Gemeenteraad St. Pancras. Fa. P.Tti. YPMA, Langestraat69,Alkmaar De raad dezer gemeente vergaderde Dinsdagavond half acht ten raadhuize in voltallige zitting, onder presidium van den Edel Achtbaren Heer J. Kroo- nenburg, Burgemeester teevens secretaris^ De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom waarna vaststelling der noutlen van de vorige vergadering volgt. De stemmingen zullen aanvangen bij den heer Snel. Ingekomen stukken. a. Proces verbaal van gehouden kasverificatie bij den gemeente-ontvanger op 19 September j.l., In overeenstemming met de boeken was in kas aan wezig een bedrag van ƒ3539.821/:.. Op de boeren leenbank is geplaatst êen bedrag van ƒ10955. b. Koninklijke goedkeuring is ontvangen op het raadsbesluit d.d. 18 Juli 1929, waarbij tot intrekking der heffing van hondenbelasting is besloten. In verband met een opmerking op een der vorige raadszittingen omtrent het heffen dezer belasting ten laste van een blinden jongen, deelt Z.E.A. me de de kohieren te hebben nagezien, doch is ge bleken dat deze naam hierin niet voorkomt, zoodat nimmer belasting van hem geheven is. Voorts deelt Z.E.A. mede, hedenmorgen een uit gebreid schrijven te hebben ontvangen van een raadslid niet behoorende tot deze gemeente, in zake het Koedijker pad. Inzender stelt zeer veel belang in deze kwestie en geeft gronden aan waar op eventueel tot oplossing zou zijn te komen. De voorz. zegt nog gelegenheid te hebben gehad dit schrijven met de wethouders te hebben kunnen bespreken en waren B. en W. van meening dit schrijven in verband met de aanhangige zaak nog in te dienen bij den raad. Niettemin B. en W. de goede bedoelingen van den schrijver ten zeerste appreeieeren en hem zeer erkentelijk zijn, zijn B. en W. van oordeel dat de gemeenteraad zelf de be sluiten dient te nemen zonder voorlichting ander zijds en stellen voor het schrijven voor kennisge ving aan te nemen. De heer Slijker zegt geheel accoord te gaan met B. en W. De heer Lek meent dat de leden in deze niet be ïnvloed moeten worden door anderen. De goede bedoelingen, die in het schrijven liggen, stelt spr. op prijs. De heer Snel vraagt of de naam van den schrij ver geheim moet blijven. De voorz. antwoordt dat dit betrekkelijk niet het geval is. Indien de raad zich met het voorstel van B. en W. kan vereenigen is het onnoodig er verder op in te gaan. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Aangaande de verbetering der koestallen hebben B. en W. advies ingewonnen bij den directeur van den keuringsdienst voor waren. Hierop is een schrij van van genoemden directeur ontvangen, waarin vermeld wordt, dat door den keuringsdienst con trole wordt uitgeoefend, niet zoozeer op de hoeda nigheid der stalling dan wel op de melk. Mogelijke gevallen van vervuiling komt in de melk altijd naar voren en wordt zulks op deze wijze gecon stateerd. Nu controle reeds plaats vindt, stellen B. en W. voor niet in te gaan op het schrijven van het bestuur der wettelijke dierenbescherming. Niettemin is de medewerking van B. en W. ver zekerd waar het noodig is om verbetering te bren gen in minderwaardige stallen. De heer Koelemey zegt, dat er uds geen stallen- controle is, doch alleen op de melk. Volgens spr. zal dus b ij iemand die de melk niet verkoopt, doch deze voor eigen gebruik houdt, geen controle wor den uitgeoefend. De voorz. meent, dat dit wel niet zal voorkomen, dat de melk uitsluitend voor persoonlijk gebruik is Zoo gauw echter de melk voor consumptie buiten het gezin wordt aangewend valt deze onder de con trole. Wethouder van Kampen zegt, dat de controleur die overal rondgaat tevens wijst op het aanbrengen van meer stroo indien hij zulks noodig acht. De; heer Lek zegt, dat in gevallen van vervuiling of van heerschenden stank in de stallen deze al tijd tot uiting komt in de melk Na een korte onderlinge discussie wordt besloten het voorstel van B. en W. aan te nemen. Voorts deelt Z.E.A. mede, dat de Achterweg en de van der Vijzellaan thans bij de waterleiding zijn aangesloten, tevens zal de van der Vijzellaan bin nenkort van gas en electriciteit worden voorzien. De voorz. deelt vervolgens mede een onderhoud te hebben gehad met den opzichter betreffende den Twuyverweg, waarvan de openstelling wordt ver wacht op 9 October a.s. In overleg met den aan nemer is deze datum vervroegd en wel bepaald op 2 October a.s. Het ligt in de bedoeling van B. en W. een ver zoek te richten aan Ged. Staten het besluit inzake de verbodsbepaling (voor verkeer afgesloten) in te trekken met ingang van genoemden datum. B. en W. stellen voor voorgaande stukken voor kennisgeving aan te nemen. Aluds wordt besloten. Ingekomen is een schrijven van het raadslid Lek, inzake inenting tegen dreigendalastrimgevaar. De voorz. memoreert dat op aandrang van ver schillende ingezetenen de kostelooze inenting Vrij dag jl. heeft plaats gehad waarbij 217 personen zijn geholpen. Een veertigtal moest worden teruggezonden we gens een tekort aan entstof. Op Dinsdag 24 September (heden) zal wederom gelegenheid worden gegeven en wel des namiddags 1 uur o.t. in de secretarie. Dit zal per omroeper worden bekend gemaakt Z.E.A. hoopt hiermede aan de vele wenschen der inwoners te hebben voldaan. De heer Lek zegt de laatste dagen van verschil lende zijden in deze gemeente de legende te hebben gehoord, als zou de inenting zeer gevaarlijk zijn, gevaarlijker dan de pokken, ja, zelfs zoo sterk, als zou dit tienmaal meer gevaar opleveren. In een stuk van den Gem. Geneeskundigen Dienst te Am sterdam heeft spr. gelezen, dat zulks door dr. Heij- ermans absoluut wordt tegengesproken. Geconsta teerd is, dat op 4000 kinderen 1 geval van hersen vliesontsteking is voorgekomen, waarvan een ze ven tiende gedeelte nog geneest. Volgens berekening van het aantal geboorten te Sint Pancras zou dan gedurende 350 jaar 1 sterf geval in deze gemeente kunnen voorkomen. Spr, meent een en ander te hebben moeten zeggen om de groote ongerustheid weg te nemen. De voorzitter merkt op dat niemand tot inenting verplicht wordt en ieder voor zich persoonlijk de verantwoördelijkhei ddraagt. De verplichting is daarom opgeheven, niet alleen voor eventueel gevaar aan inenting verbonden doch ook doordien velen principieele bezwaren hebben. Vraagt men den dokter naar het gevaar, dan is het antwoord, dat een ieder voor zich zelf het we ten moet. De kostelooze inenting zal worden voort gezet, totdat allen, die zulks wenschen, geholpen zijn. De heer Muurling kan zich het pleidooi van den heer Lek niet begrijpen. Ook kan spr. de bereke ning niet volgen. Een ieder is vrij en moet een ie der het zelf weten. De voorz. merkt op, dat de heer Lek nog eens na der heeft willen aatoonen dat hij voor zich het gevaar niet zoo ziet als thans gezegd wordt. Verzoek van A. Schram tot het verwijderen van een boom. De voorz. deelt mede, dat het een in -en uitrij den met wagens en auto's als ingang tot de schuur van den heer Schram belemmert. In B. en W. is deze zaak al eerder besproken, doch even op zijn beloop gelaten voor een nader onderzoek. In de laatste vergadering van B. en W. is de zaak weder om besproken en hebben B. en W. den meestbe- voegden boomenkener, den heer Groen, geraad pleegd, die het zelfs noodig oordeelde om den an der een boom weg te nemen, hetgeen noodzakelijk is voor een goed ontwikkeling der andere boomen. De heer Groen adviseerde dat de tijd hiervoor nu gekomen is. B. en W. stellen voor met een klein gedeelte aan de westzijde van den Boven weg aan te vangen, waaronder de boom bij den heer Schr. begrepen is. Echter kan deze zaak gevoegelijk aan gehouden worden, tot den a.s. herfst wanneer de tijd daar is. De heer Snel stelt voor den heer Schram hier mede in kennis te stellen en kan adressant den, boom zelf doen vellen, evenals zulks is geschied bij; de nheer Smit. De voorz. zegt, juist met dit laatste geval gezien te hebben wat de gevolgen zijn. Ook toen werd aangevoerd dat de boom een belemmering was. In- plaats van den boom is een leelijk schot gezet en tot slot kan er alleen een handwagen door.. Z.E.A. acht daarom voorzichtigheid geboden, echter ziet geen spr. er geen bezwaar in den boom direct weg te nemen. Aan ieders wenschen ten aanzien der boomen toe te geven acht spr. een gevaar voor den prachtigen Bovenweg met zijn boomenrij waarop Z.E.A. zoo trotsch is. De heer Lek acht het niet juist tot den winter te wachten gezien het vele ongerief wat de heer Schram er van ondervindt. De voorz. verklaart gaarne bereid te zijn hierin mede te werken. .E.A. acht het echter noodig een wenk te geven aan de inwoners. Hierna wordt het voorstel-Snel over te gaan tot directe ruiming over te gaan in stemming gebracht en aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen de beide wethouders. Behandeling begrooting lichtbedrijven 1930. Bij de behandeling van de begrooting voor het gasbedrijf vraagt de heer Snel of er met de cokes rekening gehouden wordt met de inwoners. De voorz. antwoordt, dat personen buiten de ge- méente woonachtig, niet in aanmerking komen. Nadat alle posten onder den loupe zijn genomen, wordt voorgesteld tot vaststelling te besluiten op de volgende cijfers. Gewone dienst: sluitende in ontvangst en uitgaaf op een bedrag ƒ110427.61. Kapitaaldienst sluitende op ƒ21618. De post van onvoorziene uitgaven is gesteld op f 2567.63. Betreffende het electriciteitsbedrijf wijst Z.E.A. op de belangrijke verlaging van den stroomprijs. - Begonnen met 45 cent is deze gedaald tot op 23 ct. Spr. kan niet nalaten dezen vooruitgang in het bedrijf ten zeerste toe te juichen. Hierna wordt de begrooting als volgt vastgesteld gewone dienst in ontvangsten en uitgaven sluiten de op een bedrag van f74014.63 en de kapitaal- dienst op een bedrag van f 8170. met een post voor onvoorziene uitgaven groot f3850.90. De heer Slijker informeert naar een eventueele aansluiting van Heerhugowaard. De voorzitter antwoordt dat deze aanleg te kost baar wordt. De totale kosten van aanleg gerekend tot de hal te van den Middelweg bedragen f 79000. Dit bedrag verwerkt in den gasprijs hierbij berekend het te rugkomen van rente en aflossing, zou opgebracht moeten worden f 11.200 om de rekening sluitend te maken. Berekend op een verbruik van 5000 kub. meter zou dan 23 cent per kub. meter betaald moe ten worden. Deze prijs maakt het onmogelijk een dusdanig bedrijf op te stellen. Vaststelling gemeente begrooting 1930. Naar aanleiding van de verschillende wijzigingen hiertoe besloten in de vorige vergadering, wordt voorgesteld de begrooting op de volgende cijfers vast t éstellen, gewone dienst sluitende in ont vangst en uitgaaf op f47178.58, kapitaaldienst 0.62 met een post voor onvoorziene uitgaven tot een bedrag van f 1434.551/2. Aldus wordt besloten. Verzoek van Volksonderwijs om weder invoering van het vervolgonderwijs. In dit schrijven spreekt het bestuur der vereeni- ging voor Volks onderwijs zijn groote waardeering uit over de verbeteringen en den aanbouw aan de O. L. School. De voorzitter is verheugd zulks uit het schrijven te hebben mogen vernemen. Nu alles gereed is, faadt Z.E.A. den leden van den raad aan, voor zoo ver zij de school nog niet gezien hebben een kijkje te nemen, zoodra de stoelen voor het 4e lokaal zijn aangekomen. Gaarne zal spr. de leden rondegleiden. Betreffende het ingekomen verzoek memoreert spr., dat door het raadsbesluit van 18 Juli het vervolgonderwijs is ingetrokken, tevens de aanlei ding hiertoe nogmaals breedvoerig weergevende. (In het raadsverslag is dit punt door ons breed voerig weergegeven en zullen wij ons van een her haling onthouden. Verslaggever.) Z.E.A. wijst vervolgens op de groote kosten, voort vloeiende uit het verplichte zevende leerjaar, on danks dat een terrein en lokaal beschikbaar was ten dienste van het lichamelijk onderwijs, waardoor een besparing is verkregen. In het algemeen, aldus Z.E.A., is de belangstel ling voor vervolgonderwijs miniem te noemen en kan het minimum aantal leerlingen van 10 door het zuideinde opgevoerd worden tot 1213. Om die uitgaven thans weer te voteeren met tevens het zevende leerjaar in zijn vollen omvang, meenen B. en W. dit niet te mogen doen en verklaren B. en W. hun standpunt onveranderde te moeten handha ven. De heer Snel zegt, dat op de aatste vergadering van Volksonderwijs vele liefehbbers zich voor we- der-instelling hebben uitgesproken. Voorzitter: Merkwaardig. De heer Snel deelt mede, dat het geheele bestuur besloten heeft een verzoek in te dienen tot wijzi ging van het raadsbesluit. Ook in andere gemeen ten wordt het' vervolgonderwijs gehandhaafd. Spr. is van meening, dat kinderen niet gauw te veel lee- ren en dat het beter is dat zij op de schoolbanken zitten dan dat zij langs de straat loopen. De voorz. zegt het geheel eens te zijn met het laatste, echter niet met de opmerking omtrent an dere gemeenten. In Noordscharwoude is het alreeds voor 2 jaren geleden afgeschaft. Misschien bestaat er in andere gemeenten meer belangstelling, ech ter in Sint Pancras in het steeds automatisch op pei lgehouden moeten worden. De heer Snel vraagt, als er voor de o.l. school reeds 12 liefhebbers zijn, hoeveel zullen er dan wel zijn voor de bijz. school: De voorz. zegt, dat als het hoofd van de bijz. school er zelf niet voor werkt, de ouders zelf niet aanspoort er geen enkele aangifte wordt gedaan. Het hoofd heeft er dan ook zelf geen interesse voor in verband met het zevende leerjaar. De heer Snel wil het boekhouden er aan toe voegen. De voorz. meent, als in die richting, welke nog meer afwijkt van het leerplan, dan reeds het geval geweest is, gegaan wordt, dan moet het particulier initiatief maar eens naar voren komen Mocht zulks slagen, dan staat nog altijd de gelegenhei dopen bij de gemeente aan te kloppen. De heer Lek vindt in dit geval als re belangstel ling en liefhebberij bestaat, het voorstel Snel te moeten steunen. De voorz. zegt dat niet vergeten moet worden, dat het verplichte zevende leerjaar toch veel meer is dan het vervolgonderwijs en de kosten hieraan verbonden mogen toch niet uit het oog verloren W De Teer Lek wij, waar het het onderwijs betreft gaarne offers brengen. De voorz. zegt dat er alreeds zooveel offers wor de ngebracht aan Alkmaar voor H.B.S., Ambacht- Huishoudschool, enz. Nog nimmer heeft spr. iets nagelaten wat ten goede zou kunnen komen aan het onderwijs. Echter moet er toch een grens zijn. Het zevende leerjaar is tenslotte zoo slecht opge vat dat er zelfs van rechtswege vervolgingen tot een aantal van 4 zijn ingesteld. Spr. vraagt zich af hoe zal dan wel de belangstelling zijn voor het vervolgonderwijs. De heer Snel voert aan, dat het verzoek uit den boezem der ouders is gekomen en niet van het bestuur. Wethouder van Kampen: Dan is het verslag niet zuiver geweest. De heer Muurling gaat, gezien de weinig belang stelling met het voorstel van B. en W. accoord, vooral daar het aantal steeds geforceerd is. De heer Snel zegt dat er toch altijd nog een kern van 7 of 8 overblijft. Wethouder van Kampen zegt zich nog steeds vast te houden aan een cursus welker oprichting toch altijd mogelijk is. Als er 12 leerlinegn zijn kaV dit aantal zeer goed in tweeën gesplitst worden en wel 6 beteren en 6 minderen, waardoor de laatsten geen struikelblok zijn voor de eersten. Spr. stelt zich steeds op het standpunt al zou het aantal ook bereikt worden, toch liever een cursus in het leven te roepen. De leerlingen zullen hier mede veel verder komen, hetgeen spr. boekstaaft met een voorbeeld van een "jongen die in de 5de klasse is blijven zitten en thans door een schrif telij kn cursus zeer goed bij is. Bij een cursus zul len B .en W. zeker niet ten achter blijven met een subsidie en door splitsing zal veel beter resultaat verkregen worden. De heer Koelemeij zegt, dat op de vergadering het zelfde gezegd is, waarop is geantwoord dat de ge meente er dan vanaf zal stappen. De voorzitter: Dat is niet juist. Dat had niet ge zegd mogen worden daar dit alreeds veel eerder door wethouder van Kampen is gezegd. Ondanks al les zal allereerst de L. O.-wet in het oog gehouden worden met het verplichte zevende leerjaar, welke verplichting door het rijk is opgelegd. De kosten hiervan zijn ontzaglijk hoog. Wij leven in de eeuw van „het kind" en gelukkig heb ik zelf ook kin deren, maarer is toch ook nog meer. De heer Snel verklaart dat door wethouder van Kompen het zoo voorgesteld is, dat een gedeelte boekhuoden en een gedeelte vervolgonderwijs be komt. Spr. vraagt of het niet mogelijk zou zijn dat B. en W, in overleg treden met de hoofden d. scho len, waardoor dan de kinderen van de straat wor den gehouden. De voorzitter zou meer uitgebreid onderwijs, zoo als talen, boekhouden, glascultuur, tuinbouwonder- wijs etc. ten zeerste toejuichen, doch moet zulks uit eigen boezem voortkomen en mocht dan blij ken dat de kosten te hoog zijn, dan kan men altijd komen bij het gemeentebestuur en zullen B. en W. zeker met voorstellen komen. De heer Muurling is van meening, dat de heer Snel het verkeerd begrijpt en zegt tot verduidelij king, dat het initiatief van de ouders zelf moet uit gaan. De heer Lek verwacht dat er niet veel van terecht zal komen, zooals het nu is en zegt het voorstel Snel te steunen ondanks de kosten. Hierna wordt het voorstel Snel wederinvoering van het vervolgonderwijs in stemming gebracht en verworpen met 3 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de beide wethouders en de heeren Slijker en Muur ling. KOEDIJKERPAD. De voorzitter deelt mede dat op het schrijven aan Koedijk gericht, inmiddels antwoord is inge komen. waarin wordt medegedeeld dat de raad een parig heeft besloten niet op het voorstel van arbi trage in te gaan, zijnde niet in den lijn van het staatsrecht. Tevens wordt geadviseerd dat beide gemeenten zich voor advies zullen wenden tot Ged. Staten. Z.E.A. zegt dat het pad hiermede op het doode punt is gekomen, hetgeen spr. zeker betreurt daar het pad zeker niet alleen voor beide gemeenten maar ook een algemeen belang is. Spr. begrijpt het schrijven van Koedijk niet best, daar arbitrage wordt afgewezen al zou dit niet in den lijn van het staatsrecht zijn. B. en W. zijn het hier niet mee eens. Anderzijds is het een aanvaarding van arbi trage. Indien dus het voorstel van Sint Pancras in anderen vorm was gegoten m.a.w. als voorgesteld was Ged .Staten als arbitragecommissie aan te wij zen, dan zou dit wel aanvaard zijn. Echter acht St. Pancras genoemd college niet de gewenschte commissie hiervoor, daar Ged. Staten zich wenden tot Prov. Staten, vandaar weer terug naar Ged. Staten en dan eerst uitspraak doen. Deze weg is volgens spr. te lang, gezien het verzoek van Koe dijk voor 1 October te beslissen. Dit is niet mogelijk en moet toch spoed betracht worden. Vandaar dat B. en W. hadden voorgesteld zelf een arbitragecom missie aan te wijzen, waardoor onmiddellijk de uit spraak gedaan had kunnen worden. Volgens het krantenverslag betreffende de raadszitting van de gemeente Koedijk, zou de burgemeester wel weten wie Z.E.A. als derde in de commissie zou wenschen echter bestond de vrees, dat Sint Pancras hiermede niet accoord zou gaan. Achteraf is gebleken dat beide voorzitters den zelfden persoon op het oog hadden en wel den voorzitter van het Hoogheem raadschap. Zonder twijfel zou een rechtvaardig oordeel geveld zijn, waarbij beide raden zich on voor waardelijk zouden neerleggen, hetwelk een zeer eenvoudige oplossing zou zijn. Te betreuren is het, als het pad tenslotte door deze kleinigheid zou moe ten vallen. Spreker vindt dat Koedijk zich te sterk vasthoudt aan hetgeen, zij verkiest. Z.E.A. wenscht te wijzen op de groote belangen voor Koedijk. Nog nimmer heeft Koedijk gespro ken over het zuideinde van Koedijk met zijn 700 inwoners. De L.GèC. heeft 4000 gulden beschikbaar gesteld met het oog op het kanaal. Voorts beroept Koedijk zich steeds erop een ruim standpunt te hebben ingenomen, echter heeft Koedijk niets an ders of meer gedaan dan Sint Pancras. De kosten van de stichting rusten even zwaar op alle inwo ners van beide gemeenten. Uitgaande va nden juis- ten grondslag voor de stichting zou deze ook de juiste zijn voor onderhoud. Gaarne zou de voorz. zich iemand wenschen, die hem tot ander inzicht kon brengen, maar de velen, die Z.E.A. gesproken heeft, deelen dezelfde gevoelens. B. en W. hand haven hun standpunt al zou alles hierop moeten afstuiten. Ten slotte kunnen er altijd geen raadsvergaderin gen belegd worden voor deze kwestie. Gaarne wil len B. en W. op een zo osoepel mogelijke wijze medewerken aan de verwezenlijking der plannen. Echter za liedere verantwoordelijkheid bij het te nietgaan der plannen afgewezen worden. Spr. stelt voor Koedijk te berichten dat St. Pan cras accoord gaat met als derde lid der arbitrage- commissei den reeds genoemden voorzitter te ver zoeken en te verzoeken hoe Koedijk thans in de uiterste instantie zal besluiten met toevoeging, dat St. Pancras onder geen enkelen vorm ook haar standpunt zal wijzigen. Tevens hierbij mede te deelen dat bij eventueele weigering niet meer op de zaak zal worden inge gaan. Z.E.A. wenscht met het oog op den nog kor ten tijd den datum van 1 October te wijzigen in bv. 15 October. Wethouder Duif wil 1 October handhaven, daar het anders toch harrewarren blijft. De heer Lek heeft hoop, dat de zaak alsnog in 't reine komt. Hetgeen door Mulder in den raad van Koedijk is gezegd, neemt spr. hem niet kwalijk, het was een heel eenvoudig woord. Spr. vraagt zich wel af hoe Koedijk tenslotte gekomen is tot den grondslag van de stichting. De heer Snel steunt het voorstel Duif vooral nu door het Polderbestuur gedreigd is met terugtrek king. De voorzitter stelt voor 10 October. Wethouder van Kampen vindt den gang van zaken te Koedijk niet aangenaam en is van meening, dat bij eventueele weigering van Koedijk, het plan nog niet van de baan is. Spr, herinnert aan de eerste vergadering met de L.G.C. waar de burgemeester van Koedijk is opge dragen de zaak in orde te maken. Wordt dus niet ingegaan op het voorstel dan zal de burgemeester van Koedijk verplicht zijn dezelfde vergadering te beleggen als de eerste om verslag uit te brengen, dat net pad niet tot stand zal komen. De voorz. van de L.G.U. zegde 3000 gulden toe met de verklaring als fiefrlaetr mocht hangen op een stukje grond, de L.G.C. bereid was dit bedrag te verhoogen. La ter is dan ook het volle pond gevraagd. Niet alleen is de burgemeester voorzitter van Koedijk, doch hebben allen ook het vertrouwen in hem gesteld. Voorts acht spr. de uitdrukking van „Holland op z'n smalst" niet juist. Spr. is er niet voor thans bruut vast te houden aan dien éénen dag. Tenslotte doet hij de opmerking, dat beide gemeenten dan eerst los van het pad zijn indien die slotvergadering is De voorz. merkt op, dat op de oorspronkelijke ver gadaring dadelijk toezeggingen werden gedaan, voor bepaalde bedragen bij de totstandkoming. Komen de beide gemeenten niet tot overeenstem ming dan vervallen automatisch alle toezeggingen. Met nadruk verklaart Z.E.A. nogmaals mee te gaan met den persoon der arbitrage. Moet het echter vallen, dan valt het. Thans gaat het nu nog om den datum. De heer Lek vraagt of de voorzitter wel eens een onderzoek heeft ingesteld naar de onderhoudskos ten van die 400 meter. De voorzitter antwoordt ontkennend, echter zijn de kosten zeer miniem tegenover het ptan. Z.E.A. acht de zaak voldoende besproken en sluit Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met uitzondering van den datum waarna het voorstel Duif met 4 tegen 3 stemmen wordt aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter onder dank de vergadering. (Ongecorrigeerd.) Voldoet Uw RADIO; niet meer aan moderne oisehen Een onzer speciale RADIO-MONTEURS ver strekt U alle gewenschte inlichtingen ter ver betering. Nieuwstijdingen DE POST VLUCHTEN NAAR INEje. Het eerste postvliegtuig is Zpndag om 6 uur 30 uit Medan vertrokken naar Palembang. Is om 6 uur in den middag te Batavia aange komen. De bestuurder verklaarde, dat de lan dingsterreinen onderweg in uitstekenden toestand wareen. Een mededeeling, b ijde K. L. M. binnengeko men, meldt nader, dat het eerste postvliegtuig gistermorgen owj8 uur 50 te Bandoeng aankwam. Het verloop van de eerste der reeks veertien- daagsche postvluchten AmsterdamBatavia is zeer voorspoedig geweest. Het toestel met de be stuurders Smirnoff, Beekman en den mecanicien Veenendaal vertrok 12 Sept. van Amsterdam en is een dag vroeger dan het vastgestelde plan te Bativia aangekomen. Het tweede vliegtuig. Het tweede postvliegtuig is, volgens bij de K. L. M. binnen gekomen berichten, Zaterdag om 5.55 uur uit konstantinopel vertrokken en om 12.07 te Aleppo gearriveerd. Zpndag heeft het toestel den tocht voortgezet en kwam om 2.25 plaatselijk etijd te Bagdad aan. Alles is wel aan boord. Een nader bericht is ingekomen, dat het post vliegtuig in goeden welstand te Jask is gearri veerd. BRUTALE INBiRAAK. Bij den heer Nic. Widdershoven te Bprn (L.) hebben dieven een brutalen inbraak gepleegd, waarbij f 3000 aan bankpapier werd buitgemaakt. De daders hebben de sleutels van de geldkast uit een broekzak gehaald, en vervolgens den diefstal gepleegd. Het geld behoorde toe aan de Boerenleenbank afdeeling Born (L.), waarvan de heer iWiddershoven secretaris is. Alhoewel tot heden geen spoor der daders ontdekt is, wordt sterk vermoed dat hier bekenden hun slag hebben AUTOl IN DE SLOOT. Te L"1 zen dij ke kwam de heer Vael, uit Axel, met een twee-persoons auto in groote vaart uit do (richting Schoondijke. Nab ijde woning van den heer Haverbeke schijnt hij zijn stuur te zijn kwijt geraakt en na eenige malen over den weg te hebben geslingerd sloeg de auto om en kwam in een sloot langs den weg terecht. Onmiddellijk stoegeschoten hulp haalde den bestuurder ,die zich alleen in den wagen bevond, door den kap open te snijden, uit den wagen. Hij werd itt» een nabgelegen café binnengebracht, waar een inmiddels ontboden geneesheer een bloeduitstorting in de hersenen constateerde. Zijn toestand is bedenkelijk. DOOR DE TRAM GEGREPEN. Zaterdagavond half negen is de 4.4-jarige J Piersma te Nijland, die op de fiets van Sneek naar zijn woonplaats onderweg was, "bij het over steken van de rails door de trom gegrepen en zwaar gewond. Hij is in het Ziekenhuis te Sneek overleden. BRANDi IN DE KAMP VAN LAREN. Zondagavond om 7 uur ongeveer ontdekte de militaire politie, dat een der groote houten ba rakken van de Legerplaats bij Laren in brand stond. Het vuu rgreep razend snel om zich heen en in minder dan geen tijd stond het geheele ge bouw Van 15 bij 7 M. in lichte laaie. Met het vallen van den avond werd de geheele heide het verlicht door metershoog oplaaiende vlammen. Het prachtige vuurwerk tokte duizenden uit alle omliggende gemeenten. Die Brandweer uit Bus- sum, die 't eerst aanwezig was, ,kon niets uitrich ten, omdat de kampwaterleiding was afgesloten. Later kwamen de brandweren uit Laren en Hil versum, welk elaatste, 'tis daar juist Hilver- sumsch gebied', de slangen uitrolde en er en slaagde om precies acht uur het eerste dunne straaltje wate rte geven. Het gebouw lag toen reeds plat, in de vlammende resten ontploften wat losse patronen. Elerst toen het R.E.Nmeer druk ging geven en ook de mótoraanjager van de brandweer auto kon gaan werken, kon met

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 2