Vergadering van den Raad der gemeente Noordscharwoude, op Dinsdag 24 September 1929 des namiddags ten acht ure. Aanwezig de heeren: P. Zut; A. Barten; A. Kwadijk, N. Kooij, J. Ootjers, A. de Geus en L. Schrijver. Voorzitter de heer Jhr. A. *L. van Spengler, Secretaris de heer K. G. Reinders. 1. Opening. De Voorzitter opent de vergadering en heet den heeren allen welkom. Hij verzoekt den heeren allen staande het overlijden van den heer Broersen te herdenken. Spr. had niet kunnen verwachten na de in de vorige"vergadering geuitte woorden voor het her stel van Broersen, dat deze reeds den volgenden dag is overleden. Hij brengt dank aan den over ledene voor hetgeen hij gedurende zijn kort lid maatschap van den Raad heeft gedaan in het belang der gemeente. Wij voelen, zegt spreker, allen mede het verlies dat het gezin heeft ge troffen. Broersen zal bij ons in aangename her innering blijven. Hij ruste in vréde. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemd raadslid. Voorzitter zegt dat de werkelijkheid onmee- doogend is en dat deze vordert dat de plaats, opengevallen door het overlijden van Broersen zoo spoedig mogelijk weer wordt vervuld. Van den Voorzitter van het hoofdstembureau tevens cen traal stembureau is daaromtrent bericht ingeko men dat deze in die vacature had benoemd D. Zijp, genoemde heer heeft echter deze benoeming niet aangenomen, waarnaar door hem is benoemd de heer L. Schrijver die de benoeming heeft aangenomen. De heer Schrijver heeft zijn ge loofsbrief ingezonden en verzoekt hij de heeren Zut Kooij en Kwadijk deze te onderzoeken, waar voor hij de vergadering even schorst. Na heropening deelt de heer Kooij mede dat de commissie de geloofsbrief heeft onderzocht en deze in orde heeft bevonden, zoodat de commissie adviseert tot toelating. De Raad besluit daarna tot toelating. De Voorz. verzoekt den Secretaris den heer Schrijver binnen te leiden. Nadat de heer Schrijver is binnen gekomen deelt de voorzitter het besluit tot 'toelating mede en worden door den heer Schrijver in handen van den Voorzitter de vereischte eeden afgelegd. De Voorz. (feliciteert daarop den heer Schrij ver en zegt dat het hem eerst wel even vreemd zal aandoen lid van den Raad te zijn, maar lang zamerhand zal hij zich daar wel inwerken en zul len zeer zeker ook de belangen der gemeente door den nieuw benoemde goed behartigd wor den. De belangen van de gemeente vordert veel toewijding omdat in deze gemeente vaak belangen zijn voor te staan die men feitelijk niet zoekt in een zoo kleine gemeente. Daarna volgt algemeene felicitatie. 3. Goedkeuring notulen. De notulen van het verhandelde in de vergade ring van den 29 Augustus 1929 worden voorge lezen en na de aanvulling, dat de heer de Geus bedoelde met het noemen van de zwarte lijst dat ook de menschen die in onze gemeente voor komen op de zwarte lijst in de andere gemeenten daarop ook worden gebracht, worden de notulen goedgekeurd. In verband hiermede deelt de Voorzitter nog mede dat in de Gemeente Broek op Langendijk al een zwarte lijst is en dat hij hoopt dat ook Oudkarspel er een zal instellen. 4. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van B. en W. van Oudkarspel berichtende dat in die gemeente geen ophaaldienst voor haardasch en vuilnis zal worden ingesteld. b. een schrijven van de Zangvereeniging Cres cendo dankbetuigende voor de toegestane me daille. De stukken a en b worden voor kennisgeving aangenomen. c. Eien verzoek van de R.K. Leesbibliotheek om ook over het jaar 1930 in het genot van een subsidie te worden gesteld. Besloten wordt dit stuk aan te houden tot de behandeling der be- grooting. d. Een verzoek van de vereeniging voor wet telijke dierenbescherming om voorschriften te geven voor stallen, om te voorkomen dat bij eventueele branden dieren zouden omkomen. Namens B. en W. stelt de Voorzitter voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen omdat het hier niet noodig is dergelijke maatregelen te treffen daar alhier bijna geen vee wordt ge houden. De heer Kwadijk voelt er wel voor dit voor nieuwbouw voor te schrijven of ten minste bij nieuwbouw wenken te geven in die richting. Voorz. meent dat B. en W. van oordeel zijn dat het hier niet noodig is, maar zegt toe dat eventueel bij nieuwbouw in die richting wenken gegeven zullen worden. Het stuk wordt verder voor kennisgeving aan genomen. e. Een schrijven van de Centrale Esperanto Propaganda Commissie met verzoek een cursus voor esperanto aan de lagere school te verbinden. Namens B. en W. deelt de Voorz. 'mede dat het college van oordeel is dat een dergelijke cursus nog niet noodig is. De heer Kwadijk voelt wel voor het geven van een cursus. Hij meent dat het voor de kinderen wel goed is naast het Nederlandsch een andere taal te leeren. Voorzitter meent dat onze aanstaande koop lieden nog verder zullen komen als zij iets van het Duitsch, Ersftisoh of Engelsch afweten. D'e hoer Ootvers meent als esperato algemeen werd ingevoerd, dat het dan frel nuttig zou zijn, maar waar dit nu nog niet het geval is meent hij dat het overbodig is een cursus in te stellen. Hij voelt nu meer voor Duitsch of Engelsch. Voorz. zegt dat er nog maar een gemeente in ons land is, die een cursus heeft ingesteld. Hij meent dat het voorzichtig is nog eens een paar i jaar te wachten. Het stuk wordt daarna voor kennisgeving aan genomen. f. Een verzoek van de Tuinbouwvereeniging om subsidie in een eventueel tekort voor het openhouden van de vaart bij ijs. Gevraagd wordt een subsidie van 50 pCt. tot een maximum van f 200.Namens B. en W. stelt de Voorz. voor het verzoek in te willigen, en de gevraagde subsidié te verleenen voor het eerst yoor den winter 1929-'30. j Die heer Kooij vraagt of er al eens een te kort was. I De heer Ootjers geeft omtrent deze subsidi'e- I aanvrage enkele inlichtingen en zegt dat het de bedoeling is dat deze subsidie uitsluitend wordt gebruikt voor het- werk met de ijsboeier en niet voor het openhakken van het ijs, dat door i de leden zelf gedaan moet worden. Voorheen i bestond voor het openhouden een aparte ijsver- eeniging, maar dan ging het wel eens niet te goed en meende men dat het beter was dat het openhouden geschiedde door de Tuinbouwvereeni- ging. Wat de vraag van den heer Kooij betreft, deelt hij mede dat er het vorige jaar al een groot i tekort was. i Met algemeene stemmen wordt besloten de ge- vraagde subsidie van 50 pCt. in het te kort 1 tot een maximum van f 200 te verleenen, ingaan- i de voor den winter 1929-'30. j g. De Ned. Thermo-Chemische fabrieken vra- gen afsluiting van een contract voor het verwer- i ken van afgekeurd vee of vleesch. Voorz. stelt namens B. en W. voor dit con- I tract af te sluiten. In een vergadering van den keuringsdienst is met algemeene stemmen beslo- ten ons aan te sluiten bij deze fabrieken. In I 1930 is het voor elke gemeente verplicht aange- sloten te zijn aan een distructor of er zelf een te hebben. Door verschillende omstandigheden i is het nu eerst mogelijk een contract af te slui- ten. - Besloten wordt met de Thermo-Chemische fa- i brieken een contract af te sluiten tot* het ver- l werken van afgekeurd vee of vleesch in deze gemeente. h. De Alg. Vereeniging voor Bloembollencul tuur te Haarlem is een verzoek ingekomen een verordening vast te stellen waarin het verbouwen van bepaalde soort aardappelen wordt verboden. Voorz. zegt dat dit verzoek wordt gedaan omdat onder de genoemde soorten aardappelen- ziekten voorkomen, waardoor de export van ons artikel naar het buitenland bemoeilijkt zou kun nen worden. In de gemeente Anna Paulowna is ee ndergelijke verordening reeds ingesteld. Het is echter een zeer ingrijpende maatregel. B. en W. hebben deze zaak in den breede besproken en meende het College dat vanuit de Tuinboüwver- eenigingen of Noordermarktbond een vraag moest komen om een dergelijke maatregel te nemen. Het College meent dan ook dat het gewenscht is dat op die vereenigingen deze zaak van alle kanten wordt bekeken. B. en W. komen dus niet met een voorstel tot instelling van een dergelijke verbodsbepaling, maar willen dit stuk "aanhouden totdat vanuit de genoemde vereenigingen een verzoek komt tot ingrijpen. De heer de Geus meent ook dat deze zaak wel van alle kanten goed mag worden bekeken, om dat het nog al van Ingrijpenden aard is. Hij kan zich dus volkomen met het voorstel van B. en W. vereenigien. Die heer Ootjers zegt dat het inderdaad waar is dat in andere landen het verbod van invoer geldt op producten komende uit besmet verklaar de gedeelten van het land. Het is echter zaak dat wanneer er maatregelen getroffen worden dat dit niet door ons alleen gedaan wordt maar door allen gezamenlijk, vandaar dat het goed is deze zaak in de "vereenigingen te bespreken. De Raad besluit dit stuk aan te houden. i. Een verzoek van den heer Gorter om eervol ontslag als onderwijzer aan de U.L.O -school. De Voorz. zegt dat B. en W. voorstellen dit ontslag eervol te verleenen met ingang van 1 Januari 1930. Met algemeene stemmen wordt aan den heer J. Gorter eervol ontslag verleend als onderwij zer aan de U.L.O.-School, zulks met ingang van 1 Januari 1930. Goedkeuring rekening Lichtbedrijven 1928. De Voorz. vraagt aan de Commissie rapport uit te brengen. Bij monde van den heer de Geus worclt medege deeld dat de Commissie alles in orde heeft bevon den en ban adviseeren de rekening van de licht bedrijven goed te keuren. De Raad besluit de rekening van de lichtbedrij ven goed te keure. Voor het gasbedrijf in ont vangsten op f 112777.351/2 in uitgaven op f 107643.78i/2 met een saldo van f5133.57. Voor het electrisch bedrijf in ontvangsten op f72076.99 in uitgaven op f70242.52 met een saldo van f 1834.47. 6. Goedkeuring rèkening burgerlijk armbestuur 1928. Bij monde van den heer de Geus wordt ook voolr deze rekening geadviseerd haar goed te keuren. D'e Raad besluit de rekening voor'het Burger lijk Armbestuur goed te keuren in ontvangsten op f2224.64 in uitgaven op f3014.42i/2 met een nadeelig saldo van f789.78i/2. 7. Voorloopig vaststellen van de rekening der gemeente over 1928. Bij monde van den heer de Geus wordt namens de Commissie, belast' met het nazien van deze rekening meegedeeld dat alles in orde is bevonden en dat de Commissie adviseert de rekening voor loopig vast te stellen. De Raad besluit melt 5 stemmen (van stemming onthouden zich de wethouders) de rekening der gemeente voorloopig vast te stellen op: Voor den gewonen dienst in ontvangsten op f 107350.271/2 in uitgaven op f 90752.531/2 met een batig saldo van f 16597.74. Voor den kapitaaldienst in ontvangsten op f4194.73 in uitgaven op f41544.73 met een saldo van f 40. De Voorz. dankt de Commissie voor hare werk zaamheden in dezen verricht. Rondvraag. Be heer Kwadijk vraagt naar de vaccinatie. De Voorz. deelt mede dat Vrijdagavond weer gelegenheid wordt gegeven. Hierna volgt sluiting. Rechtzaken VOOR BEN POLITIERECHT EB. Zitting va.n Maandag 23 Sept. Niemand die asem gaf. Bij het uitroepen van P. J. S., de nachtelijke rumoermaker in de Houttil te Alkmaar, die de aandacht op zich vestigde door een vechtpartij en toen een der belangstellenden met een bier glas complimenteerde, bleek het dat gezegde heer S. ten tweede male niet present was, waarop op nieuw aanhouding volgde. Ook in de aangehouden zaak contra den ar beider H. R. te Uitgeest, welk heerschap in een dronkenlooze bui een autoruit vernietigde en de eigenaar Schregardus 'n opstopper toediende, bleek niemand aanwezig te zijn. Deze ontstentenis was echter geen beletsel tegen H.'s veroor'dee- ling, aangezien hem 2 maanden gevangenis voor waardelijk met 2 proefjaren werden opgelegd. Voorts zal hij zich met ijver hebben toe te leggen op de geheelonthouding. Eén neutje, in 't openbaar op den kop getikt, Kan maken, dat hij zóó wordt ingepikt. Eindelijk werd ook nog weer ter tafel gebracht de weigering van den principieelen anti-militai- rist. Joh. S. te Alkmaar. De politierechter meende het verstandigst te doen hetafschuifsysteem toe te passen en deze zaak te verwijzen, naar de meer voudige strafkamer. Tranen met tuiten. De jonge gehuwde werkster Grietje H„ welke dame thans in Rotterdam woonachtig is, had hier nog iets met den politierechter te verreke nen, aangezien zij bij de familie Brommer te Alk maar als werkster in het Café de gelegenheid had waargenomen haar werkgever eenige malen te bestelen tot zij op heeterdaad werd betrapt op het ontvreemden van een portefeuille met f 55 aan bankpapier. De jonge vrouw snikte thans om een gegoten ijzeren hart. te vermurwen, doch het bleek dat zij, ondanks heur teerbesnaarde ziel, een bijzonder oneerlijke natuur had. Zelfs haar eigen grootmoeder had de nadeelige gevol gen van die lastige eigenschap ondervonden. Niettemin wilde men Grietje nog niet direct verstooten, vooral niet, omdat zij nu weer mét haar echtvriend is verzoend en werd zij derhalve voorwaardelijk veroordeeld tot 2 maanden met 2 proefjaren. Bie proef op de som gezet Joh. de B„ een te St. Pancras wonend jong- mensch, had bij geruchte vernomen, dat de 18- jarige Joh. Kieft met het sombere plan rondliep, hem een pak op zijn body te geven en toen hij nu op 24 Juli tegen Kieft opfietste, stelde hij dezen in de gelegenheid zijn bedreiging ten uit voer te brengen. Het scheen echter maar al te duidelijk ,dat Kieft heelemaal geen lust had tot vechten en op de mep 'die de B. hem ter aanmoe diging toediende, alleen reageerde door bij den veldwachter aangifte te doen wegens mishande ling. Voor welk feit de B. thans veroordeeld werd tot f 20 boete of 20 dagen. IHet stuk niet geschikt voor opvoering, In de zaak van den- officier contra Jan B„ bleken geen verdachte of getuigen eenig levens- teeken te geven. Na aandachtige inzage van de stukken, bleek er zonder twijfel iets niet in den haak te zijn. Althans de officier trok'de zaak in. Een lief bunrjongetje. De 28-jarige landbouwerszoon Joh. Petr. S. te Binnenwijzend, gem. Westwoud, was op 3 Juli zoo razend op zijn 58-jarigen buurman en vee houder R Koopman, dat hij dien eerwaardigen man onthaalde op een slag met een mestgreep op het hoofd, toen Piet probeerde een paar lamme ren, die in het land van zijn buurman waren af gedwaald, terug te halen. Te voren had Koopman gevraagd de lammeren terug te mogen halen, doch dit was hem door zijn beminnelijken buur jongen barsch geweigerd. Dit wellevende jonge menseh was de min of meer tyrannieke meening toegedaan, dat hij de bevoegdheid bezat, iemand die zonder toestemming zijn land betrad, daar van af te kunnen slaan. De politierechter maakte hem evenwel duidelijk, dat zijn opvatting niet de juiste was en aanleiding kon geven tot moei lijkheden, zooals hij trouwens nu in ruime mate ondervond. De officier toch, die releveerde dat verdachte volgens verkregen inlichtingen bekend staat als lastig, onverschillig en in drift kwaadaardig, noemde heir iemand, die blijkens zijn gediauingtn niet in een beschaafde staat, doch onder de wil den in Afrika thuis hoort, vorderde niet minder dan f75 boete of 75 dagen, terwijl de politierech ter zijn volkomen instemming met het gesprokene deed uitkomen, door het opleggen van f 60 boete of 60 dagen. Een prettige bunrman. Mej. Veenstra, een te Helder wonende huis moeder, kan er zich niet op beroemen in den persoon van den 60-jarigen werkman Frederik K„ die met haar gezin in hetzelfde perceel woont, ejii aangenamen en dienstvaardigen buurman te bezitten. Integendeel, toen op 18 Mei de Radio handelaar Tol op verzoek van nfej. Veenstra aan de gezamentlijken schoorsteen een antenne beves tigde, barstte Preek in een donderend salvo van vloeken en scheldwoorden, waarvan hij een on- uitputtelijken voorraad schijnt te bezitten, uit en beleedigde hij de arme vrouw op zóó stuitende wijze, dat zij niet meende te kunnen nalaten aan gifte te doen. De loslippige oude heer, die niet voor het eerst in het notitieboek van den poli tierechter voorkomt, werd dan ook heden met inachtneming van zijn antecedenten, tot f 25 boe te of 25 dagen veroordeeld. Zich steeds dieper in de put gewerkt. Een te Hoogkarspel thuishoorend jongmensch Theo L. werd te Bovenkarspel door den veld wachter Keij vriendschappelijk gewaarschuwd bij een rijwielovertreding. In plaats deze ambtelijke welwillendheid te apprecieeren, schold hij den politieman nog uit voor „groote lummel", natuur lijk met het minder voordeelige gevolg, dat Key's houding geheel veranderde en meneer Theo de volle laag gaf. De politierechter deed er heden ook nog 'n flinke schep bij en veroordeelde Theo tot f25 boete of 25 dagen. Ongewenschte solidariteit. Te Burgerbrug werd op Zondag 30 Juni zekere Tamis Kooy, toen hij rustig langs de dorpsstraat fietste gehinderd ein geplaagd door zekeren heer Slijkerman. Toen Tames dien heer 'te kennen gaf, dat hij met rust gelaten wenschte te worden, verscheen eensklaps diens zoon Pieter op het tooneel en diende deze Kooij een slag toe. Piet ontkende thans zijn aandeel in de kinderachtige molestatie, doch het feit werd bewezen verklaard en in een veroordeeling tot f 30 boete of 30 da gen hem duidelijk gemaakt, hoe de politierechter over zijn handeling dacht. Onverstandige demonstratie voor dierenbescherming. Volgens de meening van Simon R„ een vee houder te Wieringen, behandelde zijn 65-jarige collega P. S. K. zijn vee ver van humaan en trachtte hij den ouden Kinne zijn meer geavan ceerde denkbeelden aan het verstand te brengen, door hem op 2 Juli een duchtig pak slaag toe te dienen. Nu is het natuurlijk zeer verdienstelijk, indien men krachtig opkomt voor de belangen van het redelooze dier, dat aan de willekeur van een bruut of wreedaard is overgeleverd, doch het scheen ook, dat Simon de rechte methode niet was gevolgd, daar hij nu zelf de pisang was en tot f40 boete of 40 dagen veroordeeld werd. Wat Gorter doet ïs welgedaan. Een tweetal jeugdige tuinders te Castricum, Reinier S. en Hendrik B„ bereikt hebbende den aanvalligen leeftijd van 22 jaar, waren op 30 Juni in een wat al te vroolijke stemming geraakt, wat den rijksveldwachter Gorter en zijn satel liet, 'n buitengewoon gem. veldwachter, die hun pappenheimers kennen, aanleiding gaf om tijdig in te grijpen en alvast Renier maar in veiligheid te brengen en op te bergen. Renier, overloopend van drankmoed, vergat zelfs het sehoone versje van Hyronymus van Alphen, dat zijn moeder hem na zjjn avondge bedje liet opzeggen en waarin de goede kin derbaker zingt: Zou ik voor den klepper vreezen, voor dien goeden braven man, die maakt dat ik gerust kan wezen en dat ik veilig slapen kan En hij stelde zich duchtig tegen 'de brave klep pers 'teweer, daarbij met kracht geholpen door zijn vriend Hendrik, wien het zelfs gelukte hem uit de handen der ordebewaarders los te scheuren. Maar boontje kwam thans om zijn loontje en beide weerspannigen ontvingen heden een har tige vermaning en werden ieder tot f 25 boete of 25 dagen veroordeeld. Bc zwevende coiffure. Mevrouw Maria Hendrika B„ droomkoningin van den heer L. in dienst der K.N.M. te Helder raakte op 26 Juli in hevig conflict met haar overbuurvrouw, mevr. Maria Meijer, echtgenoote van O 't Vonk. Na de gebruikelijke introductie per loudspeaker werd overgegaan tot feitelijk heden en stond mevrouw L. heden voor den rechter, zij beweerde echter niet te hebben ge slagen, doch het was alleen haar doel geweest de pruik van haar overbuurvrouw te grazen te kunnen krijgen. Zij vertelde er echter niet bij of het haar plan was van deze verplaatsbare coif fure bouillon te trekken of soep te koken. In ieder geval werd de door haar geopenbaar de intentie niet aanvaard en mevrouw veroor deeld tot f 10 boete of 10 dagen, waarmede ze gemoedelijk genoegen nam. Er netjes tnssclien nit gesmeerd. De varensgezel J. H. B. te Alkmaar was het gelukt een kennis, P. S. Gutter, f 3 te leenen, die hij echter totaal verzuimde terug te geven.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 5