NIEUWE Haarden Kachels Hike Breijer's m Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier WIEME ÏJER's JflESCHE HEERENBAAJ Zaterdag 14 September 1929 38e Jaargang Firma R. J. HOUWING Speciaal Corsetten - Mayazijn No IO9 INTERC. TELEPHOON 52 LAMfiËDIJKËR COURANT Deze oourant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag A bonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma J. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Groote letters naar plaa^imt- MIERT 1 IEL 644 ALKMAAR Keuze uit pl.su. SOO modellen. TOB NOOIT. VOLHARDEN. Slechts bij treden klimt men de trap op. Turksch spreekwoord. De geschiedenis van den Amerikaanschen millio- nair, die als krantenjongen begon is tot vervelens toe verhaald. Het schijnt een „mode" onder die millionairs te zijn, om bij dit nederige zij het meestal nog al luidruchtige beroep te zijn begon nen. Het hoort zoo bij hun millionair zijn het geeft er nog even een tikje romantiek aan. „Er was ereis een krantenjongen"Maar al hoe ven wij dat sprookje niet altijd te gelooven we weten toch wel dat de meeste groote en rijke man nen in een heel bescheiden beroep begonnen zijn. Ze waren zoo al geen krantenjongen dokwer ker, timmeramn jongste bediende in een klein zaakje. Bijna geen van hen is door een erfenis of door een „gelukje" in zijn jonge jaren rijk ge worden. Ze hebben er allen voor moeten werken. En ze zijn stap voor stap, trede voor trede opge klommen. Wat hielp hen daarbij? Hun goed ge sternte, hun geluk? Misschien min of meer. Maar ok hun werklust hun ijver, waardoor zij wisten uit te blinken, waardoor zij opvielen tusschen de anderen. En in de eerste plaats hun volhar ding. Droomde de krantenjongen er al eens vna millionair te zullen zijn? Waarschijnlijk wel. Droomde hij ervan eens aan het hoofd te staan van dezelfde krant, die hij nu langs de straten verkocht? Waarschijnlijk. Maar hij was niet te leurgesteld, toen zijn volgend baantje hem maar eenige dollars meer opleverde. Hij beschouwde dat als de eerste stap in de goede richting. Er zijn in het leven veel van die krantenjongens die onver standiger zijn. Ze droomen er ook van millionair te worden en willen aan het hoofd komen van de zaak, waar ze nu ondergeschikte zijn. Ze willen dat en niets anders. Een beetje voordeeliger baantje wijzen ze van de hand, zoo'n paar cen ten-meer wat heb je daar nu aan. Nee, als hun eens iets groots iets belangrijks geboden wordt dan zullen ze pas toehappen. En daarop wach ten ze. Maar die groote kans komt maar voor heel weinigen. Als wij onder aan de trap staan kunnen wij niet boven komen zonder de treden te raken. We stijgen telkens één treedje het is een moeizame tocht. Steeds komen we iets vooruit. We moeten ook niet wanhopig worden als de trap langer is dan we eerst dachten.We moeten alleen elke gelegenheid om te stijgen dankbaar aanvaarden. We moeten niet verwachten, dat een luchtstroom ons naar boven stuwt we moeten zelf klimmen, stapje voor stapje. Wie door het „geluk" naar boven gedreven wordt en plotseling op de hoogste hoogte staat, heeft ook groote kans weer even hard naar beneden te -tuimelen. Hij, die door eigen kracht en volharding den top bereikt, staat vast en stevig. Wanhoop dus niet als het langzaam gaat. Grijp iedere verbetering al is ze nog zoo klein, gretig aan. En volhardt. Blijf niet doel loos droomen, omdat het hoogste u niet toegewor pen wordt. Dr. JOS DE COCK. (Nadruk verboden.) Voor de lezers van dit blad geeft onze psycholo gische medewerker dr. Jos de Cock, van Merlenstr. 120 den Haag, gratis zielkundige adviezen o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun Wilskracht en Energie versterken. De vragen zullen in dit blad geregxd worden behandeld. Mochten de beantwoordingen te uitvoe rig worden, dan direct schriftelijk aan de aanvra gers. LEZER te N. S. Wij gelooven niet dat er ooit menschen geweest zijn, die tevreden waren over hun tijd. Door alle eeuwen heen hoort men de menschen klagen over den nood van den tijd-, waarin men leefde, terwijl dan als voorbeeld van een beteren tijd toestanden uit het verleden worden aangehaald. Zoo is de mensch nu eenmaal. Wat er in het ver leden verkeerd was en onaangenaam wordt liefst zoo gauw mogelijk vergeten, wijkt terug in een valen nevel en alleen de dingen die het prettig is zich te herinneren blijven op den voorgrond van ons geheugen staan. Maar ook het heden heeft zijn bekoringen de goede dingen van dezen tijd op te merken is nuttiger dan zich steeds in het verleden te verdiepen. Tenslotte heeft iedere tijdgenoot een plicht tegenover zichzelf en de andere menschen, namelijk zoo hard mogelijk werken om de euvelen van dezen tijd binnen de negst mogelijke grenzen terug te brengen. Dat is tenminste positieve, opbou wende arbeid, die jong huodt en veerkrachtig en ten laatste meer voldoening geeft dan nutteloos gejammer. VERZONDEN BRIEVEN. G. M. te N.S. K. te O. L. M. te B. Mej. J. te O. X. Revue van §Ie Week Het Kon. Besluit is verschenen bepalend dat Z. Êxc. mr. Ruys de Beerenbrouck, a.s. Zaterdag 14 September de zitting der Staten-Generaal van '28- '29 krachtens machtiging der Koningin zal gaan «luiten. We zijn dus genaderd tot het vermaarde tweetal heele en twee halve dagen, waarin Nederland geen Staten-Generaal zal hebben tusschen sluiting en Prinsjesdag der openinga Welk vooruitzicht nu ook niemand benauwen zal. Over een week zal Hare Majesteit voorlezing doen van de Troonrede haar door het extra-parlemen tair Kabinet-Ruys in overweging gegeven. Waarna de hoo-politieke perslbespiegelingen een aanvang zullen nemen als een soort van preledium dei- parlementaire, dewelke allereerst in het Voorloo- pig Verslag van de Tweede Kamer over het Hoofd stuk I der Rijksbegrooting voor 1930 zullen worden gehouden. De Budget-ontwerpen en de millioen- nen-nota worden weet men in den middag van 17 Sepeember a.s. door minister de Geer op het presidiale bureau gedeponeerd. Eerst in het vrij late najaar zullen dus de parlementaire bespie geiingen daarover kunnen worden gepubliceerd. Over de Nederlandsch-Belgische verhouding heeft men in de jongste dagen heel vage geruchten ver nomen. Dat gedurende het verblijf voor wijlen de Herstelconferentie van de Belgische minis ters Jaspers en Hymans de groote kwestie der her vatting van de Tractaat-besprekingen tusschen de ze staatslieden en de Nederlandsche ministers Ruys en Beelaerts is aangeroerd men kan het bezwaarlijk een zeer verrassende primeur noemen. Evenmin als de aankondiging dat te Genève door de Excellentien Beelaerts en Hymans over de ze aangelegenheid met elkaar zal zijn gesproken. - Iets meer interessants of houvastgevend is om trent de Verdrag-perkara niet bekend geworden. - Een eerste circulaire aan de gemeentebesturen is door minister Ruys de Beerenbrouck uitgevaar digd. Zij betreft de automaat-kasten in allerlei café's, alsook kermissen te vinden, waardoor ha zardspel wordt bevorderd. De minister dringt aan op zeer streng en ook preventief toezicht. De wakkere parlementaire veteraan mr. Smeenge vestigde in schriftelije vragen de aandacht van den nieuw-opgetreden minister van Waterstaat op de dringende noodzakelijkheid om bij wegen ver betering ook de belangen van den voetganger de „oudste categorie van weggebruikers" door 't aanleggen van wandelpaden te behartigen. Exc. Reymer heeft in zijn antwoord, doen blijken van zijn belangstelling in hetgeen voor den voetganger bij het moderne verkeer noodig is, schoon hij in deze niet alle geldelijke lasten op den Staat wil doen rusten. Het was in de afgeloopen week voor de katholie ken in Nederland een groote en verheugende ge beurtenis, dat kardinaal van Rossum, ter gele genheid van zijn gouden priesterfeest in Patria ver toefde. Z. Em. werd door zijn geloofsgenooten met groote geestdrift gehuldigd, terwijl de Koningin, de Prins en Prinses Juliana op het Loo en Konin gin Emma op Soestdijk den Kardinaal in audiën tie ontvingen. Het bezoek van de Koningin en haar Gemaal te Enschede, waar o.a. de Hoogere Tex tielschool werd bezocht, gaf Twente gereede aan leiding om van zijn liefde voor Oranje, van zijn vereering voor onze Koningin met alle warmte blijk te geven. We verkeeren nogmaals gememoreerd in de periode der congressen. Te Amsterdam werd het Intern. Congres voor Handelsonderwijs gehouden. Vervolgens ook in het gebouw van het Kol. In stituut- ladaar dat voor oogheelkunde, den 5en jl. door de Koningin-Moeder geopend. Overschie was in feestgewaad en vervuld van blij feestge- jubel ter herdenking van het duizendjarig be staan dezer gemeente. PERSONALIA: in de vacature mr. Deckers is tot lid der Tweede Kamer thans benoemd verklaard de heer Th. F. M. Schaepman te den Haag. In de vacature ontstaan in het niet aanvaarden van zijn mandaat als lid der Eerste Kamer door den hr En B. Dumoleyn te Hontenisse. Den 16en a.s. Assélberg te Bergen op Zoom, zal optreden de hr. viert de tooneelspeler Charles zijn 35-jarig jubi leum in Plankenland. Hij zal te den Haag worden gehuldigd. Tot hoogleeraar in de mijnbouwkun de aan de Technische Hoogeschool is benoemd dr. ir. J. A. A. Mekel, den Haag. Als Algemeen voor zitter va nde Nederlandsche Werkgevers zal in de vacature mr. Aug. Philips optreden ir. J. A. Kalff. oud-directeur van de Nederl. Spoorwegen. Uit de DOODENLIJST: Ds. J. Quast J. Hz., oud ste predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Ut recht op 77-jarigen .leeftijd. J. I. Risseeuw, oud ontvanger der invoerrechten te Rotterdam, 69 j. den Haag. C. M. van Hille, gep. luit. kolonel v. het Ned. Ind. leger te Velp (G.) Buitengewoon rijk van inhoud is helaas de MISDADIGHEIDSRUBRIEK van de jongste week Te Baarn pleegde en betonwerker een moordaan slag op den minnaar van zijn vrouw. De door ja loezie vervoerde man bevindt zich in arrest. Het Politieblad bevat het signalement van den voortvluchtigen Amsterdamschen advocaat-procu reur mr. van Menk, verdacht van oplichting ook ten nadeele van zijn moeder gepleegd. Een Amsterdammer ging met 'n auto, door hem gestolen op weg en reed in zoo dolle vaart, dat hij te Sloterdijk een 25-jarigen caféhouder uit Zand- voort wonden berokkende, die den aangereden man het leven kostten. De dief, nu ook vervolgd op grond van dood door schuld, werd gepakt. Te Rukfen speelde zich een afschuwelijk drama af. Een plaggenhut brandde af, waarbij drie kinde ren op vreeselijke wijze om het leven kwamen. Be halve een individu van brandstichting verdacht, is ookde moeder der ongelukkige kinderen gearresteerd onder verdenking van medeplichtig heid. De 20-jarige Haagsche jonkman die in het Park Zorgvliet een meisje, dat zijn huwelijksaanzoek af gewezen had, met revolverschoten doodde, is door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot 5 jaar, in de gewone strafgevangenis te ondergaan. In de Haagsche Bezuidenhoutbuurt heeft in den namiddag van 5 September wederom een vreese lijke moord plaats gehad. Een 72-jarige weduwe werd in haar woning gevonden met afgesneden hals, terwijl haar huishoudster zeer ernstig gewond was. Aan het kranig optreden van drie trambe ambten die ook door de directie van de H. T. M. gehudigd zijn, is het te danken dat de vermoedelij ke dader, een gewezen stationschef kon gepakt wor den. Men vermoedt dat deze door geldnood en na dat hij reeds chantage had gepleegd tot zijn gru weldaad is gekomen. De huishoudster herkende den gearresteerde zeer positief als den moordenaar Te Laren had een vechtpartij plaats in ker- misstemming, en waarbij zoowel Wijntje als Trijn tje in het spel waren waarbij een 25-jarige man smaakt aJs room doodelijk is gewond. De dader bevindt zich in ar rest. De ananuensis der H. B. School te Gorinchem had de laaghartigheid een 91-jarigen dooven en bijna blinden heer voor beduidende sommen op te lichten. Nadat hij den grijsaard reeds op niet door de strafwet te bereiken manier geld had afgeperst Nadat te Rotterdam een paartje in ondertrouw was opgenomen ontstond hevige herrie waarbij de a.s. schoonvader van den bruidegom dezen zeer ernstig verwondde alsook een broer van den jonk man. Hij eindigde den feestdag in de cel. De overgang van soms verzengende hittegolf tot koeler atmosfeer ging in de afgeloopen week ge paard met dusdanige geweldige onweersbuien, dat een reeks van ongelukken tal en tal van bran den op allerlei plaatsen des lands werden berok kend. De roode haan had een heel sterken bondgenoot gekregen. Uit de schrikwekkend lange lijst der door het he melvuur veroorzaakte verwoestingen teeken ik aan dat in den avond en in den nacht van 3 op 4 de zer in Brabant, den Gelderschen Achterhoek. Over ijsel, Drente enz. tal van huizen en boerderijen door den bliksem werden getroffen en in de asch ge legd. Terwijl heel wat stuks vee gedood werd. Bij Boxmeer is een vrouw door den bliksem gedood. Te Middelburg werden drie personen door het he melvuur ernstig getroffen. Enkele kerktorens wer den vernield. Of men hier met een soort van „af scheid van den zomer" te maken had, is niet ze ker. Xoor de euveldaden door den rooden haan op ■eigen houtje aangericht, verwijs ik naar de bladen Slechts memoreer ik nog, dat een extra-ordinair hevige heidebrande woedde. In de buurt bij Garde ren is een oppervlakte van cc. 3000 H.A. vernield. Er is reden om te gelooven dat hier kwaad willig heid in het spel is. Behadve dit alles is er nog een lange, zeer lu gubere lijst van ongevallen. Op den Amstel kwam een roeibootje met een motor-dito in botsing. Een knaap is bij dit incident verdronken. Bij een ba- jonetaanval ter gelegenheid van tirailleursoefenin gen der mariniers op de heide bij Blaricum is een milicien uit Amsterdam door een steek in de buik streek zeer ernstig gewond. Op den weg van Nij megen naar Beek had een motor- en auto-ongeluk plaats, die een Hagenaar en iemand uit Nijmegen het leven kostte. Op de Waal bij Benden-Leeuwen zijn twee dochtertjes van den kapitein eener Duit- sche raderboot bij het baden verdronken. De va der, die zijn kinderen trachtte te. redden is bij die pogingen ook verdronken. Een vlietuig is bij Bruinisse op den dijk gestoo- ten. Een man werd zwaar gewond, de piloot liep eenige kwetsuren op. Mient 17 Alkmaar Iel. 526 Corsetten Buikbanden Elastieken Kousen 5 Zwachtels en° v Voetmanchetten uZicLrL Uitsluitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten (Depót PALTHE - Almelo) Bij het station te Schagen stortte iemand uit den trein en werd gevaarlijk gekwetst. Het portier was niet behoorlijk gesloten. Wat scherper controle op het materieel lijkt niet overbodig. Een matroos sprong op de Prins Hendrikkade te Amsterdam op een in volle vaart zijnde tram, Hij is gedood. Zegt het voortEen trein is bij Meppel in het water gereden. Wat groote materi- eele schade veroorzaakte. Enkele personen liepen kwetsuren op. Het incident liep boven verwachting goed af. Op den onbewaakten overweg te Bulo (gem. Lon- neker) kwam een auto in botsing met een locomo tief. Een persoon werd gedood een zwaar gewond. Op den Loosduinschen weg te den Haag raakte een elfjarige jongen onder een vrachtauto. Zijn hoofd werd verpletterd. Ter waarschuwing bij het toenemend spelletje om op racende motorvehikels te springen. De alastrim (negerpokken) blijft te Rotterdam heerschen en vertoont zich ook in andere plaatsen Het pro en contra vaccinatie wekt ook in medi sche kringen al levendiger dispuut. Het communistische Rotterdamsche raadslid van per» half ons pep half jj| VOOR FIJNPROEVERS j^| Burink raakte een der jongste vergaderingen van het college der Rotterdamsche vroeden in zoo opge wonden stemming, dat hij een der wethouders een glas water naar het hoafd slingerde en dien ma gistraat vervolgens te lijf wilde gaan. De zaak is geëindigd zonder dat iets anders dan 's Raads de corum gekrenkt werd. De Amsterdamsche wethouders hebben „en corps ontslag genomen. Na het met 24-12 verwerpen van een motie waarvan de strekking was vertrouwen uit te spreken in het beleid van het D. B. Den 11 September heeft de verkiezing van nieuwe wet houders plaats. De soc. democratische fractie bleef drie zetels eischen. De gemeente Everdingen heeft daar Ged. Sta ten nog steeds de begrooting niet hebben goedge keurd hare betalingen gestaakt. De Bond van Onderwijzers heeft haar nu gedagvaard tot uit betaling der onderwijzerssalarissen. Aanteekening zij gehouden van het groote suc ces der 21e Utrechtsche Jaarbeurs. Den 16en a.s. zal H.M. de Koningin op het Haag sche Malieveld het vaandel uitreiken aan het corps mariniers. Van 24 tot 27 dezer hebben in het Noorderkwartier marinemanoeuvres op kleine schaal plaats. Een jobstijding voor sommigen is dat vermoe delijk tengevolge van den zeer harden jongsten winter er bijna geen bramen in dezen herfst te plukken zijn. Edoch, er zijn teekenen, wijzend op een zeer goe den aardappeloogst in Groningen zoodat de na oogst ook elders wel zal meevallen. Zoo ziet men -ook temidden van de donkerste schaduwen en die ontbraken zeker niet in het gebeuren van de afgeloopen week valt licht te ontdekken BUITENLANDSCH OVERZICHT. Hoewel de directe berichten uit Azië betreffende het Russisch-Chineesche conflict te schaarsch zijn om een volledigen en te eenzijdig getint om een eenigszins gefundeerden indruk te krijgen van den feitelijken toestand aan de Russisch-Chineesche grenzen kan men de algemeene situatie hier toch wel volgen. Met betrekking tot de enkele berichten uit die grensstreken moet men zich dan wel ten zeerste ervan bewust zijn, dat hier geen gecivili seerd volk leeft, doch dat de algemeene geaardheid der bevolking eenige moorden meer of minder niet tot de belangrijke gebeurtenissen van den dag re kent, en dat naar alle waarschijnlijkheid het gros der aanvallen en aanslagen van beide zijden van de grenzen op elkander gepleegd eerder zal moeten worden geschreven op rekening van het individu eel initiatief van afzonderlijke troepenafdeelingen dan geweten aan volkomen verantwoordelijke re geeringen, zoodat desbetreffende berichten in ie der geval minder alarmeerend zijn dan zij in be schaafder streken zouden zijn. De staat van het conflict is ongeveer als volgt: Eind Augustus maakten beide partijen bekend, dat zij overeenstemming hadden bereikt over de procedure van een poging tot het vinden van een regeering. Men had nl. overeengekomen dat Rus land een nieuwen directeur en onderdirecteur van den Oosterspoorweg zou voorstellen, welke door China zouden worden benoemd. Het bleek nu, dat de Russische voordracht de namen der twee Rus sen bevatte die voor het conflict deze functie reeds bekleedden en die volgens de Chineezen de voor naamste leiders der communistische propaganda in China waren. De Sovjet nu stelde als voowrarde voor het intrekken van deze laatste voordracht het afzetten van den Chineeschen voorzitter in den R. van Beheer. Hiertoe is de Chineesche regeering niet bereid. In ieder geval is zij tot dusverre het antwoord op dit voorstel schuldig gebleven. Waarschijnlijk om lichtelijk pressie op Nanking uit te oefenen zijn thans weer militaire aanvallen en schermutselingen gepleegd rondom Popanitsna- ja. Zooals wij echter hierboven reeds betoogden heeft dit niet die beteekenis die men in West-Eu ropa daar onvermijdelijk aan zou hechten. Dit blijkt bovendien wel uit het uit, dat nitwinof.'. de waarnemende commissaris van Buitenlandsche Zaken den Duitschen gezant te Moskou een nieu we nota ter doorzending aan Nanking heeft over handigd. De invloed hiervan is weliswaar nog niet bekend, doch zal wel neerkomen op een kraclitigen aandrang om eenigen vooruitgang te maken. Dat het conflict tenslotte wel langs vreedzamen weg tot oplossing zal komen lijkt ons te meer waar schijnlijk, omdat ten eerste naar men in Ja pan algemeen van opinie is de Chineesche. troe pen niet zijn opgewassen tegen de Russische en China zich dus nog wel eens bedenken zal, en ten tweede, omdat het nauwelijks aan te nemen is, dat Rusland dat het Kellogg-pact met zoo wijd geopen de armen ontving thans de eerste zal zijn om het te negeeren.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1