1B L W E Restanten JECK" Inmaakartikelen Hike ireijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier tr^T^TfL" No 97 interc. telephoon 52 Zaterdag 17 Augustus 1929 38e Jaargang Uitgave: Firma 1. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Groote letters naar plaatsruimte TOB NOORT. Firma R. J. HOUWING MIENT I m. 544 ALKMAAR Revue van de Week Speciaal Corsetten - Magazijn Buitenland LANGEDIJKER COITRAIT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag per 3 maanden f 1.15 BLIJF UZELF. Hooge boomen vangen veel wind Hoe hooger de boom, hoe meer wind hij vangt. Hoe hooger de mensch, hoe meer critiek, laster en tegenwerking hem bestookt. Ge behoeft niet juist een hooge positie in de maatschappij te bekleeden om aan critiek bloot te staan. Wanrieer ge u maar in iets van uw omgeving onderscheidt door een ietsje meer intellect, door wat zuiverder gevoel, door meer zakeninzicht of wat ook dan staat dadelijk de massa klaar om u neer te halen. Die „massa" behoeft niet juist een groote groep men- schen te zijn. Ik bedoel hier met massa: zij, die tot de massa behooren, die in elke uitzondering een persoonlijke aanranding bespeuren, die zij tegen moeten gaan. Kinderen op school hebben er al last van mis schien wel de meeste van de treurigste last.. Want kinderen zijn zonder medelijden. Wanneer een kind opvalt, doodat het* „anders" is dan de anderen, wordt het geplaagd en gesard. De kinderen, die plagen zullen later de massa vormen. Het kind, dat geplaagd wordt is de enkeling, de persoonlijkheid. Latre gebeurt dat plagen en tegenwerken niet zoo openlijk meer. Menschen zijn „beleegd." Maar al is de hinder niet meer direct, indirect blijft ze voortwoekeren. Wat moet de enkeling daar tegen doen? Afdalen naar de massa-mensch? Hij kan 't niet en zijn pogingen ertoe maken hem meest al nog belachelijker in de oogen van zijn tegenstan ders. Hun vermaken zijn niet de zijne, en als hij zich al vermaakt, dan doet hij dat toch op een an dere manier. Hij reageert nu eenmaal anders op uitrelijkhedene ne gebeurtenissen. Wat dan? Al leen blijven? In ieder geval: zichzelf blijven. Moe dig de critiek doorstaan, voortgaan zooals uw ge weten u dat zegt. Niet de menschen mijden maar ook niet probeeren hun gunst te winnen. En u niet verheven boven hen voelen. Want dat is nauw verwant aan haat en als ge de menschen haat zult ge nooit contact met hen krijgen. Als ge zoo uzelf blijft, zullen de menschen ten slotte u zoeken. Ge zult andere enkelingen vinden vrienden krijgen. Ge trekt tot u, wat verwant is aan uw wezen. En dat gebeurt nooit als ge pro beert een ander te schijnen. Zichzelf handhaven ondanks alles. Wat hebt ge aan schijn vrienden met wie ge toch niet praten kunt? Misschien wacht er al ergens iemand, die van u houden zou, als ge u toonde in uw ware gedaante. Heb den moed uzelf te zijn. De enkelingen heb ben het niet makkelijk in de wereld. Maar ze zul len het winnen, ondanks tegenwerking en laster. Dr. JOS DE COCK. Voor de lezers van dit blad geeft onze psycholo gische medewerker dr. Jos de Cock, van Merlenstr. 120, den Haag, gratis zielkundige adviazen o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun Wilskracht en Energie kunnen versterken De vragen zullen geregeld in dit blad geregld be handeld worden. Mochten de beantwoordigne te uitvoerig worden, dan direct schriftelijk aan de aanvragers. LEZER TE N. S.: Arbeid geeft levensvreugde. Zoek u dus een werk kring waarin ge nuttig kunt zijn. Schopenhauer heeft gezegd: „Werkzaamheid, iets doen, zoo moge lijk iets maken, of ten minste iets leeren, is voor het geluk van den mensch onontbeerlijk." Noch rijkdom, noch gezondheid, noch wetenschap, noch kunst, zijn in staat zulke streelende gevoelens in den mensch te wekken als het warme gevoel, dat de werkzame heeft, wanneer hij zijn plicht heeft gedaan en even verpoost en geniet va nde voldoe ning, die de volbrachte arbeid schenkt. VERZONDEN BRIEVEN: L H. te N.S. Mej. D. te Z.S. H. P. te Z.S. N. N. te O. G. te B. De leden van het extra-parlementair kabinet van zeer-Rechtsche tint, door jhr. mr. Ruys de Beeren- brouck gevormd en door H. M. de Koningin op 10 Augustus jl. beëedigd, voor zoover het natuurlijk niet betrof bewindslieden, in hun ambt bevestigd, zijn nu al drie dagen in fuctie getreden. Maan dagochtend jl. hebben zij de portefeuilles van hun voorgangers overgenomen. Men weet de minis- •®rs d® Geer Beelaerts van Blokland en Donner zijn in net kabinet Ruys IV overgegaan de nieuwe leaen in den raad van der Kroon zijn: mr. Ruys li ;°eerenbrouck voor Binnenlandsche zaken en w' het departeement dat Z.Exc. gedu rende acht jaren onder zijn bestier had mr. Terp stra (A. Rev.) voor Onderwijs K. en W.; mr. dr. peckers (R.K.) voor Defensie; mr. Reymer (R.K.) ™°r. Waterstaat; mr- T- J- Verschuur (R.K.) voor Arbeid Handel en Nijverheid; de heer de Graaf f, de oud-minister van koloniën. Mr. Kan is vol- iS in 192® getroffen afspraak, wederom se- cretans-generaai in algemeenen dienst, alsook van tsinnelandsche zaken en landbouw geworden. vl?k voor de benoeming der nieuwe minis- liitl Prü Woltjer zlch men zegt om persoon- Hike redenen terugtrok, waardoor mr. Terpstra liniS aangez°cht maakte een eenigszins zonder- hü tn And,ruk' Verzekerd wordt dat mr. Van Schaik kath°lieke Tweede Kamerlid om politieke re- riii weigerde de portefeuille van Arbeid, Han- rf1 ,en Nijverheid op zich te nemen. Het weder op treden van den heer S. de Graaff als minister van Oostmen wekte aigemeene verbazing, vooral in de Men heeft nu af te wachten hetgeen de Troonre de welke H.M. de Koningin op Dinsdag 17 Septem- rtl zal uitspreken, zal aankondigen. Vooral op dpovfi0 ale Paragraaf" van dit staatsstuk is de aan acnt gespitst, omdat daarvan zooveel zal afhan gen voor den steun, dien het Kabinet Ruys TV eventueel uit de rechtsche gelederen zal tegemoet treden. Door het als premier optreden van den hr. Ruys wordt vacant de functie van voorzitter der Katholieke staatspartijen alsmede die van Presi dent der Tweede Kamer, Verzekerd wordt dat de katholieke fractie voor laatstgenoemd hoog en ex tra-zwaar ambt als numero-een op de nominatie zal plaatsen mr. Van Schaik, het gezaghebbende Tweede Kamerlid. Terwijl de kans groot zou zijn, dat als voorzitter van den Senaat aan H.M. de Ko ningin zal worden voorgedragen de Chr. Hist, se nator baron De Vos van Steenwijk. DeHerstelconferentie heeft in de Hofstad gewel dige drukte veroorzaakt, waarvan het oude Bin nenhof het centrum was. De wijze, waarop minister Beelaerts van Blokland, de gaste gedelegeerden, uit den vreemde herwaarts getrokken, recipieerde, is en wordt algemeen met geestdirft geroemd. Nadat de gebruikelijke hoffelijk- en vrienedlijkheden wa ren gewisseld toog men aan den arbeid. En de rede van den Engelschen minister Snowden, waarin ver duidelijkt werd, dat Engeland zich niet verkoos te vereenigen met het plan-Young, bracht de bespre kingen aan het eind der vorige week in een pes simistische, bijna een crisis-stemming. Temeer toen het duidelijk werd dat de Engelsche premier den heer Snowden vrijwel bijviel in diens opvatting ten aanzien van het plan-Young, terwijl de heer MacDonald niet naar den Haag bleek te willen komen en Amerika zich afzijdig hield, in- plaats va neen bemiddelende rol te vervullen zoo als sommigen hadde nverwacht. De Fransche pre mier bleef intusschen optimistisch gestemd; de hr. Briand verklaarde „malgré tout" niet te willen of te kunnen gelooven aan het mislukken van de Haagsche conferentie. Het was voor dit belangrijk internationaal samenzijn dus een verre van vroo- lijk „week-end." Mag men den Brusselschen correspondent van 't „Vaderland" gelooven, dan zullen de Nederlandsch- Belgische tractaat-onderhandelingen weldra wor den hervat. Dezelfde correspondent zinspeelt op de waarschijnlijkheid dat minister Beelaerts van Blok land gezant te Brussel zou worden. De Rijksbegrooting voor 1930 is den Raad van State toegezonden. Dit is de eerste tijding, aankon digend het naderen van de parlementaire herfst- en wintercampagne. In den stand der staking bij het Zaansche hout bedrijf te Zaandam schijnt eindelijk „een sprankje licht" te komen. Gemeld wordt, dat de organisatie van werknemers heeft aangedrongen op recht streeksere onderhandelingen met de werkgevers. (Zooals bekend "hééft deze conferentie plaats ge had te Amsterdam.) Wat gelijkenis scheen te ver- toonen met de vaak verstandige taktiek van „eie ren voor zijn geld kiezen Den 5den en 6den Augustus heëft de Koningin een bezoek gebracht aan de Zuiderzeewerken. Den 7en jl. bezocht de Koningin-Moeder de Mond-hy- gienische tentoonstelling in het Utrechtsche Univer siteitsgebouw.. PERSONALIA: De heer Kammerer, de Fransche gezant in den Haag, is door zijn regeering benoemd tot commandeur in het Legioen van Eer. In die Fransche hoogste orde zijn voorts benoemd: tot commandeur de heer Joseph Asscher, voorzitter der Nederlandsche kamer van koophandel te Parijs. Tot officier mr. Voorbeytel journalist en tot ridder de heer Stortenbeker, vertegenwoordiger van de H. -Amerika-lijn. De oud-journalist Jac. Vonk te Amsterdam ontving den lOden Augustus vele blij ken van sympathie op zijn zeventigsten verjaardag Als nieuwe Tweede Kamerleden zullen outreden: in de vacature Ruys mr. Goseling te Amsterdam in de vacature de Geer jhr. mr. Rutgers van Rozen burg te Baarn en in de vacature Deckers de heer Th. F. M. Schaepman den Haag. Den oud-too- neelspeler Alex Faassen is den 8en jl. op zijn negen tigsten verjaradag met groote hartelijkheid hulde gebracht. De heer G. J. W. Putman Cramer, se cretaris van den Ondernemingsraad voor Ned. In- dië vertrekt naar de Oost om er tijdelijk op te tre den als voorzitter van den Indischen Ondernemers bond. De heer De Villiers, handelscommissaris der Unie van Zuid-Afrika, te Milaan, zal gevolmach tigd minister der Unie worden bij ons Hof. Deze tij ding is voorafgegaan door het bericht dat Neder land niet voornemens zou zijn een gezant te zenden naar de Zuid-Afrikaansche Unie. UIT DE DOODENLIJST: A. H. N. Veenstra 48 jr. gep. kapitein der Infanterie bij het Indische legr, te Leiden. Dr. Alette Jacobs op 80-jarigen leef tijd te Baarn ontslapen. UIT DE CRIMINALIA: der afgeloopen week me moreer ik: een mislukte inbraak te Haarlem, be proefd in een juwelierszaak. Men wist de drie „kra kertjes" oude bekenden van de politie, in het net te krijgen. Den dader van den kort geleden ge- I pleegden roofoverval op een aannemer te Goes j heeft men te pakken gekregen. Te Amsterdam in de Kerkstraat is weer eens een berooving gepleegd. Een vreemdeling die bij een vrouw in de genoemde straat op bezoek was ge weest, kwam tot de ontdekking, datt men hem zijn portefeuille men 25.600 francs had ontfutseld. Mo ge dit niet „het sein" beduiden eener herleving van de beroovingen in onze groote steden. Te Arcen (bijVenlo) kwam men tot de ontdek king van het vreeselijk drama dat iemand blijk baar zijn vrouw en zoon had doodgeschoten en te vens zelfmoord had gepleegd. Finantieele zorgen schijnen tot dit gruwelijke te hebben geleid. In het moordgeval van de Rotterdamsche zeedijk zijn nieuwe gegevens gepubliceerd. Het chemisch onderzoek zou bloedsporen hebben ontdekt op klee ren en schoenen van den verdachten procuratie houder van wijlen den heer Lans. Of deze „nova" van groote waarde zullen blijken te zijn wordt be twijfeld. Een beruchte Poolsche zakkenroller is te Amster dam geknipt terwijl hij op het punt stond iemand van zijn portefeuille te ontlasten. Een gewezen politieagent te Tilburg heeft een gelukkig mislukten— moordaanslag gepleegd op 'n kastelein, met wiens echtgenoote de man al te vriendschappelijke relaties zou hebben aangeknoopt Het kantoor van de Nat. Olie- en Vetindustrie te Schiedam kreeg inbrekers op visite. Een bedrag van 5000 gulden werd uit de brandkast geroofd. Van de nooit gemoist wordende BRANDEN-SE- RIEder week noem ik slechts het door het vuur ver woest zijn eener timmerfabriek te Bussum. Twee woningen te Eerbeek zijn in de asch gelegd. Brand weer was natuurlijk geheel onmachtig. In de Vo- gelenbuurt te Haarlem is een kruidenierswinkel af gebrand. Voor het verdere zie men de bladen. In de ONGELUKKEN-SERIE vindt men ook nu weder de reeks verkeersongevallen alsook die bij 't zwemmen en baden voorgekomen. Wanneer de tijd zal aanbreken dat bijna ieder zich de zwemkunst in het waterrijk Nederland zal eigen maken, blijft een „open vraag." Bij 's Heer Arendskerke op de spoorlijn Goes- Middelburg is een 2-jarig kindje uit den trein ge vallen. Het wichtje bleef vrijwel ongedeerd. Het portier waartegen het kind leunde bleek zeer ge makkelijk open te gaan. Deze zaak zal nader worden onderzocht. Intus schen men zij voorzichtig. De ramp te Veendam bleek nog een achtste slachtoffer gekost. Een der getroffenen, wiens her stel men verwachtte, is bezweken. Het lijk van mevrouw Gerzon, uit Amsterdam, die bij het ongeluk van het vliegtuig boven het kanaal in zee stortte, is bij Folkestone op de kust geworpen. Bij Leende werd een jong meisje van de duozit ting eener motorfiets door haar verloofde bestuurd geslingerd. Zij was onmiddellijk dood. Twee negers van een troep circus-acrobaten te Scheveningen waagden zich te ver in zee en moes ten dit waagstuk met hun leven bekoopen. Een 60-jarige fietser die een onbewaakten over weg bij Heerde wilde oversteken is onder een trein vermorzeld. Hopenwij, dat miinster Reymer een ein de zal maken aan de misere der onbewaakte over wegen. De kaffer-pokken hebben zich te Rotterdam niet verder uitgebreid. Van medische zijde wordt nog- maaels ten sterkste aangedrongen op vaccinatie en revaccinatie, waar men zich in de zone va ngevaar voor besmetting bevindt. De afgetreden minister van Koloniën dr. Konings berger heeft de schriftelijke mededeelingen door hem aan de autoriteiten uit Curacao betreffende den overval van 8 en 9 Juni jl. gevraagd, den voor zitter van, de Tweede Kamer toegezonden met ver zoek de publicatie eerst te doen geschieden wan neer het resultaat bekend zal zijn geworden van 't onderzoek ingesteld door de commissie, onlangs uit Nederland naar Willemstad gezonden. Het getal spreekcellen voor radio-telefonische ge sprekken met N. O. Indië zal welhaast worden uit- geberid. Er omt zeer spoedig zulk een spreekcel te Arnhem. Vermoedelijk zullen Breda, Eindhoven, De vènter, Hengelo en Groningen weldra volgen. De afstanden op ons planeetje ook de grootste krimpen al meer in. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De politieke constellatie is er in de afgeloopen week voor Duitschland niet gemakkelijker op ge worden. Immers, leek het er in den aanvang op, dat Duitschland het zwaarst gevecht op het Fran sche front zou moeten leveren teneinde de spoedi ge ontruiming van het Rijnland te verkrijgen zon der daarvoor in de plaats een commissie van con- ciliatie en constatatie te moeten aanvaarden, de muurvaste houding der Engelsche delegatie on der aanvoering van Snowden heeft het duidelijk gemaakt, dat er voor Duitschland op een ander front geen geringe strijd zou moeten worden ge voerd, En ditmaal een van economisch buitenge woon gewicht. Een der voornaamste eischen van Snowden nl. is behalve herziening van het verdee- lingsschema van het plan-Young, verandering in de leveringen in natura. waardoor aan Duitschland een gemakkelijke en onbestrijdbare, voor Engeland en zijn industrie een misschien funeste concurren- tiemogelijkheid geschapen wordt. En de Engelsche industrie verkeert reeds in al te penibelen staat om niet met hand en tand verzet te plegen tegen iederen afbreuk doenden factor. Hierbij komt nog, dat toegeven op dit punt voor Frankrijk noch voor Italië, bijzonder nadeelig kan zijn, zoodat Duitschland wil het de inderdaad enorme voordeelen der leveringen in natura behou den, waarschijnlijk front zal moeten maken tegen deze gecombineerde schuldeischers. waar het inza ke de Rijnland-ontruiming tenminste nog den alge heelen steun van Engeland bezit, zonder een fel af wijzende houding van Frankrijk te moeten over winnen. Intusschen heeft de onverzettelijke houding van Snowden, die thans overduidelijk gebleken is de houding van het geheele Engelsche publiek, als mede der diverse partijleidingen te zijn, de Haag sche conferentie in een precairen toestand ge bracht, zoo zelfs, dat kansen op mislukking aan 't einde dezer week even groot geacht werden als op voortzetten en wel niet zoo zeer om den inhoud van Snowden's eischen als wel om den geenszins diplomatieken keus zijner bewoordingen. Het feit echter, dat zoowel MacDonald als Lloyd George als ook Churchill zich volkomen met Snowden solidair verklaard hebben, benevens het feit, dat de termi nologische oneenigheid Zondag naar genoegen bij gelegd is, maakt het, ondanks de hevige critiek op de Engelsche eischen in een groot gedeelte van de wereldpers, noodzakelijk en daarom hoogst waar schijnlijk dat Frankrijk ditmaal eens een offer brengt teneinde de feitelijke liquidatie van den oor log zoovele jaren na het beëindigen van dezen, de finitief tot stand te brengen. En inderdaad zijn er reeds geruchten gaande, volgens welke Briand bereid is, namens Frankrijk een offer te brengen ten aanzien van het onbe schermde gedeelte der annuiteiten, de voornaamste Engelsche eisch, een offer waartoe hij reeds de toe stemming van het geheele Fransche kabinet zou hebben gekregen. Bevestiging van dit laatste moet nog afgewacht worden. Trouwens, de geheele conferentie geeft den in druk, dat er nog wel even zal moeten gewacht wor den, voordat een volledige overeenstemming zal be reikt zijn. STORM EN HAGELJACHT. Donderdagavond tegen 7 uur werden Freiburg, Zahringen en Gundelfingen door een hevig onweer dat met hagelslag gepaard ging, geteisterd. Op den straatweg naar Gundelfingen werd bijna 70 pet. der boomen omgeworpen evenals de meeste tele graafpalen langs den weg FreiburgOffenburg. 't verkeer was eenige uren volkomen gestoord. De sneltrein uit Freiburg geraakte midden in de storm een goederentrein kon tengevolge van de omverge worpen telegraafpalen niet verder en geraakte in de darden verward. Brandweer, politie en inwoners waren eenige uren met het opruimingswerk bezig. NOODWEER IN DE VEREEN. STATEN. Philadelphia en omgeving zijn Donderdag door een hevigen wervelstorm geteisterd die groote scha de aanrichtte. Vier personen werden door den blik sem gedood, drie verdronken en velen liepen kwet suren op. OVERSTROOMINGEN IN BR. INDIE. In den staat Khaipoer zijn op enkele plaatsen breuken gekomen in de dijken van den Indus, waardoor groote overstroomingen hebben plaats geahd. Zestig dorpen staan onder water. Er is groo te schade aangericht. Honderden personen zijn dak loos geworden. ZWARE BRAND BIJ KOTTBUS. Boven Kottbus en omgeving woedde in den nacht van Donderdag op Vrijdag een onweder dat vijf uren aanhield. In het dorp Gross-Lieskow werd een schuur door den bliksem getroffen en in enkele minuten ging de schuur en de oogst in de vlammen op. Door den sterken wind greep het vuur snel om zich heen. Negen gebouwen werden een prooi der vlammen. De pastorie kon slechts met de grootste moeite behouden worden. De brandweer stond ge heel machteloos. De schade wordt op circa 60 000 mark geschat. DE SPANNING TUSSCHEN RUSLAND EN CHINA. Naar via Moskou uit Tsita worde gemeld zijn de Witte Russische afdeelingen, 600 man sterk, de ri vier de Argoen overgestoken en het Russische ge bied binnengedrongen. De Russische grenswacht heeft hen met machinegeweren ontvangen. Toen de Witte Russische troepen desondanks verder trok ken is ook veldartillerie in werking gesteld. Daarop hebben de Witte troepen zich terug getrokken. Handelende op bevel van de nationale regeêring heeft Tsjang Hsoe Liang, de gouverneur van Mant- sjoerije Donderdagavond last gegeven om 60.000 man troepen uit Fengtien naar de Siberische grens ten zenden. Veldmaarschalk Wangsjitsjen zal het bevel voeren over 30000 man troepen aan het wes telijk front en zijn hoofdkwartier vestigen te Mant- sjoeh. Generaal Hejoelawan zal het bevel voeren over 30.000 man aan het oostelijk front en zijn hoofdkwartier hebben te Soeifenho. Driehonderd man Russische mariniers die twee kleine steden aan de rivier de Soengari hadden be zet, zijn verdreven. Er werden 6 Russen en 2 Chi- neezen gedood. Een officieel telegram uit Charbin meldt dat een bende Russisch communisten een complot hadden gesmeed om de ijzeren brug over de Soengari in de lucht te doen vliegen en dè scheepswerf daar ter plaatse te vernielen. De politie ontdekte het com plot, deed een inval in het hoofdkwartier der com munisten en nam elf mitrailleuses en een hoeveel heid bommen in beslag. De samenzweerders ont snapten. Er zijn reeds meer dan 200 Sovjetbeambten van den Chlneeschen Oosterspoorweg aangehouden. Zij zullen gedeporteerd worden. In een groot aantal steden in de Sovjet-Unie zijn in werkplaatsen en fabrieken protestdemonstraties gehouden tegen de vervolging van Sovjetburgers in Mantsjoerije. In aangenomen moties eischen de de monstranten van de regeering dat zij energieke maatregelen neemt en besluiten zij de noodige gel den bijeen te brengen voor het bouwen van vlieg tuigen en tanks. 6 Vele vrijwilligers hebben den wensch te kennen gegeven in dienst te treden van het Roode leger. ..zegsman" der Chineesche regeering verklaar de dat China een standvastige houding zal aanne men en de Russische eischen zal blijven verwerpen DiRAADlLOOZiE UITZENDING UIT EEN VALSCHERM, TJit New York wordt aan eenige Berlijnsche bladen gemeld, dat het den vlieger-parachutist Meijer gelukt is, zwevende met een valscherm* draadloos mededeelingen uit te zenden. Hij sprong boven het Rooseveld's vliegtuig van 300 M. hoogte met oen valscherm uit een vliegtuig om laag ,en terwijl hij daalde, deed hij door middel' van een microfoon mededeelingen omtrent zijn waarnemingen en gevoelens. Door middel van relayeering werden zijn woorden door de meeste Amerikaansehe stations her-uitgezonden, zoodat zij in geheel Amerika te hooren waren.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1