Het hevige onweer. Uit den Omtrek ^ffyriPuvvdi's "zemmvioM&üen Burgerlijke Stand Kamerkroniek Gursiss voor Tuinbouwers Gisternacht zijn tengevolge van het inslaan van den bliksem o.m. 17 boerderijen en 10 woonhuizen afgebrand. Een vrouw werd gedood. Veel vee kwam om. Uit vèrschillende deelen van het land komen be richten over zwaar onweer. Tal van boerderijen, woonhuizen en schuren door het hemelvuur ge troffen werden min of meer beschadigd of brand den af. In Friesland. Te Oudehaske sloeg de bliksem in de boerderij van gebroeders Postma. De boerderij brandde ge heel af. Ook te Woudsend, Nyega en Langweer zijn boer derijen afgebrand. Te Elahuizen bij Koudum is de boerderij woond door S. Tjalma, doaor den bliksem getrof- fe nen afgebrand. Twaalf koeien verbrandden. In den afgeloopen nacht sloeg de bliksem in de boerderij van den landbouwer en winkelier H. Ra- tering te Ekehaar (gem. Rolde) Niets dan eenige varkens kon gered worden. Een paard is in de vlam men omgekomen. Huis en inboedel waren verze kerd. In de omgeving van Deventer. Te Bathem sloeg de bliksem in een schuur van dep. landbouwer J. W. van Schooten.. Me het gebouw ging veel hooi en stroo verloren, eenige kippen kwa men om en ook zijn landbouwmachines een prooi der vlammen geworden. In de buurtschap Stokkum (gem. Marklo) is de boerderij van Greve getroffen en afgebrand. In de buurtschap Achterhoek eveneens in Markelo is een voorraadschuur van de nheer Huiten in de vlam men op gegaan. Te Haaksbergen is de woning van een landbou wer door den bliksem getroffen en verbrand. Een varken kwam in de vlammen om. In Holten zijn twee kalveren van H. J. Zweers in de buurtschap Beuzeberg in de weide doodge- In den Gelderschen Achterhoek. In Winterswijk en omgeving durfde in den af geloopen nacht bijna niemand zich ter ruste te beeeven. De bliksem was den geheelen nacht niet van de lucht en de hevige donderslagen deden tel kens het inslaan van den bliksem vermoeden. In de buurtschap van Woold brandde de groote boerderij de „Vree" van den veehandelaar G. J. Onk totaal af. In de buurtschap Ratun No. 1 54, werd de boer derij van de weduwe G. Oonk een prooi der vlam men. Een schuur van de weduwe Heefen in de Plan taanlaan en van den heer Ehning in de Kotten brandden eveneens af. In de Slangenburg bij Doetinchem is een paard doodgeslagen. Overal is veel schade aangericht aan de telefoonverbindingen. In de gemeente Zelhem zijn eenige koeien doodgeslagen in Wehl is de blik sem op drie plaatsen ingeslagen. Bij Rosmuller, Prins en Giezen. De huizen werden beschadigd. Brand werd echter niet veroorzaakt. In Achterwehl zijn twee haverbergen van E. Ha gen afgebrand. In Didam is een boerderij van J. Buitink te Holt- huizen afgebrand. Het vee werd gered. De vrouw van J. van Doorn werd door den bliksem getroffen. Zij kreeg brandwonden in'het gelaat. Om Nijmegen. Te Groesbeek is de bliksem ingeslagen in de wo ning van Poolen, die is afgebrand. Te Ewijk is de woning van Bakker tengevolge van het inslaan van den bliksem eveneens afgebrand. In de Betuwe. Te Huissen is de groote hofstede van den heer Gerritsen door het hemelvuur getroffen en totaal in vlammen opgegaan. Niets kon worden gered. Alles was laag verzekerd. Te Bemmel sloeg de bliksem op de electrische lichtleiding waardoor men in Bemmel en Lent zon der licht kwam te zitten. Overigens is de Betuwe door heftige windstooten geteisterd en veel schade aan het fruit toegebracht In Noordbrabant. Te Ottersum bij Gennen is de bliksem geslagen in de hofstede van den heer Waanakker. De hof stede stond oogenblikkelijk in lichte laaie en is dan ook tot den grond toe afgebrand. Het vee kon gered worden. Oo khier dekt verzekering slechts gedeeltelijk de schade. Te Beugen nabij Boxmeer zijn de boerderij en voorraadschuur met 70 pin rogge, meubilair en de landbouwwerktuigen door de vlammen geheel ver nield. De schade is aanzienlijk. Te Overloon bij Boxmeer sloeg de bliksem in het huis van mejuffrouw G. H. de Longe. De vrouw werd getroffen en op slag gedood. Er ontstond ech ter geen brand. Te St. Antonis is de boerderij van den heer C. van Sambeek door den bliksem getroffen en geheel door brand vernield. Drie kalveren kwamen in de vlammen om. De inboedel en de landbouw inventa ris werde neen prooi de rvlammen. Te Oploo zijn twee huizen en te Overloon drie huizen verwoest. Te Haps is een boerderij door brand vernield. Te Gennep zijn vier koeien dooar den bliksem getroffen. Te Bakel is een boerderij afgebrand. Te Deurne werd een nieuwe bouwhoeve door het vuur ver nield. Te Zeilberg zijn twee woningen een prooi der vlam men geworden. Op zee. De te Delfzijl thuisbehoorende motorschoener Lo tus", kapitein S. Wijnhold met een lading asbest- platen op reis van België naar Kalundsborg, is met gescheurde zeilen, schade aan tuigage en een ge broken zwaard uit de Noordzee te Oostmahorn bin- nengeloopen. Het schip heeft ter hoogte van Bor- kum tijdens zwaar on weder deze eschade opgeloo- pen. In Friesland. Te Donderbeek sloeg de bliksem in een woon huis aan den Balkweg dat geheel verbrandde. de oudste acht jaar was, konden slechts met groote moeite worden gered, daar plotseling het heele huis in lichterlaaie stond. Aan het in veiligheid brengen van het meubilair enz. kon niet worden ge dacht. Een zeug met biggen kwam in de vlam men om. De bewoner was laag verzekerd. Te Duiven is een boerderij afgebrand. Uit andere plaatsen. partij verankerde reeds direct dit succes door Showden, gedurende de reis van den heer Mac- donald naar Amerika, tot plaatsvervanger van den premier aan te wijzen. Iets waartoe men anders hoogstwaarschijnlijk niet zou zijn over gegaan. Dat het Engelsche succes Frankrijk een beetje op den maag ligt is zeker en de Fransche linksche pers verwijt Engeland zelfs te zijn de gene, die door zijne egoïstische gezindheid de ontwikkeling van het groote initiatief van den Uit Borculo meldt men: Nadat het eergisteren den geheelen dag zeer druk- v»n nou 61w.i kend geweest was, betrok tegen den avond de lucht I Volkenbond heeft belemmerd zeer snel en kwamen tegen 9 uur de eerste buien op 1 zetten. Tegen den nacht ontlaadde zich boven den geheelen Gelderschen Achterhoek een hevig onwe- der. Het weerlicht was niet van de lucht en kwam uit alel windpunten. Het was opvallend dat het onweder vergezeld ging van zeer weinig wind en regen. Het duurde niet lang of de nachtelijke he mel werd verlicht door een aantal groote branden, die ontstaan waren nabij Lochem, Laren, Stok kum en Groenlo. Op verschillende plaatsen werden koeien dood geslagen. Te Haarloo werd een gedeelte van een muur door den bliksem weggeslagen zonder echter brand te veroorzaken. Ook te Winterswijk was het weer zeer zwaar te noemen. Eerst tegen den och tend nam het onweer in hevigheid af en trokken de buien weg. De atmosfeer is eenigszins apgefrischt doch het is nog zeer warm. Te Westervoort ging een boerenhofstede in de vlammen op. Het huis stond in een oogwenk in 'n vuurzee en slechts met de grootste moeite kon het gelukken om 4 jonge kinderen in veiligheid te bren gen. Een zeug met negen biggen kwam in de vlam men om. In de Betuwe is de schade groot. In vele weilan den zijn koeien door den bliksem doodgeslagen. Te Bemmel is de bliksem in het lichnet geslagen zoo dat men in het duister zat. Ook te Huissen is een boerderij, waarvan de eigenaar laag was verzekerd in vlammen opgegaan. Outsider. kalmeeren en worden gesterkt door ^^jBuisj^5cM?i^poth en Drogisten KRABBENDAM. Ds. P. van der Marei, Gereformeerd Predikant alhier, is beroepen te Oudega (Small.) KRABBENDAM. Dinsdag 3 September had hier dank zij het bij uitstek gunstige weer zeer goed geslaagde Ko- ninginnefeest plaats. Overdag kinder- en volks feesten, en des avonds een feestelijke samenkomst in de Geref. Kerk. Na afloop daarvan werd als van ouds de door de schooljeugd verzamelde brand Gemeente GUDjE NIEDiORP. Over de maand Augustus.' Geboren: Theodorus, z. van'N. J. Terra en E de Boer, Jacobus Johannes, zoon van J,b Berkhout en Joh. Twisk. Hubertus Adrianus zoon van J. H. Verlaan en A. Buiter. Nico- laas Cornelis, zoon van N. Ursem en P Gatharina Petronella, dochter van O. Korver en J. Sjneekes. Johanna Elisabeth, dochter van J. Kok en A. Bleeker. Margaretha Alida: stapel ontstoken, hetgeen vanzelfsprekend nog de dochter van A. Mooij en M. Jong. Arend, zoon volle belangstelling van oud en jong had. Hieronder volgen de uitslagen van de diverse ge houden wedstrijden: Geblinddoekt busjes omslaan voor meisjes uit de Te Dikrshorn is naar men ons mededeelt, de toren van de Ned. Herv. Kerk tot tweemaal toe door den bliksem getroffen. Er werd echter gkeen brand veroorzaakt. Te Schermerhorn is een groote boerderij door het inslaan van den bliksem in vlammen opgegaan. Het was te verwachten, dat de vaccinatieactie ter bestrijding van de uitbreiding van de zoo zeer gevreesde alastrim van de zijde van den heer Kersten weinig medewerking zou ondervin den. Zelfs zal het de meesten niet verwonderd hebben, dat genoemd Statenlid, den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid vroeg maatregelen te nemen om eiken dwang tot vaccinatie te voor komen. Het feit, dat zich te Rotterdam als gevolg van de inenting ernstige ziekteverschijnselen, zelfs met doodelijken afloop, hebben voorgedaan, werd door den heer Kersten gretig naar voren gebracht. Intusschen zal het velen in het geheel niet spijten, dat de minister antwoordde, dat hij het in het belang van de bevolking niet wen- schelijk acht, om "tegen de vaccinatie te waar schuwen, oók al wenscht hij geenerl'ei dwang ten opzichte cjer inenting te zien toegepast. In dit verband lijkt het mij wenschelijk eens even te vermelden de uitspraak vani den directeur van den geneeskundigen en gezondheidsdienst te Amsterdam, de heer LHeijermans, die luidt, dat, wanneer het niet gelukt voor October de epidemie te smoren, een sterke opleving te vree zen is en daarna een steeds verder uitzaaien van besmetting. Door den heer Heyermans) worden vaccinatie en isolatie de eenigste redmiddelen ge acht. Al zullen principieele 'tegenstanders der vaccinatie zich van deze uitspraak wel weinig aantrekken. Door het lid der Eerste Kamer, de heer Smeen- ge, zijn aan den minister van "Waterstaat enkele vragen gesteld, die toch ook eens onder de aan dacht onzer lezers dienen te verschijnen. Ik be doel die, waarbij hij opkomt voor de belangen der voetgangers, wanneer het tot wegenverbete ring komt. In den nacht van 27 op 28 Augustus is het dan toch nog tot een accoord gekomen tusschen de schuldeischende mogendheden. Op grondslag van het plan-Young, op wier totstandkoming zooals men weet, de Amerikanen groo'ten invloed hebben gehad, zijn aan den heer Snowden zooveel tegemoetkomingen gedaan, dat hij tenslotte met de voorstellen genoegein heeft kunnen nemen. Engeland ontvangt thans verschillende extra be dragen, welke voor een groot deel afkomstig zijn van het overschot, dat onder de Youngver- deeling overblijft van de laatste Dawes-betalin- gen van Duitschland, terwijl zooals ik reeds eer der zeide, de Italiaansche spoorwegen de ver plichting. op zich genomen hebben gedurende 3 jaar een millioen ton Engelsche kolen te koopen. Voor Nederland zijn de totstandgekomen schik kingen minder prettig. Terwijl toch onder de oude regeling het vervoer van Duitsche steenkolen over Botterdam naar Italië met 200.000 ton per jaar verminderde, zal dit vervoer nu binnen enkele maanden met ruim de helft, of rond 1.500.000 ton per jaar, worden verlaagd. Men begrijpt, dat de leveringen in natura volgens de nieuwste schikking voor het Rotterdamsche havenver keer nadeelige gevolgen hebben. Overigens is men met het resultaat der Haag- sche conferentie nog al ingenomen. De aanvaar ding van het plan-Young tegelijk met de over eenkomst in zake de beëindiging van de bezetting van het Rijnland zal er wel toe bijdragen den oorlog definitief te liquideeren. Het biedt aan merkelijke voordeelen, zoowel voor Duitschland als voor zijn crediteurlanden. Voor Duitschland vooral hierom, omdat de finantieele verplichtin gen van Duitschland thans definitief zijn vast gesteld en alle buitenlandsche controle op zijn finantiën en economie zijn opgeheven. De heer Snowden heeft anders met zijne be sliste houding veel succes gehad en de Labour- le prijs Guurtje Blankman Jd., 2e prijs Jannie Frans, 3e prijs Coba van der Wal. Stoelendans voor meisjes uit de hoosgte klassen: le prijs Trien van der Wal, 2e prijs Annie Dek ker, 3e prijs Trijntje Meijles Gd. Vlaggetjes steken voor jongens uit de laagste klassen: van J. Roukema en Annegje (Meijer, Ondertrouwd: Johannes Joseph Bijwaard en Elisabeth Ligthart, beiden alhier Getrouwd: Geene. Overleden: Geene. Zakloopen voor jongens uit de hoogste klassen: le prijs Piet Frans Jbz., 2e prijs Siebe Krub, 3e prijs Klaas Biersteker. Vaatjeskruien meisjes boven 14 jaar: le prijs Alie Visser, 2e prijs Maartje Frans, 3e prijs Vogeltje Bouma. Polsstokhoogsprnigen jongens boven 15 jaar: en mannen: le prijs Klaas Blankman, 2e jrijs K. Paarlberg, 3e prijs C. Biersteker, 4e prijs F. Biersteker, 5e pr. J. G. Jonker, 6e prijs L. Dekker. Palinggrijpen jongens boven 14 jaar en mannen, le prijs P. Houtkooper. 2e prijs D. Vos, 3e prijs N. Glas, 4e prijs K. Qrul, 5e prijs W. Diepsmeer. Waschophangen door vrouwen: le prijs mej. T. Meijles-Gjeltema, 2e prijs mej. A. de Vries-Nettinga, 3e prijs mej. M. Blankman- Biersteker. Ringrijden met paard en kar voer paren: le prijs Ds. van der Marei, le prijs J. Paarlebrg, 3e prijs P. Houtkooper, 4e prijs J. Turkstra, 5e prijs J. G. Dekker. Fietsen met hindernissen voor jongens beneden 20 jaar: le prijs A. Meyles Wz., 2e prijs W. Diepsmeer, 3e prijs A. Meyles Gz., 4e prijs W. Wagenaar. Zakloopen voor meisjes beneden 20 jaar: le prijs T. Visser, 2e prijs G. Frans, 3e prijs T. Meyles Wd. OiUDjB NIEiDiORP. 'tis in ons anders nog al stille dorp nu be drijvig. In het begin van de vorige week is een Paanvang gemaakt met het opbreken van de Dorpsstraat, en het aanleggen eener nieuwe be- harding. Dit veroorzaakt in het dorp, voor het verkeer heel wat last. Gelukkig schiet het werk vrij vlug op, maar zie daar nu brak er Dinsdag morgen een wilde staking uit. Een gedeelte van de arbeiders staakten, echter maar voor korten tijd, want nadat ze een paar uur gerust hadden, gingen ze weer ijverig aan het werk, met als resultaat, dat ze even ver waren als voor de sta king, nl. geen loonsverhooging. Gemeente St. MAARDEN- Over de maand Augustus. Geboren: Geertruida, dochter van .Willem K,is- temaker en (Maartje Wagenaar. Ondertrouwd en getrouwd: Klaas Martinus Pos .oud 26 jaar te Alkmaar en Anna [Maria Tiel, oud 21 jaren, alhier. Overleden: Elisabeth Maria Stoop, oud 5 j., dochter van Gerard us Stopp en Alida Slijkerman. De Langedijkers zijn in veel te prijzen, 'tls een arbeidzaam, recht nijver volk. Ze werken met élan, ze zijn goedig van aard, en niet moei lijk te leiden; ze geven vertrouwen en ze zijn vertrouwd; ze zijn behoudend van aard. Al deze eigenschappen werken er toe mee, dat ze, onder den zegen des Heeren, alle jaren door elkander gerekend, hun brood hebben. 'tZijn alle eigenaardigheden, die voor hun bedrijf van veel I belang zijn. j Van één ding houden ze niet: van hoofdwerk, dat langen tijd hun in getouw houdt. Wel ja, ze willen wel leeren; ze nemen graag Plaatselijk Nieuws LUOH[TPGS|T: NEDERLAND^ INfDlIë. Diiitsch. Maar dan moet 'het als gesmeerd gaan, ze moeten op hun gemakje, zonder inspanning, in enkel eweken die taal machtig zijn, anders duurt 't te lang. Zoo gaat het met alle lessen: in Eransch, in j Engelsch, in Boekhouden enz. I Dat is een leelijk gebrek. En nu raken die J vakken niet zoo rechtstreeks hun bedrijf als wel „tuinbouw". I Men zou meenen, dat een volk, dat vooruit j wil, dat staal in de spieren heeft, een helder j hoofd bezit, een practischen ruimen blik heeft, I dat zoo 'n volk zich alle moeite zou willen ge- i troosten om in eigen vak vooraan te komen. Dat kom je niet alleen met handenarbeid en noesten j vlijt, maar daar moet je een fonds van kennis j voor bezitten, waaruit je halen kunt, wat je noodig hebt. j De tuinbouw is niet meer zoo als ze vroeger I was, toen onze grootvader nog beginnen moest, j Daar is zeer groote vooruitgang in. Allerlei' theorieën zijn er, die practisch toegepast, van on- berekenbare waarde voor onze streek zijn. Doen I we onze oogen maar eens open. Laten we maar I eens letten op de glascultuur, die hier nog, in' een beginstadium is De luchtpost voor Indië vertrekt van Schiphol j Onze meester leerde ons oudtijds zingen op 12 Sept. 19 Sept., 3 Oct., 17 Oct., 31 Oct,, j „Wie een fiksche boer wil wezen, 14 Nov., 12 December en 28 Diecember. Moet van jongs af bij het werk." Laatste buslichtingen op den daaraan vooraf- Dat, versje is nog héél waar. Als we er maar gaanden dag te j niet door verstaan, wat sommigen beweren: „Je moet noodig op li-jarigen leeftijd al naar den Broek op Langendijk Oudkarspel Noordscharwoude Zuidscharwoude Sint Pancras zu uur. 19 uur. 19.10 18.40 16.55 Het Luchtrecht te voldoen met bijzondere Luchtpostzegels (ter waarde van f0.40, fO.75, f 1.50, f4.50 en f7.50 aan de kantoren verkrijg baar) bedraagt voor: Briefkaarten en postwissels per stuk 40 cent. Overige stukken (brieven, drukwerken, 'mon sters enz.) per 20 gram 75 cent. BROEK OP LANGENDIJK. Het zesjarig zoontje van den heer K. Bak, dat spelenderwijs in de boet op zijns vanders fiets klom, kwam hierbij zoodanig te vallen dat hij zijn arifi brak. ZUIDSCHARWOUDE. Volgens de derde uitdeelingslijst in het faillisse ment van de Coöperatie „Vooruit" zal weer 5 pet. der vorderingen aan de crediteuren worden uitbe taald. ZUIDSCHARWOUDE. De heer A. Boon heeft zijn bekende broodbakkerij uit de hand verkocht aan iemand uit Wester-Blok ker. —ZUIDSCHARWOUDE. Bij het bestuur van de R:I.O.B. komen van hein de en ver de kaarten binnen, welke gehecht waren aan de ballonnetjes, opgelaten tijdens den ballon wedstrijd, georganiseerd door de winkeliersvereeni ging. Er zijn er bij uit plaatsen aan de Oostzee ge legen uit Denemarken. Ostfriesland enz. Of er dus bij zijn die groote reizen hebben gemaakt. akker anders staan je handen later verkeerd voor 'twerk, en vooral moet je zoo weinig mogelijk „leeren Dat is een verkeerde opvatting. Jong gewend is oud gekend, maar met ver stand. De jeugd is de zaaitijd van het leven. Wel- nu, dan in de jeugd, ook, "behalve practische be kwaamheid, theoretische kennis vergaderd. Is 't, niet in-droevig, dat het de Besturen on zer wakkere tuinbouwvereenigingen vaak zoo veel moeite kost om het benoodigde aantal leer lingen voor een cursus bij elkander te krijgen. Moest het geen leerlingen stroomen? En moesten dezen niet, door hun ouders aan gevuurd, met alle ambitie de lessen volgen, die er gegeven worden? Zeg zelf, moest het zoo niet zijn „We zouden wel willen, maar...." Ze hebben vele redenen gezocht; maar de ware reden wordt vaak verzwegen; men loopt liever langs de straat dan zich te wijden aan hoofdar beid. Dat is het groot gebrek onzer jeugd Nijvere, wakkere, vooruitstrevende Langedij kers, waar overal weer tuinbouwcursussen zullen worden opgericht, laten wij nu al onzen invloed aanwenden om onze 'jeugd als leerling ingeschre ven te krijgen. Neen, zij houden wel niet van leeren, maar wij gevoelen onze verantwoordelijkheid voor hun, en zenden hen er heen! En de onderwijzers kunnen rekenen op onze volle medewerking; wij steunen ze, en houden hun gezag hoog!

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 6