NIE iW E Dinsdag 1 October 1929 38e Jaarga£>£ - per 3 maanden f Lis - uitgaveFirma J. H. KEIZER. Redactew EH, KEIZER. Bureel Noordscharwoude. örooto 1616618 n**c Een Land- en Tuinbouw-, Fruit-, Floralia- Huisvlijttentoonstelling. en NO 116 IMTERC. TELEPHOOH 52 LAMDUKER 01R A .IT Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier iüürtT 71-6 T1* A bonnemsmtsprije iiriTrn m#et Zaterdagmorgen ging de telefoon. Hallo! met wie?! O, juist. Hier de fa. K' Ik kwam u uitnoodigen voor de officieele opening van onze land-, tuinbouw-, fruit-, Flo- ralia- en Huisvlijttentoonstelling. Reclame is er niet vopr gemaakt, maar we zouden uw courant graag vertegenwoordigd zien. U kunt op ons rekenen. Zoo ongeveer was het gesprek en onwillekeurig dachten wij: 'n met zooveel namen aangeduide tentoonstelling en dan geen reclame?! Maar, de uitnoodiging was gedaan en aange nomen. Dus togen wij, met het windje in den rug, naar Oude Niedorp de plaats waar deze uitgebreide tentoonstelling werd gehouden in de lokalen van het café van den heer Balk en in het Raad huis. De kolfbaan droeg een feestelijk kleed ver kregen door slingers en guirlandes. Het tooneel was gemetamorphoseerd in een theetuin en bood een gezellig "zitje aan de bezoe kers die verwacht werden, en dit voegen we er meteen bij ook kwamen. Achter in de zaal was 'een afdeeling, waar de prijzen voor de bekroningen waren uitgestald en tevens die voor de verloting. Een keurcollectie van sier-, genots;-'en gemaks artikelen. Daarbij een rad van avontuur en 'de bekende vroegere kwakzalver, de „kiezentrekker", die de aandacht trok door 't niet minder bekende: „boe ren, burgers en buitenlui". Maar in tegenstelling met z'n vroegere ge woonte, was hem door 't tentoonstellings-comité niet 't „werk" toevertrouwd, 'de boeren, bur gers en buitenlui moesten hem „bewerken". Een andere attractie was het raden naar den naam van een hondje en last! not least naar het totaal gewicht van het tentoonstellings-Qo- mité. Zoo was naast 't nuttige, ook voor 't aange name gezorgd. Nadat wij door den heer Liefhebber, algemeen Voorz., waren verwelkomd, was tevens de ge legenheid daar om de kennismaking met den Burgemeester, den E|.A. Heer J, B. F. M,eijer te hernieuwen. Maar met- dit al was de tijd van opening al gepasseerd en te ongeveer half drie werd door den heer Liefhebber de aandacht gevraagd voor den Burgemeester, die de openingsrede zou uit spreken. Z,.Ei.A. deed dit in de volgende bewoordingen: Dames en Heeren! Wanneer ik mij met een enkel woord tot u richt, om deze tentoonstelling te openen, dan is dat niet, omdat ik mij noode kon onttrekken aan de uitnoodiging, maar dan doe ik dat van harte, in blijdschap, met een zeker enthousiasme tevens, want evenals gij met rechtmatige trotsch het resultaat uwer eendrachtige samenwerking, in deze tentoonstelling belichaamd, beziet, zoo 'ga ik als burgemeester van deze 'gemeente er trotsch op, dat, hetgeen hier is te zien, het werk is van inwoners van Oude Niedorp. Naar het uiterlijk is deze expositie klein en weinig beteekenend misschien, maar wie de om standigheden in aanmerking wil nemen, zal niet aarzelen den loftrompet te steken over allen, die in welk opzicht ook, tot de totstandkoming heb ben medegewerkt. Het is toch inderdaad niet zonder beteekenis, dat men met beperkte middelen ,in beperkte ruim te en in kleinen kring, iets als wat hier geboden ■wordt, weet te organiseer en. Daaraan toch ligt iets heel moois ten grondslag. Niet op de eerste plaats immers is deze tentoonstelling uiting van het verlangen naar vermaak, naar afwisseling bij onzen dagelijksehen arbeid, maar zij is voor alles de afspiegeling van' het willen en kunnen, van eendrachtige samenwerking der inwoners van Oude Niedorp. Zóó beschouwd, is deze naar het uiterlijk klei ne tentoonstelling, groot in innerlijke waarde. Wat al moeite heeft men zich gegeven? We ken en weken, ja maanden en maanden, hebben vrouwen en meisjes zich beijverd om iets voor deze tentoonstelling te vervaardigen en zoo zien we fraai kantwerk, kleedjes, kussens, raffiawerk enz .enz., te veel om 'op te noemen, alles voortge- gekomen uit de altijd bezige hand van haar, van wie Schiller dichtte: .jEihret die Frauen, sie flechten und weben, Himmlische Rqsen ins irdische Leben". Intusschen zaten ook de mannen en jongens geenszins stil. Het resultaat van hun huiselijken arbeid wordt ons mede getoond. En tusschen alles wat nijvere handen hebben voortgebracht, geuren de bloemen en planten en pronken vruchten van tuin en veld. Is zoo deze tentoonstelling zonder beteekenis Neen, integendeel en daarom verheug ik mij met u in deze dagen! Ik wil geen namen noemen, om het gevaar te ontgaan iemand te vergeten, maar ik wil hier hulde brengen aan allen, die op eenigerlei wijze aan de totstandkoming en opbouw van deze expo sitie hebben medegewerkt. Hulde aan de vrouwen en meisjes, hulde aan de mannen en jongens, hulde niet het minst ook aan de commissies, hul de aan alle medewerkers. Deze tentoonstelling open ik thans met mijn oprechten wensch, dat zij in elk opzicht slagen zal. /Wanneer het hart tot spreken dringt, zoo smaakt als room Zoo was 't hier. Dit waren geen gelegenheids woorden geen phrasen om een zekeren plicht te vervullen, dit was een toespraak, hartelijk en welgemeend, vol waardeering voor wat tot stand was gebracht. G een wonder dan ook, dat de dames en 'heeren, die bij de opening aanwezig waren, met deze woor den instemden door een spontaan applaus. Oogenblikkelijk hierna werd de tentoonstelling bezichtigd. 't Eerst kwamen wij onder het vriendelijk geleide van den Burgemeester en het hoofd der school, den heer Schroevers in den stal, waar de land- en tuinbouwproducten, en het fruit was ondergebracht. Hier zagen wij veel moois veel om van te watertanden en pracht-kwaliteit veldproduc ten. Yan het fruit noemen wij: heerlijke trossen druiven, meloenen, tomaten, appelen, peren. Het was een ware tantaluskwelling. Aan de tegenovergestelde zijde waren de veld vruchten geëxposeerd, zooals: prachtkroppen an dijvie, slaboonen, boerenkool, roode kool, chinee- sche kool, aardappelen, enz. Maar 't meest trokken wel de aandacht de drie nieuwe soorten voederbieten „Teutonia", „Oyana" en „Abé". Het waren pracht-kwaliteiten en geen wonder dan ook dat deze soorten door Wageningen op de lijst van aanbevelenswaardige rassen zijn ge plaatst. In oorsprong afkomstig van den heer Joordens te Venlo, waren deze tentoongestelde voederbie ten gekweekt door de leerlingen van den land- bouw-cursus te Oude Niedorp. Voor kenners in de eerste plaats, maar ook voor de belangstellenden was hier waarlijk iets bijzonders te zien. Thans was de gang naar het raadhuis, waar de raadszaal was veranderd in een bloemen- en plantentuin, in een ware lusthof. Hier geurden ons de kinderen Flora tegen, hier pronkten de planten in hun volle pracht. Hier kon men zien wat met zorg en geduld kan worden bereikt. Hoe ook oud-Oude Niedorpers met het pogen en streven van het tentoonstellings-Comité sympa thiseerden, bleek wel uit de ter opluistering in gezonden collectie van den heer Kruit, waar prachtig bloeiende cyclame's vielen te bewonderen met niet minder mooie cactussen. Vooral voor de liefhebbers van deze laatste was er te genieten. Prachtdalia's pronkten in hun groote verschei denheid van kleuren, terwijl vele kamerplanten en -bloemen naar het bezit ervan deden ver langen. Diat voor dit doel de raadzaal was afgestaan, was zeker een bewijs van instemming en volle medewerking van 'den Burgemeester en zijn Raad. Wij moesten' echter dit gedeelte van de tentoon stelling weder verlaten, om plaats te maken voor de velen, die na ons kwamen. Nju naar het café, dat geen café meer was, maar een lokaal, dat sprak van vlijt, kunstzin, geduld, oefening en leiding. Eigenaardig genoeg hoort men in onze volks taal dikwijls spreken van „verloren oogenblikken" waarin dit of dat gemaakt is. Maar hier kon men constateeren dat die ver- loren oogenblikken niet verloren maar benut wa- I ren, hetgeen zich demonstreerde in de werkstuk- 1 ken vervaardigd door de vlijtige hand van oud en jong. Met orde en smaak was iedere afdeeling hier geëxposeerd, zich vormend tot een harmonisch geheel. Elk werkstuk kwam op de juiste wijze naar voren. Wijzen wij eerst op de afdeeling van wat door de Dames was gemaakt. Spreien, kleedjes, kus sens, knoopwerk, borduurwerk, chabloneerwerk en wat dies meer zij. De immer rustelooze vrouwenhand had ook hiervoor „verloren" oogenblikjes gevonden en iets moois en nuttigs voortgebracht. De „Pitrietclub" een bezit waarop Oude Niedorp trotsch kan zijn onder leiding van een alleszins bevoegde dame, exposeerde met ver schillende door haar vervaardigde werkstukken. Noemen wij: papiermand, doosjes, werkmandjes, schemerlamp (raffia) muiltjes (raffia) enz. enz. Een ware keurcollectie. Welk een zegenrijken invloed gaat er uit van dezen arbeid, die men kan verrichten in den huiselijken kring. Fr wordt liefde aangekweekt voor huiselijk heid, steeds bezig zijn, gehechtheid aan wat ver vaardigd is. Het leidt tot werklust en ijver tot zelfdoen kunnen en kennen. Ieder stuk heeft zijn waarde en herinneringen, en menig meisje en jongeling, later hun roeping volgende, zullen dan bij 't aanschouwen van wat toen is gemaakt, terugdenken aan de sfeer van behaaglijkheid en gezelligheid, die in de ouder- lijke woning heerschte en aangezet worden deze j ook rondom den kring en het huisgezin te weven, waarin zij zich bewegen, j Het is de opvoedende kracht, de groote inner- i lijke waarde, waarop de burgemeester in zijn i 1 opening doelde. Wat wij hier schreven geldt in dezelfde mate voor de door mannen- en jongenshand vervaardigs de stukken. Kunstig houtsnij- en fijn figuurzaagwerk door j mannen en jongens vervaardigd, sprakem van geduld en oefening. Hieraan was te zien met welk een lust en toe- i wijding het werk was begonnen, met welk een liefde het werd voltooid. Zijn we thans opnieuw deze afdeelingen langs geloopen, de laatste die van de schoolkinderen,, toonde ons, dat het hoofd der school, de heer Schroevers, reeds lang de waarde van het bezig zijn heeft ingezien, en daardoor richting en lei ding geeft aan de voor eenige jaren aan zijn zor gen toevertrouwde kinderen. Op de school wordt de grondslag gelegd, waar op bij het verlaten der schoolbanken kan worden voortgebouwd. De dessa, door zijn leerlingen vervaardigd van riet, getuigde van 't zich doen Inleven in Indische toestanden, van het in werkelijkheid omzetten al was 't dan in miniatuur van het gedrukte beeld. Niet minder mooi waren de teekeningen en schilderstukjes door de 4e, 5e, 6e en 7e klas ver vaardigd. Het was een tot de harten der ouders en ouderen sprekende afdeeling. Er was en er is geen reclame gemaakt voor deze tentoonstelling, maar wat wij in de gemeente Oude Niedorp hebben kunnen zien en bewonderen, was veel, zeer veel. Niet minder groot zal de voorbereiding en re geling van alles geweest zijn. En dan de beoordeeling door de jury. Zij had zeker geen gemakkelijke, maar daardoor zoo dankbare taak. ■Waar geen prijs kon worden toegekend, zal'dit aansporen tot nog meer oefening, nog meer in spanning ,om ook eenmaal in den rij der prijs winnaars te treden, en voor hen ,Üie thans een prijs behaalden, is het zaak vol te houden, om niet achteruit te gaan, maar om tot vervolmaking van het werk te komen. Het tentoonstellings-Comité heeft zich op lof waardige wijze van zijn taak gekweten. Natuurlijk had het de medewerking van vélen noodig om tot deze expositie te geraken, maar de leiding en regeling berustte bij het Comité. Eiere wien eere toekomt. Jammer genoeg moest deze tentoonstelling Maandagavond sluiten, maar aan hen, die het geëxposeerde hebben bezien en bewonderd, heeft Oude Niedorp getoond, wat door onderling sa menwerken ,door gemeenschappelijk willen, kan worden bereikt. Met voldoening en met trotsch kan op deze tentoonstelling worden teruggezien. Het zaad is gestrooid het zal vruchten dra gen en dan zal men het geheim van dit alles lee- ren kennen: Volharding lust ijver willen! ,Wij laten hier de lijst der bekroningen volgen: Afdeeling Huisvlijt. Haakwerk: le prijs Mevr. O. Groen. 2e prijs Mevr. Zanders, 2e pr. T. van Zoonen Cd., Eer volle verm. Mevr. G. Liefhebber. Breiwerk.' le pr. Mevr. J. v. Zoonen, 2e prijs Mevr. H. Schroder, eerv. verm. Mej. O. Wuis. Pitriet: le pr. Mej. K,. Liefhebber Gd., 2e pr. Mej. P. Dissel, eerv. verm. Mej. L. Wuis. Raffia: le prijs Mej. L. Wuis, 2e prijs Mevr. II. Sehrooder, 2e prijs Mej. P. Hopman. Houtsnijwerk: le prijs Nic. Appel, 2e prijs J. Doorn, eerv. verm. J. J. A. Balk, eerv. verm. J. Koomen. Borduurwerk: le prijs Mw. Persijn, 2e prijs Mw. A. Strijbis, eerv. verm. Corri Rootjes. Cartonwerk: le prijs Mej. K. Liefhebber. De mooiste sprei2e prijs Mw. Langedijk, eerv. verm. Mw. C. van Zoonen. Huisvlijt voor de schoolkinderen: Handenarbeid voor de jongens: le prijs S. Ootjers, 2e prijs IJ. Booij. Voor de meisjes: le prijs Jo Doorn, 2e prijs Jansje Heinis, eerv. verm. Neli de Boer. Teekenwerk: le prijs Marie Kriller. 2e prijs Jan Kooijman, eerv. verm. Koos Besoo, S. Oot jers en G. de Wit. Bouwwerk: eerv. verm. G. Buisman. Zaagwerk: Eerv verm. Boontjes. Afdeeling planten. Serie 1le prijs Tr. van Molen, 2e prijs Mw. G. van Zoonen. Serie 2: le prijs Mw. Kooijman, 2è prijs Mw. Schroevers. Serie 3: le prijs Mw. Wed. v. d. Molen, 2e prijs Mw. wed. Sieuwerts. Serie 4: le prijs Mw. Biersteker, 2e prijs Mw .Kos. Voor de mooiste plant: le pr. Mw. J. Bood, 2e pr. Mej. T. Kuiper, 3e prijs Mw. D. Ott, 4e prijs Mw. L. Borst. De planten van de schoolkinderen: Afrikanen, le prijs Guus de Geus, 2e prijs Piet Kuiper, 3e prijs Jb. Schrama, 4e prijs Wies de Wit, 5e prijs Gerrit Buisman. Begonia: le prijs O. Borst, 2e prijs J. Kooij man, 3e prijs G. Buisman, 4e prijs Jb. Schrama, 5e prijs P. Kuiper. Asters: le prijs G. Kistemaker, 2e prijs M- Balk, 3e prijs Gebr. Rootjers. 4e prijs Cor Borst Lz., 5e prijs G. v. d. Klooster. Planten ter opluistering: Extra prijzen: J. Koomen le prijs Mw. J. Glas 2e jxrijs Mevr. G. Eriks, eerv. verm. Mw. C. Witsmeer, Mw. D. Ott, Mw. J. Koomen, Mw. J. Glas, Mw. J. Rootjes. Bloemen ter opluistering: Extra prijs II. Blan ken, le prijs Mw. J, Rootjes, 2e prijs Mej. N. Mijts. Do mooiste bloemenschikkingle prijs Mw. Balk, 2e prijs Mw. Strijbis. Afdeeling Tuinbouw. Roode kool: le prijs A. -(Stipriaan, 2e prijs H. Ootjers. Witte kool: le prijs D. van Zoonen. Deensche witte: le prijs O. Groen, 2e prijs P. Mulder. Vroege aardappelen: le prijs H. Kossen, 2e prijs Jb. Kuiper, 3e prijs Jb. Doorn. Voerbieten: le prijs Jac. Kuiper, 2e prijs D. van Zoonen. Collectie voerbieten: le prijs J. Kuiper. Zaden: Boonen: le pr. A. Hollenberg, 2e prijs O. Witsmeer. Chineesche kool: eerv. verm. J. Koomen. Uien: le pr. D. Kaag, 2e pr. Gebr. Heinis. Gele nep: le prijs Gebr. Heinis. Krooten: le prijs A. Klomp. Slaboonen: le prijs J. Schermer, 2e prijs Ei. van Zoonen. Augurken: le prijs J. Doorn.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1