NIEUWE Nieuwsblad v. Ho 11. Noorderkwartier rtjving oer verscni No 112 ihterc. telephooh 52 Zaterdag 21 September 1929 38e Jaargang LANGEDUKER COURANT Deze courant verschijnt juinedag, Donderdag en Zaterdag per 3 maanden f 1.15 UitgaveFirma J. H. KEIZER. Redacteur 1. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. öroote letteI*naar plaate™imt* Advertentiën van L—5 regels 7i oent, elke regel meer 15 cent. Dit woord wordt thans door velen uitgesproken en menig hoofd is er vol van. Laten wij niet spre ken hoeveel hoofdbrekens deze tentoonstelling aan bestuur en comité's heeft gekost. Hoe grootsch de opzet was, hiervan hebben de teekeningen en ver klaringen in ruime mate getuigd. De opzet was enorm, de tentoonstelling is schitterend. Hoe groot de durf is geweest voor dit ontzaglijk werk valt niet te onderschatten. De middenstand heeft ge toond iets te durven, niet alleen door deze tentoon stelling te organiseeren, doch zelfs zonder subsidie van gemeente of provincie of anderszins. Neen, hier was het eigen kracht. Een wandeling door de gebouwen is niet zoo één twee drie gebeurd, want 6a stands vragen aller aan dacht en wij kunnen geutigen dat de exposanten alles hebben gedaan om te laten zien hoe zij met hunne zaken met den tijd meegaan. Het was de laatste dagen der afgeloopen week een koortsachtig werken, een onvermoeid haasten om toch maar op tijd gereed te zijn. En allen waren op tijd gereed. Wie thans de Harmonie binnentreedt waant zich niet in het gebouw, waar anders voorstellingen, ver gaderingen enz. gehouden worden. Ieder hoekje van het gebouw is thans benut voor expositie en het Doelenveld is nu één groot tentoonstellingsge bouw. Het ur der officieele opening was gesteld op Za terdagmiddag 2 uur. Tal van genoodigden waren op dat tijdstip aan wezig en werden door den voorz. der G.A.M.I.T., den heer G. Cloeck, het welkom toegeroepen, waar na de volgende rede door hem werd uitgesproken: Dames en Heeren, Ik kan niet nalaten u mede te deelen, wat zoo even door mijn hoofd ging, toen ik mijn zwarte jas aantrok, geen kleeding voor een winkelier op Zaterdag, om mij op te maken voor het groote oogenblik, waarop deze tentoonstelling zou wor den geopend. Toen, dames en heeren, dacht ik terug aan vijf jaren geleden. Ook toen had ik, evenals nu, met bijna dezelfde menschen de voorbereidingen getroffen voor deze tentoonstelling, qpk toen hadden wij maanden te voren vergaderd, hadden wij geconfereerd met ar chitecten, aannamers, bloemisten, standhouders, re dacteuren van dagbladen, kortom met wien al niet en toen de eerste palen van de 5.A.M.I.T. in 1924 in den grond gingen, was het mij als voorzitter vergund, de vruchten van al dezen arbeid van na bij te becshouwen. Laat ik er thans niet langer bij stilstaan, ik ben verheugd, thans in de gelegenheid te zijn allen dank te zeggen voor de bewijzen van sympathie, die mij in die dagen gewerden. De toenmalige waarnemend voorzitter, de heer C. W. Keysper, heeft de werkzaamheden schitte rend vervuld, maar heeft juist daardoor onzen taak van heden niet lichter gemaakt. Immers, voor vijf jaren brachten 18000 menschen in den loop van 9 dagen een bezoek aan deze ten toonstelling en ik zeg het met de zwartgalligen van heden: „Daar zullen we een heelen toer aan heb ben." Maar we zouden geen goede kooplui zijn, als wij niet geloofden in eigen kracht; wij zijn de nijve ren, die gelooven in eigen kunnen en mochten wij in de verre toekomst daaraan gaan twijfelen, dan roepen wij in den vorm van onze kinderen de beste hulptroepen op, om ons met hun jonge krach ten te steunen in ons streven. Dan zullen wij weer met nieuwe krachten gesteund door goed onderlegd personeel trachten ons doel te bereiken: Dat is: zoeken naar de beste distributie van onze artikelen opdat wij, met behoud van een behoorlijk winstper centage, onze waren daar brengen, waar ze nuttig en noodig zijn. Neen, de middenstander heeft zijn tijd nog niet gehad. Juist tijdens en na den oorlog hebben wij het bewijs geleverd, dat de tusschenhandel de juis te schakel vormt tusschen producent en consument Het is de middenstand, die door zijn voortdurend contact met den consument, beter dan wie ook op de hoogte is, van wat het koopend publiek vraagt. En juist de winkelier in de provincieplaats heeft zooveel meer contact met de koopers, omdat zijn kleinbedrijf hem in de gelegenheid stelt de eischen van het koopend publiek direct te leeren kennen. Nog altijd heeft het oude spreekwoord zijn waarde dat het oog van den meester het paard vet maakt.. En daarom dan ook deze tweede G.A.M.I.T. Waarom dezelfde naam voor deze tentoonstelling? Het woord G.A.M.I.T. heeft burgerrecht verkre gen in Alkmaar, al ontbreekt op het oogenblik de stand der gasfabriek en is deze stand vervangen door andere niet minder belangrijke inzendingen; wij konden de letters G.A.M.I.T. nog even best ge bruiken als vijf jaren geleden want de eerste G.A. M.I.T. dames en heeren, Gaf Alles Met Intrest Te rug. En deze tweede GA.M.I.T. wil u toonen hoeveel wij wederom zijn vooruit gegaan in onze branche. Wij meenen dat een show-room als deze ten toonstelling wil zijn, waar gij dikwijls kunt zien, hoe het product vervaardigd wordt, voor u nog meer belangstelling heeft, dan het beziet onzer dikwijls zeer goed verzogrde etalages. Trouwens, 't reclame maken is voor den winkelier van vandaag een eerste eisch. Wij moeten onze reclame zoo inrichten dat als de cliënt in spé er op uit gaat een artikel te koo- pen, wat wij brengen, dat hij zich dan onze fir ma herinnert als te zijn één dergenen, bij wien hij het artikel zou kunnen koopen. Is uw reclame zoo ingericht, dan kunt ge er zeker van zijn, dat, indien uw prijzen de toets der vergelijking kunnen doorstaan, uw zaak zeker de aandacht zal behou den van het koopend publiek. En daartoe hebben wij geëxposeerd op deze twee de tentoonstelling. En is het geen verheugend feit, dat Alkmaar, als centrum van Hollands Noorderkwartier tot die plaatsen behoort, die belangstelling weten te wek ken, niet alleen van de bewoners zelf, maar ook van pl.m. 70 dorpen in onze omgeving. Maar die belangstelling moeten wij wakker hou den, wij zijn verplicht, en dit is mede een reden, waarom dezeten toonstelling wordt gehouden: te bewijzen dat wij op de hoogte zijn en blijven. Alleen de koopman, die steeds zijn oor te luis teren legt, en zich voortdurend op de hoogte houdt van wat bij het koopend publiek leeft, kan op den duur slagen. Ook hier gelde het: regeeren is voor uit zien. En wat verkeeren wij in dat opzicht niet in een gunstige positie: er gaat in onze omgeving een nieuwe provincie geboren worden. Voor ons wordt klaar gemaakt een nieuw ter rein, waarop wij heel ons kennen en kunnen mo gen exploiteeren. Er zal binnen zeer korten tijd, door Hollandsche ingenieurs, door Hollandsche we tenschap en door Hollandsche durf een provincie aan Nederland worden toegevoegd, waarvan wij mid denstanders uit Hollands Noorderkwartier de vruch ten zullen kunnen plukken als wij tijdig ons oog goed richten en indachtig zijn aan de spreuk: de cost gaat voor de baet uit. Ik hoop binnenkort u plannen te mogen ontvouwen, die u moeten doen zien, dat ook wij van deze nieuwe provincie direct voordeel kunnen hebben. Wij moeten met Amerikaanschen handelsgeest dit product van Hollandschen durf weten dienst- baar te maken aan onzen welvaart. Men heeft ons nu al gezegd: er was durf noodig om zoo iets tot stand te brengen als wij op touw hebben durven zetten, maar deze tentoonstelling is in elkaar ge- zet met de degelijkheid en het zelfvertrouwen, den Hollandschen koopman eigen. En onze trots is het en zal het blijven, dat geen subsidie, van wien ook noodig is geweest, om ons in onze plannen te rug- gesteunen. Het: help u zelf, ligt den Alkmaarschen middenstander diep in het hart gegrift. En thans, nu ik toch stil sta bij wat wij midden standers tot stand hebben durven brengen, nu wil ik van deze plaats wel getuigen, dat de ziel van deze tentoonstelling was onze volijverige secreta ris, de heer Herm. de Raat. Zonder iemand te kort te doen van ons comité, weet ik toch zeker, dat allen zullen getuigen, dat zijn geweldige werkkracht het voor ons mogelijk heeft gemaakt, om door te zetten. Hij was de vraag baak van iedereen en wist iedereen te bevredigen. Het werk door de Raat verzet, is niet beter onder woorden te brengen, dan door eerlijk te erkennen, dat hij meer werk voor deze tentoonstelling heeft verzet alléén, dan alle comitéleden te samen, dat er dan ook geen R. voorkomt in het woord G.A. M.I.T. is voorzeker een tekort doen aan zijn ver diensten. Ik zei u zooeven, dat wij er trotsch op waren zonder gemeentelijke subsidie deze tentoonstelling in elkaar te hebben gezet. Dat wil daardoor niet zeggen, dalt wij geen steun genoten van ons gemeen tebestuur. De groote medewerking, die wij mochten ontvan gen van ons college, stemde ons dankbaar en wij zouden geen goede kooplui zijn als wij niet direct hulde brachten aan B. en W. voor het finantieele succes, dat wij mochten behalen bij ons verzoek om een zeer lagen prijs voor gas en electriciteit. Dat zien wij direct in onze zakken terug: dus nie mand zal mij kwalijk nemen, dat ik hiervoor B. en W op de eerste plaats onzen dank breng. Daarbij dient direct vermeld te worden de medewerking die wij verkregen bij het gratis beschikbaar stellen van het terrein en zooveel andere zaken, waarbij ons duidelijk bleek, dat de Middenstand in Alk maar een woordje meespreekt. In de tweede plaats een woord van dank aan den heer directeur der Lichtbedrijven. Als een win kelier in figuurlijken zin in donker zit gaat hij als regel niet naar den directeur van de lichtbedrijven maar toen het G.A.M.I.T.-bestuur in donker zat, was het juist de directeur der lichtbedrijven, die ons uit den nood hielp. Ik. mag hier wel verklaren, dat de steun die wij van de zijde van den heer van Deventer gekregen hebben ons het bewijs heeft geleverd, dat hij het heusch niet helpen kan, dat wij wel eens moppe ren over onze hooge gas- en electriciteitsrekening. Als het van dezen directeur afhing, dan zouden wij reeds lang voor kostprijs geholpen worden, mis schien daar beneden, want in deze dagen heeft de heer van Deventer steeds zijn menschen in onzen dienst gesteld en nimmer hebben wij tevergeefs een beroep op hem gedaan. Ook de heeren directeuren van Gemeentewerken en Plantsoenen zijn ons zeer ter wille geweest en hebben veel bijgedragen om moeilijkheden te over winnen. En tenslotte de brandweer en de politie. Wij, wij zijn alle zulke eerbare burgers, dat wij de politie en hare superieuren alleen bij name kennen, maar nu wij de medewerking van den commissaris van Politie noodig hadden, zoo goed voor nachtpermis sie als voor muziek op de Steenenbrug als voor on ze reclame, constateeren wij met voldoening, dat wij ook hier de medewerking verkregen, die wy ook van dien kant zoo noodig hebben, zoodat, al zouden er ook van dezen kant eens maatregelen genomen worden die ons minder prettig toeschijnen wij toch de zekerheid hebben dat er rekening ge houden wordt met onze speciale verlangens. Alvorens nu den waarnemenden burgemeester te verzoeken deze tentoonstelling te openen, moet ik de heeren van Reyendam hulde brengen voor liun ontwerp van deze gebouwen. Zij hebben bewezen den juisten kijk erop te heb ben, wat de Middenstand voor een tentoonstelling als deze behoeft. De suggestieve lijnen van het gebouw spreken van den durf van den middenstand en ieder, die straks deze terreinen zal betreden zal het gaan als ons: hij zal moeten getuigen, wat jammer, dat dit schoone gebouw slechts voor 9 dagen is opgetrok ken. De honderden zullen straks roepen over uw kustwerk. Daarnaast een woord van hulde aan de uitvoer ders van het plan, de heeren H. Vos en Zonen. De prettige wijze waarop wij voor de tweede keer met met den heer Vos mochten samenwerken, deed ons goed. Maar er is meer. Het is een ziekte onder de vele aannemers, waaronder zelfs zeer groote, om al tijd even over tijd te zijn met de oplevering van hun werk. Een groote verdienste van den heer Vos was ook thans weer, dat hij eenige dagen voor den vastgestelden tijd met zijn werk gereed was, zoodat 1 ook de standhouders eerder aan hun moeizamen arbeid konden beginnen. Een woord van hulde voor een dergelijke organisatie van uw bedrijf is hier op zijn plaats. Ik zal verder geen namen noemen, maar alleen mijn commissieleden danken voor hun medewer king. Men heeft wel eens beweerd, dat de winkeliers onderling elkaar het brood niet gunnen in den mond. Er wordt ook dikwijls beweerd dat een ver bond van Roomsch en niet-Roomsch moeilijk tot stand is te brengen. Ik kan en wil van deze plaats getuigen, dat ons verbond tot opbouw van deze tweede G.A.M.I.T. al deze redeneeringen logenstraft. Onze samenwerking was er een van wederzij dsch vertrouwen. Moge dit tot heil van den middenstand nog jaren duren. Natuurlijk hebben wij eerst onzen burgemeester gevraagd de tentoonstelling te openen en even ze ker als u weet ik, dat hij gaarne gevolg zou heb- ben gegeven aan ons verlangen, want een burge- i meester, die eens heeft gezegd: Alkmaar is een stad van den Middenstand en de Middenstand is de kurk, waar Alkmaar op drijft, die burgemeester zou nooit en nimmer weigeren dit product van den samenwerkenden middenstand op de hem bekende prettige wijze te openen. Uit zijn mond een woord tot ons gericht, is steeds een woord, om over na te denken. Nu moet u niet denken, dat het ons spijt, dat de heer Thomsen, als waarnemend Burgemeester die taak gaat vervullen. Als de heer Wendelaar spreekt tot den middenstand, dan weten wij, dat hij zich heeft moeten inwerken in de wijze van leven en werken van den middenstand, maar straks, als de heer Thomsen eenige woorden tot u richt en hij u zegt. hoe hij over den middenstand denkt, dan we ten wij, dat er een man spreekt met ervaring. Im mers, voortgekomen uiit, en steeds geleefd hebben de temidden van den nijveren middenstand, is hij van binnen uit bevoegd te oordeelen. Wij zijn er dan ook niet op achteruit gegaan, maar weten ze ker, dat er straks een man aan het woord is met een helderen kijk op den middenstand en een voor uitzienden blik. Mag ik den heer Thomsen verzoeken deze ten toonstelling te openen: Nadat een langdurig applaus had weerklonken, betrad de heer A. F. Thomsen het podium om de tentoonstelling officieel te openen. De heer Thomsen sprak, zooals gemeld, in zijn kwaliteit als vertegenwoordiger der gemeente Alk maar en zei: Het Bestuur van de G.A.M.I.T. heeft mij de eer en het genoegen gedaan, mij als wn.-Burgemeester te verzoeken deze tentoonstelling te openen. Ik dank het daarvoor, inzonderheid voor dat genoegen. Im mers met de opening van deze tentoonstelling kan ik mij denken dat Ik in de gelegenheid wordt ge steld, aan zoovelen weer eens iets van Alkmaar te laten zien. En dat is altijd en altijd weer een dank baar werk. Dezer dagen mocht ik een Engelschman die dagelijks in Londen vertoeft, door onze stad ge leiden. De man za ghier geen machtige bouwmo- numenten, noch krootsche zaken op eenig ander gebied en toch werd hij uitermate bekoord. Hoe flegmatisch hij als rechtgeaard Engelschman ook was, hij kon niet nalaten zijn bewondering op min if meer geestdriftige wijze tot uiting te brengen. Ik wil maar zeggen, dat het immer een genot is, iets van Alkmaar te mogen laten zien en dat ik mij dan ook voorstel, dit genot ook thans te mogen sma ken. Ik wil dan beginnen met er op te wijzen dat we ook in dit geval niet moeten denken aan iets over weldigends, aan een tentoonstelling zooals we die wel eens elders in een of andere wereldstad zagen, waar machtige zaken met betrekkelijk onbeperkte hulp van regeeringslichamen het beste beentje voor zetten, maar dat hier wordt gedemonstreerd wat de Alkmaarsche handeldrijvende- en industrieele mid denstand vermag. Als men dit bedenkt, ben ik ze ker, dat het u zal gaan als dien Engelschman, nl. dat u straks met den besten wil uwe bewondering niet zult kunnen onderdrukken. Mijn gedachten gaan hierbij wel in de eerste plaats uit naar hetgeen de standhouders prestee- ren. Daarvoor is het immers een tentoonstelling en daarom is het toch eigenlijk te doen. Maar als bij na overal is ook hier naast hetgeen men ziet iets wat men niet ziet en dat desniettemin meest be- langr-k is. Het komt mij voor, op fijn weg te liggen daarop inzonderheid even te wijzen en dat is dan op alle arbeid en energie, die van de beide Middenstands bonden, vooral va nhet tentoonstellingscomite ge durende den langen tijd van voorbereiding werd gevraagd. Als wy bedenxen, wat die menscnen aurf aen en deden, zonaer subsidie of garantie van re geering van lana 01 stad, geneel in net belang van aen Middenstand en daarvoor indirect van onze stad, aan kunnen we daarvoor niet anders dan groot respect heboen en veraient dat ons aller wei- I verüienae üank en hulde. Dames en Heeren, het is nog al eens gewoonte, dat een spreker met applaus wordt aanx gezegd voor het gesproXene. Ik zou u winen vragen, om aat ditmaal na te laten, want ais dat wera geaaan, zou ik niet mede mogen appiauüiseeren en aaaraan neo ik juist zoon benoeite. nis ix aeze tentoonstemng open, wil ik dat doen met myn goeden wensen voor het weislagen van deze onderneming, aoor hand geklap ter eere van de beide Middenstandsbonden en het tentoonsteiiingscomité. ix noop, aat u mij daarbij enthousiast zuit willen bijstaan. Hierna werd de thee rondgediend, waarna een rondwandeling langs de verscnihende stands werd gemaakt. Spoedig klonken de tonen der Jazz-Band, onder leiding van aen heer S. M. Spruit, door wie het muzikale gedeelte der G-AM.i.T. wordt verzogrd. Deze Band bestaat uit zes personen aoor wie geza menlijk 2u instrumenten worden bespeeld, o.a. 2 pi ano's. De tentoonstelling mocht zich des avonds in een druk bezoéx verneugen. Er heersente een gezellige stemming. De Dancing is geheel in beslag genomen door de HKMA DE WILD. Eene opsomming van de vele artikelen is bijna niet mogelijk. Het geheel gelijkt wel een Warennuis en alles is op keurige wyze geëtaleerd. Allereerst zien wij een ijskast van de General Electricfabriek. Deze kast is bestemd voor huishoudelijk egbruik, voor het bewaren van etenswaren. De werxmg is zeer eenvoudig, door aansluiting op de lichtleiding door middel van een stopcontact. De Ament- waschmachine met aangeDouwde centrifigue zorgt dat de wasch in tijd van lü minuten scnoon, doen tevens droog is. Verder zien wij de A.C.E.C.-moto- ren en de electro-motoren voor het landbouwbe drijf. Dap komen wij aan een af deeling eiectri- scne artikelen, zooais kachels, ovens, stryxyzers, en wat dies meer zy. Ook de Radio is nier verte genwoordigd door een groote verscheidenheid toe stellen, loudspeakers en onderdeeien. De Magna- fon-luidsprexer laat u hooren dat door een ver sterker aeze uitnemend geschikt is voor dancings, zaïen enz. De bekende Carlshütte-, Jaarsma-, en Sindiac-haarden alsmede de Godin- en Etna- xachels zyn in groote verscheidenheid geëxposeerd, evenzoo Sxnking-gasxachels en gascomioren. Naast eene groote conectie Hercules- aiiuminium-pannen etc. is het bekende „B.K."-emaiile geetaieerd. Dan volgt eene aiaeenng koperwerken, waarnaast de collectie Schaatsen een plaats heeft ingenomen. Een complete badkamer met een entourage van sanitaire artikelen is zeer bezienswaardig, mede ae afdeeüng wasch- en wringmachmes, van het merk „Miele." Vergeten wij niet te noemen de collec tie ornamenten, waarbij onze aandacht getrokken wordt door een ornament van nieuw-ziiver. De geheele zaal wordt verlicht door de Cuproflex verlichting, weike volgens onze meening ais één der beste genoemd mag worden. DE FIRMA J. LIND Hz. etaleert een fraaie collectie bont. Voor de dames om van te watertanden. Als bijzonderheid zagen wij 0. m, een panter- en een leeuwenhuid van den heer IJspeert, welke geheel door deze firma zijn be werkt. Ook de collectie opgezette dieren is een kijk je waard; noemen wij eekhoorns, buizerds, enz. De ze firma kan er zich op beroemen dat alles op ei gen atelier vervaardigd wordt. DE FIRMA JAC. MET exposeert een Buich Sedan 47 model 1930. Wel dus het allernieuwste. Voorts een geheel nieuw merk en wel Marquette Sedan, alsmede de bekende Che vrolet met 4 en een Coach met 2 portieren. Deze firma is, zooals men weet official dealer van de General Producten van Chevrolet, Pontiac. Oldmo- bile, e. a. De plaatsruimte op deze expositie liet niet toe deze merken te exposeeren. De heer J. VAN MERWIJK doet den naam van zijn zaak alle eer aan. Hier wordt gedemonstreerd de permanente golf „Eugè- ne". Voor de dames zeker interessant. Een collectie Kleico-praeparaten zal veler aandacht vragen. Een zeer mooie collectie Kristal-, Koper-, Tin- en Aardewerk zagen wij in den stand der FIRMA H. BOSSERT EN ZOON. Ook eenige artistiekelampen trekken de aandacht HET LEDERHUIS toont ons, hetgeen er op het gebied van lederwaren en koffers gebracht wordt. Een rijke keuze dames- tasschen, portemonnaie's, enz. enz. is hier op keu rige wijze tentoongesteld en ziet men hier op dit gebied de nieuwste snufjes. Wij twijfelen niet of de heer B. J. SCHUIFF zal het aan koopers niet ont- DE FIRMA R. J. HOUWING komt uit met de nieuwste modellen haarden en kachels. Wij noemen hiervan o.m. de „Victoria"- haarden. en de E. M. Jaarsma-haarden. Ook de

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3