Liefde en Misdaad Nieuwstijdingen De Moord van Saint-Ouen. Burgerlijke Stand „DE WANDELAAR.' Zooeven verscheen bij den uitgever A. G. Schoon- derbeek te Laren onder leiding van Rinke Tolman, de negende aflevering van „De Wandelaar", maand blad gewijd aan natuurwaardeering, natuurbescher ming, heemschut, geologie en folklore. W. A. van Os weet er de lezers van te doordrin gen hoe schoon in alle seizoennen Leersums rijk- verschéiden dreven zijn. Dat het landgoed De Dellen is gered, is voor Jan Veldman aanleiding om een juichkreet te slaken. Mr. H. van Haastert houdt zich bezig met het vraagstuk of onze bijen inderdaad zooveel schade aan de komkommerteelt berokkenen. Dat de verachte zandstuivingen velerlei bekorin gen hebben voor den ingewijde, weet G. van Beu- sekom Jr. ons op welsprekende wijze duidelijk te maken. Tine Cool werd getroffen door de pracht van de Teunisbloemen, terwijl Jan van Mourik zijn be schouwingen over „het vrije kinderspel" voortzet. Ds. A. L. Broer leidt ons naar den Noord-West hoek van Overijsel om ons wegwijs te maken in het land der merkwaardige eendenkooien. Temidden van de slagers waarmee de klauwie- i ren worden bedoeld brengt ons Ds. J. X. van I Schaick, die in Soest den zeldzamen roodkopklau- 1 wier ontdekte. i P. J. Schenk zingt tenslotte den lof van onze bloei- i ende heidestreken, terwijl het natuur-historisch al- j lerlei, waarin verschillende lezers aan het woord j zijn, de rijk-geillustreerde aflevering besluit. OF „Mijn goede Veronicazeide Aline Vernière, „die toestand kan in één cug veranderen^ls ge ziek mocht worden, zoudt ge niet dag aan dag er met uw kleindochter op uit kunnen gaan om van villa tot villa uw orgelmuziek ten besie le geven, zooals we weten, dat ie tegenwoordig doet. Wij, mijn tante, en ik, hebben het ons tot een plicht gesteld uw bestaan minder wisselvallig te doen zijn we mogen u niet laten bedelen." Daar vloog Martha op: „We bedelen in het ge heel niet, juffrouw „Mijn kleindochter heeft groot gelijk', zeide nu ook de blinde tot Aline, die het zoo goed had be doeld en zich zoo onvoorzichtig had uitgedrukt. „Wij bedelen niet en zijn gelukkig met onze wijze van bestaan." Mevrouw Vernière wilde dadelijk een pleister leg gen op de wond door haar nicht heel toevallig en tegen wil en dank geslagen. „Ik begrijp en billijk uw trots, madame, Sollier. Maar wat moet er wor den van de kleine Martha ais u haar mocht komen te ontvallen? Er heeft zich, wij weten het, een braaf man opgedaan om u te steunen en te be schermen, gun ons ook een aandeel in de taak, die de goede Magloire thans geheel voor zijn rekening heeftDenk aan Martha, aan haar toekomst; laten wij zorgen voor haar opleiding, haar op een kostschool doen „Ik," riep de blinde vrouw uit, „mij scheiden van dat kind, o, het zou mij zoo hard vallen „Neen, neen, dat mag niet, mevrouwzeide ook Martha, terwijl zij bijna schreiend haar grootmoe der omhelsde. „Als ik niet meer bij haar was, wie zou haar dan zoo liefhebben als ik het doe, wie haar toespreken, haar geleiden, voor haar zorgen? Neen, neen, er valt niet aan te denken. Ik blijf bij mijn goede grootmoeder." Mevrouw Vernière wisselde met de haren een blik van verstandhouding en zeide daarop tot de gewezen portierster van Ricnards fabriek: „We wil- TREINBOTSING TE GRONINGEN. Doordien een rangeerder een wagen met kippen j over onveilig spoor rangeerde is gisteravond de trein uit Zuidbroek bij het viaduct te Groningen te gen dezen wagen gebotst. De wagen met kippen j werd zwaar beschadigd. Een reiziger bekwam lichte j verwondingen. Geen verdere persoonlijke ongeluk ken. DE NOODLOTTIGE VECHTPARTIJ Te Gorinchem is in het ziekenhuis overleden de 20-jarige man uit St. Philipsland die bij een vecht partij met de politie in den buik werd geschoten. Het lijk is door de politie in beslag genomen en ter ter beschikking van den officier van Justitie te den Bosch gesteld. VERDRONKEN. Te Alfen aan de Rijn is het twee jarig dochtertje van het echtpaar C. van Schaik, terwijl dit op een bruilot te Weesp vertoefde in een sloot geraakt en verdronken. EEN IT ALIA ANSOHE PRINSES TE A'D AM. Naar „de Tel." verneemt, heeft de jongste dochter van het Italiaansche koningspaar, prinses Maria van Savoye, streng incognito een bezoek aan de hoofdstad gebracht. Koning Victor Ema nuel en koningin Helena, van Italië hebben vier dochters, Yolanda, Mafalda, Giovanna en .Maria, die 26 Dec. 1914 geboren werd en éién zoon, den prins van Piemont, die eenige aren jgeleden aan boord van het oorlogsschip „Ferruccio" de Am- sterdamsche haven bezocht. De jeugdige prinses kwam Vrijdag aan, ver gezeld van haar vriendinnetje, mej Bonaldi, den lijfarts van den koning; dr. Quirico, en een gou vernante. Zij is via Zwitserland naar haar va derland teruggekeerd. Haar vriendin is een nichte van adjmiraal Bo naldi, den gouverneur van den kroonprins, tel- wijl de lijfarts reeds meer dan 40 jaar in dienst is van het vorstelijk huis en ook de geneesheer was van den vorigen koning. Daar het bezoek strikt geheim gehouden Was, is 'het geheel onopgemerkt gebleven. Er was ook geen speciale bewaking. Niemand heeft in het donkere aanvallige meisje met twee zwarte haar vlechten ter weerskanten van het' gelaat, zooals het in een grijs mantelpakje met rood hoedje, in gezelschap van haar vriendin en een gouver nante ,door de straten wandelde, de taliaansche koningsdochter herkend. Prinses Maria heeft een bezoek gebracht aan Zaandam, waar zij getroffen werd door de schilderachtige plekjes. Natuurlijk is zij in het Czaar Peterhuisje geweest. Ook be zocht zij het Rijksmuseum. Op Marken en in Volendam nam zij vele kiek jes en in een zeiltochtje naar het eiland schepte zij veel behagen. Ook in Zand voort 'is zij geweest en in Den Haag en Scheveningen, waar de gezant' de honneurs waarnam. Tijdens haar verblijf in de hoofdstad werd prinseis Maria van Savoye begeleid door den Ita- liaanschen consul-generaal en vaak ook door diens dochter, die ongeveer even oud is als de prinses. Gemeente WARMENIIUIZEN, (Ingeschreven over de maand Augustus.) Geboren: Wilhelmus Hermanus zoon van F. A. Legdeur en van A. Lingerak. Gomarus, zoon van D. W. C. Pastoor en van C. C. Wisse. Cornells Pe trus, zoon van L. van den Berg en van M. Put. Ja cobus Cornelis, zoon van J. Wester en van M. A. Bruin. Ondertrouwd: Gerhardus Apeldoorn oud 24 jaren en Margaretha Goudsblom oud 21 jaren. Petrus Martinus Nannes oud 29 jaar en Guurtruida Apel doorn oud 29 jaar. Cornelis Put oud 28 jaar en Cer nelia Commandeur oud 26 jaar. Gehuwd: geene. Overleden: Wilhelmus Albertus Tesselaar oud 9 maanden, zoon van A. Tesselaar en van A. Hui- bers. Piertje Denijs oud 53 jaar, echtgenoote van S. Rol. Adrianus Johannes Burger oud 11 maanden zoon van J. Burger en van J. Jonker. Hendrik van Diepen oud 30 jaren zoon van J. van Diepen en van T. Korver. Albertus de Jong, oud 45 jaar, echt genoot van E. C. Duinker. Radio-Omroep Radio-Centrale HART HIIIIT, Oudkarspel A 117 EERSTE PROGRAMMA. (Hilversum.) Woensdag 11 September. 1010.15 morgenwijding. 10.3012 gramofoonpla- ten. 12.152 lunchmuziek. 22.30 gramofoonplaten 2.303.30 kindermatinee. 3.304 gramofoonplaten. 44.30 studiemuziek voor piano: 4.305.30 concert. 6—7.15 vooravondconcert. 7.157.45 lezing. 8 Kur- haus Scheveningen. Gramofoonplaten. Donderdag 12 Septemb. 1010.15 morgenwijding 10.3012 gramofoonplaten 12.151.45 lunchconcert 1.453.15 gramofoonplaten 3.153.45 pianorecital. 45 ziekenuurtje. 55.30 sportpraatje. 67.15 dinerconcert. 7.157.45 lezing. 89.30 kamermuziek. 9.309.40 Praatje Fred Fry. 9.4011 omroeporkest. Gramofoonplaten. Vrijdag 13 September. 1010.15 morgenwijding. 12.152 lunchmuziek. 2 4 gramofoonplaten. 45 concert. 5.307.15 concert stafmuizek. 7.157.45 radiodokter. 88.15 gramo foonplaten. 8.15 Kurhaus Scheveningen. Dansmu ziek. Zaterdag 14 September. 1010,154 morgenwijding. 12.152 lunchmuziek. 2 2.30 filmpraatje. 2.304 Tuschinsky-theater. 4 5 Thé dansant. 5.306 gramofoonplaten. 67.45 vooravondconcert. 8 Zomeravondconcert V.A.R.A. - 10.45 vroolijk uurtje V.A.R.A. TWEEDE PROGRAMMA. (Huizen.) Woensdag 11 Septemb. 1030—11 Korte ziekendienst N.C.R.V. 12.30—2 Mid dagconcert. 2—2.30 Gramofoonplaten. 2.304.30 Concert. 4.305 Gramofoonplaten. 56 kinderuur- tjee. 67.30 gramofoonplaten. 7.308 Bestuursme- dedeelingen. 8 Unzendavond. Donderdag 12 Septemb. 10.30—11 korte ziekendienst N.C.R.V. 12.30—2 mid dagconcert. 22.35 uitzending voor scholen. 45 ziekenuurtje. 56.30 concert. 6.307 declamatie. 78 orgelconcert. 8 uizendavond. Vrijdag 13 September. 10—30—11 korte ziekendienst N.C.R.V. 11.30—12 godsdienstig halfuurtje K.R.O. 12.151.15 lunchmu ziek. 1.152 gramofoonplaten. 45 gramofoonpla ten N.C.R.V. 5—6.45 concert. 7—7.15 le les in schrift verbeteren K.R.O. 7.35 uizendavond V.P.R.O. Zaterdag 14 September 11.30—12 godsdienstig half uurtje K.R.O. 12.15—1.15 lunchmuziek. 1.152 gramofooplaten. 23.15 kin deruurtje. 55.45 gramofoonplaten. 5.456 week overzicht. 67.30 concert. 7.308 spreker. 89 'n vroolijk programma. 912 concertavond. Eerste Langsdijker Radio-Centrale D. Schuitemaker Jr., Noordscharwoude EERSTE PROGRAMMA. (Hilversum.) Woensdag 11 September. 1010.15 morgenwijding. 10.3012 platen. 12.15—2 lunchmuziek. 22.30 platen 2.303.30 kindermuziek 3.304 platen. 44.30 pianostudies. 4.305.30 con cert Avro-kwartet. 67.45 vooravondconcert 88.15 platen. 8.15 Kurhausconcert Scheveningen. Hierna tot 12 uur platen. Donderdag 12 September 101015 morgenwijding. 10.3012 platen. 12.15 3.15 lunchconcert, platen. 3.153.45 pianoconcert. 45 ziekenuurtje. 5—5.30 sportpraatje. 67.15 di- nermuziek. 7.157.45 reisbeschrijvingen. 89.30 ka mermuziek. 9.309.40 praatje taallessen. 9.4011.00 concert Nico Treep. Hierna tot 12 uur platen. len in het besprokene niet langer bi, omdat wij, tot op zekere hoogte uw gevoelens dee- len en wel verplicht zijn ze te eerbiedigen, maar we zouden toch zoo gaarne iets willen bijdragen tbt uw geluk en u tevens in de gelegenheid stellen om den dood te wreken van hem, dien ge hebt liefge had en wiens droevigen dood wij beweenen." „Ja, ja, zie dat gedaan te krijgen," sprak Veroni ca op smeekenden toon. „Als dat geschieden kon zou ik uw aanbod onvoorwaardelijk aannemen, mij aan alles willen onderwerpen." Philippe de Nayle, die tot nu toe het stilzwijgen had bewaard, vroeg eensklaps: „U hebt den moor denaar gezien, nietwaar madame Sollier?" „Ja, ik heb hem goed, ik heb hem bij herhaling gezien, zooals mijnheer Daniel Savanne u wel zal hebben verteld." „En zoudt u ook, als je het gezichtsvermogen te rug hadt, en tegenover dien booswicht stond, hem terstond herkennen?" „Ja, daar ben ik zeker van, maar waar dien el lendeling te vinden." „Hebt u niet een medegetuige, of hebt u niet een bijzonder teeken desnoods waaraan de misdadiger zou te herkennen zijn?" „Dat niet, maar ik heb den moordenaar, toen ik met hem aan het worstelen was, een kleinood ont rukt. Ik heb het aan den rechter gegeven, maar die vond het onvoldoende om den schuldige op te sporenBlind!Helaas, ik ben blind en ik kan niets uitrichtenAls door een won der mij het licht der oogen kon worden weergege ven, zou ik mijn leven wijden aan de ontdekking van den moordenaar. Maar het gezicht is mij niet weer te geven. Dat behoort tot de onmogelijkheden. Dokter Sermet zegt, dat een poging daartoe ge waagd mij het leven zou kunnen kosten en dat heeft later iemand anders eveneens beweerd." „Dat was toch zeker niet iemand, die zich in den laatsten tijd speciaal op de oogheelkunde heeft toegelegd," meend Henri. „Dat de poging kan mis lukken, zal ik niet tegenspreken, maar ik houd vol dat met de operatie uw leven volstrekt niet ge moeid zou zijn. Mag ik uw oogen eens zien? Wacht dan moet ik u bij het licht hebben. Hier, neem mijn hand, ik zal u wel geleiden." Hij bracht de blinde naar een stoel bij het ven ster. drukte het hoofd een weinig achterover en hief beurtelings de beide oogleden op. Toen hij be zig was, verduisterde meer en meer de uitdrukking Vrijdag 13 September. 1010,15 morgenwijding. 11.202 lunchmuziek. 2— 4 platen. 45 middagconcert. 5307.15 concert d. stafmuziek. 7.157.45 radiodokter. 88.15 platen. - 8.15 symphonieconcert. Hierna tot 12 uur dansmuz. Zaterdag 14 September. 1010,15 morgenwijding. 12.152 lunchmuziek. 2— 2.30 filmpraatje. 2.304 Tuschinsky. 45 Thé dan sant. 5.306 platen. 67.45 vooravondconcert. 8.00 V.A.R.A.-concert. 10.45 VA.R.A. vroolijk uurtje. TWEEDE PROGRAMMA. (Huizeu). Woensdag 11 September. N.C.R.V. 10.3011 ziekendienst. 12.302 middagcon eert. 22.30 platen. 2.304.30 concert 4.305 platen 56 kinderuurtje. 67.30 platen. 7.308 praatje. 8 uizendavond. Donderdag 12 September. N.C.R.V. 10.30—11 ziekendienst. 12.302 middagcon eert. 22.35 uitzending voor scholen. 45 zieken uurtje. 56.30 concert. 6307 declamatie. 78 orgelconcert. 8 uitzendavond. Vrijdag 13 September. N.C.R.V. 10.30—11 ziekendienst. 11.30—12 K.R.O. godsdienstig halfuurtje. 12.152 lunchmuziek. 45 N.C.R.V. platen. 5—6.45 concert. 7—7.25 K.R.O. schriftverbetering. 7.3510.30 V.P.R.O. concert en lezingen. Zaterdag 14 September. K.R.O. 11.30—12 godsdienstig halfuurtje. 12.15-2.- lunchmuziek. 23.15 kinderuurtje. 55:45 platen. 67.30 Chicago-theater Eindhoven. 7.308 lezing. 89 humor. 912 concertavond. ieohfsaken Betalen is de boodschap. Onder leiding van den waarnemend kantonrech ter mr. de Groot werd heden voortgezet het zaak je contra den arbeider Albertus Ger. S. te Castri- cum, die op Vrijdag 6 Mei aan den ambtenaar van den arbeidsraad adj. commies W. V. de Vall, niet had kunnen toonen een rentekaart en wiens ver weer luidden dat hij nimmer in het bezit van een dergelijke kaart was geweest, dat deze vermoedelijk door de post verkeerd was bezorgd en zoek was ge raakt. Ten einde al deze bezwaren te controleeren, werd heden gehoord de adj. commies die natuurlijk verklaarde conform zijn proces verbaal. Vast kwam te staan dat de verdachte op 6 Mei niet kon vertoo nen een al of niet beplakte rentekaart en het feit dat op 18 Juni een navordering is voldaan, waar van verdachte een kwitantie overlegde, deed aan deze omstandigheid niets af. Verdachte werd der halve schuldig bevonden en veroordeeld tot 5 boe te of 5 dagen. Mr. de Groot onderging daarop een van den afwezigen mr. de Brujes Tack, terwijl mr. de Bastest den kan tonrechter lij ken zetel innam ter berechting van de volgende kinder- en openbare zaken. tie tegen een gewezen vonnis. In den nacht van 20 op 21 Mei tweeden Pinkste- nacht dus, had op den zg. Breede Laan met wel ke euphemistische benaming wordt aangeduid de pm. 6 m. 70 breeden weg onder Oudorp, loopende langs de voormalige leerfabriek naar het bekende Hengelaartje, een autobotsing plaats tusschen de door den chauffeur-monteur P. Smit van Bergen bestuurde „Star" en een Chevrolet waarin de heer Pieter K. uit Spierdijk als eenige passagier, tevens bestuurder zich bevond. De auto van den heer S. werd krachtig geraakt aan de carosserie voorbij de motorkast en bekwam wel ƒ600 schade. Proces verbaal werd opgemaakt en de heer Pieter K. die te Bergen de Rustende Jager had bezocht een dansje had gemaakt en een potteke bier had gebruikt, fungeerde daarin als verdachte. Op de zitting werd deze zaak behandeld en de niet-verschenen Spier- dijker bij verstek veroordeeld terzake overtreding art. 3 der motor- en rij wiel wet, het niet behoorlijk naar rechts uitwijken bij het tegenkomen van een motorrijtuig tot 30 boete of 30 dagen. Opgemerkt dient te worden dat de aanrijding plaats had ter hoogte van het Hengelaartje dat de hr. Smit op weg was van Kolhorn naar Bergen en dus reed in de richting Alkmaar en de heer P. K. op de thuis reis was van de Rustende Jager naar zijn woon plaats Spierdijk. In het motorrijtuig van den heer Smit bevond zich als eenige passagier mej. Engeltje Slot een 43- jarige tante van Smit, die met hem naar Kolhorn een broeder had weggebracht. Mej. Slot schrok niet alleen hevig van de krachtige botsing zoodat zij gilde: o, die auto komt zoo schuin op ons aan, doch het bleek ook later dat zij door den schok een rib had gekneusd en zich onder geneeskundige behan deling moest stellen. Met een andere gerequireerde auto werd de tocht naar Bergen voortgezet. De hr. Pieter K. die zich zelve niet de schuldige achtte, doch het gebeurde toeschreef aan een noodlottig samentreffen van omstandigheden nam met het vonnis geen genoegen en maakte gebruik van zijn recht als bij verstek veroordeelde om in verzet te komen. Opposant had zich hierbij voorzien van den rechtskundigen bijstand van mr. v. d. Loos ad vocaat te Alkmaar. van zijn gelaat en toen het onderzoek was afgeloo- pen, en hij Veronica naar haar vroegere plaats te ruggeleidde, sprak hij geen enkel woord. „O, dat zwijgen zegt mij genoeg," meende de on gelukkige. Denise, Aline en Mathilde verlieten, na Martha gekust en haar grootmoeder de hand te hebben ge drukt, het cabinet, gevolgd door de beide jongelie den. Mevrouw Vernière nam Henri's arm. „Wat valt er uit uw stilzwijgen op te maken?" vroeg zij. „Dat het onmogelijk is die arme vrouw het gezicht weer te geven?" „Ik weet het nog niet, mevrouw, ik moet eerst eens met dokter Sermet spreken, maar bij het nauwkeurig onderzoek kwam het mij voor, dat hij wel gelijk kon hebben, dat bij een operatie mis schien haar leven op het spel zou staan. Maar ik gaf alle hoop nog niet op. Het bijzonder geval ver- eischt ook een bijzondere studie." Hier kwam Robert het groepje tegemoet. „Ernsti ge beraadslagingen?" vroeg hij, „Hebben wij het over de politiek? Over de verkiezing van den nieu wen president?" „Neen, we hadden het over Veronica Sollier, die arme blinde", antwoordde Denise. „We hebben ge daan wat we konden om haar onze hulp te doen aanvaarden." „En? Is alles mislukt?" „Ja, oom", antwoordde Aline, „ik zei een ongeluk kig woord, waardoor vrees ik, aan de beste bedoe lingen een verkerde uitlegging is gegeven." „Wij kunnen toch het arme mensch niet tegen wil en dank onze weldaden betoonen?" meende Robert. „Neen, dat gaat niet, maar het blijft niettemin onze plicht om iets te zoeken, waardoor wij haar een minder zorgvol lot kunnen bereiden. Het beste van alles ware, haar het gezicht weer te geven." „En dan," voegde Philippe de Nayle er bij, ook de betrekking van vertrouwen, die zij vroeger aan de fabriek bekleedde." „Maar het herstel van het gezicht behoort tot de onmogelijkheden," riep Robert uit. „Mijnheer Da niel Savanne heeft ons immers medegedeeld, hoe daaromtrent de opinie van dokter Sermet luidde. Wie zou dus een poging willen wagen, die van te voren reeds als mislukt kan worden beschouwd."? „Mijn vriend Henri" antwoordde Philippe. „U, mijnheer Savanne?" vroeg Robert, zich tot den jongen oogarts wendend. Gedurende de behandeling bleek dat de verdachte na de aanrijding behoorlijke belangstelling had be toond. Tezamen waren zij naar den veldwachter gegaan. Getuige Smit weet de schuld echter geheel aan verdachte, daar hij zoover rechts had gehou den als mogelijk was en zijn auto na de aanrijding geheel tegen een boom staande terzijde van den weg stond aangedrukt. In kat nadeel van verdachte werd uitgelegd, dat hij een café had bezocht en misschien wat had zit ten suffen, zooals de kantonrechter verondersteld, doch de heer K. verzekerde met" stelligheid dat hij volkomen normaal was. Hij reed met matigen gang had op tijd de lichten getemperd, voldoende rechts gehouden, zoodat naar zijn meening de aanrijding was te wijten aan de geringe breedte van den weg. Niettemin was de waarnemend ambtenaar van oordeel, dat door te weinig naar rechts wijken door verdachte de aanrijding had plaats gevonden en vorderde hij dus bevestiging van het gewezen von nis. Verdediger mr. van den Loos gaf als zijn meening te kennen dat de schuld van verdachte in geen en kel opzicht was bewezen. Tusschen de verklaringen van verdachte en getuige in het proces-verbaal en op de zitting bestaat hoegenaamd geen verschil. Er kend is geworden dat de drie belanghebbenden zich hebben getoond in een toestand die keurig en or delijk was. Pleiter gelooft, dat de auto van den hr. Smit door de kracht van de aanrijding meer ter zijde is geschoven en daardoor tegen een boom is aangedrukt. Niet mag worden vergeten dat de hr. Smit de smalle brug afrijdende, niet direct de ui terste rechterzijde van den weg heeft kunnen ne men. Juist op dit moment had de aanrijding plaats zooals door de situatie ter plaatse is geconstateerd. Op grond van een en ander concludeerde pleiter dat de aanrijding niet kan worden toegeschreven aan de tekortkomingen van Ijn clënt en verzocht hij dus vrijspraak. 13 September a.s. uitspraak. Ongeoorlofd slippertje gemaakt. Toen de verdachte in deze -aak, da 25-jarige J. S., te kennen gaf dat hij genaamd was Johannes S., begrepen wij direct dat hij uit de buurt van Pur- merend kwam en onze veronderstelling gegio op zijn dialect bleek juist te zijn. De heer S. was oon ach tig te Beemster en had op 11 Juni met een door hem bestuurde auto het rijwielpad aan den Scher- merweg bereden, hetgeen ruiterlijk door hem werd erkend. Gevorderd werd 6 boete of 6 dagen, welk kwantum den verdachte wel wat veel toescheen. Gelukkig was de kantonrechter dezelfde meening toegedaan en werd de verdachte veroordeeld tot 4 boete subs. 4 dagen. Wélke lezing was de juiste? Wilh. Ger. v. d. H. een 29-jarig chauffeur uit Amsterdam vischte op 4 Augustus te Graft met drie hengels op karper, vermeenende dat hij door con senten en vergunningen volkomen gedekt was en geen veldwachter ter wereld hem ook maar een sikkepitje kon maken. Zijn illusie werd evenwel wredelijk verstoord, want weldra verscheen de brigadier Talsma die geen genoegen nam met de door v.d. H. vertoonde acte voor het gebruik van twee of meer hengels en de vergunning van den Elandspolder om ter plaatse te mogen visschen, immers toch in de vergunning van het polderbestuur vertegenwoordigd door den burgemeester was slechts sprake van een hengel. De brigadier nam dus plichtmatig de hengels in be slag en maakte proces-verbaal op. Hij werd echter in zijn interpretatie van de pol dervergunning niet gesteund door ambtenaar en kantonrechter. De ambtenaar toch vorderde vrij spraak en den kantonrechter ontsloeg verdachte van alle rechtsvervolging met- last tot teruggave der 3 in beslag genomen hengels, welke voorwerpen dan ook met groote voldoening aan de op hem wachtende touring wagen, bewaakt door een trou we herder werden bevestigd en in triomph wegge voerd. Ondajik is des werelds loon. De heer Joh. A., de bekende rijwielbewaarder in de Ridderstraat tegenover het magazijn van V. en D. te Alkmaar, had om aan de belangen van zijn cliëntèle tegemoet te komen, zich een automatische luchtbanden-vulmachine aangeschaft en deze au tomaat op zijn stoep geplaatst, aldus vooruitloopen de op de door hem ingediende aanvraag tot vergun ning. De heer A. meende vol goedgeloovig vertrou wen op de vlugheid van de gemeente-administratie dat deze hem weldra zou worden uitgereikt. Maar na verloop van 3 weken was de heer A. nog niet in het bezit van dat vereischte consent doch kreeg hij j wel proces-verbaal omdat hij ten voor het verkeer hinderlijk voorwerp had geplaatst op den openba- ren weg zonder vergunning van B. en W. I De zwaargeschokte rijwielbewaarder heeft inmid dels zijn luchtapparaat verplaatst naar de portiek van zijn rijwielbewaarplaats en stond nu terecht i wegens overtreding der desbetreffende politieveror- j dening. Hij werd veroordeeld tot 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. I -CSS-! De arbeidswet houdt geen rekening met zucht naar kermisgenot. De 22-jarige uit Noordscharwoude afkomstige sla gersknecht Aldert Kwadijk in dienst bij den heer R. B., slager te Alkmaar, brandde van verlangen kennis te maken met de onovertreffelijke genoegens van de Alkmaarsche kermis en had op Woensdag 28 Augustus zijn taak reeds bij voorbaat zoo ver volbracht dat hem zonder bezwaar een vrijen Don derdagmiddag ten einde eens recht vroolijk kermis te vieren, kon worden toegezegd. Helaas echter had hij daarom gewerkt op uren, die buiten zijn ar beidstijd vielen met het droevige resultaat dat de patroon er tegenop draaide en heden tot ƒ1 boete of 1 dag werd veroordeeld. „Ja, mijnheer Vernière, doch niet zonder vooraf de absolute zekerheid te hebben opgedaan dat daar mede het leven der arme vrouw hoegenaamd niet in gevaar werd gebracht." „Wie zou in staat zijn, u die absolute zekerheid te verschaffen?" vroeg de broedermoordenaar. „Dokter Sermet heeft de arme vrouw van den rand van het graf gehaald, ik vind er iets wreeds in, het mensch opnieuw in levensgevaar te brengen. Dan ware het veel beter haar blind te laten blijven, en al heeft zij nu onze hulp geweigerd Denise, we zul len wel een anderen vorm kunnen vinden om haar het leven te veraangenamenDaarop komen wij later wel terugMaar om u de waarheid te bekennen, heeft al de drukte van vandaag mij zoo vermoeid dat ik hard naar huis verlang Kort daarop steeg Robert, de nieuwe directeur van de fabriek te Saint-Ouen met de zijnen in het rijtuig, dat hen terug moest brengen naar Neuilly, terwijl van alle kanten de kreet opging „Leve de patroon." Toen de blinde vrouw alleen met Martha in het afzonderlijk cabinet was achtergebleven, begon zij opeens te schreien. „Grootmoeder, grootmoeder!" riep de kleine Mar tha verschrikt uit, „het spijt u toch niet, dat ge hun hulp hebt afgewezen? Wij hebben immers ge noeg van onzen goeden vriend Magloire en hij spreekt de waarheid als hij zegt, dat we nu ons eigen brood verdienen." „Ik denk aan jou, mijn lieveling", antwoordde de blinde. „Je bent nog zoo jong, je hebt nog zulk een lang leven voor je en ik sta weldra op het eindpunt We hadden misschien beter gedaan om het voorstel dat jou betrof met beide handen aan te grijpen, in plaats van het te verwerpen." „En ik ben juist heel blijde, dat we hun voorstel van de hand hebben gewezen grootmoeder. Als we iets van die menschen hadden aangenomen, was 't, dunkt me net even goed, als tegen Magloire te zeg gen: „We stellen geen vertrouwen meer in je." Neen zoo was 't het beste. Ik geloof wel, dat die men schen het goed met ons meenden en ik ben hun ook erkentelijk genoeg, maar er was er maar één onder die ik lief vond, werkelijk heel lief." „En wie was dat, Martha?" „Mijnheer Henri Savanne." De blinde huiverde.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 4