NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 98 Donderdag 8 Augustus 1929 38e Jaargang IHTERC. TELEPHOON 52 LAÏGEDIJKER COITRAMT Deze courant verschijnt li inodag, iJouderdag en Zateroag A bonnementsprije - per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma I. H. KEIZER. Redacteur 1. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Groote letters naar plaatsruimte Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Dinsdag werd aan de veiling alhifer een bezoek gebracht door een gezelschap Deensche land- en tuinbouwers, bestaande uit 15 dames en 20 heeren, onder leiding van den directeur van het U. C. B., den heer Knapp. Het gezelschap kwam uit Amager ten zuiden van Kopenhagen, hetwelk nog een Hollandsche neder zetting is uit de 17e eeuw, waar toen reeds door hen de groenteteelt werd beoefend. Onze Deensche witte kool heeft haar oorsprong dan ook uit Amoger. Hollandsche namen zooals Jansen en Jacobse kwamen in het gezelschap meermalen voor. Met groote belangstelling werden de veilingsge bouwen bezichtigd en het veilen bijgewoond, terwijl de boottocht door de landerijen voor het gezelschap zeer belangrijk was. Na den boottocht werd koffie aangeboden in 't betaalkantoor, waar hartelijke woorden werden ge wisseld, waarna de reis werd voortgezet naar de Zuiderzeewerken. Het doel van de reis van het gezelschap is om de groenteteelt en het veilingswezen te bezichtigen, maar vooral om Holland eens te zien. Uit den Omtrek OUDE NIEDORP. In de afgeloopen drie maanden werden in het veefonds alhier verzekerd 471 runderen. Hiervan werden 7 stuks afgekeurd. De omslag hiervoor moest worden vastgesteld over de maand Mei op 0.3 procent, over de maand Juni 0.1 procent, en over de maand Juli 0.4 pro cent, dat is gemiddeld over de 3 maanden berekend ƒ1.90 per rund. - - 'ST. PANCRAS, Gelijk andere plaatsen heeft thans ook St. Pancras aan zijn ouden van dagen een genoeglij ken dag geschonken. Dioor eenige vooraanstaande ingezetenen was hiertoe een comité gevormd, dat zijn pogingen met een zoodanig succes zag be kroond', dat aan alle ingezetenen boven den pen sioengerechtigden leeftijd, al of niet rentetrek- kend, een reisje per autobus naar het Gooi kon worden aangeboden. De datum was bepaald op Dinsdag 6 Aug. Zoo vertrokken dan 's morgens een tweetal prachtige ruime bussen van de firma Geelen uit Alkmaar, met een dertigtal deelne mers in opgewekte stemming goed voorzien van proviand en allerlei versnaperingen, alles op spontane wijze door de burgerij geschonken en uitgeleide gedaan door véle belangstellenden. Behalve door enkele comitéleden werd de reis °ok door den burgemeester medegemaakt, hetgeen seer op prijs werd gesteld. Liet het weer, zich aanvankelijk wat dreigend aanzien, gelukkig kaapte dit spoedig op en was het reeds over tienen 's avonds eer de reizigers weer in den besten welstand en zeer voldaan over het geno- tenc, arriveerden. Em aan de onderlinge gesprek ken was duidelijk merkbaar, dat deze dag door velen niet spoedig vergeten zou worden, zoodat comitéé en milde gevers met voldoening op hun Werk terug mogen zien. BROEK OP LANGENDIJK. Bij de gehouden verkiezing van een lid van het Bannebestuur te Broek op Langendijk is herkozen het aftredend lid J. Balder Wz. OUDKARSPEL. Bij de gehouden stemming voor een hoofdinge land van de Banne alhier, periodiek aftredend de heer Jb. Kroon Jbz., is deze als zoodanig weder herkozen. ZUIBjaOHARWOU DJQ. Hot lid van het Bannebestuur is herkozen de heer Cu Kjroon alhier. ZiUIDSClHARWOUDfEL We vernemen, dat in het huis'van den heer Bi. Schrieken bij het Postkantoor een winkel in naai machines zal worden geopend. ZjUIDBOHARWOUD®. De muziekvereeniging „K,unst na Arbeid" zal den 18 Augustus a.s. deelnemen aan het concours van fanfarecorpsen en harmoniegezelschappen te. DJmuiden. OUDKARSPEiL- Gevonden: Een belastingplaatje. Te bevragen bij den gemeenteveldwachter. Buitenlandsch Overzicht Vredesverlangen. Het Kellogg-pact. Verlangen naar beperking der bewapening. Wie zal de kat de bel aanbinden? Formule gevonden door Mac Donald en Da wes. Spelen slagschepen geen rol meer in den oorlog? A long way. Van zwaard tot ploeg. Briand's nieuwe re- geernig. Opschorting binnenlandsche po litiek. De tocht van de „Graf Zeppelin" Er is in de Europeesche wereld in de laatste ja ren al heel wat over den vrede gesproken en ge schreven. Zooveel, dat men er een maatstaf een gunstige maatstaf uit zou kunnen opmaken voor uen afkeer van den oorlog, en de wijze, waarop men „beu" is van het oorlogsgedoe in zijn velerlei ge daante. Weliswaar hebben tientallen van landen zich bereid verklaard het Kellogg-pact, de uitban ning van den oorlog te aanvaarden, maar dit feit op zichzelf is nog niet te beschouwen als een vol doenden waarborg voor het behoud van den vrede. En dat dit zoo ingezien wordt, bewijzen wel de po gingen, die in het werk gesteld worden om te ko men tot eèn beperking van die dingen, die zoolang ze in overvloed (wat het aantal betreft zoowel als vorm en hoedanigheid) aanwezig zijn, en dus om zoo te zeggen bij een conflict tusschen twee of meer mogendheden voor de hand, voor het grijpen liggen. We bedoelen het oorlogsmateriaal in zijn vele gedaanten en speciaal de vloten met haar be wapening. Men kan den oorlog afschaffen of uit bannen zooveel men wil, maar het bestaan en de handhaving van een oorlogsvloot blijft uit den aard der zaak de daadwerkelijke handhaving en 't met zich brengen van dre oorlogsmogelijkheid en de erekenning daarvan. Daar komt nog iets bij. Alge meen wordt erkend door de verschillende mogend heden, dat er een einde moet komen aan den be- wapeningswedijver, den wedloop, die in de afge loopen jaren, zoo na als vóór den oorlog tot tel kens vermeerderde uitgaven hebben geleid, die, wat eensgelijks wordt erkend, op den duur niet zijn over een te brengen met den vrijwel nergens on- geschokten economischen en finantieelen toestand Wie zal in dezen de kat de bel aanbinden? Met an dere woorden: wie zal eigener beWfeging tot een vermeldenswaardige vermindering van bewapening overgaan (om van ontwapening maar niet te spre ken, welke naar Mac Donald gezegd heeft, voor de groote mogendheden zeker niet doenlijk is.) Wie zal de kat de bel aanbinden? Er zijn misschien verblijdende teekenen. Mac Donald, de Engelsche premier, die er voorshands nog niet in geslaagd is aan de mogelijk wat overdreven verwachtingen van velen en zijn partijgenooten in bevredigende mate te beantwoorden. Mac Donald heeft met be trekking tot beperking van de bewapening ter zee in zooverre de koe bij de horens gevat, dat hij er geen gras over heeft laten groeien de besprekingen met Dawes, den Amerikaanschen ambassadeur te beginnen. Deze besprekingen zijn onmiddellijk na aankomst van den heer Dawes in Enegland be gonnen en de besprekingen hebben geleid tot een overeenstemming betreffende de formule tot vermindering der bewapening. Volgens deze formu le worden de programma's voor den aanbouw van slagschepen verminderd de afmetingen worden verkleind de thans dienstdoende slagschepen worden langer in gebruik gehouden en de beide mogendheden Amerika en Engeland verkla ren bereid te zijn den aanbouw van duikbooten te staken. De vermindering. De vermindering van de vlootbewapening is ech ter iets dat over veel schijven loopt. De besprekin gen tusschen Dawes en Mac Donald zijn ten einde althans wat de hier bedoelde materie betreft maar wat zijn afgesproken hebben, de resultaten van hun onderhoud, moet worden voorgelegd aan de andere groote mogendheden, om te weten, wat zij er wel van zeggen. De vraag heeft zich van Amerikaansche zijde reeds voorgedaan of de groote slagschepen in een eventueelen oorlog nog wel een rol van beteekenis zouden kunnen spelen. Kunnen ze dit niet, dan zou dit, zouden we zeggen, een aanleiding temeer zijn, niet alleen voor Ame rika en Engeland, maar ook vboor de andere groote zeemogendheden van die dingetjes die toch zoo heel duur zijn, maar geen werk meer te maken. Wanneer nu de voorloopige voorstellen van Dawes en Mac Donald geschikt zullen blijken te zijn te kunnen dienen als grondslag voor verdere onder handelingen, zal waarschijnlijk in het volgende voorjaar een algemeene internationale conferentie voor de ontwapening ter zee bijeengeroepen kun nen worden en als die conferentie gehouden is, zul len de eventueele resultaten voorgelegd worden aan de voorbereidende ontwapeningscommissie te Ge- nève, wier taak het dan zal zijn de overige mogend heden bij de overeenkomst te betrekken. „It is a long way." die nog moet worden afgelegd voor en aleer de beperking der vlootbewapening een feit zal zijn. Laten we hoopvol aannemen dat de eerste stevi ge schrede op den langen weg thans gezet is. De Amerikaansche senator Borah heeft een ver klaring gepubliceerd, waarin hij van Engeland eischt dat het eenige van zijn oorlogschepen tot zinken zou brengen om de gewenschte pariteit met Ameroka tot stand te brengen. Hij wijst er op, dat Engeland, dit doende, den belastingbetaler zal spa ren niet alleen, maar tevens den oorlogsprikkel zal verminderen. Er wordt wel eens gesproken van het omsmeden van zwaarden tot ploegen. Het Is ons niet bekend, wat er alzoo van een afgedankt oorlog schip te maken valt, zeker nog wel lets. In elk ge val, als het er om gaat den belastingbetaler ter wil le te zijn, zou het toch zonde zijn, die millioenen guldens, die de schepen kosten, naar den kelder te zenden. Maar Senator Borah heeft dit misschien meer bij wijze van spreken gebruikt. Briand's nieuwe kabinet is op vrij rustige wijze door de Fransche Kamer aanvaard en zijn regee- ringsverklaring heeftweinig tegenstand uitgelokt. Of het tusschen de Kamer en het nieuwe Kabinet geheel en al koek en ei zal zijn? Briand heeft te kennen gegeven, dat hij voorloopig de binnenland sche politiek uitgeschakeld wilde zien. Hij wil eerst de resultaten van de Haagsche conferentie afwach ten en als de daar genomen besluiten geratificeerd zullen zijn, zou hij den tijd gekomen achten de binnenlandsche kwesties weer aan de orde te stel len. Het is niet onmogelijk, dat Briand, die ook niet meer de lichamelijk sterke man van vroeger moet zijn, er tegen den tijd ook genoeg van heeft. In vele der Europeesche landen is men wat be ducht geweest over wat er op den eersten Augustus van communistische zijde gedaan zou woraen en A>o hier en daar waren uitgebreide maatregelen genomen om eventueele ongeregidheden te voorko men. Over het algemeen is echter de eerste dag van Augustus kalm verloopen. De „Graf Zeppelin" heeft de vorige week een tocht naar Amerika ondernomen. De bedoeling is, dat het luchtschip met zijn koenen commandant na volbrachte reis weer uit Amerika naar Friedrich hafen zal terugkeeren. Daarna zal de groote viucnt om de werexd een aanvang nemen. Deze tocht zal gaan over Siberië naar Tokio, vandaar naar Los Angelos in Californië, naar Lakehurst bij New York en verder naar Friedrichshafen terug. Ongetwijfeld zal dr. Eckner met den tocht naar AmeriKa zoowel als met zijn vlucht om de wereld veler belangstel ling trekken. Zijn eerste tocht naar AmeriKa in October 1928 heeft hem wel van de internationale waardeering van zijn prestaties overtuigd Ook nu weer was er een verstekeling aan boord, die te New York aan de politie zou worden overgeleverd. De man had beter in Friedrichshafen kunnen blijven. Maandagmorgen tegen tienen, dat is tegen drieën Midden Europeeschen tijd is de „Graf Zeppelin" te Lakehurst vlot geland. Duizenden belangstellenden toonden de landing bij. Zooals dr. Eckner aan de Amerikaansche pers mededeelde, was deze keer de reis bijzonder interessant geweest. In het begin der reis stormde het zoo hevig, dat geaorzeld werd den fcécïit. voort te zetten. De route werd toen genomen over Gibraltar. Gedurende de laatste veertig uren moet het weer vreeselijk geweest zijn. De „Graf Zeppelin' heeft thans bewezen de slechte weersge steldheden te kunnen doorstaan. Dr. Eckner was voornemens Woensdagavond of Woensdagnacht we der naar Friedrichshafen terug te keeren. De reis naar Amerika heeft vier en negentig uur geduurd en met een gemiddelde snelheid van tachtig kilo meter werden 5331 kilometer afgelgd. De residentie heeft Maandag de verschillende de- legaties, die aan de conferentie zullen deelnemen ontvangen. Behalve van de zijde der autoriteiten was er ook bij het publiek veel belangstelling voor de vreemde gasten. Volgens een bericht uit Lon den zijn de Engelsche bladen over het algemeen niet bijster optimistisch gestemd over de vooruit zichten van de conferentie. Ongtwijfeld zal door den Engelschen minister van Finantien een hartig woordje gesproken worden voor de handhaving der vroegere verdeelingsschaal voor de Duitsche beta lingen. Volgens het plan Young zou Engeland zich benadeeld achten. Van Fransche zijde zou, volgens de „Matin" als elsch gesteld moeten worden de aanneming al bij het begin van het plan Young. Algemeen Overzicht Herinnering aan 1 Augustus 1914. |De oorlogsfakkel. Beden tot dankbaarheid. De conferentie in Den Haag. Plaats en naam. Waarom niet het Vredespaleis? De Kabinetsformatie. Parlemen tair of extra-parlementair. De kans voor het eerste verkeken. De nieuwe ziekte in Botterdam. Alastrim of z.g. kafferpokken. De ze week brengt de beslissing. Inen ten of niet? Grafschending te Brussel door een Nederlander. De vorige week was het vijftien jaar geleden, dat de oorlogsfakkel werd ontstoken, die binnen zoo betrekkelijk korten tijd een groot deel van Europa met zij nonHeilspellende glans zou be lichten. Het jongere geslacht kan zich de dagen van rampspoed, die toen werden ingeleid, niet meer herinneren zoo verre hebben we ons eer ste oorlogsjaar reeds weer achter ons, maar de ouderen, hoe ze zich nog kunnen en zullen her innerd hebben de gesteldheid van ons volk, toen de mare zich verspreidde, dat de oorlog, de lang gevreesde, maar mogelijk nog niet zo ogauw ver wachte oorlog was uitgebroken, die Europa in vuur en vlam zou zetten in die mate, dat thans, na vijftien jaren nog gesproken moet worden van de liquidatie van den oorlog. Welbeschouwd zijn het ook voor ons land en volk; vreeselijke tijden geweest, tijden van onrust, nood, nijpend gebrek aan de eerste levensbehoeften. En ondanks dat alles ligt nog steeds daarin "de groote reden tot verheugenis, dat ons land, hoewel indirect bij de gevolgen van den oorlog zoo nauw betrokken, feitelijk buiten den oorlog gebleven is, waardoor ons land niet zijn aandeel behoefde bij te dragen in het groote getal dergenen die voor hun vader land het leven lieten of van de tallooze vermink ten, naar lichaam en geest, die als een sombere herinnering aan den wereldstrijd in alle der vroegere oorlogsvoerende mogendheden te vinden zijn. Nog is de situatie der volkeren onderling niet een zoodanige, dat het woord „vrede" veel meer dan een klank is geworden en zelfs) zijn we niet zoo ver gevorderd, dat de grootei con ferentie, die geacht wordt dienstbaar te zuilen- zijn aan de liquidatie van den oorlog, in waarheid beschouwd mag worden als de laatste der vele phasen welke de Europeesche verhoudingen heb ben moeten doorloopen sinds het krijgsgerucht verstomde en door den vrede van Versailles een eind werd gemaakt aan den daadwerkelijken oor log. De conferentie-uitvloeisel van de kortgele den gehouden conferentie der financieele deskun digen, de conferentie die deze week in de residen tie beginnen zal is er ongetwijfeld eene» van groteo beteekenis. Ook daarom zal ze van betee kenis zijn, omdat er aan deelgenomen wordt door tal van kopstukken uit de politieke en ook uit de financieele kringen der Verschillende deelne- mende landen. Van beteekenis ook omdat, op deze conferentie door de geleerden aller naties een taak vervuld zal moeten worden, welke door deu Eranschen minister Briand werd gekwalifi ceerd als de zwaarste verantwoordelijkheid wel ke sinds het einde van den oorlog op een regee ring heeft gerust. Belangrijke dingen zullen er in den Haag aan de orde komen; iry de eerste plaats de herstelkwestie, een financieel vraag stuk waarbij een groot deel van Europa isi ge moeid en bij de oplossing waarvan het econo misch evenwicht van Europa is betrokken en- voorts zal aan de orde komen de politieke en mili taire kwestie inzake de ontruiming van het Rijn5 land .Voorloopig komen er ter conferentie zee mogendheden. Men is het eindelijk over den naam eens geworden, welken de conferentie zal dra gen, n.l. „Conférence de la Haye 1929". Over de plaats, waar de conferentie in den Haag gehouden zou worden is ook nog een en ander te doen ge weest. Ze zal nn gehouden worden in de gebou wen der Eerste en Tweede Kamer en de Grafe lijke zalen, die met grooten spoed voor haar tijde lijke bestemming in orde gebracht werden. Door sommigen is de vraag gesteld, waarom het Vre despaleis niet voor de conferentie beschikbaar- gesteld werd. De vraag zou ook kunnen zijn in hoeverre de te houden conferentie beschouwd zou mogen worden als te zijn een vredesconferentie. Dat er op deze conferentie aanleiding tot verschil van meening zal zijn, tot gekrakeel misschien, het is aan te nemen. In hoeverre ze. werkelijk een vredesconferentie is te noemen, zal pas blij ken als de resultaten pas bekend zullen zijn. Doch ,de reden, waarom de Haagsche conferentie niet in het Vredespaleis gehouden wordt, ligt waarschijnlijk niet meer in het feit, dat in den loop dezer maand het Hof van Internationale Justitie in het Vredespaleis bijeenkomt, dan in het feit, dat de te houden conferentie niet; „des vredes" of om den vrede zou zijn, ietS| wat wa dan- tenslotte toch maar hebben af te wachten. De aan Jhr. Mr. Buys de Beerenbrouck gege ven opdracht tot vorming van een parlementair Kabinet, steunende op de drie partijen der Rech terzijde heeft niet tot een resultaat geleid. Iets waarover sommigen zich in meerdere mate ver wonderen, terwijl anderen verklaren, dat ze zich' er oveir verwonderd zouden hiebben indien de kabinetsformateur wel geslaagd was. De drie rechtsche partijen hebben het over een gezamen lijk program niet eens kunnen worden. Desniette min heeft de heer Buys de Beerenbrouck niet afgehouden van onderhandelen met de leiders dier partijen. Aan hem werd na het mislukken van de pogingen tot vorming van een parlementair kabinet opnieuw opdracht gegeven, thans tot het vormen van een extra-parlementair kabinet, wel licht hebben de heeren bij hun onderhandelingen reeds de mogelijkheid van een dergelijke nieu we opdracht onder de oogen gezien en mogelijk is het ook, dat ze onder elkaar al zoo'n beetje de richtlijnen hebben aangegeven, waarlangs de met de sabinetsformatie belaste zich zou kunnen be wegen met eenige kans van slagen. We zullen dan wellicht krijgen een. kabinet, steunende niet op een door onderlinge afspraak gebonden parle mentair^ meerderheid, maar een Kabinet, datf zonder één bepaald program, toch in rechtschen geest zal werken. Vermoed wordt, dat de. taak van den kabinetsformateur een iets lichtere zal zijn dan die, voor welke hij door zijn eerste op dracht gesteld werd. In zooverre blijft dus da toestand min of meer zooals hij is, de tijd voor een zuiver parlementair kabinet blijkt voor ons lan dnog niet weer aangebroken en of we binnen

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1