niets aan, zoodat we ook daar naar bestrijdingsmiddelen moeten uit zien die nu te gebruiken zijn. In de eerste plaats trachten we dergelijke on aangenaamheden in den tuin te voorkomen of tegen te gaan met natuurlijkè middelen en we hebben reeds verteld, dat luizen van droogte en warmte houden, koude en vochtigheid zouden dus reeds middelen zijn om luizenschade te voor komen, maar deze middelen zijn ook weer niet gemakkelijk toe te passen, uitgezonderd voch tigheid, daar kunnen we nog wel gedeeltelijk voor zorgen. [Met het bespuiten of begieten met gewoon water kan men dan ook soms zeer aardige resultaten verkrijgen en dan vooral in kassen of bakken; ook in particuliere tuintjes waar men b v. last heeft van luizen in rozen kan men iederen avond met de spuit er op wel wat be reiken. Nu hebben we boven gezegd, dat ze ook van warmte houden, maar toch kan men ze ook be- strijden met warmte. In bakken b.v. kan men ze soms dooden, door alles te sluiten en dan de tem peratuur op te laten loopen; de planten worden j niet zoo spoedig beschadigd van de warmte want, men weet, dat in een afgesloten ruimte de ver- damping ophoudt als de ruimte verzadigd is met waterdamp. Het spreekt vanzelf, dat men de planten desniettegenstaande goed in het oog moet houden. Van de chemische middelen die voor het dooden van bladluizen gebruikt kunnen worden is Cal- ciumcyanide wel het gemakkelijkste, het meest afdoende en het goedkoopste. Jammer echter mag f dit artikel niet gebruikt worden door iedereen, j Wil men van dit middel gebruik maken, dan i moet men persé bij een ambtenaar van den Plan- tenziektenkundigen dienst terecht komen. De wet schrijft namelijk voor, dat particulieren niet mo- gen werken met Cyaangassen én 'toen die wet ge maakt werd was dit betrekkelijk nieuwe product i wellicht nog niet bekend, zou men het vrij wil- len geven voor de tuinbouwers, dan zou men wellicht die wet moeten veranderen. Hoe het ook zij, het middel is afdoende en zeer gemakkelijk en het wordt ook zeer veel gebruikt, vooral; in tuinbouwcentra, waar men een ambtenaar van 1 den Plantenziektenkundigen dienst in de buurt heeft. Ook in Noordholland raakt men er steeds meer mede bekend. Men kan het alleen in kassen of bakken gebruiken. Bij het gebruik er van moet men er echter wel degelijk aan denken, dat het een middel is, dat niet alleen gevaarlijk kan zijn voor menschen of dieren als het niet met de noodige voorzichtigheid wordt gehanteerd, maar, dat men er ook aan denken moet met de luizen niet tegelijk de planten te dooden. Men geeft van dit middel heel kleine hoeveelheden en komt men over die hoeveelheden, dan heeft men spoedig be schadiging van het blad of in het ergste geval gaan de planten dood. We schrijven een Beetje uitvoeriger over dit goedje, omdat het zoo eigenaardig is, 3at de wet wel toelaat, dat men het in huis heeft; men mag het dus wel koopen, maar gebruiken mag men het niet. Een zonderlinge toestand, die wellicht nog eens de oorzaak zal zijn, dat er ongelukjes gebeuren, want, zou men een bus van dit goedje hier of daar in een kamertje zetten en. zou die bus eens niet goed gesloten zijn, dan is het niet onmogelijk, dat we er nog eens rare dingen mede beleven; voorzichtigheid is dus altijd wel gera den. Önd'er de nicotinehoudende fabricaten zijn er vele ,die min of meer aan te bevelen zijn als lui zenbestrijdingsmiddelen. Ook kan men zelf een aftreksel maken va nniet te dure tabak of van aftreksel maken van niet te dure tabak of, van zgn. tabaksstof in water en daarmede de planten of boomen spuiten; afspuiten den volgenden dag met gewoon water is meestal wel aan té bevelen. In afgesloten ruimten, als kassen en bakken kan 1 men tabak verbranden of men kan een nicotine- I bevattend rookmiddel aanwenden, j Zeepspiritus hebben we -vroeger reeds bespro ken. Men gebruikt hiervoor 1 tot 2 Kg. zaöhte zeep en een liter brandspiritus per 100 liter I water. Hoeveel zeep men gebruiken zal hangt heelemaal af van het gewas dat men van luizen j afhelpen wil, het beste is eerst een proef te nemen I met een of een paar planten. St. Pancras. VAN HERWIJNEN. Vragen op het gebied van Plantenziekten kun nen worden gericht aan de Redactie van dit blad of aan ondergeteekende. Ze worden gratis mon deling of schriftelijk beantwoord. v. H. Donderdag 25 Juli. 1111.30 Korte ziekendienst NCRV. 12.30 1.45 Middagconcert. 56.30 concert. 6.30— 7 uur muziekpraatje. 78 Orgelconcert. 8 uur uitzendavond. Door Zon Verbrande Huid Doorzitten bij W.elnjden en Stukloopen v Huiden Voeten, verzacht en geneest men met I Kanaalzwemmer (die zijn piloot is kwijtge- raakt:) „Nu weet ik toch waarachtig niet meer waar het precies is, ik ben sterk naar rechts ge- gaan, geloof ik." (Passing Show). De Moord van Sainf-Quen. 48) XLIV. i Tpgen het uur, waarop de komst van Robert Vernière en de zijnen kon verwacht worden in het Grand-hotel" op den hoek van dem bou levard. Malésherbes, bevond zich daar reeds Hen ri Savanne. Eor was reeds een rijtuig van 't hotel gezonden naar 't station om de drie personen, die uit;- Ber lijn verwacht werden, af te halen en Henri, daar omtrent ingelicht, kon zich moeielijk vergissen. Terwijl de vrouw en de stiefzoon naar de wachtkamer gingen begaf Rpbert Vernière zich naar 't, bureau van 't hotel. Toen sprak', Henri hepi aan, beleefd groetend: „Ik heb immers wel de eer mijnheer Vernière te zien? Laat mijn vrij postigheid u niet verwonderen, ik ben de neef van mijnheer Daniël Savanne, die u geschreven heeft." De booswicht, reeds verschrikt, te Parijs zoo dadelijk door een hem geheel vreemden heer bij zijn naam te zijn genoemd, haalde met verlichting adem. „Ik ben u zeer erkentelijk, mijnheer, dat u al zoo vroeg hier zijt gekomen, maar voor alle din gen een enkel woord: „De begrafenis van mijn armen broer?" „Heeft eerst vandaag plaats, mijnheer Ver nière. Met het oog op uw overkomst is de plech tigheid zoo lang mogelijk uitgesteld." Mevrouw Vernière, voor wie haar zoon reeds de deur der wachtkamer had geopend, kwam zich met Philippe bij haaT man en Henri Savanne voegen. „Goddank, dat we-^dan nog tijdig genoeg hier zijn," sprak ze, daar ze Henri's laatste woorden had verstaan. Van weerskanten werd kennis gemaakt en Hen ri Savanne deed de uitnoodiging, waarmede zijn oom hem belast had. „Gaarne nemen wij de vriendelijke invitatie aan," antwoordde Robert, „te meer, omdat het mij een behoefte is mijnheer Daniël Savanne mijn erkentelijkheid 'te betuigen voor zijn vele en goe de zorgen en om heit kind van mijn armen Richard troostend te omhelzen." In 't hotel had Robert weer zijn afzonderlijke j kamer en daar verborg hij in een kast zijn reis- tasch, die zooveel waarde inhield, in zich zelf sprekend: „Ik had me waarlijk niet zoo ongerust i behoeven te maken, de ontvangst is zoo sympa- thiek mogelijk. Zieker, die tocht vanmiddag naar Seini-Ouen is een lastig corvee voor me, ver- vloekt (onaangenaam, maar voor een som van acht j honderd vijftig duizend francs kan men zich wel i een paar uur bitter bedroefd aanstellen. Ik heb i immers1 de Zekerheid, dat ik de portierster van de fabriek, die op dit oogenblik dood of stervend in 't gasthuis van Saint Louis ligt, in 't geheel niet te zien zal krijgen en dat is 't ^voornaamste." Om elf uur en enkele minuten verscheen hij met de zijnen ten huize van den rechter van, in- structie, met een gelaat, waarop een diepe, doch j met mannenmoed gedragen smart stond te lezen. „Wij ,zien elkander vandaag voor 't eerst, mijn heer," sprak Daniël Savanne, „en hoewel 't mij aangenaam is, u en de uwen 'te leer en kennen,, is de onmiddellijke aanleiding tot die kennismaking mij een bitter leed." ,/Dat ik ten volle deel," antwoordde Robert, krachtig de hand drukkend, die het mandaat tot •zijn oogenblikkelijke arrestatie had kunnen onder- 1 teekenen. „Als er onder zulke treurige omstan digheden nog van troost mag sprake wezen, is 't maj een troost te zien, hoe mijn' ongelukkige broeder hier geacht en bemind werd. Ik ben diep getroffen mijnheer Savanne, door al de blijken uwer vriendschap voor Richard en door al uwe goede zorgen." Eu daarop zijn vrouw en zijn stiefzoon aan den rechter voorstellend: „Mevrouw i Vernière, wier'droefenis de mijne evenaart en die in de teederheid van haar moederhart er naar verlangt de arme Aline zooveel ze kan te| ver troosten. 'Mijn stiefzoon Philippe de Nayle, leerling aa;n 1de Nijverheidsschool te Chalons." Daniël Savanne boog voor de dame en drukte Philippe de hand. „Onze armé Aline," zèide hij daarop, „heeft inderdaad groote behoefte aan troost ,en opbeu ring [Mijn dochter zou op den duur nietl te gen die taak zijn opgewassen, weest gij een moeder voor de ongelukkige wees, mevrouw. Heb haar lief, want niemand verdient uw liefde meer dan dat zachte, zwaar beproefde kind." Robert wilde daarop juist eenig antwoord ge ven, toen Henri Savanne verscheen met het be richt, dat Aline naar beneden kwam. Zij had ge hoord. ,dat haar oom er was en wilde hemi dade lijk zien. Verachtelijker dan een Judas sloot Robert zijn nicht in de armen, die daarbij snikkend stamelde: Radio-Omroep Radio-Centrale HAHiTkbÜT, Oudkarspel 1117 EERSTE PROGRAMMA. (Hilversum.) Dinsdag 23 Juli. 5.307.15 Vooravondconcert. AVRO. 7.15 7.45 Lezing. 8—8.30 Boekenhalfuurtje. 8.3010.30 Stafmuziekcorps. Gramofoonpla- ten. Woensdag 24 Juli. ,1010.15 Morgenwijding AVRO. 11.20 Gra- mofoonplaten. 12.152 Lunchmuziek. 2 2.30 Gramofoonplaten. 2.303.30 Kinder- matiné. 3.304.30 Populaire muziek. 5 5.30 Gramofoonplaten. 5.307.15 Voor avond-concert. 7.157.45 Lezing. 8.15 Kur hausconcert. Dansmuziek. Donderdag 25 Juli. 1010.15 Morgenwijding AVRO. 11.20 Gra mofoonplaten. 12.152 Lunchmuziek. 2 2.30 Lezing. 2.303 Gramofoonplaten. 34 Populaire muziek. 45 Ziekenuurtje. 55.30 Gramofoonplaten. 66.30 Vooravond concert. 6.30—7 Piano-recital. 77.45 Voort zetting concert. 88.15 Gramofoonplaten. 8.15 Kurhausconcert. Na afloop gramofoonplaten Eerste Langedijker Radio-Centrale D. Schuitemaker Jr., Hoordscharwoude EERSTE PROGRAMMA. (Hilversum.) Dinsdag 23 Juli, 7.157.45 Lezing AVRO. 88.30 boeken. 8.3010.30 Concert marinekapel. Hierna tot 12 uur platen. Woensdag 24 Juli. 1010.15 AVRO. Morgenwijding. 11,.202 uur lunchmuziek. 2—2.30 platen. 2.30—3.30 Scheveningen. 3.304.30 populaire muziek. 55.30 platen. 5.307.15 Vooravondconcert. 7.157.45 Lezing muziek. 88.15 platen. 8.15 solistenconcert. Hierna tot 11.30 „Britan nia" Vlissingen. Donderdag 25 Juli. 1010.15 AVRO. Morgenwijding. 11,.202 uur lunchmuzie. 22.30 lezing flatbouw. 2.30 4.00 platen. 45 Ziekenuurtje. 55.30 platen. 67.15 dinermuziek. 7.157.45 pianorecital. 8—11 concert. 8.30 Siska van Roosemael, blijspel. Hierna platen tot 12.00 TWEEDE PROGRAMMA. (Huizen.) Dinsdag 23 Juli. 7—8 K.R.O. kerklatijn. 8—10.30 concert Haarlemsche orkestvereen. 9.209.45 Lezing. 10.30—11.30 platen. Woensdag 24 Juli. 1111.30 NCRV. Ziekendienst. 12.302.00 middagconcert. 2—2.30 platen. 2.30—4.30 ooncert. 4.305 platen. 56 Kinderuurtje. 66.30 Lezing. 6.307 platen. 78 lezingen. 8 Uitzendavond. Donderdag 25 Juli. 1111.30 NCRV. Korte ziekendienst. 12.30 1.45 Liederen. 5—6.30 Concert. 6V30—7 mu ziekpraatje. 78 Orgelconcert. 8 uitzend avond. TWEEDE PROGRAMMA. (Huizen.) Dinsdag 23 Juli. 6—7 Gramofoonplaten KRO. 78 Kerklatijn. 89.15 Concertavond HOV. 9.209.45 Spre ker. 9.4510.30 Vervolgconcert HO;V. 10.3011.30 Gramofoonplaten. Woensdag 24 Juli. 11—11.30 Korte ziekendienst NCRV. 21.30— 2 Middagconcert. 22.30 Gramofoonplaten. 2.304.30 ooncert. 35 Gramofoonplaten. 56 Kinderuürtje. 66.30 Iets uit het die renrijk. 6.307 Gramofoonplaten. 77.30 Spreker. 7.308 Praatje tot de luisteraars. 8 uur Uitzendavond. „O', mijn arme, arme vader." „Kindlief," zeide op hare beurt de edele vrouw van den lagen broedermoorder, „ik wil u een moeder zijn, een moeder die u met liefde en. met do teederste zorgen zal omringen. We willen sa men spreken over hem, die niet meer is, eni hem gezamenlijk betreuren." Philippe de Nayle bleef als in extase dat bleek, beeldschoone gelaat beschouwen, door de smart als met een poëtisch waas overtogen. Aan het dejeuner en vervolgens bij de begrafe nis-plechtigheid waren Aline Vernière en Ma- thilde Savanne haar vriendin, niet tegenwoordig. 'tWas een indrukwekkende plechtigheid, die teraardebestelling van den grooten industrieel van Saint Ouen, maar bij de komst door de thans wijd-geopende poort in de rue Hardouin had een bijzonderheid plaats, die wij niet mogen nalaten te vermelden. Toen Claude Grivot zijn medeplich tige, Robert Vernière, ontwaarde aan de zijde van den rechter van instructie, was 't hem, als of hij een droomgezicht had, evenals in den afge- loopen nacht zijn knieën knikten, hij wankelde waar hij stond en werd doodelijk bleek. Robert, met een kalmte, die niet geheel was voorgewend, maar groótendeels zijn oorsprong vond in 't geen onderweg, in 't rijtuig,: Daniël Savanne hem had verteld, n.l. dat de justitie bij 'haar onderzoek naar de misdadigers nog altijd tastte in den blinde en dat de arme Veronica Sollier volgens de allerlaatste berichten uit het gasthuis Saint Louis wel als gered mocht worden beschouwd, maar zekerlijk voor 't ver volg van haar leven blind zou blijven. Robert zag Grivot aan met een blik waarin voor hem genoeg te lezen stond: ./Wees toch voorzichtig, Claude. S,tel je ge rust. Wij hebben letterlijk niets te vreezen." Maar Grivot was reeds teruggedeinsd, alsof hij zoo tegen den grond zou slaan. Magloire, die wéér in zijn nabijheid stond, beet hem in 't oor: „Wees dan toch sterker, voor den drommel. Je bent waarachtig net een ze nuwachtige jongejuffer." „Ik kan 't niet helpen," antwoordde de mees terknecht, zich spoedig herstellende, 't is alles ook zoo ontzettend en ik heb in de laatste dagen niet kunnen slapen of niet kunnen eten. Vandaar mijn dwaze zwakheid." Aangezien Richard Vernière ridder van 't Le gioen van Eer was geweest, werd de begrafenis stoet geopend door een piket soldaten. Daniël Savanne, de meesterknecht Claude Gri vot, 'de kassier Prieur en Philippe de Nayle, de Dame: „Hier heb je een kaartje. Als je weg i gaat, doe je dan het hek achter je dicht." Bedelaar: „Natuurlijk, mevrouw. Ik heb een vast tarief. Voor een halve stuiver of een stukje droog brood zeg ik niks, en laat de deur open I staan. Voor een dubbeltje zeg ik dank u en doe j ik de deur half dicht, en voor een kwartje maak ik een buiging en sluit de deur zorgvuldig. (Humorist). aangehuwde neef van den overledene waren de 1 vier slippendragers. i Robert Vernière geleidde de baar. 1 Dian volgden de verschillende opzichters van de fabriek, dan Magloire met de kleine Martha aan de hand en vervolgens de menigte, de fa brieksarbeiders, heel de bevolking van Saint O'uen en eindelijk de rouwrijtuigen. Oïider de laatste ook een eigen rijtuig, waarin de baron Wilhelm Schwartz, de speciale agent I der Duitsche ambassade te Parijs, gezeten was. Hoe kwam die chef van het Duitsche spionnen- stelsel zoo bij de begrafenis van Richard Ver nière? 1 Een telegram uit Berlijn had hem het over haast vertrek van Robert en de zijnen gemeld, hem aanbevelend om na te gaan, wat die tweede plotseling uitgevoerde reis naar Frankrijk te be- 1 duiden had. I Thans uit eigen oogen willende zien, was de baron naar Saint Ouen gereden. „Ik heb mij bepaald in mijn eerste veronder stelling vergist," redeneerde Wilhelm Schwartz. Die man, met vrouw en stiefzoon expresselijk naar Parijs gekomen voor de begrafenis van zijn broer, zou zich wel gewacht hebben, dat te doen als hij zelf dien broeder had doodgeschoten." i Niets scheen inderdaad onwaarschijnlijker dan dat en niettemin bleef er bij den baron toch nog i altijd een zweem van verdenking tegen Robert 1 Vernière bestaan. „Alles is mogelijk," mompelde I hij, „alles, zelfs wat' de heele wereld ale onano- gelijk beschouwt." Van. de begrafenis thuis gekomen vond Daniël Savanne de arme, jonge wees in zulk een deernis- i' waardigen toestand, dat hij dadelijk den dokter liet roepen. j Voor de tweede maal verklaarde de dokter, dat Aline's toestand, hoewel de grootste zorgen ver- eischend in geen enkel opzicht gevaarlijk mocht 1 genoemd worden. Aline hield haar kamer en Ma- j thilde bleef bij haar. i Daniël Savanne hield de familie Vernière bij zich te dineeren. Maar het diner was eerst op 7 uur bepaald en Daniël had dus voor dien' tijd ruimschoots de gelegenheid met Robert én diens vrouw te spreken over zaken, over plannen, die hem reeds door het hoofd waren gegaan. Hij ver zocht beiden hem te willen volgen naar zijn stu deervertrek, terwijl Henri en Philippe de Nayle, die zich bizonder goed schenen aan 'te sluiten, in 't salon bleven praten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 6