Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier Donderdag 2g Augustus 1029 38e Jaargang No 102 IMTERC. TELEPHOOH 52 NIEU WE LAI6IIUKII COURANT De2« oourant verschijnt Dinsdag, Don-dei dag en Zaterdag - per ?n^S^18i.i5 - llitgwe: Firma I. H. KEIZER. Redacteur J. H. KEIZER. Bikb«I Noordscharwoyde. Advertentiën van L5 regels 7S oent, elke regel meer IS cent. Groote Letters naar plaatsruimte Woensdagavond vergaderde de raad der gemeente onder voorzitterschap van den Weled. Achtb. Heer Jhr. A. L. van Spengler, Burgemeester dezer ge meente. Secretaris de heer J. Th. Kunnen. Na opening door den voorzitter, worden de notu len van de vorige vergadering onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Z.E.A. doet mededeeling dat bericht van verhin dering is ingekomen van den heer Groen. Afwezig de heer J. Kroon. De voorzitter doet mededeeling dat door hem in handen van den Comm. der Koningin in deze pro vincie de vereischte eeden zijn afgelegd als herbe noemd burgemeester. Van Ged. Staten is goedkeuring verkregen op de suppletoire begrooting. Bericht is ingekomen van den comm. der konin gin dat de commissie is benoemd die een onderzoek zal instellen naar de al of niet ten rechte genoten 5 pet. van nieuwbouw door den directeur der gem. lichtbedrijven. (De namen der heeren, die in deze commissie zitting hebben, zijn reeds eerder door ons bekend gemaakt.) Van het uitvoerend comité van het muziekcon cours te Noordscharwoude dankbetuiging voor den ontvangen prijs. Tenslotte is nog ingekomen de bekende circulaire van het'comité van actie tegen de door Ged. Staten voorgestelde salarisregeling voor Burgemeesters, - Secretarissen en Ontvangers. Voorgesteld wordt deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Naar aanleiding van het ingekomen schrijven van den Commissaris over de kwestie aan de licht bedrijven, vraagt de heer du Burck, dit stuk in zijn geheel voor te lezen, omdat ieder ingezetene belang in deze zaak stelt, en aan de hand van de door de commissie te nemen conclusies zal weten, hoe zij haar werk heeft opgevat. De voorziter zegt hieraan niet te kunnen vol doen. De stukken hebben ter inzage gelegen voor den raad, zoodat Z.E.A. met de gewone mededee ling dat het stuk is ingekomen kan volstaan. De heer du Burck. Dat u daarmede volstaan kan, zal ik niet tegenspreken, maar ik doe het in het belang dergenen, die interesse hebben voor deze zaak. De voorzitter. Het is hier een raadsvergadering. De stukken hebben voor leden en pers ter inzage gelegen en ik acht het niet noodig dit schrijven voor te lezen. Hierna worden al de stukken voor kennisgeving aangenomen. Aanvragen om subsidie zijn ingekomen van: a. de Noordhollandsche vereeniging „Het Witte Kruis; b. van de Commissie voor de Malariabestrijding door de bevolking in Noordholland. c. Van de r. k. militaire vereeniging te Amers foort. Alle voor 1930. Deze aanvragen zullen bij de behandeling van de begrooting in bespreking worden gebracht. Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar is een schrijven ingekomen, waarin ver zocht wordt aan die gemeentebesturen, die nog geen beslissing namen omtrent het verleenen van een subsidie aan de commissie van Aalst voor de kanalisatie van Noordholland, alsnog een dergelijk besluit te nemen. De voorzitter herinnert aan het genomen besluit om gedurende 40 jaar 600 per jaar bij te dragen. Voorts heeft de Kamer verzocht om een onder houd om deze kwestie nog eens te bespreken. B. en W. zouden willen mededeelen dat de toe gezegde bijdrage na breede motiveering gegeven is. Terwijl de bijdrage van de gemeente Zuidséharwou de in vergelijking met die van andere gemeenten, van dien aard is, dat zij in overeenstemming is met den finantieelen toestand der gemeente. Wat Jiet gevraagde onderhoud betreft, daar staan B. en W .niet afwijzend tegenover, maar zij achten dit vooralsnog niet noodig. De heer Zeeman zegt, dat verschillende raden 't verzoek ontvangen aan de deputatie een onderhoud te willen verleenen en meestal wordt het toege staan. In het begin werd onze gemeente aangeslagen voor een bedrag van 1400, maar raadselachtig ge noeg werd dit later een bedrag van 1700. De min derheid van de nraad was ook tegen een bijdrage van ƒ600. Verschillende raden hebben toezegging voor het verleeenen van een bijdrage gedaan. Het kan ze ker zijn nut hebben wanneer hierover nog eens besprekingen worden gevoerd. Wanneer het nu eens om een klein bedrag ging waarmede de bijdrage zou nloeten worden ver hoogd om het kanaal te krijgen, dan zou spreker gaarne de deputatie willen ontvangen. Het onderwerp is er belangrijk genoeg voor, De heer du Burck gevoelt er niet veel voor om de deputatie uit de Kamer te ontvangen. In de raadsvergadering van een maand of 8 terug is dit punt breedvoerig besproken waarbij onze fractie niet aanwezig was De voorzitter: U moet geen verkeerde dingen ophalen. Maar gaat u door. De heer du Burck: De meerderheid van den raad zal nu dan ook zeker niet zijn voor het ontvangen van een deputatie. Behalve onze fractie waren er nog twee leden niet voor het verleenen van een bijdrage. Toen is op middeleeuwsche wijze een voor stel aangenomen, waarvoor geen meerderheid in den raad was. De voorzitter: De raadsleden moeten aanwezig zijn bij de behandeling van dergelijke belangrijke onderwerpen en niet de raadszaal gaan verlaten, om officieele woorden te gebruiken. De heer du Burck: Onze fractie was tegen de sub sidie. De voorzitter: Dat wist ik niet, althans niet officieel. De heer du Burck: Dan weet u het nu. Wij ach ten een onderhoud geheel overbodig en kunnen daarom meegaan met het voorstel van B. en W. De heer Kramer zegt wel iets te gevoelen voor het idee van den heer Zeeman. Maar waar de zaak van alle kanten is bekeken en het waarschijnlijk wel onmogelijk zal zijn om den raad een ander" idee bij te brengen, omdat wij toch niet van zin zijn, de gevraagde 1700 te geven welke bijdra ge voor onze gemeente te hoog geraamd is meen ik de zaak zoo te moeten laten loopen. Van verschillende zijden is medewerking toege zegd, en tenslotte verwacht ik dat de Provinciale Staten zullen ingrijpen en de zaak doen uitvoe ren, door het restant voor rekening van de Provin cie te nemen. Spreker kan zich vereenigen» met het voorstel van B. en W. De heer Kroon komt ter vergadering. De heer Bekker zegt, dat het zijn doel eerst was, een hoogere subsidie te verleenen, maar toen ik tot de overtuiging kwam dat de door mij voorge stelde 1000 te bezwaarlijk voor de gemeente zou den zijn, ben ik met een bijdrage van ƒ600 mee gegaan. Betreurenswaardig zijn de woorden van den heer du Burck, en wanneer het een strop voor de ge meente moet worden, dan is het een strop, door hun optreden aan de gemeente opgelegd. De heer Zeeman: Het was ons nooit bekend dat die raadsfractie er tegen was en van doordrijven is geen sprake geweest. Een der heeren was ook te genwoordig op de vergadering met den heer Rin gers, en daar is door hem nooit het tegen uitge sproken, waar toch gelegenheid voor was. Het is een leugen dat de raad zooiets wist. Dan had men eerder moeten spreken en niet napleiten. De voorzitter zegt, dat in de vergadering van B. en W. ook nog de meening is uitgesproken, dat wan neer andere gemeenten ook tot het verleenen van een bijdrage besluiten, het niet onmogelijk is, dat spoedig een aanvang zal worden gemaakt met de uitvoering van de kanalisatieplannen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangeno men. Verslagen over 1928 zijn ingekomen van: a. Den keuringsdienst voor waren in het dis trict Alkmaar. b. Het Centraal Archief voor Maatschappelijk Hulpbetoon. c. De commissie voor de malariabestrijding door de bevolking in Noordholland. d. de vereeniging voor Nederlandsche Gemeen ten. Thans worden door B. en W. aangeboden de re kening van de gemeente, het Burgerlijk Armbe stuur en de Lichtbedrijven. De rekening van. de gemeente geeft aan een ont vangst voor den gewonen dienst van ƒ61166. 28, een uitgaaf van ƒ55295.90, batig Saldo ƒ5870.38. De kapitaaldienst sluit in ontvangst op een be drag van 4442.94,/a in uitgaaf op 4259.79 batig saldo van 183.15V2. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur sluit met een post aan ontvangsten van 2483. 36'/2 aan uitgaven 2695.40 nadeelig saldo 212.03'/2. De rekening van het gasbedrijf geeft aan een overschot van 5133.57 en het electriciteitsbedrijf van 1834.47. Voor het onderzoek worden aangewezen de hee ren Kramer, du Burck en Zeeman, die zich deze aanwijzing laten welgevallen. De voorzitter wenscht er nog op te wijzen, dat de post uitgaven voor de schoeiingen en de gemeen testraat hooger is dan op de begrooting staat ge raamd. Dit vindt echter zijn oorzaak in het feit, dat de schoeiing langs de Voorburggracht een vol ledig herstel eischte. In behandeling wordt thans genomen het vraag stuk of een ophaaldienst al dan niet zal worden in gesteld, welke vraag om prae- advies in de vorige vergadering naar B. en W. was gerenvoyeerd. De voorzitter zegt, dat geheel los van het prae- advies van de Gezondheidscommissie te Schagen, een schrijven is ingekomen, waarin aangedrongen wordt op het instellen van een ophaaldienst. De meerderheid van B. en W. stelt voor niet in te gaan op het verzoek van Noordscharwoude, om tot het instellen van een ophaaldienst over te gaan, omdat naar haar meening de noodzakelijkheid niet blijkt en het voor de gemeente flnantieel te be zwaarlijk zal blijken te zijn. De heer Zeeman zegt nog op hetzelfde standpunt te staan als in de vorige vergadering en is nog ver sterkt in zijn meening dat het wel zeker noodza kelijk is. Spr. begrijpt niet best, dat men kan zeg gen dat het niet noodzakelijk is. Een ieder die zijn oogen de kost geeft, kan en moet overtuigd zijn van de noodzakelijkheid. Zooeven nog zei iemand tegen mij, dat hij den dienst ten zeerste noodzakelijk achtte. Hij had een aanschrijven gekregen van het polderbestuur om bij hem voor den wal te baggeren. En nu sta ik toch verwonderd dat dezelfde menschen, die in 't polderbestuur zitten, zeggen, dat het niet noodza kelijk is. Men kan het den menschen toch niet euvel dui den dat er droge plekken bij hen voor den wal ko men het is het gebrek aan een organisatie die het vuil ophaalt. En wanneer dan gezegd wordt dat het niet nood zakelijk is, dan begrijp ik er niets meer van. Een dergelijke dienst is ten algemeenen dienste van de gemeente. En zal het nu zooveel kosten? Ik schat het op een 600. Wanneer iemand eens 5 maal in de veertien da gen het vuil ophaalt dan wordt er al heel wat be reikt. Voor mij is dan ook niet de vraag hoeveel het kost, van overwegend belang, maar wel of een op haaldienst noodzakelijk is of niet. Broek op Langendijk heeft het verworpen en doet niet mee. Maar wanneer men overtuigd is van het goede, dan moeten wij ons niet spiegelen aan de onwilli- gen, maar zien naar Noordscharwoude. Finantieel kan het meent spr. toch ook niet zoo'n bezwaar zijn.. Men leest thans steeds van feesten aan den Langendijk en daar is dus toch ook nog geld voor. De heer du Burck zegt dat het idee van een op haaldienst ook hem nog steeds toelacht. Iedere on aangenaamheid zou men wel willen wegruimen. Maar er zijn van die onaangenaamheden waarvan men zegt „zijn ze wel zoo erg?" En die onaange naamheden vergelijkt men wel eens met de draag kracht van de gemeente. Zoo althans vat ik mijn taak als gemeenteraadslid op. Nu mag Zeeman spreken van de feesten, die hier aan den Langendijk worden gehouden, en waar schijnlijk bedoelt hij daarmede de winkelweken, maar hierin vergist hij zich toch wel eenigszins. Het doel is niet om het geld uit te geven, maar om het geld erin te krijgen en den winkeliers een dragelijk stuk brood te verschaffen. Hieruit toch spreekt voor mij, dat de winkeliers het niet zoo rooskleurig hebben. Eenige jaren terug was ook in de gemeente Oud karspel een dergelijke dienst maar is weder afge dankt. Ik veronderstel dat men dat gedaan heeft, omdat de onuitvoerbaarheid is gebleken en wat mij nog waarschijnlijker voorkomt, omdat het toch niet veel gaf. Door deze dingen ben ik tot de conclusie geko men dat het toch niet veel geven zal. Ik geloof niet dat de onaangenaamheden achterwege zullen blij ven. Ook heb ik debatten gelezen in de raden van Koe dijk en Broek op Langendijk en deze hebben mij versterkt in mijn meening, dat we teveel geld zou den verspendeeren, wanneer we dezen dienst gin gen instellen. De zaak rolt nog, hoewel het Bannebstuur wel wat meer zijn plicht kon doen wat betreft het uit baggeren van de vaarten. Ik geef heusch niet zooveel om geld, wanneer het goede dingen betreft, maar er zijn wel andere nut tige zaken, die meer om voorziening schreien. En dat ik niet zooveel op geld zie, zóu ik kun nen bewijzen, door te zeggen, dat wanneer het zoover was, ik niet zou medewerken aan het geven van een salaris van 24 per week aan een gemeen tewerkman, die dat werkje zou moeten opknappen, die zou daarvoor meer verdienen. Spr verklaart zich voor het prae-advies van de meerderheid van B. en W., omdat de bezwaren hem grooter toeschijnen dan de voordeelen. De heer Kroon acht het nog niet zoo noodzakelijk De heer Zeeman weet het bedrag niet, maar hij is de helft in de war. Wij voelen allen wel dat het goed zou zijn, maar wanneer men rekent 24 per week plus een schuit, en dan de resultaten, dan kost het mij teveel. Om het vuil in den schoon maaktijd een paar maal op te halen, daar ben ik wel voor. De heer Dijkhuizen heeft ook eens uitgekeken hoe het ging met een dergelijke instelling ep is daar voor eens naar Noordscharwoude geroeid. En aan den westkant waar hij langs ging lag het gruwelijk vol, zoodat men er bijna kon doorkomen. Op mijn gezegde, dat hier toch een ophaaldienst was, werd mij door iemand ten antwoord gegeven, dat dit allemaal kwam aaftdrijven van Zuidschar- woude en Koedijk. En terugkeerende, was voorbij de Prinsengracht geen vuil meer te zien. Wanneer het vuil uit andere gemeenten toch toe stroomt, is hij heelemaal niet voor het instellen van een ophaaldienst. Alleen dan heeft een dergelijke dienst nut, wan neer het vuil ook van de akkers wordt opgehaald. Spr. sluit zich aan bij het prae-advies van de meerderheid van B. en W. De heer Kramer zegt, dat aan de hand van de discussies en van hetgeen hij zelf ook heeft opge merkt hoewel het mooie van den dienst niet is te ontkennen dat de practische uitvoering voor deze gemeente niet gemakkelijk zal zijn. Wanneer men de hoeveelheden ziet van den dage lijkschen dienst in een stad, dan is het voor onze gemeente niet noodzakelijk daarvoor een algehee- len dienst in het leven te roepen. Volkomen sluit ik mij aan bij de woorden van den heer du Burck, dat de banne haar plicht na laat om het vaarwater op diepte te houden. Wat de man in Noordscharwoude met zijn schuit ver voerd is in hoofdzaak afkomstig van de scholen en een paar bedrijven, maar van particulieren is er maar weinig bij. Van het land af wordt alles in de sloot geworpen Het zal niet mogelijk zijn de verordening door te voeren, omdat men niet de voile medewerking van de menschen heeft. Gezien die mentaliteit zal men niet veel resul- taat hebben, omdat de menschen het niet zullen bewaren, ook al moeten zij maar een uur op den vuilnisman wachten. In den schoonmaaktijd zal men het misschien be- waren voor den dienst. Spr. kan zich vereenigen met het prae-advies. De heer Bekker zegt dat de finantien in hoofd zaak het bezwaar vormen. Noordscharwoude met zijn kapitalen, daar. kan Zuidscharwoude niet te- genaan. En men zal minstens 30 politie-agenten noodig hebben om 1 bekeuring te begaan. De voorzitter zegt, dat er in de gehouden discus- sies is medegedeeld, dat er in Oudkarspel jaren te- rug een dienst is geweest, maar ook in Noordschar woude. Deze moesten worden opgeheven door ge brek aan belangstelling. Maar ten opzichte van het besluit van Noordscharwoude kan thans worden gezegd, dat het niet voor tegenspraak vatbaar is,, dat de ophaaldienst daar thans uitermate voldoet. Aan de hand van gegevens van de vorige jaren, smaakt als room werd de dienst.voor 1 jaar ingesteld, maar men kan nu spreken van een groot practisch resultaat, een resultaat dat bewezen kan worden door de uitge oefende controle. Het is slechts een klein percentage dat uit con- servativiteit toch het vuil te water werpt. In Noordscharwoude staan slechts 10 personen op een lijst, die weigeren het vuil mede te geven aan den ophaaldienst. En dan kan men toch moeilijk zeggen, dat de ge meente Noordscharwoude niet als voorbeeld kan dienen. Tot mij spreekt in groote mate de noodzakelijk heid, wanneer men ziet wat er in het water wordt geworpen. En dan moet men onderscheid maken tusschen dat wat van de akkers komt en uit de woningen. Er wordt ook gezegd dat de Banne het water in orde moet houden en haar plicht verzaakt. Nu moet men in mij niet zien, iemand die voor de Banne gaat pleiten, maar ik zou de zaak willen omkeeren en zeggen dat de menschen een gele genheid moeten hebben om hun vuilnis kwijt te raken. Want wat er thans in het water wordt geworpen moet er later weer uit gehaald worden. Wanneer de menschen geen gelegenheid hebben om het vuil kwijt te raken, en er zou proces-ver baal worden opgemaakt, zou die omstandigheid ze ker als verzachtende maatregel bij de strafbepaling worden toegepast. De pessimistische geluiden over den dienst in Noordscharwoude moet ik dan ook ten sterkste te genspreken. Z.E.A. staat zelf zeer sceptisch tegenover het op halen in den schoonmaaktijd, Zouden de menschen het dan gaan bewaren, wanneer ze het elf maan den lang in het water hebben kunnen werpen? Ik ben een groot voorstander voor een dienst van gemeentewege hoewel ik ook niet blind ben, dat dit natuurlijk geld zal moeten kosten. De man zal niet het volle werk aan den dienst behoeven te geven, maar tevens andere gemeente werkzaamheden kunnen verrichten waarvoor thans een ƒ200 wordt uitgegeven aan een los werkman. Dit zou kunnen worden opgedragen aan den ge- meetewerkman die vermoedelijk wel niet zal ver schijnen. De heer Bekker zegt wel voor een ophaaldienst te zijn als het maar niets, of althans niet te veel kost. De heer Zeeman zegt, dat er tegenwoordig al veel groentenafval door de tuinders op den kant van den akker wordt geworpen. Men kan echter na tuurlijk geen onkruid op den akker bewaren. Waar de heeren blaken voor den ophaaldienst, wanneer hij niets kost nemen ze hem niet. Men praat honderd uit, maar daden blijven weg. Organiseer een dienst, en de menschen worden opgevoed in de richting van het nut niets meer te water te werpen. Spreker zou gaarne zien. dat het althans voor 1 jaar werd geprobeerd. Met alleen de heer Zeeman tegen, wordt het prae advies van de meerderheid van B. en W. aangeno men om alleen in den schoonmaaktijd het vuil te doen ophalen. Rondvraag. Door den heer Bekker wordt de aandacht geves tigd op den onaangenamen geur die heerscht bij de slagerij tegenover de zuurkoolfabriek en zou gaarne zien dat hiertegen iets gedaan kon worden. Dit zal in de vergadering van B. enW. nader wor den besproken. Door den heer Dijkhuizen wordt gevraagd of er een bijzondere reden voor is dat de begrooting en de rekening zoo laat worden aangeboden. De voorz. Alleen de rekening is aangeboden. Het is niet laat in vergelijking met andere gemeenten. Wettelijke voorschriften bestaan hieromtrent niet. De heer du Burck: Bij de stukken is een schrij ven over de kwestie van de 5 pet De voorz.: Dat is voor kennisgeving aangenomen en ik moet er bezwaar tegen maken daarop terug te komen. De heer du Burck: U wilt me zeker wel weer niet begrijpen. Maar ik bedoel het heusch goed. In dat stuk staat dat belanghebbenden voor 16 Juli op- of aanmerkingen bij de commissie had den kunnen indienen. Nu zijn we 26 Augustus. De voorz.: Dit stuk is onder den hamer door en ik zal daar niet op antwoorden. De heer du Burck verzoekt om, wanneer weer der gelijke stukken inkomen, waarop op- of aanmer kingen kurnen worden gemaakt, daarmede den raad in kennis te stellen. De voorz.: De voorz. houdt zich aan den regel en brengt ze in de eerstvolgende raadsvergadering. De heer du Burck: Wilt u dan een raadsvergade ring daarvoor houden? De voorz.: Meneer Kroon heeft u nog iets? De heer du Burck: Ik wachtte op antwoord van u, anders had ik nog wel iets gehad. De voorz.: Meneer Kroon, heeft u nog iets? De heer Kroon wil in het openbaar verzoeken, om bij eventueele verkiezingen rekening te houden met andermans eigendommen en niet zoo maar te plakken, zooals thans is gedaan. De voorz. zegt, dat allen dit zeker zullen onder schrijven. De rondvraag is hiermede ten einde, waarop de voorzitter de vergadering sluit.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1