Een reis naar de Maan ALLERLEI ONGELUK MET EEN AUTOBUS. Een zangkoor uit Oldenzaal maakte met twee au tobussen een uitstapje naar Sauerland (Duitschl.). Op een der berghellingen aldaar geraakten de rem men van een der autobussen onklaar waardoor deze met groote snelheid langs de helling naar beneden schoot. De chauffeur zag aan den eenen kant een diepte en gooide daarom het stuur om en reed te gen den bergwand aan den anderen kant op. De bus bleef in het zand steken en werd zoo goed als geheel vernield. Van de ongeveer 18 inzittenden kre gen er 13 min of meer ernstige verwondingen aan armen, beenen en hoofd, zoodat zij in het zieken huis te Altena verbonden moesten worden. Gister avond zijn zij te Oldenzaal teruggekeerd. EiEI RAMP TB VEENDAM. De fabrieksramp te Veendam heeft nog een slachtoffer geëischt. Uit Winschoten is het be richt ontvangen, dat in het ziekenhuis aldaar is overleden de bij den brand zwaar gewonde arbei-- der O. Koetje, gehuwd en vader van twee kin deren, wonende te Zuidwending. Het aantal doo- den is daardoor gestegen tot zeven. De toestand van de drie zwaargewonden, die zijn opgenomen in het ziekenhuis te Winschoten, is nog steedd ernstig. RiOEIKELO OSHEIDp Er is reeds zoo menigmaal gewaarschuwd'tegen het onachtzaam wegwerpen van lucifers en rook- materiaal in onze bosch- en heidestreken, dat men zich onwillekeurig ergert als men hoort, dat het personeel van de locomotief dfr tram van Alk- maar op Bergen en 'Bergen aan Zee, dat door het onachtzaam uitwerpen van gloeiende sintels reeds zoo dikwijls het bosch- en struikgebied'langs de trambaan in gevaar bracht, nog maar steeds door gaat het natuurschoon rond Bergen in gevaar te brengen. Zondagavond werd tusschen Bergen aan Zee en de halte De Pranschman aan den boschrand weer een groote hoeveelheid gloeiende sintels tijdens het rijden van de locomotief geworpen met het gevolg, dat in een oogenblik een breede strook houtgewas in brand stond. Gelukkig bevonden zich een twintigtal personen in de omgeving, die onmiddellijk door slaan en trappen het vuur trachtten te dooven, waarin men gelukkig nai eepigen tijd slaagRe. Een der vrijwillige blus-' sobers uit Alkmaar liep daarbij ernstige brand wonden aan een der handen op. Het is te hopen, dat de Spoorwegdirectie nu; eindelijk aan dit onverantwoordelijk u,itwerpen van gloeiend ketelmateriaal aan d,en boschrand een einde zal weten 'te maken. DIE EERSTE "VLUCHT OtVER HET KANAAL. Dlériot, die 20 jaar geleden zijn eerste vlucht over het' Emgelsche Kanaal maakte, vierde Zater dag dezen verjaardag door opnieuw het Kanaal over te vliegen. Hij vloog in een zijner nieuwste machines, een tweemotorig bombardements-toestel, 'Mevr. Blériot vloog mee in een ander toestel. Eilf vliegmachines van de Emgelsche luchtvloot bege leidden het echtpaar naar Dlover, waar zij harte lijk werden verwelkomd door den burgemeester en den chef van de burgerlijke luchtvaart. Ver volgens werd doorgevlogen naar Croydon, waar de minister van Luchtvaart en andere autoriteiten Ren ontvingen. Op een diner, hein ter eere aange boden, zei lériot, dat Bzijn eerste tocht over het Kanaal 37 minuten had geduurd en 'thans slechts 12. Zijn toestel in 1909 was een eendekker van 25 P.K. met accomodatie voor slechts éen per soon; thans had hij in een twee-motorigen een- dekker gevlogen van 1000 P.K1., plaats biedend aan verscheidene passagiers Even groot als de vooiMiitgang in de afgeloopen 20 jaar was ge-, weest, zou zij in de komende 20 jaar worden. In 1949 zou er even regelmatig worden gevlogen tusschen LondenNew-York als heden tusschen' LondenParijs. duurt, de arbeidstijd dus veertien maal langer is dan op aarde! Twee volle weken? Ja, tweo volle weken en nog 18 uur. De maan draait n.l. niet in 24 uur 'om zijn as als de aarde. Wanneer men wil, kan men zeggen, dat ze heelemaal' geen omdraaiing maakt. Ze loopt in ongeveer een maand in een groote cirkel om de aarde en keert daarbij steeds slechts» ééne helft naar de aarde. Daarom moet de maan haar geheelen omloop om de aarde voltooid hebben, eer haar de zon eenmaal van alle kanten belicht heeft en daar dit 291/g. dag duurt, zijn dag en nacht op de maan samen even lang als 29 dagen en "29 nachten op aarde. Een Maandag van 14 dagen en '18 uur zouden, we per saldo nog wélkunnen gebruiken! Maar wat beginnen we met een even lange nacht! Een zaam zijn de maannachten niet. Wel is waar is er geen maneschijn, maar hiervoor hebben we; den aardschijn. Prachtig gezicht, de aarde in het zonlicht te zien blinken. Een machtige, fel lich tende ster, 14 maal zoo groot als opf aarde de maan gezien wordt. "*Dit van ons reisje naar de maan. H. Land- en Tuinbouw BANKROOVER GEARRESTEERD. Het jongmensch, dat verleden Dinsdag er met f 18000 van de bank, waar hij werkzaam was, vandoor is gegaan, is in de woning in de Rijn In de couranten hebben we weer. eens kunnen lezen van een hernieuwde echter eveneens mis lukte poging om ee nprojectiel naar de maan te schieten. Onze pogingen om de maan ie bereiken zullen echter geen schipbreuk lijden. Slechts in gedachten doorklieven we de oneindige ruimte tusschen aarde en maan. Vervelen zullen wij ons niet, want we bevinden ons in het aangename gezelschap van den Buitsehen schrijver Aaron Bernstein. Deze maakte reeds eerder deze reis en weet ons op allerlei opmerkzaam te maken. Een paar duizend mijlen boven de aarde stoppen we even. Bëneden is de ronde kogel, door een lucht laag omgeven. De luchtlaag is wazig, bewolkt, en 't is daarom onmogelijk er door heen te zien. De hemel boven ons is buitengewoon helder, eer der zwart dan blauw, en de sterren, die anders, door de bewegende lucht, zoo schitteren, fonkelen thans rustig. We denken de dampen en newels, j weg en ja daar zien we de aarde! Ze is wer kelijk een ronde kogel, *die draait, want het punt, 1 van waaruit we vertrokken, ligt reeds niet meer. beneden ons. Het heeft zich verplaatst in de richting, die we beneden Oosten noemen. Er is vanuoor is gegaan, is m ue woning rn ue Rijn- j Verbazend veel water en slechts zeer weinig land straat waarin hij een kamer gehuurd had gear- de aar(le Wat-de menschen werelddeelen noe- resteerd. Hij had die kamer genomen nadat hij, men> zijn slechts eikll(kll) die het water niet de verduistering had gepleegd, maar reeds nu bedekt heeft 1 De reis gaat verder en verder; de aarde wordt I kleiner en kleiner, de maan grooter en grooter. 't Duurt niet lang meer of de aarde schijnt niet meer een aardsche, doch eep. hemelsche woon-, kon hij de huur niet meer betalen. OiUBIE VROUW GER1ED1. E'en vrouw van 8!2 jaar is Zaterdag in het- I water van de Lijnbaansgracht gevallen. Een voor- I bijganger bemerkte dat en wist met een haak de j vrouw uit het wate rte trekken. De vrouw toonde nog teekenen van leven. Zij is per ziekenauto j naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Haar toe- j stand is thans vrij goed. Buitenland In de Barstrasse te Wilmersdorf ligt sinds het einde van den oorlog een groot aantal flesschen met traangas begraven. Toen nu dezer dagen enke le arbeiders der Berlijnsche gasfabriek in de straat aan het graven waren sloegen zij met hun spaden maan Nog een oogenblik en „welkom"Och neen ppn annt.nl flpssp.hpn st.uk Hpf. eras snoot pr uit en 6 P plaats. Want des te verder we ons van de aarde verwijderen, des te meer gaat ze op een ster ge- lijken, al is 't dan ook op een zeer groote ster., Halfweg de maan is ze 10 maal zoo groot, als de. zon van uit de aarde gezien. Eén van 't gezelschap laat Ongelukkigerwijs, j zijn hoed vallen en hem zonder den grond te heb- j ben geraakt, weer op 'te vangen, is op aarde een j heel kunststuk. Hier is dit echter dood gemak- kelijk! We 'zijn n.l. zoo ver van de aarde verwij- j derd, dat haar aantrekkingskracht zeer vermin- j derd is. Ie hoed valt daarom zoo langzaam, dat we bijna tijd hebben driemaal te niezen, eer we j een hand behoeven uit te steken. Met toenemende snelheid gaan we naar de een aantal flesschen stuk. Het gas spoot er uit en terstond hadden de arbeiders de oogen vol tranen, zoodat zij moesten vluchten. De brandweer, die ge alarmeerd werd, heeft, voorzien van gasmaskers, de flesschen opgeruimd. Het gas, dat in den oorlog gediend had voor het beproeven van gasmaskers, heeft geen blijvende nadeelige uitwerking op de ge zondheid van hen, die er mede in aanraking ko men. FAMILIEDRAMA. Zondag heeft zich te Dwellen-Wolmistadt bij Maagdenburg een bloedig familiedrama afgespeeld. De handelsman Robert Meissner leefde reeds eeni- gen tijd met zijn vrouw en zijn schoonouders in onmin, en had zich reeds verschillende malen aan handtastelijkheden vergrepen. Zondag vuurde hij tijdens een twist met een Mauserpistool op zijn vrouw, die in den hals werd getroffen. Daarna doodde hij zijh schoonmoeder die op het hulpgeroep van de jonge vrouw toesnelde met een schot in den slaap. Tenslotte schoot hij voor het huis ook zijn schoonvader met vier schoten in het gelaat neer. Na de daad vluchtte hij op een fiets. Het lijk van de schoonmoeder is in beslag genomen, terwijl de zwaar gewonde schoonvader en de iets minder ern stig gewonde jonge vrouw naar het ziekenhuis zijn vervoerd. Het is niet uitgesloten dat de dader nog in de omgeving vertoeft. niemand ontvangt ons. We zien om ons heen; wa zijn in een bergachtige woestijn. We roepen,, maar tot onzen schrik hooren we onze eigen; 1 woorden niet. Doof zijn we, volslagen doof en j begrijpen ook reeds, wat de oorzaak hiervan is. j Er is geen lucht, welke het geluid van het woord voortplant. Die maan is niet door een lucht laag omgeven als de aarde. Reisden we niet in gedachten, dan zouden we hier heelemaal niet kunnen leven. Is er echter geen lucht om de maan, dan volgt hieruit, dat er ook geen wa'ter kan zijn. want in luchtledige ruimten verdampt water. Natuurlijk vinden we hier niets vloeibaars j en zijn we op de maan dermate op het droge ge komen, als men zich' op aarde niet voorstellen kan. Zoover ons oog reikt, zien we bergen en dalen. Echter zijn deze niet met planten bekleed, want deze kunnen immers zonder lucht en water niet bestaan. En waarvan willen nu dieren en menschen leven, wanneer ze geen planten tot voedsel hebben? ERNSTIG MIJNONGELUK. We zoeken tijdverdrijf. Praten kunnen we niet wegens gebrek aan lucht. Daarom willen we ar- men en beenen naar hartelust gebruiken. En dit lukt ons prachtig. We voelen ons zoo licht als -XT. de vogels op aarde. Ieder van ons, die beneden op Op de mijn „Friedenshofnungte Nieder Herms- dorf vond een ernstig ongeval plaats. Door ontplof- aarde op een tafel kan springen, springt hier fing van mijngas werden 35 arbeiders getroffen, heel gémakkelijk op een heuvel van zeven meter. Slechts 12 hunner konden levend naar boven wor- Iemand op de schouders beuren en mét hem weg- den gebracht. De overige 23 waren allen om het le- loopen, is een kleinigheid; want hij weegt hier ven gekomen. De lijken konden alle geborgen wor- i on j j t> -. den. De 12 overlevenden werden naar het Knapp- flechts 200 zwaar al.s 20 P°nd °P aarde- Bll' schaft-Lazaret vervoerd. Vijf hunner zijn licht ge- loopen zweven wc bijna en waren er niet zoo'n wond, doch de overige 7 zijn er ernstig aan toe. t hooge gebergten, dan zouden we in weinige da°-en De oorzaak van de ontploffing is nog onbekend. de geheele maan rondloopen. Waarom? De aan- BEETWORTELCULTUUR IN PERZIE trekkingskracht op de oppervlakte van de maan Het rapport van den onlangs door een Tsjecho- 13 zesmaaJ kleinf dan °P aarde- We kl»men dus Slowaaksche beetwortelsuikerfabriek naar Perzië ook onze ledematen op de maan zes maal gemak- gezonden adviseur is gunstig voor de mogelijkheid keiijker opheffen, en hieruit volgt, dat we hier om in Noordelijk Perzië de beetwortelcultuur te be- in één dag zesmaal zooveel kunnen werken als ginnen. In het rapport wordt gezegd, dat als er een suigerfabriek zou worden opgericht deze zou kun nen voorzien in de behoefte van Perzië en boven dien nog zou kunnen produceeren voor export. Na proefnemingen is men eveneens tot de ervaring gekomen, dat in Perzië katoen kan worden aange plant van dezelfde kwaliteit als in Egypte. Thans zijn maatregelen genomen om katoenzaad te krij gen uit Amerika. op onze aardsche woonplaats. Is dat niet heer lijk Zooals echter alles op de wereld een schaduw zijde heeft, zoo ook het leven op de maan. Wat geeft 't, dat de kleine aantrekkingskracht van de maan onze arbeidscapaciteit zesmaal vergroot» wanneer de dag op de maan twee volle weken Als men zoo door Noordholland zwerft valt het op, dat er in de eene streek zooveel meer aandacht wordt besteed aan plantenziekten en -beschadigin gen dan in andere. Hierbij moet dan opgemerkt worden, dat over het algemeen in de opkomende streken de belangstelling het grootst is. Namen noe men in een courant is uit den boaze en dus zullen we ons bepalen bij het constateeren van het feit en de verklaring van dit feit laten we aan de le zers over. Toch zouden we dengene dien de schoen past, in overweging willen geven zijn houding te wijzigen en te bestrijden wat te bestrijden is, ook al gaat dat niet altijd van een leien dakje en ook al kan een bestrijding niet voor 100 procent suc ces geven. We zouden deze week willen beginnen met te wij zen op de schade, die kan worden aangericht door de verschillende soorten rupsen in de dito koolsoor ten. Als de droogte aanhoudt en daar schijnt kans toe te bestaan, dan verwachten we een groot aan tal rupsen die mede zullen helpen te trachten te vernietigen wat door de aardvlooien, de maden van de koolvlieg en de zwam van de vallersziekte is overgelaten. Afzoeken en dooden is wel het radicaalste mid del, dat echter in de praktijk nauwelijks toe te pas sen is. Dus zien we uit naar andere middelen. Om dat rupsen bijtende monddeelen hebben kan men soms met succes gebruik maken van Parijsch groen en andere giftige spuit- en stuifmiddelen. Dit kan men echter niet altijd doen in verband met de giftigheid en in verband met het feit, dat we met eetwaar te doen hebben. Indien dit het geval is zoeke men naar een goed zgn. contactmiddel, dat is een middel waarvan door de dieren niet gegeten behoeft te worden om te sterven, maar waarvan ze dood gaan doordat ze in aanraking komen met de sof. Hierbij behooren de nicotinehoudende midde len alsmede insectenpoeder. Onder de nicotinehoudende middelen zijn er, die met zeer veel succes gebruikt kunnen worden als spuitmiddel tegen de rupsen. Namen van fabrika ten noemen gaat ook weer niet te best in de cou rant, dan zouden we aan den eenen kant vrienden maken en aan den anderen kant vijanden. Per brief of mondeling wordt echter met genoegen op gave gedaan van een vertrouwd merk. De kosten van bespuiten bedragen ongeveer zonder arbeids loon 5 tot 8 gulden per Ha. In het verslag over de werkzaamheden van den Plantenziektenkundigen dienst, dat tegen betaling van 80 cent franco toegezonden wordt en waarvan we het aanschaffen en het lezen ieder warm aan bevelen kunnen, wordt nog in het kort melding ge maakt van de resultaten, die een van de correspon denten van den dienst heeft gehad per geluk of per ongeluk met het bespuiten van de koolrup sen met een oplossing van bleekpoeder in water: hij nam daarvoor een oplossing van ongeveer 1 op 1000 en de rupsen vielen dood op den grond. We geven dit hier onder alle voorbehoud weer, maar we zullen het ter gelegener tijd toch probeeren en ook kunnen we ieder aanbevelen het eerst in het klein te probeeren. Gemakkelijk is het zeker en goedkoop. Eenigen tijd geleden hebben we melding gemaakt van de voorloopige resultaten met een sublimaatbe gieting van de koolplanten tegen de zgn. maatje- righeid. Op een plantenbaan hadden we zeer veel succes met een begieting van den grond tusschen de planten met 1/10 procent, dit was echter meer een voorbehoedmiddel als wel een bestrijdingsmid del. Later hebben we echter planten behandeld, die reeds uitgeplant waren en die reeds zeer maat- jerig waren. We hadden niet veel hoop op resulta ten, doch, nu, na eenige weken blijkt, dat het een succesnummer is geweest. Van de behandelde plan ten is meer dan 70 procent blijven staan en van de onbehandelde planten ongeveer 33 procent. Van verre is het verschil dan ook te zien. Door de veelheid van proeven moet echter de zui verheid van de resultaten uitkomen en daarom be velen we ieder, die soms nog maden in de kool krij gen mocht aan, het ook eens te probeeren en de resultaten later eens mee te deelen. De oplossing wordt bij de planten gegoten en op den grond en men doet goed, de bladen niet of zoo weinig moge lijk met de oplossing te raken. Men heeft zelfs nog kans, dat men hiermede meerdere vliegen in een klap heeft, want, in het buitenland gebruikt men sublimaat tegen de maden, tegen de knolvoet en tegen de vallersziekte. Vragen op het gebied van plantenziekten te rich ten .aan ondergeteekende of aan de redactie. Sint Pancras. VAN HERWIJNEN. GROENBEMESTING. Julimaand loopt weer op zijn laatste beenen. Van de zomerwarmte hebben we enkele dagen vol op kunnen profiteeren en niet alleen wij, maar ook de te velde staande gewassen. Sommige hebben al wel een beetje teveel van het goede gehad maar voor het rijpende graan is het een uitnemende zo mer geweest. Toen ik vorige week door een onzer zandprovincies spoorde, zag ik dan ook hier en daar dat de zicht reeds in de rogge was geslagen en zeker zullen thans velen van onze zandboeren hetzelfde gedaan hebben. Straks volgt de tarwe op de klei en de haver en de gerst. Wanneer zoo het land schoofbloot komt, doet zich vanzelf de vraag voor: „Wat nu?" En dan is het wel eigenaardig dat op zoovele plaatsen aan een groenbemesting niet gedacht wordt. Wanneer op zoovele plaatsen daar eens wat meer de aandacht aan geschonken werd, zou dat zonder twijfel in het belang van den landbouwer zijn. Allereerst voor die op het zand. In den regel lijden onze zandgronden niet aan een overmaat van humus. De gevallen dat 8 en meer procenten humus in den grond kunnen wor den aangetoond zijn schaarsch. Veeleer schommel de dat bij de zandgronden tusschen 2 en 3 pet. en vaak was het nog minder. En juist is de humus het onontbeerlijke bindmiddel in die gronden. Hoe minder humus, hoe lossèr de grond en hoe meer stuifzand. Humusrijke zandgrond is zware zand grond, of, zooals ik het vroeger wel eens leeraarde zwarte grond is zware grond. En dat wil men toch? Van klaar zand kan men toch onmogelijk een groo te oogst verwachten. En hoeveel van de toegedien de meststoffen spoelt men daaruit niet. Juist de aanwezigheid der humus die zooveel fijner gebouwd is maakt 't absorbeerend vermogen van den gron<j grooter. Dat alles pleit ervoor de humusvoorraad te vergrooten. En dat kan men niet in voldoende mate met alleen een stalbemesting te geven. Die is meestal niet al te groot. En alles moet toch een beurt hebben. Dan kan de groenbemesting prach tig te hulp komen, de massa die de lupinen, serra della of wikken nog geven na den roggeoogst is zeker heel wat grooter, dan de hoeveelheid stal- mest, die men uitstrooit in het voorjaar. En daarbij 1 komt dan nog, dat, wanneer deze groen-bemes- tingsgewassen gebruikt worden, er nog een niet onaanzienlijke hoeveelheid luchtstikstof wordt vast gelegd in den grond, die het volgend jaar zijn wer king doet. Deze gewassen behooren namelijk tot de vlinderbloemigen, die het vermogen hebben met be hulp van de zgn. wortelknolbacteriën de luchtstik stof vast te leggen. De bacteriën gaan daarbij over inbacteroideri van zeer grilligen en onregelmati- gen vorm, die door de plant kunnen worden opge nomen. Of beter, het eiwit, in deze bacteroiden komt ter beschikking van de plant. Aan alle vlin derbloemige kan men deze knolletjes aantreffen, 't Is niet precies te zeggen hoeveel stikstof op deze wijze wordt vastgelegd, maar dat die vrij aanzien lijk is, is reeds meerdere malen gebleken en kan ieder, die de groenbemesting met vlinderbloemigen in praktijk heeft gebracht met voorbeelden aantoo nen. In haver wordt vaak klaver als ondervrucht gezaaid hetzij om als groenbemesting dan wel als voer te laten dienen. Velen meenen het mes wel van twee kanten te kunnen laten snijden en het voor beide doeleinden te kunnen gebruiken. Vooral als in het najaar het voer wat schaarsch wordt is men daartoe al gauw geneigd. Dat het een goed voer is, is niet te weerspreken, maar dat een groot deel ervan voor de beteekenis als groenbemesting verloren gaat is ook zeker. Men denkt dan zoo, dat de wortelknolletjes toch wel in den grond zitten en men de stikstof toch houdt, en redeneert men daar is het toch om te doen, maar men vergeet, dat bij groenbemesting de stikstofverzameling een niet te versmaden toegift is, terwijl het groenbemes- tingsgewas in zijn geheel het voornaamste is. Wie dan ook wel eens gezien heeft, hoe de stand van' bijvoorbeeld mangelwortels was op twee naast el kander liggende perceelen, die beide klaver als groenbemesting hadden ontvangen, maar waarvan het eene perceel in het najaar was gemaaid, die zal het getroffen hebben, welk een verbazend groot verschil in stand van het gewas er te zien was. Na tuurlijk moet men wel eens van den nood 'n deugd maken en in tijden van voedselschaarschte is men al blij, als men een flinke snede klaver kan snij den, maar mén make zich dan niet wijs, dat dit niet zou gaan ten koste van een groote hoeveel heid plantenvoedsel. Bij het bloot komen van den stoppel willen we onze landbouwers nog weer eens ernstig aanbevelen de groenbemesting niet te ver- waarloozen. Doet men dit, dan zal dat in zeer veel gevallen zijn ten koste van eigen portemonnaie. S. VERKIEZjlNGGSgTRLJDi VOOR 2000 JAREN. Nu de verkiezingen voorbij zijn, is het wel interessant te vernemen, hoe 2000 jaren geleden bij de Romeinen een verkiezingscampagne werd gevoerd. Hoe vreemd het ook moge klinken, aldus ,,De Maasbode", de verkiezingsreclame in die dagen geleek heel veel op de thans gebruikelijke, al leen met dit verschil, dat strooibiljetten voor de Romeinen onbekende dingen waren. Toch waren de gevels der huizen met verkiezingsopschrif ten „versierd" en zij geleken veel op onze ver kiezingsleuzen. De jongste opgravingen in Pompeji hebben aan het licht gebracht, dat deze Romeinsche villa- stad midden in den verkiezingsstrijd stond, toen zij door de uitbarsting van den Vesuvius onder gloeiende lava en asch werd bedolven. De „kalkers" van Pompeji stonden voor een eenigszins andere taak dan hun moderne navol gers. Op de eerste plaats moesten zij op de muren een geschikte plaats -uitzoeken. Wanneer men die gevonden had, dan kwam de ,,Albator" in actie die den muur wit kalkte. Hij maakte de oppervlakte die voor het verkiezingsopschrift was uitgekozen hei-wit. Dan kwam de „scripter", de schrijver, die bij zijn werk werd bijgestaan'door den „laternarius", den fakkeldrager, opdat hij ook als het donker was zijn taak kon volbrengen. De aanbeveling der candidaten geschiedde gewoonlijk op zeer pakkende wijze. Zoo leest men b.v. op een „ver kiezingsplaat": „Stemt op Mansa. Hij is nog nooit dronken geweest". Een ander opschrift roemt „Julius Flavius',, die een wit schaap Tn een zwarte kudde is." „fWanneer gij goed brood wilt eten, kiest dan Cieontus Prisius" lezen we elders. Ofschoon de vrouwen geen stemrecht "hadden, speelden zij toch een groote rol in de verkiezings strijd. Dit schijnt in het bizonder het geval ge weest te zijn met een zekere Asilina, want zij; onderteekent een „plakkaat" van den volgenden inhoud: „Asilina hoopt dat iedere vrouw haar, echtgenoot zal aansporen om zijn stem uit te brengen op Lucius Secundus", i Ojp een andere plaats leest men: „De candida- tuur van Lucius Tirrenus, wordt door zijn ge trouwe grootmoeder warm aanbevolen." Een heel bijzondere reclame is wel de aanbeve ling van een dame voor „J.ulius Politicus, een, candidaat die geroemd werd even knap te zijn als, Apollo". Deze opschriften zijn zoo goed bewaard ge bleven, als waren zij pas gisteren op de muren geverfd. Dit is te danken aan de lava, die allesl luchtdicht afsloot. i

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 4