NIEUWE i „WECK" Inmaakartikeien Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 108 IMTERC. TELEPHOOH 92 Zaterdag 81 Augustus 1929 88e Jaargang Uitgave: Firma 1. H. KEIZER. Redacteur J. H. KEIZER. Bureel Koordscharwoude. Groote letters naar plaatsruimte Firma R. J. HOUWING MIEHT 7 TEL 644 ALKMAAR Revue van de Week STER-TABAK Speciaal Korsetten-Magazijn Mien! 17 Alkmaar Iel. 526 Corselets 5 Buikbanden w Rechthouders Plaatselijk Nieuws LAMDIJKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag A bonnementeprije per 3 maanden f 1.15 TOB NOOIT. DO IT NOW! Laat het kostelijks van al U niet roekeloos ontslippen. Dat 's de tijd, die snel gaat glippen, Zonder dat hij keeren zal. Vondel. Vol grootsche plannen zijn wij eens zullen we geweldige dingen doen. Eens maar waarom nu niet? Het kan zijn, dat het werk dat we eens denken te volvoeren boven onze krachten gaat. Daarom stellen we het uit. daarom droomen we er alleen maar van. We zijn machteloos. Maar het kan ook zijn, dat twe werkelijk in staat en in de gelegenheid zijn het werk te beginnen. We verheugen ons daarover, we zien met blijd schap de toekomstige vooruitgang in ons werk, in ons leven. Maar we hebben niet de energie om aan te pakken. Een mooie, langverwachte toekomst wordt ons geboden. We grijpen haar dankbaar aan. eindelijk zullen we ons ideaal bereiken. Maar, let wel, men opent u den weg naar dat ideaal, men geeft u de gelegenheid het te bereiken. Men biedt het u niet op een blaadje aan. Alleen de gelegenheid is er. Het overige moet ge zelf doen. En door te fantaseeren en te droomen laat ge den tijd voorbij gaan laat ge dikwijls u heele leven voorbijgaan. De toekomst komt niet naar u toe, ge moet zelf naar de toekomst gaan. Als ge werkelijk iets denkt te kunnen bereiken, werk er dan voor. Begin met dat werken niet mor gen maar nu. „Do it now." Komt ter een mooin plan bij u op, een plan, dat uitvoerbaar is, denk dan niet „he, ja, dat zal ik eens gaan doen," droom dan niet weg in de nog niet bereikte resultaten, maar begin het plan uit te werken, nu. De tijd gaat, elk oogenblik kan nieu we mogelijkheden, nieuwe plichten brengen. Ge bruik dus uw oogenblikken, reken niet altijd op „la ter." Eens is er geen later meer. eens zult ge dan terug zien op een leven, waarin onnoemelijk veel ongedaan bleef. Het is dikwijls gebrek aan durf, dat ons doet aar zelen om te beginnen. Het plan is als plan zooveel veiliger, dat ligt volmaakt, ongeschonden in ons. We moeten het naar buiten brengen we missen de durf en de energie om dat te doen. Zal het mis lukken? Zal het in werkelijkheid niet zoo volmaakt zijn? Laten we niet bang zijn. Laten we het probeeren. We zulle ner toch iets mee winnen, al is het alleen aan ervaring. En we verlangen immers naar resultaten? Laten we die resultaten dan naar ons toe halen, laten we probeeren ze te bereiken, nu we er voor in de gelegenheid zijn. DO IT NOW!!! Dr. JOS DE COCK. Voor de lezers van dit blad geeft tonze psycho logische medewerker dr. Jos de Cock, van Merlen- straat 120 den Haag, gratis zielkundige adviezen o. m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen ver- frisschen en hun Wilskracht en Energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden be handeld. Mochten de beantwoordingen te uitvoerig worden, dan direct schriftelijk aan de aanvragers. LEZER te N. S. Wie de vrijheid lief heeft, leeft in gebondenheid, want anders gaat hij ten gronde aan excessen, die zijn vrijheid hem toestaan kan. Wie niet vrij is, wordt door zijn positie of door de wettten, die de maatschappij geeft, met zachten drang in het ga reel gehouden. De waarachtig vrije staat onder ijze ren tucht van zichzelf anders is het spoedig uit met zijn vrijheid. Heden is het Koninginnedag, het feest waarop de 49ste verjaardag Van onze Koningin in den lande met de gewone geestdrift zal worden gevierd, en waarvan reeds lang de voorbereiding in vollen gang was. Va nde Herstelconferentie verwachtte men tel kens, dat zij uiteen zou gaan, op hoop van „meer zegen" straks te Genève te vinden, waar den 2en September a.s. de tiende Volkenbondsvergadering begint, terwijl de Nederlandsche delegatie naar dat samenzijn in haar gewone samenstelling werd aan gewezen. Met de Haagsche herstelconferentie is 't „up and down" gegaan, een paar weken lang. Be richten .aankondigend, dat de kopstukken reeds hun kofers gepakt hadden, werden afgewisseld door tijdingen, verzekerend, dat men toch nog een „mo dus vivendi" zou vinden, dewelke den onvermurw baar lijkenden mr. Snowden zou vermogen te be vredigen. Op Vrijdag 23 dezer vereenigden H.M. de Konin gin en de Prins-Gemaal de Gedelegeerden aan den vorstelijken disch ten Paleize in het Haagsche Nrd. einde, voor welk gastmaal H.M. voor een enkelen dag naar de Hofstad was overgekomen van het Loo, na het diner tot den volgenden ochtend ver toevend op het Huis ten Bosch. Wie verwacht had den, dat de Koningin aan dit gastmaal een toe spraak zou houden vergisten zich natuurlijk. Men had hier slechts te doen met een gracieuse hoffe lijkheid door het hoofd van den recipieerenden Nederlandschen Staat den vreemdelingen van de Conferentie betoond. Ook de korte Radiorede wel ke Briand Donderdagavond hield bevatte slechts eenige vriendelijke zinsneden aan het adres van ons volk en speciaal aan het schoone Haagje, dat gedurende drie weken den gedelegeerden gastvrij heid had verleend op een wijze, welke aller lof waard is en ook mocht verwerven. Telkens dreigde overigens de conferentie uiteen te zullen gaan te eindige nmet een deerlijk echec. En telkens werd het uiteengaan verschoven zocht men nieuwe middelen om Albion te bevredigen. Overigens mag ik voor het verloop der deliberatiën en ingewik kelde becijferingen alsook voor den stand van za ken bij het begin van deze week verwijzen naar het hetgeen de uitvoerige, ampel toegelichte en van vele tegenstrijdige commentaren voorziene versla- gen der bladen over de herstelconferentie bevatten i Slechts zij aangestipt dat de optimistische stem- ming tenslotte gelukkig de overhand kreeg. In herinnering is gebracht, dat op 5 September de termijn is, waarop de leden der op 3 Juli samen gestelde kamer hun geloofsbrieven moeten hebben ingezonden. Er bleken verschillende afgevaardig den te zijn, die daarmede gedraald hadden, op ge vaar af van hun mandaat te verliezenZoo ver zullen de uitverkorenen het zeer waarschijnlijk niet laten komen. Zeer spoedig zal nu moeten uitkomen het Kon. Besluit, waarbij de opvolger van generaal Van Voorst als voorzitter van de Eeerste Kamer der Staten Generaal wordt benoemd. De katholieke se nator schijnt naar men verzekert weinig lust te gevoelen voor het bekleeden van dit hooge ambt Genoemd wordt o.a. nog zijn Haarlemsche partij genoot, mr. Heerkens Thyssen. Terwijl degenen o. w. ook katholieken, die voorkeur geven aaneen niet-katholiek voor het senatoriaal presidium den chr.-historischen senator mr. De Vos van Steen- wijk op den voorgrond trachtten te stellen. Als opvolger van minister Ruys de Beerenbrouck voor de leiding van de Tweede Kamer schijnt de katholieke afgevaardigde mr. van Schaik de „aan gewezen man te zijn. De leger-manoeuvres hadden een goed verloop. Het voorkomen van griepgevallen te Doesburg werd aanvankelijk voorgesteld als iets van dreigenden aard. Het bleek achteraf iets van voorbij gaanden aard te wezen, terwijl de door griep aangetasten slechts licht ongeste,ld waren. H.M. de Koningin bezocht de manoeuvres en de nieuwe minister van Defensie, mr. dr. Deckers woonde ze op 21 en 22 Augustus jl. bij. In de Zaandamsche staking bij het houtbedrijf schijnt ten leste eenig licht te komen. Er is pers pectiefWel kwam het tusschen patroons en werknemers nog niet tot overeenstemming, maar de bereidvaardigheid tot onderhandelen en zoo mo gelijk een accoord te bereiken, manifesteeren zich in de stakerskringen toch op zeer duidelijke wijze. In Qost-Groningen blijft het nog steeds hard te- ge nhard gaan. Pogingen tot bemiddeling hebben schipbreuk geleden. Tot de Groningsche eigenaar digheden' behoort nu eenmaal zekere onverzettelijk heid, welke de arbitragezaak in deze stellig niet vergemakkelijkt. Den 20en Juli bezocht de Koningin Emma de Zui derzeewerken. Den 23en bracht onze Koningin-Moe der de Cornelia-stichting te Beesterzwaag (Gr.i 'n bezoek, waar onvermogende en zwakke kinderen verpleegd worden. Prinses Juliana heeft ook dit jaar met enkelen' harer jeugdige vriendinnen het terrein achter het Aardhuis te Apeldoorn gekozen voor kampement. - Jammer dat ook voor hen de zomerverpoozing door Jupiter Pluvius, den regenberokkenene^en spellebre ker, eenigermate werd verstoord. Den 2en September stellen Koningin en Prins zich voor het aangekondigde officieele bezoek aan En schedé te brengen. PERSONALIA: Tot Amerikaansch gezant bij ons Hof is benoemd de heer Gerrst John Diekema, eert bankier uit Michigan, 70 jaar oud, geboren uit Hol- landsch ouders en onze taal volkomen machtig. Den 20en September gaat generaal Snijders op nieuw op reis naar O.-Indië. ditmaal ter beharti ging van de belangen van de Indische Luchtvaart- Maatschappij. De kunstschilder Wm. J. Schütz te Middelburg is op zijn 75-sten verjaardag met de meeste warmte gehuldigd. Minister Verschuur heeft het eere-presidium aanvaard van de Utrecht sche jaarbeurs, die van 3-12 September zal worden gehouden. De Amsterdamsche theater-directeur Sam Poons ontving op zijn 70sten verjaardag vele blijken van sympathie en waardeering. Verze kerd wordt, dat kolonel Hardenberg, commandant van de Luchtvaartafdeeling bestemd is om eerlang op te treden als commandant van de IVe infanterie brigade te Arnhem. Zijn opvolger te Soesterberg zou de majoor van den generalen Staf Sillevis wor den. Kardinaal van Rossum zal van 8 tot 15 gang van 10 October is op zijn verzoek en met dankbetuiging eervol ontslagen de heer H. W. A. Zoot als wiskundig adviseur van den Pensioenraad In zijn plaats is benoemd de heer P. A. Coenen te 's-Gravenhage. Uit de DOODENLIJST: Prof. mr. R. C. Boer, hoog leeraar in de oude talen en de letterkunde der Ger maansche volkeren te Amsterdam op 66-jarigen leeftijd. L. U. van Steden, jud resident van Bali, te Breda, 63 jaar. Ir. L. M. I. Redelé, de bekende Nederlandsche sport-vliegenier, dies in Italië met zijn vliegtuig is neergestort. Aan de jongste MISDADIGHEIDSRUBRIEK ont leen ik: te Haarlem werd een 25-jarig inbreker ge vat, die een heele serie kraken op zijn kerfstok blijkt te hebben. Bij de viering van de Hartjesdag te Amsterdam werd in het kwartier buiten de Muiderpoort de politie met bloempotten gebombardeerd. Het was daar in den avond avn 19 dezer nogal rumoerig. We vertoeven momenteel in do „sfeer der inbra ken." welke in allerlei groote en kleine plaatsen bij de vleet plaats hebben. In den Haag bleek een 19-jarige knaap en zijn 16-jarige handianger niet minder dan twintig „kraakjes" te hebben gepleegd, terwijl de politie aanneemt dat zij aan nog heel wat meer misdrijven debet zijn. Ook de helers, die deze vroegverdorven jongelingen helpen, zullen de welverdiende straf niet ontgaan. Het getal rijwiek- dieven vooral in de Residentie neemt zoo on geveer dagelijks toe. Ondanks de exemplaire straf fen, die nu en dan op leden van dit gilde worden i toegepast. In de strafzaak met betrekking tot oen moord indertijd gepleegd op den heer Lans, aan den Oostzeedijk te Rotterdam is nieuw lich, geko- men De justitie is thans in het bezit van gegevens, waaruit zou blijken, dat de verdachte procuratie houder van O., tegen wien zulke bezwarende aan wijzingen waren ingebracht, toch geheel onschul dig is aan de nmoord. Doordien de rechter-commis- saris van zijn vacantie geniet, zal de verdere open bare behandeling der zaak wellicht eerst na sep tember kunnen plaats hebben. Te Monster in het Westland zijn malversaties ontdekt bij het beheer van een woningbouwveree- Geert weifelen d oerdeel niging. Twee raadsleden zijn, in verband hiermede, in arrest gesteld. 1 Op de Haagsche Valkenboschlaan wekte een 60- jarige plotseling krankzinnig geworden bewoner, gewekdige opschudding door in het wilde revolver schoten te lossen, op het balcon van zijn woning staande. Het overweldigen van den ongelukkige kostte de grootste moeite. Te Rotterdam wist men een paar valsche munters in het net te krijgen, die zich hadden toegelegd op de fabricage van gul dens. Een varensgezelpleegde moordaenslag op een 24- jarige vrouw die zijn minnares was geweest, doch hem ontrouw was geworden, De wonden bleken ech ter niet doodelijk te zijn Uit BRANDEND NEDERLAND: Te .Someren bij Helmond, zijn twee boerderijen en vijf woningen afgebrand. Nog wel bijeen demonstratie met brandbluschmiddelen. Te Spanbroek bij Hoorn is een kapitale boer derij in de asch gelegd. Bij een brand die woedde in een perceel in de Kerkstraat te Haarlem is een 80-jarige man in de vlammen omgekomeiy Te Nijmegen woedde een geweldige brand die 't oude vereenigingsgebouw aldaar geheel vernielde en zeer ernstige schade berokkende aan belendende perceelen. Bij Halfweg verwoestte het roode haan tje een groote boerderij. Te Beverwijk een café en een manufacturenwinkel. Eigenlijk is het immers onnoodig te verduidelijken dat ik slechts een greep uit de massa doe. Van de als steeds lange reeks van ONGEVALLEN vermeld ik, dat een auto in de Sehie stortte, waar bij een man het leven verloor. Een Nederlandsche jonkman de gymnasiast Six uit den Haag is op 'n roeitocht in het meer van Genève verdronken. Onder Terneuzen raakte een auto te water. De 2 inzittenden verloren er het leven bij. S&CCiarL Corsetten z o n ra ra Elastieken Kousen 5 Zwachtels enp Voetmanchetten üitsiiiitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten (Depót PALTHE Almelo) Men maakte zich zeer ongerust over het afwezig blijven van twee Nederlandsche bankbeambten uit Amsterdam, die een tocht in de Oetztaler Alpen ge maakt hebben. Het vermoeden bestaat dat zij in 'n gletscherspleet zijn gestort. Een werktuigkundige bij de Nederlandsche spoorwegen raakte op de Cen trale werkplaats te Zwolle tusschen de kamraderen van een hijschkraan met doodelijk gevolg. De alastrim te Rotterdam bleef zich nog wat uit breiden en vertoonde zich schoon sporadisch in enkele andere plaatsen. Er is overal een groote animo voor het zich laten inenten en revaccineeren door de medici met allen aandrang aanbevolen. Te Rotterdam deden zich twee gevallen van ence phalitis voor. Een 6-jarig kind verkeerde in zeer ernstigen toestand terwijl een tweede kind tenge volge van hersenontsteking is bezweken. Na het vertrek van den gevierden zanger Tauber werd aan twee leden van het gezelschap dat in den Haag „Friederike" opvoert, bloemenhulde gepresenteerd, waarbij twee enveloppen elk met een „rood lapje" erin. Van „onverwachte buitenkansjes" te spreken. Het zeer kort geleden geopende, groote en luxi- i euse Carltonhotel in de Amsterdamsche Vijzelstraat j bleek in zoo groote finantieele moeilijkheden te j verkeeren, dat surseance van betaling moest wor- j den aangevraagd, welke door de Amsterdamsche Rechtbank voor korten termijn is verleend. Men hoopt door ingrijpendereorganisatie de onderne ming, die door deskundigen levensvatbaar wordt geacht, te kunnen redden. De Kon. Nederlandsche Middenstandsbond hield j te Enschedé zijn algemeene vergadering. Tevens werd er het 26e Nationale middenstandscongres ge houden. In de hoofdstad dreigt in ernstige mate een con flict tuschen de specialisten op medisch gebied en de ziekenfondsen De raad van Nieuw Beyerland heeft per motie 't ontslag van den burgemeester dier gemeente ge vraagd. Voorspeld wordt een prachtige Sepeembermaand. Door meteorologen, die uit weerkundig oogpunt I 1929 met 1895 op één lijn stellen. Bemoedignde pro- fetie smaakt als room BUITENLANDSCH OVERZICHT. Rondom den klaagmuur te Jeruzalem, die de Jo den nog steeds beschouwen als het eenig overblijf sel van den tweeden tempel en die dan ook voor hen een gewijde plaats is, waar ze regelmatig ko men bidden, is het dezer dagen wederom tot inci denten gekomen, die een fel licht werpen op de scherpe tegenstelling die er bestaat tusschen de koloniseerende Joden en de inheemsche Arabieren. Een jaar geleden is het dan ook reeds tot botsin gen gekomen en wel doordat het terrein voor het Joodsche heligdom eigendom der Arabieren is en deze zich met hand en tand verzetten tegen alles wat op dit terrein gebeurt waartegen zij zich slechts verzetten kunnen. Toen ging het om een scherm, dat de Joden daar hadden opgericht op groote Verzoendag om mannen en vrouwen bij het gebed te scheiden. De Britsche politie heeft toen op aandrang der Arabieren dit scherm met geweld verwijderd hetgeen tot groote protest acties aan leiding heeft gegeven. Sindsdien was er schijnbaar eenige rust gekomen fn dezen heksenketel tot de jongste incidenten nu weer duidelijk aantoonen met welke moeilijkheden een bestuur in Palestina dat de geit en de kool wil sparen, zal te kampen hebben. Lord Belfour en met hem vele Joden willen van Palestina de nationale woonplaats der Joden ma ken, het land weer tot bloei brengen, ontginnen en- zoovoort. Een loffelijk voornemen. Daarbij komt echter de moeilijkheid dat het te ontwikkelen land in feite reeds bewoond wordt door de Arabieren, die natuurlijk allesbehalve gesteld zijn op de Joodsche voortrekkers en die het land, dat ook voor hen het land hunner vaderen is, niet gaarne zien overgaan op lieden wier godsdienst bovendien op hen werkt als een roode lap op een stier. Vandaar natuurlijk de incidenten. Vandaar ook dat de Engelschen die oorspronkelijk de Joodsche kolonisatie aangemoe digd en bevorderd hebben, zich thans in een lastig parket bevinden, omdat het ook voor hen niet aan gaat al te krachtig op te treden tegen de Arabie ren, die tenslotte in hun geboorteland leven Zoodat de Britsche mandataris er zich ten slotte maar toe beperkt een grooten macht ten toon te spreiden van sabels en geweren en het Palestij nsch publiek waarschuwen dat zij sterk genoeg zijn om iedere ordeverstoring zonder onderscheid des persoons te onderdrukken. In den Haag schiedt men nog steeds niet veel op. Het laatste aanbod der vier mogendheden is op nieuw door Snowden als onvoldoende verworpen. - Tegen de verwachting in is Dnsdag nog een aller laatste allerdefinitiefste voorstel gedaan dat tot 75 procent ging van wat Snowden vroeg. Naar verluidt zou hierop een accoord tot stand zijn gekomen. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. Benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau Ir. J. G. Hazeloop, Rijkstuinbouwconsulent te Alk maar. C. Wagenaar Kz., Groentenhandelaar en Expor teur in Tuinbouwproducten te Broek op Langen- dijk. Jac. Groen Az., onder-voorzitter R.K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond Bisdom Haarlem en voorz. Tuinbouwbond L.T.B., te Zuidscharwoude. NOORDSCHARWOUDE. Naar wij vernemen zal de tooneelvereeniging van Oudkarspel „Jong Leven" op kermis-Maandag te Zuidscharwoude,, tenlokale van den heer P. Kra mer optreden met het blijspel „In Pyama." NOORDSCHARWOUDE. Volgaarne voldoen wij aan het verzoek mede te deelen dat hedenavond de Spoorstraat, die deze week zoo ieders bewondering had tijdens de verlich ting, opnieuw zal worden geïllumineerd. Nieuwstijdingen DE STAKING IN HET ZAANSCHE HOUTBEDRIJF. Gisterenmiddag had in de Industrieele club te Amsterdam weder een bijeenkomst plaats tusschen de partijen betrokken bij de staking te Zaandam. Zooals men zich herinneren zal, kwamen deze partijen voor het eerst bijeen op Woensdag 14 Au gustus om aan de staking, die bijna vijf maanden duurt, een einde te maken. Deze conferentie werd toen geschorst tot op den Vrijdag daaraan volgende. De partijen kwamen toen niet tot een bevredigend resultaat. Sindsdien hebben de verschillende arbeidersorga nisaties opnieuw vergaderd en daarna de werkge vers verzocht nogmaals een onderhoud te hebben. Dit onderhoud begon gistermiddag te half drie. Na ongeveer een uur geconfereerd te hebben hiel den de werknemers-afgevaardigden een afzonder lijke bijeenkomst. Nadien hebben de partijen nogmaals vergaderd. Om vijf uur werd de conferentie opgeheven om hedenmiddag te half drie te worden voortgezet. In dien tusschentijd zullen de partijen ieder afzonder lijk overleggen over de op de conferentie van he denmiddag in het midden gebrachte voorstellen. DE HEER H. COLIJN MINISTER VAN STAAT. Bij de heden gepubliceerde onderscheidingen ter gelegenheid van den verjaardag der koningin komt voor de benoeming van den heer H. Colijn, lid van de Eerste Kamer, oud-minister van finan- tien, tot minister van Staat.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1