NIEUWE 8 No 9g IHTERC. TELEPHOOM 52 Donderdag 22 Augustus 1929 88e Jaargang Stemmingsbeeld ->< Groentenland Buifenlandsch Overzicht Algemeen Overzicht Uit den Omtrek LJiPDIJKEB CO IfR AIT Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier "nrx'°reT15 n Abonnementsprijs "em, erne regel meer 1» cent. per 3 maanden f 1.15 UitgaveFirma J. H. KEIZER. Redacteur 1. H, KEIZER. Bureel Noordscharwoude. öroote letters naar plaatsruimte Dezer dagen had ik Ijet genoegen, onder leiding van den voorzitter van de Tuinbouwvereeniging te Obdam- de in aanbouw zijnde nieuwe veiling- te bezichtigen, 't Wordt daar een heel mooi ge heel, op een bij uitstek geschikt terrein, gelegen aan vaarwater in de onmiddellijke nabijheid aan de laadplaats en van de spoorwegen. Het veilingsgebouw vertoont hetzelfde type als dat van Broek op Langendijk, Grootebroek en Warmenhuizen; in 't midden de vaargeul aan beide zijden zitplaatsen voor de koopers. 't Ge bouw is in steen opgetrokken en ziet er stevig uit. Onmiddellijk aan 't veilingsgebouw, er ach ter, sluit zich de voor vergrooting vatbare over dekte overkapping aan. De vaargelegenheid heeft men moeten maken, groote hoeveelheden grond heeft men moeten verzetten. Tegen November hoopt men geheel gereed te zijn. Dé veilingsvereeniging te Obdam heeft de zaak van den nieuwbouw geheel zelfstandig en voor eigen rekening, zonder eenige hulp van gemeente of andere corporatie. Dat geeft maar verplich tingen zei de voorzitter. Gestreeft is naar doelmatigheid, alle luxe is vermeden. Ook heeft men een woning voor den betaalmeester gebouwd, een zeer mo'dern en ge riefelijk huis, met er aan vastr een ruim kantoor lokaal. Voor de betrekkelijk nog jonge vereeniging een zaak van beteekenis, waarvoor men respect moe th ebben. Vol moed is de zaak aangepakt, de slechte resultaten van dit jaar ten spijt. Obdam gaat stellig in omzet, zij het langs lijnen van geleidelijkheid, vooruit. Onlangs hield mij een koopman in de veiling staande en ging aan 't kapittelen.. Je bent veel te pessimistisch in je beschouwing ,zei hij. Toen 1 Augustus kwam, was je in za ken asch, riep ach en wee, vanwege de hooge Duitsche invoer rechten. De tuinbouwers waren volgens jou de dupe, voor hun aardappelen kregen ze een schijn tje. Ein hoe is het afgekomen? 'tKerngezonde, zeer goedkoope product bleek, dank zij de groote en gewaardeerde activiteit der exporteurs, buiten Duitschland te plaatsen. Em nu zijn de prijzen zee rgestegen voor de witvleezige soorten, ter wijl de geelvleezigen al weer gekomen, zijn op 't prijsniveau van vóór 1 Augustus. We hebben geen strop gehad door Duitsch- lands maatregelen, integendeel, goed beschouwd hebben we er nog voordeel bij gehad. Zoo sprak een reeds bejaarde koopman, een vrijhandelaar in merg en nieren. Ik mag dat graag, dat tegen- bod ,'t verruimt den kijk, men leert er niet wei nig door. Toch aanvaard ik deze redeneering geenszins, al wensch ik in waardeering voor de exporteurs voor niemand onder te doen. Op 't eind zou het sluiten der grenzen zelfs nog een voordeeltje 1 wezen. Natuurlijk gelooft onze zegsman dit ook niet, en keurt hij die invoerbelemmeringen even hard af als ieder ander. Toch is deze voorstelling zelfs nog te roos kleurig. Immers zijn het juist de witvleezige: soorten ,die graag voor overzee gekocht worden, Duitschland neemt daarvan geen noemenswaardig quantum af. Met de Schotsehe muis alsmede met Ideaal is het ondanks goede vraag van Zuid-Ame-/ rikaansche Staten niet noemenswaardig beter ge gaan, met de witvleezige soorten als Due II ën Wilde Due, King Edward en Sython, hebben ook de Geldersche Schotten een avans kunnen behalen. Neen, 't nadeel van de verhoogde Duit sche rechte nis niet weg te cijferen, al moet grif toegegeven, dat Duitschlands behoefte dit jaar geringer' is dan normaal door een zeer goeden oogst, dank zij ons pootgoed. i Trouwens er zijn er, die tengevolge van de slechte vroege aardappelenprijzen, alsmede van de middelvroege soorten op de groote trom wil le nslaan. Niemand minder dan de bekende Am- sterdamsche groothandelaar Winkelman heeft 't denkbeeld aan de hand gedaan, van een te houden conferentie van kweekers, handelaars en regee ring. Voorheen zegt hij liet men alles aan zijn lot over, de natuurlijke gang zou van zelf wel hersteld worden. In den oorlogstijd legt de heer Winkelman stonden we ook voor proble men, die we moesten oplossen. Waarom dit nu niet geprobeerd? Moeten we vTaagt hij dan lijdelijk toezien, dat de loonen op het land, toch al laag tegenover de steden, dalen, de grond en pachtwaarde naar beneden gaa't en de boer geen droog brood kan verdienen? Dat. is heel wat anders. Dit vraagstuk is bepaald interessant, ik ben nieuwsgierig of de heer W. nog instemming, krijgt voor zijn denkbeeld. Veel stel ik me er niet van voor. land hebben zich meerdere gevallen voorgedaan. Een en ander heeft geleid tot een hernieuwde po ging tot inenting of herinenting. Vooral in verband met het weder beginnen der scholen werden o.a. te Rotterdam de noodige maatregelen genomen. Het inenten is tegenwoordig niet meer verplichtend. I Aan de ouders werd gelegenheid gegeven hun kin- 1 ders te laten inenten van welke gelegnheid reeds door velen is gebruik gemaakt. Dat overigens ook van rijkswege de ernst van een mogelijk nog verde re verbreiding wordt ingezien moge blijken uit het feit, dat dezer dagen een koninklijk besluit is tot stand gekomen, krachtens hetwelk op de nieuwe ziekte de wet van besmettelijke ziekten van toe passing is verklaard, wat o.a. inhoudt, dat een ge neeskundige van elk alastrimgeval dat door hem geconstateerd is, aangifte gedaan moet worden bij f den betrokken inspecteur van de volksgezondheid 1 en dat iedere gemeente zal moeten zorgdragen voor een barak, waarin alstrim gevallen kunne worden behandeld. Een barndweer dient in den regel uitsluitned om een brand te blusschen, zonder meer. Het is wel licht van de brandblusschers ook niet teveel ge vergd, als van hen geëischt en verwacht wordt, dat ze de noodige voorzichtigheid in acht nemen, om het middel niet erger te doen zijn dan de kwaal In een Brabantsch dorpje is het de vorige week I voorgekomen dat door onvoorzichtigheid bij een de monstratie met brandbluschapparaten een ernsti- I ge brand ontstnod waartegenover de apparaten ge- I heel machteloos stonden. Intusschen de apparaten hadden prachtig gewekrt bij het blusschen van 't vuurtje, dat, zooals gebruikelijk is, opzettelijk ont stoken was. Wat er volgde was uit den aard der Belangstelling in 's lands finantien. Het teere punt in de Troonrede. Be zuiniging. De afgeloopen Julimaand. - Achterstand in vermeerdering verkeerd. De stakingen te Zaandam en te Gro ningen.De vroede vaderen van Belling wolde tegen het verbod van samenscho ling. Vluchten can de K. L. M. naar In- dië. Alastrim-uitbreiding. De wet op de besmettelijke ziekten ook van toe passing op de „nieuwe ziekte." On voorzichtige brandblusscherij. Nog enkele weken en dan zijn we weer genaderd tot den derden Dinsdag in September, de dag waar op een nieuwgekozen Tweede Kamer officieel haar intrede doet in het gebouw waar over het wel en wee van het Nederlandsche volk beraadslaagd zal worden. En dan verschijnt de Troonrede, het ge wichtige Staatsstuk waarnaar door zoo menigeen met belangstelling wordt uitgezien. Er is in zoo'n Troonrede één punt, waarop zich de belangstelling van het publiek concentreert, en wel het punt be treffende den finantieelen toestand van ons land en in verband daarmede de finantieele vooruitzich ten. De finantien die vormen eigenlijk zeker wel de laatste jaren het teere punt in de Troonrede en tevens het zwakke omdat nu eenmaal wat er ook voor prettigs en aangenaams in bedoeld staatsstuk mocht voorkomen, datgene wat over fi nantien gezegd werd maar heel sober was en in de laatste jaren altijd mineur: bezuiniging, bezui niging und kein Ende. Het is misschien goed dat we ons weer zoo'n beetje op de aankondiging van de zoo noodige bezuiniging prepareeren. In verband met de belastingen is het toch eigenlijk van belang kennis te nemen van den maandelijkschen loop van de inkomsten van de schatkist maar af tewachten, wat de heeren in den Haag zullen zeggen. Wat de Rijksmiddelen over de afgeloopen maand betreft Kan gemeld worden, dat ze gunstig geweest zijn, zoodanig dat de achterstand over de eerste zes maanden is veranderd in een overschot over de le zeven maanden een en ander in vergelijking met het voorafgaande jaar. Of de troonrede van 1929 eindelijk eens een minder sombere, een meer opge wekte toon zal doen hooren.? De staking in het Zaandamsche hootbedrijf is door de tusschen werkgever en werknemer gevoer de onderhandelingen niet tot een einde gekomen. Men zal zich herinneren dat door de werknemers een verzoek was gericht tot de werkgevers betref fende een door de eerste gewenschte samenspre- king. De werkgevers hebben op dat gedane verzoek geantwoord, dat ook zij van meening waren dat 'n langer voortduren van den strijd zou zijn tot scha de van het gansche houtbedrijf en allen die er in werkzaam zijn, en tevens tot schade van geheel Zaandam. In hun schrijven wezen de werkgevers er op, dat zijn hoopten dat in de te houden ver gadering de bezorgdheid van de werknemers voor de toekomst tot uiting zou komen omdat slechts in dat geval een oplossing mogelijk zou zijn, maar ze wezen er tevens op, dat naar hun meening de bedoelde bezorgdheid wat laat aan den dag was getreden. Dit laatste bleek intusschen geen bezwaar voor een mogelijke oplossing. Edoch, het is na her haalde bijeenkomsten tusschen vertegenwoordigers van beide partijen niet tot een oplossing gekomen. Ook de staking der Groningsche landarbeiders is nog niet beëindigd. Zoo'n staking kan tot eigenaar dige conflicten aanleiding geven, ookn in den boe zem van het college der vroede vaderen. Dit bleek o.a. te Bellingwolde, waar door den burgemeester een verbod van samenscholing was uitgevaardigd. Maar de vroede vaderen zijn het nu eenmaal niet altijd eens met den burgemeester het hoofd der politie. Zoo ook te Bellingwolde niet. En de raad beslist met groote meerderheid van stemmen het besluit van den burgemeester tot uitvaardiging van een verbod van samenscholing niet te bekrachti gen, waarop door den Burgemeester werd verklaard dat hij in beroep zou gaan bijn de kroon. Waar de geheele werelddat is wel niet te veel gezegd met belangstelling kennis neemt van de prestaties op luchtvaartgebied van dr. Eckner blijft de Nederlandsche luchtdienst zeker ook de aan dacht vragen. De K. L. M. heeft, speciaal op het gebied der Holland-Indië vluchten een reputatie op te houden. In de tweede week van September en wel den twaalfden van genoemde maand zal de K. L. M. haar gereglden vliegdienst op Nederland- -Indië openen en wel een veertiendaagschen dienst De eerste vier tochten zullen worden ondernomen door de bekende Holland-Indië-vliegers. Het pro gramma is tot in het begin van Januari van het volgend jaar samengesteld. Men zal moeten er kennen dat de K. L. M. met voortvarendheid te werki gaat en dat de eerste, zoo zeer toegejuichte vluchten al betrekkelijk spoedig door een geregel- den dienst op Indië worden gevolgd. Wat is Indië in luttele jaren het Moederland al niet naderbij gekomen. Het aantal alstrim gevallen is in de laatste we ken zoo hier en daar nogal toegenomen, vooral in Rottérdam. Ook in eenig andere gemeenten van 't De conferentie in den Haag. Verschil len over de finantieele kwestie. De La bour regeering niet geheel met hetplan Young ingenomen. De grens van Enge lands welwillendheid. Italië onverzoen lijk. De ontruiming. Een edelmoedig gebaar. Handel. In. het Verre Oos ten is het nog niet pluis. Drijvende Vliegvelden in den Oceaan. De tocht van de „Graf Zeppelin." Het drank- vraagstuk in Engeland. Wie er niet in de commissie mogen zitten. Het gaat de Haagsche conferentie nog niet bijs- - ter vlot. Al bijna drie wekeen zijn de heeren gede legeerden er bij elkaar maar het einde van de be sprekingen schijnt nog niet aanstaande te zijn. In het begin van deze week werd zelfs de mogelijk heid ondersteld, dat het aan het einde der week tot een onderbreking van den politieken strijd zou komen. De heeren hebben over twee voorname pun ten te beraadslagen: de finantieele kwestie en de i ontruiming van het Rijnland. Bij de finantieele kwestie komt het verschil tusschen de opvattingen der Engelschen en die der overige gedelegeerden tot uiting en het is vermoedelijk wel dit verschil dat in hoofdzaak bij herhaling tot een crisis heeft ge leid. De tegenwoordige Engelsche regeering is niet wat men noemt ingenomen met het te Parijs op gestelde plan-Young althans niet in alle opzich ten. Het plan-Young was klaar of zoo goed als klaar voor de Labgour regeering aan het bewind kwam en wat de conservatieve regeering in En geland aanvaard zou hebbenwordt door de huidige Engelsche regeering niet geaccepteerd. De Engel sche deskundigen, die te Parijs meespraken over de nieuwe plannen, waarnaar de Duitsche betalin gen geregeld zouden worden en over de verdee ling van de gelden onder de verschillende schuld- eischers, waren niet de vertegenwoordigers der hui dige Britsche regeering, noch die van het Engel sche volk wellicht. In minister Snowden heeft het Engelsche volk iemand, die wat de finantien be treft, terdege op de bres staat en blijkens zijn uitlatingen niet van plan is spoedig zich naar de wenschen der overige geallieerden te schikken. Frankrijk vooral moet dit eenigszins onaangenaam zijn, vooral ook waar Engeland zich, wat de finan tieele vraagstukken betreft, tegenover Frankrijk 'n zeer welwillende en tegemoetkomende houding had aangenomén. Maar wat Engeland onder zijn vroe gere regeering gedaan moge hebben, de huidige re geering, die spreekt door den mond van Snowden, heeft blijkbaar van de welwillendheid, welke En geland op den duur teveel zou kosten, al genoeg. Van Fransche zijde moet het nogal scherpe optre den van Snowden min of meer beschouwd zijn als een uiting van persoonlijke politiek, doch de wijze waarop de Engelsche pers en het Engelsche volk achter Snowden staan, kan den Franschen leeren, dat Snowden namens de Engelsche natie meent te kunnen spreken. Intusschen is het niet alleen Frankrijk, dat zich door Engelands houding de kans op een voordeeltje ziet ontgaan. Ook Italië is mee in het geding. En Italië blijkt nog minder dan Frankrijk aan de door Snowden uitgesproken wen schen taegemoet te komen ofschoon Italië van de zijde van Engeland idertijd een zeer gunstige rege ling van zijn oorlogsschuld mocht verkrijgen. Het is tusschen Engeland aan de eene zijde en de andere geallieerden aan de andere een kwestie van meer of minder en als het nu een algemeene Fran sche opinie is, wat het Fransche blad „Temps" hier over schreef, dat Engeland bezig zou zijn om eeni ge millioenen, het vredeswerk, dat men onderhan den heeft, in gevaar te brengen zou men omgekeerd in Engeland de Franschen en de Italianen ervan kunnen betichten dat zij om luttel gewin het sla gen van de conferentie in de waagschaal stellen. En dan is er de ontruiming. Het bericht, als zouden Briand en Stresemann een onderhoud gehad heb ben, waarbij de eerste zou hebben medegedeeld dat volgens de deskundigen de ontruiming van het Rijnland binnen tien maanden zou kunnen plaats hebben, dit bericht is alweder tegengesproken. Aan die ontruimingskwestie blijkt neel wat vast te zitten. De eventueele beridwilligheid van Frankrijk blijkende uit een voorspiegeling van de mogelijk heid van vervroegde ontruiming wordt min of meer beschouwd als een edelmoedig gebaar, heeft wel licht de pretentie als zoodanig beschouwd te moe ten worden maar als achter dit edelmoedig gebaar van Frankrijk misschien de verwachting zit dat het Duitsche rijk dit gebaar even edelmoedig zal beant woorden en wel met meerder toeschietelijkheid op het punt van betaling, dan zou het misschien nog zeer de vraag zijn of er van Duitsche zijde wel ern stig en wel heel gretig op dezen „handel" wordt ingegaan. Een der Duitsche bladen het edelmoedig gebaar besprekende, besloot met de opmerking: ook hier alweer „handel". Dat men niet bepaald van meening is, dat de zaken te 's-Gravenhage spoedig afgeloopen zijn moge daaruit blijken dat men al druk bezig is erover te denken, waar de conferen tie te den Haag na de zitting van den Volkenbond zal worden voortgezet. Uit het verre Oosten wordt melding gemaakt van botsingen tusschen Chineesche en Russische troe pen. De Russen moeten met een legermacht van tienduizend man het Chineesche gebied zijn bin nengerukt. De Chineesche gezant te Wasnington heeft opdracht gekregen aan de staten, die het Kellogg-pact hebben ondertekend mede te deelen, dat Rusland tot het offensief is overgegaan. Wat zal dit tenslotte geven? Uit New York wordt melding gemaakt van den bouw van drijvende vliegvelden althans van de plannen daarvoor. Dat is tenminste een werk des vredes, al moet natuurlijk afgewacht worden of die drijvende vliegvelden in vredestijd of in oorlogstijd hunne bruikbaarheid te bewijzen zullen krijgen. Binnenkort zal dan met den bouw van eenige drij vende vliegvelden voor vliegtuigen tusschen Ame rika en Europa een aanvang gemaakt worden. De vlucht over den Oceaan zal er ongetwijfeld veili ger en gemakkelijker uitvoerbaar door worden. De vorige week is dr. Eckener met de „Graf Zep pelin" uit Friedrichshafen vertrokken voor een we reldvlucht. Er zijn een twintig passagiers waaron der voor dezen keer eens geen verstekeling. Maan dagmorgen is de Zeppelin te Tokio vlot geland en heeft het luchtschip wat te begrijpen is duizenden belangstellenden uit het land van de rijzende zon tot zich getrokken. Deze week Donderdag zou dr. Eckener zijn tocht weder voortzetten. In Engeland is dezer dagen een koninklijke commissie benoemd, die tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar het drankvraagstuk. In die commissie zitten zoowel vertegenwoordigers van den handel in bier en ster ken drank als drankbestrijders. Ongetwijfeld zal dan het vraagstuk teredege aan alle kanten beke ken worden. Het zal een langdurige studie zijn, die er gemaakt wordt. Verwacht wordt dat het onder- zoekdrie jaar zal duren. Van spoedige „droogte" zal dus in Engeland wel geen sprake zijn. KRABBENDAM, Past op uw rijwielen. Toen de vorige week een tweetal' onzer plaats genoten ,de heeren B„ hun fietsen te Alkmaar een oogenblik onbewaakt lieten staan, kwamen zij bij hun terugkomst tot de minder aangename ontdekking dat beide rijwielen, waarvan één fon kelnieuw, spoorloos waren verdwenen. Tot heden mocht het de politie niet gelukken het gestolehe, of althans de daders daarvan, op te sporen. -• OUD® NIKBORP. De watermolen, staande in den Niedorper pol der, vroeger bewoond door den heer H. Kistema- ker ,is bij publieke inschrijving, om te worden gesloopt, verkocht aan den hoogsten inschrijver den heer K. Lodder te Terdiek, gemeente Nieuwe Niedorp .voor de som van f 305. Plaatselijk Nieuws ZUIBtSCiH ARW OUDE. Me vernemen dat het bekende café met kalf- baan, „De Schelvisch' 'van de Wed. J. Beers bij onderhandschen verkoop in eigendom is overge gaan aan den heer D. Rijper te Noordscharwoude. ZUIDiSCHARWOUDiE. A.s. Woensdag 28 Augustus is hier in de open bare school gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting. ZUIDSCHARWOiUDlEl We vernamen, dat de R.I.O.B. winkeliers hun winkelweek houden van 23 Augustus tot 2 Sep tember op dezelfde wijze als het vorige jaar. De bekende ton zal nu onafgebroken dienst kunnen doen, zonder ingrijpen der ustitie. Kinderwedstrij- den volksspelen als anderzins zullen bovendien de belangstelling gaande maken.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1