Nieuwstijdingen HELMOND (V.D.) 25 Juli 1928. Hedennacht heeft een zeer ernstige brand plaats gehad in het gebouw, waarin voorheen was geves tigd de N.V. de Wit Co.'s Dekenfabriek Het bovengedeelte was als pakhuis ingericht, het benedengedeelte als jongenspatronaat. Omstreeks 12 uur werd de brand ontdekt en de brandweer, onmiddellijk gewaarschuwd, nam op energieke wijze het blusschingswerk ter hand. Ondanks het late uur waren honderden toeschou wers aanwezig. Door het krachtig en energiek optreden der brand- wf6rt' yerd het vuur tot het gebouw beperkt en werd door doortastendheid uitbreiding voorkomen Kd? daarnaast gelegen Kon. Nederlandsche Cacaofabriek behouden worden. Het pakhuis was tot den nok gevuld met inslag cops voor de deken weverij De oorzaak is onbekend. De schade wordt geraamd op ƒ150.000 Verzekering op beurspolis dekt de schade veli en werken van den bond, dat het aantal gevallen van dood door verdrinking in ons land afneemt, ondanks den grooten aanwas der bevol king. De uitgaven waren 'f1946, het tekort is f127. Ter vermeerdering van de inkomsten is een loterij over het geheele land in voorbereiding. Buitenland HUISVADER DOODT VROUW EN vier RIN D EREN. Te Be'ttane (België) doodde een rentenier in een vlaag van waanzin, zijn vrouw en 4 kinderen. AANVARING. 60 man verdronken. NOODLOTTIGE BRANDl TE VEEM)|AM. Naar floyds meldt, zijn de Japansche stoom- Gistermiddag om ongeveer half vier 'is op*de sehePen Tatsoema Maroe en Hsinkong Zondag- aardappelmeel- en dextrinefabriek der firma K middag op drie mijl van het voorgebergte van en 'J. Wilkens te Veendam op de dextrine-afdee- öiailtoeng bij mist in aanvaring gekomen. De ling met een geweldigen knal een dextrineur ont- Hsinkong is gezonken en zestig opvarenden zijn xploft. Door deze ontploffing ontstond onmiddel- vci'di'ünken. De Tatsoema Maroe is aan het voor lijk een groote brand. Het bovenste gedeelte der Up beschadigd en heeft koers gezet naar Kobe, fabriek stond weldra in volle vlam. De arbeiders r de voorPiek water maakt, BE REIS, VAN DE „BREMEN". Het nieuwe Duitsche s.s. „Bremen" is 3.02 (Am. zomertijd) te New York aangekomen, na een reis van 4 dagen, 17 uur en; 48 minuten, waarmee het snelheidsrecord, dat tot dusver op naam stond van de „Mauretanja" van de Cunard- lijn met ruim 8 uur is geslagen. Van< Zondag middag tot (Maandagmiddag legde de Bremen 713 knoopen af of gem. 29.5 knoopen per uur,, het geen eveneens een record is. Het schip «is er hiermee zeker van, den) 'z.g. „blauwen wimpel", die aan dit record is verbon den, in zijn bezit te krijgen. Het traject, dat in den kortst mogelijken tijd moet worden afgelegd, om een schip in het bezit van den blauwen wim pel te stellen, strekt zich uit van Cherbourg tot den Ambres-vuurtoren bij New-York. Vorige re- cordhouders waren; van 1884 tot 1891 „Trave und Saaie" met een snelheid van 17 zeemijlen per uur daarna de „Eürst Bismarck" van de HAPAG met 19 mijlen, .van 1893 tot 1897 het stoomschip „Lueabia" va nde Cunard-line, met 22 mijlen per uur. Nadat tot 1909 verschillende Duitsche sche pen den blauwen wimpel hadden veroverd, volgde tot heden de „Mauretania", van de Cunard-L met'26.7 mijlen per uur. Een postvliegtuig, dat met de mail van het s.s „Bremen 'was opgestegen, was reeds eenige uren eerder te New York aangekomen. Het stoomschip werd bij izijn binnenloopen in de haven van New York verwelkomd door een oorverdoovend gejuich der menigte op vaartuigen en aan den wal, terwijl vliegtuigen boven het schip rondcirkelden. De burgemeesteren de commissie van ontvangst voe ren den „Bremen" tegemoet. De gemiddelde snel heid bedroeg 27.83 knoopen per uur. Toen de „Mauretania" te New York aankwam, haastte de kapitein zich om den kapitein van den „Bremen" te feliciteeren met de recordreis van Ook een vertegenwoordiger van de ine zond een telegrafische gelukwensch sprongen verschrikt van de zolders naar beneden en velen hunner kregen meer of minder ernstige brandwonden. Zoo sterk was de luchtdruk, dat arbeiders die vóór de fabriek werkten, in het ka naal werden geslingerd en zich zwemmende moes ten redden. Al spoedig na de ontploffing stond de boerderij welke pl.m. 25 meter van de fabriek verwijderd staat, eveneens in volle vlam. Deze boerderij be hoort aan de fa. K, en J. Wilkens en was volge laden met aardappelmeel. Toen de motorspuit van Veendam arriveerde stond een tweede boerderij eigendom van de wed. Kemper, ook al in brand! Over de gewonden doen nog de wildste geruch ten de ronde. Z,eer zeker zijn er verschillende zwaargewonden, waarvan er enkele direct naar het ziekenhuis te Groningen moesten worden ver voerd. De vrouw van den opzichter der fabriek Miedema is na de ontploffing nog niet weef ge zien. Men vreest, dat zij is omgekomen, doch met zekerheid is dat niet te zeggen. De zoon van ge noemden Miedema is zeer ernstig gewond naar Groningen vervoerd. Omtrent de ramp te Veendam kan nog worden medegedeeld, dat thans vast staat, dat bij dezen ontzettenden brand drie menschenlevens zijn te betreuren: mej. Miedema, echtgenoote van den opzichte rvan de fabriek, mej. Miedema, dochter van den opzichter en Kruizinga, fabrieksarbei der te Meedum. Het is niet onwaarschijnlijk dat nog meer arbeiders zijn omgekomen. Daarover is echte rnog niets definitiefs te zeggen. Er zijn zee rveel arbeiders licht gewond en vijf zwaar gewond .waaronder de zoon van den opzichter Miedema, die in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Winschoten is vervoerd. Nader vernemen wij per telefoon: Hedenmorgen bij het aanbreken van den dag 1 werd het opruimingswerk van de puinhoopen met j alle kracht ter hand genomen. j Na eenigen tijd werd het deerlijk verminkte lijk van de 21-jarige _Mej.^ Miede^na gevonden, j üunard"Il: aan den vertegenwoordiger der Duitsche lijn. GROOTE BRAND IN ZiUlDPTÏROL. In Matsch (Zuid-Tirol) is een brand uitgebro ken, waardoor mede tengevolge van de groote _.oj_tov J droogte een geheele rij huizen totaal verwoest gevuld met aardappelmeel van de nacampagne i werd' Achttien gezinnen, gezamenlijk honderd der Z-eeuwsche aardappelen. I en negen personen zijn hierdoor dakloos geworden. Eene juiste raming der schade kan nog niet 1 geheele schade wordt op meer dan een millioen worden gemaakt, doch zal deze meer dan lire geschat- f 300.000 beloopen. Naar het lijk van den heer Karei Bos wordt no^ gezocht. De schade is enorm. Het fabrieksgebouw is geheel verwoest, even eens de opslagplaats en 2 boerderijen. De fabriek en opslagplaats waren tot de nok Omtrent den toestand der gewonden vernemen wij uit Winschoten dat de vier van de aldaar in het ziekenhuis opgenomen slachtoffers ernstig, alhoewel niet direct levensgevaarlijk gewond zijn. Twee ernstig gewonden en de lichtgewonden worden te Groningen verpleegd. AARDAPPELZIEKTE. Van 21 op 22 Juli zijn in Zeeland op de Zuid-Holl. eilanden en in het midden van het land de weersomstandigheden gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekte, behou dens plaatselijk te geringe bewolking in den na middag. DE NEDEBLANDlSOHE SPOORWEGEN. Naar het „H.bld." verneemt, hebben de Neder landsche spoorwegen besloten met de vervanging van de seinen door personeel bediend door auto matische blokseinen voort te gaan. De proeven genomen op de baanvakken Gouda- Oudewater en Zwolle-Dedemsvaart hebben zóó goed voldaan, dat het automatische blokstelsel geleidelijk ook op andere baanvakken, waar be diening der seinen door personeel gemist kan worden, zal worden toegepast. Hoewel de inrichting van deze automatische seinen hooge kosten vorderen, worden deze weer ruimschoots goedgemaakt door bezuiniging op de personeeluitgaven als gevolg van de opheffing der blokposten, die door personeel bediend wor den. RONDi TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Het 11e jaarverslag van den Nederlandschen Bond tot het redden van drenkelingen, over 1928 vermeldt o.m. dat het aantal aangesloten briga des met 7 vermeerderd is en thans 34 bedraagt, tellende 4317 personen en 1033 ondersteunende leden. Uit 'het verslag der technische commissie blijkt, dat het aantal gediplomeerden steeg met 150. Dat der pers- en propaganda-commissie zegt o.m., dat het voor een goed deel te danken is aan het stre- i EEN DURE TRA CITATIE. Tn Beuthen, de Duitsch-Opper-Silezische greng- stad, wordt duchtig gebouwd. Veel fraaie gebou wen verrijzen er. Onlangs werd de eerste steen gelegd voor de nieuwe stadsspaarkas. Toen de eerste steen was gemetseld, onthaalde de opper- burgemeester alle aanwezigen op een koelen dronk. Vroolijk werd het feest gevierd en toen kwam iemand op de gedachte, den burgervader „hochleben zu lassen", en eer de burgemeester er op verdacht was, werd hij omhoog getild en „hoeh! hoch!" galmde het over het plein. Toen de burgervader (echter aan het slot van het feest zou heengaan, kwam hij tot de onaangename ontdek king, dat iemand hem zijn welgevulde porte feuille had ontrold. Groote ontsteltenis, maar hoe men zacht de portefeuille was en bleef weg en ook de politie heeft ze niet weten weer te vinden. ERNSTIG ONGEVAL IN DE HAVEN VAN OSLO. Een motorsloep van het te Oslo in dei haven liggende Nederlandsche oorlogsschip „Jacob van Heemskerck" is gezonken, zoo wordt aan de ,,Tel." gemeld. De sloep voer met 12 personen, 'die den oor logsbodem zouden bezichtigen, van de kade naar het schip terug, toen zij in botsing kwamj met eijn klein stoomschip. Alle inzittenden werden gered, doch twee hunner verkeerden in zeer uitge- putten toestand, zoodat men voor hun leven vreest. De botsing had plaats in de onmiddellijke nabijheid van het oorlogsschip, toen de sloep van koers veranderde en voor het stoomschip om wilde varen. De Hollanders beweren, dat het ongeval is te wijten aan motorpech. De kapitein van het stoomschip daarentegen verklaart, dat de schuld geheel aan de zijde van de Hollanders ligt. Gelijktijdig had nog een ander ongeval plaats. Een op het oorlogsschip thuishoorende matroos waa op do kade bezig met zijn pistool na te zien, toen plotseling een schot afging. Een jongen werd ernstig gewond. De matroos schreef het ongeval toe aan het feit, dat hij op een patroon trapte, die op het plaveisel was gevallen. In het brandpunt der belangstelling Nederland heeft in Indië een modern koloniaal beleid aanvaard met behoud van een sterken band met het moederland. Vele gewesten ontwikkelen zich krachtighandel en nijverheid gaan vooruit, de welvaart der Inlandsche bevolking verbeterd. In Nederland wordt de groote beteekenis van Indië meer en meer beseft. De belangstelling voor alles, wat de overzeesche landen betreft, stijgt. De Indische tentoonstelling te Arnhem slaagde prachtig, de radio-telefoon deed een golf van geestdrift over het land gaan, de zegepraal der vliegers deed het hart zwellen van recht- matigen nationalen trots. De sleep van het Sin- gapore-dok wekte op elk voorbijvarend Neder- landsch schip vaderlandlievende betoogingen. Ook in de nvreemde is de belangstelling voor Indië over hand toegenomen. Bezoeken als van het Belgische kroonprinselijk paar, van den Direc teur van het Internationaal Arbeidsbureau Albert Thomas en van zoovele anderen getuigen daar van niet minder dan tal van geschriften. Albert Thomas vertoefde slechts drie dagen in Indië maar had toch reeds kunnen constateeren, hoe aldaar de geest en de hand van den mensch de geweldige krachten van de tropische natuur lei den en beheerschen. Verrassend was de verklaring van den heer A. Grimshaw, hoofd der af deeling Inlandersarbeid van het Internationaal Arbeids bureau, die verklaarde, dat in geen enkel ander land, waar contractarbeid bestaat, de toestanden zoo gunstig zijn als in Nederlandsch-Indië. Hiermede zijn slechts enkele van de vele be sehouwiugen over Indië van deri laatsten tijd vermeld. De oogen der wereld zijn op Neder lands prachtige overzeesche gewesten gericht, men beseft welk een kostbaar bezit onze Oost is. In steeds breeder kringen dringt dan ook het besef door van 'de hooge roeping die Nederland in Indië heeft te vervullen. De betrekkingen van handel en nijverheid in Nederland en de lan den overzee worden steeds omvangrijker en meer samengesteld. Veel zorg wordt aan de verstande lijk© en zedelijke vorming dier inlandsche bevol king besteed. Oost en "VVest komen nader tot el kaar. Totdat de verschrikkelijke moord op mevrouw Landzaat ter Oostkust van Sumatra er ons aan komt herinneren, dat het bestuursbeleid niet al tijd in de goede richting gaat. Telegrammen heb ben ons medegedeeld, dat te Medan een vergade ring naar aanleiding van dezen moord heeft plaats .gehad, en dat deze vergadering, waar meer dan duizend personen aanwezig waren, besloten heeft een telegram te zenden aan H. M. de Ko ningin, waarin het vertrouwen wordt uitgespro ken, dat de Regeering de orde en da rust zal weten te verzekeren. Nog schrijnender is het smeekschrift van een paar honderd Nederlandsche vrouwen van Sumatra aan H. M. de Koningin, waarin zij om bescherming smeeken voor haar zeiven en voor kaar kinderen. Inderdaad dienen spoedig maatregelen te wor den beraamd, teneinde paal en perk te stellen aan de vergiftiging van de geesten der koelies. Zoo juist nog verklaarde de permanente arbeids commissie ter Oostkust van Sumatra, dat de hoofdoorzaak van de verschillende aanslagen op assistenten is te zoeken in den tegenwoordigen geest van de arbeiders, die gedeeltelijk onbewust, maar gedeeltelijk ook opzettelijk aangekweekt wordt door een destructieve propaganda, die van de Inlandsche actie en van de Inlandsche pers uitgaat, zoowel vanuit Java als ook rechtstreeks in het gewest. De commissie besloot haar rap port met de opmerking, dat volledige samenwer king tussehen hen, die bij de cultures betrokken zijn, noodig is om dien geest beter te bestrijden en in toom te houden. Het, gebeurde moge een goede les zijn, in wel ken zin ons bestuursbeleid herziening behoeft. Nederland is groot door zijn wereldpositie; wij zijn een groot volk, niet door onze buitenlandsche politiek, doch door ons verleden en onze toekomst. Dit stelt échter hooge eischen aan het bestuursbe leid, en legt ons zware verplichtingen op. 'Wij wachten thans, of ons regeeringsbeleid in Indië de teekenen des tijds blijkt te verstaan! nog aan de moederplant vastzitten, daar deze er nog door gevoed wordt, 't Komend voorjaar ver wijderen we ze echter van de moederplant en kun nen haar een eigen nieuwe plaats geven. Voor liefhebbers een dankbare bezigheid. Pluimveeteelt Land- en Tuinbouw Stekken en scheuren. D' evaste planten in onze tuinen worden meest doo rscheuren, soms ook door stekken vermeer derd. Dit is een aardige bezigheid voor dei lief hebbers. Ook door afleggen kan men heel goed nieuwe planten en dan speciaal heestersgewassen voortkweeken. Voor stekken komen bijv. de Fuchsia, Campa nula, Chrysanthemum, Cotelydon, Seper visum, Saxifraga's in aanmerking. We nemen daartoe xenkele korte scheutjes van den stengel af (dus geen grondscheutenen zetten die bij elkaar in een potje, waar ze spoedig wortels maken en nog voor den winter flinke stevige planten vormen. Andere, zooals de Primula, Aubretia, Arabis Alpina kunnen we scheuren. We plaatsen de jonge plantjes op een beschaduwd plekje en tegen den herfst brengen we ze op de plaats) (bed of border) waar ze 't komende voorjaar moeten bloeien. Door afleggers kan men heesterachtige gewassen vermeerderen. Daardoor komen bijv. de Dieutzia, Evonymus of Kardinaalshoed, Liga- strum, Oaprifolium of Kamperfoelie, Viburnum of Sneeuwbals, Cörnus, Angilier en D-uizendschoo- nen in aanmerking. We nemen daarvoor een dicht bij den grond groeiend estengel, die aan den top een roosje van blaadjes gemaakt heeft of waar aan een eindknop te zien is, splijten die onder de knop of onder 't roosje met een scherp mesje overlangs voorzichtig open en zetten tussehen dat Isneetje een stokje of steentje, om het iets open te houden. Daarna brengen we de tak geheel onder de grond, behalve dat roosje. Spoedig gaan nu op de aangesneden plaats zich worteltjes ont wikkelen. Voorloopig laten we 't nieuwe plantje Weaken en mededeelingen. 't Is toch beter 2 keer 25 kippen in een hok te bergen ,dan 1 keer 50. Is dat niet gelijk?; Neen, zelfs niet, wanneer de kippen van precies dezelf de kwaliteit zijn. Maak in 't midden van 't hok een gazen afscheiding met een deur van gaas, anders beneemt men 't licht. Afmetingen van zoon hok lang 4.50 M., breed 3 M. achter hoog 1.40 M-, voor hoog 2.30 M. Voor front op het Zuid-Oosten. Kan dit niet, dan op 't Zuiden. Wacht niet te lang met het laten inenten der kippen tegen diphtheritus. De maand Augustus is daarvoor heel geschikt. Tot October te wach ten is te lang, daar de onvatbaarheid eerst na '2 of 3 weken zich ontwikkeld heeft(;j 9 a 3.0 dagen na het enten controleeren of de dieren gereageerd hebben. Koop geen entstof op de markt, maar laat de dierenarts het doen met de „anti-diphtherin" van Dr. van Heelsbergen. Bij een foktoom is de haan de halve toom. Kies daarvoor met zorg de haan uit. Deze moet allereerst van prima afstam ming zijn en verder onberispelijk van bouw; een fijne kam, met diepe insnijdingen. De haan moet vurig zijn. Een haan kunt ge verscheiden jaren langer houden dan hennen. Een goede haan is goud waard! De gele kleur der pooten bij Witte Leghorns verdwijnt, als ze niet voldoende groenvoer krij gen, of als ze steeleieren leggen. Hebben jonge hennen of kuikens witte pooten, dat wijst dan op gebrek aan groenvoer. 'tKan ook een fout zijn',in 't ras. Er blijktd correlatie te bestaan tus sehen de hoeveelheid toegevoerde vitaminen en het'voedsel en de kleurstof, die de dooiers, pooten en snavels'geel kleurt. Ook mais geeft gele kleur. Witte rijst niet, haver geeft een bleekgele kleur. Windeieren worden meest gelegd, bij een overma tige voeding met hard graan en te kort aan grit. S, te S. Radio-Omroep Radio-Centrale HART KUIIT. Oudkarspei A 117 EERSTE PROGRAMMA. HILVERSUM. Vrijdag 26 Juli. 1010.15 Morgenwijding AVRO. 11.20 Gra- mofoonplaten. '12.152 Lunchmuziek. 23 Gramofoonplaten. 3—4 Populaire muziek. 4.30 5.30 Lezing. 5.307.15 Vooravondconcert. 7.157.45 Spreekuur radiodokter. 88.15 Gramofoonplaten. 8.15 Kurhausconcert. Diaiismuziek. Zaterdag 2-7 Juli. 10—10.15 Morgenwijding. 12.15—2 Lunchmu ziek. 2—2.30 Filmpraatje. 2.30—3.30 Tu- schinsky-Theater. '3.304.30 Kurhausconcert 5.45 Lezing. 5.456 Gramofoonplaten. 07.45 Vooravondconcert. 8 uur zomeravond- concert VARA. 10.45 Haken en Oogen. 11.15 Gramofoonplaten. TWEEDE PROGRAMMA. HUIZEN. Vrijdag 26 Juli. 1111.30 Korte ziekendienst NCRV. 11.30 12 Godsdienstig halfuurtje, KR;0. 12.15— I.15 Lunchmuziek. 1.152 gramofoonplaten. 45.Gramofoonplaten NCRV. 56.45 con cert. 7—7.25 Spreker KR,0. 7.35 Uitzend- avond VPRO. Zaterdag 27 Juli. II.3012 Godsdienstig halfuurtje. KRO. 12.151.15 Lunchmuziek. 1.152 Gramo foonplaten. '2—3.15 Concert. 4—5.30 Kin deruurtje. 5.306.30 Gramofoonplaten. 6.45 Vertelkwartiertje. 6.457 Week overzicht. 7—7.30 Gramofoonplaten. 7.30 8 spreker. 811 Avondconcert. 1112 optreden humorist. Langedijker Radio-Centrale Jr., Noordscharwoude 0. EERSTE PROGRAMMA. HILVERSUM. Vrijdag 26 Juli. 10—10.15 Morgenwijding. 11.20—2 Lunchmu ziek. (23 platen. 34 populair concert. - 305 kampeeren. 55.30 lezing over dah lia's. 5.307.15 Voor avondconcert. 7.15 45 AVRÖ'-dokter. 8—8.15 platen. 8.15 Symfonieconcert Kurhaus. Hierna tot 12 uur dansmuziek. Zaterdag 27 Juli. 10—10.15 Morgenwijding. 12.152 Lunchmu ziek. '2—2.30 Filmpraatje. 2.30—3.30 Tu shinsky. "3.30—4.30 Thé-dansant. 5—5.45 Bouw der materie. 5.45—6 platen. 6' 45 Voor avondconcert. 8 IVARA-coneert Hugo de Groot. 10.45 VARA-Haken en Oogen. 11.15 Gramofoonplaten. Vrijdag 26 Juli. 11.30 NCRV. Ziekendienst. 11.3012.00 KRO. Godsd. halfuurtje. 12.152 Lunchcon cert. 45 NCRV. concert. 56.45 concert. 7.25 KRO. Bijen. 7.35 VPRO. concert en lezingen. Zaterdag 27 Juli. 11.3012.00 K.R.O. Godsdienstig halfuurtje. 12.152 Lunchmuziek. 45.30 Kinderuurtje. 5.306.^0 platen. 6.308 platen en lezingen- 811 Concertavond Amsterd. Ork. vereen. 11 12 August de Laat.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 6