labtes Wehukl Algemeen Overzicht sluitenlaiuisGh överzishl Plaatselijk Nieuws WIELRENNEN. Bij de Maandag gehouden wedstrijden in het Amstredamsche Stadion om het Kampioenschap v. Noordholland wist onze vroegere plaatsgenoot de heer C. Kliffen Cz., de derde plaats te bezetten over den korten afstand sprint 1000 meter, cate gorie nieuwelingen. —OUDKARSPEL. A.s. Zaterdagavond zal de voetbalvereeniging D. T.S. in het lokaal van den heer C. Jansen een al- gemeene ledenvergadering worden gehouden. OUDKARSPEL. Wat was er Dinsdagmiddag even voor tweeën 'n gezellige drukte op het schoolplein van de o.l.s. al hier. Een kleurig geschilderde auto van de firma van Melle, rijkelijk bezet met groote trommels met voor kinderen en soms ook voor ouderen zeer aan- trekkelijken inhuod was hiervan de oorzaak en het gerucht deed al in hoopvolle stiltede ronde, dat er straks gestrooid zou worden. En werkelijk, lang be hoefde niet meer te worden gewacht want onder luid hoera van de kinderen vlogen de toffie's met gulle hand gestrooid in alle richtingen over de speelplaats. Wat er verder mee gebeurde behoeft niet verteld te worden. Het was een pakkende re clame, een reclame die insloeg. Als dank voor deze tractatie schalde nogmaals een hartelijk hoera van de kinderen en het aardige momentje behoorde weer tot het verleden. OUDKARSPEL. Naar wij vernemen zal bij voldoende deelname we derom vervolgonderwijs worden gegeven. Het ligt in de bedoeling de vakken uit te breiden met Han denarbeid en met de beginselen van Boekhouden. De aanmelding kan tot 20 September geschieden bij het Hoofd der o. 1. school. UITSLAG PUBLIEKE VERKOOPING TE H.- HUGOWAARD gehouden dóór Johann W. C. Kroon notaris te Zuidscharwoude, daartoe aangewezen door de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar op Dinsdag 10 September 1929, des avonds 7 uur (zo mertijd) in het café „de Zwaan" te Heerhugowaard krachtens bevel van voormelde rechtbank van: Een Huis en Erf, aan den Basseweg te Heerhugowaard, kadaster sectie C no. 594 groot 10.20 aren. In huur tot 1 Mei 1930 bij C. Koeman voor f 3.50 per week. Behoorende tot de nalatenschap van Mej. Aafje Blokdijk Wed. Frank Pascha. Kooper D. Stam voor f2030.-. HET CENTRAAL GENOOTSCHAP EN DE PERMA NENTE VERPLEGING. Vanaf begin Mei zijn alle 10 koloniehuizen van 't Centraal Genootschap ten volle bezt geweest en van Januari tot Mei een groot deel. Toen echter waren nog enkele huizen buiten gebruik. Voor de verpelging van October tot en met De cember zijn reeds nu aanvragen voor 1215 kinderen terwijl van een beduidend aantal af deelingen nog aanvragen moeten binnen komen. Komen er nog ongeveer 500 in, dan kunnen alle koloniehuizen tot eind December geopend blijven. Met een volledige bezetting van Mei tot het einde des jaars nadert het Centraal Genootschap meer en meer de perma nente verpleging. Alle huizen doorloopend geopend. Ook van de zustervereenigingen komen gunstige berichten hierover in. De tegenzin in de winterverpelging verdwijnt in ons land steeds meer. Dit is van het grootste be lang in de allereerste plaats voor het zwakke kind, welks lot in den winter in den regel het treurigst is. Hefc is evenzeer een belang voor een gezonde exploitatie en voor de positie van het verplegend personeel, wat weder indirect het kind en de uit- zendened afdeelingen ten goede komt. Het aantal verpleegde en te verplegen kinderen nadert voor 1929 het respectabele aantal van 6500 en het aantal verpleegdagen zal niet ver dan van de 250.000 blijven. A. G. BOS. De Utrechtsche Jaarbeurs een muzikale beurs. Veel nieuws. Straathan del. De wereld wil bedrogen zijn. Gouden horloges. Verantwoordelijke betrekkingen. De brugwachter ,die zich versliep. Moordgeval in de re sidentie. De Amsterdamsche crisis. De belangen van den voetganger be hartigd, voor zoolang nog noodig. Vliegenplaag in Ziutphen. De Jaarbeurs in Utrecht heeft zich evenals, vorige jaren in een druk bezoek mogen ver heugen. Ook dit jaar waren er veel en velerlei) nouveauté's. Het is vermoedelijk wel niet te veel gezegd, als men beweert, dat de Utrechtsche Jaarbeurs er bovenop is en dan haar levensvat baarheid door steeds meer toenemenden groei vol doende heeft bewezen. Waar wij leven in den tijd van electriciteit en van radio is het te be grijpen, dat op radio- en electriciteitsgebied heel veel en dan het nieuwste werd vertoond, en, gedemonstreerd voor de zakenmenschen. De za- ktenmenschen ,die wel in de eerste plaats de: belanghebbenden op het gebied van allerlei zaken, o* pde Jaarbeurs zijn, zoo zij al niet de eenige belanghebbenden zijn, althans in directen zin. Want het spreekt van zelf, dat het groote publiek middellijk ook in hooge mate belang heeft wat de zakenmenschen elkander daar in Utrecht laten zien. Het aantal radioartikelen en gramofoons was belangrijk, en wel zoodanig, dat een der groote bladen van een muzikale) beurs sprak. De nieuwigheden op het gebied van radio en gramofoon volgen elkaar snel op en' de Jaarbeurs geeft jaarlijks een getrouw beeld van de vorderingen op dit gebied gemaakt. Zpo ook dit jaar. Het staat te voorzien, dat; de voor- jaarsbeurs in vele opzichten de najaarsbeurs nog zal overvleugelen, al was het alleen maar door de meerdere ruimte. Wat op de Jaarbeurs aan nieuwigheden is gedemonstreerd, wij zullen het binnen afzienbaren tijd wel in den handel aan. particulieren zien opgenomen. /Handel is handel" zegt men wel eens, maar daarop valt iets af te dingen. In den tegenwoor- digen tijd moet men op z'n qui vive" zijn, juist met betrekking tot den handel, 't Is niet onze bedoeling de bona fide handelaars in een ongun stig daglicht te stellen. Verre van daar. Maar, aan iemands neus is het niet te zien, of hij tot de bona-fide handelaars behoort, ja of neen. 't Wordt ons zoo gemekkelijk gemaakt, vooral in de straten der groote steden, .Amsterdam bijv. Ongevraagd wordt van den argeloozen wande laar' een foto genomen, die men intusschen niet behoeft te aanvaarden. In de laatste dagen werd Amsterdam onveilig gemaakt door leveranciers- van gouden horloges, die achteraf geheel van koper bleken te zijn. Het voor de beetgenomen lieden onaagename van het geval is, dat de han delaas, die „gouden" horloges aanbieden, weinig verhaal is, 'omdat zij eenvoudig tegenover de po litie ontkennen van „gouden" te hebben gespro ken. Het „mundus vult decipi" geldt ook ten opzichte van een zeker deel van het koopgrage publiek. De wereld wil bedrogèn worden, maar wie toch een beetje nadenkt kan wél op zijn vin gers natellen, dat de prijs, tegen welke men op straat „gouden" horloges aanbiedt voor echt goud ietwat te laag is. Of waarschuwingen van de zijde der politie veel helpen? Hoe dikwijls is door haar niet ge waarschuwd tegen de mannen van het gilde: ,,ëiée, twee, drie, klaveraas". Er zijn betrekkingen in de maatschappij, over de verantwoordelijkheid van welke weinig, misschien lang niet genoeg wordt nagedacht. Reeds bij het eerste onder zoek in verband met het spoorwegongeluk op de lijn ZiwolleLeeuwarden, bleek, dat de brug wachter zich verslapen had. Wat zuiver men- schelijk is. Maar plicht is plicht, en een brug wachter, die zich verslaapt, waarom en waar door dan ook, verzuimt zijn plicht, daar gaat niets van af. Evenwel hij, de brugwachter, moet niet de eenige geweest zijn, die in gebreke bleef want het machinepersoneel reed door ofschoon het signaal op onveilig stond. In verantwoor-; de'lijkheid doet een machinist niet voor een brug wachter onder, al zal het in den regel de com binatie van beider oplettendheid en daarmede in verband staand plichtsgevoel zijn, die den reizi gers zooveel mogelijk een veiligen overtocht waarborgt. Eien gelukkige omstandigheid bij het hierbedoelde geval was, "dat de trein weinig pas sagiers bevatte. Dë residentie is weer opgeschrikt door een moordgeval. In dezen merkwaardigen tijd, waarin de misdaden op elkaar volgen op eene wijze om er de vroegere schrijvers van Fransche sensatie romans jaloersch en beschaamd van te maken, schrikken wij niet eens zoo heel erg meer. Mo gelijk, dat speciaal de manier, waarop de moord gepleegd werd ,den luguberen indruk versterkt. De pasgepleegde moord brengt weer in herinne ring de moordgevallen welk in de residentie plaats hadden sinds een Hagenaar op Oudejaars avond vermoord in den trein werd gevonden.: Men zal zich het geval met de bijzonderheden, herinneren. Fn de justitie, naar wij mogen, aannemen, na dien in vele gevallen niet bijzonder gelukkig geweest. Enfin, de moordenaar van de vorige week was gauw gesnapt, dank zij de de hulp van eenige employés van de Haagsche tram. Amsterdam kwam de vorige week weer in de sfeer van een crisis, een wethouderscrisis, ten gevolge van het feit, dat de zittende wethouders hun ontslag aangenomen. Naar de oplossing van de crisis zoeken, anders zat er voor de ver^ schillende raadsfracties niet op. Amsterdam moet toch zijn wethouders hebben, 't Is al te gek om lang zonder te zitten. En, er is gezocht, en hef, viel niet mee om tot overeenstemming te komen. Niet, dat er geen gegadigden waren voor het edelachtbaar ambt, dat in Amsterdam toch waar lijk geen sinecure is. Maar, Maar, de gegadigden stellen eischen en als aan deze eischen niet wordt wordt voldaan, .bedanken zij en is het wethouder schap niet meer van hun gading. De soc. dem. waren van meening, dat hun van de zes wethou- derszetels er wel drie toekwamen. Het lijstje van soc. dem. voorwaarden bevatte een twaalf tal punten waaromtrent men „vastigheid" wilde hebben. Deze week Dinsdag zou het antwoord op de gestelde eischen worden ingewacht. In den modernen tijd, waarin het verkeer in klimmende mate om verbetering vraagt, moet de voetganger wel eens het gevoel krijgen of hij in het geheel niets meer in tel is. Natuur lijk, wegenverbetering komt ook hem ten goede, Maar Voor den voetganger is het niet voldoende, dat er goede wegen komen, langs' welke het rijver- keer zich het snelst kan bewegen, Die voetganger behoort nu eenmaal niet op den verkeersweg, die hij zoo dikwijls tot zijn schade toch reeds te veel betreedt. En daarom is het goed, dat dei aandacht van den minister gevestigd is, door een lid van de Eerste Kamer, op de belangen van den voetganger, waarmede bij de verbetering der wegen rekening zal worden gehouden. Nu zal de minister van Waterstaat zijn gedachten ook wel eens hebben gewijd aan den voetganger. Geluk kig is gebleken, dat hij het met den vrager eens was over de noodzakelijkheid van het aanleggen van „eenvoudige" voetpaden, zoo hier en daar. Doch het Rijk zal niet op zich kunnen nemen de kosten van bijzondere voorzieningen ten behoeve van het plaatselijk verkeer in en nabij bebouwde kommen. Daar zal samenwerking noodig zijn tus- schen het Rijk en de belanghebbenden. Als wij goed begrijpen zal in de toekomst de voetganger langs, niet op de Rijkswegen veilig zijn, die misschien, dank zij het moderne verkeer en de ontwikkeling van de techniek, zoo zachtjes aan wel tot een uitstervend ras zullen gaan behoor en. Er zijn'heel wat plagen in de wereld, nog bui ten die, welke de menschen zich zelf of elkaar aandoen. Het stedeke Zutphen werd deze week bezocht door een plaag, die wij allen wel in zekere mate kennen: de vliegenplaag. De vliegen zetelden er bij tienduizenden in centimeter dikke lagen, bij en op elkaar en wel in den "bekenden Wijnhuistoren. Öp zich zelf is dit niet zoo heel erg, lijkt het althans, Beter ,dat ze in een toren zitten, dan in lagere sferen zich ophouden en' de menschen treiteren. Maar te Zjutphen was het wel erg, dat ze in den toren zaten, wand sde stadhuisklokkenist kon zijn klokken niet! bespelen, omdat het in het lokaal van waaruit hij de metalen monden pleegt te doen spreken y niet uit te houden was van het gezoem en 'hetj gegons der stekende vliegen. Gevolg: de Zutphe- naars zaten zonder torenmuziek. Die lastige vliegen toch. Per Telefoon. Amsterdam 12 Sept. (Vy. D.) Onder meer dan gewone belangstelling vertrok heden morgen half zeven het postvliegtuig op zijn reis naar Indië. VVele autoriteiten waren aan wezig den vértrekkenden een laatste vaarwel en goede reis toe te wenschen. Heden middag hoopte men reeds in Boekarest te zijn. Ap? Wrijft de gesmette en ontstoken deelen voor- g zichtigin met Purol. en houdt'thuidje steeds I droog, door bij het verwisselen van den luier, telkens te bepoederen met Purol-Kinderpoeder 8 Purol doos 30, 60 en 90 ct. Tube 80 ct I Purol-Kinderpoeder per bus 60 ct. en 1 gld f B&siieralarad DE SCHEEPSRAMP IN FINLAND. Naar nader wordt gemeld aver het groote scheeps ongeluk in Finland nabij Tammersfors, heeft men tot Zondagmiddag ongeveer 126 lijken geborgen. Nog steeds drijven lijken aan land. Daar zich veel passagiers aan boord bevonden en veel vrouwen en kinderen in kajuiten waren, kan hét aantal der slachtoffers nog steeds niet worden vastgesteld. In ieder geval bevonden zich 150 personen aan boord 23 personen zijn gered, zoodat men een aantal doo- den van ongeveer 130 verwachten kan. ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. Officieel wordt medegedeeld dat de voorbereidin gen voor de ontruiming van het Rijnland van de derde zone in vollen gang zijn. De ontruiming be gint Zaterdag 14 September. Voor zoover het zich op het oogenblik laat aan zien zal de ontruiming van Koenigstein op 27 Sept. en van Bad-Schwalbach op 28 September geëin digd zijn. Daar beide plaatsen niet meer door de Fransche troepen zijn bezet zullen zij, wanneer de Engelsche troepen afgetrokken zijn, volkomen vrij zijn. De algeheele ontruiming van de Engelsche zone, dus ook van Wiesbaden en Bingen zal op 13 Dec. aanstaande zijn voltooid. Nieuwstijdingen DE VLIEGENPLAAG TE ZUTFEN. De groote zwerm vliegen in den Wijnhuistoren te Zutfen, de plaag voor den stadsbeiaardier is Zater dag verdreven. Bij de verwijdering vlogen honder den zwaluwen om den toren. HET SPOORWEGONGELUK TE ZWOLLE De hoofdconducteur en de machinist die betrok ken zijn bij het spoorwegongeval nabij Meppel, zijn in hun betrekking geschorst. De materieele schade wordt globaal op een ton geschat. VEERTIEN MENSCHEN VERDRONKEN Een V.D.-bericht uit Rilland-Bath meldt, dat he dennacht omstreeks 1 uur het Belgische stoom schip „Esttella" bij Walsoorden op de Wester-Schel de is gezonken. De „Estella" werd aangevaren door een binnen komend, vermoedelijk Duitsch stoomschip dat naar Antwerpen is doorgevaren. De bemanning van de „Estella" bestond uit vijf tien koppen benevens een loods. Hiervan zijn twee opvarenden, een machinist en een matroos gered. Dezen bevinden zich op een der sleepbooten „Noord zee" of „Goliath", die zich op de plek van de aan varing bevinden. Behalve de genoemde twee sleepbooten bevonden zich hedenmorgen nog verscheidene andere sche pen op de plaats van het ongeval. Bij hoog water is van het gezonken schip niets te zien. Kazernes te koop. Met vrienden en vrien dinnen naar Engeland terug. Invasie v. viervoeters. Liquidatie van den oorlog, maar nog niet alle krijgsgevangenen in hun land terug. Volkenbondsmaand. Sla vernij aan den rand van Europa. Doua netarieven. Stresemann tevreden. 't Saargebied. Instemming met Briand's plan tot stichting eener Europeesche Fe deratie. Een goede opmerking over het Verdrag'van Versailles. Wat de Duit- sche Nationalen zeggen over de Haagsche Conferentie. Propaganda tegen ontwa pening in Amerika. Wat is er al niet te koop in de wereld. Van alles en nog wat, maar dat re kazernes te koop zijn, dat is wat nieuws en in zeker opzicht mag het een heugelijk feit genoemd worden al heeft het met de feitelijke vermindering van eenige oorlogsmacht in geen enkel opzicht iets te maken. Wat is het geval? De Engelschen maken eenigen spoed met de ont ruiming van het Rijnland en in verband daarmede biedt het Duitsche Rijk een twaalftal kazernes te Wiesbaden te koop aan. Wellicht zullen er voor de voor het meerendeel nieuwe gebouwen wel gegadig den genoeg zijn. Van een kazerne valt altijd nog wel wat te maken, maar voor hun vroegere be stemming zullen ze wel niet meer gebruikt worden anders zou het Duitsche Rijk de gebouwen zelf wel houden. De Engelsche troepen trekken af. De En- gelsche'Tnilitairen hebben zich in grooten getale vrienden en vriendinnen aangeschaft in het voor hen vreemde land en nu ze naar hun vaderland terugkeeren, gaan die viervoetige vrienden en vrien dinnen mee. Op elke tien man der Britsche bezet ting moet een hondje of poesje zijn en het Engel sche gouvernement zorgt voor het transport, dat, naar het Hbld. meldt, per hond of per kat (qua- rantainekosten inbegrepen) ongeveer twaalf pond sterling bedraagt, tegen welk tarief men vermoede lijk in Engeland honden en katten bij de vleet kan bekomen. Doch de Britsche militairen zijn wellicht tg zeer aan hun poesjes en hondjes gehecht om ze in den steek te laten. Alzoo beleeft Engeland een invasie van jankende en miauwende viervoeters. En, met het vertrek der Britsche militairen is alweer een phase van den oorlogssleep voorbij. Een opluchting is het al weer voor Duitschland. De liquidatie van den oorlog heeft haar beslag gekregen of zoo goed als. Dat moeten we nu maar aannemen. Desniette min komen er zoo af en toe ook althans nog dingen aan den dag, die een volledige lquidatie naar men zeggen zou, behoorden te worden opge ruimd. Het Duitsche blad de „Neue Freie Presse", maakte eenige dagen geleden melding van een aan een Hongaarsch blad ontleend bericht omtrent een onderhoud met den directeur van het Hongaar- sche Roode Kruis. Deze laatste zou niet meer of minder beweerd hebben, dan dat er in Aziatisch Rusland nog eenige duizenden Hongaarsche krijgs gevangenen zouden huizen, onder wie er velen moe ten zijn, die van een beëindiging van den effectie ven oorlog nog niet af weten en dus van de liqui datie heelemaal geen besef hebben. Hongaarsche stappen, bij Moskou gedaan om die menschen terug te krijgen, hadden geen succes, zoodat men in Hongarije tot de veronderstelling gekomen is dat Sovjet Rusland door het vasthouden der Hongaren pressie op Hongarije wil uitoefenen met het oog op het eventueel herstel der diplomatieke betrekkin gen. September is de Voukenbondsmaand. Ook nu weer zijn de gedelegeerden te Genève vereenigd waar een deel van het werk hun gemakkelijk gemaakt wordt door het slagen der Haagsche Conferentie. Daar in Geneève wordt over allerlei belangrijke zaken ge sproken. Ook over zaken, die al lang uit den tijd zouden moeten zijn. Zoo bijvoorbeeld over de sla vernij, Men zou allicht geneigd zijn om aan te nemen, dat de slavernij en de daarmede nauw ver bonden handel in slaven tot het verleden behoorde, sinds mevrouw Harriet Beecher Stowe een vlam mend protest neerlegde in de Negerhut en sinds door Amerika (en ook door ons land in Indië) de slavernij met haar aanhang officieel werd afge schaft. Lord Robert Cecil, die te Genève de sla vernij ter sprake bracht, heeft daar o.m. gezegd, dat hij reden had om te gelooven dat in de omge ving van de Roode Zee nog een levendigen handel in slaven wordt gedreven, zonder dat de oorlogs schepen van Engeland, Italië en Frankrijk er veel tegen kunnen doen. Ook in Centraal Azië en in de binnenlanden van Afrika moet nog slavernij voor komen. Dat is in de duistere hoeken van het on- beschaafdedeel der wereld. Maar de omgeving van de Roode Zee kan kwalijk als een onbekenden uit hoek worden beschouwd. Er is een subcommissie benoemd om het slavernij vraagstuk nader te on derzoeken. Op de vergadering in Genéve is ook het vraag stuk der douane-tarieven ter sprake gekomen. In 1927 is, naar men weet, een Economische Conferen tie gehouden waarop men het min of meer roerend eens was over de noodzakelijkheid of althans de wenschelijkheidde tarievenoorlog te doen ophou den of te beperken. Een gevolg van de Economi sche Conferentie in 1927 is geweest dat het in dat jaar met de verhooging der verschillende tarieven wat minder hard ging dan tevoren doch een later conventie tot afschaffing van in- en uitvoerverbo den, hoewel geteekend door negen en twintig Sta ten, werd nog slechts door negen landen gerati ficeerd. Het Hbld. meent te weten, dat er vermoe delijk niet spoedig meerdere zullen volgen. En nu is het de vraag maar, of de negen staten, welke de conventie reeds ratificeerden wel voet bij stuk zul len houden nu ze vrijwel in de n steek gelaten blij ken te zijn. Sinds 1927 zijn zo ohier en daar de ta- riefverhoogingen weer aan de orde van den dag. De douane- en tolmuren zijn nog niet opgeruimd. Maandagmorgen heeft te Genève Stresemann 'n rede gehouden. Hij sprak onder meer over de ont wapening. Hij sprak zijn groote voldoening uit over het in den Haag bereikte succes o.a. mét betekking tot de ontruiming van het Rijnland, maar hoe te vreden hij ook was, of misschien juist omdat hij zoo tevreden was over de Rijnlandkwestie knoopte hij aan zijn beschouwingen eenige opmerkingen vast over de gewenschte vrijmaking van het Saar gebied en hij wees er op van hoeveel gewicht het voor het werk van den Volkenbond het zijn zou, indien de reeds tusschen Duitschland en Frank rijk aangevangen onderhandelingen (over het Saar gebied) tot een goed resultaat zouden mogen leiden Stresemann sprak ook over het plan van Briand tot vorming van een Europeesche Federatie en in verband hiermede, had hij gelegenheid er op te wij zen dat door het Verdrag van Versailles vele nieuwe Staten in het leven waren geroepen, zonder dat men zich daarbij bekommerd had om de economi sche gevolgen daarvan voor Europa, dat nu door nieuwe douane-tarieven in stukken werd verdeeld Stresemann kan het weten, hoe nadeelig een in vele kleine en op elkaar naijverige staten en staat jes verdeeld Europa moét werken op den economi- schen toestand van het geheel. Hij behoeft de ge schiedenis van zijn eigen land maar na te slaan, zijn land dat indertijd uit tientallen staatjes be stond, om teweten van welken funesten invloed het voor een zeker gebied kan zijn als het ver deeld is in tal van kleine en kleinere gebieden, die ieder voor zich den grendel op de deur houden waar het in- en uitvoer betreft. Stresemann is te vreden over den afloop derc onferentie in den Haag Maar in zijn eigen land heeft hij tegenstanders, die van Stresemann en zijn tevredenheid niets moe ten hebben. Die tegenstanders zijn o.a. de Duitsch- Nationalen, onder hun leider Hugenberg, die van de geheele plannen van Young niets moeten hebben en wellicht de geheele Haagsche conferentie onge daan zouden maken al§ het kon. Dat die Duitsch- Nationalen de Haagsche Conferentie en de daarbij bereikte resultaten verfoeien moge blijken uit wat een hunner bladen over de te Den Haag bereikte resultaten schreef: „Het onnoembaar smerige ein de va ndeze onnoembaar smerige conferentie." Dat is wat anders dan tevredenheid. Doch de Duitsch Nationale partij is geheel Duitschland niet. Hoover, de president der Vereenigde Staten heeft opdracht gegeven aan de Justitie een onderzoek in te stellen naar de juistheid der berichten volgens welke door een drietal groote scheepsbouwmaat schappijen propaganda gevoerd zou zijn tegen de ontwapening ter zee. Een der marine-deskundigen zou in dienst dier scheepsbouwmaatschappijen ge staan hebben en die marinedeskundige zou zich voor zijn hulp goed hebben laten betalen. Als het waar is, ook, dat hij de marine-deskundige inderdaad propaganda gemaakt heeft tot het op wekken van den internationalen haat (hij is hier van beschuldigd) dan wordt het tijd, dat de Unie op de een of andere manier dien meneer tot de orde roept en alsnog tracht het door hem verrichte werk zooveel mogelijk ongedaan te maken. Wat er intus schen al niet gedaan wordt om geld, veel geld te verdienen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 2