Electcificatie De eerste mijlpaai In mijn vorig artikel vertelde ik u, hoe door het overspringen van vonken electrische trillingen ont staan, die zich in de zendantenne voortplanten en vandaar den ether worden ingezonden. Ethertril lingen kunnen ook worden opgewekt door radio lampen, zendlampen. En deze worden gebruikt bij de uitzending van muziek. De door de muziek verwekte geluidstrillingen worden door de microfoon omgezet in wisselstroo- men, in aantal erf sterkte gelijk aan die trillingen. Deze wisselstroomen worden door een kabel ge voerd naar een versterker en deze versterking is zoo groot, dat ze met voldoende kracht naar het zendstation kunnen gaan. Met behulp van den zen der (audionlampen, spoelen, vondensatoren) wordt een wisselstroom van buitengewoon hooge frequen tie voortgebracht (de wisselstroom slingert eenige millioenen malen per seconde heen en weer). Daar tegenover hebben de 'door het geluid voortgebrach te wisselstroomen een zeer lage frequentie. Met be paalde middelen is het nu mogelijk deze laatste laagfrequente wisselstroomen in hoogfrequentie om te zetten. De laagfrequente spreekstroomen worden ingeënt op den hoogfrequenten stroom, zoodat als het ware de hoogfrequente trilling als drager van de laagfrequente fungeert. De zendgolf wordt ver vormd, gemoduleerd. We krijgen gemoduleerde gol ven, draaggolven genoemd. Brengt men met kracht één toon Ae voorschijn, welken men plotseling afbreekt, dan hoort men de piano denzelfden toon een tijdje nazingen. De luchttrillingen door de stembanden gevormd waren van een bepaalde golflengte. Deze luchtgolfjes loo- pen langs alle snaren. Alleen de snaar, welke bij trilling dezelfde golflengte heeft, gaat meetrillen. Alle overige snaren blijven nagenoeg in rust. Bij de electrische trillingen hebben wij iets dergelijks. In dien ergens een metaaldraad geheel vrij van de omgeving is opgesteld en met de aarde verbonden, dan zulen ethergolven in die draad heen en weer gaande stroomen opwekken, mits deze luchtdraad eenzelfde golflengte bezit als de zendantenne. Wordt dus muziek op een bepaalde golflengte uit gezonden, dpn dient de luisteraar den opvangdraad zoo te regelen, zoo af te stemmen, dat hij die elec trische golven kan opvangen. Dit afstemmen ge schiedt door middel van spoelen en condensato ren. Een condensator bezit de eigenschap electri- citeit op te hoopen en wordt verkregen, wanneer twee geleiders elkaar naderen. Er ontstaat dan een zekere capaciteit ten opzichte van elkaar en de ca paciteit wordt des te grooter naarmate de tegen over elkaar liggende oppervlakten grooter zijn en elkaar dichter naderen. Met behulp van zoo'n con densator nu kan de golflengte worden vergroot en verkleind. Waar de golflengte afhankelijk is van de lengte van den draad, begrijpt men, dat ook een spoel kan medewerken tot regeling van de golf lengte. Daar het ontvangstation op alle golflengten moet kunnen worden afgestemd wordt gebruik gemaakt van een regelbaren condensator. Door draaiing aan een knop worden de losse platen min of meer te genover de vaste platen van den condensator ge bracht. Heeft de luisteraar de gewenschte golfleng te gevonden, dan is niets meer te doen dan de tril lingen te leiden door den detector en de telefoon. De detector zal de snelle hoogfrequente trillin gen gelijk richten op zoodanige wijze, dat door de telefoon slechts onderbroken pulseerende gelijk stroom loopt. We kunnen gebruik maken van een kristaldetector, welke bestaat uit een stukje kris tal (loodglans, silicon, enz.) Evenwel is het om ver schillende redenen beter gebruik te maken van een lampdetector waarmede een vrijwel onbeperkte ont vangst kan worden verkregen en die tegelijkertijd als versterker gebruikt kan worden. De weergave der muziek is dus beduidend luider dan bij gebruik making van kristal. Keeren wij even terug. De zgn. primaire spoel dient dus voor de afstemming van den eersten tril lingskring ongeveer op de gewenschte golflentge. Door inductie worden nu de antennetrillingen van de primaire op de secundaire spoel overgebracht. Wij zijn gekomen in den tweeden trillingskring. In dezen kring kan zich weer een condensator bevin den. Is toch de secundaire spoel te klein genomen, dan zal een condensator den kring zoolang ver- grooten, totdat hij enidelijk met den primairen kring gaat meetrillen. In den secundairen trillings kring, den roosterkring, vindt men de ontvanglamp. In een radiolamp ziet men niet alleen een gloei- draad. Rondom den gloeidraad is een spiraalveer aangebracht (rooster) en daaromheen weer 'n me talen busje (plaat.) Door een accumulator gaat de gloeilamp bran den. De gloeidraad zal een hoeveelheid electronen de kleinst denkbare negatieve ladingen uit- stooten. Sluiten we nu de plaat aan op de posi tieve pool van de anodebatterij en verbinden we de positieve pool van den accumulator met de nega tieve pool van de anodebatterij dan zal de positie ve plaat op de negatieve electronen een aantrek kende werking uitoefenen. Er ontstaat een stroo ming van negatieve electriciteit van de gloeilamp naar de plaat. Alle lichamen, die wij door wrijving electrisch kunnen maken gedragen zich of als ge wreven glas of als gewreven eboniet. Wat de ge wreven glasplaat aantrekt, stoot de gewreven ebo nietplaat af. De glaselectriciteit noemen we posi tief, ebonietselectriciteit negatief. Gelijksoortige electriciteit stoot lekaar af, ongelijksoortige trekt elkaar aan en deze stroomkring treedt op in den derden trillingskring, den plaatkring. We zien dus, dat we in de lamp hebben een gelijkrichter of de tector. In de derde electrode, het rooster van de lamp, bezitten we een middel om den electrostroom te beinvloeden. Het rooster ligt op den weg tusschen gloeidraad en plaat en kan beschouwd als een weerstand, welke grooter is naarmate het rooster van buitenaf sterkere negatieve ladingen ontvangt. In dit geval kan de plaatstroom niet zoo gemakke lijk door de lamp vloeien en wordt min of meer te gengehouden. Hij verliest afwisselend van kracht. De trilplaat van de telefoon in den plaatkring zal daardoor beurtelings minder sterk of sterker wor den aangetrokken. De plaatstroom loopt door een 3e spoel (terugkoppelspoel) Brengen we de 2e en 3e spoel dichter bij elkaar dan zal de invloed van de terugkoppelspoel een heftiger trillen van de se cundaire kring tengevolge hebben. De muziek wordt versterkt. Met behulp van de terugkoppelspoel brengt de detectorlamp dus versterking van mu ziek ten tweede zorgt de lamp voor stroomen, die in staat zijn de telefoon te doen aanspreken. Hoe dichter men de 2e en 3e spoel bij elkander brengt, des te grooter zal de versterking der muziek zijn. Maar we kunnen ze ook te dicht bij elkaar brengen. De lamp begint te geneteeren, dus de lamp wekt zelf hoogfrequente trillingen op die ki lometers ver gehoord kunnen worden. We zijn aan het uitzenden. We moeten 't tot onzen spijt hierbij laten. Veel zou er natuurlijk nog te zeggen zijn ge weest. We hadden echter de bedoeling slechts een tipje van den sluier, die ligt over de wereld der electriciteit op te lichten, den leek eens eenige ken nis der electriciteit bij te brengen en hopen hier in geslaagd te zijn. h (Overgenomen uit het Handelsblad"). Rij de voltooiing van, de kcileemen kern van den dijk om den N.W. Zuiderzeepolder. Op den langen en moeizamen weg, welke haar. de drooglegging der Zuiderzee voert, is thans de eerste mijlpaal bereikt. Maandag, even na den middag, is de keileemen kern van het dijklichaam MedemblikOostpunt van Wieringen (Den Oe ver) gereed gekomen, waardoor dus de afsluiting van den eerste der vier toekomstige Zuiderzee polders een feit is geworden, een feit, waarbij wij voor een oogenblik stil willen staan. i Het thans bedijkte gedeelte wordt weliswaar verreweg de kleinste der vier polders, doch be slaat niettemin nog een oppervlakte van bijna '22000 bunder (de Z..W, 57000, de Z.O 103000 en de N.O. 50.000). Deze oppervlakte, welke dus nog éen zesde grooter is dan de Haarlemmermeer- polder, bestaat voor de helft uit een klei, welke te vergelijken is met den grond der IJpolders, verder voor een vijfde deel uit lichte klei,, gelijk aan de gronden der noordelijke zeepolders in de de provincie Groningen en tenslotte voor eeni kwart uit zavel en pl.m'. 9 pCt. zand. Een rijke buit slaat thans dus reeds te wachten. JEr is echter éen eigenschap, welke zal maken, dat de versche gronden van dezen eersteling den landbouwkundigen werkers' nog wel eenige hoofd breken zullen bezorgen. Wij bedoelen het hooge zoutgehalte, dat uitgedrukt in procenten chloor wi-ïn dit gedeelte n.l. 1.21 bedraagt, dat is twee maal zoo hoog als in den Zi.W.-polder, bijna drie maal dat' van den Zi.Oj. en zelfs vier maal dat van den N.O:.-polder! De agronoom, valt dus direct al met den neus in de gezouten boter! Het feit, dat reeds nu en zélfs nogj tweel maanden eerder dan verwacht werd het „eer ste kwartier" van de Zuiderzee is bedijkt en dus binnen korten tijd bemalen kan worden is, be halve van de kundigheid onzer ingenieurs en uit-< voerders te danken aan het indertijd door de volksvertegenwoordiging genomen besluit, om de drooglegging in een z.g. versneld tempo te doen geschieden, zulks met het oog op de voortdurend stijgende behoefte aan cultuurgrond en werkgele genheid. Daarom heeft men toen besloten, niet zooals vroeger het plan was den grooteni afsluitdijk van N.-Holland naar Friesland te bouwen en eerst daarna een begin te maken met de bedijking der eigenlijke polders in de alsdan afgesloten Zuiderzee, doch feitelijk twee dingen te gelijk te doen, n.l. den afsluitdijk en den dijk voor den N.W.-polder onafhankelijk van elkaar te bouwen. r Een gevolg daarvan is geweest, dat men den polderdijk MedemblikWieringen thans zwaar der moest maken, dan anders het geval ware ge weest; immers hij moest nu gelegd worden in volle zee, in plaats van in een afgedamde binnen zee met kalmer water en geen eb en vloed. Maar tegenover deze grootere moeite en kosten staat het groote voordeel, dat nu reeds volgend jaar de eerste 20.000 van de 230.000 bunder te verove ren grond zullen droog vallen en na korteren of langere» tijd ter beschikking van den landbouw zullen komen, hetzij in huur, hetzij in erfpacht, hetzij in eigendom, dat moet nog uitgemaakt| worden (een voor de bestudeering van het vraag stuk der uitgifte van de Zuiderzeegronden inge stelde staatscommissie heeft nog geen rapport uit gebracht). Maar bovendien hebben thans veel meer handen werk gevonden, dan anders het ge val ware geweest; zoo werkten b.v. in het afge- loopen jaar niet minder dan 6000 man bij de Zui derzeewerken Die pompinstallaties van Werkspoor, Wanneer nu aanstonds de dijken van den N.Wi. polder zijn afgewerkt, kan een begin worden ge maakt met het uitmalen van het zeewater. Daar toe en óok om later den polder droog te houden worden twee groote gemalen gebouwd, een electrisch bij Medemblik en een Diesel-gemaal te Den Oever. Het gemaal bij Medemblik, dat evenals dat op .Wieringen, vervaardigd wordt door Werkspoor, krijgt de grootste capaciteit; de drie electrisch aangedreven centrifugaalpompen hebben elk een waterverplaatsend vermogen van 390.000 liter water per minuut bij een normale o'pvoerhoogte van zes meter en, 107 omwentelingen per minuut. De hoogst voorkomende opvoerhoogte, waarbij nog gewerkt moet kunnen worden, bedraagt 9.60 M, De slakkenhuizen dezer pompen worden ge heel uitgevoerd inj gewapend beton. Welke ei- schen van drukvastheid en waterdichtheid aan deze slakkenhuizen bij een opvoerhoogte van "bijna 10 M,. gesteld moeten worden, laat zich denken Elk dezer pompen wordt direct aangedreven door een draaistroommotor van 9(J3 E.P.K. bij het normale aantal omwentelingen van 107 p. m. en bij 3000 volt spanning. De beton-constructie, ■welkeuitgevoerd wordt door de fa. Hillen en Roosen en Trio, is reeds goed gevorderd, evenals de electrische installatie, die in uitvoering i'St bij Smit en Co. te Slikkerveer. Het gemaal bij Den Oever zal worden aange dreven door twee Diesel-motoren, vervaardigd door Werkspoor, elk van 6 cylinders en een ver mogen van 600 E.P.K;. bij een gemiddelden zui- gerdruk van( 6 Kg. per vierk. cM;. en 175 omwen telingen per minuut. De capaciteit van elke pomp is 250.000 liter per minuut, bij een opvoerhoogte van 5.30 M. en 133 omwentelingen p. m. Door opvoering van het toerental moet de pomp bij een opvoerhoogte van 9 M- nog water kunnen uit brengen. Uit een en ander blijkt dus, dat de totale capa citeit der twee installaties zal bedragen pl.m. 1.7 millioen liter water per minuut of wel rond 2500 millioen liter per dag. Men denkt den pol der dan ook in ongeveer tien maanden te kunnen leegpompen. De pompen van beide gemalep worden voorzien van speciaal daarvoor geconstrueerde waaiers, die wanneer de polder droog zal zijn, door nor male zullen worden vervangen. Binnenland DE INTERN. HERSTELCOFERENTIE. De plotseling ontstane Kabinetscrisis in Frank rijk heeft een remmenden invloed op het vaststel len van den datum waarop de regeeringen-confe rentie over het Young-plan te 's-Gravennage zal plaats vinden. Hieraan ligt het vermoedelijk ook, dat onze regeering nog steeds niet officieel in ken nis gesteld is van de genomen beslissing. Desniette min worden alle toebereidingen getroffen om gede legeerden en journalisten waardig te ontvangen. Vermoedelijk zullen de plenaire, openbare zittin gen piaats hebben in de Ridderzaal en de groote commissievergaderingen, welke geheim zijn, in het Tweedë Kamergebouw. Den journalisten zal ver moedelijk de Rol- en de Lairaissezaal in de Gra felijke Zalen toebedeeld worden, waarin dan het P. T.T. bedrijf de noodige telefoon- en' telegraaftoe stellen zal* aanbrengen. Het onderbrengen der delegaties. De Engelsche delegatie, ten getale van 85 per sonen komt in hotel „Central" te 's-Gravenhage logeeren. De Fransche delegatie wordt in verschil lende Haagsche hotels ondergebracht, gedeeltelijk in de „Oude Doelen" in hotel „Des Indes", in „Pau- lez" en in „De Twee Steden." Het laatstgenoemde hotel bergt ook de Grieksche delegatie en het Fransche persagentschap „Havas" benevens eeni ge andere prominente Fransche journalisten. De Directie der Exploitatie Maatschappij Sche- veningen en de directeuren der verschillende daar toe behoorende hotels hebben gezamenlijk de puz zle ter oplossing gekregen hoe in het drukst van het hoogseizoen eenige honderden gasten op be hoorlijke wijze onderdak te verschaffen gedurende de conferentiedagen. De voornaamste gedelegeerden, Briand, Dr. Stre- semann, Snowden en de Japansche ambassadeur te Parijs, Adatsji, zullen in de Scheveningsche ho tels logeeren en voor elk hunner zullen eenige se ries appartementen gereserveerd dienen te worden. Van het talrijk gezelschap deskundigen secreta rissen, steno-typisten, enz., dat met hen meekomt, is het een passen en meten geworden om voldoende kamers vrij te houden of te maken. Scheveningen stelt er een eer in zijn gasten zoo goed mogelijk te ontvangen en men hoopt daarom dat het uitstel, waarvan sprake is, een feit zal worden. Want iedere dag later dan 10 Augustus vergroot de mogelijkheid tot huisvesting zonder dat aan te voren gemaakte afspraken met andere logés be hoeft te worden getornd. Het niet bekend zijn van den preciessen datum, waarop de conferentie aanvangt, maakt het pro bleem niet gemakkelijker. Intusschen heeft men toch voor de meeste ho tels positief uitsluitsel kunnen geven,hetzij onmid dellijk aan de vertegenwoordigers der delegaties, hetzij aan den secretaris der A.N.V.V., die namens het Departement van Buitenlandsche Zaken de be spreking voert. In het Palace Hotel zijn vier vertrekken gere serveerd voor Briand, voorloopig tenminste, want het is de vraag of de Fransche staatsman, die, naar beweerd wordt, minder goed tegen de zware zee lucht kan ermede genoegen neemt. Tevens krijgen de Japansche afgevaardigden de ambassadeur te Parijs, Adatsji en de leden van zijn gezelschap hier de noodige kamers. Men heeft hen er positief 17 kunnen toezeggen. De vraag is om 20 vertrekken. Zeer waarschijnlijk zal ook de resteerende ruimte ter beschikking gesteld kunnen worden. Besprekin gen worden nog gevoerd om ook den Poolschen ver tegenwoordiger in dit hotel een of meer kamers te doen betrekken. Dr. Stresemann en zijn staf zullen in het Oranje hotel worden ondergebracht. Dank zij de medewer king van verscheidene er thans verblijf houdende gasten, is het mogelijk gebleken den Duitschen mi nister van Buitenlandsche Zaken uitstekende ka mers aan te bieden, terwijl bovendien voor min stens 50 van de 80 overige gegadigden hotelruimte kon worden gegarandeerd. De niet-talrijke delegatie van Italië zal in het Kurhaus legeeren. Mogelijk kunnen ook de Polen nog worden ondergebracht. Om de nog open zijnde appartementen van het Grand Hotel wordt vinnig gestreden. Naar wij vernemen zal de minister-president van Griekenland, de heer Venizelos, die zijn land op de regeeringen-conferentie zal vertegenwoordigen, ver moedelijk logeeren in huize „Skandinavië" aan de Javastraat, waar ten vorigen jare ook de sultan van Koetei verblijf gehouden heeft. De Engelsche minister Snowden logeert in het Grand Hotel, terwijl ook voor Engeland's minister van Buitenlandsche Zaken, Henderson, te Scheve ningen verblijf wordt gezocht. Het voormalige gebouw van de Nederlandsch-In- dische Handelsbank aan de Lange Houtstr. wordt voor den duur van de conferentie, ter beschikking gesteld van de Engelsche delegatie om aldaar haar bureaux te vestigen. Het gebouw wordt geheel ge meubileerd en van telefoon en huistelefoon voor zien. De Roemeensche delegatie heeft kamers doen re serveeren op kasteel „Oud Wassenaar." Nieuwstijdingen GOEDKOOPE TREINEN. De Nederlandsche spoorwegen zullen de volgende goedkoope treinen met regenverzekering doen loo- pen: op 4 Augustus: Amsterdam-Arnhem en Nij megen en Helmond-Rotterdam en Den Haag; op 6 AuguSOus: Bordrecht-Hoek van Holland; Rotter- dam-NIJiiiegeif en Amsterdam-Arnhem en Nijme gen; op 7 Augustus: Den Haag-Ede en Nijmegen; MeppelAmsterdam en Vlissingen-Nijmegen en Arnhem en op 8 Augustus: Oldenzaal-Den Haag; Leeuwarden-Deventer-Nijmegen en Apeldoorn en Amsterdam-Leeuwarden en Groningen. EEN OPLICHTER. Dezer dagen werden een hotelhouder een rijwiel handelaar en een particulier te Arnhem het slacht offer van een oplichter, die door mooie praatjes van den hotelhouder vrij logies, van den rijwiel handelaar een fiets en twee gulden en van den particulier eveneens een bedrag aan geld heeft we ten los te krijgen. De oplichter verdween doch de recherche wist hem spoedig te ontdekken in een pension te Beek bij Nijmegen, waar hij als leeraar in de vreemde talen logeerde. Hij had zich hier zoo innemend weten voor te doen, dat hij behalve gra tis eten en drinken van de pensionhoudster geld wist los te krijgen en van een winkelier in mode artikelen een prachtige collectie overhemden en dassen. De politie ontmoette in hem een oude be kende en arresteerde hem. Te Arnhem bleek, dat hij verschillende door oplichting verkregen dingen naar de Bank van leening had gebracht en zoo geld daarop had verkregen. GEDOOD. Op den Bleyswijkschen weg onder Zegwaart is een vrachtauto doordat de bestuurder in een grind bak reed over den kop geslagen. De bestuurder een arbeider uit Pynacker kwam onder de auto terecht en werd op slag gedood. ONDER HET ZAND BEDOLVEN. In de Wittelaan te Wassenaar is een tweejarig meisje in een gegraven kuil geraakt onder het zand bedolven en gestikt. DE VERDUISTERING VAN ƒ18.000.—. Gisteren heeft de Amsterdamsche politie in zijn woning in de Rij straat te Amsterdam gearresteerd den 24-jarigen Posthumus, die als bediende bij een bankinstelling aldaar een bedrag van circa 18000 gulden verduisterd heeft. Bij zijn aanhouding had Posthumus nog ongeveer 1000 gulden op zak welk geld van het verduisterde geld afkomstig was. Hij zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. DIEFSTAL EN INBRAAK. Eenige dagen geleden maakten twee Duitsche jongelieden, een chauffeur en een reiziger, die werk waren komen zoeken, kennis met elkaar in een ho telletje te Amsterdam. Donderdagavond zag een hunner op een der grachten een onbeheerde auto staan, waarvan naar hij zeide, een der portieren openstond. De eigenaar heeft zulks later tegenge sproken. De Duitscher haalde uit dezen wagen 2 koffers, waarin barometers en horloges opgeborgen waren en ging er mee naar het hotel. Hij wist zijn makker over te halen om met hem deze barome ters en horloges te gaan verkoopen en op Zaterdag avond brachten ze deze waar aan den man in de buurt van den Zeedijk. Eenige winkeliers die ge heel te goeder trouw waren liepen er in en kochten De politie kreeg spoedig bericht van het gebeurde en weldra was het tweetal gearresteerd zegt de „T." De dader, die den diefstal heeft gepleegd heeft al le schuld op zich genomen. Het tweetal zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. Vrijdagnacht heeft een inbreker zich toegang ver schaft tot een perceel aan de Haarlemmer Houttui nen, waar gevestigd is een afbetalingsmagazijn. Hier worden vermist 160 zilveren en nikkelen hee- ren- en dameshorloges voor een gezamenlijke waar de van 600 gulden. Ook is een bedrag groot 600 gul den gestolen. Van dit perceel heeft de inbreker zich toegang weten te verschaffen tot de achter zijde van een café, gelegen aan den Haarlemmer dijk. Eenige heeren costuums werden hier door hem medegenomen. Vermoedelijk heeft de man nog meer huizen in de buurt bezocht, doch veel van belang wordt niet vermist. Bij den landbouwer P. v. L. aan den Schieweg te Delft is, volgens de „Tel." inbraak gepleegd. Een groot aantal gouden voorwerpen, benevens eenige contanten werden ohtvreemd. STANKPLAAG TE ALMELO. Naar uit Almelo aan de „Tel." wordt gemeld, Keerscht daar sinds eenige weken een vreeselijke stankplaag. Dag en nacht hangt een zuurzoete wal gelijke lucht in de huizen, die gelegen zijn aan de open wateren, die door de gemeente stroomen. Zij maakt het verblijf in de woningen tot een kwelling terwijl men niet in slaap kan komen of voortdu rend wakker wordt tengevolge van benauwdheden, misselijkheid, keel- en hoofdpijn en andere stoor nissen. Voor velen is de stank voornamelijk een plaag, omdat kinderen er ziek van worden en niet kunnen slapen. Reeds in Mei werden de Twentsche beken, komende van Enschedé, Hengelo en Borne, zoo zwart als inkt en brachten al het vuile water naar Almelo deels langs de Aa en kleine Kagen, dwars door de stad, deels buiten om door de Wee gebeek. Dichtbewoonde buurten liggen aan de oe vers van de Aa, welke des zomers een open riool gelijk is. Deze vallen gedeeltelijk in de stankzone, welke haar grenzen uitbreidt of terugtrekt al naar gelang de wind waait en de temperatuur het vor men van gassen bevordert. Het zilver wordt zwart witte verf wordt grauw en soms dringen de dam pen zoo door de wanden in de kamers dat ze on bewoonbaar worden. Men houdt protestvergaderin gen, men maakt opschriften op wallen muren en straten maakt in de bladen Almelo bekend als de „stinkstad." Een comité van actie is thans in de weer om de belangen der gedupeerden te verdedi gen. Evenwel: tot dusver niet anders dan met pro pagandistisch succes. Op een interpellatie in den Raad hebben B. en W. geantwoord onmachtig te zijn om thans iets te doen. Deskundigen zijn van oordeel, dat gewacht moet worden tot de oprich ting van een lichaam tot zuivering van het afval water voor Twente. Het laat zich aanzien, aldus de „Tel.'-corr. dat Almelo nog eenige jaren last van de stankplaag zal hebben. Intusschen zal het comité van actie niet stilzitten en desnoods bij de regeering adres- seeren. UIT HET RAAM GEVALLEN. In het R.K. ziekenhuis te Enschedé is, zonder dat iemand het heeft bemerkt, een 63-jarige patient uit een raam gevallen. De man lag vlak bij een raam dat van het bed door middel van een tochtscherm was gescheiden. Daar de man zeer verzwakt was, achtte men het onmogelijk dat hij in staat was op te staan, in verband waarmede blijkbaar geen ver dere voorzorgsmaatregelen zijn genomen. NIEUWE RIJWIELPLAATJES. Heden, Donderdag 1 Augustus moeten onze rij wielen voorzien zijn van de nieuwe belastingplaat jes. Wij maken er onze lezers opmerkzaam op, dat reeds heden de controle door de daartoe bevoegde ambtenaren kan uitgeoefend worden. Bij vorige ge legenheden werd er eenig uitstel gegeven om onze rijwielen van een nieuw plaatje te voorzien, zooals gezegd, deze tijd is er thans niet. Wil men zichzelf dus geen onaangenaamheden op den hals halen, dan zorge men ervoor, de fiets reeds „heden" in orde te hebben.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3