NIEUWE „WECK" Inmaakartikelen ike Breijer's Zaterdag 7 September i929 38e Jaargang Firma R. J. HOUWING tob nooit. Speciaal Corsettei - Magazijn No 100 IMTERC. TELEPHOOR 52 LtMEDIJkER MUM Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier LI TL7* per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma I. H. KEIZER. WactaH I. H. KEIZER. BbmI Reerdscharwafflle. Gro°1' pu.Brui»u MIERT I IEL 644 ALKMAAR OVER DE GRENZEN. Wij moeten ons bewust zijn van de groot- sche pracht van den grenzeloozen oceaan des tijds. MAC DONALD. Er is geboorte er is dood. Daartusschen ligt ons leven. Ons leven met zijn belangetjes, zorg- jes, pretjes. Ons kleine leventje, van de wieg naar het graf. Wie zoo het leven ziet en voelt, leert er nooit de waarde van kennen. Hij loopt met gebo gen hoofd, zijn oogen naar de aarde gericht. Hij heeft wat begrippen over goed en kwaad, over fat soen en schande; ze staan in zijn leventje als niet omver te werpen waarheden. Hij kijkt niet op of om, hij verwondert zich misschien over het won der van de telegrafie, van de radioMaar over het groote levenswonder verwondert hij zich nooit. Hij is bekrompen, hij ziet niet verder niet wij der. Wij zijn het niet alleen, die leven. Om ons is leven het was er en het zal er zijn. Onze belangetjes vallen samen met die van anderen, anderen, die er waren, die er zijn, er zul len zijn. Wijd ligt het leven over eeuwen en eeuwen. Het ligt grenzeloos om ons heen. Wij zijn geboren, wij zuilen sterven maar het leven was en blijft. Geboren worden en sterven zijn slechts gebeurtenissen in dat groote leven. Het mogen voor ons geen grenzen beteekenen. Hoeveel milder wordt ons oordeel, als we geleerd hebben verder te zien. We zien in den misdadiger niet meer den man, die zondigt tegen onze wetten en ons maatschappijtje in gevaar brengt. We zien den man, die worstelt in het groote leven. Begrip pen van „fatsoen" vallen weg. We zien zoekende, dwalende menschen. Probeer verder te zien, dan uw eigen, dagelijk- sche leventje. Verwonder u er eens over, dat ge leeft denk aan wat was aan wat komen zal. Blijf niet bij u zelf stilstaan. Dit beteekent natuur lijk ook niet, dat ge u zelf en het leven, zooals wij dat met menschelijke oogen aanschouwen, moet minachten. Integendeel. Ge moet het hoogachten. Uw „Ik" en uw tegenwoordige leven zijn van het hoogste belang. Slechts door dit leven intens te leven komt men tot het groote Leven. Maar juist het omzien naar het grenzelooze kan waarde ge ven aan het schijnbaar begrensde. Het verlangen naar het eindelooze maakt ons ontvankelijk voor allerlei waardevolle emotie's. We zitten niet meer vast in dogma's en principes helleven kan vrij op ons inwerken. Het geeft ons rijke oogenblikken, waarin we het tijdelijke in den tijd beseffen. Met het eindelooze om u heen, zult ge niemand meer veroordeelen, ge ziet uw medemenschen allen als een brokje „leven". Gij zoudt niet doen, wat zij doen goed, gij zijt ook een ander brokje. Mis schien moeten zij wel handelen als zij doen wat weten wij er van? En het groote leven zal al les tenslotte wel goed maken. Wees niet bekrompen Vitten en veroordeelen behoort bij de kleingees tigheden. Kijk verder, accepteer iedere levensui ting en leef tusschen en met de anderen in het volle rijke besef van dat eene, grenzelooze, wonder mooie leven! Dr. JOS DE COCK. (Nadruk verboden.) Voor de lezers van dit blad, geeft onze psycholo gische medewerker, dr. Jos de Cock, van Merlenstr. 120, den Haag, gratis zielkundige adviezen o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun Wilskracht en Energie kunnen versterken. De vragen zullen geregeld in dit blad worden be handeld. Mochten de beantwoordingen te uitvoerig worden dan direct schriftelijk aan de aanvragers. LEZER te Z. S. Gij beweert nooit tijd te hebben om uw geest eens te verfrisschen. Maar heusch, dan is uw dag- verdeeling niet juist. Wanneer men zijn werk, wat het ook zijn moge, aandachtig en van ganscher har te doet, krijgt men er altijd een zekere behendig heid in, waardoor men het steeds vlugger gaat doen zoodat er weldra meer tijd voor andere dingen overblijft. Ook is in ieders werk wel iets, dat de aandacht waard is, misschien alleen al door iets, dat men ervan leeren kan en waarmee indirect weer andere belangen te dienen zijn. Het scheelt zoo ontzettend veel, met wat voor oogen men de levensomstandigheden aanziet. Tracht uit de stee- nen op uw levenspad een trap op te bouwen, die u Lengt, zij het niet maatschappelijk, dan toch zeker moreel. VERZONDEN BRIEVEN: J. K. te O. Mej. G. te B. Revue van de Week De 31ste Augustus, de 49ste geboortedag van onze Koningin, was een dubbel feest. Koninginnedag mag worden beschouwd als het telken jare terug- keerend festijn, waarop het verbond tusschen Ne derland en Oranje, wordt bevestigd, bezegeld. Dan openbaart zich steeds op gansch spontane wij ze de geestdrift bij het overgroote deel van ons volk levend voor die alliantie, de warme vereering voor onze Koningin. In 1929 kwam daarbij de zoo gelukkige, verblij dende gebeurtenis van het welslagen der Herstel conferentie, gedurende drie weken in den Haag, in de oude zalen van het Binnenhof gehouden. Nadat meer dan eens gewanhoopt was aan het suc ces van dit internationaal samenzijn, werden ten slotte de pessimisten in het ongelijk gesteld Voor het groote moeizame werk tot het behoud van den vrede op aarde is dit een gebeurtenis van niet licht te overschatten beteekenis. Ik denk er natuurlijk niet aan, af te dalen tot de bijzonder heden van wat op de herstelconferentie werd beslo ten. Het verblijf in onze Residentie heeft bij alle gedelegeerden en hun medewerkers, alsook bij de vele buitenlandsche journalisten, die in den Haag hebben vertoefd, de beste herinneringen achterge laten. De Nederlandsche gastvrijheid heeft zich op de meest gracieuse wijze geopenbaard. Den 31en Augustus werd als „finale" van de Conferentie een jlenaire zitting gehouden, aan welke men aanvan kelijk het karakter van openbaarheid had willen geven, doch die tenslotte met gesloten deuren ge- .ïouden werd. Daarna vertrokken de gedelegeerden naar hun resp. haardsteden. Het oude Binnenhof aernam zijn rustig karakter was niet langer een jentrum van internationaal gebeuren. Maar zoo als reeds opgemerkt de wijze waarop ditmaal „koninginnedag werd gevierd, deed blijken, dat men oesefte, hoe ultimo Augustus voortaan een „histo rische datum' zal zijn van dubbele beteekenis. gelukkig in voor ons land verblijdenden zin. De overgang van Oogst- naar Herfstmaand vormt de ^entering tusschen het zomer- en vacantie- tot 't seizoen der hervatting van den arbeid door bijna allen, die rust hadden gezocht, na vele maanden achtereen in den „dagelijkschen tredgang" te zijn geweest te onzent van het Parlement. Op 31 Au gustus jl. was het een gloeiende zomerdag, zelfs door hittegolf gestoofd, zoodat de feestvreugde zich vrijelijk van den vroegen ochtend tot diep in den nacht overal in den lande kon uiten. De gebrui kelijke „lintjes-regen" ter gelegenheid van H.M.'s verjaardag, was ditmaal overvloedig. Ik teeken al leen aan, dat de oud- minister-Colijn, hoofd der an ti-revolutionaire partij, thans oud-senator en lid van de Tweeede Kamer geworden, den hoogen eere titel van Minister van Staat heeft ontvangen. Sir Henry Deterding ontving het Groot Officiers kruis der Oranje Nassau Orde, mr. J. Limburg werd Commandeur in de Orde, het Kamerlid mej. Wes terman het Ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw. Met grooten ijver is de strijd voortgezet tegen 't zich uitbreiden van de alastrim (zg. negerpokken), welke zich het eerst te Rotterdam heeft vertoond, en daar telkens nog slachtoffers maakt. Een bejaar de vrouw is daar aan de ziekte overleden, terwijl zich enkele gevallen in andere plaatsen ook in de afgeloopen week voordeden, o.a. bij een arts te Dordrecht, die een der Rotterdamsche ziekenhuizen had bezocht. In het geheel hadden zich tot 25 Au gustus 196 gevallen voorgedaan, waarvan vijf met doodelijken faloop. Het Tweede Kamerlid Kersten heeft reeds via schriftelijke vragen, den kamp we derom aangebonden tegen de vaccinatie. Minister Verschuur heeft hem doen weten, dat van vaccina- tiedwang geen sprake kan zijn, waar post-vaccina- le encephalitis nog altijd sporadisch voorkomt, maar ook, dat de regeering er niet aan denkt te gen de inenting te waarschuwen gelijk de heer Kersten heeft verklaard noodig te oordeelen. Zooals men weet was de 2e September bepaald voor het officieel bezoek der koningin aan Twente voor welke gebeurtenis Enschedé zich met groo te vreugde en praal had voorbereid. PERSONALIA: de heer Tobin, de afgetreden ge zant van de Vereenigde Staten heeft bij zijn af scheid vele bewijzen van hartelijke sympathie ont vangen. H.M., die den heer Tobin op het Loo ont ving, verleende hem het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. Bevorderd zijn tot vice-admiraal jhr. J. L. Schorer, chef der afd. materiaal aan De fensie; A. ten Broecke Hoekstra, commandant van de zeemacht in N. Oost-Indië en mr. J. C. Jager, chef van den marinestaf, thans allen schout-bij- nacht. Tot voorzitter van de Centrale Commissie voor de Nederlandsche deelneming aan de Antwerp sche Wereld-tentoonstelling van 1930 (Koloniën, - Zeevaart en Vlaamsche Kunst), is aangewezen de oud-minister dr. Posthuma. In de vacature-Co- lijn is jhr. S. van Citters, oud-commissaris der Ko ningin in Gelderland, tot lid der Eerste Kamer gekozen verklaard. Uit de DOODENLIJST: Ir. J. G. C. Gracé, een zeer bekende figuur in Luchtvaartkringen 38 jaar te Amsterdam. Inte Onsman, tooneelschrijver en secretaris van den Nederlandschen Kappersbond, 56 jaar, te Amsterdam. M. van Bokhoven, beeld houwer 77 jaar den Bosch. P. H. C. Brunt, refe rendaris bij de alg. Rekenkamer 59 jaar, den Haag. Aan de CRIMINALIA-RUBRIEK ontleen ik dit maal dat: bij Waspik (Br.) drie door alcohol bene velde individuen, broeders, iemand zonder naspeur bare reden aanvielen en deerlijk mishandelden. Zij zijn in arrest genomen. Twee verpleegden van het psychopatengesticht te Leiden wisten te ontvluchten en konden eerst na hevige worsteling worden teruggebracht. Het ge beurde verduidelijkt dat men de geïnterneerden te veel vrijheid van beweging overliet. Het vermoeden dat een postzak met aangetee- i kende stukken op de reis van Amerika naar Patria zou zijn gestolen, is onjuist gebleken. De bezen- ding was abusievelijk achtergelaten en bevindt zich thans in „veilige haven." Tegen diverse beschonken chauffeurs, die onder den invloed van Jantje Alcohol ongelukken be rokkenden, werd proces verbaal opgemaakt. De jus titie treedt gelukkig in den laatsten tijd op „exem- plaire wijze" op tegen dergelijke personen. De Haagsche Rechtbang behandelde het schok- smaakt oJs room kende en diep-tragische geval van den 20-jarigen jonkman, die eenige maanden geleden een meisje van denzelfden leeftijd, die zijn aanzoek weigerde, doodschoot. Tegen den ongelukkige, door de me dische deskundigen psychisch en lichamelijk ziek verklaard, eischte het O. M. acht jaar. Men is er bijna zeker van, dat de Rechtbank, na het mees terlijk pleidooi van den verdediger, den schuldige op clemente wijze zal berechten; hem vermoedelijk naar een bijzondere gevangenis verwijzen. Op de Loosdrechtsche plassen heeft een zonder linge „schietpartij" in den nacht van Dinsdag op Woensdag jl. plaats gehad, waarbij een tandarts uit Hilversum een beenwond bekwam. De „schieter" was een 20-jarige jonkman, die zeer kort geleden met succes zijn examen voor cadet te Breda had afgelegd. Enkele dagen geleden is met steenen geworpen naar den trein van den Haag op Leiden. Een rei ziger werd aan de hand gekwetst. Herhaaldelijk hoort men van dergelijke boosaardige kwajongens streken, waarbij het op voorbij-snellende treinen gemunt is' Een schipper uit Schiedam is in een perceel te Zwolle van een portefeuille met ruim 1000 ont last. Twee verdachten zijn aangehouden. Een anvocaat-procureur te Amsterdam wordt verdacht van verduistering tot 145000 o.a. van een schilde rij ter waarde van ƒ30.000. De man, inmiddels in staat van faillissement verklaard, wordt door de politie in Duitschland gezocht. Uit de BRANDENSERIE der week: Te Silvolde zijn twee woonhuizen in de asch gelegd. Een groote boerderij te Eibergen is met den oogst- voorraad door het vuur vernield. Te Helmond is een lompen-magazijn afgebrand. De brandweer liet het zaakje maar stilletjes branden. Er is voor 30000 schade aangericht geenerlei heil vindend in pogingen om van het aangetaste perceel nog iets te redden. Van deze laatste bijzonderheid kan men zeggen, dat zij „speaks volumes" Uit de serie van verdere ONGELUKKEN teeken ik aan, dat in een gloeilampenfabriek te Nijmegen een ontploffing plaats had, waarbij zes personen gewond werden. Mient 17 Alkmaar Tal. 526 T, Corsstten Corselets Buikbanden Rechthouders Elastieken Kousen Zwachtels en v Voetmanchetten Uitsluitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten (Depót BALT H E Almelo) We zijn nog steeds in de periode van congressen e.d. van allerlei aard. Van 513 September heeft in het Koloniaal Instituut te Amsterdam het 13e Internationaal Oogheelkundig congres plaats. Minster Reymer heeft geopend het 22ste congres Internationale van de „Air Traffic-Association" te 's-Gravenhage. De bond van gemeente-ambte naren werd voor zijn zakelijk en feestelijk bijeen zijn te Utrecht door het gemeentebestuur gereci pieerd. In de hoofdstad is een wethouderscrisis uitge broken. De chr. hist, fractie heeft het vertrouwen aan B. en W. opgezegd. Een collectief ontslag van de wethouders wordt nu verwacht. De Nederl. Zionistenbond hield te 's-Gravenhage een protestmeeting tegen de gruwelen in Palesti na. In de Amsterdamsche synagogen werden rouw diensten uitgeschreven. De gelukkig volbrachte wereld-luchtreis van de „Graf Zeppelin" vormde ook in Nedreland een der „topics of the day." Ver van het steeds drukker, woeliger wordend wereldgebeuren, tevreden in haar veilig isolement en genietend van een voor haar leeftijd merkwaar dige gezondheid vierde mej. K. Braafhorst te Ede haar 103en verjaardag Te Warmenhuizen is een machinist van een uit Alkmaar komenden trein tusschen de buffers dood gedrukt. In de mijn „Hendrik" onderging een 42 jarige arbeider hetzelfde lot door een aardstorting. Bij Kruinigen stortte een zes-jarig kind dat te gen een portier stond te leunen uit een trein. Het werd stervende teruggevonden. Men houde toch bij zonder scherp het oog, op kinderen gedurende de reis. Bij het Scheveningsche strand verloor een 16-jarig meisje het leven door zich tever in zee te wagen. Een jonge man had bijna hetzelfde lot on dergaan werd met groote inspamning gered maar verzette zich tegen de reddingspogingen, bewerend best te kunnen zwemmen. De politie had handen vol werk om hem tegen de woede van het publiek te beschermenOp den onbewaakten overweg te Goor is een 50-jarige arbeider onder een trein gedood. Het wachten is nu op minister Rey mer's maatregelen op het stuk der gevaarlijke over wegen. Bij Bleskensgraaf stortte een autobus, waarin 19 personen gezeten waren van een dijk. Drie passagiers werden zeer ernstig gewond. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Thans,anderhalve maand na het ultimatum dat de Sovjet-regeering op 13 Juli jl. deed overhandigen aan de Chineezen te Nanking en Maekden naar aanleiding van de inbeslagneming van den Chi- neeschen Oosterspoorweg, is men het, na spanning en oorlogsdreigement, eindelijk eens geworden over te houden onderhandelingen, op een grondslag, die uitgezonderd de benoeming door Sovjet-Rusland van een nieuwen directeur practisch neerkomt op den herstelden vroegeren toestand. Hoewel dus een definitieve opening naar gewoonte nog wel eenigen tijd zal uitblijven is er thans toch weer ee- nig licht in het duister Oost-Azië verschenen. Te meer waar het volgens de laatste berichten schijnt te zullen komen tot een overeenstemming tusschen China en Japan inzake de belangen beider landen in Mantsjoerije voor welke overeenstemming bei de landen wel eenige concessies schijnen over te hebben. Zoo zou Japan concessies in China krijgen op scheepvaartgebied, terwijl China dan op zich wil nemen de anti-Japansche gezindheid binnen zijn grenzen te bestrijden, Het schijnt evenwel het fa tum te zijn dezer dagen dat een onbewolkte of minstens onschuldig uitziende politieke hemel tot cie onmogelijkheden gerekend moet worden en dit kan er niet toe bijdragen de noodige rust in de atmosfeer te scheppen voor het bereiken van doel einden, die zoo langzamerhand een urgente econo mische noodzakelijkheid beginnen te worden. De oorlogsdreiging blijft. Zelfs raakt de openbaarheid langzamerhand weer aan de idee oorlog gewend. Immers, nauwelijks is de duistere stroom van on heilspellende berichten uit het opstandige Afganis- tan eenigszins gestuit, of er ontstaat een grenscon flict tusschen Bolivia en Paraguay, hetgeen weer ten spoedigste wordt opgevolgd door de Oost-Azia tische dreiging, die nog niet goed tot het verleden behoort of in Palestina ontstaan troebelen die naar alle waarschijnlijkheid een diepere onderstroom en een grooter stroomgebied bezitten dan aan de Zio nistische protestvergaderingen wel wil blijken. De in 1914 zoo fataal opgeroepen Martiaansche geest kan maar niet besluiten van dit schoon aardrijk te verdwijnen en een liquidatie van een oorlog blijft voorloopig nog een zeer schoon woord. En in een atmosfeer, telkens verstoord door der gelijke berichten moet dan worden gewerkt aan de ontwapening. Is het wonder dat de diverse landen huiverig zijn hun militaire en maritieme krachten te verminderen, wanneer beurtelings in alle wind streken een telkens wisselend gevaar dreigt, wan neer er nog menschen rond loopen met een uitge breide macht, gelijk de heer Hugenberg in Duitsch land, die blijkbaar nog niets geleerd hebben van den wereldverwoestenden krijg en die nog zoo lus tig den voor-oorlogschen jonkertrompet blazen, welks schijnbaar krachtige tonen een groote toe loop van den naieven Jan Publiek verzekeren? Temeer bewondering moet men hebben voor den nuchteren en zakelijken Amerikaanschen geest, waarin een vonk schijnt te zijn overgeslagen in het ontvankelijk brein van MacDonald, die tezamen Dawes voortwerkt aan de ontwapening, die gezien de ontzaglijke lasten, die zoowel op het bedrijfsle ven als op het particuliere inkomen drukken, meer dan noodzakelijk is. Men is in den Haag tot overeenstemming geko men. Aller oogen zijn thans gericht op Genève, van waar tenslotte het licht zal moeten opgaan, willen de volkeren niet eeuwig in een half duister blijven leven. Of men daar tenslotte nog iets bereiken zal? Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDJJK. Donderdag 12 September a.s. zal blijkens de in dit nummer voorkomende advertentie voor de afd. Br. op Langendijk en omstreken van de Bedrijfsvereeniging „Het Platteland", optreden de Heer P. Colijn van Gouda, directeur van Het Platteland. Op uitnoodiging van het bestuur der afdeeling zal hij spreken over de Ziektewet en hare toepassing. Waar bij velen nog weinig over deze wet en hare stdrekking bekend is, wordt hier een goede gelegenheid geboden meer met haar bekend te worden. Waar de "heer Kolijn een begaafd spreker is, wekken wij zoowel patroons als arbeiders op deze belangrijke vergadering te bezoeken.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1