NIE L VV E m Haarden Kachels ie Jlliuiir, Hike Breijer's No 115 Zaterdag 28 September 1929. 38e Jaargang Firma R. J. HOUWING Revue van de Week Noordscharwoude MATIN ÉE, BAL Speciaal Corsetien - Magazijn STER-TABAK IHTERC. TELEPHOON 52 éi LAIfiKlUKEl COllftAlll Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Nieuwsblad v. iloll. Noorderkwartier 15Kr"*7i A bonnementeprijs per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma I. U. KEIZER. Redacteur J. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. cent, elke regel meer IS cent. Groote letters naar plaatsruimte MOT I TEL. 614 ALKMAAR Keuze uit pl.m. 109 modellen. TOB NOOIT. BOUW VERDER! Telkens wordt iets nieuws geboren. Telkens heeft iets uitgeleefd. E.Laurillard. Het oude heeft zijn waarde, zijn bekoring. Maar ook dikwijls een fatale bekoring. We verdiepen ons soms graag in herinneringen we houden ons vast aan wat geweest is. Natuurlijk, wij bouwen verder op het fundament van onze vroegere ervaringen worden nieuwe steenen gestapeld. Maar al bouwend moeten we dat fundament kunnen vergeten,, moe ten we alleen denken aan het schoone gebouw dat verrijzen zal. We zijn zoo geneigd, telkens terug te denken aan de tijden, toen dat fundament gelegd werd. Die tijden lijken ons zoo voorspoedig, zoo makkelijk toe. Er waren zooveel mooie ervaringen, zooveel gelukkige oogenblikken. We mijmeren we vergeten, dat we verder moeten bouwen. We behoeven niet te vergeten, we mogen zelfs niet af breken. We zullen niet te niet doen, wat we geleerd en ervaren hebben, Maar we moeten ook niet blij ven staan. We móeten kunnen zeggen: „zie zoo, dat is af, nu weer wat nieuws." Wat af is, blijft toch. Ook al kijken we er niet meer naar om. En dat moeten we juist leeren: niet om te kijken, maar op te zien. Het oude blijft zijn waarde houden, wij kunnen er soms in een stil oogenblik aan terugdenken en er de- bekoring van ondervin den. Maar wij moeten er niet naar terug willen, wij moeten niet bang zijn om het te verlaten. Er ko men tijden in ons leven, dat we soms plotseling met het oude moeten breken, dat de omstandig heden ons dwingen naar een anderen kant. Wees dan niet bang voor het nieuwe, het ongekende, pro beer niet toch het oude vast te houden' tegen alle noodzaak in. Het is heel moeilijk om ons los te maken van het oude, vertrouwde. Duizend banden binden ons. We verlangen zoo dikwijls naar „verandering" en als dan die verandering komt, schrikken wij ervoor terug. Er is moed voor noodig die verandering te aanvaarden. Maar probeer dien moed te vinden. De moed, om met het oude, dat u niets meer te geven heeft, te breken. Er wachten u nieuwe erva ringen, nieuwe problemen. Ze zullen u rijker ma ken. Als ge bij het oude blijft, vervalt uw leven in herhalingen, in een doodende sleur. Ga verder, bouw aan het huis uwer ervaringen. Het zal niet onder u afbreken; wat ge eens gebouwd hebt, staat recht en hecht onder u. Bouw hooger en hoo- ger het huis wankelt niet. Ge behoeft u om de onderste verdiepingen niet meer te bekommeren. Kijk naar boven! En grijp elke nieuwe gelegenheid tot bouwen dankbaar aan. Dr. JOS DE COCK (Nadruk verboden.) Voor de lezers van dit blad geeft onze Psycholo gische medewerker dr. Jos de Cock, van Merlenstr. 120 den Haag, gratis zielkundige adviezen, o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen ver- frisschen en hun Wilskracht en Energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden be handeld. Mochten de beantwoordingen te uitvoerig wor den, dan direct schriftelijk aan de aanvragers. Mej. D. te Z.S., U beziet de zaak verkeerd. Het leven van ons allen is strijd. Zonder moeite en inspanning be reiken wij ons doel niet. Stel u eens voor, dat u iets wilt hebben, u gaat er naar toe en u hebt het. Het lijkt wel aantrèkkelijk maar denk eens in hoe vervelend op die manier uw bestaan zou worden. Zoodra wij passief worden, wijkt het echte leven en gaan wij vegeteeren. Dat moeten wij bedenken, als wij bij het nastreven van ons doel op ontelba re moeilijkheden stuiten. Wij staan dan midden in den strijd en dus midden in het leven. Het vol maakt geluk kan pas komen als wijzelf volmaakt zijn. De strijd brengt ons telkens een stapje ver der in de goede richting, maakt ons telkens iets gelukkiger. Wij zouden nooit echt gelukkig worden, wanneer het geluk ons maar tegemoet kwam, want dan zou het geluk spoedig een geestdoodend bezit blijken te zijn. Niet wat wij bereiken, maar hoe wij het bereiken brengt ons verder naar de groote be vrediging. VERZONDEN BRIEVEN. H. M. te N.S. N. N. te O. Prinsj esdag-1929, de 17e September, is geweest een van de allerlaatste prachtige zomerdagen, waar op Herfstmaand ons ditmaal vergastte. Het zal niet vaak gebeurd zijn, dat de tocht Paleis-Binnenhof en terug ter opening van eene zitting der Staten- Generaal werd opgeluisterd door zooveel stralende zonneweelde als ditmaal het geval was. In het tweede gedeelte der voorlaatste Septemberweek schijnt de zomer te zijn weggevloden. Het werd guur, stormachtig. Op Zaterdag 21 dezer werden de zeebaden te Scheveningen gesloten. De laatste zomersche trekvogels trokken ijlings huiswaarts. We bereiden ons voor op den winter, waarvan ook nu sommigen voorspellen, dat hij langdurig en streng zal wezen evenals zijn voorganger van 1927—1928. De Troonrede welke H. M. den 17en in de oude Haagsche Ridderzaal uitsprak, was bui tengewoon lang van inhoud. Dat die inhoud ook rijk mag worden genoemd, werd slechts door en kele bladen betoogd. Over het algemeen had zij geen „bonne presse" deze eerste uiteenzetting zij ner plannen door het pas-opgetreden extra-parle mentaire kabinet. Aandacht trok oa. de uitermate omzichtige, koele toon. waarop in het Staatsstuk op Zondag 29 September, aanvang half drie (O.T.) Bij ongunstig weer in de zaal van den Heer J. de Bakker. 's Avonds 7 uur (O.T.) bij den Heer J. de Bakker. smaakt a/s room wordt gewag gemaakt van de verhouding tusschen Nederland en België, in verband met de herziening van het tractaat 1839. En de „Indép. Beige" vond daar al aanstonds stof in om zich op wrevelig-drei genden toon uit te laten over wat Nederland voor nemens is te doen tegenover de eischen, welke van Belgische zijde worden gesteld aan ons land. Het was dan ook een niet gemakkelijke taak voor minis ter Verschuur om de juiste termen te vinden bij de installatie van het comité voor de Belgische ten toonstelling van 1930Van welk lichtelijk-ne- telige taak Z. Exc. van Arbeid, Handel en Nijver heid zich met veel tact heeft gekweten. De eerste week na de opening der nieuwe zitting is er eene van allerlei formaliteiten en Commissiën hernieuwing voor de beide Kamers. De Vereenigde Vergadering in de Ridderzaal werd gepresideerd door baron de Vos van Steenwij k, den pas benoem den voorzitter van den Senaat, die zijn hoog ambt als leider van de Eerste Kamer aanvaardde met een rede, waarin hij zich verbond als zoodanig de meest strikte onpartijdigheid en neutraliteit in het oog te zullen houden. Van de verdere „faits et gestes" der Eerste Kamer in de afgeloopen week valt te vermeldën, dat een voorstel aanhangig ge maakt werd om het getal leden van de Huishoude lijke commissie van twee tot' vier te brengen, ter wijl zich aandrang openbaarde tot afschaffing of beduidende inkrimping van het Adres van Ant woord op de Troonrede, dat door de Tweede Ka mer reeds in 1906 met instemming der Kroon werd afgeschaft. Ditmaal werd de „echo" op de Troonrede nog goedgekeurd, maar het is zeker niet onmogelijk, dat eerlang de Senaat wat het adres betreft het voorbeeld van de Tweede Kamer zal volgen. Den 22en October neemt de Eerste Kamer het suikerwetje van den Heuvel in openbare behan deling. Bij het opmaken der nominatie voor het presidi um plaatste de Tweede Kamer mr. van Sehaick, den 47-jarigen katholieken jurist, en gezaghebben de afgevaardigde nummer een. Vice-president der Tweede Kamer werd de soc.-democraat Scha per, die den 17en September en ook den 20en ter installatie van mr, van Sehaick, door de Kroon tot President der Kamer benoemd, zeer aardige en har telijke speeches hield, welke algemeen echt-sym- pathiek werden gevonden. Nummer drie op de nominatie voor het presidium van ons Lagerhuis werd mr. Beumer, de anti-revo lutionaire afgevaardigde. Mr, van Sehaick heeft zijn zwaar en hoog ambt Vrijdag. 20 dezer aanvaard met een imposante rede, waarin vooral op viel het woord, dat de parlemen taire beraadslagingen „reeds in het eerste jaar de zer parlementaire periode meer dan ooit belang wekkend beloven te worden. Welke uitdrukking in de pers de vraag deed rij zen, of de staatsman, thans „speaker" van ons La gerhuis geworden, weldra uitvoerige debatten of ingrijpende veranderingen verwacht? De Tweede Kamer zal den tijd tot 1 October a.s. besteden om de ontwerpen der Rijksbegrooting- 1930 (Dinsdagmiddag 17 dezer door minister de G. met de millioenen-nota aanhangig gemaakt) te be- studeeren. Vervolgens gaat zij die en tal van ande re wetsontwerpen in de afdeelingen onderzoeken, om 15 October a.s. in openbare behandeling te ne men verschillende wetsontwerpen o.a. de regeling van den rechtstoestand der ambtenaren. Wellicht wordt daar nog het Winkelsluitingont- werp bijgevoegd. De communist kreeg verlof om te interpelleeren over de vervolging van nationalisten in O. Indië. En zijn geestverwant-antagonist Wijn koop gaf de wenschelijkheid te kennen om spoed met die interpellatie te maken. Mr. Duys heeft een interpellatie ingediend over Giessen-Nieuwkerk en wat daarbij ter psrake kan worden gebracht. Ter wijl de heer Wijnkoop wil interpelleeren over het optreden van burgemeesters en politie bij verschil lende stakingen, alsook: over de verhouding tus schen Nederland en de Sovjet Republiek, wier of ficieel vertegenwoordiger de heer Wijnkoop (z.a.) men weet niet meer is. Men ziet de Interpellatie regen is reeds aardig begonnenVoor den in houd van de jongste millioenen-nota verwijs ik natuurlijk naar hetgeen de bladen daarover hebben gepubliceerd. Hetgeen de wet tot regeling der finan tieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten in 1931 van Vader Staat zal vergen aan finaritieeJe offers valt verduidelijkt minister de Geer aan belastingverlaging thans niet te denken. Ier- wijl belangrijke nieuwe rijksuitgaven onvermijde lijk met verhooging van belasting zouden moeten gepaard gaan .Intusschen blijft het met den stand der rijksmiddelen zeer gunstig gesteld. In Augustus jl. werd f 3.506.908 meer ontvangen dan over de achtste maand van 1928. De raming is overtroffen met f 1.292.237, terwijl deze over de acht eerste maanden van het loopende jaar met niet minder dan 19.6 millioen is overschreden. Uit den Midde len-Staat blijkt, dat laatstelijk een totaal van 2.487.563 fietsplaatjes werd aangeschaft.. Niet ge heel zonder grond wordt Patria wel eens fietnen- land genoemdDe Begrooting der Posterijen T. en T. 1930 verduidelijkt dat tariefsverlaging ook voor de telefonie weldra zal volgen. Inmiddels zal vermoedelijk reeds van 1 November a.s. af een Mient 17 Alkmaar Tel. 526 Corsetten Corselets Buikbanden 00 W Rechthouders - Elastieken Kousen Zwachtels enc Voetmanchetten S&Cuari Uitsluitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten (Depót PALT11E Almelo) Wijsbegeerte aan de Vrije Universiteit. Kardi naal van Rossum is naar Rome teruggekeerd. Uit de DOODENLIJST. P. L. Broekveldt, oud directeur van het Binnenlandsch Bestuur in Ned. Indië, 53 jaar, den Haag. Mr. J. Leesberg, rech ter te Maastricht. Uit de CRIMINAL IAhet O.M. bij het gerechtshof te Amsterdam vroeg onder stormachtig applaus v. het publiek vrijspraak voor de beide veroordeelden Klunder en Teunissen in de moordzaak van Gies- sen-Nieüwkerk. Hun verdediger mr. Roobol en Den Hollander zijn op verschillende plaatsen met warm te gehuldigd. Op vragen, door senator mr. Mendels gesteld, heeft de minister van Justitie geantwoord, dat Z. Exc. zich ernstig rekenschap zal geven van het geheele verloop dezer zaak. Te Rotterdam is een Rus gearresteerd, met wien de politie een der beruchtste internationale gauw dieven, Specialiteit in „kraakjes" bleek te hebben gepakt. Als verdediger van den man, beschuldigd van moord op een weduwe aan het Haagsche Bezuiden hout, was mr. Byleveld, het oud-kamerlid toege voegd. maar deze heeft verzocht van deze opdracht te worden ontheven. Daarna heeft de Haagsche advocaat mr. Mobach de bedoelde taak op zich ge nomen. Aan de ONGELUKKENSERIE ontleen ik, dat aan den Valkenboschlaan te den Haag een zware brand Ceeff roek y erf of nieuwe verlaging worden ingevoerd o.m. van het porto voor brieven in binnenlandsch verkeer van 7.5 cent tot zes cent binnen de limiet van twintig gram. Dat de opdrijving der tarieven geen succes voor Vader Staat zou wezen hebben „business men" weet men, van meet af aan voorspeld. De wethoudercrisis te Amsterdam is ten leste op gelost. De soc. democraten hebben .hun drie zetels in het D. B. der hoofdstad gekregen terwijl dit col lege verder werd gevormd door een Vrijz. Demo craat, 1 Katholiek en 1 anti-revolutionair. Het radio-technisch congres werd in de Haagsche Ridderzaal in tegenwoordigheid der ministers Rey- mer en Verschuur geopend. De minister van Water staat hield daarbij een rede. Het onlangs naar Indië op zweeftocht vertrok ken postvliegtuig heeft Indië bereikt, terwijl den 19 September het tweede de reis aanvaardde en reeds een belangrijk stuk van de luchtreis heeft volbracht. Terwijl men bij het conflict in het houtbedrijf te Zaandam tot overeenstemming is gekomen, blijft in het zuiden in de bioscoopsfeer hard tegen hard gaan. De kans is niet zoo heel gering, dat de ci nema's er niet voor het najaar van 1930 zullen heropend wordenIn welken tijd velen al licht het bioscoopbezoek zouden ontwend zijn. Ernstige spanning blijkt te heerschen onder het arbeiderspersoneel bij de papierfabrieken der firma van Gelder te Apeldoorn, Renkum, Velsen en Wor- mer. Het conflict biT die industrie zou enkele dui zenden arbeiders omvatten. Den 16en dezer heeft H. M. de Koningin een vaan del uitgereikt aan het corps mariniers. Op Vrijdag 20 dezer werd in tegenwoordigheid van H. M. en van minister Deckers, te den Helder het 75-jarig bestaan van het Marine-Instituut herdacht. Ver schillende koninklijke onderscheidingen zijn bij de ze gelegenheid uitgereikt. Den 28en jl. bracht de Koningin-Moeder een bezoek aan het Wilhelmina- ziekenhuis te Assen. Den 27en September zal H.M. zich voor enkele weken naar Zuid-Beieren begeven om daar van de hooge lucht te genieten. PERSONALIA: Tot vice-president van den Raad van Nederlandsch-Indië Is benoemd de heer Ch. J. I. M. Welter, lid van dien Raad, oud-minister van koloniën. Te Hilversum openbaart zich een drang om den hr. Teer Haar, den chr. historischen wethouder te Amsterdam, benoemd te krijgen tot burgemeester, als opvolger van mr. Reymer. Den 23sten vierde de prof. dr. R. H. Woltjer zijn zilveren jubileum als hoogleeraar in de letteren en heett gewoed in een rijwielzaak, welke vermoedens van misdrijf heeft gewekt. Onder Apeldoorn woed den verschillende bosch- en heidebranden, waarbij zich wederom het verschijnsel voordeed, dat het vuur telkens op verschillende plaatsen tegelijk ont stond. Te Breda werden twee fietsende meisjes door een auto aangereden. Een van hen, 21 jaar, is kort na het incident overleden. Bij het concours hippique te Zelhem is de rit meester A. P. Colenbrander uit Ginneken, van zijn paard gestort. Het ruggemerg werd daarbij bescha digd, wat verlamming tengevolge had. De alastrim (negerpokken) bleef zich helaas ge stadig uitbreiden, terwijl in tal van plaatsen geval - len voorkwamen. In voorbereiding zijn algemeene maatregelen van bestuur ter uitvoering van de nieu we wet op de besmettelijke ziekten in verband met het heerschen van de alastrim. Heer Bureaucratius moge i.e. wezenlijk bekwamen spoed vertoonen. i De vraag is in overweging of het niet geraden zou zijn met het oog op deze ziekte de 3-October feesten te Leiden dit jaar uit te schakelen. Wat natuurlijk voor tal van personen een geweldige schadepost zou beteekenen. Ik zet wederom een dikke streep onder de misère rubriek. De 22e Beurs van de Haagsche dameskroniek, in den residentialen Dierentuin was een buitenge woon succes. Niet minder dan 347236 personen be zochten haar van 615 September. Het reizigersvervoer op onze spoorwegen was in den afgeloopen zomer weer beduidend stijgend. Vooral de achtdaagsche abonnementen en de goed koope treinen op Zondag blijken in trek te zijn Het getal „groentjes" a.s. leden van het studenten corps is dit jaar te Leiden bijzonder groot. Te gen 109 in 1928 hebben zich nu 125 a,s. studiosi en sae doen inschrijven. Het loffelijke plan bestaat om de „groenen" lang niet meer zoo fel te „don deren" ais vroeger wel gebeurde. Den 21en Septem ber was het drie eeuwen geleden dat J. P. Coen de groote Indische Landvoogd, uit het leven scheidde. Er is door den heer W. Hulsebos te Laren (N.H.) een zeer belangrijke uitvinding gedaan op motor- gebied, waar de regeering zich bijzonder voor inte resseert. Zij komt hierop neer, dat een motor zon der kleppen, zonder schuiven, en met liggende cy linders is geconstrueerd. Proeven bij de artillerie inrichtingen aan de Hembrug genomen zouden zeer voldaan hebben. Een omwenteling op motorgebied wordt reeds van deze uitvinding voorspeld. Tenslotte, de „Graf Zeppelin" het fameuse Duit- sche luchtschip van de wereldreis komt den lOen October boven Nederland Ook zonder het bekende „gaat dat zien" zal kan men zeker zijn daarvoor de belangstelling in Patria gloeiend zijn. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Het is zeer moeilijk zich een zuiver denkbeeld te vormen van maatschappelijke en economische ont wikkelingen, wanneer deze. zoo ver liggen buiten den omringden, tastbaren sfeer, nog moeilijker, wanneer men de overtuiging meedraagt dat het geestelijk gestel der volkeren, waar binnen deze ontwikkelingen en veranderingen plaats grijpen, van een gansch andere geaardheid is dan de onze, even merkwaardige, maar bekende Westersche ge aardheid, terwijl het bijna ondoenlijk wordt een totaal impressie te vormen wanneer de berichten omtrent veranderingen schaarsch en eenzijdig ge tint zijn, gelijk thans voortdurend het geval is met China en zijn gebeurlijkheden. De woorden blijkbaar en schijnbaar en waarschijnlijk moeten dus een overwegenden rol spelen in iedere poging om over de ontwikkeling van den Chineeschen war winkel eenige regels te schrijven. Zoo is er thans weer een opstand uitgebroken in de centrale pro vincie Hoe Pei, gericht tegen Tsjang Kai Tsjek. De ze rebellie staat niet op zich zelf. In Mei jl. nl. be gon de jeugdige Huang Sjan Hoeng zich tegen de Nankingregeering te verzetten en te pogen Canton, dat de voornaamste stad van Zuid China is, van waaruit de nationalisten met hun legers in 1926 op marcheerden te bezetten. Muiterij in eigen troepen verhinderden een opmarsch en dwongen tot den aftocht. In Juni vluchtten zelfs eenige leden van zijn generaals naar Fransch Indo-China. Tegelijker tijd echter zocht de Kwangsi-gouverneur echter contact met den militairen bevelhebber van Hoe Pei, den oud-revolutionair Tsjang Fat Kwei. Het schijnt dus dat de combinatie Kwangsl-Hoe Pei thans voldoende bekrachtigd is, om een nieuwen kans tegen Tsjang Kai Tsjek te wagen, vooral daar .de steun verkregen werd van een der familieleden van Soen Jat Sen, nl. Wang Tsing-Wei, Hier komt dan nog bij dat er onzekere berichten binnen ko men over een samenwerken met den vreemden Christen-generaal Feng Joe Sjiang hetgeen, on danks het energiek ontkennen van Nanking, wel waarschijnlijk zou zijn, aangezien hij eerst de vo rige week als bevelhebber van het noordelijke le ger was ontslagen. Dit alles is echter de buiten kant van een beweging, welks onderstroomen te diep gaan voor exacte observatie onzerzijds. Daar is Japan, dat Tsjang Kai Tsjek niet gunstig gezind schijnt te zijn. Daar is het Russisch-Chineesche con flict over den Oost-Chineeschen spoorweg Daar zijn de linksche tendenties der revolteerende provincies de Chineesche eenheidsstroom van Nanking, de die tatoriale inslag van Tsjang Kai Tsjek en nog zoo veel meer, dat zelfs niet met zekerheid te zeggen is of deze nieuwe revolutie een laaste verzet is te gen Nanking dan wel een krachtige en nieuwe be weging. Dit zal echter wel spoedig blijken. De onthullingen de laatste dagen over de Fransch- Duitsche militaire onderhandelingen werpen een fraai licht op de machinaties der heeren Hugen- berg c.s. Het stemt tot moedeloosheid wanneer men in den strijd om een betere economische en maat schappelijke basis voor Europa te moeten strijden tegen dergelijke geestelijk minderwaardige elemen ten, van wie tenslotte nog geconstateerd moet wor den dat ze een zekeren invloed bezitten. Er is één lichtpuntje, en wel dat de edele heeren zich als ra- dicule narren aanstellen. En gelukkig is radicuul zijn doodelijk.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1