Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier "rra: No 95 IRTERC. TELEPHOON 52 Dinsdag 18 Augustus 1929 88e Jaargang Uitgave: Firma I. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel IMscliamude. StemmingsbeeldGroentenland WE LANKEDIJKM COURAMT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag A bonnementsprije per 3 maanden f 1.15 van 15 regels 71 elke regel meer 15 cent. Groote lettere naar plaatsruimte De vorige week Donderdag is er te Zuidschar- woude een vergadering van de Ver. de Koophan del gehouden, met als eenig punt op de agenda: de aardappelsorteering. .Wat is wel de oorzaak, dat in Augustus een zaak als de sorteering van vroege aardappelen aan de orde wordt .gesteld? Voor den Langendijk heeft om dezen /tijd des jaars het artikel geen overwegende beteekenis meer, 't veilingsbeeld vertoont dan geen aardappelen, maar veel meer een groenten- én uienaspect.' Al zijn de aanvoeren niet zoo heel groot! meer, toch zou men verkeerd oordeelen, indien mem aannam, dat het vroege-aardappelseizoen al weer afgeloopen zou zijn. Hoewel er in het rayon van de LGC. alsmede in dat van den geen. massa meer aanwezig is, als elders, heeft to eb ook de zaak van de aardappelensorteering voor den Langendijk beteekenis. De Voorzitter van de Ver. de Koophandel schatte j.l. Donderdag de nog aanwezige voorraad in N.-H. op 40 pOt. van de totaal-productie. Ejr zitten nog zeer groote hoeveelheden in den grond, en massa's in de kui len op den grond, 'gevolg van de lage prijzen in Juli, het late inzetten van de campagne en de Duitsche invoerrechten. N>u blijkt meer en meer dat Duitschland een zeer goeden aardappeloogst heeft gehad; 't heeft geprofiteerd van ons pootgoed, waardoor de op brengsten niet weinig zijn gestegen. 'tValt voor ons niet mee, tegen België te concurreeren, dat we in staat hebben gesteld door élite pootgoedzen- dingen, ons in Duitschland danig dwars te zitten. Zoo hebben onze exporteurs in ;Moffrika weinig boodschap. We zijn dus op ander afzetgebied aan gewezen, en mogen hopen, straks in September nog wat aan onze Oosterbuur kwijt te worden. Tot de landen, waar kans op afzet bestaat,, be- hooren Zuid-Amerika, Engeland en Zwitserland. Nu vragen deje landen een grovere sorteering, als N.-H. gewend is, te verzenden, en nu zitten ve een beetje in een lastig parket. Dient er een andere sorteering nog dit jaar te komen? Ook Duitschland prefereert een grove aardappel boven onze gewone consumptie-maat van 33 mjM. af. De exporteurs dringen er op aan, nog voor dit seizoen een andere sorteering in te voeren. In tuinderskringen twijfelt men er aan, of dit alles: nog vöór 1 September kan komen. Voor dien twijfel is zeker grond aanwezig. Oin klaar te. komen voor 1 September, dienen de plaatselijke tuinbouwvereenigingen te vergade ren. Het Provinciaal Verband zal eerst daarna kunnen bijeenkomen tot een definitieve beslis sing. De tijd is zeer'kort, nauwelijks drie weken, cn 't is geen wonder dat velen uit dien hoofde aan het tot stand komen van een nieuwe aard appelsorteering twijfelen. Daar komt nog bij, dat men over 't algemeen wel toegeeft, dat een grovere sorteering wen- schelijk 'is te achten. Echter is er ïiog al verschil van inzicht over de in te voeren sorteering zelf. Koophandel heeft geadviseerd aan het U. O.B. drie sorteeringen in'te voeren, nl. van 30 35 mjM. voor drielingen, van '3545 voor poot goed en binnenland ep voor export van 45 m.M|. en daar boven. Inderdaad is dit een zeer mooie, haast ideale sorteering. Betrof het late aardap pelen, er zou m.i. weinig twijfel aan wezen,, of men koos deze sorteering, die men zeer wel ma chinaal zou kunnen uitvoeren. Miet vroege aatd- lappelen gaat dit nu eenmaal niet, die moeten op den akker naar grootte worden geschift, vaak op 't heilig oog. Drie sorteeringen in plaats van twee daar zal stellig wel éenige oppositie tegen wezen. In de Streek voelt men voor een andere rege ling, nl. de drielingen te bepalen van 3040 mMi. consumptie en export op 4055 mM„ en wat daar boven gaat te verkoopen als groven. Daar meent men, dat die laatste sorteering wei nig beteekenen zal; wat boven 55 mM. is, daarin kan niemand bij 't rooien aan twijfelen, er zal veel geringer quantum van zijn en de tuinbou wers zullen uit dien hoofde tegen deze sorteering minder bezwaar hebben. Velen aan den Langendijk zijn nu reeds ge wend, de z.g. „"bonken' 'uit de partij te verwij - déren. Hoe de zaak geregeld wordt, of ze dit jaar haar beslag nog krijgt, we zullen 't maar kalm af wachten. Van beteekenis is de kwestie zeer zeker. Vermelden we 'ten slotte nog, dart j.l. Zaterdag te Bovenkarspel verzonden was een hoeveelheid van 2850 wagons, tegenover 3170 wagons op ge lijken datum in 1928. Voor de zooveelste maal is het weer eens mis met de bloemkool. T)ie prijzen zijn redelijk, edoch dé oogst laat zoowel kwalitief als kwantitief| veel te wenschen over. Akkers nateeling bloem kool worden nu reeds omgehakt, er komt toch niets van terecht, vanwege draaien en vallen. Zoowel aan den Langendijk als in de Streek komen heel wat ro'tstrukken in de bloemkool voor. .Wat de sorteering betreft, zijn we hier nog niet, waar we wezen moéten. Tér vergadering van Koophandel is over de bloemkoolsorteering ook een hartig woordje gezegd en is besloten, de marktbestuxen er op te wijzen, dat een sorteering in drie soorten te wenschen zou zijn. Volkomen onderschrijf ik op grond van ervaring en onder zoek de klacht van Koophandel. 'tls nu eenmaal niet te loochenen, dat we aan den Langendijk practisch geen "tweede soort zien aangevoerd. ;Men veilt óf goede óf uitschot;, tusschenin bestaat niet. Volkomen begrijpelijk is„ dat men bij de tegenwoordige sorteering pro beert zooveel mogelijk bij de goede kool te krij gen; wat immers onder andere benaming ver kocht wordt, brengt 'n schijntje op. ('tMiddel baar hier is absoluut ongelijk aan tweede soort, elders). De nu ingevoerde methode, de goede bloemkool onder U.Ö.B.-teeken te veilen, beteekent zonder twijfel een stap in de goede richting. Indien er nu nog een "dragelijke tweede soort komt, is de zaak gezond. Voor de tweede soort is wel prijs te krijgen, zie maar naar Grootebroek, 'tls een moeilijk punt', de bloemkoolsorteering. Inzonderheid dit jaar, nu 't gewas zooveeil mankement vertoont. Edoch, ook te Bovenkarspel komen tal van afwijkende partijen voor. Edoch, hoe afwijkend ook ,de norm voor le soort staat daar voor 't begrip der bouwers vast. Kleine, afwijkende kool komt er niet bij de beste. 't Vorig jaar liet ik enkele verhoudingscij- fers tusschen le, 2e en 3e soort te Grootebroek, afdrukken. Thans geef ik weer een staatje, waar uit men veel kan opmaken. 1ste soort. 50 30 50 70 '2de soort. 90 1220 145 3de soort. Maandagmorgen tien uur vergaderde de raad de zer gemeente ten raadhuize, onder voorzitterschap van den Edel Achtbaren heer Klerk, tevens secre taris. De voorzitter opent de vergadering met een kort woord van welkom, waarna de notulen der vorige vergadering, behoudens een kleine bemerking van den heer Brak worden goedgekeurd en vastgesteld. Mededeelingen: Procesverbaal van gehouden kasverificatie op 25 Juni jl. De ontvangsten hebben bedragen 69951.18 de uigaven 65292.661/a kassaldo ƒ4658.512/1 behal ve de ƒ9000 gedeponeerd bij de Boerenleenbank te Schagen. Verslag gasfabriek waarvan ieder der leden een exemplaar is geworden. Idem van den keuringsdienst voor waren. Hieruit blijkt, dat bij de winkeliers dezer gemeente, bak kers enz. zijn gehouden tezamen 101 inspecties. 199 brooden werden gewogen, in het laboratorium wer- 1 den 58 partijen bakkers-, kruideniers- en nadere 1 waren onderzocht en ter plaatse 1139 partijen. Het aantal onderzochte melkmonsters bedroeg 34, terwijl het gemiddelde vetgehalte van de melk was 3 32 pet. Idem van de Noorder Stoomtramwegmaatschap pij. Medegedeeld wordt dat de opbrengst van het reizigersvervoer wederom door de concurrentie der autobussen is verminderd van ƒ41369.48 to een be drag van ƒ37650.51 of wel met ƒ3718.97. Hierdoor kan het dividend niet hooger worden bepaald dan 2.3 pet. Vorig jaar was dit 3 pet. Uitbrenging rapport van het onderhoud door B. en W. met den heer waarn. commissaris der Ko ningin dezer provincie omtrent de drinkwatervoor ziening te Rijp in deze gemeente. De voorzitter leest het rapport voor, hetwelk een duidelijk overzicht geeft van bovengenoemd onder houd. Met kracht is door B. en W. bij genoemden com missaris aangedrongen op aansluiting van het Rijpje bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf. De voorzitter deelt mede, dat op heden de be slissing nog niet is gevallen. De heer Stoop brengt een woord van dank aan B. en W. voor de aangewende pogingen, hopende dat deze met succes bekroond zullen worden. Dankbetuiging van mej. Wicherink voor het in haar gestelde vertrouwen bij hare benoeming tot onderwijzeres alhier, welke betrekking door haar wordt aangenomen. Kennisgeving van h.h. Gedeputeerde Staten dat de Rijksuitkeering voor deze gemeente is bepaald voor 1929 op 2466.22. Van gelegenheid om in be roep te gaan, behoeft geen gebruik te worden ge maakt, aangezien dit bedrag overeenkomstig de op gave van hier was. Idem van den minister van Onderwijs, dat het bedrag van het voorschot vergoeding salarissen der openbare onderwijzers bedraagt voor het jaar 1929 11020. Goedkeuring verleend op de besluiten, houdende vaststelling vermenigvuldigingscijfer gem. inkom stenbelasting, af- en overschrijving en wijziging be grooting. Vaststelling der rekening van de gemeente, dienst 1927. Een verzoek van de commissie voor de malaria bestrijding voor Noordholland om weder een sub sidie te mogen ontvangen van 1 cent per inwoner. B. en W. stellen zich voor dit bij de behandeling der begrooting in bespreking te brengen. Aldus wordt besloten. Een brief van de commissie uit de gemeenteraden tot het voeren van actie tegen de door Ged. Staten voorgestelde salarisregeling van Burgemeesters, se cretarissen en Ontvangers, waarbij wordt geadvi seerd bij de behandeling der begrooting de goed keuring te onthouden aan eventueele voorstellen tot verhooging van gemelde salarissen, eveneens de verhooging daarvan met de pensioenpremie. B. en W. stellen voor dezen brief bij de begroo ting over te leggen en bij de vaststelling daarvan in behandeling te nemen. Goedgevonden. Dat zijn uitgeloot de aandeelen der leening van de gemeente, de nos. 6 en 33 ieder groot ƒ500 en no. 3 groot ƒ300 aflosbaar 31 December a.s. Dat, nu mej. Bood te Valkoog het diploma voor de nuttige handwerken heeft verkregen, zij door B. en W. in overleg met den heer inspecteur van het la ger onderwijzeres is benoemd tot tijdelijk onderwij zeres in dat vak aan de school te Valkoog met in gang van 1 September a.s. Mej. Harder, onderwijzeres te Schagen is in gaande op gemelden datum uit genoemde betrek king eervol ontheven. Dat de opbrengst der dij kverpachting over 1929 bedraagt ƒ1414.50 tegen ƒ1505 in 1928. Een brief van B. en W. dezer gemeente dato 30 Juli jl. waarbij schriftelijk de rekening der ge meente over 1928 den raad wordt aangeboden. Verder in behandeling te nemen stukken enz.: 1, Behandeling gemeente- en armenrekening, dienst 1928, ter voorloopige vaststelling en goedkeu ring. De ontvangsten der gemeenterekening bedragen voor den gewonen dienst ƒ48174.25 de uitgaven 43702.091/s saldo 4472.15'/2. De ontvangsten bedragen voor den kapitaaldienst ƒ546.60 de uitgaven ƒ500 saldo ƒ46.60. Als rapporteur der commissie van onderzoek, deelt de heer Stoop mede, dat tot goedkeuring ge adviseerd wordt. Namens de commissie brengt psr. een woord van dank aan den gemeente-ontvanger voor de accurate administratie, hetwelk de controle ten zeerste vergemakkelijkt heeft. Omtrent de rekening van het armbestuur wordt eveneens tot goedkeuring geadviseerd. Echter is door de armvoogden geen gespecificeerde nota om trent de uitgaven ingeleverd. In het belang van een goede controle wordt het wenschelijk geacht te weten waaraan de gelden besteed zijn. De voorzitter van het armbestuur, weth. A. Wit, deelt mede, dat de bedoelde armvoogd gezegd heeft in het vervolg rekening te zullen houden met de gemaakte opmerking. De voorzitter zegt vervolgens zich geheel aan te sluiten bij de woorden gericht aan den gemeente ontvanger. Tevens brengt Z.E.A. een woord van dank voor het keurige werk aan den nieuwen boek houder-administrateur van het B.A. Hierna wordt tot vaststelling der beide rekenin gen besloten. Drie jaar lij ksche afrekening met de bijzondere scholen ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet over 1925 1926 en 1927 en vaststelling der uitkee- ring over 1927. Door het r.k. schoolbestuur is uitgegeven over die jaren 1854.57 door het r.k. schoolbestuur is ontvangen over 1925, en 1926 ƒ1267.39 zoodat over 1927 uitgekeerd moet worden ƒ587.18, Aan het bestuur van de school met den Bijbel is uitgegeven over die jaren 3293.58'/2 door het schoolbestuur is ontvangen over 1925 en 1926 een bedrag van ƒ2656.681/2, over 1927 uit te keeren een bedrag van ƒ639.90. Burgemeester en Wethouders stellen voor deze driejaarlij ksche afrekening zoo goed te keuren en te besluiten de bedragen over 1927 uit te keeren, vast te stellen als hierboven genoemd. Eveneens om de vergoeding voor het vakonderwijs (nuttige hand werken) te bepalen over 1927 voor ieder der beide scholen op 175.26. De voorzitter deelt mede, alle rekeningen te heb ben nagezien en brengt een woord van dank aan de administrateurs voor hun keurig beheer. Tevens spreekt hij er zijn waardeering over uit dat door bovengenoemde besturen degelijk rekening wordt gehouden met de groote kosten van het onderwijs waarmede de gemeente belast is. Hierna wordt het voorstel van B. en W. aange nomen. Burgemeester en Wethouders stellen voor het ge meentehuis aan te sluiten bij het telefoonnet. Hoe wel het aanvankelijk niet in de bedoeling lag, hier op nog weder terug te zullen komen, aangezien en kele jaren terug, door den toenmaligen raad het nut hiervan niet inziende, tot tweemalen toe een dergelijk verzoek van B. en W. werd afgestemd, meent het college in het belang der gemeente niet te mogen nalaten dit voorstel opnieuw te moeten doen Reeds meerdere malen wordt het gemis van het niet hebben van een telefoon ten raadhuize gevoeld zoowel voor hier als van Ieders. Dit jaar ondervonden B. en W. dit nog bij de be noemingen van onderwijzend personeel, over de Wa tervoorziening te Rijpje en niet minder met den Vleeschkeuringsdienst. waarvan uwe voorzitter lid van het zgn. dagelijksch bestuur is geworden. Ook voor besprekingen met de Griffie dezer Provincie enz. enz. komt het voor, dat een telefoon noodig is. De zaken worden daardoor bespoedigd terwijl geen tijdverlies ontstaat voor de werkzaamheden ter secretarie. Indien men in het telefoonkantoor gebruik moet maken van de spreekcel en men gerui men tijd aldaar moet wachten voordat de lijn vrij is. Een verdere bepleiting van het nut achten B. en W. niet noodig. Genoeg zij het mede te deelen, dat in het geheele gebied van het Prov. Waterleiding kantoor Schagen geen enkele gemeente, met uit zondering van Sint Maarten, niet is aangesloten. De kosten zijn van geen overwegend bezwaar, het entréegeld bedraagt slechts 25 ineens, terwijl het jaarlijks abonnement is 35 hetwelk vrij zeker zal worden, behalve de telefoongesprekken, welke vol- gens tarief worden voldaan. Dit tarief is thans i voor gesprekken binnen een kring van plm. 15 km. ƒ0.20 en voor de overige ƒ0.50. Voorgesteld wordt dat tarief in gunstigen zin te wijzigen. Indien de raad zich met het voorstel vereenigt, stellen B. en W. tevens voor de begrooting dienst 1929, overeenkomstig bovenstaande uitgaven te wij zigen. De heer Stoop zegt met genoegen het voorstel op de agenda te hebben gelezen. Spreker noemt het thans een gemis en kan zich zeer goed met het voorstel vereenigen. Hierna wordt met algemeene stemmen aldus besloten. Burgemeester en Wethouders stellen den raad voor, een crediet te verleenen van 1000 voor aan schaffing van 27 nieuwe schoolbanken voor de school te Sint Maarten en 15 voor die te Valkoog en daarvoor de begrooting dienst 1929 aan te vullen en te wijzigen. Reeds enkele jaren geleden is door den heer in specteur van het lager onderwijs erop gewezen, dat de bestaande banken zelfs niet aan billijk te stellen eischen voldoen en het aanschaffen van nieuwe 'n noodzakelijkheid was geworden. In verband met den ongunstigen finantieelen toestand onzer ge meente in de laatste jaren is door hem eenig uit stel verleend. Langer uitstel is nu niet meer moge lijk en aangezien B. en W. de overtuiging ook heb ben, dat het aanschaffen van banken geen luxe, maar voor de kinderen noodig is, en een langer uitstel, naar is gebleken, niet zal worden toegestaan is besloten daartoe nu over te gaan. B. en W. zien wel kans deze uitgave uit de gewone middelen te bestrijden en stellen dan ook den raad voor hier mede accoord te gaan, door verleening van het ge vraagde crediet en eveneens om de begrooting voor den dienst 1929 met dat bedrag aan te vullen en te wijzigen. De banken, die worden aangeschaft, zijn overeenkomstig het rijksmodel en door B. en W. gezien in een school te den Helder. De heer Stoop acht het thans het meest gunstige tijdstip aangezien de gemeentefinantien in betere condities verkeeren. Nu ook onmogelijk langer gewacht kan worden met de aanschaffing en de o.l.s. in dit opzicht ten achter komt bij de Rijp verklaart spr. volkomen met het voorstel te kunnen meegaan. De voorzitter deelt mede, dat met de school te Eenigenburg nog eenigen tijd gewacht zal worden daar het aantal kinderen niet vermeerderd is. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangeno men. Uitvoering gevende aan een belofte in de vorige vergadering gedaan om een onderzoek in te stellen naar de kosten van het aanbrengen van brandkra- nen in de gemeente, deelen B. en W. mede: dat iedere brandkraan kost 100 gulden waarbij voor ieder deel der gemeente komt een standpijp met afsluiter en sleutel voor ƒ69.50 minstens 40 meter slang is ƒ46.40 en koppelingen met straal- pijp plm. ƒ18.60 in totaal dus ƒ234. 50. Wanneer men die aanschaft voor de dorpen en buurtscnappen Valkkoog, Groenveld, Stroet, Eeni genburg en Rijp (wanneer ook daar waterleiding is) wordt dit 1172.50 en met slechts twee branakra- nen in ieder dier plaatsen, wordt het bedrag ver hoogd met 5 maal 100 gulden is 500 of tezamen een som vormend van 1672.50. Burgemeester en Wethouders zijn van meening dat wanneer men daartoe overgaat, men zich niet kan bepalen tot slechts twee brandkranen op ieder dier plaatsen aan te brengen, maar zou dit getal nog wel met minstens 10 stuks moeten worden ver meerderd waardoor de totaalkosten minstens 1000 gulden zullen moeten worden verhoogd. Hoewel B. en W. het nut der brandkranen voor de buitenwijken niet ontkennen meenen zij toch U te moeten adviseeren alsnog, in verband met de hooge kosten, niet tot aanbrenging daarvan over te gaan. B. enW. hebben ook al in bespreking gebracht 't te lang uitblijven der spuit bij brand in de buiten wijken. Ook de groote kosten welke bij blussching met een handspuit voor de gemeente komen en zul len daarover met den raad gaarne in comité een voorloopige bespreking houden. De heer Gootjes, op wiens verzoek een onderzoek is ingesteld, brengt een woord van dank aan B. en W. voor het uitgebrachte rapport. Spreker is echter van meening, indien in ieder der buurtschappen 2 standpijpen worden geplaatst toch veel bereikt kan worden. De voorzitter meent, dat de afstanden toch te groot zullen zijn, terwijl tevens de moeilijkheid te weeg wordt gebracht, dat er velen van het ge bruik der brandkranen worden uitgesloten. De heer Gootjes zegt, dat vanzelf sprekend niet ieder perceel met de kraan bereikt kan worden. Met het oog op de bespreking in comité gaat spr er mee accoord om voorloopig een afwachtende hou ding aan te nemen. Wethouder Glas merkt op. dat de uitgestrektheid van de Stroet te groot is en 2 brandkranen toch het doel niet doen bereiken. Wat betreft de be staande spuit, deze werkt wel goed, maar het duurt te lang alvorens deze op de plaats van bestemming is gekomen. Na nog eenige algemeene besprekingen wordt be sloten de comité-vergadering af te wachten. Vaststelling eener suppletoire begrooting voor den dienst 1929 tot een bedrag van ƒ45.43. Aanbieding gemeente- en armenbegrooting voor het dienstjaar 1930. De gemeentebegrooting sluit in ontvangst en uit gaaf op 42127.91 voor den gewonen dienst en op 93.20 voor den kapitaaldienst. De inkomstenbe lasting wordt voorgesteld op ƒ13700 tegen ƒ17000 in 1929. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur sluit in ontvangst en uitgaaf op f 14058 terwijl een subsidie van de gemeente wordt gevraagd van 2000 gulden tegen 2400 in 1929. De begrootingen zullen in een volgende vergade ring worden behandeld terwijl aan ieder der leden van den raad een concept daarvan zal worden uit gereikt. Rondvraag. De heer Glas stelt voor, aangaande de verleende gratificatie in 1928 aan den heer Correljé, ook de ze thans weder te verleenen en dit bedrag niet als een post op de begrooting te vermelden, doch toe te kennen als een gratificatie. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Niets meer aan de orde zijnde, volgt sluiting der openbare vergadering. Nieuwstijdingen DE TWENTSCHE BONTWEVERIJ TE HENGELO STOPGEZET. In verband met het ontstane conflict aan de Twentsche bontweverij zijn de wevers gistermorgen in staking gegaan waarna de directie de geheele fabriek stopzette. Gistermorgen vergaderden de stakers onder lei ding van de hoofdbesturen, waarbij o.a. de steun regeling aan de ongeorganiseerde arbeiders werd besproken. WATERVLIEGTUIG VERLOREN. Het watervliegtuig dat Dinsdag bij de Mok tij dens de start op een woelige zee over den kop is geslagen en bij de eerste bergingspogingen gezon ken, moet als verloren worden beschouwd. Slechts eenige deelen konden worden geborgen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1