uiduiislctg Tomaten en Gamit Nu nog drop, straks regen 't Belastingbiljet Verwachtingen Vele onzer lezers zullen zich afvragen, wat of to maten te maken hebben met de Gamit. Zoo is het ook ons gegaan, toen wij een pakken de reclame van dit product op de tentoonstelling ontwaarden. Dra togen wij op onderzoek uit, doch werden onderweg even opgehouden door den volijverigen secretaris-administrateur van de Provinciale Com missie, den heer W. Balk. De gebruikelijke begroeting volgde op hartelijke wijze. Na de informatie naar gezondheid enz., was ons gesprek al spoedig gaande over de Gamit. Wij verkeerden in de stellige overtuiging, dat ook de heer Balk de tentoonstelling kwam bezich tigen, zooals dat van hem gewoonte is, vooral als het iets belangrijks betreft. Midden onder ons discours werden wij gestoord door een alleraardigste jongedame, gekleed in de uniform der Alkmaarsche Huishoudschool, die den heer Balk op tamelijk familiare wijze aldus toe sprak: „Mijnheer Balk, wilt u even bij de directrice ko men. Wij hebben al een poosje naar u uitgezien, doch hebben tevergeefs naar u gezocht." Met een vragenden blik in onze oogen, keken wij den heer Balk aan, echter dachten wij: „zeker 'n goede bekende." De heer Balk gaf als vriendelijk bescheid ten antwoord: „Natuurlijk, juffrouw, met genoegen." De heer Balk noodigde ons uit even een kijkje te nemen in stand 59. Een weigering onzerzijds zou onbeleefd zijn ge weest en volgden wij dus. Intusschen informeerden wij naar de reeds ge noemde reclameplaat en nu was het de beurt van den heer Balk ons vragend aan te zien. Voor ons stonden wij voor een raadsel, totdat de heer Balk uitriep: „Maar weet u dan niet, dat ook wij een stand hebben?" „Wij???" Intusschen waren wij op stand 59 aangekomen en onmiddellijk was alle twijfel voor ons opgeheven Verbluft, verrast bleven wij staan. Deze ruimte geleek een restaurant. Eenige keurige gedekte tafels noodigden een ie der plaats te nemen. Ook wij ontvingen een aanspornig en dra zaten wij gereed onze maag te onthalen op lekkernijen die voor ons werden opgediend. Zoo werden wij onthaald op tomatensoep, toma- tensandlwches, tomatenjam, voorts stonden op schotels keurig opgemaakt, verschillende tomaten- gerechten gereed. De heer Balk was wederom zoo vriendelijk ons een verklaring te geven. Het is nml. de vereeniging van veilingen, die mede door de steeds leidende hand van den heer Balk, op demonstratieve wijze het heerlijke Hol- landsche product „de tomaat" ter kennismaking aan het publiek gratis presenteert. Op een wijze boven alle lof verheven, worden de tomatenspijzen door de directrice met behulp van 2 leeraressen en leerlingen klaargemaakt. Hiertoe is een keukeninstallatie aangebracht. Van welk een propagandistisch gehalte de heer Balk is, constateerden wij vele malen door het aan tal „proevers" die op" aandringen van hem ook eens even kwamen keuren. Met genoegen, inzonderheid voor degenen, die tot deze inslaande reclame het initiatief namen, hoorden wij vele malen de op merking, dat de tomaat in verschillenden vorm op gediend, uitstekend van smaak is. Wij zijn overtuigd dat het aantal afnemers aan merkelijk zal worden vergroot en de tomaat in me nig huisgezin hare intrede zal doen. Het is, volgens ons, van het bestuur van de ver eeniging goed gezien, deze propaganda op een zoo daadwerkelijke wijze te voeren, want dit product had eenige bekendheid van noode. De vele en kleurrijke reclame, die de wand van deze stand siert, zal niet nalaten een krachtigen drang uit te oefenen op meerder gebruik van Ne- derlandsche groenten en fruit. De woorden „geeft kracht, gezondheid en levens lust" spreken voor zich zelf. Tevens merkten wij op een aardige uitbeelding van het gebruik van druiven, waaruit bleek, dat het jaarlijksche portie druiven voor een gezin van 7 personen slechts 1 kilo bedraagt, hetgeen voor Nederland te weinig is. Ongetwijfeld zal de propaganada op de Gamit het gewenschte resultaat opleveren. Wij wenschen het Bestuur zoowel als den heer Balk het grootste succes toe. Heeren Ministers etc., waarom belooft gé, wat ge óf toch niet van plan .zijt na te komen, óf niet kunt nakomen? Zijn er onder mijn lezers geen "deskundigen op belastinggebied? Zoo ja, ze zullen''t publiek aan zich verplichten, als zij eens precies aan wisten te geven, hoeveel we nu eigenlijk aan den Staat en hoeveel we in werkelijkheid aan de Gemeente hebben op te brengen., Zeker, 't staat op 't papiertje wel aangegeven, edoch die opgave komt me voor, verre van juist te wezen. Ik verdenk er de hooge politieke heeren van, dat ze op zeer politieke manier 't biljet in vullen. Hoeveel is daar nu bij, dat werkelijk aan de gemeente ten goede komt? Op mijn biljet is de verhouding van Staat en Gemeente 1:3; wat zeggen wil, dat Papa Staat f 1 van me vordert tegen Mama gemeente f 3. Hier zit vast een niet geringe, verkapte verlakkerij achter. Want de Staat belast de gemeente mét tal van uitga ven, zonder dat de gemeente er iets tegen kan doen. En die uitgaven worden kalmpjes weg in de rubriek Gemeentelijke Inkomstenbelasting, on dergebracht. Zoo schijnt de gemeentelijke huishouding pe perduur en die van den Staat zeer goedkoop. Met lange gezichten zijn dit najaar de biljet ten na inzage weggelegd. We beginnen nu te zeggen: Heeren politici, je kunt ons nog 'n heele boel vertellen, zeer veel beloven en we'tten aan nemen, die den schijn wekken van bezuiniging te brengen. Bezuinigd hebt ge op de grootte van het papier en op de grootte van de enveloppe, waarin de aanslag zat. Daar houdt alle bezuini ging ook mee op. Ondanks uw beloften, constateeren we een ver zwaring van lasten. Nu reeds kunnen we op onze vingers natellen, dat 't volgend jaar den druk weer zwaarder zal zijn. 't Kan niet uitblijven. Daar ligt 't papierke voor me, 't onnoozele, geduldige papier, waarop staat, wat ik als staats burger aan Papa Staat en Mama Gemeente in het belastingjaar 19291930 heb af te dragen. Wat is het simpele stukje papier een leer zaam object. Met hoeveel blijde verwachting zag ik zijn komst te gemoet. Immers nu zou (dacht ik bij rne zeiven) blijken, dat onze groote mannen, niet alleen mannen van 't woord, maar oo"k mannen van de daad zijn. Ik herinner me zoo levendig, de uitspraken van eminente ministers van Finan- ciën, van Binnenlandsche zaken, van Provinciale Gedeputeerden, van groo'te leiders in de politiek. De Ministers zeiden, (en ze spraken naar uw en mijn hart, nietwaar lezers!) zoo gaat 't niet langer. Het volk gaat onder den zwaren finan- j cieelen druk gebukt als een ezeltje onder gewel dig zware pokken. Wat komt er van kapitaal vorming terecht? Lezers, doe me een genoegen. Heusch, doe 't eens. Herinnert u de beloften'ffij de jongste elec torale worsteling gedaan, ook bij de voorlaatste. 't.Kan me geen sikkepit schelen, of ge zwart, groen, rood of geel georganiseerd zijt. Leest of roept in uw herinnering terug, wat u is beloofd. Ge zoudt minder behoeven te betalen, daar ging niets van af. Dat was no. 1 van alle beloften van alle politieke partijen. Voor me ligt 't onnoozele papierke. Ik vraag: wat blijkt waar te zijn geweest in die beloften? Waren de lasten nog maar gebleven, als ze waren, 'k zou gezwegen hebben in alle talen. Edoch, in plaats van vermindering constateer ik een vermeerdering. Van öén en ''t zelfde inkomen betaal ik in 19291930 meer*clan in 't belasting jaar 1928—1929. 'kHeb 't gevoel, dat ik er tusschen genomen word. i" ii Nu reeds kunnen we op ónze tien vingers na tellen, dat met name te Broek op Langendijk een volgend jaar meer moet worden opgebracht, dan dit belastingjaar. De gemeente is nu verplicht uit te voeren, wat de wet haar oplegt. De verbouwing van de beide scholen kost een bom duiten. In de jongste raadszitting is besloten een geldleening van pl.m. 28 mille aan te gaan; er zullen er nog wel een paar volgen. We moeten ook nog een overdekte speelplaats hebben, met een gymnastieklokaal. Die Raad mag uitvoeren, wat de diooge heeren voorschrijven, naar de meening van de menschen, die al dat nieuwe moeten betalen, vraagt geen mensch. Toen we onze menschen in Raden en Staten kozen, gaven we hun tevens de beurskoorden in de hand. Van die bevoegdheid wordt een ruim ge bruik gemaakt. Daar zitten we nu met 't geval. We sputteren allemaal. We hebben 't gevoel, dat we gevild worden, dat de Staat ons een val- sche en de gemeente ons een echte rib uit onze corpus snijdt. En de gemeenteraad staat machteloos, kan er niets aan doen. Hoogstens bezuinigen op 'n straatje, hier, 'n hebbeding daar. Wat niets of bijna geen invloed uitoefent op 't totaalcijfer. Nu tracht men ons in de politiek ook nog wijs te maken, dat de gemeente een autonome groot heid is. Sou-ve-rei-ni-teiLin,-eigen-kring bezit. O, bittere ironie. Wat spot de werkelijkheid met al dat politiek gedaas. Suzerein is de gemeente, onderhoorige, wat zeg ik vazal. E,n de Raad, die aan 't hoofd- van de gemeente heet te staan, nl. volgens de ^gemeentewet, is de geduldige dienaar zonder loon (presentiegeld is maar 'n schimmetje, op te noemen niet waaTd); de uitvoerder van de bevelen van hooger hand, het. hoofd van Jut, waarop alle standjes, aan- en opmerkingen neerkomen. 'k Bewonder de menschen, die zich onder deze omstandigheden, (zonder bevoegdheid en wel aan sprakelijkheid) nog voor 't baantje geven. O, hoe graag zouden ze menige post afstem men. Ze kunnen niet, ze mogen 't niet. Ze weten zeer wel, dat het uitloopt op meer dere lasten, 'tls wel fraai. ders zeer stegen. Geen wonder: het geld had zooveel minder waarde; en a'lles werd zooveel duurder; de loonen moes'ten omhoog, zouden de arbeiders kunnen bestaan. Hierbij komt, dat de salarissen der ambtenaren zeer worden verhoogd; grootendeels was dit ze ker broodnoodig. Maar op wie werd de schuldenlast, die gemaakt moest worden voornamelijk afgewenteld Op land- en tuinbouw; en "deze konden dat toen wel dragen; omdat de bedongen prijzen enorm hoog bleven. De hooge belastingen konden worden op gebracht. Maai- nu is de oorlog voorbij; en bij velen is de oorlogswinst veranderd- in oorlogsverlies. De loonen en salarissen kunnen niet omlaag; voor vele ambtenaren en arbeiders is het nog lang geen „vetpot". E|n de overige productiemiddelen dan? Timmerlieden, schilders, metselaars, en meer andere vaklieden hebben hun „bonden" die, laten we 't maar zacht uitdrukken, bij de te bedingen prijzen regelend optreden. Maar dit mist de tuinbouwer. Eien bond, die de prijzen voorschrijft, kan hier voor niet bestaan. 't Zou zoo'n bond wat geven, als hij 'tegen den buitenlandschen handel zei„dezen prijs beding ik, anders krijgt ge mijn product niet". Hij zou zeggen: „gij traag, een ander graag". Maar dan door invoerrechten!Wie Dr. Lo- vink hierover hoorde, heeft al wel begrepen, dat dit een zeer penibel vraagstuk is; waarvan waarschijnlijk al heel weinig heil is te verwach ten. Al stamp je met je voeten, en al zet je nog zoo'n grooten mond op, een buitenlandsche Staat is bedacht op zelfbehoud en neemt het Nederland- sche product niet, tenzij het er winst in ziet. Met ruilregelingen is misschien een kleinigheid te winnen, maar 'tzal niet afdoende kunnen hel pen. De prijzen opvoeren zal al héél hóel moei lijk gaan. Dan de pachtprijzen drukken! Uitnemend; veel land wordt dwaas duur ge huurd. En het meer en meer inheemsch komen de ,,bij inschrijving" doet daar geen goed aan. Djat moest beslist weg, voorgoed verdwijnen; dit werkt funest. Maar de huurprijzen zijn, gezien de hooge verkoopsommen niet altijd voor den verhuurder „woeker", bij lange na niet. Bij de hooge koop prijzen komen de belastingen op de ongebouwde eigendommen, die al heel zwaar zijn. Hier ligt een mooie taak voor de Regeering, en voor de Provincie, en voor de Gemeente, voor zoover deze laatsten opcenten heffen op de rijks belasting. We denkfen aan de kosten van 't Hoogheem raad, die allicht heel wat besnoeid kunnen wor- nen worden. We raken zoo langzamerhand aan deze laatste belasting gewend, maar het biljet stuit ons altijd, we bekennen 't eerlijk, zoo vaak we 't ontvangen. We treden niet in details, maar dat ook hier wel bezuinigd kon worden, is vrij zeker. Zoo zal er meer zijn. Laten we hopen, dat de Regeering middelen vindt om op te richten, wat ter neder ligt. Nieuwstijdingen „Niettegenstaande de oogst ook dit jaar over het algemeen niet onbevredigend mag heeten, zonden land- en tuinbouw zich breeder ontplooien, zoo de prijzen der voortbrengselen gelijken tred hiel den met de productiekosten." Zoo klonk het bij de opening der Staten Ge neraal uit den Koninklijken mond. Hierin ligt ongetwijfeld opgesloten, dat de Regeering onzer lands van harte geneigd is land en tuinbouw te helpen. Neen, we behoeven geen oogenblik te denken, dat dit woord slechts een phrase zou zijn. „De prijzen der voortbrengselen hielden geen gelij ken tred met de productiekosten". Ook niet in den tuinbouw. Tijdens den oorlog gingen èn de prijzen èn de productiekosten beide geweldig omhoog. De prijzen; eenvoudig, omdat er in het buiten land groote behoefte aan onze groenten bestond; men kon er nu eenmaal niet buiten; en betaalde er dan ook grof geld voor. De productiemiddelen; deze stegen ook zeer in prijs, vooral ook omdat mede de loonen der arbei- „GR,AF ZEPPELIN" 18 UUR BOVEN NEBERLANDl HAMBURG, 23 Sept. (V. Dl) Naar de „Ham burg—Amerika-Lijn" mededeelt, heeft het reis plan van den „Graf Zeppelin" eenige wijziging ondergaan. Zoo zal de tocht naar Berlijn niet op 5 of 6 October, doch reeds op 1 of 2 Oct. a.,s. plaats vinden. Deze toch is, evenals die naar Zwitserland, reeds geheel uitverkocht. D:e Nederland-vlucht zal op veler verlangen in plaats van 14 uur 18 uur duren. Die neus afgebeten. Zaterdagavond omstreeks elf uur raakten 'n zekere V. en S., die te veel aan Bacchus hadden geofferd, slaags op de Groote Markt te Bergen op Zoom. De twist liep zoo hoog, dat' V. de neus van S. tusschen z'n tanden nam en daar 'n flink stuk afbeet. Hevig bloedend begaf S. zich naar een dokter, die heelkundige hulfp verleende en opneming in het ziekenhuis noodzakelijk oor deelde. POGING TOT VERGIFTIGING? Dezer dagen is een poging tot moord ontdekt op een landbouwer in de Purmer. Deze vond, dat de koffie, die hij dronk, een verdachten smaak had en daar hij vreesde, dat er iets niet in den haak was, liet hij de koffie bij een apotheker te Purmerend onderzoeken. Het bleek toen, dat de koffie een voldoende dosis vergif bevatte om den man te dooden. De landbouwer heeft daarna aangifte bij dé politie gedaan, die thans de zaak in onderzoek heeft. Eir zo uernstige verdenking tegen een der huisgenooten van den landbouwer bestaan. INBRAAK MET BEDREIGING. In den nacht van Zondag op [Maandag, toen alle bewoners van Schagen deelnamen aan festivitei ten ter gelegenheid van de Winkelweek, is inge broken bij de alleenwonende weduwe mej. Schui. Onder de bedreiging: wijs de plaats aan waar je geld ligt, of je'leven is er mee gemoeid, moest de weduwe haar geldkistje en haar gouden sie raden afstaan. De dader is nog niet bekend. MET EEN BUKS BESCHOTEN. In een ziekenhuis te Leeuwarden is een twintig jarige jongeman uit Beetgumermolen opgenomen, die doo reen vriend met een windbuks boven het linkeroog werd getroffen. De kogel is in het achterhoofd doorgedrongen. D'e toestand van den getroffene is zeer ernstig. EET OP UW KINDEREN! In een onbewaakt oogenblik heeft te Lange- zwaag een kindje van een jaar een brandend thee lichtje van de tafel bij zich in den kinderwagen getrokken, waardoor de dekens vlam vatten. Die kleinje werd deerlijk gewond en is aan de ge volgen overleden. Z,WOLEE's BEGROOTING. Dé begrooting der inkoniiten en uitgaven van de gemeente Zwolle voor den dienst 1930 is ver schenen. De bevolking telde 1 Januari j.l. 40.067 zielen. De gewone dienst sluit in ontvangsten en uitgaven met f 3.424.549. De kapitaaldienst op f 1.618.731. De totale schulden der gemeente be dragen f6.100.169. Voor werkverschaffing aan werkloozen is op deze begrooting f45000 uitgetrokken, 't Batig slot van den gewonen dienst volgens de laatste vastgestelde rekening (voor zoover daaraan niet reeds een bestemming 'is gegeven) bedraagt f179.722. Gedeelte van het (vermoedelijk) batig slot gewone dienst '29 f23000. Tot. f202.722.73 Voor ondersteuning aan behoeftigen in geld is f 65000 uitgetrokken. De opbrengst der belas ting naar het inkomen wordt geraamd voor dienst jaar 1929-'30 op f 537.714.41, voor dienstjaar 1928-'29 op f28.500, totaal f825.214.41. Buitenland ONDER DE ZAND|MASj§A's BEü|OLVEN. i Te Montbreheim bij Reims is een 67-jarige j landbouwer onder een instortende zandmassa be- j graven. Een arbeider, die hem wilde bevrijden, j werd door een nieuwe instorting eveneens bedol- j ven .Toen men beiden uit het zand had opgegra ven, bleken zij reeds overleden. EEN VERGETEN SiCHAT GEVONDEN. In den kelder van een huis in Belgrado moet een juweelenschat zijn gevonden, die oorspronke lijk bewaard zo uzijn in de kluis van de bank van leening in St. Petersburg en bij het uitbre ken van de revolutie eerst naar den Krim en toen door de troepen van generaal Wrangel via Cattaro naar Belgrado zou zijn gebracht. In den kelder was een gepantserd gewelf aangebracht als 'jschatkamer. De aanwezigheid van de kost baarheden zou in vergetelheid zijn geraakt, wan neer niet een groep Russische emigranten de ju- weelen noodig had gehad voor de oprichting van een Russische bank! j Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeepdroog dan voorzichtig af en doe er wat I Purol op. Herhaal dit eiken dag. zoo lang het I I noodig is. Per Telefoon. AMSTERDAM, 24 September. (V.Dl). Twee kinderen vergiftigd door het eten van zwarte bessen. Te Munsterscheveld, gem. Eimmen, zijn giste ren 2 kinderen van den caféhouder W. vergif tigd door het eten van bessen van de zwarte nachtschade. Het jongste kind, een jongentje van 3 jaar is spoedig overleden, het 5-jarig meisje is naar het ziekenhuis te Groningen overge bracht. Haar toestand is redelijk wel. AMSTERDAM, 24 September. (V.Dl). HOEK VAN HOLLAND. Be „Veendam" van de Holland-Amerika-lijn aan den jjrond geloopen. Heden is het stoomschip Veendam van de Hol- land-Amerika lijn tijdens mist bij Roode Ton 4 aan den grond geloopen. Sleepbooten bevinden zich in de onmiddellijke nabijheid. De Veendam weer vlot gebracht. Nader vernemen wij dat de Veendam met assis tentie van de sleepbooten „Witte Zee" en „Maas" weer is vlotgebracht. UIT ARNHEM Ritmeester A. P. Colenbrander overleden In het Diaconéssenhuis te Arnhem is overleden de bekende ritmeester Anton Piet Bolenbrander uit Ginneken. Ziooals bekend is, overkwam de heer Colenbrander op 18 September j.l. gedurende het concours hippique te Zielhem bij Döetinchen een ongeval, waarbij hij niet alleen van het paard viel, maar nog een trap opliep. Ritmeester Galenbrander is 40 jaar en gehuwd. Hij was een der beste Nederlandsche ruiters. In 1922 kwam hij uit te Nice, vervolgens te Luzern, Londen en New Work. Zijn meeste be kende paarden zijn „Sunday" en „Mascotte". UIT SUSTEREN. Misdaad Maandagavond is tusschen de gemeenten Sus- teren en Echt het lijk gevonden van Hendrik Jessen uit Susteren. De man had eene gapende hoofdwonde, welke van de kruin tot het voor hoofd liep en blijkbaar is toegebracht door een scherp voorwerp. Zijn rijwiel lag in de onmid dellijke nabijheid en was niet beschadigd. Ook zijne kleeren toonden aan, dat geene aanrijding met een auto heeft plaats gehad. Die verslagene was gehuwd. De justitie heeft onmiddellijk een onderzoek te rplaatse ingesteld. Omtrent de 'dader(s) is nog niets bekend.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 4