NIEUWE S Restanten „WECK" Inmaakartikelen Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 3 Augustus 1929. 88e Jaargang Firma R. J. HOUWING Speciaal Corsetten - Magazijn No 91 IMTERC. TELEPHOOH 52 L4NGED1JKER C0ÜR4NT Deze oourani verschijnt Ginedag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs - per 3 maanden f 1.15 - UltQaVei FlflM J. H. KEIZER. Redacteur J. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Advertentiën van 1—5 regels 74 oent, elke regel meer 16 cent Groote letters naar plaatsruimte MIENT 1 - - TEL 644 ALKMAAR TOB NOOIT. KINDERLIJK ZIJN. Gods Angelus luidt het laatste Als het kinderhart is gestorven. (Anthonle Donker.) Er wordt dikwijls geklaagd dat het leven er „met de jaren" niet vroolijker op wordt. Men doet het voorkomen alsof vroolijkheid bij de jeugd behoort. De ouderdom krijgt er geen deel meer aan. Wat verdrijft de vroolijkheid? Zorgen? Maar het leven is toch niet enkel zorgen. We hebben immers ook onze meevallertjes enze successen. Waarom kunnen we in oogenblikken van voorspoed dan niet meer vroolijk en gelukkig zijn, zooals we dat als kinderen waren? Als kinderenOch, er is meestal zoo weinig van het kind in den mensch overgebleven. Men- schen zijn zoo verstandig ze vangen blijde tij dingen, vroolijke geschiedenissen in hun hersens op; hun gevoel is uitgeschakeld, is hard en ver steend. Menschen zijn dikwijls niet meer ontvan kelijk voor het blijde. Alle gevoel noemen ze „kin derachtigheid" ze zijn nu volwassen ze weten en oordeelen. Een kinderachtig mensch kan inderdaad bespot telijk zijn. Maar er is een groot verschil tusschen kinderachtig en kinderlijk. Het is niet bespottelijk de spontaniteit de ontvankelijkheid voor indrukken uit onze kinderjaren te bewaren. Die ontvankelijkheid is noodig om onze met vreugde te vervullen. Gelijk.met die ontvankelijk heid wijkt de vreugd. Zie er dus niet tegen op kin derlijk te blijven. Men kan daar tegen in brengen, dat een gevoe lig mensch het in den regel moeilijker heeft dan een ongevoelig. Ja, moeilijker, maar ook belangrij ker. Zijn leven is veel voller, veel dieper, hij kent het verdriet, maar ook de vreugde. Om de vreugde te kennen mogen we het verdriet niet schuwen. Er is zooveel dat we gewend zijn „kinderachtig heid te noemen en waarvan we toch eigenlijk nog zoo graag zouden genieten. We benijden de kinderen zijn jaloersch op heel jonge menschen. Waar halen zij de vreugde vandaan? Wees een beetje minder verstandig, een beetje minder „volwassen". Dan zal de vreugde blijven, ook na de kinderjaren. Sta niet sceptisch tegen over uw geluk wees gelukkig als het moment daar is. Het leven heeft u altijd nog zooveel moois te bieden aan u zelf de schuld, als ge dat niet ziet. Als kinderen vonden we onze vreugden in de kleine dingen van alle-dag. Zijn die er dan nu niet meer? Open uw hart voor het blijde, vroolijke om u heen. En het zal in u ook weer vroolijk worden. Vroolijkheid is niet alleen voor de kinderen. Ze is er ook voor kinderlijke menschen. Dr. JOS DE COCK. Voor de lezers van dit blad geeft onze psycholo gische medewerker Dr. Jos de Cock, van Merlenstr. 120 Den Haag, gratis zielkundige adviezen o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen verfris- schen en hun Wilskracht en Energie kunnen ver sterken. De vragen zullen geregeld in dit blad worden be handeld. Mochten de beantwoordingen te uitvoerig worden, dan direct schriftelijk aan de aanvragers. ZAKENMAN te N.S. Als uw zaken niet naar wensch gaan, doet ge veel verstandiger iets nieuws in uw bedrijf te bren gen, ook al is dat nieuwe iets geheel anders, als ge tot nu toe deedt. Men moet toch in zaken ge heel met zijn tijd meegaan. Uw zaak moet immers kunnen voorzien in een behoefte. Neen, treurig be hoeft ge daarover in het geheel niet te zijn. Het is luist de verandering, die ons denken en doen le vendig en frisch houdt. Wanneer niet ieder kind, alle eeuwen door weer iets anders had bedacht, dan zijn Vader, dan leefden wij nu nog in holen, inplaats van in onze geriefelijke woningen. VERZONDEN BRIEVEN: N. N. te N.S. G. te Z.S. Mej. H. te O. Revue van de Week Met de pogingen van Jhr. Mr. Charles Ruys de Beerenbrouck den Katholieken staatsman om te vervullen de opdracht hem door H.M. de Koningin verstrekt tot vorming van een parlemen tair op de groote rechtsche partijen steunend Ka binet, ging het „up and down." Optimisme en pes simisme wisselden gestadig af in de geruchten over ueze crisis. Totdat op Zaterdag 27 Juli de parle mentaire redacteur van het anti-revolutionaire or gaan „De Standaard" kwam met de aankondiging uat mr. Ruys niet zou slagen bij zijn moeizamen ar oeid. Wat gelijk een officieus perscommuniqué verduidelijkte inderdaad ndog niet beduidde, dat H.M. de Koningin hem officieel had ontheven van de opdracht der Kabinetsformatie. Maar toch voor velen de „voorlooper" beteekende van 't mr. Kuys te wachten' échec. Hetwelk dan tzvens zou deteeken'en de onmogelijkheid tot vorming van 'n Parlementair ministerie, misschien wel de nadering van een gereconstrueerd kabinet-De Geer. Het Staatsblad bevat de wet van 15 Juni jl. tot regeling van de finantieele verhouding tusschen 't Kijk en de Gemeenten. Sommigen in den lande achten het „volkomen logisch" dat mr. De Geer, de vader dier op 12 Juli jl. door de Eerste Kamer goedgekeurde wet ook de man zal zijn die als minister van finantien de uitvoering daarvan zal kunnen beheerschen. Den 26en Juli han plaats de „hernieuwing" van de helft der Eerste Kamer in de eerste en derde districten door de Provinciale Staten. De uitslag daarvan kan in zekeren zin een „pendant" ge noemd worden van de 3-Juli stembus voor ons La gerhuis. Ook hier had geen verandering van betee- kenis plaats. De anti-revolutionaire fractie tim merde een zetel achteruit de vrijzinnig democrati sche klom met een op. Door de verkiezing van prof. Kranenburg, Mr. Reyner, de Katholieke senator en burgemeester van Hilversum werd om nog ge heel onopgehelderde oorzaken vervangen door den heer Hendrix te Amsterdam. Mr. D. Fock de leider van den Vrijheidsbond kwam in de plaats van ir. De Muralt. De hoogbejaarde katholieke ju rist mr. Sasse van IJsselt die gedurende zoovele jaren lid van de Tweede Kamer was is senator Op voorstel zelfs aandrang van Engeland, Frankrijk, Duitschland en Japan, werd het, on danks den aanvankelijken tegenstand van België tegen dat plan vrijwel zeker— dat de herstel- lings-conferentie op 10 Augustus uiterlijk even tueel 16 Augustus in Den Haag zal worden ge houden. Wat heel wat „soesah" medebrengt om de vele honderden leden dier conferentie in de Hof stad en omliggende gemeenten behoorlijk onder dak te brengen. Voor de residentiale hotels en ver dere logeergelegenheden is dit een extra-buiten kansje. Dat de Kroonprins en Kroonprinses van België als graaf en gravin De Rethy reizend in de afge- loopen week op Het Loo vertoefdep als gasten van onze Koningin, is zeker zeer opmerkelijk. In hoever 'dit mag worden beschouwd als de „inleiding" tot een vriendschappelijker verhouding tusschen Ne derland en België in de naaste toekomst zal nader moeten blijken. Het ligt in het voornemen onzer Koningin deze week een bezoek te brengen aan het nieuwe Dia- conessenhuis te UtEgsfrt. Den Prins der Nederlanden viel de onderscheiding ten deel te worden benoemd tot eere-voorzitter se nator van de universiteit te Greifswald. Rijswijk (Z.H.) J. D. Camerlingh Helmolt gep. kolonel der huzaren Den Haag. K. de Hartogh, oud-luitenant-kolonel, gedurende een kwarteeuw hoofdredacteur van het Weekblad „De Prins" 68 jaar te Amsterdam. Oudergewoonte zullen we genaderd tot de reeks van ONGELUKKEN e.d. allereerst iets noteeren uit de wekelijks hela&s grooter wordende rubriek der BRANDEN. Te Streefkerk woedde een geweldige brand waarbij drie boerderijen, vijf schuren en een arbeiderswoning in de asch werden gelegd. i Bij het door vuur vernield worden van een boer- cferij bij Vijfhuizen is een 19-jarig dienstmeisje op jammerlijke wijze in de vlammen omgekomen. Er vterd daar voor 20.000 schade berokkend door het „ffeode haantje." Te Sloten bij Amsterdam is een tifnmer fabriek je afgebrand. Een dubbel woonhuis werd er mede prooi der vlammen. De voormalige kantoorgebouwen van een deken- fabriek te Helmond zijn in de acsh gelegd. De scha de wordt bogroot op circa twee ton gouds. Bij Apel doorn is een oppervlakte van 10 Ha. hei en 5 Ha. bosch door brand vernield. Een zwerver dien men te pakken kon krijgen bleek dezen brand te hebben gesticht. Bij deze „notities" zal ik het voor heden maar laten. OcW Mient II Alkmaar Tel, 526 PERSONALIA: De gewezen Duitsch kroonprins vertoefde te Zandvobrt en bracht o.a. een bezoek aan Wieringen, waar hij zooals men weet gedurende zijn ballingschap geruimen tijd heeft vertoefd. Jhr. Mr. Dr. Roëll, commissaris der Koningin in Noordholland kearde van zijn Indische reis terug en heeft zijn ambtsbezigheden te Haar lem hervat. Bij Kon. Besluit is aan Dr. J. Th. de Visser, den Chr.-Hist. Staatsman de gouden eere penning verleend, op grond van de door hem be toonde belangstelling voor de openbare verzame lingen van Geschiedenis en Kunst. Mejuffrouw Sophie Antoniades geboren te Athene, is benoemd tot hoogleerares in de Grieksche taal en letterkun de van oud-Chrlstelijken en nieuwen tijd, te Lei den, in de vacature prof. Hessling. Zij is de eerste vrouwelijke professor aan de Leidsche universiteit. Tot voorzitter van het Hoofdbestuur der Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst is be noemd de oud-hoogleeraarprof. dr. G. C. Nyhoff, te 's-Gravenhage. Alex Faassen, de bekende too- neelspeler wordt op 8 Augustus negentig jaar. Een klein comité ter huldiging heeft zich gevormd. Als voorzitter der commissie van toezicht op de uitvoering der ziektewet is bij Kon. Besluit be noemd het Tweede Kamerlid mr. van Schaik. Op zijn verzoek is bij Kon. Besluit eervol ontslag verleend aan den heer L. C. Westenenk als raads man voor studeerenden aan het departement van Koloniën. Zijn opvolger is de O.-I. hoofdambte naar met verlof D. M. Goedhart, laatstelijk gou verneur van Atjeh en Onderhoorigheden. Uit de DOODENLIJST: J. de Haan, resident der Z. en O. afdeeling van Borneo met verlof op 53-ja- rigen leeftijn Den Haag. D. van Jole, gep. refe rendaris bij het hoofdbestuur P. en T. 62 jaar, rammen 9 er» K,Wet.&iarer» ■wbocier-y lorciodblorer» er» Kuidaandoenin^er» ge. neren N/liag zonder lit. teeiférts, met der» joyr*>- ■stiller-ider», huiverenden AKKers Kloo-skerbalaerr». „Geen ^cjoi-id zoo goed? (Adv. in Blokschrift.) Veendam werd in de afgeloopen week door een vreeselijke ramp getroffen. In een fabriek van dex trine en aardappelmeel in de nabijheid dier ge meente had een ontploffing plaats, die aan zeven menschen het leven kostte, terwijl tal van personen werden gewond. De schade door deze ramp berok kend wordt op 5 a 6 ton geschat. De fabriek, een woning en twee boerderijen zijn geheel vernield. Het heeft in de achter ons liggende week nu en dan geweldig geonweerd. Vooral Zd.-Limburg werd daardoor geteisterd. Te Vaals is een persoon doo- delijk door den bliksem getroffen. Op den Biltschen weg te Utrecht had een auto bus-ongeluk plaats, waarbij acht personen gewond werden van wie vijf zeer ernstige kwetsuren oplie- pen. Te Hilversum raakte een 15-jarig meisje bij i het vullen van een spirituslichtje in brand. Met doodelijk gevolg. Bij De Bilt is door een autobus i ongeval een persoon gedood. Vijf werden zwaar i gewond. Te Epe is een 17-jarige jongen uit Arnhem onder een auto gedood. Een 4-jarig kind viel bij Warmond uit de stoomtram Leiden-Haarlem. Vruchteloos trachtte de vader medicus, het kind te redden. Te Leiden zijn twee kinderen uit éen gezin, resp. 9 en 12 jaar oud, tengevolge van vergiftiging overleden. Een derde 7-jarig meisje verkeerde in zeer beden- kelijken toestand. Na deze „jammerlijke serie" te hebben opgesomd mis ik den moed om ook nog van ongelukken, bij zwemmen en roeien voorgekmone, melding te ma ken. Uit de CRIMINALIA: Aan de overzijde van het Y te Amsterdam is een man doodgestoken door den zoon van een verlofhoudster bij wie de verslagene had gewoond. De moordenaar heegt bekend. De Rotterdamsche brandstichter gelijk ik al reeds meldde een 27-jarige boekdrukker heeft bekend, een lange reeks van branden te hebben gesticht gedurende de jongste zes maanden. Hij schijnt zich ook ter afwisseling aan diefstal te heb ben schuldig gemaakt en blijkt vermoedelijk een qyromaan en alcoholist te zijn. Een 23-jarige kantoorbediende heeft een Amster- damsche bankinstelling waar hij werkzaam was tot een bedrag van 18.000 bestolen. De man die voort vluchtig was, is in de ouderlijke woning gearres teerd. Te Nieuwolda raakten de burgmeester en de ge meente-geneesheer op straat aan het vechten. Laatstgenoemde Is door den raad ontslagen. In de Rotterdamsche moordzaak-Lans wordt thans tege moet gezien het rapport van dr. Hesselink, waarvan men beweert dat het voor den verdachte een zeer ongunstige wending zou brengen. Gelukkig zijn er nog eenige „nova" te vermelden van minder lugubere soort. Te Naarden werd het gebeente gevonden van Comenius en wederom aan de aarde op betamelijk plechtige wijze toever trouwd. In de staking in het Zaandamsche houtbedrijf kwam nog geen verandering. Ook de werkgevers weigerden te treden in het voorstel van den Rijks bemiddelaar. De voorzitter der centrale commissie voor de filmkeuring heeft aan de partijen in het bioscoop-conflict in het Zuiden des lands ont staan een bemiddelingsvoorstel gedaan. Of dit in „betere aarde" zal blijken te vallen dan de Zaan sche arbitrage-poging moet men afwachten. Er zal wederom een Zuid-Afrikaansche gezant bij ons Hof worden benoemd. De kantoren van de Kon. N. I. Luchtvaartmaat schappij worden van Den Haag naar Amsterdam verplaatst. De Emmabloem-collecte heeft ditmaal 154.065 opgebracht. Voor het eerst werd daarbij de 1.5 ton overschreden. Ter eere van de zoo populaire grijze vorstin wier 71-sten verjaardag op 2 Augustus a.s. wederom met warme geestdrift zal worden ge vierd. De ontvangsten van onze spoorwegen blijven in de sterk-stijgende lijn. Over het eerste kwartaal van dit jaar werd drie millieon gulden meer ont vangen dan over dat van 1928. De afsluitdijk Wieringermeerpolder bij het groote werk der Zuiderzeedemping is gereed. Daarmede is de tweede dijk voltooid. Het vooruitzicht dat in 1930 door de Leidsche stu diosi een maskerade zal worden gehouden is zeer gering. De vereeniging „Landverhuizing" ontraadt ten sterkste dit jaar te emigreeren naar Canada. Zegt het voort BUÏTENLANDSCH OVERZICHT. De afgeloopen week is in politiek opzicht een zeer bewogene geweest. Daar was om te beginnen de eerste dissonant in het Engelsche Lagerhuis en de eerste scherpe critiek op de Labourregeering bij ge legenheid van het ontslag van Lord Lloyd. Ten 2e maakten de uitlatingen van Snowden en Lloyd George ten opzichte van de aanvaardbaarheid van het plan-Young en begrijpelijkerwijze grooten in druk, die, al was het van Snowden te verwachten, dat hij bij zijn tijdens de vorige regeering gespro ken felle woorden zou blijven, daarom niet minder groot was. Ten derde nam Vrijdagavond Poincaré aan den vooravond van de internationale regee- ringsconferentie, plotseling om gezondheidsredenen ontslag, met het gevolg, dat Frankrijk naar alle waarschijnlijkheid heel wat minder krachtig en strijdlustig op de conferentie zal zijn vertegenwoor digd dan men oorspronkelijk verwacht had. En tenslotte werden Zaterdag de onderhandelingen tus schen werknemers en werkgevers in de katoenin dustrie in Engeland afgebroken, waardoor het aantal werkloozen Maandag plotseling met een half millioen vermeerderd werd. Het eenige ronduit gunstige venement der laatste dagen is dan, dat in het Chineesch-Russisch conflict de gemoederen zoo langzamerhand schijnen af te koelen. Dat China 'n weinig gaat inbinden en neiging vertoont de sta tus quo ante te herstellen en dat er geruchten gaan over de opening of voorbereiding van directe onderhandelingen. De ruimte ontbreekt ons hier om ook maar op pervlakkig op al deze kwesties en moeilijkheden in te gaan. Blijven we dus bij Engeland, waarop het grootste gedeelte van de wereldbelangstelling dezer dagen gericht is geweest. Hoe vreemd het op het allereerste gezicht ook lijken mag, toch blijkt, dat de nieuwe Labourregeering zich hoofdzakelijk na tionaal oriënteert. Dit is een zeer belangrijk ver schijnsel, vooral omdat er hier wel degelijk een in trinsiek verschil te bespeuren valt tusschen de na tionale politiek en de imperialistische, die toch ten slotte altijd weer blijkt een doorgevoerde nationale politiek te zijn. Op enkele punten na valt deze oriënteering der Labourregeering direct te consta- teeren. Zoo in de zeer stellige verklaring van Snowden, dat Engeland geenszins meer voornemens is nog weer concessies te doen aan andere schuld- eischende staten (d. i. hoofdzakelijk Frankrijk en Italië) door voetstoots het plan-Young te aanvaar den, doch integendeel van het overschot,dat bij de Young-regeling Frankrijk, dat er economisch toch al veel beter voor staat dan Engeland, na betaling zijner buitenlandsche schulden zou overhouden, z'n deel opeischt. De door Engeland alles behalve voor deelige Fransch gezinde politiek van Chamberlain, is dus blijkbaar wel omgeslagen in een zeer Engel sche. In hoeverre dit nu principieel is, en in hoe verre noodgedwongen door de noodzakelijkheid 't geld en de middelen te vinden voor de oplossing van het in hooge mate urgente werkloosheidspro bleem, is moeilijk na te gaan. Het ontslag van Lord Lloyd, den krachtigen gezagsman, die met ijzeren vuist de moeilijkheden bedwingt, wijst echter in dezelfde richting. Zelfs het herstel der betrekkin gen met Sovjet-Rusland, dat thans op het program staat en waartoe de voorbereidselen reeds wordep gemaakt, kan worden verklaard, behalve met de eceonomische noodzakelijkheid, tevens met de ge dachte: ieder moet in zijn eigen land maar zien hoe hij klaar komt, als h ijons maar niet in de wielen rijdt. Met dat al en ondanks den algemeenen steun, die Labour tot dusver in het Lagerhuis ondervon den heeft, heeft de regeering een harden dobber om aan e steeds grootere moeilijkheden het hoofd te bieden. De 500.000katoenarbeiders, die niet wil len berusten in de 12.5 pet. loonsverlaging, welke door de fabrikanten noodzakelijk geoordeeld wordt en die thans werkeloos zijn, bezorgen de regeering een geduchten tegenslag, vooral omdat de minis ter van arbeid er niet in is kunnen slagen ondanks zijn groote inspanning daartoe, het conflict te voor komen. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENE1JK. Vodr het examen Vrije' Handwerken is te Haar lem' geslaagd Mej. T. Jaarsma, alhier. BROEK OP LANGENDIJK. Dte heer N. Montfrans, spoorwegarbeider alhier, is als zoodanig overgeplaatst naar de lijn Alk maarEgmond.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1