v ROSSEM ZEEPAARD IScr Uit den Omtrek De bovenverdiepingen van het hotel zijn nagenoeg geheel afgebrand, de voor eenige jaren gerestau reerde benedenverdieping kon, dank zij de omstan digheid, dat het hecht en stevig gebouwd is, behou den blijven, maar heeft wel zeer ernstige waterscha de bekomen. De oorzaak. Omtrent de oorzaak van den brand loopen de meeningen uiteen. Naar wij vernamen wasmet het oog op de drukte een tweede fornuis dat geruimen tijd buiten gebruik geweest was, aange stoken en vermoedt men dat de schoorsteen defect was. Van andere zijde wordt de veronderstelling geopperd, dat kortsluiting de oorzaak is. Van heinde en verre waren de nieuwsgierigen per auto en rijwiel komen opdagen om het schouwspel van den brand gade te slaan. Rijks- en gemeente- politie hield de menigte op een eerbiedigen afstand De in hun vacantierust opgeschrikte gasten zoch ten beschutting tegen het bar slechte weer in de café's in de omgeving, vanwaar zij den brand gade- j sloegen en voorbereidingen troffen om naar huis terug te keeren. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. De schade is zeer aanzienlijk en wordt door ver zekering gedekt, terwijl de eigenaar, de heer Van der Grinten, ook voor het seizoen tegen bedrijfs- j schade verzekerd is. BABY VERBRAND. Petroleumlampje in den wieg gevallen. Woensdagavond is een kindje van tien maanden van de familie F. W. Beeke te Baarn verbrand. De moeder was even op bezoek bij de buren terwijl de vader beneden de krant zat te lezen. Hij was in den loop van den avond nog een paar maal boven ge weest om naar het kind te kijken. Om half elf be gon het kind te gillen waarom de vader de moeder ging roepen. Op hetzelfde oogenblik kwam een der oudste kinderen vertellen, dat op de slaapkamer van het jongste kind brand was. Hierop vloog de vader naar boven doch het was te laat, aldus meldt de „N. R. Crt." Het kind was reeds verbrand. Naast het ledikantje van het kind stond een ta feltje waarop een petroleumlampje brandde. Het kind is blijkbaar gaan spelen met het kleedje dat onder het lampje lag, het lampje is in bed ge vallen waardoor dit in brand is geraakt. In dezelf de kamer lag ook een kind van ruim vier jaar te slapen. HET PAARD VAN ZIJN BAAS VERRUILD. Maandag merkte zekeren I. uit den Haag, die met zijn knecht, genaamd N., met paard en wagen naar Voorschoten was geweest, dat het paard tegen een oud afgeleefd paard was verwisseld. .Hij stelde zich hierop in verbinding met de Voorburgsche politie, en al spoedig bleek, dat de knecht het paard van zijn baas in het café van van der S. verruild had met dat van een woonwagenbewoner. Deze had het op zijn beurt verkocht aan genoemden caféhouder. N. had dit alles aanvankelijk ontkend doch viel bij het onderzoek, geleid door den inspecteur van politie aldaar, spoedig door den mand. De politie, die op zoek naar het paard uitging, vond het rus tig grazende in een der weilanden achter de elec- trische spoorlijn Den Haag-Rotterdam. Het paard is voorloopig in beslag genomen en gestald bij v.d. B. N. is in verzekerde bewaring gesteld. De 50 gul den die hij bij den ruil had toegekregn waren hem, nadt hij naar het woonwagenkamp was meegelokt, door de bewoners van dat kamp afhandig gemaakt. l^ortadcnnigKeici vv'orclt riaöVig Ên V-iciol diep csdem r»ev V-iet ^geVgruiK^ vfctr» AK<er'e Abd Lis i roop (Adv. in Blokschrift.) BOLLENDIEF AANGEHOUDEN. Evenals op andere Woensdagen was ook Woens dag het bezoek op de tulpen veiling zeer groot. Ie der, die belang had bij de veiling, liep de rijen man den langs en teekende in zijn boekje aan welke par tijen voor hem het geschikst waren. Toen de grootste drukte in de opslagzalen achter den rug was en er slechts nog enkele kijkers rond liepen, ontwaarde de gemeenteveldwachter die ook in burger liep, een manspersoon, die evenals de kooplieden met een boekje in de hand de diverse partijen noteerde, maar bovendien uit verschillende partijen eenige bloembollen wegnam en ze haastig verborg in zijn jaszakken. Toen de bloembollendief niet meer kon bergen wilde hij zich verwijderen, wellicht met de bedoeling om zijn zakken te ledi gen om daarna het spelletje te herhalen. Heel nuchter, alsof er niets gebeurd was, maakte hij een praatje met den veldwachter die zich be kend maakte en hem gelastte mee te gaan naar het politiebureau. Daar aangekomen bekende hij den diefstal ge pleegd te hebben en gaf op genaamd te zijn P. H. te Hoogwoud. Bij informatie scheen bedoelde per soon daar niet woonachtig te zijn. Ook te Heerhugo waard alwaar hij meende gewoond te hebben was de verdachte niet bekend. De veldwachter oordeelde het noodig hem achter slot en grendel te zetten teneinde eerst te infor- meeren met welken sinjeur hij te doen had. Doch zeker met de gevolgen voor oogen bekende hij dat hij was zekere L. Z. uit Opperdoes. Bij nadere in formatie bleek deze naam juist te zijn. Proces verbaal werd opgemaakt en de gestolen tulpenbollen in beslag genomen. Nader vernemen wij nog, dat bedoelde persoon op die zelfde veiling tulpen ter markt had ge bracht om ze te laten verveilen. HET WEER IN JUNI. Voorloopig overzicht van het weer in de maand Juni 1929. Mededeeling van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt: Gemiddeld over de 5 hoofdstatinos was de och- tendtemperatuur 0.4 graad Celsius te laag. De af wijking was in de eerste en derde decade respectie velijk 2.5 tot 0.5 graad beneden in de tweede de cade 1.5 graad boven normaal. Dé grootste afwij kingen kwamen voor op den 8sten met 4 graden beneden en op den 21sten met 5 graden boven nor maal. De gemiddelde maximum-en de gemiddelde minimumtemperatuur waren 0.5 graad boven nor maal. In de derde decade kwam nachtvorst voor, die vooral in het Noorden van het land schade aan de gewassen toebracht. De neerslag was over het geheele land beneden normaal en onregelmatig verdeeld. Het tekort bedroeg in de Noordelijke pro vincies 45—60 procent. In Zuidholland, Utrecht, Gelderland, Oost Brabant en Noord Limburg 35 45 procent, in Zeeland 510 procent, in West Bra bant ongeveer 15 procent. In Zuid Limburg onge veer 20 procent. In de tweede decade viel zoo goed als geen regen. Het aantal uren zonneschijn be droeg te De Bildt 240 tegen 196 normaal. DE Z.G. POKKENZIEKTE. Gisteren is in den loop van den dag bekend ge worden, dat tengevolge van de heerschende alstrim te Rotterdam twee sterfgevallen zijn voorgekomen bij jonge patientjes, die in het groote ziekenhuis werden verpleegd. Naar de. directeur van het zie kenhuis, dr. Burgerhout aan het „Hbld." meedeel de, is in het eene geval bij de alstrim longontste king gekomen in het andere geval is de dood naar alle waarschijnlijkheid uitsluitend tengevolge van de nieuwe ziekte ingetreden. In het geheel worden thans zestien patiënten in het ziekenhuis verpleegd Dit zijn allen goedaardige gevallen. Ook hebben zich onder het verplegend personeel pevallen van besmetting voorgedaan. Het blad heeft ook navraag gedaan bij den waar nemend Directeur van den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst Dr. L. W. van Beuningen van Hels dingen, in verband met het verloop van de ziekte Volgens dr, van Beuningen zijn er alleen in de stad 25—30 gevallen, waaronder geen enkel zwaar geval. Hierbij zijn er niet gerekend de patiënten die in het ziekenhuis aan den Coolsingel zijn opgenomen. Oook in de omgeving van Rotterdam doet de ziek te zich voor, voor zoover bekend geldt het hier nog slechts één geval. De waarnemend Directeur van den Geneeskundi gen Dienst raadt de vaccinatie ten zeerste aan. EEN ERGERLIJKE DAAD. Zondagmorgen heeft een vreemdeling op een meer dan schandelijke wijze het graf van den onbeken den soldaat in Brussel geschonden. Onmiddellijk werd er bij gevoegd dat de dader een Hollander was Ofschoon er natuurlijk ook onder ons minderwaar dige individuen zijn, viel het ons toch moeilijk te gelooven, aldus dé „Res.bode" dat een Nederlander, die in den vreemde als tourist gastvrijheid geniet, zich tot een dergelijke laffe daad zou leenen. Helaas blijkt uit nadere mededeelingen dat het eerste gerucht waarheid was en dat de dader van deze misselijke daad is geweest een zekere Pieter Sluis, geboren 22 December 1903, wonende te Was senaar. Al verdient deze daad geen anderen naam dan die van een kwajongen, de dader, die 26 jaar is, kan de onbezonnenheid der jeugd moeilijk als een excuus doen gelden. Uit deze ergerlijke daad zullen wel geen diploma tieke moeilijkheden voortkomen. In elk land wonen fatsoenlijke menschen, maar zijn er ook indivi duen, wier beschaving nog niet zoo ver reikt, dat zij tot deze categorie gerekend kunnen worden. Maar dat bij de huidige verhoudingen tusschen ons land en België een zoo ergerlijke en beleedi- gende daad voor de Belgen, weinig minder is dan een misdaad, behoeft geen nader betoog. Jhr. Huissen van Kattendijke, de Nederlandsche zaakgelastigde in Brussel bracht een bezoek aan den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken om in opdracht zijner regeering te informeeren naar de nationaliteit en de identiteit van den per soon, die het Graf van den Onbekenden Soldaat onteerd heeft. Na de gevraagde inlichtingen verkregen te heb ben, verklaarde de zaakgelastigde, dat niet alleen de regeering, maar het geheele Nederlandsche volk eensgezind een dergelijke daad verfoeit. DE OLYMPISCHE SPELEN. Overzicht van de ontvangsten en uitgaven van het Comité Olympische Spelen 1928. UitgavenBouwkosten 2371830.76 breaukosten ƒ223.173.59, Drukwerken 72,227.59, Exploitatie Sta 'dion 160.334.60, Reclame en publiciteit 19.774.63, Organisatiekosten wedstrijden 68.488.73 inrichting wedstrijdbaan roeien ƒ60.290.29, sportbenoodigdhe- den ƒ21.486.16, kosten der afdeelingen f 113.975.30, uitgaven voor het trainingsfonds ƒ92.280.79, alge- meene onkosten (medailles, diploma's insignes) ƒ22.016.81, diners en recepties 15.172.67, contribu tie I.O.C. 1926 tot en met 1928 8659.80, protocolaire toelage aan afgevaardigden der internationale fe deraties ƒ5205.64, kosten congers I.O.C. en congers int. feder. ƒ4051.42, diversen ƒ36.682,30, gedenkb. subsidie ƒ20.000, reserve voor nog te betalen pos ten ƒ11.880.15, totaal ƒ3.332.581.63. Ontvangsten: giften voor het Olympisch fonds ƒ851.897.73, opbrengst Olympiadeleening gemeente Amsterdam ƒ500.000, subsidie gemeente Amsterdam 250.000 interest van belegde gelden 146.660.62, verpachtingen ƒ99.211.01, verhuring telefooncellen Stadion ƒ7165, verkoop inventaris ƒ21.708.56, en- trée's bruto 1.435.343.50, waar af gaat vermake lijkheidsbelasting gemeente Amsterdam ƒ239.319.70 premie recette verzekering ƒ80.041.70, waarde ver strekte vrijkaarten ƒ7274, totaal ƒ326.635.40, rest. 1.108.708.10, opbrengst Olympische postzegels to taal ƒ50.281.90, saldo tekort is 30 pet. van het ga rantiefonds ten bedrage van ƒ989.829,04 296.948.71 totaal 3.332.581.63. TREEDT BURGEMEESTER TER LAAN AF? De „Tribune" ontvangt van betrouwbare zijde t volgende bericht: Op Woensdag 24 Juli had een vergadering plaats van de afdeeling Zaandam van de S.D.A.P. waar ui ting werd gegeven aan de diepgaande ontevreden heid der arbeiders over de handelingen van den hr. K. ter Laan, Burgemeester van Zaandam, in ver band met de staking in het houtbedrijf. Er kwam een voorstel om den heer Ter Laan als lid der S.D.A.P. te ryeeren. Het bestuur zou een conferentie met den heer Ter Laan hebben gehouden waarvan het resultaat is, dat de heer Ter Laan mededeelde als burge meester te zullen bedanken. „Het Volk" teekent hierbij aan, dat „De Tribune" weer eens haer vruchtbaren duim heeft bewerkt en er een verzinsel uitgehaald. DE R. K. VOLKSPARTIJ. Het aan het „Hbld." ontleende bericht inzake 'n voornemen van Mr. P. Arts om op het binnenkort te houden congres een voorstel te doen tot ophef fing van de R. K. Volkspartij mag in zooverre voor barig worden genoemd zegt de „Msb." dat hiervan aan hret partijbestuur niets bekend is. Vooreerst zij opgemerkt dat niet Mr. Arts voor zitter is van de R. K. V. P. doch de heer W. C. Set- teur, lid van den Utrechtschen gemeenteraad. In elk geval zou er eerst een voorstel als hier be doeld moeten komen van de afd. Tilburg. Dit voorstel zou dan, door Mr. Arts ingediend eerst in eigen afdeeling behandeld moeten worden, daarna worden toegezonden aan het partijbestuur en vervolgens in behandeling moeten komen op 't congres. Mocht Mr. Arts met zijn voorstel komen, zoo ver zekerde de heer Setteur, dan is toch te verwachten, dat in geen geval een meerderheid zal zijn te vin den welke voor de afschaffing (opheffing) van de R. K. Volkspartij bereid zal worden gevonden. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Een Nederlandsche auto waarin negen personen gezeten waren, nl. zes volwassenen en drie kinderen probeerde een andere auto, welke voor hem reed, in te halen. Daarbij geraakte de Nederlandsche au to van den straatweg kwam in een langs den weg loopenden sloot terecht en botste vervolgens te gen een boom. De gevolgen waren, gezien het feit, dat de auto met een snelheid van ongeveer negentig kilometer had gereden, verschrikkelijk. De auto werd geheel vernield, een kind was on middellijk dood. De eigenaar van de auto, een Nederlandsche dok ter, stierf tijdens de eerste hulp welke hem ter plaatse verleend werd. Van de overige inzittende personen werden er enkele ernstig, andere minder zwaar gewond. Nader meldt men nog uit Hamburg, dat in den verongelukten auto geen negen doch zes personen zaten, nl. de dokter, zijn vrouw en hun drie kin deren alsmede nog een kind van een familielid. Een der kinderen van den dokter is bij he ongeluk onmiddellijk gedood, doch de dokter zelf is er met een lichte verwonding af gekomen. Er zou dus slechts een doode bij dit ongeluk te betreuren zijn en geen twee, zooals het boven staande telegram aangeeft. De echtgenoote van den dokter is ernstig gewond Haar toestand is echter niet levensgevaarlijk. 2 kinderen kregen lichte verwondingen een bleef ge heel ongedeerd. De gewonden en het stoffelijk overschot van het overleden kind zijn naar het ziekenhuis te Neu- munster overgebracht. De auto is, zooals gezegd, geheel vernield. Hij is gedeeltelijk ingedrukt en de carosserie werd totaal versplinterd. De vermoedelijke oorzaak. Omtrent de oorzaak van het ongeluk loopen de meeningen- uit elkaar. Het bovenstaande telegram zegt nl. dat men getracht zou hebben een anderen auto in te halen, doch uit Hamburg berichtte men aan het „Hbld." dat de chauffeur de beheersching over het stuur zou hebben verloren waardoor hij van den straatweg geraakte met het bekende nood lottige gevolg. De Berlijnsche correspondent van het blad be richt nog, dat een achtjarig zoontje van den genees heer gedood werd. In den auto zaten behalve de dokter, vier dames, onder wie de echtgenoote, de schoonzuster en de schoonmoeder van den arts en vier kinderen. Zij werden allen in het ziekenhuis van Neumunster in Sleeswij k-Holstein opgenomen. Het ongeluk geschiedde, doordat de dokter een lastauto passeeren wilde, terwijl van de andere zij de een personenauto aankwam dien hij blijkbaar gezien had, wat hem aanleiding gaf de eigen snel heid te zeer op te voeren. Daardoor geraakte zijn eigen wagen in den berm van den weg, sprong er weer uit, begon te slingeren, en sloeg tegen een boom te pletter. Nader wordt gemeld, dat het ongeluk plaats had met den automobiel van den Nederlandschen ge neesheer dr. Hubscher uit Axel. De auto werd ge heel verbrijzeld. De negen personen die in het rij tuig zaten werden onder het puin bedolven of op den straatweg geslingerd. Volgens de eerste berich ten zou dr. Hubscher en een zijner kinderen bij de ramp om het leven zijn gekomen. Dit blijkt ech ter onjuist te zijn. Dr. Hubscher zou slechts licht zijn gewond maar een zijner kinderen werd ge dood. Ook zijn vrouw zou zwaar gewond zijn. In den auto bevonden zich behalve dr. Hubscher nog zijn vrouw, zijn schoonmoeder, zijn .schoonzuster en vijf kinderen. ERNSTIGE ONTPLOFFING TE HOORN. In de werkplaats van den heer G. van Harlingen in de Ramen te Hoorn heeft terwijl men bezig was met het schoonmaken van een autogeen laschap- paraat een explosie plaats gehad, doordat zich gas sen hadden ontwikkeld in de smederij waarin vuur brandde. Van het achter de werkplaats gelegen christelijk schoolgebouw is geen ruit heel gebleven. In de werkplaats zelf was de chaos groot. Het dak is uit elkaar geslagen terwijl deuren en ra men van hun plaats werden geslingerd. Op het oogenblik van de explosie waren de eigenaar G. van Harlingen en een 24-jarige jonge man L. de Schagen in de werkplaats. Beiden liepen ernstige brandwonden op. De toestand van laatstgenoemde liet zich aanvankelijk ernstig tanzien. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Hoorn vervoerd. De heer van Harlingen zal vermoedelijk het ziekenhuis thans weder hebben verlaten. De brand, die in de smid se ontstond, werd met behulp van toegeschoten bu ren spoedig gebluscht. Plaatselijk Hieuws STEEKPENNINGEN. Een onderzoek voor Langedijker gemeenten en Sint Pancras. De Commissaris der Koningin in Noordholland heeft, als gevolg van een besluit der vier Lange dijker gemeentebesturen en dat van Sint Pancras die de gemeenschappelijke lichtbedrijven voor de gemeenten exploiteeren, een commissie benoemd. Deze bestaat uit de heeren Oldenburg, Ochtman en baron Van Haarsholte, directeuren van de Pro vinciale bedrijven in Noordholland. Zij zal een on derzoek instellen naar de gegrondheid der beschul diging van drie dezer gemeentebesturen, als zou de directeur der lichtbedrijven ten onrechte 5 pet. der uitbreidnigen hebben genoten. OUDiKiARiSPEiL. MAAT,KNIPPEN. Volgens een advertentie in dit no. zal door N.B. Modevakschool alhier een cursus worden gegeven in het knippen naar maat. Reeds op verschillende plaatsen werden deze lessen meti groot succes gegeven en wordt de gemakkelijke methode engrondige opleiding zeer geroemd. Er wordt nog de aandacht op gevestigd, dat dit ook voor Oudkarspel en omstreken iets nieuws is, daar dit systeem nog niet geleerd werd. .Naar we hoorden, zullen de dames die voor deze lessen in aanmerking komen, aan huis wor den bezocht. BROEK OP LANGENDIJK. Ingekomen en vertrokken personen over de maand Juli 1929. Ingekomen: M. L. Klemkerk, echtgenoot van J. Kok, van Bergen. P. v. d. Wijngaard met gezin, Schapenland 380, van Velsen. C. v. d. Pol, zonder beroep, Sluiskade van Zuidschar- woude. IJ. Postma, gehuwd met C. v. d. Pol, Sluiskade 477, van Noordscharwoude. J. Breet, onderwijzer, Eijk 590, van KEjampen. A. Goet, dienstbode, Dorpsstraat 209, vanfSt. Maarten. Ji. (M- P- Hartman, hulp in de huishouding, Dorpsstraat 142, van Zaandam. Vertrokken: N. M. den Hartigh, gehuwd met N. Groot, naar Enkhuizen.' NOORDSCIHAEiWOUDE. Gevonden voorwerpen: Portemonnaie met inhoud. Inlichtingen bij de Politie te Noordscharwoude. srr. pancras. Woensdagavond werd in café Gerritsen voor leden en genoodigden de eerste jaarvergadering gehouden van „Zanglust". Namens de federatie van de Bond v. Staatspensionneering werd den directeur, de heer H. J. Zaal van Broek op Lan- genclijlF een prachtige bloemenhulde aangeboden als blijk van waardeering voor de belangelooze medewerking aan de landdag te Zuidscharwoude. Hierbij werden door den heer Boskamp eenige ge paste woorden gesproken terwijl ook door den heer v. Kampen op de hem eigen sympathieke wijze woorden van felicitatie en waardeering werden geuit. Bovendien werd den directeur nog een bloemenmand aangeboden door de leden van „Zanglust" en werd de hoop uitgesproken dat de vereeniging onder zijn gewaardeerde leiding steeds tot grooteren bloei macht komen. Medegedeeld werd dat op Zpndag 17 Augustus een repetitie zal worden gehouden, welke zal worden bijgewoond door den bekenden koordiri gent Roeske. Het bestuur werd gemachtigd tot het aan schaffen van een piano. De aftredende leden E. Wit-Stapel en J. Mod der werden herkozen. Na verschillende huishoudelijke besprekingen o.a. een berijmd verslag van den penningmeester, waaruit bleek dat de boeken sloten met een saldo van f67, volgden bijdragen van de leden, be staande uit twee aardige tooneelstukjes, ieder door vijf jonge dames op leuke wijze voor, het voetlicht gebracht, afgewisseld door mooie zang nummers van de dames Hoogland, pianomuziek en samenzang. Alles bij elkaar genomen een zeer gëzellige bijeenkomst, waaruit duidelijk naar vo re nkwam den goeden geest van saamhoorigheid, welke een eerste vereischte is voor het welslagen van een vereeniging. Uit de pers BURGEMEESTER, EN PARTIJ. Censuur van een politieke partij op een overheidspersoon. Het „'Handelsblad zegt zijn meening als volgt: De afdeeling Zaandam van de Soc. Dem. Ar beiderspartij heeft een huishoudelijke vergade ring gehouden ter bespreking van de houding van burgemeester Ter Laan tijdens de staking te Zaandam. Klaarblijkelijk stond, wat deze partij genoot als hoofd der politie heeft gemeend te moeten doen, om tijdens het conflict in de hout industrie de openbare or^p te bewaren en de vrijheid van arbeifd te verzekeren, den ras-S.D. AË.'ers niet aan. Op zichzelf is reeds dit een bedenkelijk ver schijnsel. De burgemeester-hoofd der politie is orgaan van de Overheid en van haar alleen. Hij heeft als zoodanig o.m. te waken voor de open bare rust en veiligheid en voor de vrijheden der staatsburgers. Hij is uit dien hoofde verantwoor ding schuldig aan de regeering alleen, geenszins aan een politieke partij, waarvan hij deel uit maakt of waaraan hij zich door zijn inzichten verwant gevoelt. Als burgemeester kan en mag hij zich niet partijgenoot voelen, maar moet hij boven alle partijen staan. Censuur van zijn po litieke partij op zijn handelingen als burgemees ter is ontoelaatbaar. Een goed- of afkeuring 'van zijn optreden als burgemeester door de partij kan hem niet 'treffen. Een uitspraak als de Zaandamsche afdeeling klaarblijkelijk heeft wil len uitlokken, zou niet anders dan Ten slag in de lucht zijn geweest. Erger echter dan de poging van de afdeeling Zaandam om censuur te oefenen op den partijge noot-Burgemeester, is de omstandigheid, dat deze censuur alleen is voorkomen, doordat de partij-voor zitter, de heer Oudegeest, aan de vergadering zou hebben medegedeeld, dat hij „van burgemeester ter Laan in voorafgaande conferenties de verzekering heeft mogen ontvangen, dat deze in den vervolge meer zal handelen naar den geest der S.D.A.P." Het komt ons ongelooflijk voor, dat burgemeester Ter Laan, dien wij kennen als een man, die zich zeer wel bewust is van de eischen, die zijn hoog ambt hem stelt, zich aldus op den voorhand zou hebben onderworpen aan een nog niet uitgespro ken censuur van zijn partij. Bij nadere informatie is ons bevestigd, dat de heer Oudegeest inderdaad de vet gedrukte woorden heeft gesproken. Daaren tegen ontving onze correspondent te Zaandam van den Burgemeester zelf de mededeeling, dat hij geenszins den heer Oudegeest de verzekering zou hebben gegeven in den vervolge meer te zullen han delen naar den geest der S.D.A.P. Hij zou alleen te kennen hebben gegeven dat hij nooit anders ge handeld heeft dan in den geest der S.D.A.P. En hij voegde in het gesprek met onzen correspondent daaraan nog toe, dat hij zich zeer wel bewust is, dat hij voor wat de handhaving van de orde op straat betreft geenerlei verantwoording schuldig is noch aan den gemeenteraad noch aan een politie ke partij. Burgemeester Ter Laan denkt er dus niet aan eenige censuur van de partij volgens zijn optreden als burgemeester-hoofd der politie te aanvaarden. Toch ligt er een gevaar in zijn uitlating tegen over den heer Oudegeest dat hij nooit anders ge handeld heeft dan in den geest van de S.D.A.P. Een gevaar, niet voor burgemeester Ter Laan zelf, maar voor den indruk naar buiten, op de massa. De heer Ter Laan is zeer wel in staat scherp te onderscheiden de beteekenis van zijn verklaring in het licht van het feit, dat de S.D.A.P. heeft toe gelaten dat hij het burgemeestersambt aanvaard de. Daarmede heeft de S.D.A.P. aanvaard de con sequenties van de bezetting van dit ambt door een partijgenoot. Het moet dus „in haar geest" zijn dat de burgemeester als handraver van het gezag han delt onder verantwoordelijkheid aan het hoogste orgaan van het gezag de regeering en aan niemand anders, ook niet aan zijn partij, verant- woordig verschuldigd is voor de maatregelen die hij in zijn kwaliteit neemt. Daarom kon Burge meester Ter Laan zeggen, dat hij nooit anders ge handeld heeft dan in den geest der S.D.A.P. Maar zoo verstaat de massa de zaak niet. De ver gadering der afdeeling Zaandam bewijst dit vol doende. Dat de voorgenomen motie van afkeuring slechts achterwege bleef na de aangehaalde ver klaring van den heer Oudegeest toont aan, dat de vergadering wel degelijk van meening was, dat zij de houding van den burgemeester-partijgenoot mocht censureeren. Zij liet haar uitspraak slechts achterwege na een mededeeling, die haar moest voorkomen als een belofte van beterschap zon der te bedenken, dat zulk een belofte van een over heidspersoon aan zijn politieke partij in strijd zou zijn met den geest van den eed, dien hij voor de aanvaarding van zijn ambt heeft afgelegd. Binnenland BE KABINETSCRISIS. De Woensdag gehouden vergadering van de voorzitters (ieder vergezeld van een lid hunner fractie) der anti-rev., chr.-hist. en r.-k. Tweede Kamerfracties is heden voortgezet. 'Naar de „Res. bode" verneemt, hebben aan

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 4