Mr is inn LEVENSWIJSHEID Wetenswaardigheden lenco! iT!c Henco 9 Bemint gij het leven? Verbeuzel dan den tijd niet want hij is het materiaal waarvan het leven ge- De juweelen die gij draagt, kunnen slechts luis ter verkrijgen door den eenvoud van uw hart. 'VI Men weent vaak heete tranen over iets, dat de moeite niet waard is te betreuren, terwijl men de schatten, die men behoudt, niet waardeert of voor bij gaat zonder die te ontdekken. Wanneer men zich over het leven beklaagt, dan komt dit bijna altijd, omdat men het onmogelijke er van gevraagd heeft. Gun een, door anderen boos gesproken woord De zege niet, dat het uw vrede stoort. Een steenworp moog' den grond van 't beekje raken Slechts in een poel kan hij het troebel maken. Zit niet bij de pakken neer, maar schud alle moe deloosheid af. Richt uw blik op een ander doel. Het leven is rijk genoeg, ook al kunt gij uw liefste wenschen niet verkrijgen. Kort en bondig VOOR EN UIT DE ZAKENWERELD. In iedere branche bestaat, wat men zou kunnen noemen jaloezie van het beroep. Iemand zegt tot zichzelf: „Waarom zou ik X. leeren, hoe hij mijn werk moet doen? Ik heb er mijn heele leven over gedaan het vak te leeren en als ik X. nu tot mijn plaatsvervanger maak, duwt hij me misschien in een paar maanden uit mijn baantje." Maar hij ver geet, dat zijn waarde niat beoordeeld wordt naar zijn eigen werk alleen, maar dat van den staf, waarover hij het toezicht heeft. Vele menschen zeggen: „Ik moet zorgen dat ik wat meer geld verdien, maar ze hebben geen enkel plan, dat daartoe leiden kan. Wanneer ge altijd vreeselijk gehaast bent, zit de moeilijkheid daarin bij u, dat ge niet genoeg denkt De fout, waaraan vele reizigers-verkoopers zich bezondigen is, dat ze vergeten, dat de man, met wien zij spreken, meer belang stelt in zijn eigen zaak, dan in iets anders. Niets ter wereld kan de plaats innemen van vol harding. Talent niet niets is gewoner dan on succesvolle menschen met talent. Genie niet mis kend genie is bijna spreekwoordelijk. Opvoeding niet -de wereld is vol van geleerd proletariaat. Het is een onweerlegbaar feit dat wij des winters meer eetlust hebben dan in den zomer. Men wil dit toeschrijven aan de overstelpende warmte of aan de grootere hoeveelheid vloeistoffen die wij verbruiken. Maar geen dezer redenen geeft een echt wetenschappelijke oorzaak aan. Immers, men weet, dat de lichaamstemperatuur van den mensch in normaal gezonden toestand buitengewoon standvastig is en altijd hooger dan de omringende lucht, ten minste in gunstige land streken. Die temperatuur kan alleen gehandhaafd worden door de verbranding, die er in ons organis me plaats heeft en waartoe ons voedsel de brand stof levert. Het is dus heel natuurlijk dat de hoe veelheid benoodigde brandstof bij koud weer groo- ter is dan bij warmte, wat zich onmiddellijk omzet in een- evenredige vermeerdering van onzen eetlust WAT IS SCHEMERING? De schemering is het luchtverschijnsel dat men toeschrijft aan de verspreiding van het zonlicht in de hoogere luchtlagen. Hierdoor blijft de dag nog voortduren, terwijl de zon reeds onder is. o fwel de dag breekt aan, als de zon nog iets beneden de horizon is. De schemering ontstaat zoowel voor zonsopgang als na zonsondergang. De waarneming heeft uitgemaakt dat de scheme ring duurt totdat de zon 18 graden beneden den horizon is, op welk oogenblik alle met het bloote oog zichtbare sterren waarneembaar worden. Dat zijn de sterren van de eerste tot en met de zesde grootte. In het daglijks leven reknt men gewoonlijk dat de schemering begint of eindigt als de zon zes gra den beneden den horizon is. op welk oogenblik de planeten en sterren van de eerste grootte zichtbaar zijn. DE BIDDENDE PALMBOOM. Voor de Nederlandsche associatie voor de Theo sofische Werelduniversiteit, de Amsterdamsche Stu dentenvereeniging en nog enkele andere vereenigin gen op natuur-wetenschappelijk en philosophisch gebied hield prof. dr. Sis Jagadis Ohandra Bose uit Calcutta een serie lezingen, waarin hij o.a. mede- deelingen deed over de biddende palmboom. Het ging daarbij over de vraag of ook bovennatuurlij ke krachten invloed uitoefenen op de planten, zoo als de Inlanders uit Voor-Indië meenen dat het ge val is bij de biddende palmboom. Deze zijn reeds bedevaarten naar dien boom gaan ondernemen. De palm, di e niet verticaal, maar met een hoek van 60 graden groeit, begint, als de gongen in de naburige tempels luiden, langzaam naar de aarde te buigen, steeds meer neigt de boom omlaag, zoo als een biddende vrome in devotie zijn hoofd buigt naar de aarde. Maar als de dag begint, richt de palm zich weder langzaam op, alsof hij ontwaakt uit een mystieke extase. Daardoor gelooven de in landers, dat de boom bidt. Dr. Bose heeft een wetenschappelijk onderzoek daarnaar ingesteld en is tot de conclusie geko men, dat hierbij geen bewuste handeling plaats vindt, maar dat het een tropisme is. Daaronder verstaat men het reageeren van dieren en planten op uitwendige prikkels. De zonnebloem draait met de zon mee, ze is pholotroop. Wanneer een gekiem de boom in een vochtige spons gestoken wordt zoo dat de wortel omhoog, de stengel omlaag wijst, dan zal na verloop van eenigen tijd de wortel omlaag de stengel omhoog gebogen zijn. Men zegt dat de wortel geotroop is (geo-aarde) en dat de stengel aerotroop is (aer-lucht). Hersluiten van de bloe men des avonds, de gevoeligheid van klaverzuring en kruidje-roer-me-niet zijn eveneens tropismen. Prof. Bose heeft bij zijn onderzoek van den bid- denden plam bevonden, dat de palm reageert op temperatuurwisselingen, als de zon des avonds on dergaat en de temperatuur dan daalt, welk oogen blik dan samenvalt met het bijeenroepen der geloo- vigen in den tempel. Dan buigt de boom de kruin naar de aarde onder invloed van de daling der tem peratuur. Van de devotie van den boom blijft dus niets over. Daarentegen is wel bewezen, hoe krach tig op uitwendige prikkels een plant kan reageeren Het is een bekend feit, dat ieder onvolmaakt ver brandingsproces dat wil zeggen, een verbrandings proces dat onder een onvoldoende hoeveelheid zuur stof plaats grijpt vergezeld gaat van het voortbren gen van koolzuurgas, Men kent eveneens de geva ren voor de gezondheid, en zelfs voor het leven, aan de overvloedige inademing van dit gas ver bonden. Trouwens, is het voornaamste bestanddeel van de stof, die voor het carbureeren in de moto ren in de motoren van de automobielen gebruikt wordt, samengesteld uit een mengsel van water stofverbindingen. Dat wil zeggen, dat zij kool- en waterstofgas bevat. Bij het branden geeft dit laat ste gaswater, terwijl het eerste, naar 't gelang van het geval (volmaakte verbranding of niet) koolwa terstof oplevert, of een verbinding van waterstof gas en carbon-oxyde. Ten einde de hoeveelheid van dit laatste gas, die in de verbinding aanwezig is te berekenen, meet men de verhouding van het wa terstofgas en de carbonoxyde. Dit wijst de hoeveel heid vergif aan. Wanneer dit gehalte minder is dan 0.01 kan men vaststellen dat de motor een volledige en onschadelijke verbranding doet plaats vinden. Doch men heeft waargenomen dat de motor van een automobiel niet altijd dergelijke resultaten op levert. Zoodoende komt het dat, wanneer de motor op een matigen gang wordt ingesteld het gehalte gelijk wordt aan 2. Dit is ook dikwijls het geval in de garage, zoodat daar de ontwikkeling van het schadelijke gas gevaarlijk kan worden. Doch van den anderen kant zal de ventilatie, die hier natuur lijk vanzelf geschiedt, grootendeels aan 't gezwaar tegemoet komen. WEET GIJ???? dat Chicago het eindpunt is van 38 spoorwe gen, terwijl er dagelijks ongeveer 34800 vrachtwa gens aankomenof vertrekken? en dat de „Kohi-noor" ook wel de „berg des lichts" genoemd een van de grootste diamanten is, die ooit gevonden zijn? en dat deze kostbare steen die tot vele avontu ren aanleiding heeft gegeven en zelfs veel onheil heeft gesticht, thans veilig en wel opgeborggen ligt in de schatkamer van de Tower te Londen? en dat men in vroeger tijden de maaltijd niet ge bruikte in een afzonderlijke eetkamer? en 'i» dat men deze eerst kent sedert de 17e eeuw? dat de adel zoowel als de poorters aten in hun slaapkamer of in hun keuken? en dat wie zijn hartstocht niet weet te beheer - schen, buskruit in zijn boezeroen draagt en gevaar lijk is voor zich zelf en voor de buren? aanvoelen dat het eerste vondelingenhuis in het jaar 787 te Milaan werd geopend? en dat de land- en tuinbouwproductie in Neder land per jaar ca. 1.250.000.000 gulden waarde ver tegenwoordigt waarvan een derde wordt uitgevoerd dat in Duitschland in 1872 op iedere 1000 inwo ners 41 geboorten en in het jaar 1928 nog slechts 18 per 1000 inwoners kwamen? en Strandjutter: „Of ik een kleine heer gezien heb met een zwarte bril, een snor en witte handschoe nen? Nee mevrouw, alleen stukken papier, sigaret tendoosjes en bananenschillen. (Humorst.) zelfs als het hun levenswerk betreft, tot zij den middelbaren leeftijd hebben bereikt of nog later, wanneer het onmogelijk voor hen is, in eenige branche uitmuntendheid te behalen. De jaren, waarin zij in hun beroep of bedrijf tot de hoogste sporten der ladder hadden moeten op klimmen, werden doorgebracht in onvruchtbare be- sluitenloosheid, al tracthend een besluit te nemen, welke roeping zij zouden volgen. Er zijn duizenden menschen, die van nature in ieder ander opzicht den aanleg bezitten tot het verrichten van groote dingen, doch hun groote kansen in het leven zijn teniet gedaan door den vloek der besluiteloosheid. In hun jeugd hadden zij de eerzucht en de be doeling hun levenskansen tot het uiterste uit te buiten, doch zij wisten niet, wat zij verlangden te doen. Zij namen dus tijdelijke posities aan als chauffeurs, tramconducteurs, klerken wat zij ook toevallig vonden, totdat zij een besluit konden nemen aangaande hun levenswerk. En in die positie bleven zij, steeds schommelen de tusschen het eene ding en het andere, buiten staat een besluit te nemen, totdat zij tenslotte ont waakten om te bemerken, dat hun eerzucht gestor ven en hun jeugd verdwenen was. Hun groote kans tot het behalen van succes tot het verrichten van iets, dat de moeite waard was in het leven, was voorbijgegaan. Ontevreden en on gelukkig, doch zonder de voor een verandering benoodigde drijfkracht, berustten zij in hun infe rieure positie, Een lid van dit leger van weifelmoedigen, iemand met een goede opleiding, die een zeer nederige po sitie bekleedde, zeide mij iederen keer, dat ik hem ontmoette, dat hij niet van plan was te blijven waar hij was „Ik heb ambitie voor iets hoogers. Ik wil niet dat de menschen zullen denken dat, wat ik nu doe, mijn levenswerk is." Dit niettegenstaande het feit, datt hij toen reeds de veertig gepasseerd was. En hij was jaar na jaar in die betrekking gebleven, zonder een enkele ern stige poging tot verandering aan te wenden. Evenals duizenden anderen in soortgelijke om standigheden, bedroog deze man voortdurend zich zelf. Hij besefte de noodlottige macht der gewoon te niet, welke het steeds gemakkelijker maakt, dat wat wij jaren lang reeds gedaan hebben, te blij ven doen. Zij weet het voordeel, daarom gebruikt zij dat hun temperatuur overeenkomt met hun omgeving of dat ze soms iets hooger is? en dat alles toegeven niet goed, maar niets toe geven nog slechter is? Als practische huisvrouw interesseert het haar toch zeker, hoe zij de voor deden er van genieten kan. 's Avonds voor den waschdag zet men de wasch in koude Henco- oplossing in de week. Des nachts lost Henco alle vuil op DE VLOEK DER WEIFELMOEDIGHEID. wascht goedkoop» Ecitig trap. L O.Uk,.. Toen men Alexander de Groote vroeg hoe hij er in geslaagd was, de wereld te veroveren, antwoord de hij.„Door niet te weifelen." Een prompt besluit en een sublieme durf hebben menig mensch over gevaarlijke crississen heengevoerd, waar beraad en aarzeling ondergang beteeknd zouden hebben. Een zeer succesrijk man die zijn „geluk" toe schrijft aan prompte beslissingen zeide: „Het groote voordeel van snel besluiten ligt in de grootere be staande voordeelen, die komen tot hen, die dapper zijn want het is dapper in zaken van vitaal be lang, snel te beslissen. Beschroomden en aarzelen den vallen de kleinere winsten toe. Door met uw doel te leuteren door iets half te willen door te aarzelen en van den eenen naar den anderen kant over te hellen, als gij kiezen moet tusschen tegengestelde gedragslijnen, door 't eerst op de eene manier te probeeren en dan weer op een andere door niet de karaktervastheid en de beslistheid te hebben onwrikbaar „ja" of „neen" te zeggen door altijd weer het voor en tegen te overwegen, verliest gij uw houvast op het leven. Een umpire moet wel tweehonderd beslissingen in een uur kunnen nemen. Zulk een training in snel en afdoend te beslissen zou van onschatbare waarde zijn voor de millioe- nen aarzelende, weifelende menschen, die nooit in staat schijnen te zijn tot de een of andere beslis sing te komen. Zij zijn als de onbesloten mensch, van wie een dichter zeide: „Hij is gelijk de bewus teloosheid van de zee bij het keeren van het getij." Hij gaat zoo min voor- als achteruit; hij doet niets dan weifelen. Massa's mannen en vrouwen met prachtige na tuurlijke bekwaamheid en goede opleiding brengen het nooit tot iets, omdat zij de kracht der beslist- Zij loopen om alles heen, totdat het te laat is om te besluiten den een of anderen weg in te slaan Zij blijven voor de beschermende heining staan, LOSSE WENKEN. Verontwaardigd gast: „Deze nota deugt niet!" Kellenr: „Duizend maal pardon mijnheer ik dacht namelijk dat u op uw huwelijksreis was." (Passing Show.) BEHANG BIJPLAKKEN. Wanneer behang op een enkele plaats geschadigd is, dan kan het weer hersteld worden. Neem een stukje behang en laat dat, wanneer het papier wat in het vertrek zit erg is verschoten is, eerst even in de zon ook verschieten, zoodat het ongeveer de zelfde kleur heeft. Let dan bij het nieuwe stuk goed op het patroon, zoodat het op het oude aansluit, waardoor het later natuurlijk minder opvalt. Knip dan zoo weinig mogelijk de kanten af maar scheur liever. De kanten worden wel slordiger, maar wan neer het eenmaal opgeplakt is valt het ook niet erg op. Door het afscheuren worden de kanten dun ner, waardoor het langzaam in elkander overvloeit. Aan den achterkant van het nieuwe stuk wordt nu wat dik gekookte stijfsel gesmeerd ook kan ge bruikt worden plakmeel, wat in den handel te krij gen is. Leg het stuk op de breuk, neem een scoone doek en wrijf van uit het midden naar de kanten. Zorg ervoor dat er geen plooitjes in het papier komen. Plak vooral niet teveel lagen over elkaar heen, an ders wordt het ongelijk van dikte VETVLEK UIT PAPIER. Leg onder de plek een stukje garuw papier met de rauwe kant naar boven en daarop wat magnesi umpoeder (te verkrijgen bij een drogist). Leg hier op de vetvlek. Op de vlek kan ook wat poeder gestrooid. Laat in dat poeder wat benzine druppelen. Zorg er wel voor, dat er niets op het papier komt, daar benzine wel eens kringen achterlaat. Leg op dat poeder een stuk grauw papier met de ruwe kant naar beneden Zet er dan iets zwaars op en laat het een tijdje stil liggen. Haal daarna alle magnesia er af, en zie of de vlek weg is. Zit ze er nog, dan wordt datzelfde nog eens herhaald. HOE MAAKT MEN ROESTIGE SLEUTELS EN SCHAREN SCHOON? vo Hieraan mag nooit geschuurd worden met schuur linnen of Brusselsche aarde, omdat dan die voor werpen teveel zouden afslijten. Leg ze daarom eenigen tijd in een bakje met pe troleum en wrijf ze dan goed af met een droge doek. Om roesten te voorkomen worden ze gere geld ingevet met slaolie of vaseline. Men moet beginnen, binnens- en buitenshuis de plaatsen op te zoeken, die zij voor het leggen van eieren kunnen hebben uitgekozen om de larven en eieren daarna te vernietigen door bespuiten met groene leisteenolie, nafta enz Heffebruik van ruwe petroleum wordt aanbevo len in plassen, slooten, riolen, enz. In afgesloten omgevingen als stallen, zijn de dam pen van creosoot dat men aan het koken brengt in een metalen vat, zeer doeltreffend. Men moet daar bij zorg dragen, te vermijden, door een vat van vol doende diepte te gebruiken, dat het creosoot, dat een buitengewonen overvloedigen rook ontwikkelt, in brand geraakt. In woonruimten spuite men met insectenpoeder. Op de muren formalineoplossingen, waardoor zij worden verdreven; vallen van glas, metaalgaas of lijmpapier waardoor zij min o fmeer snel worden ge vangen. Deze middelen heeft men het eenvoudigst en het meest practisch bevonden. Men moet een beginsel onthouden: overal waar veel vliegen en muggen voorkomen, zijn zij van onmiddellijk buiten de woning afkomstig. Men moet dus vooral daar hun invasie tegengaan door methodische zuivering. GEVERFD HOUT. Geverfd hout moet altijd voorzichtig behandeld worden. Er is glimmend en dof geverfd hout. GLIMMEND GEVERFD HOUT. Geregeld wordt dis stofschoon gemaakt. Iedere week wordt dat hout afgenomen met spons en zeem en koud water. Bij een groote beurt die 2 of 3 maal per jaar gegeven wordt, wordt een lauw sop van sunlightzeep gebruikt. Een scherpe zeepsoort mag niet gebruikt worden daar de verf dan leelijk wordt. Om nu de zeep absoluut weg te nemen wordt een klein gedeelte van het houtwerk eerst afgenomen met zeepsop en dadelijk nagedaan met spons, zeem lauw water en azijn. De azijn neemt de zeepresten weg en tevens maakt het de verf sterker. VLEKKEN UIT GEVERFD HOUT. Deze worden voordat met zeepsop gewerkt wordt eerst uitgemaakt met Brusselsche aarde en een lap Gaat de ver feraf dan mag de vlek niet meer weg gemaakt worden. Mooi geverfd hout wordt met dun ne was geboend. DOF GEVERFD HOUT. Dit mag niet met zeepsop in aanraking komen, hiervan wordt het glimmend. Bij een groote beurt mag het alleen maar afgenomen worden met koud water en spons en zeem. Vlekken mogen nooit uit gemaakt worden. STÜCKWERK. Dit is ook geverfd maar is meestal geaderd, waar door het veel op marmer gelijkt. Dit wordt op de zelfde manier behandeld als glimmend geverfd hout alleen wordt dit dan altijd nagewreven met witte was. NIEUW GEVERFDE VLOEREN ENZ. Wanneer vloeren pas geverfd zijn, dan is het aan te raden om ze een tijdje achter elkaar iederen dag af te dweilen met koud water en azijn. Hierdoor wordt de verf sterker, en wordt minder gauw lee lijk. WAAROM WORDT HOUT GEVERFD? Ie. om het onderhoud gemakkelijker te maken. Ongeverfd hout wordt veel gauwer vuil en is veel lastiger weer schoon te maken. 2e. om het hout te beschermen De verf vormt een beschuttenu laagje op het hout. 3e. om het hout mooier te maken. Muren worden ook om dezelfde reden geverfd. In enkele gevallen is het niet raadzaam muren te verven omdat ze dan onporeus zijn. Dit kan bij badkamers en keu kens wel bezwaren opleveren omdat daar juist veel vocht ontstaat. Is een muur geverfd, dan loopt het vocht langs den muur en komt op den grond te recht. In deze vertrekken zijn bijv, witte muren aan te raden. WAT ZULLEN WIJ ETEN? HET MENU VAN DE WEEK. MAANDAG: Koud vleesch, Andijvie Aardappelen Gort met rozijnen Groentesoep Gevulde slakropjes (met gehakt) Aardappelen Vruchten DONDERDAG: Gestoofde poulet met kerrysaus Rijst Broodpudding ZATERDAG: Gebakken makreel Aardappelpurée Rijstkoek Schapenvleesch Slaboonen Aardappelen Griesmeel met rozijnen Tomatensoep Kalfsfricandeau Kapperkoól Aardappelen Flensjes met appelmoes. „Mammie, ik wou zoo graag met Arnold trouwen Hijheeft een gulden van zijn oom gekregen." (Passing Show.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 6