I II Een Winternacht. U het doen! Ata, het radicale Schuur- en Reinigingsmiddel. Levenswijsheid De bekende propagandist van den vrede J. van Kirk uit Joungstown (Ohio) in Ameri ka is dezer dagen in zijn woonwagen te den Haag gearriveerd. Op het voorplein van het Vredespaleis heeft hij een door hem ontworpen vredesvaandel ontplooid. Het stoffelijk overschot van wijlen Dr. Alette Jacobs werd gisterenmiddag onder zeer groote belangstelling op Westerveld gecremeerd. De kist wordt naar het crematorium gedragen. ONZE LANDGOEDEREN. In ons kleine landje wordt Veel natuurschoon nog gevonden, Waar toeristen, jong en oud, Nimmer van genieten konden. Menig landgoed bleef gesloten* En men op een bordje las, Dat de toegang onverbiddelijk Voor het publiek gesloten was. 't Wordt nu anders, want we kregen Hier ook een natuurschoonwet, Waardoor menigeen zijn buiten Voor het publiek nu openzet. Want de regeering heeft gdfeproken: Als ge uw landgoed openstelt Voor het publiek, betaalt gij voortaan Half slechts het belastinggeld. Vijftig goedbezitters waren Als de kippen reeds er bij Maakten om het fiscaal fortuintje,. Toegang tot hun buitens vrij. Lang zal het zeker niet meer duren Of elk landgoed is te zien Voor het publiek, dat uit die vrijheid Nog wat leeren zal misschien. Naam'lijk eerbied steeds te hebben Voor wat aan een nader hoort, En te ontzien ook het natuurschoon, Dat zooveler oog bekoort. FOREST. Kort en bondig VOOR EN UIT DE ZAKENWERELD. Er was een tijd dat de chef bang was zijn posi tie te verliezen indien hij anderen met zijn werk zaamheden op de hoogte bracht thans erkennen leiders de noodzakelijkheid van het opleiden van plaatsvervangers. Menschen leeren slechts door de fouten, die zij maken. Een werkgever dient van zijn employé's te verwachten en hen daartoe aan te moedigen, ini tiatief te nemen en outen te maken. Slechts op die manier kunnen ze ervaring opdoen. Deze methode moge in het begin kostbaar zijn maar zij is de eenigst juiste scholing voor een positie. Wijlen J. Pierpont Morgan, die een buitengewoon menschenkenner was, zeide kort voor zijn dood, dat integriteit het eenige essentieele ding in zaken was, dat hij een integer man een rnillioen dollar wilde leenen zonder onderpand, terwijl hij iemand zonder karakter, geen dollar zou leenen. Wettelijke maatregelen om een schuld te innen dienen vermeden te worden totdat, alle vredige mid delen zijn uitgeput het is vaak beter een schik king te treffen dan te trachten betaling te forcee- ren. Voor reizigers: lederen keer, dat ge er niet in slaagt iemand te overreden van u te koopen, moet ge hem met een glimlach verlaten maar ga dan rus tig zitten nadenken. Er bestond een reden voor uw fiasco. Tracht die uit te vorsdtea, voordat ge het „neen" van een anderen candidaat-kooper riskeert Zoo de fout bij u lag, verbeter haar dan tracht te vergeten maai klamp u vasü aan cle les, die ge er uit geput hebt. DE WAARDE VAN VERSCHE VRUCHTEN. In handige strooiflesschen Prijs IA cent. 1. het schuurlapje iets vochtig maken 2. wat Ata er op strooien 3. het voorwerp reinigen 4. zorgvuldig droog wrijven Alles blijft als nieuw door Eenig Importeur E. Ostermann êt Co'. Handel Mij., Amsterdam Fabrikante: Henkei êc Cie. A. C., Dflsaeldorf Vruchten zijn een zeer geschikt middel tot re geling van dieet en tegen verstopping en dus aan vetzuchtigen zeer aan te bevelen, vooral de zure soorten. Ook andere afscheidingen van het lichaam worden door vruchten bevorderd, vandaar ook haar gunstigen invloed op nierlijders. Vooral ook werken zij gunstig bij menschen, die een zittend leven lei den. Vruchten zijn ook reinigers van het bloed en ver beteren dit, zij genezen dus uitslag en andere huid ziekten. Plantenzuren werken ook vernietigend op ziekte kiemen, door het eten van een appel voor het naar bed gaan, wordt de mond op aangename wijze ge desinfecteerd. Men kan dan ook gerust zeggen, dat versch fruit niet alleen een heerlijk genotmiddel maar ook een goed smakend natuurgezondheidsmiddel is. aromatische eigenschappen der vruchten tot haar recht en verkwikken zij des te meer. Bovendien be zit volkomen rijp ooft een groot suikergehalte in licht verteerbaren vorm,dat haoge voedingswaarde bezit. De zoetheid van versche vruchten beschadigt ook niet de tanden zooals sommigen beweren. Boter hammen met vruchten is een uitstekend ontbijt en avondeten voor kinderen. Wie kinderen tracteeren wil, geeft ze geen koekjes of taart moar versch, rijp fruit. (Naar het Engelsch.) „Bij slot van rekening.' zei hij. „heeft het land geen onmiddellijk gebrek aan solaten, en zooals u zegt, heeft mejuffrouw Blanche, uw dochter, maar één natuurlijke beschermer. Misschien dat u beter deedt met maar thuis te blijven." „Wat dat betreft, ben ik vast besloten. Ik zie mijn plicht in en heb besloten dien te vervullen." „Ah, zoo," riep de pastoor wederuit, terwijl zijn gezicht ophelderde. „Heeft Frankrijk dan geen gebrek aan soldaten, het heeft dringend behoefte aan goéde officieren. Deze oorlog, anders dan de meeste oorlogen, is een rechtvaardig iets in zooverre het alleen een verde digingsoorlog is. Ook andere edellieden hebben zelf opofferingen gedaan, zooals u weet. Nu is het mijn beurt om mij onder de verdedigers van mijn land te scharen." Niet in staat zijn geestdrift nog langer te be dwingen stak vader André zijn hand uit en greep die van zijn gastheer. „Het is een edel besluit. Ik ben er zeker van, dat mejuffrouw Blanche er niets tegen zal hebben." „Ik denk het ook niet," antwoordde de Chevalier „als ik haar duidelijk gemaakt heb dat het mijn plicht is. Want al is zijn nog maar een kind, zij heeft buitengewoon veel moed." „Ja, dat is zoo. Ik ben dikwijls bang geweest, als ik haar langs den zeemuur zag rijden. Herinnert ge u ook nog hoe zij in zee zwom en de kleine Piet het zoontje van den tuinman redde, terwijl hij al in zinkenden toestand was. Gavrolles glimlachte. Het enthousiasme van zijn vriend scheen hem goed te doen. „Dat is een ander soort van moed dan de moed om lijden te verdragen. Maar, ik geloof, dat mijn Blanche beide heeft. Wat ik verder te zeggen heb betreft haar toekomst. Gedurende mijn afwezigheid en later als er iets mocht gebeuren terwijl ik weg ben, zal zij hier op het kasteel blijven." „Uitstekend." „Moeder Fevereau, de huishoudster is haar oude Zet één stap tegelijk, zonder ijlen of jachten, Want van haastigen spoed is geen heil te verwachten. Leg één steen tegelijk, leg hem recht en secuur, Tot uw vlijt wordt beloond door een stevigen muur, Doe één ding tegelijk, en met al uwe macht, Die te veel onderneemt, die versnippert zijn kracht, Ieder uur trouw gebruikt doet het jaar goed be steden. Eerst wanneer de mensch zichzelf zooveel mo gelijk kent, zijn eigen fouten en tekortkomingen inziet, en zoekt te verbeteren, kan hij zich aan het heil van anderen wijden. Het is niet genoeg naar wetenschap te zoeken In volgedrukte of volgeschreven blaan. De Wijsheid, die ge leerdet uit de boeken Moet in uw hart gecshreven staan. Reis vriend, al waar ge reizen meugt, Het beste reisgeld is de deugd. Mismoedigheid verlamt de kracht. Met Moed slechte wordt iets groots gebracht. Wie slagen wil in eenig werk, Zij kloek en door volharding sterk. Spreken zonder denken is schieten zonder mikken. Liever wil ik goeddoende het doel missen, dan kwaaddoende zegevieren. kindermeid, bijna haar moeder. Nooit zal zij het kind verwaarloozen. dat onder haar zorgen is ge steld. Voor het overige had ik graag mijn oude vriend, dat gij va ntijd tot tijd eens kwam kijken of alles goed gaat. Als zij treurig en angstig is, zult u haar troosten is het niet? En mocht ik nooit terugkeeren Er kw%pien tranen in zijn oogen. Daarna zijn ont roering overwinnende en met zijn hand de tranen wegvegende, ging hij verder: „Mocht ik nooit terugkomen^ wilt u dan over haar waken en beschermen? Haar wereldlijke positie is verzekerd daar heb ik allemaal voor gezorgd en zij zal meesteres van het kasteel blijven:" „Neen, neen." riep de priester uit, „de goede God zal u weer veilig bij de juffrouw terug brengen. Ge zult eenige voor niets deugende Duitschers dooden en als een held terugkeeren, wanneer ed oorlog voorbij is. „Maar belooft u mij te doen, wat ik u gevraagd heb? Neemt u de macht die ik u gegeven heb op als een heilige taak?" „Als een heilige taak, Chevalier." De priester stond nu op om heen te gaan, want het was laat geworden en hij stond altijd vroeg op. Voordat hij wegging, ging hij met zijn gast naar de huiskamer, een groote kamer, in stijl Lo- dewijk XIV gemeubileerd en hier vonden zij Blan che aan het orgel zitten, een van die lieve, oude melodieën spelend, die vroeger zoo algemeen be kend waren in Normandië. „Ik zal het haar vanavond vertellen", fluisterde hij tegen vader André, terwijl zij in het portaal afscheid namen. Hij keerde langzaam weer naar de kamer terug en zag, dat zijn dochter de zware gor dijnen voor het raam had opengetrokken en in den tuin keek, die verlicht werd door de stralen van de volle maan. Het maanlicht gleed naar binnen en bescheen haar gezicht en tengere gestalte. Kalm en rustig kwam de Chevalier bij haar staan voor het raam en samen keken zij in het nachtelijk duister. „Is het niet mooi?" zei het meisje, terwijl zij haar vinger op haar lippen legde. .Luister, ik meen het geluid van de zee te hooren." „Het is de wind in de toppen van de boomen," sprak de Chevalier, bijna zonder te weten wat hij zeide. „Hubert zegt hij heeft het zooeven op de Ik moet willen, en ik wil moeten. Wie geleerd heeft het eene te begrijpen en het andere te beoe fenen, die kent de geheele gezondeheidsleer der ziel. Niet door het zwaard, alleen door de boeken, kan het menschdom de leugen en de ongerechtigheid overwinnen en eindelijk den algemeenen vrede der broederschap tusschen de volkeren vestigen. ZONDAG. Gevulde eieren. Kalfsfricandeau. Doperwten. Aardappelen. Vruchtensla met roomvla. HET MENU VAN DE WEEK. MAANDAG. Ham. Bloemkool. Aardappelen met botersaus. Vanille-rijst. DINSDAG. Bloemkoolsoep. Spiegeleieren met spek. Komkommersla. Gebakken aardappelen. WOENSDAG. Biefstuk. Nieuwe capucijners. Aardappelen. Bessenvla. DONDERDAG. Gehakt. Gestoofde Tomaten. Aardappelen. Rijstrand met rabarbercompote. VRIJDAG. Gestoofde aal. Tomatensla. Aardappelen. Pannekoekjes. ZATERDAG. Gestoofd vleesch met mayonaise. Worteltjes.. Aardappelen. Wentlteefjes. boerderij gehoord dat er nog een groote slag heeft plaats gevonden. Toen ik zoo naar buiten keek dacht ik - maar wat is er vadertje? Hebt U het koud"? „Neen kind, ga verder. Je dacht „Ik dacht hoe het slagveld er uit moest zien door het vredige maanlicht overgoten, dat ook de ge laatstrekken der dooden beschijnt. O!, hoe dank baar zij te zijn, die in vrede thuis leven en nooit iets te zien krijgen. En moet ik danbaar zijn, dat ik mijn lieve vader altijd bij me heb, terwijl zoo vele dochters schreien en bedroefd zijn!". De Chevalier beefde weer, alsof hij het koud had. Hij trachte te spreken, maar hij kon geen woorden vinden; terwijl Blanche met een droeven glimlach waaruit groote liefde sprak, zijn hand tegen haar wang drukte, terwijl haar ciroomerige oogen geves tigd bleven op het licht van maan over de slapen de bosschen. Ten laatste kon hij de onzekerheid wat Blanche over zijn voornemen zou zeggen, niet langer uithouden. Zonder zijn hand terug te trek ken, keek hij naar het gezicht van zijn kind, cn zeide zachtjes: „Blanche, ik heb je wat te zeggen, iets mijn kind dat je misschien verwondering en verdriet zal ver oorzaken. Over een paar dagen moet ik je gaan verlaten en op reis gaa n. Iets in den toon, meer dan in de woorden, ver schrikte het meisje. Zij draaide zich vlug om en keek ernstig naar haar vaders oogen. „Vader, wat is er? Is er ook iets gebeurd1 Op reis gaan; waar gaat U naar toe?" Hij nam haar hoofd tusschen zijn bevende han den en kuste haar innig op haar voorhoofd, voor hij antwoordde: „Naar het front Blanche, het land is in gevaar en ik ga dienst nemen onder de Fransche soldaten! II. Het duurde eenige minuten voordat Blanche de volle beteekenis van haar vader's woorden begreep en toen deze tot haar doordrong, schreide zij niet. Haar vader had haar karakter niet onderschat; zij bezat moed en heerschappij over zich zelve Toch als de zon haar beschenen had zou men ge zien hebben, dat al het bloed uit haar wangen was moet u gaan? gevloeid en ze wit en koud als marmer waren en HET ONDERHOUD DER TANDEN. Het is van zeer veel belang dat er voldoende zorg aan het gebit wordt besteed. Eigenlijk moesten de tanden- na iederen maaltijd gepoetst worden. Er hebben zich tusschen de tanden wel etensresten vastgezet. Blijven die er tusschen zitten, dan heeft dat tot gevolg, dat de tand aangetast wordt. Het glazuur wat om de tand zit is het eerst aan de beurt, en dan woekert het kwaad verder door. Er ontstaat in de tand een gaatje. Dat is in het begin meestal niet pijnlijk maar later wel. Het bes te voelt men het, wanneer er iets kouds of warms tegen komt. Is het zoover, dan is het eigenlijk al te laat, de zenuw ligt dan zgn. bloot. Het beste is, om, zoodra een gaatje bemerkt wordt, dadelijk naar een tandarts te gaan en laat geregeld, hetzij om de twee of drie maanden het gebit nakijken, ook al is er niets te zien. Het poetsen der tanden is dus noodig om de eteensresten tusschen de tanden uit te halen. Is er geen tijd om na iedere maaltijd de tanden te poet sen, doe het dan in ieder geval des avonds voor 't naar bed gaan, want des nachts hebben de bacte riën die de tand aantasten, gelegenheid zich te ontwikkelen. Des morgens kan dan de mond even uitgespoeld worden met wat mondwater, om een frissche smaak te hebben. Voor het tandenpoetsen wordt gebruik gemaakt van een tandenborstel, liefst met een gebogen steel omdat daarmede beter in de hoekjes gebor steld kan worden, en tandpasta. Het laatste is in doosjes of in tubes te krijgen. Neem het tandmid del vooral niet te scherp. Hoe moeten de tanden gepoetst worden? Poets het gebit niet van links naar rechts of om gekeerd, maar van boven naar beneden dan pas wordt alles goed tusschen de tanden verwijderd. Ook de achterkant van het gebit moet goed ge borsteld worden en de kauwvlakte der kiezen.' Daarna moet de mond flink gespoeld worden. Om het glazuur niet te laten barsten mag er nooit vlak achter elkaar iets kouds en warms te gen de tanden komen. Breek nooit iets hards met de tanden af omdat ze er dan gemakkelijk van kunnen breken. Wanneer dus een gebit zorgvuldig onderhouden wordt en geregld wordt nagezien door een tandarts kan veel pijn erx ellende voorkomen worden. dat in haar oogen een uitdrukking van grooten schrik en pijn te lezen was. Hevig bevende, klem de zij zich aan haar vader vast, alsóf zij de ijzeren hand al voelde, die gereed stond hem van haar weg te rukken. „Vaderdje, U moet niet gaan! Frankrijk heeft duizenden en duizenden soldaten en ik alleen heb maar U! Beloof me, dat U thuis zult blijven beloof het, en ik weet dat U Uw woord zult hou den". „Ik heb mijn woord al gegeven," antwoordde de Chevalier, „en dat woord bindt mij om dienst te nemen voor de verdedignig van mijn land. Lieve ling, in mijn groote liefde en zorg voor jou heb ik langen tijd geaarzeld. Maar de gebeurtenissen van de laatste paar dagen hebben mij een besluit doen nemen en als ik nu langer wachtte, zou ik mezelf weinig beter dan een ellendig lafaard vinden." „Dat zal niemand van u denken!" riep Blanche uit. „Iedereen weet dat u moedig zijt." „Ik zou in mijn'oogen een lafaard zijn, Blanche. Er zijn oogenblikken in het leven van naties even goed als in het leven van menschen, waarin het bestaan aan een zijden draad hangt, wanneer de kleinste gebeurtenis over het lot kan beschikken. Een van die oogenblikken heeft Frankrijk nu. Gis teren was zij een zoo juist gestrafte zondaar, van daag is zij een wreed behandelde martelaar. Wou je je vader hier houden en maken, dat andere men schen geen hoogen dunk van hem hebben terwijl andere menschen-, zijn landgenooten hun goed en bloed opofferen voor hun land en wanneer het zwaard van iederen waren Franschman genood zaakt in de invallers terug te drijven en een duur zame vrede te bewerkstelligen?" Hij hield op om als haar antwoord af te wach ten, maar zij zeide niets. Hij - kon de heete tranen langs haar wangen zien vloeien. „Blanche, lieveling, ontneem mij mijn moed niet. Je weet nu in welke richting mijn plicht gelegen is. Sta mij toe, dat ik dien volbreng, wil je'" „Het is zoo plotseling, zoo vreeselijk!" antwoorde zij. En we waren zoo gelukkig saampjes. O, vader, (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 4