NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier smsZTJL izen No 104 IBTERC. TELEPHOOB 58 Dinsdag 8 September 1929 38e Jaargang Uilgaift: Firm I. H. KEIZER. Maclmi I. H. KEIZER. Bureel IMchamiite. Groote lettere naar plaateruimte Stemmingsbeeld u» Groentenland LANGÈDIJKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag A bonnementeprije per 3 maanden f 1.15 Tot. de verrassingen, die de vorige week bracht, behoorde stellig het bericht in de dagbladen op 31 Augustus j.l., dat het HM. de Koningin be haagd heeft een vooraanstaand koopman, aan den Langendijk, den heer O. "Wagenaar Kzn.' te benoe men in de orde van Oranje Nassau. Met ingenomenheid is deze tijding in Groen tenland vernomen, men ziet er in een erkenning van bewezen diensten tot algemeen nut, en tevens een waardeering van den koopmansstand ten on zent, wijl de heer Wagenaar als voorzitter, van de steeds meer aan "beteekenis winnende organisatie ,yDe 'Koophandel" optreedt en in andere organi- satie's een zeer voorname plaats inneemt. Bij de talrijke felicitatie's, die de gedecoreerde in de laatste dagen heeft ontvangen, voegen we de gelukwensch van ons blad, en spreken de wensch uit, dat we nog menigmaal mogen prófi- teeren van zijn bereidwilligheid, ons altijd te willen inlichten over zaken van algemeen belang. Er is in de vorige week heel wat vergaderd in {Groentenland. De L.G.C. kwam in bestuurs vergadering bijeen, ook de Noordermarktbond. Men heeft gehandeld in beide organisaties over de door velen noodig geachte verbetering der aardappelsorteering. Het, resultaat is per adver tentie in ons blad meegedeeld, we nemen aan, dat de belanghebbenden de annonce hebben ge lezen. Dit resultaat, nl. het advies, hebben we verwacht. 'tKon moeilijk anders; een bindende regeling zonder meer voor te schrijven in een zaak van zooveel gewicht, zonder de plaatselijke organisaties te erkennen, ging nu eenmaal niet. Toch is het resultaat verre van gering belang te achten; de besturen hebben nu door het uit brengen "van hun advies te kennen gegeven, dat ook zij, evenals de Ver. de Koophandel, een wij ziging noodig achten. We twijfelen er niet aan, of de voorgestelde maten zijn practisch uitvoerbaar. Of men de drie lingen tot 33 mM. of tot 35 mM. sorteert, lijkt ons geen bezwaar op te leveren. En waar men aan den Langendijk' (vooral voor de binnenlandsche markt) toch al gewoon was, de „bonten" uit te sorteeren, heeft ook deze nieuwe „bonkensorteering" in de practijk wel niet met bezwaren te kampen. Ook meenen we, dat zij, die reeds dadelijk zich aan de nieuw-voorgestelde maten aanpassen, daar door voordeel zullen behalen. Ook te Bovenkarspel verwachf men, al is daar te dezer zake geen besluit gevallen, dat de leden van de daar gevestigde tuinbouwvereeniging geen bezwaar tegen een nieuwe sorteering zullen heb ben, We zijn nu eenmaal in Noordholland, wat de vroege aardappelen betreft, altijd met de eischen van den tijd meegegaan en danken daar aan den uitstekenden naam van het product op de Europeesche markten. Dit mooie resultaat mag niet verloren gaan, we moeten een eerste plaats blijven innemen. Eveneens zal 't niemand bevreemden, dat we het besluit van de L.G.O., de bloemkool in drie soorten aan te voeren, zeer toejuicheir. Enkele weken geleden hebben we nog op den voorsprong van Bovenkarspel boven Broek op Langendijk gewezen, en de invoering van een sorteering in drieën bepleit. Eigenlijk hebben we nooit goed begrepen, waarom de bloemkoolsorteering in drie- en bij de bouwers zoo weinig populair is. Menig maal hoorden we de opmerking: 'tis ons om de hoogste geldelijke opbrengst te doen. Voor onze tweede soort maken we zelden een behoorlijken prijs, weshalve we de norm voor 1ste soort wat lager stellen, waardoor we meer eersten krijgen. We gelooven niet aan de kracht van dit argu ment ,ook niet aan de juistheid van de bewering, dat Langendijk altijd let wel altijd bloem kool van minder kwaliteit teelt dan de Streek. Veeleer gelooven we, dat we hier te doen heb ben met een ingeroest verkeerd denkbeeld en we twijfelen er zelfs niet aan, of de resultaten van 't jongste besluit van de L.G.C., zullen bevre digend zijn. De vorige week is in vele opzichten teleurstel lend geweest. Inzonderheid de tomatenverbou- wers hebben 'n strop gehad; 't product toch was zoo goed als waardeloos. Meermalen ooch is voor A-tomaten van prima kwaliteit li/2 tot 2 ets. per pond 'besteed; een prijs, die geen enkele uitgave voor 't product dekt. 'tls wel een zeer bijzonder oogstjaar, dat van '29. 'tls nu eens best, en enkele dagen later bit ter slecht. Hoe kort is het nog maar geleden, dat voor koude kas-tomaten 25 a 30 cents per Kg. is betaald? En nu op eens waardeloos. De aanvoeren van dit artikel aan de N.-H. vei lingen zijn waarlijk zoo enorm niet;-er is veel onbegrijpelijks in het gebeuren dezes jaars. We wijzen verder op de geweldige prijsschommelin- gen voor de diverse koolsoorten. Zaterdag 24 Aug. betaalde men voor niet te groote kool f 10 a f 12, enkele dagen later, 3 a 4 en jl„ Zaterdag te Grootebroek weer 7 a 8, zelfs nog daarboven. Met roode kool is het, zij het minder erg, idem gegaan. 't Allergekst gaat 't op de fruitmarkt toe. We hebben personen gesproken, die ons prachtperzi- kein {toonden a 2 a 3 cents per stuk inkoop. Prima appelen en peren zijn zeer goedkoop. In Zeeland laten vele boeren goede handperen aan den boom, 't plukloon is te hoog\de prijs te laag. We willen niemand van woekerwinst betichten, we weten maar al te wel, hoe zwaar bestaan me nig groenteman „en detail" heeft. Tóch moet ons de opmerking van 't hart, dat er aan 't dis tributie-systeem groote gebreken kleven. Het enorme verschil tussohen fruit-veilingsprijs en den prijs die 't publiek betaalt, dat gebruik maakt van de diensten van den tusschenman, loopt de spuigaten uit. Als we vernemen van de spotprijzen voor prachtgoed te Ziwaag b.v. dan kunnen we de gedachte niet kwijt: hier is èen misstand. De kostelijke producten van 'de Zwager veiling zijn thans, gezien de veilingsprijzen, on der ieders bereik. Op eiken burgermanstafel kan nü Zondags een trosje druiven prijken, 'n pracht- appel of peer, zelfs de heerlijke perzik behoeft niet meer uitsluitend op de tafel der rijken te komen. En toch vul zelf maar in, lezer. Wie lost de puzzle op? Zou het nu ondoenlijk zijn, dat families b.v. een opdracht geven, wintergoed op te doen? Dat de fruithandelaar eens vooruit wist, zooveel kan ik zonder risico inkoopen, want' bij familie A breng ik zooveel, bij B zooveel Waarom kan dat toch niet? Men zou, door zoo te handelen, de fruittelers helpen en zich zelf ook. 't Is maar een idee. 'tls toch al te gek, vlak bij, in de buurt ligt heerlijk fruit, voor 'n schimmetje te koop. En om den hoogen prijs is het verbruik gering. Dat klopt niet. Maandagavond 8 uur vergaderde de Baad dezer gemeente onder voorzitterschap van den Edel- achtbaren heer H. Nolet. Secretaris de heer H. Bdjs. Aanwezig alle leden. De Voorz. opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen der vorige ver gadering ongewijzigd worden goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken. Een schrijven van den Bond van administratief personeel bij 'sBijks belastingen in Nederland, afd. Alkmaar en Omstreken, waarin verzocht wordt al het mogelijke te willen doen om te voorkomen, dat de voorgenomen maatregelen tot het opheffen van ontvangkantoren en zitdagen ten plattelande tot uitvoering komen. Voorge steld wordt, het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. B. en W. zijn van oordeel, dat door de hand having der betaaldagen de betaling der belastin gen niet verruimd, daar toch de gelegenheid be staat dagelijkseh ten postkantore de belasting gelden kunnen worden gestort. De heer Slot meent dat voor het algemeen be lang die dagen gehandhaafd moeten worden blij ven ,mede aan de hand van de klachten van ver schillende gemeenten. De Voorzitter zegt, hierin geen belang te zien, gezien de gelegenheid ten jpostkantore. De heer Slot blijft bij zijne meening, en ziet toch veel nut voor 't algemeen indien "die dagen blijven bestaan. De Voorz. zegt, dat in Noordholland een proéf is genomen met de opheffing, welke bewezen heeft, dat handhaving niet noodzakelijk is, daar .de pnoef volkomen geslaagd is. De heer Molenaar zegt, overtuigd te zijn van het gemak de belasting te kunnen betalen aan het postkantoor, daar het voor velen bezwaren meebrengt om afhankelijk te zijn van een enkelen zitdag. Hierna wordt het voorstel van B. en W. aan genomen. De heer Slot stemde tegen. Een schrijven van J. 'Spaan te Schoorldam om een strook grond achter zijn perceel in eigen dom toebehoorende aan. de gemeente in erfpacht te mogen hebben. Voorgesteld wordt, aan het verzoek te voldoen mits voor een behoorlijke afscheiding wordt zorg gedragen en voor het' erfpacht, hetgeen tot wederopzegging toe wordt verleend, jaarlijks een gulden wordt betaald. De heer Slot zegt, er veel voor te gevoelen dergelijke stukjes grond, welke betrekkelijk voor de gemeente waardeloos zijn, te verkoopen. De Voorzitter stelt voor zulks in overweging te nemen en de beslissing hieromtrent aan te houden. Na een korte gedachtenwisseling waaruit de meening naar voren komt, dat het voor adressant wellicht meer waarde heeft heit stukje grond in eigendom te hebben, wordt conform het voorstel van den voorzitter aldus besloten. Een schrijven van den heer P. J. v. d. M,eijclen, waarin verzocht wordt ontslag aan hem te willen verleenen als lid van den Baad, lid van dei schattingscommissie en lid van de commissie tot wering van schoolverzuim te Schoorldam. Voor gesteld wordt het gevraagde ontslag eervol te verleenen. De Voorz. zegt, dat de heer v. d. Meijde nog niet zoo heel lang de functie van "raadslid be kleedt, echter heeft ZEA. ham leeren kennen als een goed raadslid die steeds dei belangen der gemeente voorstond. Ongaarne zal de raad daar om afscheid van hem nemen. ZEA. wenscht de heer v. d. Meijde, dat het hem in zijn verder leven moge goed gaan. De heer v. d. Meijde dankt de voorzitter voor de hartelijke woorden, er aan toevoegende dat door de gezellige en vriendschappelijke bespre-' kingen het voor spr. steeds prettig is geweest; Een schrijven van de Vereen, voor wettelijke Bierenbescherming, waarin in overweging wordt gegeven in de bouwverordening eenige bepalin gen op te nemen, waarin eischen worden gesteld, waaraan veestallen moeten voldoen, in verband met het voorkomen van brand in boerderijen, waardoor dikwijls vele dieren een prooi der vlam-' men worden. Voorgesteld wordt het adres voor kennisgeving aan te nemen. De Voorz. deelt mede, dat de inrichting der veestallen zoodanig is, dat deze voldoende worden' geacht. De heer Slot meent, dat de stallen nog zeer primitief zijn. De Voorz. zegt het wel anders te hebben' gezien. De heer Slot zegt, dat ze nog zoo zijn als vóór 300 jaar. De Voorz. merkt op, dat het best kan zijn, dat ze vóór 300 jaar reeds geschikt waren. De heer Slot zegt, dat de uitgang meerendeels uit één deur bestaat en meent toch, dat het de overweging waard is bij nieuwbouw. De heer Molenaar acht de verordening niet van belang, daar de huizen thans niet meer gebouwd en ingedeeld worden om tevens voor stalling van vee te dienen. Weth. Swan zegt, dat de voorzitter de meening van B. en W. niet juist heeft voorgesteld als- zouden de veestallen thans zoo schitterend zijn, eèhter berust het motief op de minieme omvang van het veebedrijf in deze gemeente. Nadat het schrijven door den voorzitter ter verduidelijking is voorgelezen, wordt het voor stel van B. en W. aangenomen met 5—2 stem men. Tegen stemden de heeren Hof en Slot. Voorgesteld wordt de rekening der gemeente over 1928 met de daarbij behoorende bescheiden van het gas-, tuinbouwbedrijf en het algemeen burgerlijk armbestuur, vast te stellen. Door de commissie van onderzoek wordt bij monde van den heer Slot geadviseerd tot goedkeu ring ,die tevens mededeelt, dat de opmerkzaam heid der commissie getrokken werd door de groo te bedragen ten behoeve van krankzinnige en armenzorg. De commissie is algemeen van oordeel, dat, vooral betreffende de armenzorg, er vele gevallen zijn, waarin de kinderen zeer goed in staat zijn de ouders te onderhouden. De Voorz. dankt de commissie voor haar ar beid en voor de opmerking, welke zeer zeker de aandacht zal hebben van B. en W. Hierna wordt besloten tot vaststelling van bo venvermelde rekeningen. Voorgesteld wordt over te gaan tot den aan koop van een stuk grond van H. Slikker, behoo rende bij het aangekochte gedeelte van het plein voor het raadhuis, onder bepaling, dat de nieuw te bouwen garage, aan de woning van Slikker wordt gebouwd overeenkomstig de goedgekeurde teekening en hiervoor een bedrag beschikbaar te stellen van f750, en voor bijkomende werken' een bedrag van f325. Verder wordt voorgesteld' onder dank voor de toezegging van J. Tesselaar te aanvaarden een bedrag van f 100, als bijdrage in de verbetering van het plein. De Voorzitter zegt, dat deze zaak al reeds vol doende in comité besproken is. Weth. de Groot verklaart in comité tegen het' voorstel te zijn geweest en verlangt thans stem ming. De heer Slot zegt, dat de aankoop al reeds lang ee npubliek geheim was en thans mosterd na den maaltijd is. Daar niet alle leden zoo en thousiast tegenover het voorstel stonden, daal de verbetering op deze plaats al zooveel gekost heeft, meent spreker goed te doen' in het openbaar mede te deelen, dat de gelegenheid die thans ge boden werd, niet te mogen voorbijgaan, het plein te behouden. Het voorstel van B. en W,, hierop in stemming1 gebracht, wordt aangenomen met 6^stem, nml.' die van den heer de Groot. Voorgesteld wordt over te gaan tot aankoop! van een stukje grond, gelegen voor het perceel' van den heer Wester, ter verbreed'ing van den' weg, voor een bedrag van 'f75. De voorzitter deelt mede, dat dit stuk een leng te heeft van 14 Meter en breedte 0.80 Meter. Weth. Swan merkt op, dat de prijs voor dezen grond iets boven de norm is, echter werd hier rekening gehouden met de waarde. Spr. acht deze mededeeling noodig, opdat geen precedent wordt' smaakt als room De heer Molenaar acht de j>rijs te laag, door dien thans het perceel direct aan den weg komt te staan, en wellicht aan waarde verliest. Weth. Swan zegt het hiermede niet eens ter zijn, indien een moo-ie etalage wordt aange bracht, zal zulks zeker geen nadeel zijn. De heer Molenaar acht het daarom juister; indien er eenige ruimte voor was. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aange nomen met allen voor. Bond vraag. De heer Molenaar wijst op de eigenaardige ver houding tusschen de P.E.N. en de inwoners, daar de laatsten bewogen worden alles te electri- ficeeren, ten nadeele van het gasbedrijf. Spr. meent, dat het vooruitbetalen aan de P.E.N. ook' niet juist is en de inwoners toch geen geld'-' schieters zijn voor dit Bedrijf. Volgens spreker wordt een ieder haast gedwongen tot het vast- rechttarief. De heer Slot meent, dat deze kwestie reeds in de vorige vergadering is besproken, waarbij door den voorzifter een onderzoek is toegezegd. De voorzitter zegt dat door de inwoners een' groote actie is op touw gezet en wordt thans de uitslag hiervan afgewacht. Die heer Molenaar vindt het te gek om los te loopen, dat bij het niet gebruiken van stroom men toch een zeker bedrag betaalt, hetwelk met' den winter kan worden ingehaald of zoo noodig wordt terugbetaald. De Voorz. acht het, het beste een afschrift der verordening bij de P.E.N. op te vragen, waarna kan worden nagegaan, of deze op de juiste wijze wordt toegepast. Zoo niet, dan kan gerequestreerd word ;n bij de Prov. Staten. Weth. Swan vindt het van de P.E.N. een ver-, bazend brutaal optreden, daar een ieder genood-' zaakt wordt geld" voor te schieten. Volgens den heer Slot is een ieder toch vrij in het gebruik van gas of electriciteit. De voorzitter zegt toe een ernstig onderzoek te zullen instellen. Hierna volgt sluiting. DRAISiïlAvAN'VALKEMBUR LEEUWARDEN- PlaafseSijk üieuws Op de R. K. begraafplaats alhier, werd heden morgen het stoffelijk overschot van wijlen den Hr. J. Broersen, in leven raadslid der gemeente Noord- scharwoude, ter aarde besteld. Te 10 uur werd de plechtige uitvaartdienst ge houden door den Zeer Eerw. Heer Th. van Noord, Pastoor der Parochie Langedijk, in de kerk van den H. Johannes den Dooper. Omstreeks elf uur vond de ter-aarde-bestelling plaats, waarbij de plechtigheden werden verricht door den Zeer Eerw. Heer Pastoor. Bij het uitdragen van de kist uit de kerk, sloten velen zich bij de stoet aan. Onder de sombere tonen der doodsklok werd de doodenakker bereikt, waarna op indrukwekkende wijze de kist aan de schoot der aarde werd^ toever trouwd. Het kerkzangkoor "voerde de gebruikelijke zangen uit. Onder de aanwezigen merkten wij op de heeren A. Barten, A. de Geus en P. Zut als vertegenwoor digers van den gemeenteraad. - BROEK OP LANGENDIJK. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Broek op Langendijk en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Augustus 1929 ingelegd een bedrag van ƒ5050.96 terugbetaald ƒ6660.24, Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1419. NOORDSCHARWOUDE. Mooie successen. Het R. K. Fanfarecorps „Genot door Kunst" al hier, onder leiding va nden heer H. A. Maas, heeft op het groot nationaal concours te Hoorn, twee 1ste prijzen behaald in de eerste afdeeling. Een lsten prijs in den marschwedstrijd. Een lsten prijs in den Concertwedstrijd met het hoogste aantal punten van den geheelen dag. Na het succes van het Bondsconcours te Noord- schar woude, is dit nationaal concours te Hoorn voor de vereeniging een kranige prestatie. Directeur en leden onze felicitatie.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1