11 Hi. Mag 17 M1929 Liefde en Misdaad De Bloembollenveiling te Broek op Langendijk De Moord van Saint-Ouen. Gisterren werd in het gebouw van de Langedij- ker Groente-Centrale de tweede Bollenveiling ge houden. De volgende prijzen werden genoteerd: LEVERBARE BOLLEN. Aanvoerder JOH. GROOT, Hensbroek. Murillo 2035 stuks 2 manden ƒ2.60 Aanvoerder J. N. BLOKKER, Alkmaar Enk. Galantus, 1200 stuks 1 mand 1.80 Aanvoerder K. DE BOER Sz., Zuidscharwoude. Bartigon 770 stuks 1 mand ƒ2.90 Aanvoerder J. GROEN, Sint Pancras. La Merveille 1450 stuks 1 mand 1.60 Aanvoerder T. SCHROODER, Hensbroek. Fame Comb. Sander 3935 stuks 4 manden ƒ3.20 Bartigon 1800 stuks 2 manden ƒ3.30 William Copland 2600 stuks 2 manden ƒ3.00 Aanvoerder B. VAN LOENEN, Zuidscharwoude. Bartigon 6000 stuks 4 manden ƒ3.20 Aanvoerder P. TROMP, Heerhugowaard. Murillo 5600 stuks 4 manden ƒ2.10 Clara Butt 2500 stuks 2 manden 3.90 Clara Butt 3000 stuks 2 manden ƒ3.00 Pride of Haarlem 2300 stuks 3 manden ƒ4.00 Aanvoerders GEBR. TROMP Heerhugowaard Prins van Oostenrijk 6270 stuks 7 manden ƒ4.30 Herman Schlegel 2600 stuks 2 mandep ƒ3.80 Murillo 1900 stuks 2 manden ƒ2.80 Pride of Haarlem 4700 stuks 5 manden 4.00 Baronne de La Tonnaye 1700 st. 2 manden 4.10 Aanvoerder O. KOEDIJK Oz., Broek op Langendijk. Murillo 1200 stuks 1 mand ƒ2.30 Murillo 1200 stuks 1 mand 1.90 Aanvoerder H. DE GRAAF, Broek op Langendijk. Theeroos 2600 stuks 2 manden ƒ3.00 Aanvoerder A. WEEL, Zuidscharwoude Bartigon 1300 stuks 1 mand ƒ3.40 Aanvoerder JAC. MAK, Hensbroek Murillo 2600 stuks 3 manden ƒ2.70 Murillo 1500 stuks 1 mand ƒ2.00 Aanvoerder P. BLOM, Eenigenburg. Murillo 11600 stuks 10 manden ƒ3.60 Aanvoerder K. MADDEROM, Sint Pancras. jftartigon 1575 stuks 2 manden ƒ3.30 Aanvoerder G. VEN, Broek op Langendijk. Generaal de Wet 675 stuks 1 mand ƒ18,10 Scarlet Due 2500 stuks 2 manden ƒ2.60 Aanvoerder J. EDEL, Nieuwe Niedorp Couleur Cardinal 3800 stuks 4 manden 5.90 Aanvoerder JB. GROENVELD, Heerhugowaard Sieraad van Flora 660 stuks 1 mand ƒ3.90 Aanvoerder K. WAGENAAR, Heerhugowaard. Murillo 11400 stuks 7 manden ƒ3.40 Theeroos 11550 stuks 7 manden ƒ3.00 Aanvoerder W. BALDER, Broek op Langendijk. La Reine Max 920 stuks 1 mand ƒ4.70 Aanvoerder K. SCHOEN, Zuidscharwoude. Farn. Comb. Sander velloos 510 st. 1 mand 1.80 Aanvoerder P. BLOM JBz. Broek op Langendijk. Bartigon 750 stuks 1 mand ƒ3.80 Bartigon 4500 stuks 4 manden ƒ3.10 Aanvoerder C. DE GEUS Sint Maarten Dream 500 stuks 1 mand ƒ4 20 Aanvoerder C. HEKMAN. Cramoisi Brillant 5200 stuks 4 manden ƒ2.30 Murillo 1300 stuks 1 mand ƒ2.70 Murillo 2000 stuks 2 manden ƒ2.40 Dream 60 Ostuks 1 mand ƒ4.10 Aanvoerder JB. BOON JBz., Broek op Langendijk. Murilo 1850 stuks 2 manden ƒ2.80 Aanvoerder D. DE GEUS JBz., Zuidscharwoude. Bartigon 3350 stuks 4 manden ƒ4.90 Aanvoerder P. VLAM, Warmenhuizen. Couleur Cardinal 1725 stuks 2 manden ƒ5.40 Murillo 1300 stuks 1 mand ƒ2.70 Aanvoerder GEBR. VLAM Warmenhuizen La Reine 1750 stuks 1 mand ƒ3.00 Prins van Oostenrijk 675 stuks 1 mand ƒ3.90 Aanvoerder JAC. VISSER JBz., Hensbroek Murillo 1000 stuks 1 mand ƒ3.60 Murillo 3200 sutks 3 manden ƒ2.80 La Reine 850 stuks 1 mand ƒ3.00 Aanvoerder D. BAAS, Hensbroek. La Tulge Noire 5000 stuks 6 manden ƒ5.90 La Tulpe Noire velloos 900 stuks 1 mand ƒ2.10 Aanvoerder T. SCHROODER, Hensbroek. OF- 59) „Toen ik buiten kennis op mijn kamer was 'ge legd, vond iMjagloire dat cachet in mijn hand." Al sprekend had de blinde in haar zak getast en daaruit het kleinood, den vorigejn dag door den orgeldraaier aan haar afgegeven, te voor schijn gebracht. Zij stelde het den rechter ter hand, die haar vroeg, waarom iMagloire het hem bij diens ver hoor niet had afgegeven. „Diat moet u hem vergeven, mijnheer," ant woordde Veronica Sollier. „De brave jongen was van meening, dat ik alleen daaromtrent een be slissende stem had." „Dat is in elk geval een verontschuldiging," zeide Daniël Savanne, terwijl hij het voorwerp, dat Claude Grivot op een afstand onmiddellijk herkende, met de grootste oplettendheid be schouwde. Maar evenals zijn medeplichtige wist Grivot voor 't uiterlijk de kalmte te bewaren. Murillo 1520 stuks 2 manden ƒ3.00 Murillo 2000 stuks 2 manden 2.40 Rose Larein 1015 stuks 1 mand 4.00 La Reine 380 stuks 1 mand ƒ2.80 Gesnariana Spathulatha 1300 stuks 1 m. ƒ3.60 Aanvoerder O. C. KOEDIJK, Broek op Langendijk. Prinses Elisabeth 1000 stuks 1 mand ƒ4.20 Prinses Elisabeth 700 stuks 1 mand ƒ3.30 Theeroos 1100 stuks 1 mand ƒ3.40 Murillo 2000 stuks 2 manden 2.50 Aanvoerder J. DE GEUS Pz. Zuidscharwoude. E.V.T. Due de Berlin 2600 stuks 2 manden ƒ5,10 E.V.T. Cramoisi Brillant 4575 stuks 5 m. ƒ2.50 Aanvoerder P. DE GRAAF Zuidscharwoude Murillo 2200 stuks 2 manden ƒ3.40 Murillo 1100 stuks 1 mand ƒ2.40 PLANTGOED. Aanvoerder K. MADDEROM Sint Pancras William Copland 380 kilogram 13 manden 1.65 Aanvoerder JB. WAGENAAR Cz., SintPancras. MurJlo 185 kilogram 5 manden 1.00 Aanvoerder D. POSTHUMA Warmenhuizen Artus 185 kilogram 8 manden ƒ0.45 Aanvoerder P. KOSSEN, Sint Pancras. Bartigon 70 kilogram 3 manden 1.20 Aanvoerder J. DE GRAAF, Broek op Langendijk. Pride of Haarlem 220 kilogram 8 manden ƒ0.90 Begonnen werd met no. 19. De leverbare bollen werden weer over de klok geveild, terwijl het plantgoed thans verkocht werd bij opbod per kilogram. Evenals op andere veilingen waren ook hier de prijzen lager dan de vorige maal met gevolg dat er weer partijen werden opgehouden. Voor het plantgoed was weinig belangstelling. Slechts enkele partijen zijn daarvan verkocht. De veilingleider deelde nog mede dat over twee weken een belangrijke veiling van plantgoed zal worden gehouden, waarvoor tevens gelegenheid is om nog leverbare bollen in te brengen. Nadere mededeelingen volgen in deze courant. Voor de belangstellenden voegen wij hier nog aan toe, dat deze wegwedstrijd een uur voor den aan vang der andere wedstrijden dus om 1 uur n.t. wordt gehouden, terwijl de deelnemrs de laatste ronde moeten loopen op het terrein. Men zorge dus op tijd aanwezig te zijn, om dit niet te missen. Niet minder dan 50 bekers, takken, kransen en medailles, zijn voor deze wedstrijden beschikbaar gesteld. En als bewijs hoezeer de burgerij medeleeft met dit grootsch gebeuren, kan nog worden medege deeld dat deze alle zijn aangekocht door bijdra gen van gemeentebestuur, corporaties, vereenigin- gen, instellingen en particulieren. Dit demonstreert ten volle de belangrijkheid van dezen Zondag. Maar niet alleen voor deze wedstrijden is gezorgd ook de kinderen van de openbare lagere school en die van de r.k. meisjes- en jongensschool, voor zoo ver deze uit Oudkarspel komen zijrt nit vergeten. Dinsdagmiddag om 2 uur worden voor deze kin deren wedstrijden gehouden, die ook niet zullen na laten de belangstelling te trekken. De kinderen zullen tevens op het terrein op een versnapering worden onthaald. Na afloop hiervan worden voor de oudere heeren endames volksoefeningen gehouden. Deze volkswedstrijden zullen bestaan uit een es tafetteloop van 4 maal 100 meter voor heeren, een hindernisbaan voor heeren en een hindernisbaan voor dames. In alle wedstrijden wordt in ploegen van vier personen geloopen, welke ploegen bij loting zullen worden samengesteld, om gelijkheid te verkrijgen in de verschillende wedstrijden. Hieruit ziet men dat de vereeniging voor vol doende verscheidenheid heeft zorggedragen en zal hierdoor aan de kermis, die tevens plaats heeft een opbouwend karakter worden gegeven. Na afloop der volkswedstrijden wordt des avonds om half zeven een voetbalwedstrijd gehouden op het D.T.S.-terrein. Dus nogmaals: Zondag 18 en Dinsdag 20 Augus tus naar de wedstrijden in Oudkarspel. Voor nadere bijzonderheden leze men de adver tentie in dit nummer. „Dit is bepaald een kunstvoorwerp van waar de," zeide Savanne. „Hoe mooi zijn ook die let ters H. N. daarin gegraveerd. Nu wij weten, dat dit cachet afkomstig is van den moordenaar, ver valt grootendeels het vermoeden, dat de misdaden gepleegd zouden zijn door enkele leden van de gewone dievenbenden, die de omstreken van Pa- ujs onveilig maken. Dit voorwerp kon een. stuk van overtuiging worden en 't blijft onder mijn berusting. „O, mijnheer, geef 't mij terug," smeekte Ve ronica Sollier. „Ik heb 't niet als stuk van over tuiging aan de justitie afgestaan, ik'heb 't u al leen willen laten zien om te toonen, dat ik wèl ets bezat, dat de somnabule in hare hand zou kunnen nemen om den boosdoener te „zien". G, ik smeek u, ik bid u, geef mij dat ding terug, al was 't voor enkele dagen. 'Op mijn woord van €er ,ik zal 't u trouw terug bezorgen." De rechter liet zich verteederen, ,,'tls mis schien verkeerd wat ik doe, niet geheel zelfs overeenkomstig mijn plicht als rechter," sprak "ij, „maar ik wil iw bede niet langer weerstre ven. Je krijgt dit cachet terug, madame 'Sollier, Plaatselijk Nieuws DE GROOTE NATIONALE ATHLETIEKWEDSTRIJDEN EN DE PROVINCIALE KAMPIOENSCHAPPEN. OP ZONDAG 18 AUGUSTUS TE OUDKARSPEL Deden wij in ons vorig nummer reeds eenige me dedeelingen over deze grootsch opgezette en groote wedstrijden, waarvan de vereeniging de V.V.V.V.V. in Oudkarspel steeds weer de primeur weet te ver krijgen, thans kunnen wij mededeelen dat door deze vereeniging in overleg met het Bestuur van den Noordhollandschen Athletiekbond en de Tech nische Commissie de laatste voorbereidingen zijn getroffen en Oudkarspel gereed is de dames- en heeren athleten te ontvangen. Wij durven thans zonder overdrijving verklaren, dat deze wedstrijden werkelijk iets bijzonders op sportgebied beteekenen. gezien niet alleen het aan tal verschillende wedstrijden (18) maar in de al lereerste plaats wel de belangrijkheid daarvan. Het pas vergroote voetbalterrein van D.T.S. leent zich uitstekend voor dergelijke groote wedstrijden, en vooral nu waar het geheel opnieuw is ingericht. En voor de vele belangstellenden die men daar zeker mag verwachten wij kunnen een ieder aan bevelen Zondag 18 Augustus naar Oudkarspel te trekken is het mogelijk rustig de wedstrijden te volgen, omdat rondom het geheele terrein banken zijn aangebracht, waarop de bezoekers kunnen plaats nemen. Dat alles goed overzien zal kunnen worden, daar aan behoeft men niet te twijfelen, want deze ver eeniging begint een bekendheid te worden waar het betreft het organiseeren van dergelijke wedstrijden. Door den Burgemeester van Noordscharwoude is bereids toestemming verleend om den wegwedstrijd die voor een gedeelte door deze gemeente gaat, te doen plaats vinden. doch voor niet langer dan drie dagen. Zweer mij, dat ge 't mij dan weer hier bezorgt." „Ja, ja, mijnheer Savanne, dat zweer ik u in alle oprechtheid." „Ziedaar danHij legde het kleinood weder in hare hand. „En nu heb ik u de vraag te stellen, of ge nog iets anders weet in deze zaak, waaraan de justitie gelegen kan zijn." Veronica dacht opnieuw na. Zou zij toch niet moeten spreken van de driemaal honderd'duizend francs, voor haar kleinkind gelegd in de kas van R.icharcU-Vernière, al was 't dan ook zonder na men te noemen? Het geval was moeilijk genoeg, juist tegenover Daniël Savanne, nu zij reeds Ga briel's naam had genoemd. Daar werd plotseling de deur geopend en was *'t Henri Savanne, Da- niëls neef ,die zoo bleek als een doek het vertrek binnen stormde met een geopend telegram in» de hand. Zijn oom vloog hem te gemoet. „Mijn God, wat is er Henri?" De jonge man was niet in staat om te spreken, zijn oom rukte hem het telegram uit de hand en riep met een kreet van de grootste ontsteltenis uit, na een blik op het papier te hebben gesla- 3gen: „O mijn broer! Mijn arme broer!" „Mijnheer Gabriël Savanne kwam er vragend over Veronica's bevende lippen. „Dood," antwoordde de rechter met doffe stem. „Dood!" prevelde ook Veronica voor zich heen. Nu was immers voor haar geliefd kleinkind alle hoo pop steun en bescherming onherroepelijk ver nietigd. In doffe verslagenheid drukten Gabriëls broe der en Gabriëls zoon elkander de hand. Het gerechtelijk verhoor werd opgeheven en 't cabinet des rechters ontruimd. De bode ge leidde de blinde vrouw naar de gang, waar zich Magloire en Martha bevonden, die verder voor haar zorgden en haar mét een rijtuig brachten naar madame Aubin, die intusschen voor haar en Martha een kamer had in gereedheid doen bren gen, waarop hare eigen meubeltjes stonden. Ook Robert Vernière riep een rijtuig aan om daarmede naar zijne woning te Neuilly, te gaan; met een handdruk num hij afscheid van den heer Prieur en verzocht Grivot bij hem te willen, in stappen, daar hij hem nog te spreken had over enkele dingen van technischen aard, de nieuwe fabriek betreffende. „Nu is mijn arme broeder dood, en verder weten wij niets met zulk een koud stelegram!" dacht Daniël Savanne, terwijl hij met Henri huis waarts reed, en de nevengedachte, die hem daarbij door het hoofd ging was deze: „Is 't niet moge lijk ,dat Veronica Sollier mij toch de waarheid heeft gezegd, dat Gabriël vroeger te Parijs is „VACANTIE-KOLONIES" AFDEELING LANGEDIJK. Door de verschillende Langedijker Openbare en Bijzondere Scholen werden dit voorjaar ruim 50 leerlingen opgegeven, die voor uitzending naar bosch of zee in aanmerking kwamen. Hiervan wer den ruim 40 door dr. Verdonk, bijgestaan door zus ter Leegwater, onderzocht, met het resultaat, dat 24 voor uitzending werden aangewezen, verdeeld over de gemeenten Broek, Zuidscharwoude, Noord scharwoude en Oudkarspel. Het bestuur meende echter met het oog op den toestand der kas niet verder te kunnen gaan dan tot 20, temeer daar de verpelegkosten dit jaar per kind 5 hooger zijn en er bovendien 4 kinderen werden aangewezen voor obschverplegig, welke langer en aanmerkelijk duurder is dan zeeverpleging. Gelukkig kreeg het bestuur de toezegging dat voor één kind de ver- pleegkosten geheel en voor 2 gedeeltelijk zullen ge dragen worden door de ouders, waarom tot uit zending van alle 24 besloten werd in de hoop en het vertrouwen, dat de a.s. werving van meerdere contribuanten, vooral in Broek en Oudkarspel suc ces zal hebben en dat de besturen dier beide ge meenten het voorbeeld zullen willen volgen van Z. enNoordscharwoude, die voor elk uitgezonden kind uit hun gemeente, de helft der verpleegkosten voor hun rekening nemen, Intusschen werd de eerste groepGO kinderen) op 16 Mei uitgezonden naar Egmond aan Zee, huize Kerdijk en is vandaar den 18 Juni teruggekeerd. Bij alle kinderen viel gewichtstoename te consta- teeren. De minste gewichtsvermeerdering bedroeg 2 pond en 3 ons en de grootste 6 pond en 3 ons. Twee van de uitgezondenen hadden langer ver- pleging dringend nooidg, doch daar er geen plaats 1 voor hen was, gaf de koloniearts voor hen winter- I verpleging in overweging, waartoe het afdeelings- bestuur gaarne zal besluiten indien de kas het toe- I laat. De kinderen die boschverpleging behoefden zijn 1 2 Augustus vertrokken,2 naar Nunspeet en 2 naar De Steeg bij Arnhem. De laatste ploeg gaat van 29 Augustus tot en met 1 October eveneens naar Eg mond, met, naar we hopen, hetzelfde schitterende resultaat als de eerste groep. Gaarne besluiten we dit verslagje met een krach tige opwekking aan alle inwoners van den Langen dijk te willen toetreden als contribuant van deze hoogst nuttige instelling, welke we ook, met volle vrijmoedigheid durven aanbevelen in de voortdu rende, warme belangstelling van de betrokken ge- meentebesturen. gekomen, in de fabriek is geweest' en aldaar met Richard Vernière heeft gesproken? En dat twee dagen voor de moord. En die blinde vrouw weet er meer van, maar verzwijgt het mij.' O, daar schuilt een geheim achter, dat ik door gronden wil. Veronica moet spreken." „Van welken aard de technische dingen waren, die Robert Vernière onder vier oogen te bespre ken had met den aanstaanden hoofdinspecteur der nieuwe fabriek, kan de lezer zich eenigszins voorstellen. „Wel," begon Robert, „hoe denk jij er over, Claude „Een oogenblik meende ik, dat wij ernstig be dreigd waren ,maar ik ben nu weer gerustgesteld, Robert. Jij speelde een heel hooge troef uit, oude jongen, toen je daar tegenover de blinde begon te spreken. Zij huiverde hij het hooren van je stem, doch slechts voor een oogenblik. Van Ve ronica's verklaringen hebben wij niets meer te vreezen." „Ja, maar dat cachet, Claude, dat vervloekte cachet!" „Het was een stomme streek van je, Robert, om je horloge en je ketting zoo bij je te dragen, maar of wij daar lang of kort over praten, helpt op 't oogenblik niet veel. Ik heb evenwel geen idee dat ze ons, hetzij dan de rechter, hetzij de portierster, met dat ding veel kwaad kunnen doen." „Maar je vergeet Claude, dat Veronica Sol lier met dat voorwerp een somnabule wil gaan ondervragen." „Als haar dat veel helpt, laat ik me hangen. Die z.g. somnabules zijn in den regel heel han dige bedriegsters, anders niet." „Nu, ik geloof dan wel aan de geheimzinnige, de z.g. zwarte kunst. Ik moet O'Brien spreken." „O'Brien? Met welk doel?" „Om hem, op zijn geweten af, de vraag te stellen, of 't inderdaad mogelijk is, de gedachten van iemand, die in een magnetischen slaap ver keert .zoodanig te leiden, als men zelf verkiest." ,,'t Blijft de groote vraag of O'Brien'je daarop toch wel een eerlijk antwoord geeft." „O, dat doet hij stellig, als ik hem zijn op rechtheid betaal." „Welnu, indien hij je dan niet besteelt voor je geld, zal hij je moeten zeggen, dat het onmo gelijk is." „Dés te beter, dan ben ik gerustgesteld." „Een klaar bewijs, dat jou geloof aan het magnetisme ook niet diep geworteld is. Neen, in het raadplegen van een somnabule door dat blinde mensch zie ik hoegenaamd geen gevaar, NOORDSCHARWOUDE. EEN WINKELWEEK MET SCHITTERENDE ATTRACTIES. VOOR OUDKARSPEL EN NOORDSCHARWOUDE. Dezer dagen werd ons de mededeeling gedaan, dat in de gemeenten NoordScharwoude en Oudkar spel een Winkelweek zal worden gehouden en wel van 26 tot en met 31 Augustus a.s. Wanneer zoo iets wordt medegedeeld, dan gaat men natuurlijk verder vragen, zooals: wat is jullie bedoeling, welke attracties zijn er aan verbonden en nog meerdere vragen, die daarmede in ver band staan. Maar onze zegsman, kennende de beteekenis van het vragen door een persman, lachte eens fijntjes, en antwoordde: „ja, wij houden een winkelweek met verschillende, origineele attracties, maar wat deze zijn, ja hoor, dat zul je wel hooren als het eenmaal zoover is. Je mag nu al vast bekend ma ken wat er staat te gebeuren." We wisten daarmede toch niets meer los te zul len krijgen en moesten ons dus hiermede tevreden stellen. En deze mededeelingen vormden nu de aanlei ding om de ingezetenen van den Langendijk en omstreken op de hoogte te stellen met datgene wat er in Noordscharwoude en Oudkarspel staat te ge beuren. Wat er gedaan zal worden en wat zal kunnen worden verkregen, daarop komen wij natuurlijk te rug, zoodra ons daarvoor de noodige mededeelingen zijn gedaan. Maar zooveel hebben wij wel begrepen, dat het werkelijk iets bijzonders belooft te worden. Wij verwijzen tevens naar de in dit nummer voor komende advertentie en nemen daarvan de laatste zinsnede over: „Zie het volgend nummer. OUDKARSPEL. In aansluiting op ons stukje over de groote at letiekwedstrijden te Oudkarspel op Zondag (mor gen) 18 Augustus kunnen wij mededeelen, dat de wegwedstrijd fcardt gehouden 1 uur (n.t.) dus een uur voor den aanvang van de andere wedstrijden. Hiervoor is in de gisteravond gehouden commis sievergadering de volgende route vastgesteld: Er wordt gestart op het noordeinde van Oud karspel, bij het café van den heer de Hart. Er wordt geloopen door het dorp, tot aan de ga rage van de fa. Kok, Tuinman en Wilken te Nrd. scharwoud, daar gaat het de laadplaats over, het gedeelte dijk tot aan de Roskambrug, langs de Spoorstraat en naar het wedstrijdterrein, waar de deelnemers een baan moeten loopen om aan de finish te komen. Er wordt dus gespurt op het terrein. Belangstellenden die van hier en elders deze bij zondere wedstrijden komen bijwonen, en automo bilisten zouden wij vriendelijk willen verzoeken de wenken en verzoeken van de verschillende commis sarissen, die langs den weg worden gestationeerd, op te volgen, opdat de wegwedstrijd geen stoor nis ondervindt en de deelnemers vrij kunnen loo pen. KARAKTER. In elk land zijn er mannen en vrouwen, die reeds overwinnen voor zij spreken en die een invloed uit oefenen, welke op verre na niet geëvenredigd is aan hun bekwaamheid en men verbaast zich, wat toch wel het geheim is van hun macht over de men- schen. Het is natuurlijk voor alle standen in karak ter te gelooven en daaraan te gehoorzamen, want karakter is macht. De moordenaar zelfs eerbiedigt de rechtvaardigheid van den rechter, die het dood vonnis over hem uitspreekt. Er is iets in hem, dat instinctmatig de rechtvaardigheid van het vonnis gevoelt en erkent. Nooit oefende Caesar grooter invloed uit over het Romeinsche volk dan toen hij met dolksteken doorboort, op den marmeren vloer lag van den Senaat zijn wonden geleken zoo vele open monden ,die voor hem spraken. Van Sheridan wordt gezegd: „Als hij beginselen had gehad, dan had hij de wereld kunnen beheer - schen." Hoe weinig jongelieden zijn er, die bevroe den, dat hun succes in het leven meer afhangt van hetgeen zij zijn dan hetgeen zij weten. Wat Was hington en Lincoln tot president deed verkiezen, was karakter, geen bekwaamheid. Webster deed een hoog bod voor het president schap. De prijs was zijn eer al zijn vroegere overtuigingen. Toen een pachter hoorde, dat hij benoemd was, zeide hij: „Het Zuiden betaalt zijn slaven nooit." Welk is dit beginsel, dat Webster en Napoleon ont brak? Is het niet een onsterfelijke gehechtheid aan het hoogste ideaal, waarvan de wereld ooit in staat geweest is blijk te geven? Tot op den huidigen dag? Dat is het wat wij bewonderen en eerbiedigen in sterke mannen, wier wortelen diep in den grond zijn gedrongen en wier karakter krachtig genoeg is om hen als eiken op hun plaats te houden, wanneer alles om hen heen zich als een warrelwind beweegt „Hij trachtte zonder loods te varen" was het eeni ge wat een passagier eens zeide van een kapitein terwijl hij wees naar een wrak dat op de rotsen lag. Dit zou een prachtig opschrift zijn geweest bo ven het graf van Byron, Burns en van menigeen, die door een vroetijdigen dood aan dit leven werd ontrukt. Karakter is veiligheid. Toen hem in Turkije bescherming werd beloofd als hij den Mohammedaanschen godsdienst wilde omhelzen, antwoordde de balling Kossuth: „Als ik te kiezen had tusschen dood en schande, heb ik nooit getwijfeld. Ofschoon ik eenmaal be stuurder was van een edelmoedig volk laat ik mijn kinderen geen erfenis na. Dat is tenminste beter dan een bezoedelde naam. Gods wil geschiedde. Ik ben dus bereid om te sterven." maar ik wou toch wel, dat ze 't cachet in 't ge heel niet bezat." „Zou 't haar niet te ontstelen zijn, Olaude?" „Dat betwijfel ik zeer. Zie zal wel zorgen, dat het steeds goed is opgeborgen. Was 't haar tei ontfutselen, dan zou ik misschien daartoe het best in de gelegenheid zijn, omdat zij haar intrek gaat nemen bij moeder Aubin, waar ik voorloo-, pig ook nog wonen blijft. Ik wil beginnen met Veronica Sollier te surveilleeren en daar ik in 't logement van iedereen 't grootste vertrouwen geniet vooral sinds de geschiedenis van den brand ,zal ik wel te weten komen, wat zij alzoo uitvoert. Misschien gelukt het mij wel haar zelf aan 't praten te brengen over haar plannen." „Ja, ja, zie dat gedaan te krijgen, Claude. Op mijn erkentelijkheid kun je staat maken." „In dit geval is die erkentelijkheid heelemaal overbodig. Wat ik doe voor jou, doe ik tevens in mijn eigen belang. Maar de blinde staat niet alleen,, niet zoo hulpeloos op de wereld. Zij heeft zoo'n soort van beschermer." „Ja Magloire, die orgeldraaier met zijn eenen arm, niet waar?" ,;Precies. Die kwam haar, zooals ik ter loops heb opgemerkt, ook van 't justitiepaleis afhalen, 'tls geen lastige jongen, maar ook geen prater, veel te veel gesloten." „Iemand, dien wij, dunkt me, wel een beetje moeten wantrouwen." „O, dat doe ik hem al zoo lang, 'Robert." „Wil je wel gelooven, Olaude," zeide Robert Vernière, bijna knarsetandend, „dat het voortdu rend leven in allerlei angsten, mij onuitstaan baar begint te worden? Ik moet dien O'Brien zien en spreken. Als die blinde vrouw, natuur lijk weer geholpen door Magloire, toch tot de ontdekking van de waarheid mocht geraken, dan „Welnu, ga voort!" j „Dan zou zij veeleer haar zelf dan ons in 'tl ongeluk Rebben gestort. Morgen ga ik in elk geval onzen Amerikaan opzoeken."

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3