N IE U W E Haarden Kachels Hike Breijer's No 11~ INTERC. TELEPHOOR 58 Zaterdag 21 September 1929 88e Jaargang Firma R. J. HOUWING Speciaal fiorsetten - Magazijn lel. 526 LApED IJKER CO B R A IT U liwdag, Donderdag en Zaterdag Nieu wsbiad v. Huil. Noorderkwartier r'* Abonnementsprijs e M meer 15 cent. per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma 1. H. KEIZER. Redacteur I. H, KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Groote letters naar plaatsruimte TOB NOOIT. HET LEVEN VAN ANDEREN. Die anderer blijdschap, anderer leed als zijn engen gevoelt, leeft er duizend, en zal de vrucht van duizend levens heb ben. (BEETS). Terwijl ik het citaat van Beets neerschrijf, ben ik mij ervan bewust, dat hij er eigenlijk iets anders mee heeft bedoeld, dan ik er in voel. Beets leefde in den tijd voor 80, in den tijd van het valsche sentiment, toen men elkaar in proza en poezie „weenend om den hals viel." toen men onbaatzucli tig zijn geluk prijs gaf voor dat van anderen, toen men zoo prachtig onzelfzuchtig, zoo rein, zoo in- fatsoenlijk was. Toen men stierf aan een gebroken hart en voor de eer van zijn naam. We zijn die valsche eerbaarheid gelukkig ontgroeid. We bekij ken onszelf een beetje eerlijker en geven toe, dat we egoisten zijn, dat ons geluk ons het naaste ligt. We offeren ons niet meer op, we „weenen" ook niet met onze vrienden we kloppen hen hoogstens vriendschappelijk op den schouder, en we probee- ren hen te helpen. We offeren ons daarvoor niet op, we verrijken onszelf door te helpen en we zijn ons dat bewust. Daarom irriteert het een modern mensch ook zoo als hij van opofferingen hoort spreken „Ik heb mij dan maar weer opgeofferd" zeggen alleen zij, die „edel" en „interessant" willen lijken. Nee, het ons verdiepen in de blijdschap, in het verdriet van anderen, brengt geen opofferingen mee. Als wij de blijdschap nog kunnen vermeerderen, als wij het verdriet wat kunnen verzachten, dan gevpn wij niets, dan krijgen wij vreugde en voldoening. En in hoe meer levens wij ons verdiepen, hoe rijker ons eigen leven wordt. Niet door maar in het wilde weg mee te juichen en mee te huilen, nee, door werkelijk de vreugden en moeilijkheden van an deren te leeren kennen. We voelen dan het leven om ons in duizend schakeeringen, we staren ons niet langer blind op eigen weaerwaardighéden, we gaan het leven in een heel nieuw licht zien. Het is zoo veel grooter geworden, we gaan veregelijken we vergelijken onze moeilijkheden met die van an deren we toetsen onze vreugde aan die van an deren. Het wordt één gehele. Pas als we zoo voelen kunnen we werkelijk samen gaan. Dan vloeien onze levens inéén we herkennen ons levei: in dat van anderen. Dan helpen we anderen, zooals we ons zelf zouden helpen, omdat we allen in hetzelfde le ven staan. Dan voelen we ook de moeilijkheden van anderen mee en we strijden er even hard te gen als zijzelven. Het zijn ook onze moeilijkheden geworden. Het tranenrijke medelijden verdwijnt hierbij. De hartwerende daden van zelfopoffering verhuizen naar het land van den schijn. We kla gen niet, maar reiken elkaar de hand. We gaan sa men verder. En in ons groeit het leven het wordt rijker, riumer. Wij offeren niet wij ontvangen. Dr. JOS DE COCK. (Nadruk verboden.) Voor de lezers van dit blad geeft onze ps>cholo- gische medewerker Dr. Jos de Cock, van Merlenstr. 120, den Haag, gratis zielkundige adviezen o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun Wilskracht en Energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregld behandeld worden. Mochten de beantwoordingen te uitvoerig worden, dan direct schriftelijk aan de aanvragers. N. N. te O., Noch buitengewone krachtsopwinding, noch door noodelooze krachtsverspilling moeten Uw daden be- heerscht worden. Driftige opwinding en lamlendig getob moeten de wereld uit. Gij vreest voor uw daad reeds het oor deel der wereld, maar u vergeet, dat wanneer u uw voornemen ten uitvoer brengt, zonder wankelen of wijken, u den eerbied van de wereld afdwingt. Steeds heeft men bewondering voor he;, werk van mannen met durf en de tobber, die he: oordeel dre menschen vreest, kent de grilligneden en de on standvastigheden der menschen niet, ciie heden ver goden wat zij gisteren verguisden. VERZONDEN BRIEVEN. Aandachtige lezer te N. S. X, te O. Mej. K. MiEtIT I TEL 044 ALKMAAR Keuze uit pl.m. 100 modellen. Revue van ée Week Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck, minister van Staat, van Binnelandsche Zaken en Landbouw, pre mier van het extra-parlementaire kabinet, heeft namens de Koningin en door H. M. daartoe ge machtigd, de zitting 1928-1929 de Staten-Generaal Zaterdag terwijl den Haag, gekoesterd word door mldzomersche warmte en er van publieke belang stelling voor deze plechtigheid al zeer weinig bleek gesloten verklaard. Generaal van Voorst pre sideerde deze Vereenigde Vergadering, als Voorzit ter van den Senaat, voor het laatst. De uiterst kor te, uit vier zinsneden bestaande sluitingsrede was was ook thans zeer onbelnagrijk. Onder de c.c. vijftig leden van Senaat en Eerste Kamer, die aan wezig waren in de zaal van ons Lagerhuis op dien Zaterdagmiddag, bevond zich ook de Chr. Hist. Se nator mr. W. L. baron De Vos van Steen wijk, die benoemd is tot opvolger van Generaal Van Voorst als president van de Eerste Kamer en als zoodanig de Vereenigde Vergadering van Dinsdag 17 Sep tember had te leiden, waarin H. M. de Koningin, vergezeld door den Prins en Prinses Jüliana, de Troonrede zou uitspreken ter opening van de Zit ting 19291930 der Staten-Generaal. En waarmee dus de parlementaire campagne zal beginnen, waarbij zal moeten blijken of het kabi net Ruys IV al of niet genoeg levenskrach; bezit om zich ondanks het missen van een „vast politiek accoord" met de partijen der voormalige coalitie, in het Parlement te handhaven. Van den inhoud der Troonrede, welke den 17 dezer door net Hoofd van den Staat werd uitgesproken, hangt voor de beantwoording dezer vraag heel veel af Zooals men weet dient minister de Geer den 17 September de ontwerpen in der Rijksbegrooting over 1930 en verschijnt dan des avonds de milli- oenennota. Aan stof ter bespreking over de gestie van het nieuw-opgetreden ministerie zal het dus in de eerstvolgende dagen niet ontbreken Uit de finantieele mededeelingen van den be waarder onzer Schatkist zal o.m. blijken dat de Wegenbelasting over het Jaar Mei 1927Mei 1928 heeft opgebracht f7.274.845 zijnde ruim een milli- meer dan de raming. In het tweede belastingjaar bracht de Wegenbelasting drie millioen meer op dan geraamd was. overtrof die opbrengst met ruim 22 pet. die van het voorafgaande jaar, Deze cij fers zullen er zeker toe leiden om bij den Minister van Finantien aan te dringen op verlaging van de auto-tarieven. Op den 12en jl. is de gereglde luchtpostdienst tus schen Patria en Oost-Indië geopend met het ver trek van de P. H. A. E. Z. van Schiphol. Het vlieg tuig had 143 kilogram poststukken ten getale van 8137 stuks aan boord. De vraag of na 1 Januari jl. de 'gereglde vliegdienst welke afhankelijk is van de vergunning der Staten, over welks trritoir men moet vliegen is nog „zwevend" Minister Terpstra, onze nieuwe opperchef van On derwijs Kunsten en Wetenschappen, heeft den 11 jl. namens onze regeering gerecipieerd in de Haag- sche Ridderzaal, het 13e Internationale Congres voor Oogheelkunde, dat eerst in ed hoofdstad werd gehouden. Op Maandag 16 September had, op het Haagsche Malieveld de uitreiking plaats door H. M. de Ko ningin van het vaandel van het corps Mariniers. Den 12en jl. legde de Koningin-Moeder den eer sten steen voor het in de Hofstad op te richten Di- aconessenhuis, ter vervanging van de welbekende Osronavo Stichting. Den 21en September a.s. stelt de Koninklijke Fa milie zich voor de zeilwedstrijden te den Helder bij te wonen van de Kon. Marine Jachtclub. Op 3 October a.s. zal de heer Fruytier, Gouver neur van Curasao door de regeering naar Neder land ontboden scheep gaan te Paramaribo. Men ziet, de nog steeds niet gansch opgehelderde „per kara" van den befaamden Juni-overval vanuit Ve nezuela gewaagd, behoort tot de „muizen" die lan ge staartjes blijken te hebben PERSONALIA: Mr. Pius Arts, het oud-Kamerlid, is herkozen als voorzitter van de Katholieke Volks partij, dewelke niet za woden ontbonden. Mr. B. C. J. Loder, de groote Nederlandsche jurist, de eer ster President van het Permanente Hof van In ternationale Justitie, lid van den Hoogen Raad, is den 13en jl. ter gelegenheid van zijn 80sten ver jaardag met respectueuse warmte gehuldigd. Kardinaal van Rossum, vertoeft nog steeds in Ne derland en bezicht o.a. de Kath. Universiteit te Nijmegen. Tot hoogleeraar in de heelkunde te Groningen is benoemd Dr. P. R. Michael te Rot terdam. De nieuwe professor is 35 jaar oud. UIT DE DOODENLIJST: Mr. D. R. Okman, Kan tonrechter te Leeuwarden en Bergum, 54 jaar. Emil Timrott, tooneelspeler 36 jaar te Amsterdam. H. W. Koekkoek schilder en illustrator 62 jaar te Amsterdam. Dr. Th. Valenkamp oud-chef van het Herberium van 's Lands Plantentuin te Buiten zorg 72 jaar te den Haag. Mr. H. Manger Cats, rechter te Breda, op 56-jarigen leeftijd. A. Teten burg, gep. Luit. Kol. van het Ind. Leger 63 jaar, den Haag. UIT DE CRIMINLIA dezer week teken ik aan, het onderzoek in het zeer lugubere geval van den moord, gepleegd op de 72-jarige mevr. de wed. Oder, aan het Haagsche Bezuidenhout, werd voort gezet. De bewijzen ten nadeele van den verdach te en gedetineerde Kromhout van der Meer worden steeds grooter in getal. Het Amsterdamsche Gerechtshof behandelde in revisie de zaak van den in 1925 te Giessen-Nieuw kerk gepleegden moord op een seinhuiswachter. Het waren zittingen vol sensatie en vol spanning. De beide veroordeelden reeds vier jaren celstraf hebben ondergaan, werden op vordering van den verdediger mr. Roobol Zaterdag jl. 14 September door het Hof in vrijhei dgesteld. O.a. tegen den Rijks-rechercheur de Jong is door de verdediging een klacht wegens meineed aanhangig gemaakt. Men schijnt hier te maken te hebben met schan delijke pressie, op allerlei getuigen geoefend, en waarvan de beide veroordeelden thans op vrije voeten gelaten, slachtoffers waren. Tegen een 31-jarige vrouw uit Amersfoort, be schuldigd van poging tot vergUtiging van haar echtgenoot, is door het O. M. bij de Utrechtsche rechtbank zes jaar gevorderd. Vier maanden geleden werd in de Haagsche spui straat inbraak gepleegd in een juweliersmagazijn, waarbij voor vele duizenden werd geroofd. De po litie heeft nu eindelijk, na lang zoeken een be diende van de bestolen firma en twee „jongens van de vlakte" in arrest genomen, overtuigd hiermede smaakt als room Corsetten Corselets Rechthouders Elastieken Kousen s Zwachtels en v Vostmanchetten üitsiüitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten (Depót PALTHE - Almelo) BUITENLANDSCH OVERZICHT. Nu dezer dagen de groote machthebber in Italië Mussolini, het goed geoordeeld heeft om schijnbaar ingrijpende veranderingen tot stand te brengen in den regeeringsvorm, en hij Zaterdag weer een van zijn groote redevoeringen gehouden heeft, waarin hij eenige belangrijke en opvallende dingen zeide, lijkt het wenschelijk hier een en ander over te zeggen om mogelijk misverstand te voorkomen. Ten eerste blijkt, gelijk reeds onmiddellijk ver moed werd, dat dë reorganisatie der regeering, waarin hij zelf nog slechts de posten van pre mier en minister van Binnenlandsche zaken be kleedt, niet de minste verandering teweeg zal bren gen in de regeeringspolitiek Mussolini blijft de man die in laatste instantie de lakens uitdeelt en het heft in handen houdt. Aan het eenhoofdig bevel,, zooals hij dat noemt, wordt niets afgedaan. Een felle uitval tegen democratie en liberalisme beves tigt dit nog eens nadrukkelijk. Het feit, dat thans een aantal onder-staatssecretarissen minister zijn geworden, moet dus niet anders beschouwd worden dan als een promotie van ambtenaren, die ambte naren blijven en in niets van belang initiatief mo gen nemen. Kortom de heeren krijgen een anderen naam. Er is evenwel een tweede feit, dat opmerkelijk en inderdaad eenigszins onverwacht is, en dat der de i.e. schuldigen te pakken te hebben. De „roode haan" gesteund door allerlei geweldige donderbuien, die echter weinig afkoeling brachten heeft in de afgeloopen week weer danig gespookt. Ik noteer slechts: een heftig brandje in een si garenfabriek aan de Amsterdamsche Achtergracht Het in de asch gelegd zijn van een steenfabriek bij Malden. Diverse heidebranden, waarbij wederom kwaadwilligheid in het spel moet zijn geweest. Er was: de vreeselijke scheepsramp op den Nieu wen Waterweg bij Schiedam van een Engelsch olie tankschip voor Glasgow bestemd, waarbij tal van menschen zijn omgekomen acht Nederlanders 't leven verloren. De ramp van de „Vimcira" hier be doeld, wekte hevige ontsteltenis in den lande. Een andere scheepsramp trof het Belgische s.s. „Estella" op de Westerschelde bij Walsoorden, door een aanvaring. Zestien man zijn daarbij omgeko men. Op den onbewaakten overweg bij Soest is 'n 62-jarige man onder een trein vermorzeld. Bij het boogschieten is te Overschie (Z.) een 11- jarige knaap doodelijk getroffen. De alastrim bleef zich vertoonen hier en daar zelfs in toene mende mate. Te Delft kwamen elf gevallen van de negerpokken voor. Voor de diverse verkeersongeluk ken verwijs ik naar de bladen. In November zal het komen tot een fusie tus- schen de Kon. Nederl. Toonkunstenaarsvereeniging het Nederlandsch Muziek-Paedagogisch Verbond en de Organisatie van Toonkustenaars. Huldiging en toepassing van het oud-Hollandsche„Eendracht maakt Macht." Voor baloorigen en zwartkijkers met hun lot' en baantje ontevreden: voor de fuctie van directeur der Stoomtrammaatschappij „De Graafschap" (Zut fen-Hengelo) hebben zich meer dan vierhonderd sollicitanten aangemeld. - halve een korte notitie behoeft. Een der meest naar voren gebrachte stellingen ja een der meest gebruikte en misbruikte dood-doe ners der fascisten tegenover buitenlandsche anders denkenden is tot nog toe steeds geweest: het fas cisme is een Italiaansch verschijnsel en kan alleen begrepen worden als organisch ontwikkeld en ge groeid uit de Italiaansche historie en ep Italiaan- schen bodem in Italiaansche gemoederen. Dit werd zelfs zoo krachtig aangedikt, dat verge lijkingen met het Bolsjewisme, dat ook een zuiver nationaal verschijnsel genoemd werd en waarmede Mussolini in vrede wil leven, mits het maar buiten die specifieke Italiaansche grens bleef, niet zeld zaam waren. Propaganda voor fascisme als alge meen geldige richtlijn was dus theoretisch uitge sloten. Fascisme was niet voor uitvoer bestemd. En kijk, in zijn redevoering van Zaterdag jl. wijst de Due er op, dat het fascisme zich mag ver heugen in een toenemende belangstelling in de we reld. Het fascisme, aldus Mussolini, heeft een nieuw politiek en sociaal stelsel gebracht, geheel voldoende aan de moderne eischen en dat ook door andere landen onvermijdelijk zal moeten worden aanvaard. De fascisten zijn voorloopers va neen nieuw politiek en sociaal leven op den aardbol. Marxisme en klassenstrijd worden verworpen. De staat en het gezag zijn primair. Het individu behoort zich volkomen te onderwerpen aan den staat. Dit is een zeer belangrijk en nieuw geluid. Zou Mussolini zich langzamerhand zoo sterk en machtig voelen dat hij thans ook buiten de Ita liaansche grenzen zijn apotheose wil voorbereiden? Of zouden hem inderdaad Romeinsch imperiale il lusies voor den geest zweven? In ieder geval is oplettendheid thans geboden. Tenslotte nog dit: De fascistische partij is in Ita lie geen partij meer doch een staatsonderdeel, welks secretaris voortaan bij Koninklijk Besluit zal worden benoemd en de bondssecretaris bij besluit van den minister-president, hetgeen voorgoed de ondergeschiktheid van de partij aan den staat zal vestigen. Inderdaad: er is overeenstemming tusschen fas cisme en bolsjewisme. Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. Met het oog op het alastrimgevaar is in deze ge meente reeds driemaal gelegenheid gegeven tot 't kostloos inenten en herinenten Zoowelkinderen als volwassenen hebben van deze gelegenheid een druk gebruik gemaakt. Naar wij vernemen is onze ge neesheer voornemens nog eens gelegenheid daartoe te geven en wel in de avonduren, opdat zij, die op den dag op den akker werken, van deze gelegen heid gebruik kunnen maken. Wij kunnen er bij de volwassenen niet genoeg op aandringen zich te laten herinenten, want het ge vaar va nbesmet te worden wordt dan tot een mi nimum beperkt. OUDKARSPEL. Blijkens publicatie van Burgemeester en Wethou ders ligt ter gemeente-secretarie ter inzage een verzoek met bijlagen van de firma Kok, Tuinman en Wilken alhier, om vergunning tot het plaatsen van electromotoren voor drijfkracht in perceel ka dastraal bekend sectie D no. 1095 ten behoeve van den bouw van autobussen. Bezwaren daartegen kunnen worden ingebracht op Woensdag 2 October a.s. voorm. 10 uur ten ge meentehuize. OUDKARSPEL. Naar wij vernemen is de fa. Kok, Tuinman en Wilken alhier door aankoop eigenares geworden v. het perceel wijk A no. 173, eigendom van den heer Bakker te Heiloo. De bedoeling is het perceel te amoveeren en daar ter plaatse te bouwen een gara ge met woonhuis. Uit den Omtrek SINT PANCRAS. Donderdag vergaderde de damclub D.O.S. in het lokaal bij de Chr. School alhier. De aftredende voorzitter P. Madderom en secretaris P. Peereboom werden met algemeene stemmen herkozen. De jaar rekening sloot met een batig saldo van f45.01. Besloten werd een propaganda-wedstrijdavond al hier te houden voor niet-leden. Hiertoe zal worden uitgenoodigd de heer P. Beers van Noordscharwou de tot het houden van een simultaan-seance, uit sluitend tegen niet-leden. Als datum werd voorloo- pig vastgesteld Vrijdagavond 27 September in het clublokaal bij de Chr. School. De hoop werd uitge sproken dat de heer Beers de uitnoodiging zal aan nemen en dat vele damliefhebbers van de aange boden gelegenheid zullen profiteeren om een mooie seance bij te wonen. Een en ander zal door het be stuur nader worden geregeld. Verder werd beslo ten dezen winter weer eenige massawedstrijden te organiseeren en o.a. hiertoe aan te schrijven de Haarlemsche Damvereeniging te Haarlem. Hierna sluiting der vergadering.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1