NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Dinsdag 30 Juli 1929 38e Jaargang Ilium: Firma I. H. KEIZER. Electrificafie NO 89 IHTERC. TELEPHOON 52 I, u id ii ij k ut mum Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en A bonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Redacteur 1.H. KEIZER. - Bureel Noordscharwoude. Advertentien van l -ö regel* 71 cent, elke regel meer 15 reat. Oroote letters naar plaatsruimte Plaatselijk Nieuws ZUIDSCHARWOUDE. Het schoolfeest is hier weer uitmuntend geslaagd dank zij het prachtige zomerweer alsmede de tot in de puntjes verzorgde voorbereidingen. De be stuursleden met enkele dames hadden van te voren alles geregeld, zoodat het wel alles op rolletjes moest gaan. De schoolkinderen maakten ditmaal het 23ste schoolfeest mede. De 5 jongste klassen gingen per autobus van de firma Kok, Tuinman en Wilken bij het Noord om naar Schoorl, waar in den speeltuin en op de duinen heerlijk werd genoten. Verder werd Bergen bezocht in den speeltuin van Bruin en op de nabij gelegen duinen prettig vermaak gezocht, om dan aan het strand te Egmond aan Zee het hoogste pleizier te vinden in pootjes baden etc. Over Rinnegom en Heiloo ging het over Alk maar, waar de hertenkamp nog werd bezocht, naar huis toe, waar het fanfarecorps de feestvierende jeugd opwachtte, om, onder vroolijke muziektonen het dorp door te wandelen, waar vele ingezetenen de blijde inkomste met genoegen aanschouwden. De 2 hoogste klassen en zij, die met April de school verlieten, gingen per Autobus naar Amster dam. Daar werden Artis bezocht, alsmede het Ko loniaal Museum. Beide attracties voor de kinderen, die niet licht uit hun geheugen zullen worden ge- wischt. Er valt niet alleen veel te genieten, maqr ook veel te leeren, al zullen door een bezoek slechts algemeene indrukken achterblijven, die niettemin aanknoopingspunten kunnen vormen voor wat zij later hooren of lezen. Een bezoek aan Schiphol was het laatste doel van den tocht en niet het minst interessante. Van nabij het werken van de K.L.M. bezien, was een genot voor de kinderen. Een laatste bezoek aan een poffertjesinrichting te Amsterdam zette de kroon op dezen dag van vreugde, genot en jolijt. ZUIDSCHARWOUDE. De heer H. J. Postma alhier slaagde te Haarlem voor de hoofdacte. ZUIDSCHARWOUDE. Voor het eindexamen R.K. M.U.L.O. slaagde onze plaatsgenoot A. Groen. ZUIDSCHARWOUDE. De prijs van de melk is hier met 1 cent per L verhoogd en alzoo op 14 -cent gebracht. Uit den Omtrek SINT MAARTEN. STROET. De jeugd van de school met den Bijbel alhier heeft ook haar schoolfeest gehad. De 92 kinderen werden eerst verzameld in het schoolgebouw waar de noodige wenken en waarschuwingen werden ge geven en allen in gebed en psalm om een zegen voor dezen dag vroegen. Inderdaad, dat past ook op zulk een dag, niet het minst hierom, dat dit feest zoo'n hoogtepunt in het kinderleven is ieder jaar weer. Heerlijk, dat er niemand ontbrak, op één kind na dat thuis zijn deel kreeg, al voor wij vertrokken. Prachtig, als de rij van 19 paard-en-wagens, voor afgegaan door twee auto-bussen afrijdt en onder gejuich door de dorpen trekt. Langs den voet der duinen gaat het via Schoorl naar Bergen. Dan milde tractatie en vervolgens spelen in den tuin. Weer „verzamelen" gefloten en na een nieuwe hart sterking op marsch onder vroolijk gezang naar de tram. Die voert ons naar Bergen aan Zee De eerst nog grijze lucht is al dunner geworden, de zon schittert nu aan een diepblauwen hemel en toch geen afmattende hitte. „Hier waait een fris- sche lucht aan het strand der vrije zee." Wat genie ten allen daar, grooten en kleinen. De twee uren vliegen om. Onder aan het duin zingen we samen niw,e ri §°osje' tenslotte nog een „Dankt, dankt nu en een ..Geloofd zij God met diep ont- wJLnaar BerSen Binnen. In den tuin ver .klJlg> dan spelen in de duinen. Dat grooten?!6 gaUW "l0°f" d® kinderen- En de ze® «ur inspannen! Een mooie rit naar huis, Daverend hoera-geroep. In de school wordt voor al dankf1^6^6 detNaam des Heeren geloofd en ge- dankt En Ja, dat mogen we ook wel vroeg leeren- na het bidden ook het danken niet te vergeten Jammer Marinus D dat dat paard jou in den wa gen nog net raken kon. Nu kon je den heelen dag den We H°etn'- Muar je hebt je S°ed gehou den. We hopen dat je beenwond weer spoedig ge- hebbenmaë 811 nog een prettiSe vacantie mag HEiER|HU GrOiW A ARDi Nadat weer verschillende vergaderingen zijn gehouden ter voorbereiding tot de viering van het Derde Eeuwfeest is men thans zoover gevor derd, dat de verschillende onderdeelen der feest viering vrijwel zijn vastgesteld, zoodat weldra 1 het volledige feestprogramma zal kunnen wor den afgedrukt, om op zeer ruime schaal te wor- den verspreid; in den polder van huis tot huis -BEJERiHUDOiW AARIli. Vrijdagavond werd een wielrijder uit Alk- j maar door een auto aangereden met het gevolg, dat hij vel en biewusteloos bleef liggen. Spoedig was Dr. Spierings ter plaatse. In zooverre kwam het bewustzijn terug, dat men te weten kwam, 1 waar de man woonde. Per auto- is hij naar, een, ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Het ongeval is hieraan toe te wijten, dat de wielrijder aa;n den verkeerden kant van den weg reed, terwijl de passeerende auto bovendien iets moest uitwij ken voor een voetganger. Den autobestuurder treft geen schuld. Nieuwstijdingen DE KABINETSCRISIS. Naar den parlementairen medewerker der a.r. ..Standaard" ter oore kwam, zou Jhr. Ruys de Bee- renbrouck niet geslaagd zijn in zijn pogen tot for matie van een parlementair kabinet, steunende op de drie partijen der rechterzijde. De c.h. „Nederlander" antwoordt op de beschou wingen van enkele bladen, waaronder de kath. „M.- bode': Geen ernstige man en vrouw beginnen hun hu welijksleven, aldus het blad; zonder dat eenstem migheid bestaat omtrent de groote lijnen, langs welke men hoopt te kunnen samengaan, en om trent de beginselen, die de echtgenooten hopen te handhaven bij de moeilijkheden, welke eik mensch weet op zijnen weg te zullen ontmoeten. Maar voorts moet de eenheid en de kracht gevonden wor den in de onderlinge trouw en in den ernst, waar mede elk der echtgenooten het gemeenschappelij ke levensdoel in het oog houdt en nader tracht te komen. Zoo ongeveer staan ook de zaken bij de vorming van een parlementair kabinet en bij de toekomsti ge samenwerking van dit kabinet met de partijen, waarop het steunt; al is, uiteraard elk beeld -ge brekkig. Niet de uitvoerigheid der afspraken; maar de overtuiging, dat er, bij veel meeningsverschil, niet temin een gemeenschappelijk beginsel is, dat het Kabinet en de partijen, die het Kabinet steunen, draagt en de ernstige wil, om gezamenlijk op grond van dat beginsey, voor het Nederlandsche volk het beste te bereiken wat te bereiken is die overtuiging en die wil hebben voor de kracht van een Kabinet meer beteekenis dan de vaststelling van 50 punten van een regeeringsprogram. Ongetwijfeld kan met deze overtuiging en met dien wil niet worden volstaan. Dit is ook door „De Nederlander" op den voorgrond gesteld. Naarmate de politieke omstandigheden zekere groote vraag stukken op het allereerste plan brengen, zullen daaromtrent de lijnen zeker moeten worden vast gesteld. Ook de keuze der personen is van groote beteekenis. 5 LAMMEREN EN 20 EENDEN VERSCHEURD. Alsof het wolven waren, zoo heeft een aantal los loopende honden te Akerswoude huisgehouden. In de weide van de veehouders Halbersma en Boers ma zetten zij de lammeren na en takelden 5 weer looze dieren zoodanig toe, dat ze moesten worden afgemaakt. Op het erf van dé veehouders Minne- ma en Wegertsma werd den volgenden morgen 'n 20-tal eenden doodgebeten en verscheurd gevonden .Het is te hopen, dat de bloeddorstige honden zul len worden gevonden. UITBREKERS. Een paar personen verdacht van inbraak te Ernst bij W. werden te Epe in het arrestantenlo kaal opgeborgen met nog iemand, die wat veel aan Bacchus had geofferd. Des avonds wist het drietal echter uit te breken. EX-KEIZER WILHELM. Ex-Keizer Wilhelm bracht dezer dagen een bezoek aan Jhr. Boreel.van Hogelanden ep diens villa Wa terland te Velsen. De ex-keizer kwam vergezeld van graaf Bentinck en klein gevolg om half twaalf per auto aan en toefde tot half 4 te Velsen. Daarna brachten de gasten, naar de „Tel." meldt een be zoek aan IJmuiden. Na het bezoek aan IJmuiden aanvaardde het gezelschap den terugtocht naar 't Huis Doorn, BROEDERTWIST. Bij een ruzie tusschen twee broeders wonende a. den weg naar Voorst te Zutfen, is het tot handtas telijkheden gekomen, met het noodlottig gevolg, dat de eene broer den ander zoodanig tegen het hoofd schopte, dat het slachtoffer bewusteloos neer viel en per auto naar het ziekenhuis vervoerd moest worden ,waar voor zijn leven gevreesd wordt NEDERLANDSCH SCHEPELING GEDOOD. Op het Nederlandsche stoomschip „Genua" is te Bremen en Nederlandschen schepeling door een Chineeschen stoker met een bijl gedood. De dader sprong overboord en is verdronken. KIPPEN VERSCHEURD. Te Calantsoog zijn bij den pluimveehouder J. Kool door 2 honden 50 kippen verscheurd. IN EEN GLAS GEVALLEN. Te Naaldwijk kwam een 2-jarig zoontje van 'n ingezetene bij het spelen te vallen en juist op een bierglas dat brak. De scherven verwondden het kind aan het linkeroog zoodanig dat een genees heer opneming in een ziekenhuis noodzakelijk achtte. Zeer waarschijnlijk zal het knaapje het oog moeten missen. EEN GEVANGENE ONTSNAPT. Een gevangene uit de strafgevangenis aan den Amstelveenschen weg te Amsterdam, die nog eeni- ge maanden wegens diefstal uit te zitten had, werd in het Burgerziekenhuis aldaar verpleegd. Hij was een loopend patient en mocht zich in eigen klee ding bewegen. Gevolg hiervan is geweest, dat hij plotseling verdwenen was en de politie hem nu nog zoekt. Hij moet onopgemerkt als een gewoon bezoe ker de poort verlaten hebben. KIND UIT DEN TREIN GEVALLEN. Ter hoogte van Warmond is een vierjarig jonge tje uit den trein uit Leiden gevallen. De kleine be kwam een schedelfractuur en brak bovendien een dijbeen en is aan de gevolgen overleden. De jon gen reisde met zijn ouders en viar broertjes en zus jes en heeft waarscijnlijk bij het spelen den kruk van het portier omgedraaid waardoor dit open is gegaan. EEN GELUKKIGE KOOP. Een Nederlandsch antiquiteiten-handelaar kocht kort geleden in de lampenafdeeling van het Berlijn sche Warenhuis Wertheim een paar als lampen ge monteerde Chineesche vaasjes voor 200 mark. De antiqair liet ze door een expert onderzoeken, die vaststelde dat het een paar zeer zeldzame vroeg Chineesche Kang Hsi vazen waren. De antiqair heeft ze thans naar Engeland verkocht voor een bedrag van 300.000 mark. VERGITTIGING. Bij een Leidsche familie heeft zich een geval van vergiftiging voorgedaan. Toen de familie op de Ka- gerplassen vertoefde werden drie kinderen plotse ling onwel. Aanvankelijk werd het geval als niet ernstig beschouwd, maar toen de teostand der kin deren eerder verergerde dan verbeterde, achtte de inmiddels ontboden Leidsche geneesheer het nood zakelijk de kinderen naar het Diaconessenhuis te vervoeren. Het tweejarig zoontje en het negenjarig dochtertje zijn daar inmiddels overleden. Het der de kind verkeert in levensgevaar. Omtrent de oorzaak der vergiftiging tast men nog volkomen in het duister. JONGE VROUW DOODGEVONDEN. Gisterenmiddag bemerkten de bnren dat in de kamer van een 23-jarige vrouw, die op een boven verdieping aan den Schiedamschen dijk woonde I de gprdijnen dicht waren. Bovendien gaf de vrouw geen gehoor op roepen, i Daarom en omdat de vrouw eergisteren ook niet meer gezien was, werd een onderzoek ingesteld, 'n i Inspecteur van politie heeft de vrouw dood op het i bed gevonden. Zij lag rustig op haar linkerzij en j niets wees erop, dat hierbij eenig misdrijf in het spel zou zijn geweest. Men vermoedt dat zij vrij I plotseling is overleden aan een beroerte. I Hoogstwaarschijnlijk is de vrouw in den nacht van Woensdag op Donderdag gesorven. De mogelijk heid dat zij vergif zou hebben ingenomen is theo retisch natuurlijk niet uitgesloten doch oogenschijn lijk moet zij zacht zijn dood gegaan, daar de hou ding van het lichaam was als van iemand, die rustig slaapt, aldus de „Msb.' Op den Schiedamschen Dijk en omgeving ver spreidde zich, nadat de politie in het huis geweest was het gerucht, dat de vrouw vermoord zou zijn. De mogelijkheid dat hier eenig misdrijf zou zijn geschied, wordt door de politie echter buitengeslo tpn geacht. DE ROODE HAAN. Te Zaandam is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het achtergedeelte van perceel no. 13 aan de Bloemgracht. Toen de brandweer haar blusschingswerk aanving had het vuur zich reeds medegedeeld aan den belendenedn timmermanswin kei van den heer G, Convent terwijl ook uit de ge heel van hout opgetrokken bakkerij en winkel van dén heer K. ter Haak in wiens aangebouwde schuur de brand ontstond, de vlammen hoog oplaaiden. Kort daarna werd het achterhuis van het perceei Bloemgracht 11 door het vuur aangtast. Het woon huis van den heer Convent bekwam ernstige brand en waterschade. De timmermanswinkel van den hr. Convent en de bakkerij en woning van den heer Ter Haak brandden uit. De schade wordt door ver zekering gedekt. Een bollenschuur afgebrand. Te Hillegom is brand uitgebroken in den nog in aanbouw zijn de bollenschuur v. W. T. Huizebosch aan de Leidsche vaart. De brandweer was met het nieuwe materiaal uitgerukt, maar de slangen ble ken voor het werk niet geschikt, zij sprongen stuk Wen moest terugkeeren om andere slangen maar tden de brandweer voor de tweede maal verscheen was het gebouw intusschen afgebrand. De aangren zende gebouwen konden behouden worden. De brand is waarschijnlijk ontstaan door de kachels, waarmede gestookt werd, omdat de centrale ver warming nog niet gereed was. De cshade, die door vu-zekering gedekt is, wordt geschat op 100.000 gld. Drie woningen afgebrand. Te Hedel heeft een felle brand gewoed. Vermoe- dtlijk door het omvallen van een brandend petro- laimstel brak brand uit in de woning van den ar- biider G. van 't Zandt, gelegen in de arbeiderswijk „ie Steek." Het vuur greep zeer snel om zich heen ei voordat de brandspuit ter plaatse was, stonden o.k de woningen van T. Plugers en J. de Bie in band. Uit de huizen kon niets worden gered De bandweer moest zich beperken tot het nathouden vin de omliggende huizen om deze voor vernieling t< behoeden. De drie huizen brandden af. Verzeke- rng dekt gedeeltelijk de schade. Boerderij verbrand. Op het Staphorsterveld, dat sinds het vorige jaar n ontginning is genomen, zijn thans zes boerderij- ei gebouwd. De zevende, nog niet geheel gereed en tiebehoorende aan R. Posthoorn, is Zaterdag door oibekende oorzaak afgebrand. De geheele hooioogst gjig verloren. Huis en boerderij waren verzekerd. GASTEN OP HET LOO. De hertog en ne hertogin van Brabant maakten Z.terdagmiddag met de Koningin en Prinses Ju- hna een lange rijtoer met vierspan door de bos- scien van de Veluwe. Nadat de hertog van Brabant Zondagmorgen de voegmis in de Mariakerk aan de Hoofdstraat te Aeldoorn had bijgewoond, vertrokken de gasten Zondagmorgen precies om 9 uur weer van het Loo. 3 werden tot hun auto uitgeleide gedaan door de •foningin en Prinses Juliana, die zeer hartelijk af- sheid namen. De prinses nam nog haar camera ter hnd en maakte een foto van de vertrekkenden. De fertog van Brabant bestuurde zelf de auto welke <rer de Paleislaan in de richting Arnhem reed. Bij de electnsche schel hebben we een element. Ook kunnen we een accumulator of een gelijkrich- ter gebruiken. Wisselstroom wordt in laag gespan nen gelijkstroom omgevormd. Men kan zich nu voorstellen, dat door het drukken op een knop de stroom door de leiding gaat loopen. De drukknop is dus gen toestelletje om de stroombaan te sluiten en te openen. Bij het openen van een stroombaan wordt de stroom onderbroken, bij het sluiten de stroomdoorgang hersteld. De stroom maakt nu de kernen van een spoel mag netisch. Deze electromagneet trekt een hefbooms- arm aan en deze hefboomsarm, de klepel, slaat te gen een schel. Wanneer echter de klepel door de magneet is aangetrokken, is de stroom, die door den hefboomsarm ging, verbroken. De magneet ver liest daardoor zijn magnetisme, laat den hefbooms arm los, die door een veer terugspringt. Daarmede is echter de stroomketen weer gesloten. Weer trekt de magneet den arm aan, enz. De schel blijft door- schellen. We kunnen het ratelend schelen heel goed hooren. Een ander voorbeeld is de telegraaf. Door het neerdrukken van een sleutel wordt de stroomketen gesloten. De stroom gaat naar een station waar een electromagneet bekrachtigd wordt De electromagneet trekt een arm aan, waardoor een schrijfstift tegen een papierstrook gedrukt wordt. Deze papierstrook wordt door een uurwerk voortbewogen. Naarmate de stroomketen korter of langer gesloten is, naarmate dus de sleutel korter of langer neergedrukt wordt, wordt er een kortere of langere inktstreep op het papier gemaakt. Men krijgt punten en streepen. Een combinatie van pun ten en streepen vormt een letter. Bezien we thans de telefoon. Twee permanente magneten zijn door spoelen om geven. Tegenover iedere kern bevindt zich een mem braan een dunne plaat. Brengen we de membraan in trilling, dan nadert deze de magneet, waardoor voortdurend de sterkte van een magnetisch veld wordt gewijzigd, (zoolang een magnetisch veld niet verandert wordt er geen stroom in de spoelontwik- keling opgewekt.) In de draadspoel wordt nu een wisselstroom opgewekt, welke naar de andere spoel vloeit, de magnetische kracht van de andere mag neet verandert daardoor, oefent op de tweede mem braan 'n afstootende en aantrekkende werking uit. De laatste komt daardoor precies in dezelfde tril lingen als de eerste membraan, zoodat de geluiden, aan de eerste .membraan afgegeven, op de tweede worden overgebracht. Zooals men waarschijnlijk al weet, zijn licht en geluid trillingsverschijnselen. Wat wij geluid noemen is niets anders als het tril len van luchtdeeltjes om ons heen, waardoor het trommelvlies in ons oor ook aan het trillen raakt. Iedere telefoon bestaat uit twee deelende telefoon, waarmede men hoort en de microfoon, waarmede men spreekt. Hoewel er over de telefoon natuurlijk nog heel veel te zeggen zou zijn (bestaan er geen bibliothe ken over deze zaak) ga ik thans over tot iets an- Alvorens over te gaan tot de behandeling van Qkele electrische inrichtingen nog het volgende. Door het snel ronddraaien van het anker van en dynamo in een magnetisch veld wordt een elec- tische stroom opgewekt. Maar ook omgekeerd. lenden wij in het anker van een dynamo een elee- •ische stroom, dan begint het anker te draaien. fen gelijkstroomdynamo gaat als motor werken, i anneer wij haar stroom toevoeren, inplaats van i kar stroom te laten opwekken. Men krijgt een ectromotor, een machine, waarin de electrische a-oom woidt omgezet in mechanische kracht. De electromotor wordt bijna overal toegepast. De lechanische kracht kan worden aangewend voor fet aandrijven van bewerkingsmachines (draaiban- In, boormachines, schaafbanken, fraisbanken enz. mtilatoren, en stofzuigers.) Van bijzonder belang jn ze natuurlijk ook bij electrische spoor- en lamwegen. Ik \yil thans overgaan tot bespreking van enkele ractische toepassingen der electriciteit (de elec- •omotor is er natuurlijk ook een van) en begin iet een heel eenvoudig instrument: de electrische Stel. Een instrument om op een verwijderd punt ïn signaal te geven. Om te komen tot de radio. Wel de schitterendste toepassing der electriciteit. Een Rhumkorffsche klos bestaat uit een ijzeren kern, waarom heen twee verschillende draadwin dingen zijn gelegd (inductie) en uit een automati sche stroomonderbreker. De primaire spoel bestaat uit een dikke en betrekkelijk korte draad. Wordt de primaire stroomketen gesloten, dan maakt de stroom van de ijzeren kern een electromagneet. Daardoor wordt het hamertje van den stroomonder breker naar de magneet toegetrokken en de stroom wordt onderbroken. Het hamertje veert terug en bewerkt zoodoende een reeks van opeenvolgende sluitingen en verbrekingen van den door de batte rij geleverden stroom. Hierdoor ontstaat in de se cundaire spoel een reeks van inductiestroomen waarvan elke twee die op elkaar volgen, tegenge steld gericht zijn. Bij het sluiten van den keten loopt de inductiestroom tegengesteld aan den hoofdstroom, bij het verbreken in dezelfde richting van den hoofdstroom. Deze hooggespannen stroo men nu worden naar een vonkapparaat geleid, be staande uit twee bollen, waartusschen een zekere luchtruimte. Op een zeker oogenblik wordt de spanning zoo groot, dat de electriciteit met een knal van den eenen bol naar den anderen over springt. (Bij onweer springen electrische vonken in het luchtruim over.)) Deze wisselspanningen zijn het, welke den eather in de antenne in schomme lende beweging brengen. De etherdeeltjes brengen de omringende etherdeeltjes in schommeling, welke ethertrillingen zich straalsgewijze naar alle richtin gen uitbreiden. Men moet dit goed verstaan. Wan neer wij een steen in het water werpen öhn ver plaatsen zich de waterdeeltjes niet. Immers 'n stuk kurk dobbert op en neer, verplaatst zich niet. De waterdeeltjes geraken slechts in golvende beweging Ook de etherdeeltjes geraken in golfvormige bewe ging en deelen die aan de naastbijgelegn ether deeltjes mede. De ethergolven. welke worden opgewekt worden geleidelijk zwakker en trillen uit (dempen), voordat een nieuwe vonk gevormd wordt. Men spreekt van gedempte golven. De volgende keer kom ik hierop terug. Thans volsta ik met te vermelden, dat men onder de golflengte verstaat den afstand tusschen 2 opeenvolgende kringen. Hoe grooter de luchtgolf- lengte, hoe lager de muzikale toon. Hoorbaar zijn luchtgolflengten van 1 cm. tot 16 m. Licht- en ra diogolven zijn geen luchtgolven doch ethergolven Hun verschil ligt in de golflengte. Terwijl licht golven gemeten worden met millioenste onderdee len van een milimeter, zijn radiogolven van enke le centimeters tot 25 K.M. lang Onder voortplantingssnelheid van een golf ver staat men den afstand welken die golf in éen se- conde aflegt. De snelheid waarmede licht- en radiogolven zich W voortplanten is dezelfde nl. 300 000 K M per se- conde. De frequentie van een golfbeweging is het aantal golven dat in éen seconde langs een punt gaat Gaan langs een punt in I seconde 300 000 golven dan is defrequentie van die golfbeweging 300.000. En aangezien de eerste golf van 300.000 in 1 sec 300.000 kilometer aflegt, is de golflengte 1 K.M. Door de frequentie tevergrooten wordt de golf leng- te kleiner. We vergrooten de frequentie door bijv. de antenne en condensatoren kleiner te maken In het algemeen kan men zeggen dat kleine stations korte golven, groote stations lange golven uitzen den. De normale golf bij de draadlooze telegrafie is 600 meter.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1