NIEIW E 42ste Nationale Kolfwedstrijd van den Nederl. Kolfbond Be Polder Heerhugowaard No 108 IRTERC. TELEPHOOH 92 Donderdag 12 September 1929 38e Jaargang LiHEDUhER lOIRiïï Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma J. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Groote letters naar plaatsruimte tea* gelegenheid van het lö-jaHg bestaan van de Kolïclub „Vriendenkring" te Noordscharwonde. DINSDAG. Des morgens werd wederom een boottocht" geor ganiseerd welke bij de vele deelnemers ten zeerste in den smaak viel. Echter werd zorggedragen op tijd aanwezig te zijn bij de wedstrijden, waarvoor nog door verschillen den 2 series geslagen moesten worden. Te ruim 1 uur werd een aanvang gemaakt met de derde serie. Dat hiervoor de belangstelling zeer groot was, zal zeker niemand bevreemden. Voor verschillende clubs stond het er voor in het getal der prijswinners te worden opgenomen. Met aandacht werd er dan ook gekolfd en de span ning was niet van de lucht. Betrof het in deze niet zoo zeer de winnaars van de korpsen, des te meer was de belangstelling ge vestigd op den kamp tusschen eventueele perso- neele prijswinners. Eidenlijk was dan de beslissing gevallen en werd de wedstrijd door den voorzitter, Dr. van Balen Blanken met eenige toepasselijke woorden geslo ten. Velen maakten zich hierna op tot bijwoning van de prijsuitreiking en den feestavond. Intusschen werden door het Hoofdbestuur de ver schillende prijswinnaars aan de hand der verkre gen cijfers aangewezen. De uitslag is als volgt: Korpswedstrijd: Gummi: le prijs „Recht Door" te Alkmaar met 455 punten. 2e prijs „Vriendenkring" te Noordscharwoude met 422 punten. 3e prijs „Op Maat" Zuidscharwoude met 393 punt. le prijs „Mik Wis" Koog aan de Zaan met 366 punt. 2e prijs „T.O.G.I.D.O." te Krommenie met 286 pt. Personeele prijzen: Hoogste aantal in de le serie J. Klapper te Bo- venkarspel met 54 punten. Idem in de tweede serie A. G. Middelbeek te Ut recht met 54 punten. Twaalvenprijs in de le serie L. Stokman te Oudkar spel met 3 twaalven. Idem in de 2e serie P. Molenaar te Zuidscharwoude met 3twaalven. Hoogst aantal punten in de le serie van de deel nemers van een der zes Langedijger sociëteiten: T. Kostelijk te Noordscharwoude met 55 punten. Idem 2e serie P. Gelder te Oudkarspel met 54 punt. 7-Prijs in de le en 2e serie tezamen P. Goet te Zuidscharwoude met 2 zevens. r yw. Hoogste aantal punten in de 3 series: le prijs M. Schots te Krommenie met 159 punten. 2e prijs T. Kostelijk te Alkmaar met 155 punten. 3e prijs J. Hagenaar te Alkmaar met 153 punten. 4e prijs D. Bronder te Alkmaar met 147 punten. 5e prijs C. Langedijk Pz. te Noordscharwoude met 144 punten. 6e prijs A. Berkhout te Zuidscharwoude met 144 punten. 7e prijs P. Kostelijk te Heerhugowaard met 142 pt. 8e prijs T. Pranger te Noordscharwoude met 142 punten. Hoogste aantal punten in de le en 2e serie te zamen P. Boon te Zuidscharwoude met 107 punten. Junioresprijs: T. Vroling te Zuidscharwoude met 174 punten. Hoogste aantal punten in de le en 2e serie te zamen door een lid van „Vriendenkring": G. Hop met 84 punten. Hoogste aantal punten in de le en 2e serie door een lid van het Hoofdbestuur: de heer J. Halff te Alkmaar met 76 punten. DE FEESTAVOND. De groote zaal van „Concordia" was omstreeks half negen tot in de uiterste hoeken gevuld met de feestvierenden. Voor het tooneel had het Hoofdbestuur met den Eere-Voorzitter van „Vriendenkring" plaats geno men. De voorzitter van „Vriendenkrig" de heer T. Kos telijk opende de bijeenkomst met een woord van welkom en droeg de leiding over in handen van den Eere-Voorzitter, die allen hartelijk welkom heette, inzonderheid de dames. Op verzoek van den Eere-Voorzitter werd hierna het „Welkomstlied" door allen staande gezongen. Hierna werd Dr. van Balen Blanken uitgenoodigd over te gaan tot de prijsuitreiking. Op geestige wijze, hem alleen eigen, werden de vele prijswinnaars gecomplimenteerd met het be haalde succes. ontvangst nam. Het was aardig om te zien, hoe de 81-jarige kolver, de heer J. Hagenaar, onder velen bekend als „oome Jan", met eenige trotsch de zoo welverdiende prijs uit de handen van den voorzitter ontving. Nadat alle prijswinnaars het hunne hadden be komen, dankte de Eere-Voorzitter den voorzitter van den Bond voor de uitreiking en werd een aan vang gemaakt met de afwerking van het zoo rijk voorziene programma. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door het Dames-Symphoniegezelschap. Door lü Damesleden van de gymnastiekvereenig. „Hygiéa" werden de „Niels Buck"-oefeningen gege- vèn, bestaande uit vrije oefeningen en knotszwaai- en, verder lenigheids-, rekkings-, kracht- en adem halings-oefeningen. Het humoristische gedeelte was in handen van eenige dames en heeren, die zich op uitnemende wijze van hun taak kweten. Voorts werd opgevoerd „Arme Rijken" blijspel in één bedrijf. Bij het tableau gegeven door de gymnastiek - vereenigingen „Hercules" en „Hygiéa" werd hulde gebracht aan den Nederlandschen Kolfbond en aan „Vriendenkring." De voorzitter van den Bond en de voorzitter van „Vriendenkring" vormden hier het middelpunt, waaromheen gegroepeerd waren de symbolische voorstellingen van sport, muziek, kunst, weten schap, lanbouw, handel en nijverheid. In deze was het weer de heer K. Boot, de wak kere leider van de genoemde vereenigingen, die hierin de leiding had. Dat het programma, dat zoo rijk was voorzien van afwisseling, bijzonder in den smaak viel, be wees steeds het spontane applaus na ieder num mer. De medespelenden hebben alle eer met hun werken ingelegd. Tijdens de pauze werd door den voorzitter van „Onder Vrienden" te Oudkarspel de jubileerende vereeniging een bloemenhulde gebracht. Door den Eere-Voorzitter wordt het Hoofdbestuur met inzonderheid zijn Voorzitter gehuldigd. Als uiting van appreciatie overhandigt spr. den voorzitter een prachtigen bloemenmand. Aan den voorzitter en den secretaris van „Vrien denkring" wordt door den Eere-Voorzitter een bloe menhulde gebracht als bewijs van. waardeering der leden van „Vriendenkring." Tenslotte dankt de voorzitter van den Nederland schen Kolfbond in gloedvolle woorden den Burge meester en de inwoners voor de hartelijke ont vangst den Bond bereid, i Allen hebben alles in het werk gesteld het verblijf zoo aangenaam mogelijk te doen zijn. Spr. dankt voorts de jubileerende vereeniging en j de commissies voor hetgeen zij in het belang van I den Bond op deze dagen hebben gepresteerd. Een bijzonder woord van dank richt spr. tot den dichter van het „Welkomstlied" den heer J. H. Kei zer. Na afwerking van het programma dankt de Eere Voorzitter het Hoofdbestuur en verder allen die hebben medegewerkt tot het welslagen van den wedstrijd en van den feestavond. Spr. koestert de hoop, dat bij de herdenking van het 50-jarig ju bileum van den Nederlandschen Kolfbond, dit in Noordscharwoude zal plaats vinden. Hierna werd deze feestavond voor gesloten ver klaard, waarna de feestvreugde tot diep in den nacht voortduurde. Een woord van dank aan de gemeente-politei, die overal een wakend oogje in het zeil hield en zijn tegenwoordigheid beteekende: „Weest niet bezorgd" Maar het feest verliep schitterend. Dinsdagmiddag half drie vergaderde het volle dige polderbestuur in het polderhuis. Door den Dijkgraaf werd de vergadering geopend Spr. verheugde er zich over dat allen aanwezig wa ren en deeled mede, dat deze vergadering was uit geschreven met het oog op het derde eeuwfeest van den Polder en omdat een paar zaken behan deld dienden te worden welke niet best uitgesteld konden worden. Na allen welkom te hebben geheeten gaf spr. het woord aan den secretaris voor het lezen der no tulen. Deze werden goedgekeurd onder een woord van dank aan den secretaris. Medegedeeld werd dat de Dijkgraaf die met al- gemeene stemmen no. 1 op de voordracht was ge plaatst door de Koningin herbenoemd was. Namens hoofdingelanden feliciteerde de heer Schilder den Dijkgraaf den wensch uitsprekende, dat deze nog lang in het belang van den polder werkzaam zou mogen zijn. Van het tentoonstellingscomtié was een dankbe tuiging ingekomen voor de beschikbaarstelling van een medaille. Door den Dijkgraaf werd medegedeelddat hier toe was besloten door het Dagelijksch Bestuur. De vergadering hechtte hieraan haar goedkeuring. Vervolgens werd medegedeeld dat goedkeuring in gekomen was voor de te sluiten leening. Dat over 1927 aan den polder is uitgekeerd voor wegenonderhoud 9300. Met het oog op de wijzi ging in het pravinciaal wegenplan is aan de Prov. Staten een adres gezonden hetwelk in een persoon lijk onderhoud door Dijkgraaf en enkele Heemra den nader is toegelicht, en waarin gewezen is op de balngen van den polder. Ook bij de voorgestelde wijziging, aangebracht piet de bedoeling in de toekomst het doorgaande snelverkeer langs den Westdijk te leiden, zal het verkeer ook het snelverkeer toch beslist langs den Middelweg gaan, zoodat deze weg van den pol der steeds zeer veel zal eischen aan onderhoud. Hoewel dit niet bepaald werd toegezegd heeft dit pleidooi, alsmede het door den heer Kostelijk ge houden pleidooi in de Statenvergadering de ver wachting opgewekt, dat voor den Middelweg toch wel uitkeering zal worden verstrekt, tot de weg langs de ringvaart, dan kanaal, gereed zal zijn. Voor 1928 wordt ook een belangrijk bedrag ver wacht. Voorgelegd is aan het Prov. Bestuur een staat van onderhoudskosten van verschillende polderwe gen. Voor de jaren 1923 tot 1927 zullen deze cij fers, wat de verdeeling over de verschillende wegen wel niet geheel juist zijn, doch voor 1928 is door den polderbaas behoorlijk aan teekening gehouden van uitgaven voor iederen weg afzonderlijk. In dit adres werd er met nadruk op gewezen dat het ook met het oog op heb aangenaam en geriefelijk snel verkeer, zeer gewenscht was dat de Middelweg weer in het Prov. Wegenplan wordt opgenomen. Vervolgens werden door den Dijkgraaf enkele me dedeelingen gedaan met betrekking tot de her denkingsfeesten. Spr. hoopt ten zeerste dat het voor de inwoners mooie feestdagen zullen worden, wat z.i. voor een groot deel wel zal afhangen van het weer. Door den heer P. Groen werd gevraagd fo de pol derarbeiders gedurende de feestdagen vacantie zul len hebben. Dijkgraaf achtte dit een vanzelfspre kend iets. De heer Groen vroeg hierop of ook'een extra- uitkeering zal plaats hebben. Hoewel hierover niet is gesproken, gevoelt de Dijkgraaf hier wel voor. Na eenige besprekingen werd aan het Dagelijksch Bestuur een opdracht in dien zi nverstrekt. De heer Wonder zou de voorkeur gegeven heb ben aan een optocht boven een draverij en zou wel graag gezien hebben dat een paar hoofdingelanden meer zitting hadden gekregen in het tentoonstel lingscomité, waarna door den Dijkgraaf werd me degedeeld op welke wijze de verschillende commis sies waren gevormd, mede hoe het beloop van zaken is geweest met betrekking tot de samenstelling van het eere-comité. De heer Groen stelde nog de vraag of geen vlieg- demonstratie gehouden zou kunnen worden, wat ongetwijfeld een mooie attractie' zou zijn, welke wel niet zoo veel zou kosten. De dijkgraaf antwoordde, dat dit nog wel onderzocht zou kunnen worden. Als punt 4 der agenda kwam in behandeling een voorstel van Dijkgraaf en Heemraden voor vaarwa terverbetering. Ingediend was een verzoek van d. heer P. Kostelijk om door het bouwen van een sluis I je een verbinding te krijgen tusschen den Middel - uolder en Broekhorn. Daar de verzoeker nog geen voldoende medewerking had verkregen van mede hierbij betrokken ingelanden, verklaarde hij de kos ten van aanleg voor eigen rekening te nemen. Door den Dijkgraaf werd dit verzoek nader toege licht, waaruit bleek, dat hiermede een vaargelegen- heid voor den Middelpolder zou worden verkregen naar de Broeker veiling. Door den heer Wonder werd er óp gewezen, dat bij vroeger ingediende vaarwaterplannen voor den Middelpolder steeds ge dacht was aan vaarverbinding met Noordscharwou de. Spr. achtte het meer gewenscht, dat dan een verbinding tot stand kwam tusschen Middelpolder en Pannekeetpolder door den polderdam bij Blee- ker te vervangen door een sluis. Hierop werd door den Dijkgraaf geantwoord een eventueel verzoek in die richting ook in overweging genomen zou kunnen worden. Na tamelijk breedvoerige discussies werd het verzoek toegestaan onder door het be stuur te stellen voorwaarden. In verband hiermede kwam ook ter sprake de toestand bij de zuivelfabriek „Excelsior". Door Dijk graaf werd een plan ontvouwd voor afvoer van het water aldaar door middel van een duiker door het land van den heer Fabius bij de woningen achter de fabriek. Ook zou de duiker in den Middelweg aldaar verlegd kunnen worden doch deze zou dan heel diep gelegd moeten worden met het oog op de waterleidingbuizen, terwijl het andere plan een be tere oplossing geeft, doordien daar in het voordeel is een verval van 22 cm. Hoewel door den heer Fa bius aanvankelijk afwijzend was beschikt, aange zien hij grond heeft afgestaan voor het bouwen der fabriek, doch als voorwaarde is gesteld, dat het af valwater leerst gezuiverd moet worden voor het in de sloot terecht komt, meende Dijkgraaf toch, dat indien door een persoonlijk onderhoud de toestand duidelijk wordt gemaakt de heer Fabius wellicht tot andere gedachten zo ute brengen zijn. Voor den polder aolsmede voor „Excelsior" zou dit een goede oplossing zijn, welke van de fabriek geen zware of fers zou vragen. Aan het Dag. Bestuur werd op gedragen in deze richting een oplossing te verkrij gen. Naar aanleiding van punt 5 der agenda deelde de Dijkgraaf het een en ander mede met betrekking tot de werking van een steenbreker hetgeen door spr. en enkele heemraden was onderzocht op Tes- sel. Naar het oordeel van het Dagelijksch Bestuur zou hiermede het puin dat bij de verbetering der polderwegen in tamelijk groote hoeveelheid aan wezig komt, zeer goed productief te maken zijn. Een tractor zou in onzen polder op bepaalde tijden gemakkelijk te huren zijn. De kosten van aanschaf fing van een steenbreker zullen ongeveer ƒ1000 be dragen. Naar aanleiding van dit voorstel en de verstrekte toelichting werd een zeer breedvoerige discussie gehouden over het buitengewoon zware onderhoud der wegen, speciaal der grindwegen. Uit deze discussie blijkt, dat bewerking met teer een zeer gunstig resultaat oplevert doch dat het meest afdoende zou zijn indien ook een wals werd gebruikt alsmede een zg. teerkist. Wel zou de aanschaffing hiervan groote kosten met zich brengen doch op den duur zouden toch op die wijze alleen de grintwegen in behoorlijken staat te houden zijn bij het tegenwoordig verkeer. Het paardenpad dient uit de grintwegen te worden verwijderd, terwijl het voor heta tegenwoordige verkeer beslist hinderlijk is, ook voor het verkrijgen van een behoorlijk vlakken weg. Aan het slot dezer discussie vroeg de Dijkgraaf of algemeen goedge vonden kon worden een onderzoek naar de kosten in te stellen, waarop door de nheer C. van Langen werd gezegd, dat waar het geheele bestuur het er vrijwel over eens is, dat aanschaffing op den duur toch noodig zou blijken het hem gewenscht voor komt reeds in deze vergadering daartoe te besluiten en aan het Dagelijksch Bestuur volmacht te ver strekken tot aanschaffing van een wals een teer kist en een steenbreker. Hiertoe werd zonder hoof delijke stemming besloten. Bij de rondvraag kwamen nog allerlei zaken ter sprake. Door den heer Poland werd het woonwagen vraagstuk ter sprake gebracht. Spr wees er op hoe onze polder weer langzamerhand een toevluchts oord is geworden voor woonwagens, waardoor aan vele burgers overlast wordt aangedaan. Spr. oordeel de dat hieraan gemakkelijk een einde gemaakt zou kunnne worden indien in de politieverordening v. den polder werd opgenome nde bepaling dat het verboden is met woonwagens te staan op polder- grond. Bij overtreding moet dan ook verbaliseering volgen, terwijl scherp politietoezicht gehouden zal gehouden dienen te worden. Door de gemeente moet dan maar een terrein worden aangekocht, door water van den openbaren weg gescheiden en door omheining aan het gezicht onttrokken. Evenals in de laatstgehouden raadsvergadering, ontspint zich over deze zaak een langdurig debat, waarbij weer allerlei moeilijkheden naar voren ko men, niet het minst met betrekking der keuze van de meest geschikte of liever van de minst- gewenschte plaats. Besloten werd een verordening samen te stellen en deze in de volgende vergade ring te behandelen terwijl door Dijkgraaf nog werd opgemekrt dat bij de invoering eener verordening het hoogst gewenscht zal zijn, dat de politie zoo spoedig mogelijk van omwoneneden kennisgeving ontvangt, indien zich ergens op poldergrond wagen bewoners bevinden met hun wagens. Door den heer P. Groen werd het afgekeurd dat toestemming voor het sluiten eener leening van de Hoofdingelanden slechts gevraagd werd per circu laire. Spr. achtte het zeer gewenscht dat hiervoor een vergadering wordt uitgeschreven. Ook de h.h. Wonder en Poland toonden zich hierover minder ge sticht. Door Dijkgraaf werd gezegd, deze zaak in comité nader te zullen toelichten. Mede door den heer Groen werd nog eens gewezen op spoedige ver betering van het vaarwater op een paar plaatsen in Amerswiel Hierop werd geantwoord dat nog geen toestemming is verkregen van betrokken landeige naars wat mede het geval blijkt te zijn met betrrek king tot verbetering van slooten in Amerswiel, later door de nheer Oudeman ter sprake gebracht. Waar met aanschrijving geen resultaat werd verkregen, zal getracht worden door persoonlijke toelichting die eigenaars tot andere gedachten te brengen. Er kan niet met het slootwerk worden aangevan gen voor de toestemming van de betrokken eigena ren is verkregen. Spr. verklaarde dat het Dag. Be stuur zeer wel gevoelt voor verbetering van het vaarwater aangezien dit als een groot belang be schouwd wordt. Mede werd door den heer Groen gepleit voor een spoedige verbetering van den Laanweg. Het gaat daar altijd maar bij gedeelten en waar het 't meest noodig is daar schiet het er nog over. Dijkgraaf is over deze opmerking niet weinig ontstemd. Spre ker oordeelt, dat Groen soms komt met ongegronde klachten althans is dit ook zoo geweest in de vori ge vergadering. Spr. heeft zich onmiddellijk na die vergadering van den toestand op de hoogte gesteld en achtte naar aanleiding van dit onderzoek de geuite klacht beslist ongegrond daar de Laanweg eerder in beteren dan in minder gunstigen toestand zich bevond dan andere wegen. (Wijl de heer Gr. steeds interrumpeert wordt hij niet al te onzacht tot de orde geroepen.) Spr. ging voort met te ver klaren dat Groen niet moet trachten den schijn te wekken alsof de Laanweg in onderhoud bij ande ren achter staat want dit is volstrekt niet het geval zelfs wordt aan dezen veel gebruikten weg vaak spe ciaal de aandacht geschonken. Met het oog op het wegenplan zal het toch wel niet wenschelijk zijn nu dien weg afdoende onder handen te nemen. Door den heer Liefhebber wordt gewezen op een lek in een keerdam waarin noodig voorzien moet worden, hetzij door den polder of een anderen onderhoudsplichtige. Onderzoek werd toegezegd. De heer C. van Langen wees nog op een bocht- hoek in den Donkeren weg, welke nog geen beurt heeft gehad. Hoewel het meest noodige dient voor te gaan. zeide Dijkgraaf dat ook hierin zal wor den voorzien. Naar aanleiding van een klacht uit Bussenbur- gerpolder over te laag water, door den heer de Boer ter tafel gebracht werd onderzoek toegezegd. Hierna volgde sluiting waarbij de wensch werd geuit, dat allen tegenwoordig zouden zijn bij de officieele opening der feesten en dat deze met op gewektheid zullen worden gevierd, dat de genomen besluiten en gehouden besprekingen in het belang van den polder mogen zijn Tenslotte een woord van dank voor opkomst en medewerking en een (wel verdiend) woord van dank aan de Pers voor het betoonde geduld.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1