NIEUWE Restanten WECK" inmaakartikelen Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 24 Augustus 1929 38e Jaargang Firma R. J. HOUWING Revue van de Week Speciaal Corsetten - Magazijn Tel, 526 t NO 10O INTERC. TELEPHOOH 92 LANGEDIJKER ÏOIIItïï Deze oourant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag A bonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 IHmi: Firma I, H. KEIZER. Redacteur i. H. KEIZER. Bursal Koordscharwoude. Advertentiën van 1—5 regel» 7S oent, elke regel meer 15 cent. Groot* letters naar plaatsruimte TOB NOOIT. DOORSTA DE PROEF. 1st unser Mut, ist unsre Kraft verge- bens, Doch glanzt zum Trost die Hoff- nung, Mild und still, Als Leitgestirnim Nachtorkan des Lebens. von Zedlitz. ,Tob nooit!" We hebben ingezien, dat het goe- raad is. We willen ook niet tobben, we gaan krachtig en moedig voorwaarts. Maar teleurstelling volgt op teleurstelling. Alles mislukt u, niets komt tot een goed einde. Blijf dan maar eens moedig tob dan maar eens niet. Ge kunt dit eigenlijk beschouwen als de proef op de som. Het was waarschijnlijk onder tamelijk gun stige, hoopvolle omstandigheden, dat ge u voornam nooit meer te tobben. Ja, zoo'n voornemen is in voorspoedige tijden niet veel waard. Het is of het lot er zich mee bemoeien gaat. „Wie zegt daar, dat hü nooit meer tobben zalWacht eens even!" En dan komen de zorgen, de moeilijkheden. Be hoort het tobben werkelijk tot het verleden! Dat zult ge eerst nu ervaren! Ge hadt op al die moeilijkheden niet gerekend ge hadt niet durven denken aan zooveel tegensla gen? Maar men moet toch met alle mogelijkheden rekening houden, het leven kan immers alles bie den, goed en kwaad. Ge zoudt niet meer tobben .for better for worse." Laat u dus door al die zorgen niet van uw voor nemen af brengen. Denk niet aan het donkere he den, denk aan de lichtende toekomst. Vandaag is het donker, morgen zal het licht zijn. Al loopt u ook alles tegen, blijf hopen. Tobben brengt u niets verder. Ge ondermijnt er uw gezondehid mee, ge wordt een zorg en een last voor uw omgeving. On ze moed en onze kracht hebben ons nog niet gehol pen, misschien helpen ze vandaag ook nog niet. Maar als ge hen loslaat dan zullen ze u morgen, als de tijd daar is ook niet meer helpen. Als dan de 'kansen keeren, staat ge zwak en moedeloos tegen- lover het u gebödene. Ge zijt te zwak om dat gebo- jdene te aanvaarden. Bewaar uw kracht en moed tot betere tijden ko- Imen. Dan zult ge ze noodig hebben. Verzwak uzelf niet door getob. Probeer steeds voorwaarts te gaan - en als u dat niet lukt blijf hopen. Ga moedig jen krachtig de betere tijden tegemoet. Dr. JOS DE COCK. Voor de lezers van dit blad geeft onze psycholo gische medewerker Dr. Jos de Cock, van Merlenstr. 120, den Haag, gratis zielkundige adviezen o.m. over de wijze, waarop zij hun geest kunnen verfrlsschen en hun Wilskracht en Energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden be handeld. Mochten de beantwoordingen te uitvoerig worden dan direct schriftelijk aan de aanvragers. aiEKT 1 IEL 644 ALKMAAR 20 Augustus. Tot in den namiddag van Vrijdag j.l. 16 Aug. ^heen het met de Haagsche Conferentie aldus te [taan, dat de heeren gedelegeerden en wie met hen, in verband met dit internationale samenzijn, eaar de Nederlandsche Hofstad waren gekomen, fun koffers konden gaan pakken. Nadat opti mistische en, pessimistische verwachtingen om- prent de mogelijkheid tot het bereiken van over- j instemming elkander hadden afgewisseld, kwam j re onheilspellende boodschap dat de Engelsche l ►«lister Snowden den Belgischen premier had j pffield, dat Albion niet bereid was, ook maar j allerkleinste scheutje in z'n wijn te doen.... 1 «es scheen verloren. Men zou genoodzaakt zijn, ■conferentie te verdagen. Un toen kwam plotseling de tijding, dat de ®ancieele commissie toch weer niet op Zaterdag Augustus zo uvergadéren. Zpodat dien dag 6 beslissing niet zou vallen. Ben nader voorstel, an 'Tmgelnd te doean, werd bekokstoofd. Waarin ooveel als maar eenigszins mogelijk was, aan °r' "nowden's eischen en aanspraken zou worden •gemoet gekomen. Dit antwoord werd aan de ngelsche gedelegeerden toegezonden. De hoop !®leefde wederom, Het pessimisme bleef vrijwel verhoerschen. Verzekerd werd, dat John Buil Jh'ermurwbaar zou blijvenin het besef, dat de mgelsche belastingplichtigen er voor bedankten, All om nóg zwaardere lasten dan zij reeds te torsen hebben ,te verduren. Van andere zijde werd daar I tegen ingebracht, dat i.e. al te groote belangen, allen rakend, op het spel staan, "dat men door on verzettelijk vasthoude naan eenmaal geuite „de siderata" zeer ernstige gevaren voor Europa zóu willen ontketenen. In die stemming van onzèker- heid en spanning ging men de nieuwe week in. Zich dus vastklemmend aan de hoop, dat alles toch nog zou „reg-kom", zooals wijlen Paul Kru- ge rplacht te zeggen. Terwijl men zich troostte met de gedachte, dat in het alleruiterste geval over een paar weken te Geneve de „gros bonnets", kopstukken der internationale politiek, nog gele genheid zouden kunnen vinden om het' allereerste de totale mislukking van het pogen om over eenstemming te verkrijgen te verhoeden? Het nieuwe Kabinet heeft zijn taak aanvaard. De toon, waarop de pers, de levenskansen van het extra-parlementaire, Biechtsche ministerie-Ruys bespreekt, blijft vrijwel in-mrneur. Intusschen zijn we nog slechts vier weken verwijderd van de her vatting der parlementaire zaken op het Haagsche Binnenhof. Verder bespiegelingen en commenta ren, kunnen dus gevoegelijk worden opgeschort tot den 17en September, als wanneer H..M,. de Koningin de .Troonrede zal uitspreken, waarin het werkprogram van het Kabinet-Ruys IV ver moedelijk in groote lijnen zal zijn aangeduid. Bte stand der Rijksmiddelen over Juni j.l. ver toont gunstige cijfers. Er werd in die maand f2.755..894 meer ontvangen dan in de zevende maand van 1928. Over de eerste zeven maanden van het loopende jaar kan een accres worden ge boekt van c.c. li/2 millioen gulden. Die periode der „magere jaren" is dus nog niet aangebroken. De n2en September zullen de Koningin, haar Gemaal en de Prinses een officieel bezoek brengen aan Enschedé. De Prins der Nederlanden keert den 20en Aug. van zijn buitenlandsche reis in het vaderland terug. Personalia: iMazairac, de wielrenner, die te Zürich het wereldkampioenschap verwierf, is te Poosendaal en in zijne geboorteplaats Bergen op Zoom ingehaald met de geestdrift, welke in dezen tijd voor heroën op het gebied der sport zooi licht ontvonkt. Het geruct, dat mr. Van Sonsbeek, burgemees ter van Breda, eerlang als hoofd der gem.'Nijme gen zal optreden, blijkt van allen grond ontbloot te zijn. De heer Richard Tobin, gezant der Ver- eenigde Staten te 's Gravehhage, zal weldra den diplomatieken dienst Verlaten. "De gevierde musicus Wouter 'Hutschenruyter is op zijn zeven tigsten geboortedag op hartelijke wijze gehul digd. Tot buitengewoon hoogleeraar in de weg- en waterbouwkunde aan de Technische Hoo- geschool is benoemd (in de vacature-prof. Nele- ïnans): ir. J. W;. Thierry, hoofdingenieur bij de Zuiderzeewerken, te 'sGravenhage. "De Ut- rechtsche zwemster mejuffrouw Leibrand is in ruim 35 uur van Lausanne naar Genève ge zwommen. Mevrouw W. van Stoc, rector van de St. An- tonius-hoeve te Voorburg, is ter gelegenheid van zijn zestig-jarig priesterschap door Z|.H. den Paus benoemd tot ridder van de Gregorius-orde. Uit de doodenlijst: Piet Iels, directeur van den Intern. Sleepdienst Le Rotterdam, op '63-jarigen leeftijd. Uit de criminalia: Te Waddinxveen bij Gouda had een afschuwelijke moord plaats. Een 35- jarige fabrieksarbeider heeft zijn 33-jarigen buur man, een betonwerker, na ee nruziepartij' mét een seneermes vrijwel het hoofd van de romp ge sneden. De dader is gepakt. Bij JEtten (B!r.) is bij een dronkemansgevecht een 34-jarige fabrieksarbeider vermoord. Drie verdachten zijn in arrest genomen. Te Arnhem hadden in den loo,p van één nacht zes inbraken plaats. Een Bijbank der Twentsche Bank is door middel van een valsche kwitantie voor f60.opgelicht. De schuldige bleek door middel van dergelijke trucs al reeds gedurende zekeren tijd 'een „broodje" te verschaffen. Bij de teraardebestelling van een"te Kijkduin bij het 'trachten te redden eener in zee afgedre ven dame jammerlijk (tegen een golfbreker geslin- j gerd) politieagent, poogden een paar zakkenrol- Iers hun slag te slaan. Zij werden op dieeterdaad betrapt en gegrepen. Te Amsterdam is' een inbre- ke rin het politioneele net gevlogen, die bleek een der gemaskerde bandieten te. zijn, die den, 27 April j.l. in een kantoor aan de Lauriergr. in de hoofdstad een roof-overval deden en toen met rijke buit wisten te ontvluchten. Dat men met forsche hand tegen de „krakers" optreedt, blijkt o.a. uit het requisitoir, dat het' OJM- bij Amsterdamsche Riechtbank in de af- smaakt als room geloopen week nam tegen drie recidivisten van deze soort. Tegen alle drie eischte de officier vier jaren gevangenisstraf. De ongelukken-serie is weer even lang als bont van schakeering en Relaas rijk van sombe ren inhoud. Het allerdroevigst ongeval te Kijkduin, waar van een politieagent slachtoffer was, die zich vaak als cordate menschenredder had onderschei den, vermeldde ik reeds. Ojp de Sehie bij Schiedam, zijn een jonkman en een jong meisje, die aan het roeien waren, jam merlijk verdronken. In de fabriek van kunstzijde industrie te Breda, had een ontploffing plaats, waarbij twee arbeiders zijn gedood. Bij Wijk aan Zee werd een bakfiets, waarin vijf kinderen zaten, door een autobus achterop ge reden. Een 6-jarig meisje werd gedood. De ande reu ook de vader zijn vrij ernstig gewond. Bij den onbewaakten overweg te Twisk werd eeu auto door een trein aangereden. Die chauffeur liep zeer zware kwetsuren op. Mient Ir Een vrees'elijk ongeval had plaats te Geleen (L.). Een auto en een motor-rijder kwamen in botsing. Een fietser werd mede aangeredeu, le vensgevaar lijk gewond. Een dame en een der personen ,in de auto zittend, schoten er het 'leven bij in. Dte bestuurder, van de motorfiets werd in hopeloozen toestand naar een gasthuis vervoerd. Bij deze enkele grepen in de massa zal ik het maar laten. Uit „brandend Nederland": Te Witmarsum éijn zes arbeiderswoningen in de asch gelegd. Een geweldige brand woedde te Apeldoorn. Een groote meubelopslagplaats, een oppervlakte van 900 M2 beslaand, is door het vuur geheel ver nield. Verschillende andere perceelen zijn zwaar beschadigd. Ook 'hier: „cetera desunt". De alastrim (z.g.n. kaffer-pokken) hebben zich te Rotterdam nog uitgebreid. Terwijl in andere plaatsen o.a. Den Haag en Delft, enkele gevallen voorkwamen. Reden tot ernstige ongerustheid achten de medische autoriteiten niet aanwezig. Bij voortduring wordt aangedrongen op inenten revaceineeren. In de landarbeiders-staking in Oost-Groningen is geen verandering gekomen. Die "hoop, dat eindelijk in de staking te Zaandam toenadering tusschen werkgevers en werknemers zou worden bereikt, is ijdel gebleken. Het blijft nu hard tegen hard gaan. Ten opzichte van een gemeenschappelijk vlieg veld voor Den Haag en Rotterdam schijnt over eenstemming te zijn bereikt. Omtrent de nieuwe Amerikaansche tarieven verluidt, dat de 10 pCt. rechten op ongeslepen diamant zullen vervallen, terwijl die op geslepen diamant van 20 tot 10 pCt. zouden dalen.'Voorts wordt gemeld, dat tien proeent van huiden zul len worden geheven, terwijl schoenen tot dus ver vrij met 20 pCt. zullen worden belast en leder tot 35 pCt. I De termijn van vrijwillige weging van automo- hielen is verlengd tot 16 September. De tuffers behoeven zich dus voorloopig niet bang te ma- ken ,dat hun „karretjes" op den publieken weg I zullen worden aangehouden in verband met de I gewichtkwestie. Hoeveel denkt men wel, dat in j Nederland in den loop van dit jaar aan „toeback- suygen" wordt besteed? Ik zal de cijfers maar in eens noemen. Er werd in 1928 te onzent voor 162i/o millioen gulden uitgegeven aan sigaren, sigaretten en pijptabak. Wat beteekent: c.c. twin tig gulden per persoon, zuigelingen inbegrepen. De sigaar staat bovenaan met 87y2 millioen. Dan volgt de sigaret met 46i/2 millioen. En de pijp komt onderaan met 20 millioen gulden. „Wat zou voor dit kostelijke geld hoor ik een klaagzang beginnen. BUITENLAND,. De flakkerende ups en downs van "den sputte- renden kaarsvlam, die in Den Haag der ernstigen wil tot liquidatie van den oorlog moet verbeel- I den, hebben weliswaar een zeer gering en onze- ke rlicht verspreid over de mogelijkheden van een uiteindelijken en geconsolideerden vrede, maar desalniettemin de beschikbare brandstof voor een groot gedeelte geconsumeerd: de Haagsche Her stelconferentie nadert een roemloos einde. Ein ook de doeleinden van den strijd tusschen Snowden en de Groote Vier zijn langzaam aan duidelijk geworden, en, zooals maar al te aannemelijk is, gebleken schermutselingen te zijn om het aanzien van de respectieve Staten. Snowden de sterke, wil Mussolini den krachtigen, een stapje achteruit I duwen en in dit opzicht zijn nog geen merkbare succcessen behaald. Intusschen draaien en schuiven de onderlinge verhoudingen, langzaam maar tenslotte merk- J haar. Zoo zijn thans in een onderhoud tusschen I de twee „vrienden" Briand en Stresemann de eerst eharde woorden gevallen sedert Locarno. De gevoeligheden der hooge heeren zijn heel gauw geraakt en hebben vaak een uitslag gevenden invloed op het politiek gebeuren. Zoodat de zoo vlot en gemoedelijk verloopende besprekingen om trent de ontruiming van het Rijnland hiervan den terugslag wél zullen ondervinden. Reeds heef tdan ook Briand aan Stresemann medege deeld ,dat indien de Engelschen de derde zóne zouden ontruimen, een aTdeeling Belgen met de Eranschen die derde zóne wel bezet zou houden. En om België ,de Fransche voorpost in het Noor den ,kan Briand natuurlijk besluiten wat hij wil. ■Zoodat ook in dit gedeelte van de Haagsche'con ferentie eindelijk een mineur-stemming is be reikt. Het werd tijd, want de symptomen in 'Den Haag wijzen er steeds meer op, dat men daar thans ernstig voornemens is er nu voorloopig maar een einde aan te maken. De beslissende hou dingen zullen grootendeels worden bepaald door j de resultaten die de rekenende financieele des- 1 kundigen bereiken. En voor deze resultaten be- j rekend zijn, kunnen de eigenlijke gedelegeerden toch niet veel beginnen. Bovendien is Genève weer ophanden en moeten de kopstukken zich hiervoor toch even voorbereiden. Zoodat om kort te gaan in Den Haag ditmaal nog wel geen be slissing vallen zal. Het zou ook inderdaad al te mooi zijn. De toestand in het verre Oosten is buitenge woon precair, Na talrijke grensincidenten, over vallen ove ren weer, aanvallen van Witte Russen op het Roode Leger, met of zonder hulp van de Chineezen, heeft thans China zich' in een voor- deelige positie willen stellen, door via Washing ton te doen constateeren, dat de Sovjet inbreuk heeft gepleegd op het Kelloggpact en mét zijn troepen Ohineesch grondgebied binnengetrokken is. Hiermede is natuurlijk nog lang niet uitge- maak twie ten slotte de aanvaller is, al heeft China ontegenzeggelijk hiermede een voordeeltje behaald op de Russen. Hoe dit ook zij. de gren zen worden versterkt, schoten vallen en maken dooden en gewonden en de lucht ziet er som ber genoeg uit.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1