NIEUWE No 117 Donderdag 8 October 1929 88e Jaargang ger 3 maanden f 1.15 - Uitgave: Firma I, H. 1CEI2ER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel HoordschannnÉ. Qxaote k>t6er" ïïmm van éi Week Uit den Omtrek Nieuwstijdingen IMTERC. TELEPHOOR 52 ÜJGEDUKER III RAVI JBinsdag, Donderdag en Zaterdag Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier A bonnemiMitsprije 91MM rBeBi meer i# cent. In het begin van de nu achter ons liggende week scheen het met den zomer van 1929 op een eind te loopen. De meteorologen voorspelden intusschen de mogelijkheid, zelfs de waarschijnlijkheid van her leefden nazomer. En inderdaad ditmaal hebben de weerkundigen alsook optimisten onder de lee- ken op meteorologisch terrein goed gezienDe barometer kondigde aan, dat de booze depressie, welke ons guur weer, regen en hevigen wind zou hebben gebracht, was weggedreven. Het kwik in de thermometer raakte in stijgende beweging. Op de kentering van September en de tiende maand des jaars, nadat de officieele herfst reeds een week oud was geworden, en de officieele wintertijd met rassche schreden nadert, kregen we te genieten van een Juli-temperatuur, zooals de „bekende oude menschen" zich wat dezen tijd des jaars betreft niet kunnen herinneren.. Men beseft, hoe het thans elk oogenblik van den dag en van den nacht plots kan „omslaan" en genoot dus met volle teu gen van de ongedachte, onverwachte zeer late zo merweelde. Den lsten October vatten de afdeelin- gen der Tweede Kamer het onderzoek aan van de ontwerpen-Rijksbegrooting en van een dikken sta pel ander legislatief goed. Voor 't moment heerscht er „windstilte" in de politieke atmosfeer. Dewelke geldt nu ten volle den storm vooraf gaat. Het Jij f orgaan" van den Belgischen minister van Buitenlandsche zaken, den heer Hymans, bevatte een schets van den jongsten Prinsjesdag, waarin op zeer deferente manier van onze Koningin en den Prins Gemaal werd gewag gemaakt. In de Neder- landsche pers werd rechtmatige, uiterst scherpe critiek op dat geschrijf geoefend. Het Brusselsche blad heeft erger ontstemming vooakomen door de correspondente, die het bewuste schetsje had ge zonden, te ontslaan. Dat de „Intependance" tr in tusschen een plaats aan had geschonken in zijn ko lommen, zal men dus maar aan een „afschuwelijk misverstand" moeten toeschrijven Dat zulke dingen weinig geschikt zijn om ten on zent de geestdrift voor de Belgische tentoonstellin gen van 1930 aan te wakkeren het behoeft nau welijks te worden gememoreerd De alastrim blijft heerschen. Onder de medici is thans o.a. de vraag, in hoever de alastrim een ge wone pokken „zusje en broertje" moeten worden geacht, een punt van levendig dispuut geworden. Het Tweede Kamerlid dr. Vos heeft er in Vragen tot de regeering gericht op aangedrongen, den indirecten vaccine-dwang te herstellen. Minister Verschuur heeft de kwestie: alastrim of pokken? commissoriaal gemaakt. Prof. Keunen te Leiden, prof. van Loghem te Amsterdam en dr. Kuiper, lec tor in de leer der besmettelijke ziekten te Amster dam, zullen dit thans zoo actueele vraagstuk heb ben te bestudeeren. De 3-Octoberfeesten te Leiden gaan ondanks het heerschen van de alastrim door. Men zal zich herinneren dat er ernstig spra ke van is geweest dat festijn in 1929 voorzichtig heidshalve uit te schakelen. Moge er later geen aan leiding zijn, zich later te berouwen over het terug gekomen zijn op dat aanvankelijk reeds bijna vast gestelde plan. De commissie-Polak, welker taak het was om ten onderzoeken, in hoever strenger toe zicht op de notarissen noodig moet worden geoor deeld, heeft haar rapport aan den minister van Jus titie uitgebracht; tot haar adviezen behoort: het in het leven roepen van 'n verplichte boekhouding der notarissen, onder de controle van door de over heid te benoemen deskundigen. Men moge de nood zakelijkheid tot het treffen van zulke maatregelen betreuren, als „bedroevende teekenen dés tijds" de vele nobele en betrouwbare leden van het Ne- derlandsche notariaat behoeven zich daar natuur lijk niets van aan te trekken. Ook het tweede postvliegtuig dat de luchttocht naar Indië maakt, de P.H.A.E.O. heeft het grootste deel van de reis „sain et sauf" afgelegd. De toestand waarin het landingsterrein bij Bang kok (Siam) zich bevindt, berokkende eenige vertra ging. Intusschen wordt vliegtuig nummero drie in gereedheid gebracht. En de directeur van de K.L. M. welke over enkele dagen het feest van haar tienjarig bestaan zal gedenken de heer Plesman heeft den 25 September j.l. van uit den Haag met de bemanning van de P.H.—A.E.S. te Bandoeng een vrij langdurig radio- telefonisch gesprek gevoerd. Minister Deckers heeft de welgeslaagde marine manoeuvres bij Nieuwediep bijgewoond. Het „Congers-seizoen" is nog lang niet geëindigd In den Haag was dat van de Hoofdarbeiders van de „Confederation Internationale des Travailleurs Intellectuels" waar verschillende bij uitstek ac tueele vraagstukken ter sprake kwamen, van groot belang voor de vele intellectueelen onzer dagen, wier maatschappelijke positie bedroevend moet hee ten. De Kon. Nederlandsche Middenstandsbond zette zijn vergadering te Amersfoort voort. Het achtste Nederlandsche R.K. Middenstandscongres kwam te Almelo bijeen. In tegenwoordigheid van de Koningin-Moeder werd den 25sten September Jl. in de hoofdstad ge opend: het An toni van Leeuwenhoek-huis, stich ting van het Nederlandsche Kanker-Instituut. j Den 24sten September begonnnen de Westland- sche feesten ter gelegenheid van de door Prins i Hendrik geopende groote tuinbouwtentoonstel- ling te Poeldijk, door H.M. de Koningin bezocht, die op het expositie-terrein werd rondgeleid door den heer J. Barendse, den voorzitter van de „Ver eenig. Westland" die werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau Verschillende ministers en tal van Kamerleden hebben door een tocht naar Poeldijk van hun belangstelling voor deze zeer in teressante door 12.000 personen bezochte tentoon stelling blijk gegeven. Een der zeer verblijdende lichtpunten in de his torie der jongste weekperiode is: het eindelijk be slecht zijn van het geschil in de houtindustrie te Zaandam. Den 7den October a.s. wordt er de ar beid hervat. Over de spanning onder het personeel van de Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder kwa men geen nadere tijdingen van beteekenis in. PERSONALIA: dr. prof. Slotemaker de Bruine, de oud-minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, zal vermoedelijk een predikbeurt te Wassenaar aan vaarden. Mr. H. L. van Duyl is benoemd tot voor zitter van het bestuur der Rijksverzekeringsbank. In zijn plaats is tot gewoon lid van dat bestuur be noemd het oud-kamerlid H. Byleveld. Tot pre sident van de Conferentie voor Codificatie van het Internationaal recht, in Maart 1930 te den Haag te houden, is aangewezen mr. Th. Heemskerk. Tot voorzitter der 13de Arbeids-conferentei (Zee liedenconferentie) den lOden October te Genève te houden, is voor de Nederlandsche delegatie be noemd de minister van Staat mgr. dr. Nolens. Luit.-Kolonel J. C. Crouwinckel wordt commandant van het regiment genietroepen. In de vacature- Ruys de Beerenbrouck is to lid van den Mijnraad benoemd het Kamerlid ir. Bongaerts. Volgens „De Avondpost" zal tot inspecteur der infanterie worden benoemd jhr. van Holthe, commandant v. de 1ste Infanteriebrigade, als opvolger van jhr, Bo- reel, die op 1 November a.s. het leger zal verlaten. Den 30sten September j.l. vierde in Plankenland de heer H. Potharst, requisiteur te Amsterdam, zijn gouden jubileum. Uit de DOODENLIJST: Faber, gep. Rijksbouw meester, 74 jaar, te Scheveningen. De ritmeester A. T. Colenbrander, die bij het concours-hippique te Zelhem onlangs een val van zijn paard deed. J. C. Théron Mulder, oud-directeur van de Rijks pensioenfondsen 62 jaar, den Haag. Uit de CRIMINALIADe drie verdachten, on langs gearresteerd onder verdenking van inbraak in een goudsmidswinkel in de Haagsche Spuistraat moesten wegens gebrek aan voldoende bewijsmate riaal op vrije voeten worden .gesteld. De echtgenoote van den Nederlandschen consul te Biarritz, den heer Weinthal, is slachtoffer gewor den van een diefstal waarbij haar voor een waarde van twee en een half millioen francs aan diaman ten is ontroofd. Te Rotterdam zijn vier valsche munters gepakt. Zij fabriceerden kwartjes en zullen er vermoedelijk vijftig in omloop hebben gebracht. In de hoofdstad is een man in arrest gesteld, be schuldigd van iemand voor f 15000 te hebben op gelicht. Den 22sten October wordt de openbare behande ling der strafzaak in verband met den moord, in dertijd op den heer Lans te Rotterdam gepleegd, voor de rechtbank aldaar hervat. Een Oostenrijker die van Bazel naar ons land reisde, kwam te Rotterdam tot de minder prettige ontdekking, dat hem voor een waarde van f20.000 aan postzegels was ontstolen. Men vermoedt dat de roof te Bazel is geschied. De Amsterdamsche advocaat, mr. Van Menk, ver dacht van oplichting tot ca. anderhalf ton, is te Amsterdam gearresteerd. Hij ontkent, zich aan eeni ge strafbare handeling te hebben schuldig gemaakt Te Naarden is, terwijl een huis met veel gasten des avonds overal verlicht was, een allerbrutaalste inbraak en diefstal gepleegd. De „ROODE HAAN" heeft de vorige week aller geweldigst huisgehouden uit de reeks branden noem ik slechts twee groote landhuizen te Laren (N.H.) die in de asch zijn gelegd. De brandweer rukte wel uit, maar kon niets doen om het vuur te bestrijden bij gebrek aan water. Een uitgestrekte boerderij te Wilp (Ov.) is door het vuur geheel vernield. Woonhuis, landbouwschuur, en stal werden een prooi der vlammen. Te Landsmeer is een groote timmerfabriek afge brand. Zeer ernstige schade werd daarbij o.a. be rokkend aan de eendenbroederijen. Een koekfabriek in de Hellebreekerssteeg te Haar lem is door het vuur vernield. Van de verdere ONGELUKKEN vermeld ik, uit de lange reeks van verkeersongevallen: een meisje werd te Eindhoven van de duozitting van een motor fiets geslingerd met doodelijk gevolg. Op den Ou den Scheveningscheweg geraakte een jong meisje onder de electrische tram en werd zwaar gewond. De onbewaakte overweg onder Beek (bij Princen hage) berokkende een afschuwelijk ongeluk. Twee 7-jarige kinderen zaten op een hondenkar die on der een trein geraakte. De beide knaapjes werden vermorzeld. De hollende hond kwam er met een afgereden staart af. Te Emmen zijn twee kinderen vergiftigd door het eten van bessen van de zwarte nachtschade. Een van beiden, een driejarig knaapje is overleden. Voor de verdere misère-berichten verwijs ik naar de bladen. Doch niet alvorens even te hebben mel ding gemaakt van geruchten over schanedlijke mis handeling en machtsmisbruik, gepleegd bij de jong ste ontgroening te Leiden. Streng onderzoek is reeds gevraagd en zeker zeer dringend noodig. De kans bestaat, doch heel groot schijnt die niet te zijn, dat de te stichten Internationale Herstel- bank te Amsterdam of in den Haag zal worden ge vestigd. Antwerpen, Luxemburg en Lausanne solli- citeeren ook. Ter herinnering voor velen: de op 1 November 1927 en verdere data afgegeven rijbewijzen behoo- ren té worden hernieuwd. Minister Verschuur heeft op zijn departement 'n bespreking gehouden met belanghebbenden bij de bereiding van ijs voor consumptie. In verband met de daarvoor wel haast van kracht wordende wet telijke voorschriften. Stichting van Centrale bereid plaatsen is in overweging genomen. Een paar getuigen die een rol speelden bij de Giessen-Nieuwkerkzaak voor het Amsterdamsche Gerechtshof traden in een bioscooptheater op. Een ondernemer poogde ook de beide veroordeelden, die inmiddels reeds zijn vrijgesproken te „exploiteeren" als „trekpleisters" voor het op sensatie beluste pu bliek. Gelukkig is deze vlieger echter niet opgegaan BUITENLANDSCH OVERZICHT. Bij ernstig grieven en waarachtige verontwaardi ging, zijn er weinig dingen die Zoo gemakkelijk te voorschijn schieten als opstootjes, burgeroorlog, en relletjes. Zoo gemakkelijk als men echter in Oos tenrijk denkt een burgeroorlog te creëeren is het echter ook weer niet. Vooral niet, wanneer zoo'n burgeroorlog netjes van tevoren wordt aangekon digd als een opera-voorstelling. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat de betooging der Oos- tenrijksche Heimwehren die Zondag een z.g.n. op- marsch naar Weenen hadden georganiseerd, rustig en ordelijk is verloopen. De enkele afzonderlijke relletjes met de communisten te vergelijken met kloppartijen van straatjongens alleen soms iets gemeener zijn natuurlijk niet uitgebleven, doch er is geen bloed gevloeid. En dat wil wat zeggen in dit land, waar bij het geringste slachtoffers vallen De nieuwe regeering. „Schober" is dus onaange tast. De geweldige stroomen waarmede de „Heim wehren" reeds eenige weken dreigden, hebben waar schijnlijk in de ruime Duitsche bierglazen gelegen heid genoeg gevonden om tot rust te komen en Schober is geïnstalleerd, welk feit als feit natuur lijk reeds een kalmeerende uitwerking heeft op de vertoornde gemoederen. Bovendien heeft de nieu we regeering ondubbelzinnig te verstaan gegeven, dat zij de kracht heeft om de orde en het gezag van den Staat te handhaven. Het is dus hoogst waarschijnlijk dat de Heimwehrbeweging zich thans iets gematigder zal toonen dan tot dusverre en dat voor „burgeroorlog" niets te vreezen is. Laten we hopen, dat de regeering Schober zich in staat zal zien de moeilijkheden in Oostenrijk langs een ordelijken weg tot een oplossing te brengen. De toe stand in China is zoo mogelijk nog verwarder dan een week geleden. Berichten, hier ontvangen via Tokio, geven alge meen den indurk, dat de regeering van Tsjang Kai Sjek niet al te stevig meer staat en dat het waarschijnlijk is, dat China wederom uiteen zal val len in een aantal onafhankelijke door generaals bestuurde en uitgebuite gewesten. Deze in druk is echter te algemeen en te vaag dan dat men er conclusies uit zou kunnen trekken. Bovendien komen van andere zijden berichten, die een ande ren toon aanslaan. Zoo zou Tsjang Kai Sjek een ultimatum hebben gesteld aan de opstandige generaals om binnen 72 uur de wapens neer te leggen en uit te leveren. Zoo zouden de regeeringtroepen de stad Schang zonder slag of stoot hebben heroverd Dat echter de toestand ernstig geacht kan worden blijkt o.a. daar uit, dat men een gevolmachtigde naar Moekden heeft gezonden met volmacht met Rusland te on derhandelen. De nationale regeering verlangt blijkbaar haar handen vrij te hebben voor haar binnenlandsche moeilijkheden. Plaatselijk Nieuws OUD,KARSPEL* Jij. T. a 1 in den NL V. R. Zondag a.s. begint voor D'.T.S, 1 de competi tie en doet zij hiermede haar entrée in de 4e klasse N.V.B. Zij beginnen met een thuiswedstrijd en wel tegen het Amsterdamsche „Oranje-Zwart". Dit elftal speelde j.l. haar len competitiewedstrijd, n.,1. tege nZaandijk, waarvan zij met 32 won. Met D'.T.S. mee zij nin de 4e klasse nog de volgende elftallen: Uitgeest, Zaandijk, S.G.A., Neerlandia, R.C.A., Schinkelhaven en Oranje-Zwart. Die laatste 5 elftallen zetelen allen in Amster dam. Van al deze elftallen is alleen Uitgeest hier bekend en kennen we eenigszins de sterkte van dit elftal, waartegen DI.T.S, reeds eenige malen met succes heeft gespeeld. Met begrijpelijke belangstelling zullen de aan hangers van D'.T.S. de verrichtingen van het' le elftal tegemoet zien. Het afscheid van den N.H.V.B. 'is een waardig iets geweest. Wij hopen en vertrouwen dan ook, dat de Doetjes, evenals het vorige seizoen, weder om met hetzelfde élan de competitie zullen be ginnen en ten einde brengen. Wordt dit gedaan en blijft eenzelfde strijdvaardigheid en kameraad schappelijkheid, ook bij tegenslagen, ons eerste elftal beheerschen, dan zijn wij er van overtuigd dat DT.S|. 1 ook in den N.V.B. haar weg zal weten te vinden. „Al is dan de strijd dikwijls moeilijk en zwaar, 'nElk is op z'n post,/en ge speelt 't wel klaar." Denken de DTE-leden er aan, dat Vrij dagavond half acht (o.t.) een ledenvergadering wordt gehouden in café Jansen. - OUBKARSFEL. Gevonden voorwerpen: Een rot rietmat. Een slinger van een auto. Inlichtingen verstrekt de Gemeentepolitie. OUDE NIEDORPL Na afloop der Floraliatentoonstelling alhier werd bekend gemaakt wie bij de verschillende attracties de gelukkige winnaars waren. Bij het raden van het gewicht van het Bestuur waren er drie personen die voor den prijs in aan merking kwamen n.l. de heeren P. Hollander, J. Dekker en H, Ootjers. Na loting werd de prijs toegekend aan den heer P. Hollander. Het juiste gewicht was 1014 pond. Mw. De Raat raadde het gewicht van de kren ten die er in een krentenbrood gebakken waren nl. 2450 gram. Bij het zg. „Kiezentrekken'waren de win naars W. Heinis, le prijs en O. Boontjes 2e prijs. De heer K. Boontjes was de eenigste die de naam van het hondje raadde, nl. „Elora". De hoofdprijs van de gehouden verloting viel op no. 847 en naar wij vernemen is iemand uit Breezand de gelukkige. OUDiE NIEDiORP. De dienstplichtigen van de lichting 1930 voor deze gemeente zijn aangewezen als volgt: O. Th. Broersen en Jb. de Groot bij de le schoolcom- pagnie regiment Kustart. (tijdvak van inlijving 1625 October 1930) standplaats Den Helder en P. Raatgers bij het 21 Regiment Inf. (tijdvak van inlijving 1625 Februari 1930, standplaats Amersfoort. RADIOGESPREKKEN MET INBIë. iMet ingang van 7 October a.s. wordt de gele genheid tot. het voeren van radio-telefoongesprek ken met Ned.-Indië uitgebreid. Nieuwe spreekcellen worden dan in gebruik genomen te Leeuwarden, Maastricht, 's-Hertogen- boseh en Middelburg. In totaal nemen thans 14 spreekcellen aan het verkeer deel. Van genoemden datum af wordt tot nader be richt de spreektijd in het radio telefoonverkeer met Indië vastgesteld als volgt: op Maandag en Dinsdag van 1316.30 uur; op de overige werk dagen van 1114.30 uur (Amsterdamschen tijd). DE MOORD AAN HET BEZUIDENHOUT. Naar de „Haagsche Crt." verneemt, heeft het verdere politie-onderzoek in de zaak tegen Kr. v. d. M;., verdacht van den moord op de 72-ja rige mevrouw Odem aan het Bezuidenhout te Dien Haag, nog een zeer belangrijk feit naar vo ren gebracht, hetgeen al weer zeer bezwarend voor den verdachte is. Heeft de huishoudster van mevrouw Odem, Fientje Hplstein, bij haar eerste confrontatie met den verdachte op den avond van den moord, ver klaard: „Dieze man is vanmorgen ook hier ge weest", thans ,bij een uitvoeriger verhoor, moge lijk door haar aanmerkelijk verbeterden toestand, heeft zij omtrent- dit bezoek nog nadere mede- deelingen gedaan. Zij heeft namelijk verklaard, dat Kromhout van der Meer op den dag van den moord om streeks 12 uur in den middag een bezoek aan me vrouw Odem heeft gebracht. Hij belde aan, en toen zij hem opgndeed, maakte hij zich bekend als vertegenwoordiger der firma Hus. Hij wenschte mevrouw te spreken. Fientje Holstein heeft dan man bij mevrouw Odem aan gediend. Deze ontving hem onmiddellijk en had een onderhoud met hem, dat ongeveer :20 minuten duurde. Wat er gedurende dit onderhoud besproken is, weet de huishoudster vanzelfsprekend niet; wel echter weet zij, dat mevrouw Odem bij het weg gaan tegen Kr. v. d. M. zeide, dat zij over de zaak zou denken en dat hij 's middags om 5 uur maar eens terug moest komen. Dit is dan ook geschied, met gevolg: het af schuwelijke drama. Uit den door de justitie gevonden brief, met den naam van den neef van mevrouw Odem on derteekend, en het zich laten aandienen als ver tegenwoordiger van Hus, valt af te leiden, dat het onderhoud over het bekende tekort van f86 moe tgeloopen hebben, een tekort, dat ruimschoots door borgstelling was gedekt. Dat deze laatste verklaring zeer bezwarend voor den verdachte is, staat onomstootelijk vast. Men twijfelt er dan ook niet meer aan in den verdachte den moordenaar gevat te hebben. Het politieonderzoek in deze zaak is thans dan ook geheel geëindigd. Het verdere onder zoek is nu in handen van den rechter-commissaris mr. Haga, die nog eenige belangstelling in het verleden van verdachte toont.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1