L - MM 12 SMfer 19Ü Liefde en Misdaad Roeftitasakeii VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 9 September. De heer Willem K., een Zuiderzeewerker van be roep die op 2 Februari den machinist Buitenhek van dik hout zaagt men planken had gegeven en dezen technicus had onthaald op schoppen, trap pen en een paar kwaadaardige steken met een knip mes in zijn rug, zoodat hij momenteel zijn lol heel gemakkelijk kon verbergen, was niet ingenomen met de zes weken touwpluizen die de Pol. Rechter hem had toebedacht en in verzet tegen dat von- njs gekomen. Hij was nu in persoon present en had een praatjes, dat bijna geen ander aan het woord kon komen. Hij kon echter niet wegredenee- ren, dat hij den machinist leelijk had toegetakeld terwijl zijn justitioneel verleden oofc niet geheel zonder bedenking was. Het vonnis werd dan ook zonder pardon bevestigd. Mijnheer K. zeer teleur gesteld wil nu per sé in hooger beroep bij het Hof Het is voor hem te hopen dat hem zulks goed be komt. Ze gaat een maand met vacantie. Catotje van der B. uit Amsterdam de jonge ge dienstige in complete bêge uitrusting dje mevrouw de wed. B. te Alkmaar zooveel genoegen bezorgde door er stikum tusschen uit te knijpen met mede neming van eenige artikelen, die haar eigendom niet waren, kan haar illusies over een klooster in Limburg nog wel wat terijde stellen. Zij is veroor deeld tot 1 maand naar de Rijkssokkenstopperij, aangezjen de politierechter dit het eenige middel acht om haar hopenlijk tot de deugden van eer lijkheid en kuischheid terug te brengen. Jan had nog genoeg in 't vet. Jan P., de grijsgebaarde zwerver landlooper en rij wiel jatter, pas veroordeeld wegens zwijntjesjage rs tot 6 maanden had ook zijn rekening nog niet voldaan by de justitie, omdat hij den geachten ge meenteveldwachter van Noordscharwoude schanda lig uitgetiteliseerd, toen deze Jan had aangemaand om zijn gewezen vrouw die hij genoeg verdriet be zorgd heeft niet meer lastig te vallen. De officjer had altijd nog zin in Jantje en vorderde 1 maand, doch de officier meende dat de verdachte voorloo- pig nog genoeg had op te knappen en bepaalde de straf op 2 dagen. Die weet ook wel wat er in de wereld te koop is. Mej. Trijntje k. een voormalige arbeidster in de melkfabrjek Uithoorn te Alkmaar, welke jonge da me zich had schuldig gemaakt aan het onedele feit een bedrag van 10 gulden, zijnde werkloon van een mede-arbeidster door haar pas ontvangen uit haar portemonnaie te flikken, was nu weer opgeroe pen om te vernemen wat de heeren omtrent haar hadden besloten. Het rapport van den reclassee- ringsambtenaar luidde niet bepaald schitterend. Het schijnt dat het vroegrijpe meisje nog niet voor deel heeft getrokken uit de ondervonden levensles sen. Bovendien is er nog wat anders met de schoo- ne Paula loos, waar we niet over zullen uitwijden, doch welke omstandighejd de officier aanleiding gaf om 6 maanden gevangenisstraf te vorderen, van de meening dat deze tijd haar het beste zou convenieeren. Maar de politierechter kon nog niet tot een be-- sluit komen. Hij gevoelt terdege de verantwoorde lijkheid om in dit jonge en misschien eenmaal veel belovend leven in te grijpen. De uitspraak is door hem bepaald op Maandag 7 October. Een hamer gebezigd om zijn eigendommen te beschermen. De palingkoopman en kermisreiziger Jan G. uit Hoorn had ook met zijn kraampje de kermis te Berkhout bezocht en ondervond in den nacht van 5 Juni omstreeks twee uur, dus na sluitingstijd veel last van opgewonden jongelieden, die uit een café kwamen en nu probeerden hem zijn paling afhan dig te maken. De koopman een IS der aan toevallen en dus een uiterst zenuwachtig en prikkelbaar ie mand liet de kachel niet met zich aanmaken en verdedigde zich zelf en zijn koopwaar met een hou ten hamer, waarmede hij een de raanwezigen ze keren Willem Weel, een landbouwer uit Berkhout een gevoelige tik mee op zijn kersepit gaf. Voor de ze mishandeling stond G. heden terecht en het scheen, dat juist Weel geen werkzaam aandeel in de overval had genomen en hij dus de verkeerde man had geraakt. Niettemin bleek uit deverklaring van getuigen, dat G. wel degelijk was gemoles teerd door verschillende personen en men hem zelfs uit zijn palingstal en op den grond had getrokken. Noodweer kon echter niet voldoende worden aan- OF De Moord van Sainf-Ouen. 70.) „Hoe het zoo kwam, weet ik niet, grootmoeder, maar hem had ik dadelijk lief. Ik geloof stellig dat u, zoo u ooit van uw blindheid genezen kunt wor den aan hem het herstel te danken zult hebben," „Hoe vreemd toch", dacht Veronica. „Bij inge ving heeft zij reeds haar broeder lief!Neen God heeft ons niet geheel verlaten. Misschien heeft zij gelijk. Misschien zal ik het Henri Savanne te danken hebben, als ooit het gezicht mij wordt weergegeven." Veronica en Martha traden weer in de gelagka mer, waar het nu nog voller was dan voor het ver trek van de familie Vernière, door de menschen, die van boven naar beneden gekomen waren. Ook de feestvreugde was grooter. Hier werd gelachen, daar werd gezongen, terwijl rappe handen zich be ijverden om tafels en stoelen aan kant te zetten. „Het is jammer dat de patroon niet schijnt ge dacht te hebben aan het orkest", zeide het mooie jonge vrouwtje van een der werktuigkundigen, die aan de fabriek verbonden was. „Dat kon niet,, meende haar man, „nu zijn broer nog zoo kort dood was." „Ja, maar wij, nu Wij onder ons zijn, we hadden toch best een beetje kunnen dansen," bracht Plat zak in het midden, die bij wijze van uitzondering nu eens niet dronken was. „En ik weet er wel raad op ook. Moeder Veronica heeft, bij zijn afwezigheid het orgel van Magloire onder haar berusting en als zij nu eens een paar walsjes voor ons wilde spe len, waren we dadelijk geholpen. Ik wil het haar wel eens vragen?" Hij wendde zich tot deblinde vrouw, maar Mar tha zeide dat het niet te doen was, omdat groot moeder te veel vermoeid was en rust noodig had daar zij er den volgenden morgen weer vroeg met het orgel op uit moesten. „Hè, als Magloire er maar was" riep Marie uit. Op die kinderlijk gedane verzuchting antwoordde op het onverwacht een vroolijke mannenstem: „Men roept om Magloire?Present, Magloire!" getoond en de officier eischte ƒ20 boete of 20 d. De verdediger mr. Thomas advocaat te Hoorn, hield voor den armen broodvechter een sympathiek pleidooi, waarin hij wees op de veel verklarende omstandigheden en aandrong op een geringe voor waardelijke straf. Ongelukkigerwijze echter is G. vroeger reeds eenige malen terzake mishandeling veroordeeld en dit werd mede in zijn nadeel gere kend. zoodat hij per saldo tot ff 25 boete of 25 da gen werd veroordeeld. Meneer permitteert zich dure genoegens Een Heldersche meneer met name Jan B. had op 29 April voor den Pol. Rechter terecht gestaan en scheen niet zeer ingenomen met het feit, dat zeke re Jb. van d. Heijden in deze zaak tegen hem was opgetreden. Althans gaf hij blijk van zijn vijandi ge gezindheid door dezen van der Heijden toen deze zich met hem in het Heldersche Casino bevond, onverwachts een flinken klap in het gelaat te ge ven, Natuurlijk waren heden officier en Pol. Rech ter het volmaakt met elkander eens dat dit optre den niet genoeg kon worden afgekeurd en werd hij op voorstel van den officier tot 35 gulden boete of 35 dagen veroordeeld. Ook daar is de vrede verre In de parel van Kennemerland Castricum kan helaas de vrede des harten niet ongeschonden on der de gemeentenaren worden bewaard. Ten min ste de veehouders Jan D. en Cornelis Molenaar heb ben al miserabel de pik op elkaar en nadat zij me kaar op 4 Juni zoowat den geheelen dag hadden genegerd en uitgescholden, kwam het ten slotte tot handtastelijkheden en sloeg Jan D. zijn tegenstan der gevoelig met een haarspit op zijn klavieren. Toen was natuurlijk de boot eerst recht aan en werd het drama verder afgespeeld in de rechtzaal alwaar na veel gekrakeel en onmiskenbare blijken van blijvende wederzijdsche afkeer den misbruiker van het haarspit werd veroordeeld tot 10 gulden boete of 10 dagen. Kunstenaar contra koekebakker De heer Chr. M. is behalve kastelein ook kunst schilder en kan de stillevens op de toonbank een kruik oude snik, een halve citroen en een zure ha ring op artistieke wijze op het doek brengen. Helaas zijn buurman van den Berg,die op meer pro zaische manier in zyn levensonderhoud voorziet als koekebakken, apprecieert zijn artistieken buurman niet voldoende ne heeft hem onlangs ten zeerste gedupeerd door vlak voor zijn keukenraampjes een schutting neer te plakken, waardoor dit nuttige appartement in duisternis werd gehuld. Onze artis tieke caféhouder een reuzekerel van dik 50, met 'n passende kunstenaarsdas getooid, liet zich niet in- timideeren, voorzag zich van de noodige werktui gen en hanteerde die met zooveel handigheid dat de schutting weldra tot het verleden behoorde en den verslagen koekebakker niets anders te doen stond dan zich bij de rechterlijke autoriteiten te beklagen. En zulks met het resultaat dat de heer M. thans terecht stond wegens vernieling. Het bleek dat voorheen de verstandhouding tusschen de bu ren goed was doch dat in den laatsten tijd over 't feit, dat M. eenige raampjes die op het erf van den koekebakker uitzagen, had losgemaakt, wat door van den Berg niet werd gedul. Allerlei ware of ver meende grieven werden daarbij te berde gebracht de diplomatieke betrekkingen verbroken en de oor log verklaard. De heer M. had zich heden ten strijde toegerust met mr. Dwars van Hoorn als verdediger. Heel wat werd er door belanghebbenden gepraat en gedefini eerd, ook de verdediger liet zich natuurlijk niet on betuigd om aan te toonen dat zijn cliënt in zijn volste recht stond. Langen tijd was het twijfelach tig naar welken kant de evenaar zou neerslaan, maar ten slotte was het den kunstenaar-kastelein die het lied der victorie kon aanheffen daar, om dat de Pol. Rechter niet kon uitmaken wie de ei genaar was van den grond, waarop de schutting der vijandigheid was geplaatst, de heer M. werd vrij gesproken. Het is zaliger te geven dan te ontvangen Alzoo dacht vermoedelijk ook zekere Cornelis B. te Anna Paulowna toen hij in den nacht van 2 op 3 Juni den landbouwer J. Wij denes zonder eenige aanleiding een hevigen slag op zijn postzegel toe- j bracht;; een uitspatting des gemoeds die mijnheer j Kees duur te staan kwam, daar hij tot 20 gulden boete of 20 dagen werd veroordeeld. Het zijn niet altijd muilezels die schoppen. De arbeider Willem D. van Egmond sur Mer ver zette in den nacht van 26 op 27 Mei zijn zinnen eens op de kermis te Rinnegom gem. Egmond Bin nen, doch werd naar zijn meening in het café van den heer van der Molen gestoord in zijn amuse ment door den vrachtrijder Simon Bakker. Deze scheen aanstalten te maken om het Simon lastig te maken, waarop deze hem trakteerd op een zeer kwaadaardige schop tegen zijn schenen. Zijn doel was bereikt, daar Simon blijkbaar zijn bekomst had, doch de gevolgen waren minder voordeelig, blijkens uit de veroordeeling van heden tot 20 gul den boete of 20 dagen. 'n Kaartjescontroleur is ook al niet onschendbaar. Terwijl de tuinder J. Weel te Noordscharwoude, zich in den avond van 9 Juni met prijzenswaardi- gen ijver bezig hield met het controleeren van toe gangskaartjes tot een balzaal werd hij niet weinig gehinderd door zekeren Pieter K„ die hoewel niet in het bezit van een entréebiljet zich toch toegang tót de zaal wilde verschaffen. BS de door Weel aan gewende pogingen om dien ongenooden bruilofts gast buiten de déur te houden, werd hij onaange naam verrast door een zoo hevigen stomp op zijn fiselefacie, dat hij een oogenblik de maan voor 'n doedelzak observeerde. Doch de verwekker van dit onheil zou zijn gerechtvaardigde straf niet ontko men, want hij werd heden tot 15 piek boete of 15 dagen veroordeeld. Eigendom is diefstal decreteerde eenmaal de bekende revolutionair Prou dhon en deze niet onvoordeelige maar min of meer gevaarlijke leer was ook de 23-jarige arbeider B. uit Nieuwweerdingen toegedaan, daar hij zoowel te Valthermond in Drente, als op 22 Juli te Akersloot een rijwiel aan den haak pikte voor welke feiten ijh heden terecht stond. Het scheen evenwel dat hij nu zijn eigendomstheorieën had afgezworen, daar hij plechtig beloofde dat het nimmer meer zou gebeuren. Hij verspeelde daarmede de kans om bij Lou de Visser of David Wijnkoop als huisknecht te worden geëngageerd doch won de gunst van den politierechter, die hem veroordeelde tot 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd va neen jaar met verplichting 25 gulden scahdevergoeding te doen toekomen aan een der bénadeelde rijwieleigenaars. Een nachtelijke amokmaker. De Houttil werd in de nnacht van 14 op 15 Juli in opschudding gebracht door zekeren opgewonden mynheer Piet S„ die heel uit Wormerveer was ge komen om in Alkmaar eens de beest te kunnen spe len. Hy was juist met groote vinnigheid aan het knokken met een heer uit Sint Pancras, terwyl eenige andere nachtzwaluwen met belangstelling dit herioke schouwspel gadesloegen. Een dezer toe schouwers, genaamd Niek Ruiter uit Oudorp kwam te dicht onder de vuurlinie en kreeg nu ook van den wildeman een opstopper met een bierpul die er lang niet naast was en de begiftigde bloedend verwondde. De nachteiyke heibelschopper moest voor deze mishandeling heden terecht staan doch was niet verschenen. Deze veelbelovende heer is door de Haarlemsche rechtbank voorw. veroordeeld met 3 proefjaren en aangezien die proeftyd nog niet verstreken is, wil de politierechter de kat eens uit den boom kijken en afwachten of de Haarlem sche rechtbank hem inmiddels zyn vet zal geven. De verdere bahndeling zal nu op 23 September plaats vinden. MEERVOUDIGE STRAFKAMER DER ARRONDIS SEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 10 September. Heibel in de kranten tusschen Predikanten. Het is min of meer een stuitend idee als geeste- ïyke voorgangers, die toch zyn aangewezen of al thans de pretentie meenen te hebben, je veilig door het lokkende leven te leiden en je den weg naar den Hemel te wyzen, elkander als nydige werfhonden in de haren vliegen. En alzoo boodt Dinsdagmorgen de rechtbank het onaangename schouwspel aan, dat twee eerwaarde prednkanten als verdachte en aanklager scherp en onverzoenlyk tegenover elkan der stonden. Het was nm. de 55-jarige predikant Ds. Lodewyk P. van Oosthuizen, die terecht stond wegens smaadschrift, althans beleediging van zyn confrater Ds. Harm van Lunzen te Hoorn door mid dél van een ingezonden stuk geplaatst in de „N. Hoornsche Courant" van 12 Maart jl. De eerw. H.H. waren het over verschillende dingen blykbaar niet eens en hadden het oorbaar geacht dit in de cou rant uit te vechten met gevolg dat Ds. van Lunzen zich zoo gesmaad en beleedigd gevoelde dat hij meende de hulp van den strafrechter te mceten in roepen, teneinde zich voldoening te verschaffen. We gelooven niet, dat zoowel officier als ,'.e straf kamer deze zaak begeerlyk voorkwam en er sym pathiek tegenover stonden. De president gaf al thans den opgewonden en roodhoofdige n-e':.van- ten te kennen, dat hun optreden niet getuigde van de vergevensgezindheid die het sieraad moer van den christen, terwyl de officier med deelde, gehoopt te hebben dat deze onaangename 7-j ,n die En zich baan brekend door de volle zaal was het inderdaad onze levenslustige orgelamn, die met zyn linkerhand het saluut doende, voor het front ver scheen. J Dat gaf een gelach van belang en daarop de by Magloire steeds onvermydelyke omhelzing van de schoone sexe, waaronder de brave jongen even goed madame Aubin en Veronica Sollier als Mar tha en Marie begreep. Wel, wel, zijn we hier aan het feestvieren?" riep Magloire uit, nadat hy een tal van handdrukken had gewisseld, onder anderen ook met Platzak. Met weinige woorden was Magloire ingelicht, en Marie voegde er by, dat de menschen zoo graag een beetje zouden willen dansen op de orgelmuziek. Wy zullen dansen op onze bruiloft, Marie" riep Magloire uit. „Wij zullen dansen als wy de eige naars zyn van het etablissement van Madame Au bin en op den dag, dat we vriend Platzak de winst uitbetalen van zyn lot, van het fameuze lot, je weet wel, waarop ik beloofd had, dat de hoogste i lotery al begonnen?" I ai afgeloopen, oude jongen. En wat het mooiste van de zaak is, jy hebt op je nummer 5039 1 schrik niet, Platzak op één na den hoogsten 1 prijs getrokken, een prys van vytigduizend francs, i Ik ben al by zoo'n loterydebitant geweest, heb hem het briefje laten zien en morgen, niet later dan i morgen, kan daarop de vyftigduizend ontvangen 1 worden Hoe is het Platzak, deelen wy nog sa- men, zooals ik je had voorgesteld.?" Als je me niet voor den gek houdt, Magloire lachte Platzak, „want daar zet je net een gezicht naar, dan houd ik my ook myn gezegde, „een man een man, een woord een woord", zeg ik. Het lot komt my niet toe, ik heb het jou afgestaan, wat er op valt is voor jou, voor jou alleen." i Je bent in je hart toch een beste kerel, Platzak! daar ,hoor eens, we zullen er wel een mouw aan i passen en zorgen, dat jy in elk geval niet te veel in handen krijgt, want dan was je veel te gauw ad i patres. Maar laat mij nu de rest vertellen. Toen ik 1 klaar was te Parijs met mijn debitant, nam ik een 1 huurrytuig jawel, grootscheeps, om zoo gauw mogelijk te Saint-Ouen te komen en daar te zeg gen: „Madame Aubin, ik neem je zaken over, 1stel uw voorwaarden. Marie over drie weken defileeren wy voor mynheer de maire en mynheer de pas toor. Moeder Veronica en Martha, jullie moogt ons niet verlaten." Voor Magloire, die zoo handig zijn zaakjes wist af te doen, ging een daverend gejuich op. „En nu jy er toch eenmaal bent, moet je ons ook laten dansen", riep het mooie vrouwtje uit, die het eerst van dansen gesproken had, met een vast houdendheid, die anders, nietwaar, heel weinig by vrouwen voorkomt. „Maar, myn lieve mensch, ik heb nog niet eens gegeten!" lachte Magloire. „Kun je niet eten en tegelyk je orgel draaien? „Alles met een arm, dat gaat lastig!" Sedert Magloire's terugkomst was Veronica Sol lier zonderling opgevroolykt. Ze voelde geen ver moeienis meer. „Martha", sprak ze, „vraag Marie om je te hel pen het orgel van onzen vriend hierheen te rollen We zullen maar een beetje later naar bed gaan en Magloire's blyde terugkomst vieren met die brave menschen te laten dansen." Daar ging een daverend gejuich op en kort daar op begon, terwyl Magloire stevig zat te eten, de geimproviseerde dansparty, die tot middernacht voortduurde. Toen bleef er niemand anders meer m de zaai dan Veronica, haar kleindochter, moeder Aubin, Magloire en zyn verloofde. Tusschen het vyftal had een vry ernstig gesprek plaats, waarby alles, wat Magloire nog maar met n paar losse woorden had gezegd, nader bevestigd werd. Den volgenden dag zou hij de vyftigduizend francs gaan ontvangen, waarop hy recht had, daar van de helft vastzetten voor Platzak zonder dat de man zelf er iets van weten mocht, maar alleen om hem, als het ooit zoo ver kwam, een rustigen en vry van zorgen ouden dag te kunnen bezorgen. Met de andere helft zou Magloire zich vestigen met Marie in het hotel van madame Aubin, dat hy wer- kelyk op zeer aannemelyke voorwaarden kon over nemen en Veronica Sollier met haar kleinkind zou den bij het jonge paar een „heerenleventje heb ben, zooals Magloire het uitdrukte. Tegen dit laatste kwamen evenwel grootmoeder en kleinkind in verzet, zy wilden niemand tot last zijn en al werd het ook nog zoo gul aangeboden, nergens het genadebrood eten. Voor beiden was het veelvuldig verblyf in de openlucht en waren de da- gelyksche bewegingen ook zoo gezond. Hoe zou Ma gloire er over denken, als zy eens op afbetaling 't het prestige der kerk benadeelde, langs minnelyken weg zou geschikt zyn. Nu dit echter hela'.s niei zoo had mogen zijn, was de officier van meening, dat hier Inderdaad een strafbare beleediging was gelanceerd door verschillende uitdrukkingen en den algemeenen geest, die het bewuste stuk sterk adem de, zoodat veroordeeling zou moeten volgen. Gevor derd werd daarop 75 gulden boete of 75 dagen hech tenis en de uitspraak bepaald op a.s. week. Zoek de dikke blauwe man met den zweep In sommige geïllustreerde bladen zyn zoekplaat- jes opgenomen waarop men naar verborgen men schen ol dingen moet zoeken. Bv. waar is de keu kenmeid? of zoek haar vryer of het gestolen ko- nyntje enzoovoort. Ook de meervoudige strafkamer stond echter Dinsdag voor zoo'n puzzle toen de 40- jange lange landbouwer Arie N. uit het Waarland gem. Harenkarspel op de bokkebank was gerequi- reerd omdat men hem verdacht op 3 Juni ter ge legenheid van de Paardmarkt te Opmeer den paar- denruttelaar Cornelis Vergaar uit Mokum een wat jekou met een voermanszweep te hebben gegeven Het scheen dat de stemming onder de Opmeersche paardenmarktbezoekers met betrekking tot Kees Vergaar niet al te welwillend was. In elk geval ont stond er een relletje waarby Vergaar volgens zyn zeggen, behalve nog andere liefkozingen een klap met de harde zweepstoel op zyn kletpatet had ge kregen. Hy zelf wist niet precies wie hem dat woop je had geleverd doch volgens twee andere ooggetui gen, de gediplomeerde veekraamverpleger Alewy'n Ott en zekere jongeheer van der Zand zou Arie 'm dat geleverd hebben. Arie gaf echter niet de minste neiging te kennen deze aantyging goedmoedig als een smakelyk slag roomwafeltje op te slikken. Hy protesteerde met al zyn beschikbare krachten en waar hy te kort in schoot, daar stond zyn wakkere verdediger mr Eecen van Oüdkarspel hem dapper by. Arie beweerde en nu komt de puzzle, dat een lan ge, dikke, zware, hem geheel onbekende kerel in een blauw pak met een zweep op Vergaay's hoofd had gemept. Ze waren allemaal gebeten op Ver- gaay en er werd geroepen: sla hem maar dood Keurige manieren kun je op die Opmeersche Paardenshow leeren. We moeten onzen mond maar houden over den Russischen Czarenfamilie-moord, hoor. Hoe het echter zy, Arie kon niet ontkennen dat zyn koren niet stond te bloeien, daar de officier geen kans zag naast het wettelyke ook het over tuigend bewys in elkaar te wurmen en Z.Ed. dus vry spraak requireerde. Natuurlyk zei de verdediger toen niet, dat zyn cliënt zonder twyfel het feit had gepleegd en hem dus maar eens flink de ooren moesten worden ge- wasschen met groene zeep en Brusselsch zand, doch sloot pleiter zich met hart en ziel by 't schuld delgend requisitoir aan. Vuurvretende en geldtrommeltjes gappende „artis- tcn" op de Heldersche kermis. De zich als „artist" presenteerende dikhoofdige 27-jarige kermisreiziger Teun A. uit Arnhem zit al sinds een maand of 3 in de petoet te Alkmaar als verdacht op 25 Juni ter gelegenheid van de Helder sche kermis met medewerking van zyn medekunste naar een soort vuursmikkelaar, een trommeltje met 75 gulden aan hardgeld en bankpapier te hebben achterover gedurkt. Monsieur Teun met een test zoo dik als een com missiekaas gesierd met blonde tochtlatten, bevond zich alstoen met een dame en zyn vriend, den ge zegden vuurvreter, genaamd W. G., Welsing en door Teun Willem Reuvers genoemd, in de slaapstee van Tiem Bruns, thans mynwerker te Heerlen. In een gesloten kast in het logement stond bedoeld kistje en terwyl de kast sporen vertoonde van braak bleek dit kistje met inhoud te zyn verdwenen. Onder de bedstee waarin Teun had geslapen vond men later een schroevedraaier die precies paste in de op de kast waargenomen indrukken. De vuurvreter bleek onvindbaar doch Teun viel in handen der justitie en nam weldra de houding aan, die hem het voordeeligst toescheen. Hy deed of hy ze zag vliegen en wist het dan ook zoo ver te brengen dat hy door een zenuwarts uit Bakkum in observatie werd genomen. Teun, die na ongeveer 3 maanden voorbereiding en gewetensonderzoek, van daag dan maar eens te biecht kwam, was niet zoo mal of hy wist de hoofdschuld te werpen op zyn afwezigen vriend Reuvers. Wel wou hy erkennen, dat hy zyn deel had genoten van de opbrengst, doch overigens was alles hem duister. Enfin, de ze nuwarts ter Raa, thans in uniform als officier van gezondheid was van meening, dat hy nog niet vol doende op de hoogte was van het moreele defect dat de arme Teun vertoonde en derhalve zal op voorstel van den officier een tusschenvonnis wor den gewezen, waarom de zaak voor onbepaalden tyd wordt geschorst, teneinde dr ter Raa tyd te geven, voldoende waarnemingen te doen. Bloedige mishandeling te Egmond aan Zee. De 28-jarige visschersman Huibert P., wonende te Egmond aan Zee, stond Dinsdag terecht als ver dacht van mishandeling gepleegd in den nacht van 27 op 28 Juni op het Pompplein aldaar en waarby hy den visscher Jacob Prins zou hebben geslagen en gestompt en met een mes verwond in zyn rug, op zyn schouderblad, aan het hoofd en handen. - - Voorts ha dhy zekere Aldert Dekker tusschen de beenen geschopt. Verdachte ontkende de verwondin gen te hebben toegebracht. Hy had geen mes by zich gehad, wel een koperen lucifersdoosje, dat dan ook door hem getoond werd. Hy beweerde voorts zelf bewusteloos te zijn geslagen. Er waren niet minder dan 6 getuigen gedagvaard doch alleen de mishandelde Jacob Prins was aan wezig. Deze diende een civiele vordering in ten be drage van ƒ74.25 wegens betaalde kosten voor ge neeskundige behandeling en geldelyk verlies om dat hy een reis met de trawler niet heeft kunnen medemaken. Aangezien meerder onmisbare getui gen niet waren verschenen werd deze zaak voor onbepaalden tyd aangehouden. Zou hij maar liever niet eens aan zijn houten demietje gaan denken. Het slottableau van deze niet al te lange, doch veelbewogen zitting werd gevormd door een blee- ke, dunharige, zielige oude man van 69 jaar, met name Louis H., welke oude heer zich in voorarrest bevond wegens ongeregldheden op zedeiyk gebied, waarover we verder het stilzwygen maar zullen be waren. In deze zaak, die uiteraard met gesloten deuren werd behandeld werd gevorderd 5 maanden gev. Mr. van der Loos, ambtshalve toegevoegd verdedi ger pleitte clementie op grond van 'smans hoogen leeftijd en moreele afwykingen, die een lang ver blyf in de gevangenis ongewenscht maken. Met be trekking echter tot de strafmaat refereerde pleiter zich aan het oordeel van de Rechtbank. orgel van hem overnamen en verder verblyf hiel den onder hetzelfde dak?" „Nu, ik geloof, dat dat plannetje nog zoo kwaad niet is", meende de gewezen marine-soldaat ten slotte. „In plaats van den orgelman die ik ben ge weest, zal er voortaan een orgeldraaister wezen, u, moeder Sollier, waarby dan onze lieve Martha met haar zilveren stemmetje als liedjeszangster optreedt Doe het myn goede meschen, doe het en ik voor spel jelui, dat je goede zaakjes zult maken." Martha vloog den braven jongen om den hals en Veronica dankte hem met groote ontroering en hartelykheid. Maar nu was het voor ieder hoog tyd geworden om wat nachtrust te zoeken waartoe men dan ook zon der langer verwyl overging. Al scheen ook alles Robert Vernière een voort durende straffeloosheid te verzekeren, de booswicht zelf voelde zich geenszins op zyn gemak. Als het Henri Savanne inderdaad gelukte de wonderen zyn de wereld nog niet uit dat blinde mensch weder ziende te maken, zou Philippe de Nayle stellig weder zyn zin willen doordryven om madame Sollier weder in haar vroegere betrekking te herstellen. Dat was één. kwade kans; de tweede bestnod hierin, dat de kleine Martha, die byzon- dere clair-voyante nog eenmaal het geheim zou openbaren. Dat dit laatste niet gebeurde, daarvoor zou O'Brien zien te zorgen. Maar wie verloste Ro bert van de grootmoeder, die, als haar werkelyk 't gezicht kon worden weergegeven, nog veel gevaar- lyker zou zyn.? (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3