NIEUWE Nieuwsblad v. Hoü. Noorderkwartier Donderdag l Augustus 1929. 38e Jaargang Uitgave: Firma I. H. KEIZER. Redacteur J. H, KEIZER. Bureel Nnordscharwoude. Uroote letters naar plaatsruimte Enkele losse grepen Buiteiilandsch Overzicht No 90 mTERC. TELEPHOOIB 52 Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Advertentiën van l5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Vergadering van den raad der gemeente op Dins dag 30 Juli des avonds 8 uur. Aanwezig alle leden. De voorzitter, Burgemeester Slot, yopent met een welkom en gebed, waarna de notulen werden ge lezen, welke onveranderd werden goedgekeurd en Ingekomen stukken. Van den Inspecteur der Dir. Belastingen bericht dat de opbrengst der gemeentelijke inkomstenbe lasting 19291930 is geschat op ƒ32000.-. Van Ged. Staten de goedkeuring op het in de vorige vergaderinggen omen besluit inzake de ver huring van een pad aan den heer Ab. Boon voor 1 gulden per jaar. Van den heer Mooy een verzoek om een gemeen schappelijke regeling aan te gaan met de gemeente Alkmaar, betreffende zijn zoon, om deze geplaatst te zien op de U.L.O.-school daar ter plaatse, om reden op de U.L.O.-school te Noordscharwoude geen les in het Fransch gegeven wordt. Werd gerenvoyeerd naar B. en W. Van de Wed. Schagen een verzoek om wederom een toeslag te verleenen van 50 gulden op haar pensioen. Werd aldus besloten. Van B. en W. van Noordscharwoude een adres om hier ter plaatse ook te komen tot een ophaal dienst van haardasch en vuilnis, daar het meerma len voorkomt, dat afval van naburige gemeenten daar ter plaatse heendrijft in de slooten, het welk uit hygiënisch oogpunt niet bevorderlijk is voor de gezondheid. Terwijl tevens de handhaving en toe passing van de verordening illusoir blijkt te zijn. Door B. en W. werd voorgesteld hierop niet in te gaan: le wat betreft dat veel afval uit naburige gemeenten, van deze gemeente niet het geval zal zijn en 2e wat betreft het llusoir zijn van de hand having der verordening is hier ter plaatse juist met medewerking der burgerij te dien opzichte veel ver beterd. De heer Kamp voelde veel voor wat betreft een ophaaldienst van asch.en vuilnis, daar er verschil lende inegezetenen zijn, die niet weten waar ze met het vuil heen moeten. Ook de heer Zuijdam is daze meening toegedaan. Wethouder Ooijevaar zegt, dat het hebben van een ophaaldienst veel moeilijkheden zal meebren gen. Voorzitter zegt «dat de verontreiniging hoofdza kelijk komt door afval van veldproducten en wan neer daar de hand niet aan gehouden wordt komen we met den ophaaldienst geen stap verder. B. en W. stellen daarom voor hierop voorloopig niet in te gaan. De heer Kamp vroeg hierover stemming en werd het voorstel van B. en W. met 5 tegen 2 stemmen die van de heeren Smak en Kamp, aangenomen. Schrijven van de desbetrffende commissie wel ke door den commissaris is ingesteld om eventu- eele oneffenheden te regelen van den directeur d. gemeentelijke gasfabriek. De commissie bestaat uit de heeren Oldenburg, Directeur der Prov. Waterlei ding en Lichtbedrijven, Ochman, dir. der gasfabr. te Haarlem en baronvan Haersholte anvocaat te Amsterdam. In verband met de vraag in het schrijven of er nog voor gevoeld werd om bij de desbetreffende stukken nog iets mondeling of schriftelijk toe te voegen, werd door den voorzitter gezegd dat het rapport toentertijd door den raad voor kennisge ving is aangenomen en stellen B. en W. daarom voor hierop niet in te gaan. Blijkt achteraf dat er nadere inlichtingen ver strekt moeten worden dan zijn B. en W. daartoe te allen tijde bereid. Aldus besloten. Schrijven ingekomen van de Ned. Vereeniging tot behartiging der belangen van onvolwaardige ar beidskrachten met verzoek toe te treden als lid. De contributie bedraagt een halve cent per inwo ner per jaar hetwelk ongeveer 1212.50 zal be dragen. B. en W. adviseeren hierop niet in te gaan daar het hun gefrappeerd heeft, dat er in het schrijven vermeld staat dat de niet individueele gevallen be ter plaatselijk kunnen geschieden De heer Smak zegt dat toch het algemeen be lang er mede gediend is, en vindt de kosten niet zoo erg. Niemand meer het woord verlangende werd in den geest van B. en W. besloten dienaangaande aan de desbetreffende vereeniging bericht te doen. Aanbieding van de gemeente-rekening, van de lichtbedrijven en van het Burgerlijk Armbestuur. De gemeenterekening geeft aan een ontvangst voor den gewonen dienst van f77127.89 een uitgaaf van f71898.635 voordeelig salod f5229.255. De kapi- taaldienst geeft aan een ontvangst van f70291.30 een uitgaaf van f70145.30 voordeelig saldo lazoo f146. De rekenning van de lichtbedrijven geeft voor het gasbedrijf een winst aan van f 5133.57 en voor het electriciteitsbedrijf van f 1834.47. De ontvangsten van het Burgerlijk Armbestuur hebben bedragen f2679.49 de uitgaven f2214.835 al- zoo een voordeeligsaldo van f 465.45=. Punt 5 der agenda, bevattende een voorstel tot nadere aanvulling der bouw- en woningverorde ning, werd in verband, met enkele opmerkingen, gemakat door Ged. Staten, van.de agenda afge voerd tot een volgende vergadering, daar eerst het advies der gezondheidscommissie in deze ge kend moet worden. Aldus besloten. Behandeling verzoek van d,en heer Blok tot aankoop van water aichter zijn perceel, werd door de desbetreffende commissie geadviseerd, hierop afwijzend te beschikken, zulks in verband met do eigenaren der belendende perceelen. Aldus besloten. Vervolgens kwam aan de orde, nadere vaststel ling der leeniüf;, groot f 31050.daar door Ged. Staten hierop aanmerking is gemaakt in d,e eer ste plaats wat betreft de leening school, welke niet mag duren 40 jaar, maar 30 jaar en ten 2e, dat er een versterkte aflossing moet plaats grij pen, niet binnen de 20 jaar, ihaar van ten hoog ste 5 jaar. Door den voorzitter wer din verband hiermede naar voren gebracht, dat nu omgezien moet wor den naar een ander adres betreffende het te leenen bedrag. Besloten werd het voorstel in den geest van Ged. Staten te wijzigen. Vervolgens kwam aan de orde het adres van. Belang djer Jeugd en Oudercommissie, betref fende subsidje f 300 tot het aanstellen van een 2e leerkracht voor het vakonderwijs en uitbrei ding der gebouwen en speelplaats der O.L.S. Wat betreft het eerste hebben B., en Wi. zich persoonlijk op de hoogte gesteld bij de onderwij zeres en zijn tot de overtuiging gekomen, dat het handwerkonderwijs nu goed geregeld is en dat de onderwijzeres in deze geen klachten heeft. B. en "VV. adviseeren dan ook op dit gedeelte van het adres niet in te gaan. Ten opzichte van de verbouwing der school en uitbreiding speelplaats is in verband met het onderzoek van den Inspecteur aan den gemeente opzichter opdracht gegeven een raming te maken van d.e daaraan verbonden onkosten, zoodat B. en W. in deze vergadering nog niet komen kunnen met voorstellen tot moderniseering en verbou wing. Door den heer Smak werd aangaande het eer ste gedeelte van het adres naar voren gebraeht, dat op de ouderavond gebleken is dat de juf frouw het niet af kon. Voorzitter zegt dat er wellicht een tijd ge weest is, dat het te zwaar was voor de juffrouw, maar zulks was nu door de nieuwe regeling met de verdeeling der klassen opgeheven. En wanneer er klachten dienaangaande waren, konden deze door de juffrouw bekend gemaakt worden bij B. en W. De heer Kamp vindt het een mooi idee wanneer er persoonlijke klachten zijn, dat de betrokkenen dan bij B. en W.. dienaangaande kunnen komen. Door den heer Z.uidam werd betoogt dat Be lang der Jeugd met een adres komt, maar steekt zijn licht niet op bij de desbetreffende personen. Wethouder Ooijevaar zegt dat Zuidam hierin mis is, daar nadien in overleg met den Inspecteur de juffrouw verlost is van de eerste klas en zoo doende de nieuwe regeling is tot stand gekomen. Niemand meer het woord verlangende, werd aldus besloten, met op dit gedeelte van het adres in te gaan. Verder werd door den voorzitter tot zijn spijt mededeeling gedaan dat den heer Zaal op attest van de nhuisdokter, geen onderwijs mag geven en is alzoo zijn verlof verlengd tot 11 Sept. a.s. Ter wijl het tijdelijk Hoofd, de heer Geurts, als zoo danig tot dien datum weer is aangenomen. Bij de rondvraag werd door den heer Smak gezegd, dat de rollaag bij de brug over de sluis zoo afgesloten is, dat het gevaar oplevert voor het verkeer met rijwielen. Z,al onderzocht worden. Hierna sluiting. Om wat „bij" te blijven, niet al te zeer achter de gebeurtenissen aan te komen, schrijven we. even enkele losse grepen, 't Is de laatste dagen bizonder druk geweest aan de Noordhollandsche aardappelveilingen. Beeds j.l. Zaterdag zette de verhoogde aanvoer in, die ook |Maandag en Dins dag j.l. aanhielden, en op laatstgenoemden datum met name te Bovenkarspel een record-hoogte be reikte, n.l. 125 wagons. De prijzen wisten zich tamelijk wel te handhaven, circa f 3.20 per 100 Kg. voor de geelvleezige soorten, voor export bestemd. Bizonder groot is de uitvoer gedurende de laatste dagen naar Duitschland geweest. M,en neemt algemeen aan, dat men daar voorloopig geen tekort zal hebben, immers de eerste week in Augustus zijn de extra geimporteerde voorra den aanwezig, terwijl de achtergehouden Duit- seh.e aardappelen nu aan de markt zullen komen. Heden doet izch, de uitwerking van de Duitsche maatregel al sterk gevoelen. Bij sterk verminder de aanvoeren daalt de prijs tot op ongeveer f 1 per baal, een voor de verhouwers al zeerf onbe vredigende prijs, 'tlijkt inderdaad iets op de uitwerking van het autonome tarief op kool in 1925. Practisch staat nu de uitvoer van aard appelen naar Duitschland stop. Een fraai staaltje van economische willekeur, levert het huidig ge beuren. Wat. baat ons nu het meestbegunstigers- recht? Waar blijft de uitwerking van Genève's èovereenkomsten 'tGaat onzen tuinbouw zeker te goed. Op 2G Juli .l.j bereikte de veiling te Grootebroek een omzet van f 1.000.000, op 26 Juli 1928 was reeds voor een bedrag van f 1.600.000 verveild. En ook '28 was voor de vroege aardappelverbouwers verre van gunstig. Maar de bloemkool is zeer hoog in prijs, zegt misschien deze en gene. 'tls waar, hedenmorgen zagen we bloemkool verkoopen voor den enormen prijs van f47.30 per 100 stuks. Bij alles is ech ter een maar, bij de bloemkool een hëele groote. Er komt eigenlijk niets van beteekenis van de akkers. Aan den Langendijk ,,valt" en „draait" 't gewas. Op de akkers aan de Streek is de stand van de bloemkool zeer achterlijk. 'tZal Septem ber worden, voor er een aanvoer van eenige be teekenis komt. 't Neemt echter niet weg, dat enkele- bouwers van de huidige prijzen prof'iteeren. Hedenmorgen besoiude een aanvoerder f 300 voor den inhoud van zijn vaartuig, bestaande uit goede bloemkool. Ook met de koolprijzen gaat 't tot op heden zeer goed. Er komt al reeds een tamelijk aanbod. Opmerkelijk is, dat in de Streek en in de omge ving van Hem de verbouw van vroege kool toe neemt. J.l. Dinsdag waren er reeds 80.000 Kg. roode kool te Hem Aangevoerd, te Grootebroek' zelfs 30 schuitjes rood, diverse sciyiiten met' witie kool. Een Duitsche tuinbouwer uit 'tBijnland ver telde ons, dat de vroege koolbouw ginds vrijwel als mislukt is te beschouwen ten gevolge van droogte en plantenziekten. Voor 'de kool staat het er dus niet ongunstig voor. 't Is wel een vreemd geval, voor enkele jaren schreef een bekend Amsterdamsch koopman: het grove tuinbouwproduct heeft zijn tijd gehad, de smaak van 't publiek is verfijnd. Men vraagt om fijne groenten. Thans is het koolproduct al zeer goedkoop, de tomaten gelden al een zeer mati gen prijs. Aan de groentenveiling te Bangert en Omstre ken (Zwaag) is er wel geen kans meer op, dat daar een omzetcijfer wordt behaald als 't vorig* jaar. i Boonen komkommers en bessen zijn goedkoop. De kool is duur, dit alles leert wel^ dat voor zichtigheid moet betracht, wil men iets vast stellen. De oorlogsbijl nog niet opgegraven. Bemiddelingspogingen niet aanvaard. Nut van waarschuwingen en verma ningen. Kansen op behoud van den vrede gestegen. Engelsche teleur stelling. Vlootbouw vertraagd ook in Amerika. Britsch-Amerikaansche be sprekingen. Kabinetscris in Frank rijk. Herdenking van Bleriot's eer ste vlucht over het kanaal. Terug keer van den ex-keizer naar Duitsch land niet gevaarlijk meer, alleen on- gewenscht. Ook dit jaar en wel in de laatst verloopen we ken ervan heeft het er ernstig naar uitgezien, dat de oorlogsbijl opgegraven zou worden. De oor logsbijl, die wellicht na de rijpe ervaringen van de laatste jaren* wat dieper ligt dan vroeger, maar omtrent de aanwezigheid waarvan en de vindbaar heid voor wie haar met kwaden ijver mocht zoe ken het toch nog vrijwel eens is, blijkens de in verschillende landen uitgesproken vrees, dat het tusschen Nanking en Moskou tot een oorlog zou komen. Aan aanbiedingen tot bemiddeling heeft 't niet ontbroken, wat als een bewijs mag worden aan genomen, dat bij de verschillende regeeringen in de oude en de nieuwe wereld wel terdege de ernst en de noodlottigheid van een gewapend conflict zijn doorgedrongen. Maar zoowel Rusland als China hebben er blijken van gegeven, dat ze ver standig willen zijn, en welke nu de motieven ten slotte ook mogen zijn waarom ze-voor een minne lijke onderlinge schikking vatbaar zijn, dat doet er op het oogenblik minder toe, als ze maar zoo ver- standig zijn de oorlogsbijl te laten waar ze is. Mos kou en Nanking willen naar het heet geen gebruik maken van de van zoo vele zijden geboden vrien- delijke bemiddeling. Ze willen dus het zaakje on- der elkaar, om zoo te zeggen „en familie" opknap- pen. Dat die bemiddelingspogingen gedaan zijn zal misschien wel zijn goede zijde hebben en niet min- j der nuttig zal het geweest zijn dat van vele kan- i ten ernstige woorden van waarschuwing en verma- i ning hebben geklonken: Weet goed wat ge gaat beginnen. Zoowel de Russen als de Chineezen zullen misschien met het vernomene hun voordeel kunnen en willen doen. Ten slotte zal het mogelijk voor de beide landen in zekere mate aangenaam geweest zijn van zoo vele kanten wijze en kalmee- rende woorden vernomen te hebben. China, zoowel als Rusland verkeeren momenteel wat hun interne aangelegenheden betreft in een positie, die een bui ten landsch gewapend conflict alleszins onge- j wenscht maakt en die er welbezien Chineezen zoo wel als Sovjet-Russen den hemel voor moet danken als het conflict zonder oorlog afloopt. Iets, waarop gelukkig de kansen steeds grooter schijnen te wor- In Engeland houdt de ontevredenheid over den nieuwen premier Mac Donald nog steeds aan. Wie er ontevreden zijn, dat zijn speciaal zij, die zich vastklemmend aan een eens gegeven belofte, ver geten, dat er voor het bereiken van resultaten tijd noodig is en dat zelfs Mac Donald en zijn Kabinet die resultaten niet uit den grond kunnen stampen. Sinds de Labour-regeering aan het bewind kwam is «het aantal werkloozen nog aanmerkelijk gestegen maar die stijging was al sinds maanden een gewoon verschijnsel. Het zou dwaasheid zijn, die stijging thans te willen toeschrijven aan de Labour-reegee- ring, maar even dwaas zou het zijn te verwachten, dat het huidige Engelsche Kabinet in een hand omdraaien de werkloosheid zou kunnen doen ver minderen of doen ophouden. Teleurstelling is er echter, ook met betrekking tot den achturigen ar beidsdag in het mijnbedrijf. De Engelsche regeering moet voornemens zijn de achturen dag in eenige etappes te doen veranderen in een zevenurigen dag Betreffende het vlootplan van de Labour-regeering kan in het kort gemeld worden, dat besloten is den aanbouw van nieuw vlootmateriaal op te schorten. Mac Donald blijkt er prijs op te stellen alvorens zijn regeering tot definitieve regeling overgaat van den vlootbouw, de aangekondigde besprekingen te houden met Amerika. En, van hun kant doen de Amerikanen voor Mac Donald niet onder. Blijkens mededeeling van president Hoover zal met den bouw van de op het vlootprogramma voor dit jaar Voorkomende drie kruisers niet begonnen worden voor er gelegenheid is geweest in den bree- de te beraadslagen over de gevolgen en van op de definitieve overeenkomst inzake de gelijkheid van de strijdmacht ter zee, welke naar zijn meening tusschen Amerika en Engeland bereikt zal worden. Nu kan president Hoover over de noodzakelijkheid tot vermindering van de uitgaven voor vlootbewa- pening praten, Hoover al is hij president, is heel Amerika niet. Er is ook in Amerika al critiek ge komen op wat Hoover gezegd heeft en wel van de zijde van den heer Britten, van den man, die ver leden jaar op eigen houtje een uitnoodiging zond aan Engeland met het oog op het houden van niet- officieele besprekingen betreffende den vlootbouw. Britten is niet tegen vermindering van vlootbouw en vlootbewapening, maar hij wil dat alle stappen op dit gebied gebaseerd zullen zijn op een overeen komst met Engeland. Het treft dus goed dat en Mac Donald en Hoo ver beiden zoo zeer gesteld blijken op het houden van besprekingen die tot het door Britten ge- wenschte doel zullen kunnen voeren. In Frankrij heeft ook de Senaat de ratificatie v. de schuldenovereenkomsten met Engeland en Ame rika goedgekeurd en Poincaré zal dus tevreden kun nen zijn. Hij heeft er voor gevochten om het zoo ver te kunnen krijgen. Desniettemin is hij van de overwinning geen ooggetuige geweest. Want de hr. Poincaré is ziek en met die ziekte moet in verband staan zijn aftreden als minister en met Poincaré is het heele ministerie afgetreden. De Kabinetsfor matie werd door den president der Fransche re publiek, den heer Doumergue opgedragen aan den heer Briand, die de opdracht aanvaardde. Reeds in het begin dezer week werd uit Parijs gemeld, dat de crisis zoo goed als opgelost was en dat het zoo goed als zeker was dat alle ministers van het de missionaire kabinet in het nieuwe ministerie zitting zouden hebben. Verwacht werd, dat Briand reeds Vrijdag het nieuwe kabinet aan de Kamer zou pre senteeren. Nu Poincaré heeft vooral in de laatste weken pleizier gehad van zijn hooge ambt, vooral waar het ging om en over de ratificatie der schul den. En dat het hierbij in vele opzichten ging om het kabinet van Poincaré dan om de ratificatie der schulden zelve, moge blijken uit een artikel in de „Echo de Paris" waarin ironisch gevraagd werd wat de andere partijen zouden doen als Poincaré eens plotseling tegenstander van ratificatie werd, welke vraag als antwoord gegeven wordt dat dan onge twijfeld alle meeningen in de Kamer zouden om slaan. Poincaré heeft zelf de behandeling van de ratificatie niet tot het gewenschte eide mogen brengen. In Briand heeft hij een goed pleitbezorger gevonden. De vorige week Donderdag was het twintig jaar geleden, dat de Fransche vlieger Bleriot over het Kanaal vloog, wat voor dien tijd een prestatie was van belang, een prestatie even merkwaardig en met evenveel bewondering aangezien als nu in den tegenwoordigen tijd een vlucht over den At- lantischen Oceaan wordt beschouwd. Bleriot be schikte in 1921 over heel andere hulpmiddelen dan die, waarmede de hedendaagsche Oceaanvliegers zijn toegerust. Op dit pionierswerk hebben velen met succes voortgebouwd. De Berlijnsche correspondent van het Parijsche blad „L'Oeuvre" heeft een onderhoud gehad met den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken en wel over iets dat de Franschen nog in het bij zonder schijnt te interesseeren, al hebben we de ja ren, waarin min of meer ernstig over mogelijke „uitlevering" (aan de geallieerden) van den voor- maligen keizer al lang achter den rug. Het ging dus

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1