NIEUWE No 105 Donderdag 6 September 1929 38e Jaargang - per 3 maanden f ï.iö - UitgaveFirma I, H. KEIZER. Redacteur I. H, KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Groot*l6ttexs naar pkatBruimt8 Stichting van een Snijbloemenveiling veroordeeld. INTERC. TELEPHOOH 52 UJGKIIJK1I C8VKAJHT Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier *!rr^T™r67r^,' Abonnementsprijs (Woensdagmiddag 5 uur vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente in voltallige zit ting ten raadhuize onder presidium van den Edelachtbaren heer P. Slot, burgemeester. Secretaris de heer A. Schelhaas. Die Voorz. Opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering onge wijzigd worden vastgesteld. Ingekomen stukken. Schrijven d.d. 18 Aug. van den heer Mpoij, waarin wordt medegedeeld, dat adressant zijn verzoek omtrent het geven van U.L.O. te Alk maar, heeft ingetrokken. Jaarverslag en Rekening en verantwoording over 1928 van de Vereeniging tot bevordering van het Vakonderwijs. De Voorz. stelt voor het verslag bij de leden te doen circuleeren. Van dezelfde vereeniging verzoek van een bij drage voor 1930. Wordt behandeld bij de a.s. begrooting. Circulaire van den Bond van administratief personeel bij 's Rijks belastingen, waarin de Raad verzocht wordt de opheffing der zitdagen ten plattelande zooveel mogelijk tegen te gaan. B. en W. stellen voor dit schrijven voor kennis geving aan te nemen. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. van mee ning zijn dat de betaling ten postkantore veel ge makkelijker en eenvoudiger is inplaats van en kele zitdagen van den Rijksontvanger. Conform het voorstel wordt aldus besloten. Van de gezondheidscommissie, gezeteld te Scha- gen, rekening en verantwoording over 1928 en begrooting 1930. De ontvangsten over 1928 hebben bedragen f 1491.13, de uitgaven f938.80, alzoo een Tmtig saldo van f 552.33. De rekening wordt aldus goedgekeurd. Voor 1930 sluit dé begrooting in ontvangsten en uitgaven op een'bedrag ad f1357. De bijdrage dezer gemeente is bepaald op f23.64, gerekend naar een zielental van 2364. Van de Commissie tot onderzoek van de ge noten 5 procent door den directeur der Lichtbe- drijven is bericht ontvangen, dat door degenen, die zulks wenschèn, de gelegenheid is opengesteld hunne opmerkingen omtrent deze zaak schrifte lijk in te dienen, teneinde verder voor te bereiden. Genoemde commissie stelt zich voor op een nader te bepalen datum alle betrokkenen in de gelegenheid te stellen tot mondelinge toelich ting. Voorts is van dezelfde commissie bereids be richt ontvangen, dat dit tijdstip bepaald is op Zaterdag 14 September e.k. des morgens 10 uur in de Bestuurskamer der gas'fabriek. Hiervan wordt schriftelijk mededeeling verwacht bij de Langendijk-Commissie te Bloemendaal. Van de yereeniging voor wettelijke dierenbe scherming verzoek een bepaling op te nemen in de woning- en bouwverordening, waarin eischen wor den gesteld, waaraan veestallen moeten voldoen. In hoofdzaak geldt de bepaling, die maatrege len te treffen, om bij brand de koeien in den kortst mogelijken tijd naar buiten te kunnen bren gen. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. van mee ning zijn, dat dit adres voor deze gemeente geen belang heeft, gezien het zeer geringe veebedrijf. Wordt voorgesteld dit schrijven voor kennis geving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Bericht van den Inspecteur der Belastingen, dat de kohieren der Gem. Ink. belasting over het dienstjaar 1928'29 een bedrag vermelden van f35828.45. Geraamd was f30000. Bene uit- keering van f 5828.45 zal volgen, eveneens de uitkeering van het overschot van f 6.52 over 1927 —'28 en f 115.20 over 1926'27. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van het Gemeentebestuur te Alkmaar om eene bijdrage ad f79.68 ten behoeve van het bezoeken van de Handelsschoolcursus 1929'30 door H. v. Zuylen. Aldus wordt besloten. Van de Commissie uit de gemeenteraden tot het j voeren van actie tegen de door Gedeputeerde Sta ten van Noordholland aan de gemeenten voorge- stelde salarisre^eling van burgemeesters, secreta- i rissen en ontvangers een schrijven, waarin geadvi seerd wordt om bij behandeling der begrooting de goedkeuring te onthouden aan: eventueele voor- stellen om de salarissen van burgemeesters, se cretaris en ontvanger te verhoogen gelijk door Gedeputeerde Staten wordt voorgesteld; 2e even tueele voorstellen om de salarissen van burge meester, secretaris en ontvanger te verhoogen met het bedrag der pensioenpremie. Zi.E.A. deelt mede, dat hieromtrent nadere be sprekingen overbodig worden geacht, daar B. en W. en de Raad ieder zijn standpunt in dezen heeft ingenomen en ten opzichte hiervan geen wijziging is gekomen. Voorgesteld wordt dit schrijven te behandelen bij de a.s. begrooting. Aldus wordt besloten. Goedkeuring van Ged. Staten aangaande het raadsbesluit terzake aanvulling bouwverordening betreffende het aanbrengen van brievenbussen bij nieuwbouw en het niet toelaten bij nieuwbouw van het plaatsen van hekken voorzien van scher pe punten. Voorstel van de vereeniging „Het Belang der J;eugd" en de oudercommissie tot verbetering van den toestand der L.O.S. In afwijking van het eerst ontworpen plan van B. en W„ adviseert de Inspecteur van het L.O. de zuidmuur af te breken en zoover uit te breiden als de grenslijn hiertoe gelegenheid geeft. Volgens onderzoek van B. en W„ en' gemeente opzichter is de ruimte aldaar voldoende voor drie lokalen. Voorts moet worden aangebracht een geheel nieuwe houten kap en nieuwe ramen. Deze laatsten voor betere belichting. Tevens wordt in overweging gegeven de tuin van het hoofd der school, welke als speelterrein dient, te betege len. Z.E.A. merkt op, dat ten aanzien van de zwaar bevolkte hoogste klassen het volgend jaar tot klassesplitsing moet worden overgegaan. De huidige inrichting is zeker voor critiek vatbaar en de bestaande situatie is niet gewenscht. B. en Wstellen dan ook vrijmoedig voor tot verbe tering over te gaan volgens de ontworpen plannen welke ter zitting aanwezig zijn. jMet het oog, op de eventueele te noemen raming welke ZEA. niet gewenscht acht te publieeeren, gaat de Raad over in comité-zitting. Na heropening der openbare zitting wordt door B. en W.. voorgesteld tot verbouwing over te gaan. De heer Smak zegt naar aanleiding der comi té-besprekingen zich met het voorstel te kunnen vereenigen. 'Ook de heer Ven zegt met de plannen accoord te gaan, na de uiteenzetting gehoord te hebben van den voorzitter. Was spr. eerst bevreesd dat er te weinig plaatsruimte zou zijn' voor het aantal leerlingen, thans is spr. van andere gedachten. De Voorz. merkt op, dat B. en W. inzonderheid het oog hebben gehad op verbetering. Uit de plannen zal blijken, dat de ruimte voor lange jaren voldoende is. Naar de cijfers der laatste jaren, bedroeg het aantal leerlingen 108, terwijl nu 117 leerlingen geplaatst zullen kunnen wor den. Gezien de groote belangrijkheid van het voorstel, geeft ZEA. een ieder de gelegenheid hierover te discussieeien. De heer Koedijk zegt het vooral eens te zijn, wat betreft de belangrijkheid. Het plan heeft sprekers sympathie echter niet wat de finantiën betreft. Het zou niet practisch zijn aan dit laat ste vast te houden. Verbeteringen zijn' nu eenmaal aan de orde van den dag. en het ontworpen plan gaat uit naar vele verbeteringen. Het bestaande gebouw, betitelt spreker als „de school onzer vaderen", hetgeen al voldoende zegt. Ook ten aanzien van het aantal kinderen zal er nu ver betering komen. Een ding betreurt spr. en wél de laatste verbeteringen, die naar aanleiding van een adres zijn aangebracht en welke thans geen nut hebben. Die heer Zuydam onderschrijft het laatst ge sprokene. De Voorz. zegt, naar aanleiding hiervan, dat B. en W. in deze geen verwijt treft, daar de aan gebrachte verbetering getroffen moesten worden en met den verbouw eerst Maart-April 1930 aan gevangen zal wórden. Gezien dit belangrijke werk zal hiervan een publieke aanbesteding ge houden worden. Hierna wordt conform het voorstel aldus be sloten. Vaststelling Gemeenterekening en Rekening Lichtbedrijven en Armbestuur over 1928. Als rapporteur der commissie van onderzoek, adviseert de heer Koedijk tot voorloopige vast stelling. Aldus wordt besloten. Aanbieding Gemeentebegrooting en begrooting Lichtbedrijven en Burg. Armbestuur. D'e gemeenterekening sluit in ontvangsten en uitgaven betreffende den gewonen dienst op f81397.24, betreiffende den Kapitaaldienst op f25146.—. De begrooting van het Gasbedrijf sluit in ontvangsten en uitgaven afd. I opf 110427.61, afd. II op f21618.—, Van Electrisch bedrijf afd. I op f74014.63, afd. II op f 8170. Die van het Burg. Armbestuur op f3186.41. Tenslotte deelt de Voorz. mede, dat de uitdie- ping. van de Burggracht door middel van den baggermolen geheel naar wensch is voltooid. Rondvraag. Naar aanleiding van eén vraag van den heer Smak, deelt ZEA. mede, dat het onderzoek naar den burg bij de sluis- nog gaande is. Voorts verzoekt de heer Kamp de gelegenheid tot vaccinatie tegen de gevreesde alastrim open te stellen, mede met het oog op de vele schippers, die hier komenden besmetting niet denkbeeldig geacht mag worden. De Voorz. deelt mede, dat de gelegenheid tot r.e- en vaccinatie tweemaal per jaar wordt gebo den. Echter zullen B. en W. in overweging ne men, thans nog een extra gelegenheid open te stellen. Hierna volgt sluiting. Plaatselijk Nieuws ZUIDSCHARWOUDE. lie winkelweek is weer voorbij Gisteravond werd deze officieel gesloten in de Kolfbaan van den hr. P. Kramer. Een volle zaal kleine en groote men- sohen wachten daar met spanning naar den uit slag van de oplossing der puzzle en die var, de bon nen verloting. Alvorens de eigenlijke trekking be gon, gaf de voorzitter van de winkeliersvereeniging R.I.O.B. de heer K. Stam nog een kort resumé van het verloop der winkelweek, waarbij hij de ver schillende feestelijkheden, attracties, wedstrijden en zoovoorts de revue liet passeeren, en daarbij dank bracht aan allen, die weer zoo spontaan hadden me degewerkt mo alles te doen slagen. Daarop ontvin gen de verschillende prijswinnaars der wedstrijden die in den loop der week hadden plaats gevonden, hun prijzen die met een toepasselijk woord door den voorzitter werden uitgereikt. Intusschen hadden een viertal raadsleden met den gemeentesecretaris de oplossing der puzzle na gegaan, waaruit bleek, dat er 20 waren ingekomen doch waarvan er 16 goed waren opgelost. Hiervoor was een spanhende belangstelling daar de hoofdprijs bestond in een ameublement. Dri eprijzen waren voor de goed oplossers uitge loofd, zoodat geloot moest worden aan wie de prij zen toevielen. De hoofdprijs verkreeg mej. Koste- lijk-Wink, te Zuidscharwoude, 2e prijs de heer K. Smit te Broek op Langendijk en den 3eden prijs de heer M. Benschop te Zuidscharwoude. De goede oplossing was: Door de vele mooie attracties is de R.I.O.B. te Zuidscharwoude overal bekend of: De R.I.O.B. te Zuidscharwoude' is door de vele mooie attracties overal bekend. Daarna 'was het trekken der ongeveer 200 prij zen aan de orde. Door een raadslid werd een bon uit de bekende groote ton getrokken en tegelijker tijd door een bestuurslid der R.I.O.B. het prijsnum mer uit een bus. Opvallend was het ook thans weer hoeveel prijzen door personen'uit andere gemeen ten werden gewonnen, vooral iut Broek op Langen dijk en Noordscharwoude. Uit de winners waren er ongetwèijfeld die onder een gelukkig gestternte ge boren zijn, daar hun naam herhaalde malen werd afgeroepen. Er was tijdens deze trekking een op- geweekte prettige geest, die niet weinig werd ver sterkt door de soms rare assimilatie van winner en prijs. Een paar dames kousen voor een heer, of een overhemd voor een dame, of een flesch odeur voor een bejaarde heer doen wat vreemd aan, ook als een herbergner maar telkens een paar schoenen loot of Fortuna een dame niet een pond tabak be gunstigt. Zoo verliep de avond in de meest vroo- lijke stemming en was het al laat geworden toen de vele gelukkigen ne de nog meer teleurgestelden naar huis toe gingen. Het aantal bonnen dat gedurende deze winkel week is uitgegeven is nog ongeveer 1000 grooter dan verleden jaar. Hoe veel het in werkelijkheid is dur ven we niet benaderen. Maar zeker was het bui tengewoon groot. De winkeliers waren zeer en zeer tevreden en de vele glunderende'gezichten onder on ze middenstandsmenschen gaven daarvan weer blijk. Tenslote mogen we niet nalaten een bijzonder woord van hulde te brengen tot de vier qromotors dezer winkelweek nl. de heeren W. Luyting, J. Schoenmaker, K. Stam en D. Zeeman, die we hier in alphabetische volgorde noemen omdat we niet zouden weten wie zich in deze het meest heeft uit gesloofd. Ze gingen met de R.I.O.B. naar bed en ze stonden er mee op, sterker, soms gingen ze er hee- lemaal niet door naar bed. Was het etenstijd, het was de R.I.O.B. die hen van tafel hield, en moest er noodzakelijk voor ei gen zaak een uurtje worden gegeven dit kon er niet af, want de R.I.O.B. legde algeheel beslag op hun tijd. De R.I.O.B. was voor hun het begin en het ein de, de nlpha en de Omega. In Zuidscharwoude, dat het stiefkind onder de Langedijker gemeenten is, waar het geldt het bren gen van leven en vertier, heeft de R.I.O.B. het grootste deel der inwoners aan zich verplicht door hun iut den tredmolen van hun dagelijkschen ar beid wat op e moneren. We hopen, da de vele be moeiingen mogen worden omgezet in klinkende munt ols rsultaat van den gepresteerden arbeid. —BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering van snijbloemenkweekers op Maan dag 2 Sepeember jl. in het betaalkantoor. Aan de daartoe gedane oproep hadden 19 per sonen gehoor gegeven, waaronder enkele kooplie den. De heer S, de Boer, fungeerende als voorzitter, riep de aanwezigen een welkom toe en memoreer de dat hetgeen heden besproken zal worden een geheel nieuw product geldt, hetwelk een uivloeisel is van de glascultuur om die zoo productief moge lijk te maken. In verband met een geuitte wensch van tomaten kweekers om in Broek ook snijbloemen te veilen, is deze vergadering belegd. Verder zegt spr., dat hij het zich meermalen af- gevraagd heeft en er ook met anderen over gespro i ken heeft of het hier de plaats kan zijn om snij bloemen te veilen, dit in verband met de stad Alk maar of het daar misschien niet een geschikter plaats zou zijn. De opkomst echter geeft spr. het bewijs dat een veiling va nsnfj bloemen hier in Broek wel levens- i vatbaarheid kan hebben. i Wij weten dat als er een belangrijke productie komt en het allen ernst is hier te veilen er ook I veel kans is van slagen. i Het kweeken van snijbloemen in den winter of herfst brengt nogal wat kosten mee, zoodat wij ook en dat is altijd het geval, gaarne de nhoogsten prijs voor het product willen bedingen. Bij het stichten van zoó'n veiling is dit een zagk waar niet al te nauw naar gekeken moet worden, want ik maak mij sterk dat wij dan teleurstelling zonden ondervinden. De meesten onzer zijn beginnende bloemenkwee kers, dus niet zoo vakkundig onderlegd als op de plaatsen waar men er een bestaan mee zoekt, waar de bloemens teeds vakkundig behandeld worden, en waaruit dan ook voortvloeit dat de bloemen zeker mooier ten verkoop zullen worden aangeboden en alzoo een hoogeren prijs zullen opbrengen. Spr. wil gaarne in deze de gedachte eens hooren van de vergadering. Uit de bespreking bleek wel dat de heeren ook goed over de zaak hebben nagedacht en werd al speodig de vraag gesteld, zullen wij kooplieden krij gen en hoe zal het gaan met de verzending, maar tevens kwam duidelijk naar voren dat men hier wenschte te veilen. Enkele leden waren er van de Alkmaarsche markt die meenden dat Alkmaar een betere plaats was en dat daar ook meer kooplieden zouden komen, omdat het gemakkelijker te bereiken was. Dit von dechter geen ingang en werd gezegd dat Alkmaar ook nog moest beginnen en zoodoende men net zoo goed en liever in Broek ging veilen. Hierna werd eens opgenomen hoeveel snijbloe men er reeds waren uitgeplant in hoofdzaak chry santen waaruit bleek, dat er 55000 grootbloemige en 66000 trosbloemige waren uitgeplant wat zeker al een belangrijk kwantum is. Een kweeker was er bij die alleen reeds 45000 planten had uitgezet, zoodat dat wel blijk -geeft va neneregie en durf. De vraag werd gesteld of allen die tegenwoordig waren konden besluiten om te Broek te vellen en bleek dat op een enkele na allen zich hiervoor ver klaarden, doch die toch ook de toezegging deed dat hij op de eerste veiling met bloemen tegenwoordig zou zijn. Hierna kwam naar voren door enkelen of het dan ook mogelijk was om dezen winter getrokken tulpen te veilne en of ook de mogelijkheid bestond om an dere bloemen te veilen. Voorzitter zeide, dat als het veilen van chrysan ten slaagt, zeker de gelegenheid zal worden gege ven om ook getrokken tulpen te veilen en wat an dere bloemen betreft daar is ook alles voor. Hoe grooter de verscheidenheid is hoe belangrijker de veiling wordt. Spr. zegt verder zijnwij hier in een belangrijke groentestreek met veel vruchtbaar land en nog steeds wordt in hoofdzaak vastgehouden aan kool, uien en aardappelen. Mijn meening is, dat het niet zoo kan blijven ten eerste om de een zijdige cultuur en ten tweede om de vele ziekten in de groenten waarmede men heeft te kampen en bo vendien is een uitbereiding van cultures steeds aan te bevelen want daar wordt het bedrijf bestaansze- kerder van. Allen zijn voldaan over de aangename bsprekin- gen en de resultaten hiervan. Door den voorzitter werd nog in het midden ge bracht dat he bestuur al het mogelijke zal doen om ook deze zaak te doen slagen. Het bestuur ziet gaarne de veiling groot, hetwelk niet gedaan wordt om winst te maken maar opdat de leden hun producten hier kunnen veilen want dan zal de cultuur zich zeker uitbreiden, hetgeen zal strekken tot bloei en welvaart van de streek. Hierna sluiting.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1