No 101 imtehc. telephoob Dinsdag 27 Augustus 1929 38e Jaargang Stemmingsbeeld Groentenland NIEUWE L WiEIIIJkliR (Ölltiïï Lïinadag, Donderdag en Zaterdag Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Abonnementsprijs 1X11 M meer is 0Bat- per 3 maanden f 1.15 UltQSVBFIlMS I. H. KEIZER. Redacteur J. H. KEIZER. Bureel Hcordscliarwoide. Groote letters na&r plaatsruimte De vorige maal schreef ik over de meening van een bevriend koopman, reeds op jaren, die jnij pessimisme verweet, (zeer vriendelijk, met 'n lachend gezicht), dewijl ik er het mijne van had gezegd, omdat Moffrika de tarieven op aard appelen had verhoogd. Nu had ik graag het gezicht mijns vriends. bestudeerd, toen hij 's avonds zijn dagblad op slaande, onder de rubriek „Tuinbouw" ("tkan ook landbouw geweest zijn) het bericht heeft kunnen lezen van de jongste besluiten van den Zrwitserschen Bondsraad. Ziwitserland gaat 't invoerrecht op aardappe len van 2 frs, op 4 frs. per 100 Kg. stellen en geeft als motief op: zelf te.elen we een aardige hoeveelheid, 't leven is voor den Ziwitserschen boer verre van goedkoop. Duitschland, België en Nederland hebben dit jaar een record-aardap peloogst. ,W,e vreezen, dat een deel van het groote surplus ons land zal bereiken; dan ont staat een overvoerde markt, lage prijzen, waar van onze (Ziwitsersche wel te verstaan) boeren de dupe worden. Dus hooger invoerrecht op piepers. 'k Herinner me, dat Genève, de stad van Cal- vijn, tevens van den Volkenbond, mitsgaders de plaats, waar de economische conferentie's gehou den worden, in dat land gelegen is. .Waaruit men de conclusie kan trekken, dat de Zwitsers heel graag de conferentiegasten ontvan gen; hen gastvrij ontvangen, maar zich weinig de besluiten der wereldwijzen aantrekken. Eien leerzaam geval, dat te denken geeft. Toch ben ik allerminst pessimistisch gestemd, en de doorsnee Langendijker koolboer let op, kool ver koopende boer evenmin. Waarom zou de laatste ook pessimist zijn? Zieker, aan 'de vroege piepers heeft ie 'n strop gehad, van de bloemkool praat ik maar niet, 'tis daarmee nog slechter dan met' de muizen ge weest. Wij aan den Langendijk zijn menschen, wier stemming heel gauw kan veranderen. Zóó zijn we in de put en zóó op een bergje. Dat brengt 't groentenvak nu eenmaal mee. Een paar dagen geleden was de gele kool puur graag, gele kool, 't vorig jaar lang -j,nog niet aan de straatsteenen (in de steden) te slijten". Eon nu Vandaag gelooven we weer in de theorie, (heusch we zetten aan den Langendijk ook the orieën op, al zijn ze zoowat nooit houdbaar) en zeggen: „Eir is geen bloemkool, dus, met accent); moet de gele kool wel duur worden". Welnu op een dier dagen zat ter Broeker markt een welgedaan koopman, en hij moest geelkes hebben. Enkele keeren was hij achter geweest en hij vreesde al, niet klaar te komen, gebonden als ie was aan een bepaalde soort (gewicht). Toen kwam er een schuitje voor ,net goed. Die moest en zou het zijnen hij drukte hoog, zeer hoog ,op f 10 per 100 Kg. af. Net had ie afge drukt, of hij verbergde zich, kwasi verlegen, half onder de bank. 't Traditioneele applausje ontbrak niet. Gelen in Augustus van f 1000 per wagon, wie doet je wat, als je er een goed kwantum van hebt? En jl. Zaterdag liep de markt nog meer op, 'tot f 12.toe. Ook de roode kool is heel graag. Komaan, dat geeft den bouwer, den koopman moed, alsmede vele anderen. Onder de vele anderen, reken ik ook de krat- tenmakers, die een periode van „hoogconjunc tuur" ('n Germanisme eerste rang, dat woord) meemaken. Dat zaagt, dat klopt den gansehen lieven dag. De krattenmakers kunnen 't werk onmogelijk af, al zaagden en timmerden ze 24 uur in een etmaal. Een drukte van je welste, die ieder wel- meenend mensch graag z'iet. 'tls de export naar de Zuid-Amerikaansche Staten, van witvleezige aardappelen vooral, die deze zaag- en klopdrukte veroorzaakt. Ook geel- j vleesch gaat overzee 'tzijn voornamelijk de in onze contreien vrijwel onbekende Geldersehe Sehotten, die èn voor plantgoed naar 't Zuiden èn voor consumptie naar landen overzee gaan. 't Lijkt veel op de groote drukte van den vo- rigen herfst, toen Amerika plotseling de uien. afnam. Evenals de uien toen, zijn nu de aard appelen enorm in prijs gestegen. Die witvleezige soort Wilde Due brengt om en bij, soms boven f 6 per 100 Kg. op, zelfs is dezer dagen te Medem- blik ongeveer f 7 besteed. Ook Due IT, King Ed ward, en Sytton brengen zeer hooge prijzen op. 'tls opvallend, dat er vooral in de Streek, zoo veel witvleezige aardappelen verbouwd worden. Zeldzaam gezond is 't gewas, over 't algemeen is de kwaliteit schitterend. De aardappelbouwers in de Streek kunnen dit voordeeltje heel best gebruiken, met de Schot ten en Idealen, alsmede met de bloemkool was het tot heden misère. Tot slot een leuk voorval. Een vrachtvaarder vroeg laatst aan zekeren keurmeester voor aanvang van de veiling: „Zeg kijk mijn piepers eens!" D;e boer zei: ,,Veil mijn restantje Duke". Maar ik twijfel, of 't wel Du- ken zijn. De keurmeester stolde vast, dat 't bo tergele Idealen waren. Ja zei de vrachtvaarder ik twijfelde on danks de verzekering van den boer; „ftZijn de laatste, wat erg rijpe Duken. Eln rijpe Duken. worden wat gelig." Historisch. r- - I- :y rsw mm f'IW prj-fj ffj7| (Yj Mallekote, die onder aardige bewoordingén de prij zen, bestaande uit geldswaardige bonnen, aan de gelukkige prijswinners en -sters uitreikte. De uitslag luidde als volgt: JONGENS. Ie prijs Jos. Meijer. 2e prijs K. Heidsma. I 3e prijs P. Mink. 4e prijs Jn. van Zijl. 5e prijs H. Leurink. 6e prijs K. Schuit. 7e prijs MeerboerHiemstra. DE EERSTE DAG. Zoo is dan gisteren de winkelweek te Noord- scharwoude en Oudkarspel aangevangen. De geheele dag kenmerkte zich door een groote bedrijvigheid, daar een ieder toch vooral op tijd gereed wilde zijn. Hier werd de laatste hand aan een versiéring ge legd, daar zag men nog een inspecteerende blik gaan over de juist gereed zijn de etalage. In koortsachtige haast passeerden fietsers, bela den met lampions, groen enz., Langs de dorpstraat werd het al drukker en drukker naarmate het klokje van vijven naderde. Immers om half zes zou de reclame-optocht, be nevens de optocht van versierde fietsen plaats hebben. Aan het noordeinde van Oudkarspel Was het dan ook een drukte van belang. De politie van Oudkarspel, die voor een keurige regeling had zorg gedragen, had dan ook de han den vol voor een goede formeering van den stoet. Alras verscheen de Jury, bestaande uit de h.h. L. Mallekote, B. J. Wilmink, C. v. d. Abeele, W. F. G. de Ruiter en H. P. Postma, in twee auto's, voor dit doel welwillend afgestaan door den heer J. H. Meijer. Spoedig werd een aanvang gemaakt met de be oordeeling, wat lang geen gemakkelijke taak was, gezien het groote aantal deelnemers (sters) en wel 45 in getal. Op vlotte, doch serieuse wijze kweten de jury leden zich van hun opdracht en weldra zette de stoet zich in beweging, voorafgegaan door een auto bemand met eenige muzikanten en gevolgd door de auto's met de jury. De tocht ging door de gemeente Oudkarspel, over de Spoorstraat welke heen en terug werd afge legd, waarna het door de gemeente Noordschar- woude ging tot aan de grens van de gemeente Zd. Scharwoude. Hier werd wederom teruggekeerd tot aan het lokaal van den heer J. de Bakker, waar de uitrei king der prijzen zou plaats vinden. De belangstelling langs den weg overtrof een ie ders verwachting en werden de vele „nummers" dikwijls toegejuicht. Het was dan ook een aardig gezicht de groote men geling van kleuren en vele origineele denkbeelden ontlokten den vele toeschouwers woorden van be wondering. Veel werk was er van gemaakt om toch zoo mooi mogelijk voor den dag te komen. Alle nummers op te sommen is niet doenlijk, doch velen gtuigden van smaak en origineele ge dachten. dwongen bewondering af. Op daadwerkelijke wijze werd vele malen uiting gegeven aan de sympathie, die een ieder voor de georganiseerde winkelweek had en de woorden „Hulde aan de Winkelweek" kon een ieder vele ma len in den optocht lezen. De feestelijke stemming ontbrak dan ook niet, waartoe de talloóze gevel- en tuinversieringen niet weinig bijdroegen, terwijl het grootste gedeelte der burgerij de nationale driekleur had uitgestoken. Zooals wij reeds vermeldden had de optocht een schitterend verloop, hetgeen zeer zeker te danken is aan den leider, den heer C. van Zijl, die onver moeid de „touwtjes in handen hield". Een woord van hulde voor deze keurige leiding zij hier ze ker op zijn plaats. Nadat de stoet bij den heer de Bakker was gear riveerd trok de jury zich terug „in geheime zitting" om te beraadslagen over de toekenning van de prij zen. In de kolfbaan vond hierna de prijsuitreiking plaats, door den voorzitter der jury, den heer L. Ie prijs Jannetje Jansen. 2e prijs Marietje Maars. 3e prijs Nel LangedijkWilly Mallekote 4e prijs Engeltje ZeemanGrietje van der Veer. 5e prijs Dieuwertje EngelJannetje Jongejan. De heer Mallekote betuigde namens de jury zijn volle tevredenheid aan de deelnemers voor het mooie werk dat gemaakt en waarover het publiek verrukt was. er tevens aan toevoegende, dat de deelname een ieders verwachting had overtroffen. Aan de niet-bekroonden gaf spreker den raad, zich niet te laten ontmoedigen, daar voor hen a.s. Woensdag wederom de gelegenheid er was zijn ui terste best te doen om te trachten een prijs te kun nen veroveren. Nadat door allen eenige malen een „Lang zullen zij leven" was gezongen, togen allen voldaan huis waarts. De eerste attractie dezer winkelweek is een groot succes geweest en het bestuur kan met voldoening hierop terugzien. Het is een attractie geweest, niet alleen voor de jeugd, maar ook voor de ouderen, gezien de groote belangstelling, die hiervoor bestond. De kinderoptocht voor a.s. Woensdag zal zeker velen aan het werk zetten en dan zal ook die ze ker evenzeer slagen. Met het oog op den jeugdigen leeftijd der cleel- nemertjes, zal de opstelling op twee plaatsen ge schieden en wel te Oudkarspel bij de woning van den heer Jb. Groen Noordeinde en bij den heer J. H. Meijer te Noprdscharwoude. Van beide punten zal gelijktijdig worden vertrok ken en vereenigen de beide optochten zich aan het begin van de Spoorstraat welke gezamenlijk heen en terug wordt afgelegd, waarna de prijsuitreiking zal plaats hebben in de kolfbaan van den heer J. Hierna zal dan tevens de uitslag van de gevel- en tuinversiering bekend gemaakt worden. Volgaarne voldoen wij aan het verzoek een drin gend beroep te doen op de Langedijker jeugd met de optochten vooral niet mee te loopen, opdat ook Woensdag een geregeld verloop zal kunnen plaats vinden. De opstelling te Oudkarspel zal in afwijking met gisteren, verder op den dijk plaats vinden, opdat ook de bewoners van den dijk den stoet zullen kun nen zien. Door een klein abuis vond dit gisteren voorbij de Woudmeer plaats. De avond. Velen getroostten zich de moeite mede naar buiten gelokt door het mooie weer de vele keu rige verzorgde etalages, de sprookjesachtig ver lichte tuinen en niet minder de diverse gevels, ba dend in een zee van licht, te aanschouwen. Zelden zagen wij zoovele kijklustigen op zulk 'n lang traject langs den weg. Het verkeer baande zich met moeite een weg en op vele punten was het haast geen doorkomen. En dan de medewerking medeleven van de bewoners van de Spoorstraat. De tallooze electrische lampen in de etalages en de lampions aan den eenen kant en één lange rij van bloemen aan den anderen kant, maakten een feeërieken indruk en velen genoten van dit sprook jesachtige schouwspel. Een medeleven dat op hoogen prijs wordt gesteld. Het onvermoeide muziekgezelschap van den mid dag gaf de meest populaire melodieën ten gehoore en werd op de wandeling door de beide gemeenten geëscorteerd door vele kijklustigen. Tot laat in den avond was het zeer druk. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of deze week zal voor de winkeliers een groot succes worden, het geen niet anders dan een voordeel kan zijn. Wagen wij ons aan' een voorspelling, dan zouden wij willen zeggen, dat het succes voor deze week nu al reeds verzekerd is. Wil men nog weten wat er iederen dag en avond te doen is wij verwijzen naar het volledige pro gramma in ons blad van jl. Zaterdag. Tot slot van dit verslag nog de mededeeling - verwacht mag worden dat ook velen uit den omtrek naar hier zullen komen - dat iederen avond de eta lages, gevels, tuinen en de Spoorstraat zullen wor den verlicht. Een beschrijving van de gevel- en tuinversiering plaatsen wij in ons volgend nummer, om aan het oordeel van de jury niet vooruit te loopen. Plaatselijk Nieuws NOORDSCHAKWOUDD. Zaterdag j.l. had de prijsuitreiking plaats aan de winnende vereenigingen, die deelnamen aan het Zangconcours op 20 en 21 Juli. Die voorz. de heer L. Mallekote, opent te on geveer half 7 de vergadering en "heet namens het. Bestuur, de Feestcommissie, de leden van het, Eierecomité welkom, en de afgevaardigden,, die hun vereenigingen bij deze plechtigheid vertegen woordigen. Het spijt spr., dat niet alle vereeni gingen tegenwoordig zijn. Wanneer wij het woord Zangconcours hooren, dan denken wij terug aan de dagen van 20 en 21 Juli, en gaat het heele. concours aan ons geestesoog voorbij. Spr. meent, dat allen wel met veel genoegen aan die dagen terugdenken. Want, moge het feest niet in alle opzichten geslaagd zijn, er zijn gelukkig ook verschillende lichtpunten aan te wijzen. In de eerste plaats werd ons feest begunstigd door prachtig zomerweer. Tan 2e hebben alle 24 ingeschreven vereenigingen aan den wedstrijd deelgenomen en 'lest not least er is in éón woord schitterend gezongen. Wanneer men zich de woorden, bij de opening van het concours gesproken, herinnert, n.l. dat een prijs ten volle moest worden verdiend, wilde hij 'door de Jury worden toegekend, dan komt men haast tot de veronderstelling, gezien de lijst der bekroningen, dat het gesprokene een holla phrase is geweest. En spr. is er van overtuigd, dat dit niet het geval is. De Jury heeft gewikt en gewogen en dat zooveel en zulke hooge prijzen zijn toege kend, vindt zijn oorzaak alleen hierin, dat da deelnemers in het algemeen veel hebben gepres teerd. Slechts 1 vereeniging moest zich tevreden stellen met een 3den prijs, 7 behaalden een 2den prijs .terwijl niet minder dan 16 met een lsten prijs naar huis gingen. Het aantal behaalde punten liep van 238 tot 3881/2 (maximum 420) en Wormerveers Mannen koor liet zien, dat „lest best" ook voor dezen wedstrijd van toepassing was. Onverdeeld heeft het publiek doen blijken, dat er veel- genoten is. Ongetwijfeld is er ernstig ge studeerd en wij hopen, dat de zangkunst door dezen wedstrijd op hooger peil gebracht is. Het Bestuur van „Crescendo" heeft de over tuiging, dat alles is gedaan, het concours regel matig te doen verloopen. Het deed ons goed, van verschillende zijden dit te mogen vernemen. Toch meent spr. nog enkele punten te moeten belichten, die de feestcommissie en het bestuur van Crescendo niet naar den zin waren. Aanmerkingen, "door deelnemende vereenigin gen gemaakt over het niet-gratis verstrekken van tekstboekjes en bezwaren tegen betaling van den halven entreeprijs voor toelatifng tot het terrein, kunnen niet door den beugel; op den lotingsdag waren beide zaken in gemeen overleg geregeld en in den feestgids alles nauwkeurig omschreven. Dergelijke vereenigingen dienen zich in te denken, welke enorme onkosten de feest vierende vereeniging maakt. Het is dan ook niet „voor eigen zak", dat Spr. deze woorden uit, doch meer een waarschuwend woord. D© on tevredenheid is geheel toe te schrijven aan onwe tendheid. Gaarne wenschten wij u op deze bijeenkomst feestelijk te onthalen. De omstandigheden laten dit echter niet toe. Wij zijn verplicht op uiterst sobere wijze te werk te gaan. Hierna uitreiking der prijzen. Dubb. gem. Kwartetten. Ie Afd. 1. Santpoorts dubb. gem. kw. Santpoort le prijs, 361 p„ 9 zilv. draagmedailles plus zilveren lauwertak v. d. A.V.B1.O1. 2. Zanglust „Haarlem" 3e prijs, 238 punten 9 bronzen draagmedailles. Dubbel Manncnkwartetten. le Afd. 3. „Euterpe" Haarlem le prijs 304 punten, 9 zilveren draagmedailles. 4. „Inter Nos", Helder, 2e prijs 286 p., 9 zilv. draagmedailles. 5. „Inter Nos" Amsterdam, '2e prijs 263 p{, 9 zilveren draagmedailles. 2c Afdeeling. 6. Amst. dubb. Mann. Kw. A'dam le prija 321 punten, 9 zilveren draagmedailles. 7. „Caecilia" IJmuiden 2e prijs 273 punten 9 zilveren draagmedailles. 8. „Zanglust" Haarlem, 2e prijs 2711/2 punt 9 zilveren draagmedailles. Vrouwenkoren. 2e Afd. 9. „St. Maartens vlot brug", le prijs 305 punten, verg. zilv. medaille (fa. P. Smit). 2e directeurs- prijs f 10. le Afdeeling. 10. „Oosthuizen" te Oosthuizen, 2e prijs 2971/2 zilv. med. daarvoor verg. zilv. kruis (O. Brink man). 1 Mannenkoren 2e Afd. 11. „Alcmaria" Alkmaar, le prijs 322 punten geëm. zilv. kruis (J,. H. Keizer), le Dar. prijs f 25,

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1